Afscheid Notaris Ter Braak Manege Oostmoer kampioen Zitcompetitie Brandweer Dirksland schaart zich bij de besten van het land oncertagenda 'Scholbestand helemaal gezond' College op werkbezoek bij woonzorg boerderij EIIAni]^.niELW5 Vervolg van voorpagina: Schriftelijk bewijs Marktwerking Consensus Samenwerking Beroepsgeheim Klasse 112 t, PAGINA 6 VRIJDAG 4 JULI 2008 Maar dit is maar eén van de veranderingen die Ter Braak in meer dan dertig jaar mee maakte. Hij somt op: "De oplei ding, de kantoororganisatie, de producten, de kwaliteit, de wetgeving... In de jaren vijftig is de herziening van het Bin- gerlijk Wetboek begonnen en in 1992 is het Nieuw Burger lijk Wetboek ingevoerd. Veer tig jaar heeft dat gekost. Het maken van de aktes is simpe ler geworden, maar de vereis ten zijn nu veel groter Vroe ger kende je elkaar en wist je van elkaar. Als een huis, een onroerend goed, werd over gedragen, dan controleerde je via de telefoon bij het Kadas ter of de verkopende partij de eigenaar was, of het eigendom onbelast was en zonder beslag. Dat is nu natuurlijk uit den boze. Later kreeg je de telex, dan had je schriftelijk bewijs, net als bij de fax. En tegen woordig gaat het allemaal digi taal. Ach, vroeger stuurden we de afschriften van de aktes per post naar het Kadaster. Een keer belden ze om te melden dat alle aktes over de Westzee dijk waaiden." "Er is nog meer veranderd", gaat Ter Braak verder "Het standplaatsenbeleid. De hono rering is op de schop gegaan. Er is kwaliteitscontrole inge voerd. De vrije markt heeft zijn intrede gedaan. De finan ciële controle is een hot item. En terecht. De maatschappij vraagt veel snelheid; het risico is dat je dan minder controles uitvoert." Voor de gestopte notaris is dat onaanvaardbaar. Hij heeft het over rechtszeker heid en juridisch verantwoor de producten als een testament of een vennootschapsakte. "Notarissen zijn een geldsluis, hoeders van het geld bij trans acties. Pas als aan alle vereisten is voldaan, kan de uitbetaling plaatsvinden. Die sluisfunctie is misschien minder bekend, maar wel heel belangrijk en bovendien extreem goed gere geld. Je moet betrouwbaar zijn. Het notariaat is een ver antwoordelijke functie. Boven dien ben je aansprakelijk." Eén belangrijke verandering in de afgelopen jaien, licht Ter Braak eruit: de marktwerking. "Het risico van marktwerking is datje een opdracht uitvoert onder de verantwoorde prijs. Als je kantoororganisatie goed is, beschikt over alle moderne faciliteiten en goed opgeleid personeel, en snel wil reageren op wat er in de maatschappij gebeurt, dan heb je te maken met niet geringe basiskosten. Omwille van het marktaandeel je honorarium verlagen, kan betekenen datje op die punten inlevert. Op personeel mag je nooit beknibbelen." Maar, vervolgt Ter Braak, marktwerking heeft ook een andere, positieve kant. "Nota rissen zijn meer ondernemer geworden. Dat waren we zeker niet. Over het ondernemer schap hebben we nooit wat geleerd. Je was een ambtenaar en je werkte voor wettelijk vast gestelde honoraria. Reclame maken mochten we niet. Nu is je kantoor meer je eigen toko, je calculeert scherp, kijkt kri tisch naar je overhead, let op de kostprijs en de efficiency." Dan noemt hij nog een andere kant van de marktwerking. "Maatschappelijke nadelen", klinkt het aan de andere kant van de ronde tafel. "Kijk, als iemand overlijdt en de nala tenschap moet worden afge wikkeld, dan kun je niet om de notaris heen. Vroeger kostte dat 35 gulden, een wettelijk vastgelegd bedrag. Een testa ment laten maken? Ook pea nuts. Nu is er