Melissantj een dorp met Christelijk televisiewerk van Henk en Joke veel mogelijkheden van Ingen heeft effect in Franstalig Afrika •:>7'^ B'H Dorpsplan 2008-2018 gepresenteerd Christelijk streekblad op gereformeerd^ grondslag ^>------------^% De Waal Hoveniers J^^ Visser Visser 81e jaargang Nr. 7731 Dinsdag 29 juli 2008 "Een hckciidf inwoners van Melissant overhandigt het Dorpsplan aan burgemeester Stoop. foto: Pfi'sbioo Flnkki'f MELISSANT - Een natuurspeeltuin in het Melissantse bos, het moge lijk maken van bed and breakfast en kanoroutes, een theehuis in de oude bakkerij, het aantrekken van bedrijvigheid, het opnieuw inrichten van het speelveldje. Dat zijn enkele punten die voor de toekomst van Melissant belangrijk zijn. Ze staan in het Dorpsplan Melissant 2008-2018, een product van de dorpsraad. Door: Kees van Rixoort De presentatie van het plan vond vorige week woensdag plaats. De dorpsraad had er een feestelijke happening van gemaakt. Vooraf ging de dorpsoniroeper, geheel in stijl gekleed en begeleid door een aantal kiid nnisiterende leden van de plaatselijke (ant'are, door het dorp om de inwoners van Melissant naav de Melishot' te lokken. Aardig onderdeel van de presentatie was ook de overhandiging van het dorps plan aan bingemeester Sloop, die op de hets naar Melissant was gekomen. Hij ontving het plan van "een bekende inwoner van Melissant", zoals André Kool van de dorpsraad hem aankondigde. Het bleek een luid mekkerende geit te zijn, met het plan in een koker om zijn nek; een verwijzing naar de bijnaam 'geitendurp', die het dorp niet ere draagt. Leefbaarheid "Het dorpsplan is een visie op de ontwikkeling \an Melissant voor de komende lien jaar", zei Kool tijdens zijn presentatie in een zaaltje \an de Melishof. "Met speciale aandacht voor de leefbaarheid in ons dorp. Dit is een dorp met heel veel mcjge- lijkheden, accommodaties en voorzieningen. Dat klinkt mis schien groot, maar het is waar. Kijk naar ons verenigingsle ven, het geloof dat een belang rijke plaats inneemt - het zijn elementen die belangrijk zijn voor de sociale samenhang." Het dorpsplan is in korte tijd tot stand gekomen. De dorps raad kreeg daarbij assistentie van de Zuid-Hollandse Vereni ging voor Kleine Kernen, in de persoon van Annemiek van der Sluys. "We hebben eerst een dorpsschoinv gedaan", vervolgde Kool, "want Anne miek wist helemaal niets vair Melissant. V\'e hebben een rondje gemaakt door en rond het dorp en gekeken wat er allemaal is, wat ontbreekt, wat mooi is en wat beter kan. Dat is op papier gezet en aangereikt bij de eerste discussie." Kinderparticipatie De dorpsraad vormde werk groepjes om het toekomstplan op te zetten. Daar zaten niet alleen dorpsraadsleden in, maar ook andere bewoners van Melissant. "We wilden zoveel mogelijk informatie verzamelen. Wat leeft er, wal is niet goed, wat moet er komen? We hebben ook gesprekken gevoerd met ambtenaren van de gemeente en met de burge meester om te weten \vat voor plannen er liggen en wat de mogelijkhedeit en onmoge lijkheden zijn. Een belangrijk, niet te onderschatten onder deel was de kinderparticipa tie op beide basisscholen. De kinderen hebben werkstukken gemaakt en ideeën aangedra gen. Verder is er een bijeen komst geweest voor alle bewo ners van Melissant. In een lekker gevulde zaal hebben we toen hard gewerkt en veel ideeën gehoord en besproken. Een interactieve avond met stichtingen, verenigingen, de wethouder, maar vooral bewo ners", aldus Kool. De thema's die tijdens het pro ces naar \'oren kwamen zijn: jongeren verlaten Melissant, de verkeersveiligheid, de activitei tencentra, de verpaupering van bedrijfspanden, recreatie als kans voor Melissant en het Melissantse bos. Een overkoe pelend thema is de vergrijzing van het dorp, die boven het lan delijk gemiddelde ligt. .'