Gilde Trofee voor Banketbakkerij van Helden 'Op school riepen ze altijd dat ik dit nooit zou halen' Vervolg verhaal Alcohol of drugs in het verkeer: niet doen De Klepperstee organiseert sponsorloop voor bedden kinder afdeling ziekenhuis Jaap van Splunter Nationaal Kampioen behendigheidsrijden I EIIAflDEn-niEUWS Gilde trofee Diek sloffen Opbrengst Marktdag Diploma Ondernemer/Manager: Kids 4 Kids Registratie containers groot succes Zwaaien met een enquêteformulier Een eigen bedrijf? i PAGINA 9 DINSDAG 8 JULI 2008 Onlangs heeft Banketbakkerij van Helden uit handen van collega banketbakkers uit heel Nederland de CJilde Trofee ontvangen voor zijn bijzon dere geslaagde producltech- nische bijdrage aan het Gilde. Banketbakkers die hun recep ten prijsgeven, kom je niet overal tegen. Echter binnen het .samenwerkingsverband van zelfstandige banketbak kers is hel een goede gewoon te. "Natuurlijk is dat ook een beetje eigen belang, want door de intensieve bedrijfs- en pro ductontwikkeling ben je er zeker van dat je het aller-lek- kerste ervan bakt. En dat proef je", aldus Van Helden. Banketbakkerij van Helden demonstreerde aan zijn col lega's twee van zijn speciali teiten: de Diek sloffen en het Banketbakkersijs. Vanzelf sprekend werden door de col lega's veel van de 35 smaken uitvoerig gekeurd. Opvallend daarbij waren de complimen ten voor de 'light' smaken, die niet alleen veel minder calo rieën bevatten dan gewoon ijs maar ook nog eens zonder toegevoegde suiker zijn. Door de heerlijke combinaties in de mooie ijscoupes werd de Gil de trofee hieraan toegekend. Tijdens de zomeropening kunt u elke dag tot half tien 's avonds zelf de proef op de ■som nemen. De trofee werd dan ook onder vaktechnisch applaus van de vakgenoten, door de groeps- voorzitter, de heer van Son uit Tilburg, uitgereikt terwijl vaktechnisch adviseur van Het Gilde de heer Rick Out zorgde voor de bijbehorende oorkon de. Daarnaast kregen de collega's duidelijk uitgelegd waar het geheim van de succesvolle 'Dieken' in schuilt. Een slof gemaakt met een heerlijke combinatie van noten, rozij nen en diverse kruiden. Het is een royale traktatie voor bij de koffie of gewoon als lekker tussendoortje. Collega's waren dan ook met pen en papier en een luisterend oor om alle dps te noteren en vol lof over deze bijdrage. MIDDELHARNIS - 'Goe- ree-Overflakkee gaat voor veilig!' Onder dit motto vond donderdag 3 juli jl. de startbijeenkomst plaats van de campagne 'Alcohol en drugs in het verkeer, No Way!' Al eerder werd via ludieke acties de aandacht gevestigd op het thema snelheid. In de toekomst komen ook de thema's ver lichting, gordelgebruik en mobiel bellen nog aan bod. Door Dorien Kickert In deze campagne werken de vier gemeentes, de GGD-ZHE. Boinuan (iCiZ, VVN, de politie en de Regionale Projectgroep Verkeersveiligheid Goeree- Oierflakkee (RPVGO) samen om de weggebruikers bewuster te maken van het gevaar van het gebruik van alcohol, drugs en medicijnen in hel verkeer. Dat geldt overigens niet alleen voor autobestmnxlers, maar ook voor fietsers. Wat veel men sen niet weten is dat niet alleen alcohol, maar ook drugs en mecficijngebruik invloed heb ben op de rijvaardigheid. Vol gens Pia Rentes, secretaris van cle RPVGO is uit een onlangs gehouden enquête gebleken dat 50% van de ondervraagde jongeren wel eens met alcojiol op achter het stuur is gekro pen. Het accent van de c'a'm- pagne ligt dan ook vooral op hel geven van voorlichting en het bewust maken van de gevol gen van rijden onder invloed. Deze voorlichtingsacdviteiten zullen over de komende drie jaar verspreid worden: in 2008 zullen aliereeist de jonge weg gebruikers in de leeftijd van 12 tot 24 jaar worden benaderd, in 2009 worden daar de weg gebruikers tussen 25 en 55 jaar aan toegevoegd en in 2010 volgen voorlichtingsactivitei ten aan alle weggebruikers. Inmiddels hebben er al diverse activiteiten in het