^M|l 'Als er irritaties zijn in een buurt is de jongerenwerker opeens belangrijk' 'Bom' blijkt oliefilter POLITIE /1-Vl Opnieuw gesteggel om Jongerenwerker Ben van Stijn neemt afscheid van Goeree-Overflakkee bouwproject Oude-Tonge w ^iJiMxniiea'ijSö®©!? ^■y-^ ---------------<^f^ 81e jaargang Nr. 7730 Vrijdag 25 juli 2008 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag mf' MIDDELHARNIS -Jongerenwerker Ben van Stijn zegt Goeree-Overflakkee vaarwel. Na acht jaar vertrekt hij per 1 augustus naar de Hoeksche Waard. Vorige week bood Stichting Companen Van Stijn een afscheidsrecep tie aan in de foyer van het Diekhuus. Eilanden-Nieuws blikt terug met de scheidend jongerenwerker. Vrijwilliger Bekende mensen Gesprek zoeken Er was niks Effecten, resultaten 0900-8844 Snelheidscontrole Autodiefstallen Pony's wandelen naar eigenaar 15-jarige bekeurd voor drinken alcohol Arrestatie na gebruik fuchtdrukwapen Moeilijke klus EEW. hX. ^"^^^X^HPl ^\j'^^^^^^ ^"^y^ losse nummers 0,80 DEN HAAG - Na het gesteggel om de bouwver gunning voor de 2e fase van het winkelcentrum vorige week behandelde de Raad van State dins dag de bezwaren tegen de bouw van een groot aantal woningen in Oude-Tonge. l'iojccl ontwikkelaar Suys- .sciiwafidc (Icctl cliiisdag et-n cliiiigeiul bcioep op de Raad van State om zo snel mogelijk een positieve iiitspiaak over hel nitwerkingsplan 'Han delskade'. Hel plan is immers eerder geschorst waardoor de gemeente Ooslllakkee geen bouwvergunningen kan ver lenen, liet plan Handelskade regelt de bouw van 87 gesta pelde woningen, waarvan 39 vooi permanente bewoning en de rest vooi recreatie. Verder regelt het plan de bouw van winkels, kantoren en andere (onnneiTiële voorzieningen, l'lan Handelskade maakt deel uit van een omvangrijk boiiwpr()je(t in Oude-'longe. De gemeente Oostllakkee wil (>U(le-lbngt- aantiekkelijker maken als knooppunt fjin te recreëren en wonen aan het water. Maar woningen en winkels trekken verkeei aan en dat is precies waar vleesverwerker A, Kaa.s.se aan de Oudelandsedijk tegeti Ie hooj) loopt. Opnieuw uitte Faasse en diens raadsman grote Iwijlëls over de verkeer- sondei zoeken van de gemeen te. Volgens cle genieeiile Oost- flakkee zal het verkeer op de Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Kno{« 8Vtnr<g«w»g 113 3245 KG SommWsdiik - 01B7 4?476? *IAef*3OT BV - KkxMtttweg 2 - 4317 AL - HociJgouwt0111 401Ï47 Oudelandsedijk en Oostdijk de in 2020 niet boven de 6000 voertuigen per dag uit, maar volgens tellingen van een ander, door Faasse ingescha keld bureau stijgt het aantal verkeersbewegingen tot 9300, ruim 3300 boven het toege stane maximum. "Het onder zoeksbureau van de gemeente heeft een aantal verkeerde begincijfers gebruikt. Bij de prognoses heeft de gemeente het getal 950 voertuigen per dag genomen terwijl clat 3124 had moeten zijn. Dan kom je later veel hogeruit dan 60Ó0 voertuigen per dag. De getal len zijn gewoon verwisseld waardoor er een verkeerd beeld is ontstaan. In werkelijkheid vei dubbelt de komende jaren het aantal verkeersbewegingen van en naar Oude-Tonge van 11.500 in 2003 naar ruim 20.000 per dag IN 2020. Dan is het onverantwoord om de smalle, gevaarlijke Oucfelandsedijk als ontsluitingsweg te gebruiken. Er moet een andere ontslui- lingsweg komen die de nieuwe woonwijken en het winkelcen trum ontsluit," zei Faasse dins dag. De woordvoerders van de pnijeclontwikkelaar en de gemeente benadrukten dat de verkeersdruk op de Oudeland sedijk niet onaanvaardbaar groeit. De piojectontwikkelaar deed een beroep op de Raad van .State om het uitwerkings- plan zo snel mogelijk goed te keuren. "We hadden afgelopen februari al willen beginnen en begin 2009 de eerste wonin gen willen opleveren. Er is nu zoveel vertragingen dat het ons veel geld kost. De aanne mer moet wachten en ook 20 kopers hebben we niet kunnen