\l die thema's zijn in het dorpsplan terecht gekomen. Allemaal met een concrete aanpak, zowel op korte als op lange termijn. Jongeren Eijdens zijn presentatie in de Melishof lichtte Kool enkele onderdelen van het toekomst plan toe. 'jongeren gaan weg omdat er weinig werkgelegen heid en starterswoningen zijn en omdat er geen eigen plek voor de jeugd is. Op de korte termijn willen we twee activi teitenteams opzetten, een voor kinderactiviteiten en een voor jongerenactiviteiten, het speel- velcTje opnieuw inrichten en een natuurspeeltuin creëren in het bos. Op de langere termijn is het nodig dat er meer \\erk- gelegenheid en meer starters woningen komen. Wat betreft dat laatste heeft de gemeente al een eerste aanzet gegeven met de introductie van de star terslening. Het speelveldje is sociaal onveilig; er zijn loslo pende honden, de speeltoe stellen zijn matig onderhou den en het is niet uitdagend genoeg voor de oudere jeugd. Op korte termijn moeten we ervoor zorgen dat de honden- poep weg is en dat het \eldje opnieuw wordt ingericht, onder meer door de paden te verbreden - een kinderwagen kan er nu niet op. Op de lange termijn is een verplaatsing van de hondenuitlaatplaats nood zakelijk." Melissant beschikt over twee activiteitencentra: de Melishof en Vollenhoven. Een probleem is dat het activiteitenaanbod weinig bekendheid geniet en dat de Melishof te weinig uit nodigend is. In het dorpsplan staat onder meer dat het aan bod van beide centra op elkaar moet worden afgestemd, dat er meer PR nodig is ("bijvoor beeld door een dorpskrant te creëren") en dat er contacten worden gelegd met Stichting Podium (voor de programme ring) en de Rabobank en de woningbouwvereniging (voor aanpassing van de Melishof). Bedrijfspanden De leegstaande en verpauper de bedrijfspanden zijn in de toekomstvisie voor Melissant in 2018 ingericht voor kleinscha lige bedrijfjes, galeries, ateliers voor beginnende kunstenaars, bed and breakfast, een kring loopcentrum, oefenruimten voor muziekbandjes en hobby ruimtes. Bedrijfjes waar jonge ren werkstages kunnen doen. De oude bakkerij is over den jaar een theehuis (en verkoop punt voor streekproducten) met terras, als de toekomstvisie werkelijkheid wordt. "Recreatie is een kans voor Melissant", ging André Kool verder. "Dirksland is meer aangewezen op zorg, maar in Herkingen en Melissant is recreatie een goede mogelijk heid." Het bos en de Slikken kunnen belangrijke trekkers worden. Om zover te komen is overleg nodig met bijvoorbeeld de gemeente, de provincie, het ISGO en Staatsbosbeheer. "Op de lange termijn denken we aan het stimuleren van bed and breakfast en kleinschalige overnachtingsmogelijkheden, en het ontwikkelen van kano routes." In de toekomstvisie is er ook aandacht voor de verkeersvei ligheid (op de smalle wegen en dijken, vooral de Molen dijk en de Noorddijk) en de bereikbaarheid van de bus halte. De veiligheid rond de scholen is een prioriteit. Als de N215 wordt xerlegd is het voor Melissant zaak dat de bushalte zo dicht mogelijk bij het dorp blijft en goed bereikbaar is. Melissantse bos Het bos, meldt het dorpsplan, is vooral aantrekkelijk voor hondenbezitters. Het is slecht onderhouden, er staan geen bankjes. Kool: "Het is niet meer dan een verzameling bomen en wij willen er een bos van maken. Op korte termijn wil len we Staatsbosbeheer bena deren om banken en picknick tafels te plaatsen en de paden te verbreden. Er zou ook een verkoopdag kunnen komen voor