marktwerking. Dan is het logisch dat men bij een nalatenschap met veertig erfgenamen meer kwijt is voor een verklaring erfrecht. Sociaal gesproken is het echter minder. Toen was het aardiger en min der egoïstisch. Het onroerend goed compenseerde de nala tenschappen," De solidariteit is teruggelopen sinds de markt werking, bedoelt Ter Braak kort samengevat. "Het was sowieso gemoedelijker in het begin. Je had een veel intenser I ontact met de cliënt, de make laar, de bank, de overheid, het Kadaster - noem maar op. Als ik het ministerie van Justitie nodig had, belde ik regelrecht met die en die persoon. Nu krijg je een helpdesk." Neutrahteit - een begrip dat tijdens het gesprek regelma tig over tafel gaat. Een begrip waar Ter Braak veel waarde aan hecht en dat niet in alle gevallen meer van toepassing is. Helaas. Hij noemt het voor beeld van twee partijen die met elkaar iets afspreken, alle bei met een eigen notaris. En dat terwijl je als notaris juist tussen de partijen behoort te staan. In volstrekte neutrali teit. "Die neutraliteit word je niet altijd in dank afgenomen", zegt hij. "Maar op de langere termijn wel. Je houdt cliënten een spiegel voor en probeert consensus te vinden, voor stellen voor te leggen. Soms ben je verbaasd dat het lukt. Zeker in het begin, toen ik als 29-jarige families aan tafel had waarvan de leden met gemak mijn ouders hadden kunnen zijn. Autoriteit, tact, voorzich- ügheid - dat zijn belangrijke eigenschappen in het notari aat. Maar het allerbelangrijk ste is luisteren. Vooral: horen wat er niet gezegd wordt. Ja, dat boeide me enorm. Wat ook gevoelig kon liggen, vroeger dan, was trouwen op huwe lijkse voorwaarden. Dat gold toen toch als een soort wan trouwen. Nu niet meer, het is snel gegaan..." Het kantoor van Ter Braak was tot 1985 te vinden aan de Voor straat in Dirksland. In dat jaar volgde de verhuizing naar en de samenvoeging met 'Middel- harnis', waar kandidaat-notaris Schuring notaris werd. "Dat heeft te maken met efficiency. Bovendien: twee standplaat sen zo dicht bij elkaar - dat gaf enige spanning. Later is ook Oude-Tonge toegevoegd." Met andere woorden: drie stand plaatsen op Flakkee fuseerden tot één notariskantoor. Het staat aan de Raadhuisstraat in Middelharnis en is aangeslotejj bij Netwerk Notarisser\. ^Op,,,. Cioeree-fiverflakkee is verder alleen in Cioedereede nog een notaris gevestigd. "We zijn erin geslaagd een goed notariaat neer te zetten dat netjes en keurig in elkaar zit en goed is georganiseerd. Ik zie heil in samenwerking. Dat is in het belang van de cliënt. Die krijgt betere dienstverlening en een beter product", vindt Ter Braak. Hij kijkt met ple zier terug op de vorming van één notariskantoor in Middel harnis. Zoals hij ook met ple zier terugkijkt op de inzet van zijn personeel. "De mensen in de regio staan bekend om hun trouw." Dat was te merken, zegt hij. "We hebben lang dezelfde mensen in dienst gehad. Men sen die hard werken, trouw zijn en betrokken." Het mooiste van het vak? Ter Braak denkt even na. Hij ver telt dat zijn interesse vooral lag bij het onroerend goed en de vennootschappen. Meer dan bij de derde poot van het nota riaat: de familiepraktijk. "Het mooiste van het vak... Als je mensen die het niet eens zijn met elkaar, zonder je wil op te leggen, zelf de beste oplossing laat zien." Druk was het ook, het notari aat was voor Ter Braak bepaald geen 'van 9 tot 5'-baan. "Zeker de eerste vijfjaar. Veel gebeur de in de avonduren. Vrijdag avond aktes passeren was heel gewoon. Je had immers te maken met mensen die aan de overkant werkten en