Middelharnis trekt eerste Buitengewoon opsporingsambtenaar Goedereede ook 'superfris' van net eiland aan 'MogeUjk volgen andere gemeentes in de toekomst ons voorbeeld' CDA: 'Zuiderdieppolders niet onder water zetten' Diekdagen vrijdag van start Vissers varen wel met Vlaggetjesdag V^^<?i^ Visser Visser 81e jaargang Nr. 7723 Dinsdag 1 juli 2008 Christelijk streekblad op gey-eformeerde grondslag Overlastklachten APV Jeugd- en jongerenwerk Niet alleen mooi, maar ook aangenaam 'Niet tegen, maar voor jullie' STELLENDAM - Na de gemeente Middelharnis heeft nu ook de gemeente Goedereede ingehaakt op het pro ject 'Superfris'. In het restaurant Expo Haringvliet in Stellendam werd woensdagavond de officiële aftrap gegeven. Alle supermarkten in de gemeente, inclu sief de campingwinkels op de recreatieterreinen, de supermarkt op Port Zélande en de rijdende winkels slaan samen met de gemeente de handen ineen om te trachten het alcoholgebruik onder de jongeren terug te dringen. Het project maakt onderdeel uit van het al jaren lopende 'Geheim van Goeree-Overflakkee' dat zich bezighoudt met de verslavingsproblematiek. Te veel, te vroeg, te vaak Weerbaarheidstraining Verantwoordelijk DEN HAAG - Donder dag 26 juni vond op ini tiatief van het CDA een overleg plaats tussen de Tweede Kamer en minister Verburg van LNV over het omzetten van landbouwgrond in nieuwe (natte) natuur. Het CDA is tegenstan der van het opofferen van goede landbouw grond voor nieuwe natuur. www.dekaashal.nl De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge ONLINE BOEKHOUDEN VOOR ONDERNEMERS WWW.LODDERFINANCiALS.NL Erf- en sierbestrating MIDDELHARNIS - Sinds maandag 26 mei is in de gemeen te Middelharnis een Buitengewoon opsporingsambtenaar (BOA) in dienst, de heer Robert-Jan van der Stappen (41). Hij is de eerste BOA die op Goeree-Overflakkee werk zaam is. In aanvulling op de taak van de politie, gaat hij zich binnen de gemeente bezighouden met het toezicht op en de handhaving van gemeentelijke regelgeving. Door Hans Villerius •De werk/;i;imhcden van de BOA zullen voornamelijk op straat plaatsvinden. Hij is te herkennen aan een unilorni met de daarbij behorende BOA-insignes. Van der Stap pen houdt zich in hoofdzaak bezig met het toezien op de naleving van het parkeerbe leid en de Algemene Plaalso- lijke Verordening (Al'V) van cie gemeente Middelharnis. Bij overtredingen is hij bevoegd om direct een boete op te leg gen of een proces-verbaal op te maken, waarna zo nodig een straf'rechlelijk traject - boete of' transactie - gestart kan worden. In wezen heelt hij dezelfde bevoegdheden als een politieagent. Hij werkt dan ook zeer nauw samen met de poli tie en meldt zich bij aanvang van zijn diens! ook aati bij de poiitiemeldkamer. Mij draagt alleen geen dienstwapen. Ook kininen burgers de BOA aanspreken als zij overlast of' anderszins problemen ervaren op hel gebied van zijn taakvel den. Kn als mensen dil liever doen, kunnen ze klachten ook bij lieni kwijt via de website van de gemeente, wvvw.niiddelhar- nis.nl. (n alle gevallen zal Van der Stappen proberen klach ten en meldingen zo snel en zo goed mogelijk aan te pak ken. "Het is mijn bedoeling om ergernissen en klachten zo goed mogelijk op te lossen, zodat de gemeente Middelhar nis voor iedereen een prettige en leefbare omgeving blijft", zegl hij. "Ik hoop de mensen op straat tegen te komen, en laten ze me gerust aanspreken als er iets is. Ik maak daarbij geen onderscheid: iedereen heeft recht op