tz Afscheid notaris G.E.H, ter Braak na ruim 30 jaar Op het ergste voorbereid .-\y.hM Bronzen gemeente penning voor Jacques Damen Scholiere uit Herkingen wint eerste prijs F De toeristische en recreatieve bus op Goeree- Overjflakkee Zanguur in Eben-Haëzer Inwoners Goeree- Overflakkee tevreden over Wmo 'We hebben een mooi kantoor opgebouwd en we kregen de kans en het vertrouwen om dat te doen 81ejaargang Nr. 7724 Vrijdag 4juli 2008 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Winnaar mopiste gedicht palliatieve zorg bekend Landelijke poëziewedstrijd De Goereebus: Notabelen Knops igrélépi Nieuwsgierigheid STELLENDAM - De vele voorbijgangers die dage lijks over het sluizencom- plex rijden, zullen daar zo veel niet van merken, maar volgend jaar zal in het binnenste van de Haringvlietsluizen een omvangrijk werk ter hand worden genomen: alles wat met elektriciteit te maken heeft, zal er wor den vernieuwd. En dat betekent een karwei waar bij de werknemers niet alleen heel wat afstanden in het inwendige van het sluizencomplex te over bruggen zullen hebben, maar ook flinke hoogtes dan wel dieptes. Kruipga- ten, schachten, hekjes en bruggetjes in de ingewan den van de sluislichamen zullen ze moeten passeren en boven dieptes van vele meters hun werk moeten verrichten. lAiidu^ gediililfH van Mirjam van Wijk (r.) en Sarah-Eilher Slevens behoren lol de 15 genomineerden voor de landelijke gedichtenwedstrijd. Mirjam van Wijk (16) uit Herkingen heeft het mooi ste gedicht geschreven over palliatieve zorg. Zij is hiermee de winnaar van de poëziewedstrijd voor middelbare scholieren die het Netwerk Palliatieve Zorg Goeree-Overflakkee heeft georganiseerd om ook jonge mensen bekend te maken met palliatieve zorg. Palliatieve zorg bete kent zorg voor mensen die niet meer beter worden en gaan overlijden. De win naars ontvingen op vrij dag 27 juni 2008 uit han den van Janneke Konings woud, voorzitter van het netwerk, een leuke prijs. De Jury, bestaande uit Jan neke koninj^swoud, Emiel Vijfhuizen (docent Neder lands aan een middelbare school) en netvverkcoördina- tor Conny Yap hebben uit alle inzendingen de mooiste gedichten van Goeree-Over flakkee geselecteerd. Het gedicht 'Ik moet me haasten' van Mirjam van Wijk koos de jury als beste gedicht. De gedichten van Gerriëtte Stolk (17 jaar) uit Middelharnis en van Sarah-Esther Stevens (14 jaar) uit Melissant zijn - naast Folo: Per^huni Fhlkktf het gedicht van Mirjam - ook door de jury geselecteerd voor de landelijke poëziewed strijd over palliatieve zorg. De door de netwerkjury gese lecteerde gedichten van Goe ree-Overflakkee zijn opge stuurd naar een landelijke jury, met daarin de schrijvers led van Lieshout en Hans Hagen (schrijver van het kinderboe kenweekgeschenk 2008). Deze landelijke jury nomineerde uit de inzendingen van licel Nederland vervolgens de 15 beste gedichten. De gedichten van Mirjam van Wijk en van Sarah-Esther Stevens behoren tolde 15 genomineerden. Deze gedichten worden voorgedra gen op een officiële uitreiking tijdens de Internationale Dag van de Palliatieve Zorg op 11 oktober 2008. Daarnaast komen de 15 gedichten in een gedichtenbundel die gemaakt wordt ter herinnering aan deze dag. De 15 door de landelijke jury genomineerde gedichten ontvangen een eervolle ver melding en een plaatsing van het gedicht in de landelijke gedichtenbundel. Het beste Nederlandse gedicht wordt bovendien beloond met een mooie prijs. OUDE-TONGE - Wethouder Petra 't Hoen van de gemeente Oostflakkee heeft afgelopen vrijdagavond een gemeente penning uitgereikt aan de heer Jacques Damen uit Oude-Ton- ge. Damen, wel bekend van de voormalige schoenen- en kledingzaak te Oude-Tonge, is jarenlang sponsor geweest van diverse activiteiten op sportge bied op Goeree-Overflakkee, waaronder meer dan 25 jaar sponsor van de Oude-Tongse voetbalvereniging DBGC. Ook was hij hoofdsponsor van de Ons Eiland cup en (kleding) sponsor van het Flakkees Elf tal. In de beginperiode van Radio Flakkee was hij ook kledingsponsor voor het team van sportverslaggevers. Door zijn bijdragen heeft hij het mede mogelijk gemaakt dat allerlei sportuitingen op Flak kee hebben kunnen plaatsvin den. Met het beëindigen van zijn bedrijfsvoering is echter een einde gekomen aan zijn sponsoractiviteiten. Voor de gemeente Oostflakkee was dit moment aanleiding om de heer Damen voor al zijn inspannin gen te onderscheiden met