door de week niet thuis waren. En in het weekend kwamen de bui tenlanders." Dat was toen de recreatie sterk in ontwikkeling was en de vakanüehuizen van hand tot hand gingen. Heeft de notaris nog aparte dingen meegemaakt? Heeft hij leuke anekdotes te ver tellen? Ter Braak glimlacht. Hij zou heel veel mooie verhalen kunnen vertel len, zegt hij. "Maar ik ver tel niets. Alles wat ik vertel is te associëren. En ik heb beroepsgeheim." Onkreuk baarheid, dat is een van de belangrijkste kenmerken van een goede notaris. Nuzithet erop. "Ikbenblij dat het voorbij is. Ik heb er heel ,ye?I energie in gestopt. Maar jk Jigb er gok; vfef vpöV terug gekregen. Wé hebben een mooi kantoor opgebouwd. En we hebben de kans en het vertrouwen gekregen om dat te doen. Ik kijk er met plezier op terug." Manege Oostmoer is het Bestzittend Ruiterspurtcentrum KXZ Zitcompetitn 2()()8 van de regio. Staand vd.n.r.: Francis Rietveld en Els Broer (begeleiding), Mindy Gouw, Cartijn Bomas (regiowinnaar, naar halve finale in Deurne), Martine Campfens, Marleen Trouwbarst, Marjotijn Stam, Robbert Confiirius, Elly Mulder-Hanse (instructrice) en Henk Kieviet (mede-eigenaar Manege Oostmoer en instructeur). Zittend v.l.n.r.: Amy van der Welle, Kir.'iten lekker, Stefanie van Vliet, Anaïs Tsakonis, Milou Arensman en Lisanne Lokker STAD a/h HARINGVLIET - Twaalf ruiters van Mane ge Oostmoer hebben afge lopen weekend bij Stal De Kroo in Nieuw- en Sint Joosland deelgenomen aan de KNZ Zitcompetitie Regiofinale. Ze hebben er met elkaar voor gezorgd dat Manege Oostmoer de concurrentie van vijf andere maneges achter zich heeft gelaten en de beker voor het beste rui tersportcentrum mee naar huis kon nemen. Tekst en foto: Myra Lugthart Bovendien gaat de 15-jarige Carlijn Bomas namens Mane ge Oostmoer naar de halve finale in Deurne. Geen wonder dus dat er een zeer uitgelaten stemming heerste in de bus vol ruiters en supporters die uit Walcheren terugkeerde naar Manege Oostmoer. "Een prachtig resultaat, we zijn heel tevreden!", glundert Henk Kieviet, mede-eigenaar van Manege Oostmoer. "De extra training die Elly Mulder-Han se en ik de afgelopen maanden aan alle kandidaten hebben gegeven, heeft dus duidelijk zijn vruchten afgeworpen! Er waren 72 deelnemers, ver spreid over vier categorieën. We zijn er heel trots op dat al onze ruiters in de hogere regi onen zijn geëindigd. Meteen aansluitend aan de regiofinales werden de kwartfinales verre den. In elk van de vier catego rieën was Manege Oostmoer vertegenwoordigd. Maar liefst zeven Oostmoer-ruiters waren kwartfinalist en hebben ervoor gezorgd dat de tientallen mee gereisde supporters tot het einde toe vol spanning op het puntje van hun stoel bleven zit ten. De vier categoriewinnaars zouden door mogen naar de halve finale, die straks in sep tember tijdens Horse Event in Deurne gehouden zal worden. Bij Stal De Kroo ging het dak eraf toen één van die winnaars onze eigen Carlijn bleek te zijn! Toen Manege Oostmoer ook nog de beker voor Bestzittend Ruitersportcentrum KNZ Zit competitie 2008 van de regio had gewonnen, kon ons geluk niet op!" "Manege Oostmoer heeft met Carlijn - in haar categorie van deze zitcompetitie - nu één van de tien beste ruiters van Nederland in huis!", vertelt Henk trots. "Reken maar dat we haar op 13 september in Deurne weer met een grote groep zullen gaan steunen!" Voor alle uitslagen en informa tie over de KNZ Zitcompeütie 2009 (deelname staat open voor iedereen met een FNRS ruiterpaspoort) zie website www.manegeoostmoer.nl. Goed nieuws uit zee: Er blijkt meer schol in de Noordzee