kader van deze campagne plaatsgevon den. Tijdens de Havendag in Middelharnis is de eerder genoemde ent]uête gehouden en de RPVGO is aanwezig geweest bij een schuurfeest en bij Concert at Sea. De komen de maanden worden zowel de basisscholen als het voortgezet onderwijs benaderd. Er zullen theatervoorstellingen worden gehouden voor.het voortgezet onderwijs en voor de basis scholen wordt een verkeers- \eiligheidsdag gehouden. Ook het Project Kruispunt zal extra aandacht aan dit onderwerp besteden. Bouman/GGZ zal in ,vv.cENr, www,brilcentrumlteuvelaa[;nl Zondpod 56 - Middelhamis - Telefoon (018/) 48 34 37 STAD a/h HARINGVLIET - De opbrengst van de Marktdag van de Hervormde gemeente van Stad aan 't Haringvliet op 21 juni jl. heeft 6.000 opgebracht. De restauratie commissie van de Hervonirde gemeente zegt iedereen dank die aan dit resultaat heeft bij gedragen. hun contacten met de diverse voetbalverenigingen dit onder werp integreren. De campagne wordt onder de aandacht van het grote publiek gebracht via folders, flyers, pos ters en spandoeken. Hlet eerste spandoek w'erd donderdag offi cieel ontrold door de voorzitter van de RPVGO, Arend jan van der Vlugt, daarbij geassisteerd door Pia Rentes. OUDDORP - Op zaterdag 26 juli organiseert Recre atiepark De Klepperstee in Ouddorp een sponsor loop voor kinderen. D^ opbrengst van de sponsor loop zal worden besteed aan de actie voor extra bedden voor de kinderen- afdeling van het zieken huis in Dirksland. Voor de sponsorloop worden zowel recreanten als inwoners uit de regio uitgenodigd. Door Adri van der Laan Adjunct-directeur Coby van den Berg van De Klepperstee legt uit dat het recreatiepark om het jaar een sponsorloop organiseert in de vakantietijd, en het is regel dat deze loop ten goede komt aan een goed doel. In eerdere jaren was dat de adoptie van een zeehond je, een baby-reanimatiepop voor EHBO Ouddorp, Cli nic Clowns en de Ouddorps Reddingsbrigade. Dit jaar is gekozen voor de kinderaf deling van het ziekenhuis in Dirksland. De Stichdng Vrien den van Ziekenhuis Dirksland voert ondermeer actie om de bedden op de kinderafdeling te vernieuwen. Graag wil De Klepperstee deze actie onder steunen met het organiseren van de sponsorloop. "Omdat het een sponsorloop is die veelal door kinderen wordt gelopen, hebben we gezocht naar de relatie met kinderen. Zo kwamen we op het idee om iets voor de kinderafdeling voor het ziekenhuis te doen en daarom de loop Kids 4 Kids te noemen", aldus Coby van den Berg. Een kinderbed kost 3.000. "We hopen minimaal één, maar mogelijk meerdere bedden bij elkaar te lopen. Het bedrag dat de lopers bij elkaar brengen, zal De Klepperstee verdubbelen". De sponsorloop vindt plaats op het terrein tegenover De Klepperstee. Kinderen - maar ook ouderen - kuinien aan de volgende afstanden meedoen: 500 meter kinderen t/m 6 jaar; 1000 meter voor 6 tot 8 jari gen; 2.500 meter voor 9 tot 12 jarigen en 5.000 meter voor 13 jarigen en ouder. Inschrijven kan tot 25 juli op Recreatiepark De Klepperstee, Vrijheidsweg 1 nabij Ouddorp. Men krijgt dan een sponsor- fonnulier waarop de kinderen zich laten sponsoren. Meer informatie is te vinden op web site www.klepperstee.com. of bel naar 0187-681511. Uiteraard zijn sponsors die dit initiatief een warm hart toedra gen van harte welkoiri. Wie dat wil, kan een bijdrage storten op bankrekening 3420.21.400 t.n.v. De Klepperstee o.v.v. sponsorloop 2008. Indien een nota gewenst is, kunt u ook even bellen. De start is op zaterdag 26 juli om 13.00 uur. De kinderen ontvangen ter herinnering aan de loop een vaantje en een medaille. MIDDELHARNIS - In juni 2008 is het overgro te deel van de (groene en bruine) containers van huishoudens in de gemeente Middelhar nis geregistreerd en van een barcodesticker voor zien. Het doel van deze actie was om verweesde containers op te sporen. Veel containers werden vermist en een gedeelte