gekapt hout. Dat brengt ook weer middelen op. Het belangrijkste is dat het bos een speelbos wordt voor kinderen. Met een natuurspeeltuin." Nadat "een bekende inwoner van MeUssant" het dorpsplan aan burgemeester Stoop had overhandigd, sprak Kool de hoop uit dat er goede samen- HERKINGEN - Ze zijn nu een week of tien in Herkingen, in het ouder lijk huis van Joke. Maar eind juli vertrekken Henk en Joke van Ingen weer naar Afrika. Naar Burkina Faso, om precies te zijn, het land waar ze wonen en van waaruit ze Franstalig Afrika voorzien van voor lichtende en educatieve televisieprogramma's met een christelijke ach tergrond. Henk en Joke van Ingen werken al bijna dertig jaar in Afrika. "Dit is de plaats waar de Here God ons wil hebben." Door: Kees van Rixoort Ze wonen in Ouagadougou, de hoofdstad van Burkina Faso die ongeveer 1 miljoen inwo ners telt. Joke vertelt: "Bur kina Faso is een land in het westen van Afrika. Het is een rustig, maar heel arm land. Het staat op de lijsl van minst ontwikkelde landen meestal op de tweede of derde plaats. Daarbij wordt gekeken naar inkomen, toegang tot gezond heidszorg, onderwijs, schoon water enzovoorts. Het land lig! net ten zuiden van de Sahara en is heel onvruchtbaar. Als het regent, dan is het overvloedig en kan het water niet of nau- ivelijks worden opgevangen. Er is wel wat landbouw, rond de dorpen, maar Burkina Faso heeft regelmatig voedselhulp van buiten nodig. De ambassa des regelen dat en de vele ont wikkelingsorganisaties die er actief zijn. De kerken doen veel om het voedsel te distribueren. Bijna elk dorp heeft wel een kerk. Tenminste, in het zuiden en midden; in het noorden heb je meer moslims." Volgens Joke van Ingen is de rooms- katholieke kerk de grootste in het land, direct gevolgd door evangelische - en Pinksterge meenten. Burkina Faso - acht keer zo groot als Nederland, 12 mil joen inwoners - is niet bepaald een land voor toeristen. Het is er enorm droog, heel warm - 40 graden is geen uitzonde ring - en ineerdere maanden behoorlijk luchtvochtig. "Niel aangenaam, maar we hebben het uitgehouden. We wonen al veertien jaar in Burkina Faso en daarvoor woonden we vijf tienjaar in Ivoorkust." Geroepen Henk en Joke van Ingen ver trokken in 1979 naar ,\frika. werking van de grond zal komen om het plan uit te wer ken en uit te voeren. De bur gemeester vond dat er hard gewerkt is aan het dorpsplan. "Een prestatie van formaat dat u een halfjaar na de start dit plan al kunt presenteren. Toen ik de punten hoorde kon ik moeilijk de verleiding weer staan om te denken: dit punt kan wel, dit niet. Dat moet achterwege blijven. Het is een goede zaak dat de dorpsraad en de dorpsgemeenschap veel kracht hebben gemobiliseerd om dit tot stand te brengen. Het college zal de wensen van het dorp heel serieus nemen. Maar daar heb ik direct een waarschuwing bij: niet alles zal gerealiseerd kunnen worden. De gemeenteraad maakt een afweging, ook in relatie tot de gemeentelijke toekomstvisie. In die discussie kan de dorps raad weer haar eigen rol \er- viillen." De dorpsraad van Melissant heeft er wel een gedachte over, blijkens het motto dat is gebruikt voor het dorpsplan. Het is een citaat van de grote Duitse dichter en schrijver Goethe; "Wensen zijn voorge voelens van hetgeen u in staat bent daadwerkelijk te realise- .ren." Henk en Joke van Ingen proberen men. Wat hun daar te wachten stond was totaal onbekend. Een stap in het duister. Waarom? "We deden samen de Reformato rische Bijbelschool in Zeist", zegt Joke. "De vraag hield ons bezig waar de Heie God ons wilde hebben. Nederland? België misschien? Uiteindelijk voelden we