Vrachtwagen verwoest door brand Ëilandelijke dekking AED-apparaten toegenomen door initiatief Rabobank Auto straks alleen te gast in centrum van Ouddorp 1 ^^11 ^M Gedenk te leven mmsm^iimsm Hoofdrijbaan N 215 20 juli weer open :^if^ tionidemflit Provincie keurt permanente bewoning Nw.- Zeeland goed Slejaargang Nr. 7728 Vrijdag 18juli 2008 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag an DEN BOMMEL - De Tilsedi iuuigiu:ojhl tiiige uren afgesloten geweest na een ongeval met een vrachtwagen. Niemand raakte gewond. Een vrachtwagen geladen met 34 ton aardap pelen schaarde rond kwaii over zes. Omstanders haalden de 41-jarige vrachtwagenchauffeur uit Middelburg direct uit de wagen. Korte tijd later stond de gehele vrachtwagen in brand. De truck en oplegger brandden volledig uit. In verband met opruimwerkzaamheden is de teeg afgesloten GOEREE-OVERFLAKKEE - Vanaf deze week is het aantal AED's op het eiland weer met acht stuks uitge breid. De nieuwe apparaten die ingezet worden voor mensen met plotselinge hartproblemen zijn bij een aantal Rabobankvestigingen in de regio geplaatst. Dit initiatief is financieel mogelijk gemaakt via het Stimu leringsfonds van de bank. Stimuleringsfonds Stickers OUDDORP - De plannen ter verbetering van de Ring van Ouddorp riepen maandagavond veel vragen en opmer kingen op. Ruim honderd belangstellenden waren naar het Zalencentrum Dorpstienden in Ouddotp gekomen om te luisteren naar de presentatie van deze plannen en hun commentaar daarop te geven. De avond was georga niseerd door de speciaal daarvoor in het leven geroepen projectgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de gemeente, de ondernemersvereniging, de niet-georga- niseerde ondernemers, inwoners van Ouddorp en het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. De architecten Ver kade en Houthuizen hadden in samenwerking met de projectgroep de voorstellen uitgewerkt. Door Dorien Kickert Eén niveau Commentaar Te gast Hfl verhaal is misschim lud waar. Misschien is het verzonnen. Hoe dan ook, het bevat een ks. De begranjplaals was getooid met de naam 'Memento morigedenk te sterven. Een bewoner van een huis er tegenover looide zijn villa met een hord: 'Memenlo Vivre', gedenk te leven. Een wijze jrrediker veriooordde de betrekkelijkheid van ons leven als volgt: want de mens gaat naar zijn eeuwig huis. Dat is een woord uit de Hij bel. [kt is een woord dat het leven stempelt: Weel hoe je leeft, want je bent op weg.Hel is een luoord vol hoop, vergezichten. Het is een looord van waarschuwing: je leejlje leven, je acht je veranliuoorde.lijk voor je daden, je zult verantwoor ding ajhggen tegenover je Schep- jier Het is hier niet de plaats hier over te theologiseren. Duidelijk is: de Bijbel spreekt in niet mis te verstane worden over het leven na dit leven. Daarom xueet te leven; weet te sterxien. Monuta uitvaartzorg- en ver- zekmngen heeft deze loeek een boek uitgegeven. Dat staat vol praktische tips, die horen bij het 'Weet Ie levenxuant eenmaal Daar is niets mis mee. In dat hoek slant een interviexv met een predikant, de evieiitus ds. N. Ier l.inilen. Die zegt daarin dingen die het overxuegen xoaard zijn. Hij geejt haarfijn aan xiiaar het in onze cultuur aan schort: Vrij xoeergegexien: Er is geen plaats voor het 'Gedenk te stervenDie dag denken xoij ver van ons xoeg. Vroeger gloeide je als het xvare met de dood op. In eerdere generaties wist men van menig sterfgeval in het gezin. 