hiervan werd waarschijn lijk illegaal gebruikt. Maar liefst 98% van de aan geschreven inwoners heeft gehoor gegeven aan de oproep om op een bepaalde datum de containers aan de voorzijde van de woning te zetten. Bijna 12.000 con tainers in de gemeente zijn inmiddels voorzien van een sticker. Met het in kaart bren gen van het containerbezil zijn op dit moment circa 450 illegale containers boven water gekomen. Een mooi resultaat, vindt de gemeente Middelharnis, die alle inwo ners dan ook dankt voor hun medewerking. In september vindt een 2'' stickerronde plaats. Het gaat dan voornamelijk om woon winkelpanden, panden in het buitengebied en nieuwbouw woningen. De betreffende inwoners ontvangen te zijner tijd meer informatie hier over. Bij circa 100 adressen zijn in de I' stickerronde om uit eenlopende redenen geen stickers op de containers aangebracht. Deze contai ners worden in de 2' ronde meegenomen. De betere woninginrichting sinds 1920 Getlempl Kanaal lOJ, Middelharnis, (0187) 48 27 S4 muv.iiflbinnenhuisnnddeliiamis.nl MIDDELHARNIS - Op het MBO ontdekken leer lingen vaak dat ze meer kunnen dan ze dachten. Dat komt omdat ze ouder en wijzer zijn, maar ook omdat ze zien waarvoor ze leren: een vak. Angela Visser (20) en Janneke Melissant (19) haalden hun diploma Onderne mer/Manager in Middel harnis bij het Da Vinci College. Het is belangrijk om samen te leren, dat moüveert en het houdt het leuk. Vanaf het begin trokken Angela en Jan neke samen op. Maar eigen lijk wilde Angela de bloemen in: "Ik zat op de VMBO groen in Sommelsdijk, hier volgde ik mijn 4'' leeijaar in de bloe men, het was ook zo dat ik graag in een bloemenwinkel wou gaan werken. Maar als je een opleiding bloemen ging volgen, moest je ook werk in de bloemenwinkel vinden, en dat was een groot probleem, want dat kon ik niet vinden. Toen kwam ik bij een stand met open dag op mijn school van het Da Vinci College en zo doende kwam ik hier ook terecht. Maar ja, loen moest ik werk gaan zoeken in de detail handel en zie dat maar eens te vinden". Uiteindelijk kwam Angela bij de Cl000 in Mid delharnis. "Nu ben ik 4 jaar verder en heb ik mijn diploma ondernemer/ manager". janneke Melissant (19) werkte \'anaf haar zestiende bij Novi in Dirksland, een winkel voor huishoudelijke artikelen in Dirksland. De opdrachten die Janneke van school kreeg, heeft ze daar uitgevoerd: van de kassa opmaken tot het schrijven van een onder- nemersplan. Janneke; "Het leukst vond ik de opdracht van het klantenonderzoek. We moesten aan klanten vragen of ze tevreden waren met de winkel, wat ze anders zouden willen. Het was goed om die kans te krijgen, je gaat nor maal niet met een enquêtefor mulier lopen zwaaien". Van een bedrijf vraagt het begeleiden van een leerling/ werknemer best een investe ring. Diana Karlsen, samen met haar man eigenaar van Nivo, kan daar over mee praten: "Toen Janneke hier kwam, was ze natuurlijk nog heel jong, ze moest nog veel leren. Maar na een jaar ging ze zich heel anders opstellen. Ze was toen echt 'ingebur gerd'." Voor een werkgever is het leuk om een werknemer zich te zien ontwikkelen. Diana: "Voor mezelf vind ik het ook leuk. Als je die map met opdrachten ziet die ze van school mee krijgen, denk je soms echt wel: zo, daar kan ik zelf ook nog wel wat van leren. Janneke is nu ergens anders gaan werken; in sep tember beginnen de scholen weer, ik hoop echt dat er weer een komt aanwaaien. Het is leuk oin met jonge meiden te werken: aanpakken en af en toe een lolletje." trotse An;j;('l(i I 'isscr eii JiiiDiih' Mclissiint. Angela en Janneke zijn tevre den over de begeleiding op school en in het bedrijf. Jan neke: "Diana nam echt de tijd voor me. Ik mocht ook veel doen. Op school was er een hele persoonlijke begeleiding, veel aandacht en alles werd heel goed uitgelegd. Daarom ging het ook zo makkelijk. Daar ben ik heel blij om". Ook Angela heeft ondervon den