de gemeentepenning in brons. Foto: Persburo Flakkee. Speciaal in de zomermaanden juli en augustus zet Arriva de 'Goereebus' in. Belang rijke toeristisch en recreatieve bestemmingen op Goeree- Overflakkee zijn hiermee mak kelijk te bereiken. .Arriva wil het gebruik van het OV door toeristen en recreanten flink op Goeree-Overllakkee flink stimuleren. Daarom is voor deze doelgroep speciaal de recreactielijn (De Goereebus) actief geworden. De bus wordt vanaf 1 juli 2008 ingezet. Het meenemen van de fiets kan hiermee ook, en dat is gratis in combinatie met een Goereebus- kaartje. Ook de Familiedag- kaart 12 voor 5 personen) is geldig op de Goereebus. Voor volwassenen (vanaf 18 jaar) is het Goereebus-fietskaartje in combinatie met de F'amiliedag- kaart verkrijgbaar tegen het voordelige tarief van 2,50. Het Goereebus-fietsdagkaartje is de hele dag geldig na afstem peling. Kinderen (t/m 11 jaar) kunnen in combinatie met de Familiedagkaart hun fiets gra tis meenemen. Het Goereebus- kaartje kost€ 3,50 per persoon en is geldig als enkele reis. OUDDORP - Morgenavond, zaterdag 5 juli, zal van 18.45- 19.45 uur het maandelijkse zanguur weer worden gehou den in verenigingsgebouw Eben-Haëzer te Ouddorp. De toegang is gratis, maar wel wordt er een collecte gehou den ter bestrijding van de onkosten. Na het zingen is er tot 20.15 uur gelegenheid om een kopje koffie te gebruiken. Iedereen is welkom. De Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) heeft tot doel om iedereen te laten meedoen aan de maatschap pij. Hoeveel ondersteuning daarbij nodig is, verschilt per persoon. De Wmo is voorna melijk bedoeld %'oor mensen die een hulpmiddel of hulp bij het huishouden nodig heb ben vanwege een lichamelijke beperking. Voor de uitvoering van die wet is de gemeente ver antwoordelijk. Het gaat in de Wmo om het welbevinden van mensen. Omdat het om mensen gaat, hebben de inwoners van de gemeenten een centrale posi tie in de uitvoering van de wet. Zij moeten intensief worden geraadpleegd bij het opstellen van het Wmo-beleid. Ook bij de verantwoording achteraf is de mening van de inwoners van de gemeenten belangrijk; de gemeenten moeten jaarlijks een tevreden- heidonderzoek houden onder de klanten. De resultaten van het onderzoek en de presta tiegegevens vormen samen de verantwoording. De resultaten van de klant tevreden heidsonderzoeken van de vier gemeenten zijn nu beschikbaar: Hoewel de resul taten per gemeente onderling wat verschillen, zijn de Wmo- klanten over het algemeen tevreden. Alle vier de gemeen ten op Goeree-Overflakkee krijgen een ruime voldoende voor de uit\oering van het Wmo-beleid. De rapporten zijn te vinden op de websites van de gemeen ten Dirksland, Goedereede, Middelharnis en Oostflakkee. Ze liggen bovendien op het gemeentehuis ter inzage. De resultaten worden benut in een evaluatie waarmee het beleid kan worden \'erbeterd. DIRKSLAND - Ruim dertig jaar was hij notaris op Goeree-Overflakkee, eerst in Dirksland, later - na de samenvoeging van twee standplaatsen - in Middelhar nis. Meer dan 40.000 aktes passeerden voor G.E.H, ter Braak. Maar nu is het definitief voorbij. Vorig jaar mei deed hij om gezondheidsredenen al een stapje terug, nu - per 1 juni 2008 - heeft de 61-jarige inwoner van Dirksland een echte punt achter het notariaat gezet. Tekst: Kees van Rixoort Foto: Persburo Flakkee Ter Braak ontvangt in zijn fraaie huis aan de Staakweg. Hij vertelt dat zijn vader, nota ris in Borculo, in een deftig pak door het dorp liep, de hoed afnemend om te groeten. Zelf heeft hij dat nooit gedaan. Notarissen waren al geen nota belen meer in 1976, toen hij in Dirksland van start ging. "Het was ook niet mijn wens", zegt hij aan de donkere ronde tafel met uitzicht op de intens groe ne tuin. De moderne tijd deed zijn intrede, maar niet in alle opzichten. Zo staat de notaris op Goeree-Overflakkee bekend als G. of G.E.H, ter Braak. Zijn voornaam bleef voor de meeste cliënten onbekend. Dat is om enige gezonde afstand te schep pen, legt hij uit. "Als notaris hel) je vaak met partijen te maken. Dan moet je je neutraliteit bewaren en tussen de partijen staan. Niet te familiair doen." Een notabele was hij niet. Maar de zojuist geresigneerde notaris stamt wel uit een echte Achterhoekse notabelenfami lie. Een familie met een artsen- tak, een domineestak en een notarissentak. "Mijn vader was de vierde generatie in een rij