'Gedenk te leven' hield ook in dal men xuist van de dood, dal men daarover nudarhl, dat men hem een plaats gaf in hel lexioi. Tei- Linden zegt terecht zoiets ah: We xoeten er nu geen raail meer mee. We xoillen er liever niet aan denhen. En als hel zover is, dan maar in hel ziekenhuis, in een x>erj)leeghuis, in een hos pice. "Er groeien generaties op die geen directe erx/aring hebben met het sterxien. "Daaruit valt xvat te leren. Vooropgesteld zij dat xoe dankbaar mogen zijn dat ziekte en dood in het algemeen in de gezinnen niet meer rorulgaan als een briesende leeuw. Tegelijkerlijd is het erg als dat betekent dat wij intens Imen, dal xvegeen besef meer hebben van de dood. Ter Linden noeml gelegenheden op xuaar wij zelf naar toe willen, of xoaar xuij onze geliefden brengen om te sterven. Ah het maar niet thuis is. Daarover dienen xoe na te denken. Het is prachtig dal zie kenhuis, verpleeghuis en hospice er zijn. We dienen er gebruik van te maken. Maar we dienen gelijk tijdig steeds te bedenken xvimrom we er gebruik van maken. Ter Linden heeft deze rij niel afgemaakt. Dat is Ie begrijpen. Maar hij is langer, want hel gaat over de plaats van de dood in het leven. We denken er liever niet aan. Of juist xoel, maar dan als een sluitstuk van het leven, xuaarvan wij zelf bepalen xuiin- neer het zover is. En dal heeft weer te maken met het geloof. 'Ter Linden is daarnaar gevraagd. Je verxuachl dan een pastoraal. Bijbels, antxooord. Nee dus. Hel is meer filosofisch. "Geloof in de hemel is een product van onze verbeelding, het is pro jectie, maar dat betekent nog niet dat die hemel alleen maar fan tasie is. Mensen zijn geschapen als j/rojeclerende xvezens, wat niet xvil zeggen dat er niets is achter het doek waarop xitijprojecteren. Het "fantaseren over het leven na de dood" is een "xvensdenken naar een geborgenheid in tijd en eeuwigheid. "Dat zet aan lol denken, dat zet aan tot fantase ren. Dat zet aan lot een oplossing zoeken voor onze invulling va?i liet raadsel leven en dood. De een is lexireden met de projectie op het doek, de ander doet de projector uit, een derde zou xveleens achter het doek willen kijken. Daarmee zijn de essentiële vragen mier leven en dood teruggelrracht lol hoe de mens ermee omgaat. Die frrediker, de wijze Salomo, zei: "Want de mens gaat naar zijn eeuxuig kuis.Een leven na dit leven.. Een geloofsuitspraak, maar dan wel een uitspraak die gegrond is in Gods Woord, de l/ron buiten de mens. Dal geeft zekerheid. NIEUWE-TONGE - De werk zaamheden aan de N 215 ver lopen voorspoedig. Momenteel vinden de laatste asfalterlngs- en belijningswerkzaamheden plaats tussen Nieuwe-Tonge en Oude-Tonge. De gehele hoofd rijbaan van Middelharnis tot aan Oude Ibnge is vanaf zon dag 20 juli aanstaande weer open voor doorgaand verkeer. jw <j2-dïoier ot hfk aivcs! Op www.ope:'^: Knop* 6V Canqewtg 113 32^5 KG Sommetsdijii 01(7176T67 AUeidoos BV - Kloostïfwea l «17 AL - Noordgou*e - Olli 401147 •i. i«i«T) «atcit r» t«i*n 3ÜW aeemr-occasions Toyota FJ Ctuiser 4.0 automaat Kleur: zwart mei. Bouwjaar: 2007 Km.: 5.892 Prijs: 42.950,- (incl.), 645,- p.mnd. www.troostautos.nl Tel. (0181) 31 2^ 66 DEN HAAG - Dinsdag heb ben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ingestemd niel het omzetten van de recrea tieve bestemming van het park Nieuw-Zeeland naar pernra- nente bewoning. De gemeente had deze wijzi ging al in het bestemmingsplan 'Integrale Zoelwatervoorzie- ning' opgenomen, maar die moest nog door Gedeputeerde Staten worden goedgekeurd. De permanente bewoning is in nauw overleg mei de pro vincie voorbereid. De verschil lende woningtypen zijn afzon derlijk gecategoriseerd en via een gedetailleerd bouwvlak met voorgevelrooilijn in het bestemmingsplan aangegeven. De grond rondom de wonin gen heeft de bestennning tuin gekregen. Met dit besluit is een einde gekomen aan een lange periode van onzekerheid voor de bewoners van Nieuw-Zee land. De gemeente Middelhar nis is dan ook verheugd met dil besluit. geweest. FoU,: Hmk v.,1. Pijl Door; Adri van der Laan Dinsdagmiddag was in de ves tiging van de Rabobank aan de Voorstraat in Stellendam een klein aantal aanwezigen getui ge van de officiële overhandi ging van de AED's. Uit handen \an directievoorzitter Jan de Waard ontving