hoe belangrijk het is om gesteund te worden. "Mijn praktijkbegeleidster van de Cl000, Henja van Balen, hielp mij goed niet het maken van de opdrachten die ik in de praktijk moest doen. Van mijn bedrijfs leider Huib Pannekoek mocht ik mijn opleiding tot filiaalbe- heer afmaken, maar ik vond het toen zonde om er mee te stoppen, omdat het nog maar een halfjaar zou duren tot ik ook mijn ondernemersdiploma zou hebben. Ook toen waren Huib en Henja bereid om me met deze opleiding te helpen. Op school riepen ze altijd dat ik dit nooit zou halen, maar ja, toch heb ik het waargemaakt. Ik vind dit echt erg leuk". OUDDORP - Al sinds 2002 doet de Ouddorpse Jaap van Splunter mee aan behendig- heidswedstrijden met een bus. In het dagelijks leven is hij als OV-buschauffeur werkzaam bij Connexxion, en als liethebbe- rij is hij zes jaar geleden begon nen met het behendigheids rijden. In het begin vaak met gemiddelde scores, maar die werden steeds hoger. In 2005 eindigde hij als eerste bij een wedstrijd in Hellevoetsluis, wat een plaatsing betekende voor het NK 2006 te Hengelo, waar hij 2e werd. In 2007 werd hij tijdens het NK in Hellevoet sluis opnieuw 2e. En afgelopen zaterdag werd hij Nationaal Kampioen tijdens het NK in Raalte. Na een zeer goed gere den wedstrijd werd hij Ie, wat hij van tevoren toch niet ver wacht had. Maar tevens had hij zoveel punten meer dan de rest in zijn categorie - het ver schil in de andere categorieën (bakwagen, trekker-oplegger en bakwagen-aanhangwagen) was niet zo groot - dat hij daar door tot zijn nog veel grotere verbazing werd uitgeroepen tot Nationaal Kampioen Behen digheidsrijden 2008. Hiervoor heeft hij 2 bekers gekregen plus de wisselbeker die hij een jaar mag houden. 100- Na een poosje valt hij in slaap, zodat hij vader en de broers en zusters niet ziet of hoort vertrekken. Als hij wak ker wordt, heeft hij honger. En dan staat hem een grote verrassing te wachten, want moeder weekt twee beschuiten in een diep bord met inelk en doet daar een hoop bruine suiker op. Is dat even lekker! Na enige dagen is hij weer beter. Hij heeft helemaal geen buikpijn meer, en de koorts is verdwenen. Moeder, die het hele geval aan "n vuul lief' heeft toegeschreven, en hem derhalve op geregelde tijden toch gedwongen heeft een paar druppels Haarlem mer olie op een lepel met melk in te nemen, schrijft zijn genezing naast God aan de beproefde medicijn toe. Ze kan hem niet meer in huis houden, daar het aangename herfstweer hem onweerstaanbaar naar buiten lokt. Er hangt een dunne nevel in de pol der, die de wereld klein en intiem doet schijnen, en een gevoel van veiligheid en gezelligheid oproept. Er hangen honderden kleine ronde gordijntjes aan de vochtige doornhaag. Dat zijn de spinnewebben. Het is net of de spinnen die daar te drogen gehan gen hebben, want de nevel heeft aan elk draadje duizenden kleine zilve ren kraaltjes geregen. Daardoor zijn al die webben, die eeist onzichtbaar waren, tevoorschijn gesprongen. Telkens zweven enkele vermoeide blaren uit de grijze zoldering omlaag en zoeken behoedzaam een piekje op de grond om zich ter ruste te leggen. Het is zo stil en vredig, dat Fransje ze haast kan horen vallen. Hij Iaat zijn ogen ronddwalen in de kleine wereld die hem omgeeft. Die sluit nog net het laatste huis van hun rijtje woningen in. Maar daarachter is een zachtgiijze omheining. De groentetuin naast de haag is ook van gedaante veranderd. Er staat haast niets meer in dat de moeite waard is, behalve een rijtje spruit- koolplanten en wat rode bieten. De vroegere zomergroenten zijn alle maal dood en bruin en half vergaan. Hij mag nu genist dwars door de tuin lopen als hij wil, en er zelfs in spelen en graven. Maar er is één plek waar hij uit de buurt moet blijven, en dat is de hoek naast de vangpit. Daar heeft vader een grote rechthoek gegraven. Dat is de kuil waar hun aardappels in bewaard zullen