helpen," zei de woordvoerder. De Raad van State gaat nog eens kritisch naar de verkeers- ijfeis kijken. Uitspraak volgt over enkele weken. Honda Civic 1.3 V-Tec 4d Ima Hybrid Kleur: grijs met. Bouwjaar: 09-07 Km.: 7.800 Prijs: 21.950,-(329,-p.mnd.) www.traostaiitas.nl Tel. (0181) 31 23 66 OU DDORP-Enkele bezoekers \an het strand vonden woens dagochtend een xoorwerp in een vuilcontainer op het strand bij het Flauwe Werk. Het voor werp leek op een bom waarop de politie is gealarmeerd en het strand op enkele honderden vierkante meters is afgezet. De ter plaatse gearrixeerde poli tie heeft cle vermeende bom bekeken en hebben een explo- sie\enexpert van de politie ter plaatse laten komen die het ook op een bom vond lijken. Hierop werd de EOD gealar meerd die omstreeks half twee arriveerde. Deze twee militai ren hebben de 'bom' onder zocht en constateerden dat het om een oliefilter ging... Teksl en foto: Persburo Ftakkee Door Kees van Rixoort Ben van Stijn (Rotterdam, 2 mei 1969) is min of meer per ongeluk in het jongeren werk terechtgekomen. Als de geschiedenis iets anders verlopen zou zijn, was hij nu boswachter geweest. De kleine Ben had veel oog voor de natuur. "Ik was graag bos wachter geworden", vertelt hij op een warme avond in de tuin van het Diekhuus. "Een huis midden in de duinen, dat zag ik wel zitten. Ik was lid van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie en zat gerust een hele dag op een duintop naar vogels te turen. Nee, nu niet meer, ik onderscheid nog geen struisvogel van een mus. De natuur is indrukwekkend, maar ik hoef niet zo nodig meer een zeldzaam beestje te vinden." Hij werkte (en leerde) voor Natuurmonumenten bij de Kortenhoefse Plassen en in het Planken Wambuis eiï"* Voornes Duin. "Dal was niet zo komischzegt hij over zijn laatste post. "Ik slaagde niet voor mijn opleiding en kreeg een ongeluk met een tractor, waardoor ik nog een tijdje uit de roulatie ben geweest. Bovendien nam Natuurmo numenten niet mij aan, maar iemand anders." Een jaartje werkloosheid volg de. Ben werd langzaam maar zeker knettergek. "Ik moest wat doen." Hij stapte in aller lei besturen en bestuurtjes en kwam door een cursus in aan raking met het jongerenwerk in zijn woonplaats Brielle. "De cursus ging over financiën of zo; een vrijwilligerscursiis. Na afloop maakte ik een praatje met Roel Bazuin, de jonge renwerker. We spraken af en al gauw was ik vrijwilliger in het jongerencentrum. Het was 1989, ze zochten iemand voor het theaterprogramma. Ik wist er niets van, kende alleen André van Duin en Tineke Schouten, want daar keken mijn ouders naar. Toch ben ik het gaan doen. De eerste voor stelling ging over drugs, maar die ging niet door omdat een van de acteurs ziek was. Toen hadden we Vincent Bijlo: drie mensen in de zaal. Bij Jan Rot trokken we zeven mensen; er zat een stijgende lijn in. Het was duidelijk dat het op een andere manier moest. We kwa men uit op 'meespeeltheater', ook met scholen: educatieve programma's voor leerlingen. We programmeerden thea ter, muziek, schrijvers ook, en we pakten thema's op om het gesprek op gang te brengen. Over geloof en bijgeloof bij voorbeeld. Of over seks." Tot 1999 bleef hij vrijwilliger, zijn betaalde werk had hij als groepsleider in het Medisch Kinderhuis in Oostvoorne. "Tien jaar ben ik vrijwilliger geweest. I k ben echt in dit werk gerold. Zo gaat dat als er geen echte opleiding voor jongeren werker is. je kunt het worden met SPW of SPH, maar er zit ten ook bakkers en slagers tus sen, en huisvrouwen. En bos wachters. Het is een beroep waar niet veel aandacht voor is. Alleen als er irritaties in buur ten zijn, dan is de jongeren werker opeens belangrijk." Hij zat bijna dagelijks in het jongerencentrum. "Ik deed van alles: speelstad, kinderdis 'co's, jongerenspreekuur, fees ten organiseren, met hulpver lenende