dezelfde seri euze aandacht". Btngemeesler Hommes van de gemeente Middelharnis is heel blij dat 't zover is dal de gemeente nu een BOA in dienst heeft. En ze legl uit waarom. "Er was een moment dal er in toenemende mate overlast werd ervaren op straat. Daarover kwamen ook duicfelijk klachten van bewo ners tot ons: jongeren die over last \'ei'oorzaakten en 's naclu» slooproutes erop nahielden, graffiti, f'oulparkeren, bonden- poep, drugs- en alcoholover- last. l^robleem was echter dat de politiecapaciteit te gering was om op dat alles in te sprin gen. Daarnaast vielen ook op zowel het gebied van vergun ningverlening als -handhaving nog de nodige eindjes aan elkaar te worden geknoopt. En daarvoor hadden we eigenlijk óók te weinig capaciteit. Om toch wat aan de overlastpro blematiek te doen, heeft de gemeente toen de Flakkeese Beveiligingsdienst in de arm genomen, die op afgesproken momenten toezicht hield. En dat werkte; er ontstond duide-' lijk minder overlast. Daarnaast kwam in die tijd ook het feno meen van de buurtagent op. Door bezuinigingen in 2004 werd echter besloten om geen gebruik meer te maken van de Flakkeese I5eveiligingsdienst. Maar toen dat toezicht wegviel, kwamen ook de klachten - in forse mate zelfs - weer terug". Daarom zijn toen toch weer veiligheidsassistenten ingezet; momenteel wordt in de nach ten van het horecaweekend gesurveilleerd door medewer kers van l'rigion. "In het ver leden", zo vervolgt Hommes, "had ik elders al goede erva ringen opgedaan met de Bui tengewoon opsporingsambte naar, en ik heb geprobeerd om ook hier de betrokken mensen te overtuigen \'an het nut van deze functionarissen, met liet doel om ook in Middelharnis zo'n BOA aan het werk te krij gen." "Daarnaast hebben we ook de APV eens goed tegen het licht gehouden: welke regel geving is nu werkelijk \'Oor de burgers van belang? Hierover hebben we een enquête gehou den, en duidelijk bleek dat het juist die 'kleine ergernissen' zijn, zoals daarnet genoemd - maar ook huiselijk geweld, waar een APV in moet voor zien. Die dingen stonden al in de APV en bleven er dan ook in. Dus vooral zaken waar de burger direct mee te maken heeft. En het zijn de beleids medewerkers Elles Hagens (Juridische zaken) en Johan de Vogel (Openbare orde en vei ligheid) die hiervoor heel veel goed werk hebben verricht! Zoals gezegd heeft de politie te weinig capaciteit om alles in de gaten houden. Maar als wij als gemeente wél in staat zijn om handhavend op te treden op het gebied van milieu en ver gunningen, waarom zt)uden we dat dan niet kunnen als het de openbare orde en veilig heid betreft? Zo ontstond het moment dat ook de gemeente Middelharnis een Buitenge woon opsporingsambtenaar aan ging trekken, en die is er eind mei in dienst getreden, ingeliuurd door de gemeen te", zo vertelt burgemeester Hommes. "En hopelijk volgen, als het hier een succes blijkt, ook de ande re gemeenten op het eiland ons voorbeeld. Want als 't hier op orde komt, zie je dikwijls dat 't jafütileem zich verschuift naar een andere gemeente, en dat moeten we natuurlijk niet hebben." Oj> dl' foil) ti.l.n.r. de eerste Buitengewoon opsporingsatidilenaar xviii tiel eiland lieleidsmedewerker Johan de Vogel, hitigemeester Hovivies en beleidsmedexoerker "Daarnaast willen we nu ook hel Jeugd- en jongerenwerk op de rail gaan zetten, want dat is hier eigenlijk toch 'n beetje blijven liggen. Het is belangrijk <lat er \'Oor jongeren de moge lijkheid komt clat ze hun emo ties, die bij