ons geroeperi om naar ^-Mrika te gaan. Het was duidelijk dat Afrika onze plaats moest zijn. Maar we hadden geen idee voor hoe lang." Toen ze, na een cursus l-'rans, arriveerden in Ivoorkust, ken den ze alleen een Nieuw-Zee- lands zendelingenechlpaar. Na een maand of zes oriënteren in deze totaal nieuwe wereld, gin gen Henk en Joke aan de slag. In het noorden van het land realiseerden ze een internaat voor christelijke jongeren, die gingen studeren in een mos- liinomgeving. De bouwkun dige achtergrond van Henk kwam daarbij goed van pas. "Dat was het eerste project. Toen gingen we bidden en maakte de Heer ons duidelijk dat we een technische school moesten gaan bouwen in het midden van Ivoorkust, jonge ren konden daar bijvoorbeeld timmeren en metselen leren en aan Bijbelstudie doen. We zijn een jaar bezig geweest om de school op te zetten en de erkenning te krijgen van de regering. De ambassade en EO Metterdaad hielpen ons. Toen de school klaar was, zijn we les gaan geven. Zelf ben ik verpleegkundige; ik gaf les sen gezondheidszorg, EHBO en zondagsschoolwerk. Ook gaven we godsdienstonderwijs op openbare lagere scholen." Evangelie In 1989 deden ze hun eerste televisiewerk. Het laatste jaar in Ivoorkust, toen Henk en Joke in de hoofdstad Abidjan woonden, kreeg dit werk meer vorm. "Een vriend van ons ging bij de EO werken. We zagen toen dat de tv goede mogelijk heden biedt om het evangelie bekend te maken. Veel mensen in Afrika kunnen niet lezen en schrijven; in Burkina Faso gaat het alleen al om bijna tachtig procent. Dan bereik je ze niet sen in Burkina Faso uil hun "cirkeltje met een brochure, maar wel via de tv, ook als je voorlichting wil geven over bijvoorbeeld aids-preventie. Het eerste pro gramma maakten we in Neder land niet mensen uit Kongo." Dat was de start van een gro te reeks programma's met interviews, paneldiscussies, voorlichting, getuigenissen en muziek. Henk en Joke bieden hun programma's aan aan nationale tv-stations en privé- siations in Franstalige landen. Inmiddels maken veertien sta tions in acht landen gebruik van hun diensten. Daarmee is er een geschat bereik van ruim vijftig miljoen mensen. Naast de l\-uitzendingen gaan er ook voorlichtende video's en dvd's door de landen. Dit werk doen ze sinds 1994 vanuit Burkina Faso. Joke: "Het samenwerkingsverband van evangelische kerken in Burkina Faso, het noordelijke buurland van Ivoorkust, vroeg ons om te komen helpen bij het opzetten van een christe lijk tv-station. Een echte uit daging, voor ons en voor de kerken. Na het opbouwen van het stadon en het aanschaf fen van de apparatuur, ging het draaien en zijn wij weer verdergegaan met het maken van programma's." Henk en Joke hebben de stichting Tele- Vie-Deo genoemd. Er werken acht mensen. In eerste instan tie kwamen de producties tot stand in de huiskamer van een gehuurde woning, sinds kort in een nieuw gebouwde studio in Ouagadougou. Aids-preventie "Het is belangrijk dat dit gebeurt", vindt Joke. "Kijk naar de aids-preventie. Tien jaar geleden was 7,1 procent van de bevolking van Burkina Faso besmet met het virus, nu nog 2 procent. Voorlichüng speelt een belangrijke rol bij die afname. Onze program ma's zijn uitgezonden op tv en heel veel ontwikkelingsorgani saties gebruiken onze video's en dvd's. Dat heeft effect." In de aids-programma's wordt de nadruk gelegd op reinheid \'oor het huwelijk en trouw tij dens het huwelijk. "In plaats van arnwetU" te halen. van condooms zegt Joke van Ingen. "Er zijn organisaties die zomaar condooms uitdelen. Maar dat is niet de manier, ook niet omdat rooms-katholieken en moslims-de meeste mensen in