notarissen. Mijn zoons hebben ook alle drie voor het notariaat gekozen. Dat is dus al de zes de generatie Ter Braak." De bekende schrijver Menno ter Braak was overigens een volle neef van zijn vader Hij kwam ter wereld in Does burg, een stadje aan de IJs- sel, maar verhuisde later naar Borculo. Met zijn middelbare schoolopleiding - HBS b - kon hij geen rechten gaan studeren. Maar een colloquium Latijn bood uitkomst, al was het wel "heftig", een jaar vertalingen maken als noodzakelijke voor bereiding op de universiteit. Ter Braak ging naar Gronin gen. Na zijn studie kwam hij als kandidaat-notaris terecht in Gorinchem. "Ik mocht direct waarnemen, bijvoorbeeld tijdens vakan ties. En dat beviel me wel: het maken van een akte, de eind controle doen, het contact met de cliënten, het uitleggen van de akte. Het omgaan met personeel, het opzetten van een goede kantoororganisatie, enzovoorts, sprak me daarnaast Gebruikt was nog nooit zo nieuw. j Knópi 8V - Langfweg 113 32-lS KG Sommeli*^0187 47676; Akkerdooi BVKtooifefxtD 2 4117 AL - NoofdgogweOIII 401347 ook aan. Ik had geen zin om tot m'n veertigste te wachten op mijn benoeming. Veertig, dat was de gemiddelde leeftijd toen. Het aantal standplaatsen was bovendien beperkt en de mobiliteit was minimaal." Zijn vroege wens om zelf standig te zijn, bracht hem in 1976, op 29-jarige leeftijd, op Goeree-Overflakkee. "Ik las in ons vakblad dat de standplaats in Dirksland al twee keer was opengesteld, zonder dat er kandidaten op af waren geko men. Hoe kwam dat? Was hier iets bijzonders aan de hand? In ieder geval wekte Dirksland mijn nieuwsgierigheid. De eerste ontmoeting was op een stormachtige dag in januari. Het weer was slecht. Maar we vonden het hier toch wel mooi, het dorp sprak ons aan." Al snel volgde de voordracht voor benoeming van de Kamer van Toezicht. Na de benoeming door de Koningin - in feite de minister van Justitie - kon Ter Braak Gorinchem vaarwel zeg gen, het kantoor aan de Voor straat 31 in Dirksland opfrissen en aan de slag gaan - 29 jaar oud, midden in de oliecrisis, in een nieuwe omgeving. In een heel andere tijd. "In het begin maakte ik een boedelvol macht op een elektrische type machine. Daar was ik een hele ochtend mee bezig", herinnert hij zich met een lach. "Maar we hadden al gauw een soort van elektronische tekstproductie, met cassettebandjes. De com puter was er nog niet." Vervolg op pagina 6 Door Hans Villerius Maar wat als het eens een keer niet goed gaat? Als in het hart van het complex één of meer dere gewonden vallen, slacht offers moeten worden behan deld of afgevoerd? Wie gaat dat dan doen, en is men dan wel op zijn taak berekend? Daar hebben ze bij Rijkswaterstaat ook over nagedacht en samen met de brandweer zijn inmid dels een vluchtplan en een ontruimingsplan ontwikkeld, compleet met bewegwijzering en bijbehorende bebording en nummering. En om er zeker van te zijn dat hulpverleners in geval van calamiteit ook wéten waarvoor ze staan, is het sluizencomplex deze week drie dagen lang - dinsdag t/m donderdag - oefenobject geweest voor de Gezamenlijke Brandweer uit Rotterdam-Eu ropoort, een zeer geprofessio naliseerde brandweerorgani- sade met specialistische taken, onder andere calamiteiten bestrijding op grote hoogtes en dieptes, of op industrieel gebied. Met speciaal op hun taak afgestemde voertuigen en materialen vormen ze een uniek brandweerteam in ■Il mimmmmmmmmmimmi^^mmi^m.3mKimmmmmmmmmmmm^mmmmmm^Ki^mmmmmmm Onderdeel van hel oefenen: alleen of met tn tii'ceën Iegelijk - hrnndweer- en ambulancepersoneel - abseilen binnen in het sluizencomplex. FoIoS: tinns Kllenm Nederland, en in drie ploe gen waren ze deze week om beurten in Stellendam aanwe zig, samen met een eveneens gespecialiseerd ambulance team, om stevig te oefenen op afdalingen en stijgingen in de sluizenschachten, alleen of samen met ambulancemede werkers, of door 'slachtoffers' op de wervelplank in horizon tale posiüe vanuit de diepte omhoog te brengen. Dit alles via lijn- en katrolverbindin gen. Een hele organisatie, zo'n 'maatwerk' oefening, waarbij de heer Hans Vroegindeweij van het VRR district Goeree- Overflakkee tekende voor de coördinatie van het geheel. Voor degenen die straks in de sluizen aan het werk gaan, toch een 'veilige' gedachte dat, mocht 't nodig zijn, ook op dit terrein al grondig voorwerk is verricht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1