dan de visserijbi ologen aanvankelijk dach ten. Vissers zien deze trend al veel langer. De afgelopen jaren mocht er steeds min der worden gevist op schol, omdat het bestand sterk afnam. De voor Nederland zo belangrijke vissoort schol bevindt zich nu weer op een duurzaam niveau. Dit blijkt uit recent gepre senteerde vangstadviezen die als uitgangspunt dienen voor het vaststellen van de visquota door de Europese visserijministers. De beoordeling van de inter nationale visserijonderzoekers over de hoeveelheid schol in zee is in positieve zin bijgesteld en biedt gunstige verwachtingen voor de vangstmogelijkheden van de Nederlandse platvis- vloot. Snelle actie van de minis ter van LNV is nu wel vereist om de platvisvloot de crisis van wege de huidige hoge brand stofprijzen te kunnen laten overleven", aldus Jan Odink, voorzitter van het Product schap Vis. "Anders is er straks voldoende vis aanwezig, maar hebben we aan het einde van het jaar geen vloot meer. Op dit moment vaart 90% van de grote boomkorvloot al economisch onverantwoord naar zee omdat ze de hoge brandstofkosten niet meer kunnen dekken". Met deze uitkomsten zijn de basis voorwaarden aanwezig om duurzaam te kunnen vis sen of omschakeling naar meer duurzame visserij mogelijk te maken. Voor de Nederlandse Noordzeevisserijsector zijn tong en schol de belangnijkste vissoorten. Maar liefst 74 pro cent van de totale vangsthoe- veelheid van Noordzeetong in de Europese Unie gaat naar de Nederlandse platvissector. Voor Noordzeeschol is dat 37 procent. Een groot deel van het overige Europese scholquotum is bovendien ook in handen van Nederlandse bedrijven. OOSTFLAKKEE - Omwo nenden van de Oudeland- sedijk nabij Ooltgensplaat en de wethouders Petra 't Hoen en Gert-Jan van der Valk van de gemeente Oost- flakkee hebben maandag 16 juni 2008 een werkbe zoek gebracht aan het Tho- mashuis in Hellevoetsluis. Doel van het werkbezoek was een beeld te krijgen van het functioneren van een woonzorgboerderij. Aangezien het beeld van een woonzorgboerderij niet bij iedereen hetzelfde was, heeft de heer Van Wijngaar den een delegatie van de omwonenden uitgenodigd op zijn woonzorgboerderij in Hellevoetsluis. Tijdens het werkbezoek wer den de wethouders en de omwonenden welkom geheten door de bewoners van het Tho- mashuis. Zij vertelden de aan wezigen hoe zij daar wonen, werken en leven. Indrukwek kend vonden de wethouders om te zien met hoeveel plezier deze mensen met een ver standelijke beperking of een autistische beperking op de woonzorgboerderij hun leven kunnen inrichten. Voor zowel de leden van het college als de omwonenden was het een uit stekende gelegenheid om ken nis te nemen van kleinschalige persoonlijke zorg georgani seerd op een woonzorgboer derij. In de gemeente Oostflakkee zijn vergevorderde plannen om een woonzorgboerderij te starten aan de Oudeland- sedijk tussen Achthuizen en Ooltgensplaat. Bezorgde omwonenden trokken bij de gemeente Oostflakkee aan de bel met de vraag wat een woonzorgboerderij nu precies inhoudt. Op 21 april 2008 werd daarom een voorlich tingsbijeenkomst georgani seerd waar de initiatiefnemers (de heer Graute en mevrouw Boer) in de gelegenheid wer den gesteld hun plannen toe te lichten. Ook de heer Van Wijngaarden'van het Thomas- huis was hierbij aanwezig. Blusgroep Dirksland heeft een prestatie van formaat geleverd door zich 21 juni en 28 juni zowel voor de Hoofdklasse als voor de 112-klasse te plaatsen voor de landelijke finale. Op 27 september mogen de spuitgasten de strijd aangaan in Steenwijker- land om de fel begeerde