huisarts Henry Nijhoff uit Ooitgensplaat het eerste exemplaar van dit red dingsmiddel. AED is de afkorting van Auto matisch Externe Defibrillator en wordt gebruikt bij personen die door een hartstilstand wor den getroflen. Met dit draag bare toestel, dat vrij eenvoudig is te bedienen, kan een elektri sche schok worden .toegediend waardoor de hartslag weer een in normaal ritme kan worden gebracht. Het mag duidelijk zijn dat bij een dergelijk hart falen snelheid van de hulp verlening heel belangrijk is en daarom zouden deze appara ten op alle plaatsen 'binnen handbereik' moeten zijn. Dit is al het geval in verschillende openbare gelegenheden en sportcomplexen. Maar met het initiatief van de Rabobank Goeree-Overflakkee komen de AED's ook 'gewoon op straat' beschikbaar. Jan de Waard legde uit dat het idee geboren werd naar aanleiding van het geschenk van huisarts Lassing aan de gemeenschap van Oiide-Tonge ter gelegenheid van zijn 25-ja- rig jubileum. De arts overhan digde hierbij een AED. Na een inventarisatie op het eiland bleek dat er nog wel een aantal 'witte vlekken' waren als het gaat over de versprei ding van deze AED's. Dok ter Nijhoff uit Ooitgensplaat lichtte toe dat via de Rotary Goeree-Overflakkee het idee werd geboren om het plaatsen van AED's aan te melden via het Stimuleringsfonds van de Rabobank, dat ondermeer ver schillende sociale en culturele projecten op het eiland onder steunt. Via dit Stimuleringsfonds zijn acht AED's aangeschaft en deze zijn deze week geplaatst op acht locaties van de bank, in Ooitgensplaat, Stad aan 't Haringvliet, Nieuwe-Tonge, Middelharnis, Langeweg en Beneden Zandpad, Dirksland, Stellendam (Voorstraat) en in Ouddorp. In Oude-Tonge is al Directievoorzitter jan de Wimrd van de Rabobank Goeree-Overflakkee (links) overhandigde de AED aan huisarts Henr^ Nijhojfuit Ooitgensplaat. een AED aanwezig. De appa raten hangen op de meeste plaatsen in de hal van de bank, waar ook de pinautomaten staan en ze zijn dus 24 uur per dag te gebruiken. Volgens Jan de Waard is dit één van de voordelen van de locaties in de bankgebouwen, waar ze ook dag en nacht in de gaten gehouden worden door bevei ligingscamera's en "iedereen weet waar de Rabobank staat", aldus de directievoorzitter. Het publiek wordt op de aan wezigheid van de AED's gewe zen door de opvallende stickers die aan de buitenkant van de gebouwen zijn aangebracht. De apparaten behoeven niet perse door medisch geschoold perso neel gebruikt te worden, maar l'olo: .-Ulii vüii ilii Ijuin de Rabobank zal er in ieder geval wel voor zorgen dat haar BHV'ers op de hoogte zijn van het omgaan met de AED. Tijdens de bijeenkomst bleek dat de Rabobank eveneens garant staat voor het onder houd van de apparatuur. Volgens Jan de Waard wil de Rabobank met deze voorzie ning tonen "dat ze haar coöpe ratieve hart laat spreken". Wethouder Arend Jan van der Vlugt verwelkomde de aanwe zigen en met name zijn collega Ion Adniii'aal en zijn vrouw. Admiraal hoopt binnenkort zijn werkzaamheden weer te kun nen hervatten. Vervolgens pre senteerde landschapsarchitect Petei' Verkade de visie op een \erbetering van het centrum. Uit een in januari gehouden inloopavond waren er diverse wensen naar voren gekomen, zoals het niet afsluiten voor het verkeer, een goede toeganke lijkheid, eenheid in bestrating, aandacht voor het pleintje voor het Ouddorpse museum en de rommeligheid van het straat meubilair. .'M deze wensen had de projectgroep met de archi tecten \'erwerkt in hun voor stel. Aan de hand van foto's liet Verkade zien dat er met kleine ingrepen al flinke verbeterin gen bereikt kunnen worden. Zo zou het straatmeubilair aan merkelijk mooier in het straat beeld passen als er gekozen zoir worden voor een rustige antra- cietkleur in plaats van het hui dige knalrood. Als voorbeeld noemde hij de fietsenstallin gen, nu