Burkina Faso - dat helemaal niet willen. Het christelijke in onze programma's? Christenen vinden dat er weinig evangelie in zit, terwijl niet-christenen zeggen dat de programma's echt christelijk zijn. Wij gaan niet direct preken, maar dra gen wel christelijke normen uit: reinheid, trouw, vergeving ook. En zorg voor mensen met hiv of aids. Ook dat is een bij belse opdracht: om te helpen. In het begin werden mensen met hel virus vaak verstoten. De anderen waren bang en lie ten hen aan hun lot over. De laatste tijd kcmit de zorg meer van de grond." Behalve over aids-preventie, maakt Tele-Vie-Deo (de laatste twee delen van de naam bete kenen leven met God) ook programma's over bijvoor beeld bijbelverhalen (voor kinderen) moeder- en kind zorg, meisjesbesnijdenis en het belang van scholing voor meisjes. Steeds gaan voorlich ting en evangelisatie samen. Joke: "Meisjesbesnijdenis is verboden, maar het gebeurt toch, vooral in de dorpen. Wij hebben er een programma over gemaakt. Waarom wor den meisjes besneden en klopt dat wel? Het blijkt dat er veel fabeltjes over dit onderwerp rondgaan: zonder besnijde nis zou het meisje geen goede huisvrouw worden of geen kinderen kunnen krijgen. Terwijl bij dat laatste juist het tegenovergestelde het geval is. Wij werken samen met het nadonaal comité tegen besnij denis. Het effect weten we nog niet, maar ik denk dat het per centage wel afgenomen is, ook omdat er straf op staat. Wij zeggen: God heeft de vi-ouw zo gemaakt, waarom zouden we dat dan gaan veranderen..." Ondersteuning Tele-Vie-Deo verkoopt de pro gramma's niet, maar biedt ze gratis aan. Henk en Joke van Ingen en hun acht medewer kers kunnen dit werk doen door financiële ondersteuning van hun vriendenkring en Evangeliegemeente De Bazuin in Nieuwegein, hun 'thuisge- meenle'. Voor speciale pro jecten weten ze meestal steun te werven van fondsen als De Wilde Ganzen en EO Metter daad. Het NCDO, een onder deel van het Ministerie van Ontwikkelingssamenwerking, verdubbelt de giften voor de inrichting van de nieuwe studio in Ouagadougou en de bouw van een verblijf voor gasten en studenten. Dat laatste omdat Tele-Vie-Deo ook opleidingen en trainingen verzorgt voor journalistieke en audiovisuele vaardigheden. Op die manier wordt hel gebruik van tv en video verder gestimuleerd. "Alles wat in Ahika gedaan wordt is belangrijk", stelt Joke. "Het continent is wel eens een beetje afgeschreven. Maar wij zien goede dingen. Mensen veranderen, levens verande ren. Mensen gaan anders den ken en raken bewust van de mogelijkheden die ze zelf heb ben. Zo komen ze zelf uit hun cirkeltje van armoede." Nog een paar dagen, dan ver trekken Henk en Joke van Ingen weer. Dan ruilen ze Herkingen weer in voor Oua gadougou. Terug naar Bur kina Faso, terug naar het land waar de kerken heel duidelijk groeien. "Wij weten dat dit de plaats is waar God ons geroe pen heeft." Meer informatie: www.tele- viedeo.oig. StichlingTele-Vie- Deo is ei'Kend als Algemeen Nut Beogende Instelling, Dus elke gift op bankreke ning .'5810.41.980 ten name van Stichting Tele-Vie-Deo is aftrekbaar en komt volledig ten goede aan de productie van educatieve en verkon digende programma's voor Franstahg Afrika. Nieuwe-Tonge Tel. 0187 - 65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl Ciifers vertalen, koers bepalen ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIODELHARWISKon.)ulianaweg56 Tel-0187617300* Fa)(Ol67485537* www.visser-viïier.nl Erf-en sierbestrating Firma J. J. van Gurp OudedijkU.Ooltgensplaat 1(0187)631350/ 1 (06) 55552023 1 www.erf-sierbestrating.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1