titel van landskampioen in de 112-klasse, waarna zij op 4 oktober dit nog maals mogen proberen in Wessem waar de titel van landskampioen in de Hoofdklasse te verdienen valt. Hoofdklasse Na een wedstrijd waarin liters zweet verloren gingen, mocht de blusgroep de derde prijs in ontvangst nemen. Met deze prestatie is deelname aan de landelijke finale van de Hoofdklasse, ook wel de Koningskfasse gertoëmd; afge- 'dwóng'èn: De melding betrof een fietser bekneld onder een personen auto. Nadat begonnen was aan het bevrijden van het slachtof fer brak brand uit in een dicht bij gelegen villa. In de kelder was brand ontstaan tijdens het frituren, welke was doorgesla gen naar de begane grond en de eerste verdieping. In de woning werd een zestal slacht offers vermist. Twee van deze personen liepen in paniek op de begane grond en konden zonder moeite gered worden. Tevens lagen twee bewusteloze slachtoffers in de kelder. De overige slachtoffers waren via het raam op het dak geklom men en konden met behulp van een hoogwerker gered worden. Nadat alle slachtof fers gered waren en de brand geblust was, mochten de spuit gasten de derde prijs in ont vangst nemen. Deze prestatie plaatste de blusgroep bij de beste 7 van Nederland. Na een pittige wedstrijd in Laren mocht de blusgroep dé eerste prijs in ontvangst nemen, wat recht geeft op deelname aan de landelijke finale van de 112-klasse. Hier plaatste men zich bij de beste 9 van Nederland. De melding betrof een auto matisch brandalarm in het De Brink College. Na het ter plaatse komen bleek dat één van de medewerkers een benzi- nelucht had geroken waarna hij de handmelder had ingeslagen. De benzinelncht kwam uit de garage waar een student bezig was met sleutelen aan een auto. Daarnaast waren twee mon teurs bezig niet reparatiewerk- zaamheden aan een CO,, lei ding. Eén van de monteurs was tijdens de reparatie werkzaam heden ten val gekomen en lag bewusteloos op de grond. De student was bekneld komen te zitten onder de auto. De twee de monteur was gevlucht naar de WC en was hier in paniek blijven zitten. Na het afdekken van de benzine piasmet schuim, gevolgd door het afdichten van een lekkende flens, kon het beknelde slachtoffer bevrijdt worden. Als, laatste moest hét ■slachtoffer zittentle op rfe"'IPC" gered worden. Uo 2008 Zaterdag 5 juli Bij de Vuurtoren - Oud- dorp. Jubileumconcert van 'Deo Cantemus' uit Rotter dam. Organist: André de Jager. Meditatie: Ds. Kant. Aanvang: 19.30 uur.. Zaterdag 5 juli Hervormde Kerk - Dirks land. De COV Laudando uit Middelharnis voert Italiaan se Zomermuziek uit. Hier bij werken mee: het Orkest Franc Pollman en organist Wim Diepenhorst. Algehe le leiding: Rinus Verhage. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 9 juli Hervormde Kerk - Goede- reede. Eerste zomerzang- dienst. Concert van het Chr. Kinderkoor 'Kadosj" uit Goedereede. Orgel: Anton Weenink. Meditatie: ds. E. de Mots. Aanvang: 19.30 uur.. Woensdag 23 juli Hervormde Kerk - Goede- reede.Tweede zomerzang- dienst. Orgel: Jan Bezuijen Meditatie: Ds. M. Messema ker.-Aanvang: 19.30 uur. Woensdag 6 augustus Hervormde Kerk - Goede reede. Derde zomerzang- dienst. Organist: Henk Ter- brugge. Meditatie: ds. G. Bos Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 2 september Hervormde Kerk - Som- melsdijk. Het 41'^ Bachcon- cert van Paul Kieviet met muziek van "de jonge Bach". Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag 3 oktober Hervormde Kerk - Som- melsdijk. Orgelconcert door leerlingen van Paul Kieviet. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 4 oktober Rehobóthkerk - Som- mefsdijk. Koor- en Samen- zangconcert ten bate van de Wereld Wijde Zending m.m.v. het Jongerenkoor Jigdaljahu' o.l.v. W.A. den Hertog; het Urker Mannen koor 'Halleluja' o.l.v. Bert Mol; Marco den Toom: orgel en Johan Bredewout: piano. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag II oktober Hervormde Kerk - Oude -Tonge. Het 16'' orgelcon cours voor amateurs, geor ganiseerd door de Vereni ging van Orgel vrienden. Aanvang: uur.. Slotconcert door de jury (Anco Ezinga en Sietze de Vries) en de drie prijswin naars. Aanvang: 20 uun. Zaterdag 15 november Hervormde Kerk - Dirks land. Uitvoering van de Lutherische Messe van J.S. Bach, O praise the Lord van Handel en Magnicficat van Vivaldi door het Vocaal ensemble 'Magnificat' o.l.v. Rinus Verhage met mede werking van het orkest "Flo- rilegi Musicum'. Organist: Wim Diepenhorst. Solisten: Peta de CJroot, alt; Marij ke Nieuwenweg, sopraan; Paul Kieviet, tenor en Ralph Looy, bas. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 22 november Doopsgezinde Kerk - Oud- dorp. Jubileumconcert van het Interkerkelijk Ciospel- koor "Per .Ainore"uit Stel- lendam o.l.v Ad de Joode. Pianist: Rob van Dijk. Aan vang: 20.00 uur. Zaterdag 13 december Herx ormde Kerk - Cioeder eede. Kerstzangdienst. Aan vang: 20.00 uur.. Zaterdag 13 december Dorpstienden - Ouddorp. Uitvoering van de Kersto- ratorium 'In de volheid van de tijd' van Leander van der Steen door de Chr. Gem. Zangvereniging 'Hart en Stem' en het Chr. Kinder koor Jong begonnen' o.l.v. Jan Besuijen m.m.w. van een samengesteld orkest. Organist: Johan van Broek hoven. Aanvang: 19.30 uur. Vrijdag 19 december In de toren van Cioeder eede. Kerstconcert door het Chr Jong Kamerkoor 'Fiori Musicali' o.l.v. Sietse van Wijgerden. Aanvang: 19.00 en 21.00 uur.. Zaterdag 20 december De CO\' 'Laudando' uit Middelharnis geeft een lustrumconcert ten bate van 'C^alando' Uitgevoerd wor den de eerste vier cantates uit het Weihnachtsorato- rium en het openingskoor deel 5. Medewerkenden: het Barok Ensemble 'Eik en Linde'; de sopraan: Hieke Meppelink; counter tenor: Dave ten C^ate; tenor: Henk Clunneman; bas: Wiard Witholt; orgel: WimDie- penhorst. Algehele leiding: Rinus Verhage. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 24 december Hervormde Kerk - Goeder eede. Kerstliederen Thema 2 voor 2008. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 24 december Hervormde Kerk -■ Mid delharnis. Kerstzangavond door het Jongerenkoor 'Het Kleinood' uit Aagtekerke o.l.v. Jan Wisse en het Chr. C;emengd Koor Jeduthun' uit Middelharnis eveneens o.l.v. Jan Wisse. Organist: Hans van Heemst. Aanvang: 19.30 uur. Deze rubriek - uitsluitend bedoeld voor kerkconcerten op Goeree en Overflakkee - beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerk-stel- ligen. Verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van hun programma op bovenstaande informatie richten. Komen er oinerhoopt toch meerdere concerten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van bin nenkomst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enkele weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze rubriek elke eerste xrijdag van de maand te plaatsen. C^oncer- ten tot eenjaar na datum wor den opgenomen. Aanmeldingen voor deze nibriek vindt plaats door mid del van formulieren, die kun nen worden aangevraagd via tel. 482560. Ook is het mogelijk een e-mail te sturen aan: ivanhoorn(a wxs.nl die inhoudelijk over eenkomt met de vragen van het formulier.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6