op\'allend en rood, te \ervangen door 'aanjeunhek- jes' in antraciet.. De verlichting, in dezelfde antracietkleur, zou niet via lantaarnpalen maar aan de gevels bevestigd kunnen Horden. Daarnaast zou er, dooi' het dwarsparkeren te vervan gen door langsparkeren, aan merkelijk meer ruimte voor de voetgangers ontstaan. Het meest opvallende voorstel ligt echter in de bestrating. Vol gens Verkade zou het hoogte verschil tussen trottoir en weg moeten verdwijnen, e\'enals de paaltjes. Door de scheiding tus sen weg en stoep aan te geven door granietkeien wordt een eenheid gecreëerd. Verder gaf Verkade aan dat de stoep voor het museum verfraaid kan wor den door eveneens gebruik te maken van granietkeien. Door het plaatsen van eenvoudige bankjes en plantenbakken ont staat daar een mooie plek om even te zitten. Dat alles zou een taak zijn voor de gemeente. Een hele andere taak ligt echter bij de ondernemers: het verfiaaien van het aanzien van hun winkel. Peter Houthuizen, eveneens landschapsarchitect, liet aan de hand van diverse foto's zien welke mooie en minder mooie puien er rond de Ouddorpse Ring te vinden zijn. Ook daar zouden kleine aanpassingen al tot grote verbeteringen kunnen leiden, zo meende hij. Hij miste in het straatbeeld een samen hang. "Ieder individu heeft zijn eigen gevel gemaakt," was zijn conclusie. Na de pauze was er ruim gelegen heid tot het geven van reacties. Landschapsarchitect Peter Verkade geeft toelichting op de plannen. Het publiek bestond, zo bleek wel uit het commentaar, gioten- deels uit (ondernemers die grote moeite hadden met bepaalde onderdelen uit de plannen. Zo werd onder meer geprotesteerd tegen het vervallen van een aan tal parkeerplaatsen en tegen de beperkte uitstalruimte voor de winkel. De verplaatsing van de viskraam, nu nog voor het Oud dorpse museum, naar een plek verderop viel niet goed. Weinig begiip was er voor het voorstel om van de Achterweg éénrich tingsverkeer te maken. Dat plan druist namelijk lijnrecht in tegen het Verkeerscirculatieplan. En nog minder begrip bestond er voor het weglaten van de paal tjes langs de trottoirs. Sommige paaltjes zijn na veel moeite en lang o\erleg met de gemeente geplaatst, juist om de voetgan gers te beschermen tegen het passerende verkeer. Door de paaltjes weg te laten en geen verhoogde trottoirs aan te leg gen wordt de veiligheid van de voetgangers in gevaar gebracht, zo reageerde het publiek. Projectleider Robert Jongkees van de gemeente Goedereede is voor dat laatste niet zo bang. "De auto is slechts te gast in het centrum. Juist doordat er straks geen paaltjes meer zijn, zullen de automobilisten voorzichtiger gaan rijden," is zijn verwachdng. Overigens beraadt de gemeente zich op een eventuele afsluiting voor het autoverkeer in de ring. Op dit moment is de kern bijna autovrij tijdens de eigen, regio nale grote vakantie. Overwogen wordt om de ring af te sluiten tij dens de totale vakantieperiode, inclusief bijzondere weekenden zoals Pasen en Pinksteren. Wat betreft de verfraaiing van de Fato: Daripii Kickert panden wil Jongkees nog wel kwijt dat de gemeente samen met de ondernemers wil kijken hoe er in de toekomst wordt omgegaan met een beeldkwali teitsplan. "Dat wil zeggen, welke kleuren worden er gebruikt, welke luifels en reclameborden zijn toegestaan. Ook willen we eventuele renovaties facilite- ren." Van de bijeenkomst wordt een verslag gemaakt, dat binnenkort via het internet te lezen is. De op- en aanmerkingen die deze avond zijn gemaakt zullen wor den uitgewerkt en indien moge lijk in het plan worden meege nomen. Eind september zullen college en raad zich er weer over buiten, waarna per 1 november de werkzaamheden aan de ring van start zullen gaan. In april 2009 zal het centrum van Oud dorp dan klaar zijn voor het nieuwe toeristenseizoen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1