worden van de winter. Dan is het geen kuil meer, maar net een stukje dijk, want de aardappels worden eerst heel hoog opgestapeld, en dan wordt die hoop toegedekt met stro of riet, en daarna gaat er een laag grond bovenop. Dan kun nen de regen, de vorst, en de sneeuw niet meer bij die petaten komen. Die liggen dan net zo lekker warm toege dekt als Fransje in zijn ledikantje. Vader heeft het er al over gehad dat hij gauw met het rooien hoopt te kun nen beginnen. Hij en de jongens zijn al een paar weken aan het aardappels spitten geweest voor de boer. Maar die begint ook al over de suikerbie ten te praten, dus zullen ze voort moeten maken. Moeder zal dan ook weer een handje mee moeten helpen. En dat betekent dat Fransje dan ook mee naar het land moet, want die kan natuurlijk niet alleen thuis blijven, Toen Fransje die plannen hoorde bespreken, is hij van blijdschap gaan dansen. Hij wist niet precies waar hun stuk aardappelland lag, maar misschien was het wel dicht bij het Hontenissegat. En misschien kwam de boer dan wel weer kijken, en nam die hem weer mee om palingfui ken te gaan lichten. Maar toen stak opeens dat lelijke monster, Norma, zijn afschuwelijke snuit in zijn fanta sieën. Meteen heeft hij toen gevraagd of hun aardappelland dicht bij de boerderij lag. Gelukkig, dat ligt ach ter de boomgaard en strekt zich uit tot halverwege de dijk - in elk geval ver genoeg van die verschrikkelijke hond vandaan. De volgende dinsdag brengt het lang verbeide ogenblik dat hij met moeder de welbekende weg naar de boerderij inslaat. Vader en de jongens hebben al enkele uren van noeste arbeid achter de rug. Maar moeder moest eerst de beel den opmaken en den uze netjes aan de kant doen. Ze kunnen er net zijn als het tijd is om te schaften. Moeder draagt een grote blauwe geëmailleer de kofTiekruik vol hete koffie, waar ze vooi deze feestelijke gelegenheid niet alleen melk maar ook suiker in gedaan heeft. Die kruik heeft een jasje aan van dikke lappen om de kof fie heet te houden. Daar zullen vader en de jongens van genieten. Hier en daar hangen blauwe striemen rook, die terugwijzen naar de hopen bran dend aardappelloof. Op zijn \raag of dat vuurtje stoken niet gevaarlijk is, en of dat zo maar mag van de boeren, antwoordt moeder dat die dat juist graag hebben, want die hopen loof zijn zo lastig om onder te ploegen. Gaan zij het loof van hun petalen ook verbranden? Misschien wel, we zullen wel zien, zegt moeder Fransje staat in de verte te turen. Zijn ogen volgen de olmenrijen op de dijk tot waar hij de reigernesten veei- Het valt hem op dat de bomen nu toch echt kaal beginnen te worden- Er ligt alleen nog een dun geelachtig waas over de toppen. Moeder heeft wel gelijk gehad. Bram vraagt waar hij zo naar staat te kijken. Neen, je kunt de reigers niet zien van hier. Trouwens, die zullen wel gauw vertrekken, als ze al niet vertrokken zijn, want die brengen de winter door in een ver, vreemd land. Vader is erg tevreden over de aard appeloogst. Er zitten haast geen zieke petaten in, en aan elke plant hangen wel tien, twaalf grote paarsigblauwe knollen, en dan nog verscheidene poters en kleintjes. De laatste zijn goed voor de keu. Die aardappelen Uggen daar zo zacht te glanzen in de donkere, rulle aarde. Fransje helpt zo nu en dan om moeders mand vol te rapen, maar telkens moet hij eens gaan kijken of hij geen schatten ont dekken kan. Op een kale plek, waar ze al gerooid hebben, mag hij het loof bijeenbrengen. Daar zal Eine dan later de brand in steken. Zulk vuurtje sto ken mag wel, omdat het geen gevaar meebrengt voor de omgeving. De volgende dag duurt veel langer voor Fransje dan de eerste. Het nieu we is er al af, en hij verveelt zich zo nu en dan. Maar dan wijst Eine hem op de vele braamstruiken die in een der ondiepe scheidingsslootjes tussen de akkers groeien. (umdt veivolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 9