instanties aan de gang - wat ik tegenkwam deed ik. Ik verzon 't en deed het licht uit. En ik had een behoorlijk bud get ter beschikking. Je kreeg te maken met enigszins bekende mensen. Dat was natuurlijk wel interessant. Ik heb Brigitte Kaandorp nog in mijn armen gehad. Maar we hebben ook met Pax Christi een vakantie georganiseerd voor Joegosla vische kinderen, die toen mid den in een oorlog zaten. Ik ben er nog diverse keren geweest toen. Best spannend. Maar daar hou ik wel van." In 2000 begon Van Stijn op Goeree-Overflakkee. "Met 85 procent van de jongeren is niks mis. Onze inzet is vooral gericht op de 10 procent die overblijft en die soms pro blematisch gedrag vertoont: spijbelen, kleine misdrijven, alcohol, drugs... 5 procent valt buiten ons werk. Die zit in de drugshandel en de crimina liteit; die bereik je niet. Die zitten echt niet te wachten op een jongerenwerker die gezel lig een praatje komt maken en een activiteit wil organiseren. Dat wil niet zeggen dat we deze jongeren niet zien. Ze vragen veel aandacht en zoi^, die we bij anderen proberen neer te leggen. De overige 10 procent is belangrijk: die jongeren zit ten tussen dat kleine groepje en de grote groep van 85 pro cent waar niets mee aan de hand is. Voor die groep moetje wat meer doen, méér dan voor de jongen die op voetbal en gitaarles zit en een paar uurtjes per week buiten hangt. Speci fiek jongerenwerk, toegespitst op de problemen." "Als jongerenwerker probeer je die 15 procent niet groter te laten worden. Hoe? Door de straat op te gaan en het gesprek te zoeken. Je gaat ertussen staan, maar je moet niet doen of je ook 16 bent. In het begin denken ze dat je van de politie bent, of van de gemeente. Dan houden ze de boot af Maar meestal vind je wel aansluiting. Vroeger par keerde ik mijn scooter in de groep of liet ik - in de tijd dat bijna niemand nog zo'n ding had - mijn mobiele telefoon zien. Dan komt het gesprek wel, zeker als je ze niet direct aanspreekt op hun gedrag. Dat doe je pas later. Daarnaast heb je als jongerenwerker contact met mensen en organisades die om die jongeren heen staan: ouders, scholen, de gemeente, hulpverleners..." Als voorbeeld van een geslaagde acdviteit noemt Ben van Stijn de spetterdisco. "Ze komen als ze 11 of 12 zijn en later zie je ze vaak weer terug. Vaak zijn het vreselijk lieve kindertjes, dan worden ze een darm van een knul of een meid en daarna komt het meestal weer goed. Na hun zeventiende raken ze weer buiten beeld. Meestal ben ik met groepen bezig, maar ik heb ook zat individuele jongeren kunnen helpen. Wij spelen een rol in de opvoeding en de vrije tijdsbesteding van jongeren, in aanvulling op de ouders. Wij zijn opvoeders in de vrije ruim te. Wij kunnen veel betekenen voor jongeren. Door er te zijn, door met ze in gesprek te gaan, door het goede voorbeeld te geven en door te helpen als er problemen zijn in de buurt." Goeree-Overflakkee leek hem een moeilijke klus. "Er was niks: geen jongerenwerk, vier gemeentes en een heel andere omgeving, met een vrij grote rol van de kerken. Alles moest worden opgezet. Ik ben gelokt door de aankondiging van een wethouder: er zou een jonge rencentrum komen in Mid- delharnis. Nou, dat moet nog gebeuren." Hier en daar wisten Ben en zijn collega - bijna jaarlijks een andere - wat van de grond te krijgen in buurthuizen. "Sim pel met wat tekenfilmpjes en playstations. Je laat wat jonge ren helpen - ik noem dat de rechterhandentheorie - en zo bouw je langzaam op. Niet alles lukt, vaak gaat het in golven. Een activiteit loopt een tijdje lekker, dan zakt het in en moet je opnieuw beginnen of iets anders verzinnen. Daar komt nog bij dat gemeentes het niet altijd eens zijn met de activitei ten die je wil organiseren." jongerenwerker Ben vnn Slijyi bekijkl een Inlo-dUium tijdens zijn nfscheidsreeeptie. l-üto: rcrsl^mo I'l<iklit'e "De gemeenteraad en de wet houders hebben vaak hel idee: als er een jongerenwerker is, dan is het gedaan met de over last. Ik zeg: als je een jongeren werker inhuurt, krijg je juist overlast. Want die komt gerust met tachtig jongeren langs bij een raadsvergadering. Er wordt nogal wat verwacht van de jongerenwerker als er proble men zijn in een buurt. Je mag afspraken maken en een oplos sing bedenken, maar intussen ben je wel alliankelijk van alle betrokkenen. Je hebt te maken met onvoldoende middelen, ongeduldige jongeren en een buurt die van het probleem af wil. Daar komt nog bij dat het politieke proces vaak traag is. Lastig, je moet zicht hebben op hoe de buurt in elkaar zit, hoe de verbanden zijn, hoe de gemeen te werkt. Je hebt te maken met jongeren die ontplofiën en met buurtbewoners die tegen je lopen te schreeuwen. Je zit als jongerenwerker dus in een las tige positie. In overleg met de politie en de gemeente ga je op zoek naar een plek waar de jon geren wel ongestoord kunnen staan. Vaak lukt dat niet of het duurt heel lang. Of de wensen van de jongeren zijn niet reëel. Het gebruikelijke proces is dan dat de klachten toenemen, de politie wordt ingeschakeld en er een burgeravond komt - met de jongeren en buurtbewoners tegenover elkaar. De oplossing is meestal: zet maar een'contai ner neer, zo\er mogelijk van de bewoonde wereld. Dat vind ik geen goede oplossing. Ik zeg altijd: jongeren horen ook bij de samenleving en daag ze niet uit om niets te doen. Dan orga niseer je namelijk hanggedrag. Ik vind dat wij jongeren moe ten uitdagen om bezig te zijn en elkaar op een goede manier te kunnen ontmoeten. En hoewel dat hangen of chillen ook een functie heeft en niet per defini tie fout is. moeten de jongeren dit vooral zelf regelen en zelf plaatsen vinden Volgens de scheidend jon- geienwerker was werken op Goeree-Overflakkee niet altijd gemakkelijk. "Het gaat niet altijd van een leien dakje. Je hebt te maken met steeds ande re ambtenaren, wLsselende wet houders, veranderend beleid, bezuinigingen. In Middelhar- nis, de centrumgemeente, moesten we 8 uur inlexeren en kregen we 7,5 procent budget minder. Lasüg is ook datje mei twee mensen veertien dorpen in vier gemeentes moet bedie nen. Je moet overal zijn, het liefst op vrijdagavond en zater dag. Dat gaat niet. Doeje in een dorp extra je best, dan voelen ze clat in een ander dorp. Nel een waterbed. Gemeentes wil len eflecten, resultaten zien. Maar wij verkopen geen pak ken melk. Als je 's morgens honderd pakken melk hebt en je verkoopt er 88, dan heb je er 's avonds nog twaalf over. Bij ons werkt dat anders. Min der overlast meten is moeilijk. Elke keer moet je gemeentes overtuigen van het belang van het jongerenwerk. Altijd zijn er kritische noten. Dat mag, ze betalen er ook voor, maar het is niet altijd redelijk. Na één jaar dacht ik: ik ontplof hier. Maar ik heb ermee leren omgaan." "In acht jaar tijd heb ik met een aantal groepen jongeren goe de contacten kunnen opbou wen", blikt Ben van Stijn terug. "Voor hen heb je wat kunnen betekenen. Net als voor een aantal individuen; niemand ziet hel. maar voor dat kind is het wel belangrijk. Hel jonge renwerk is een begrip gewor den op Goeree-Overflakkee. Het staat. Onze website had 4 e Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Ovcrilakkee OOLTGENSPL.AAT - Om de verkeersveiligheid te vergro ten en het aantal aanrijdin gen door te hoge snelheid terug te dringen hielden poli tieagenten maandagmiddag een snelheidscontrole op de N59. In totaal zijn tussen half vier en vijf uur 2200 automo bilisten gecontroleerd. Zestien van hen reden te hard en kregen een proces verbaal. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 119 km/ uur waar 100 is toegestaan. GOEREE-OVERFLAKKEE - De politie laat weten dat in de afgelopen dagen twee auto's zijn gestolen. Dit betreft in Sommelsdijk een zwarte VW Golf, met het kenteken 74-NJ-VF. In Oude-Tonge betrof het een VW Transpor ter Zwart 84-VS-TF. Deze auto stond voor de deur van de eigenaar geparkeerd en men was van plan om de volgende ochtencl op vakan tie te gaan. De auto was volgeladen met kampeerartikelen. Wie inlichtingen kan verschaffen kan zich met de politie in ver binding stellen: 0900-8844. STELLENDAM - De politie heeft geassisteerd bij het van gen van loslopende pony's. In de nacht van dinsdag op woensdag rond twaalf uur kreeg de politie melding van twee loslopende pony's. In de Meidoornstraat waren ze ontsnapt. De politiemensen gingen achter de pony's aan; deze gingen via de Voorstraat de Langeweg op. Bij een woning gingen ze het erf op en gingen daar grazen in de voortuin. De dieren bleken hier uiteindelijk ook thuis te horen. Agenten belden hier op de eigenaar uit bed die de pony's weer terugbracht. Het hek bleek per ongeluk open te staan waardoor ze konden ontsnappen. OUDDORP - De politie heeft dinsdagavond rond half negen op de Dorpstienden twee 15-jarige jongens uit Rockanje bekeurd voor het drinken van alcohol. Surveillerend politieperso neel zag bij de parkeerplaats achter de Dorpstienden een groep jongeren staan die overlast veroorzaakten en troep op de grond hadden gegooid. Hierop waarschuw den agenten de jongens en lieten hen de rommel oprui men. Toen zij later terugkwamen waren nog steeds twee jon gens aanwezig met alcoholi sche drank in een aangebro ken verpakking. Tevens lagen er opnieuw een hoe\eelheid bierflesjes in de bosjes. Hierop gaf de politie hen een proces-verbaal. De ouders van de jongens zul len op de hoogte worden gesteld. OUDDORP - Politiemensen vijf miljoen hits in één jaar. Een ander succes is het veran derde beeld rond alcohol en drugs. Het Cxeheim van Goe- ree is ooit mede gestart vanuit het jongerenwerk. Wij waren één van cle initiatiefnemers. Ik vind dat hel jongerenwerk zijn bestaansrecht heeft bewe zen, hier op Goeree-Overflak kee. Het is goed dat er na een bepaalde tijd weer eens een ander komt. Want: dit is heel erg Ben." .\lrondend: "Het was een moeilijke klus in een moei lijke omgeving. Maar er is wat bereikt en er is veel gebeurd. Ik heb er veel lol aan beleefd. Eind juli 2008 ga ik weg. Ik kijk alles bij elkaar met ple zier terug op die acht jaren op Goeiee-Overflakkee. Het was ook niks geweest als ik maar met mijn vingers hoefde te knippen om alles geregeld te krijgen. Nee, het hoefl niet te gemakkelijk te gaan. Jongeren werker is een moeilijk beroep. Er is geen opleiding voor en elke gemeente doel maar wat. )e moet mogelijkheden krij gen van de politiek, maar je moet ook altijd uitleggen wat je aan het doen bent. Toch heb ik geen heimwee naar het bos. Ik ben per ongeluk in dit werk gerold en ik heb ontdekt dal hel me heel erg ligt. Ik ben ook anders tegen jongeren aan gaan kijken. Nu snap ik wat ze aan hel doen zijn. Ze dar ren een paar jaar op straat en zoeken een plek - het jonge renwerk kan daarbij helpen. Na die jaren lopen ze achter de kinderwagen, net als hun ouders. Met de meeste jon geren gaat het gewoon goed. ja, er zijn er altijd die buiten de boot vallen. Dat was veertig jaar geleden ook al zo. En dat zal altijd zo blijven." van het district De Eilanden hebben woensdagavond een 22-jarige man uit Ouddorp aangehouden voor wapen bezit. Rond zes uur kreeg de politie de melding dat bij het bus station Preekhillaan knallen waren gehoord. Politieperso neel stelde direct een onder zoek in en arresteerde een 22-jarige man in zijn wc^ning. Hij verklaarde de schoten te hebben gelost omdat hij zijn zojuist aangeschafte lucht- drukwapen wilde uitprobe ren. Het wapen is in beslag geno men en de verdachte heeft een boete van 200 euro gekregen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1