hun leeftijd horen, kunnen uiten in muziek en cuftuiu-, e.d. En als daar voor zieningen voor komen in een dorp, betekent dit niet dat je dan ook overlast naar je toe haalt; wél levendigheid, maar dat is alleen maar goed. En ook wat het aanstellen van een BOA betreft, daar moeten de mensen natumlijk niet meteen van gaan denken dat 't nu stil gaat worden in het dorp, wel rustiger." Robert-Jan van der Stappen, Elles Hagens. l-oio llum Wlrrim "En om óók het sociale wij- gevoel in de samenleving te houden, zoals de dorpen van de gemeente Middelharnis dat altijd gekend hebben, heb ben we ook nog een Buurt- en Kerngericht medewerker aan getrokken. Kijk, als gemeente hebben we de laatste jaren heel veel energie gestoken in verfraaiing van de woon omgeving. Maar je kunt nog zo'n mooie omgeving hebben als je wilt, als de mensen die er wonen zich er niet prettig kunnen voelen, heb je d'r nog niks aan. Dus moeten we net zo goed ook energie steken in een samenleving waarin het ouderwets goed toeven is!", zo benadrukt Hommes. Buitengewoon opsporings ambtenaar Robert-Jan van der Stappen is al acht jaar als BOA werkzaam gew^eest voor de politie in Dordrecht en in het openhaal' vervoer voor de RET. Hij is dus wel wat gewend en hoopt ook in Middelharnis wel van aanpakken te weten als dat nodig is. "Ik probeer echter altijd eerst in goed overleg met betrokken partijen uit proble men te komen. Mensen kun nen mij overal op aanspreken, en zelf stap ik ook overal op af" Momenteel ben ik nog bezig om het gebied hier me eigen te maken, te onderzoeken wat en waar er wat speelt, enzovoorts. Bij overtredingen is het mijn werkwijze om eerst de mensen aan te spreken en te waarschu wen, en als dat niet helpt, kan er inderdaad harder opgetre den worden. Maar ik hoop wel dal iedereen 't zó ziet; ik ben er niet tégen jullie, maar vóór jullie, voor een goede samenle ving zónder o\'erlast en zónder ergernis!" Door Dorien Kickert Een groot aantal medewerkers van cie (ioereese supermarkten was aanwezig om de 'kick-off' bij te wonen. Burgemeester Ger van de Velde benadrukte in haar openingswoord het grote belang van dit project. "Wij moeten met elkaar geza menlijk verantwoording willen dragen voor dit project, dat als voornaamste doel heeft om bewustwording te kweken. De jeugd moet bewust gemaakt worden van het te grote alco holgebruik onder de jonge ren." Wethouder Peter Feller van Jeugdzaken beaamde deze woorden. "Dit project is gestart in Middelharnis, nadat daar een jongen in coma raakte na te veel drankgebruik. Dat schud de iedereen wakker. Politie, supermarkten. Bonman OGZ en de gemeente Middelharnis gingen met elkaar overleggen hoe dit in de toekomst voor komen zou kunnen worden. De eerste resultaten van dit project zijn in Middelharnis zo positief dat de andere gemeen tes op Cioeree-Overflakkee nu eveneens gaan meedoen. Goedereede heeft er met opzet voor gekozen om \'oor de grote vakantiegolf dit project te star ten, zodat de supermarkten er bij de komst van de toeristen- stroom helemaal klaar voor zijn." Via flyers, kaarten, vlag gen en flessenhangers wordt in de supermarkten de aandacht op dit project gevestigd. Vincent de Knegt, pic\eiuie- medewerker van BoumanCiGZ, gaf in zijn presentatie de dui- clelijke cijfers aan; in Europa drinken de Nederfandse jon geren het meest, maar op Goeree-Overflakkee drinken zij ook nog meer dan het lan delijk gemiddelde. 'Jongeren drinken te vroeg, te veel en te vaak. Deze cijfers zijn zorg wekkend. Steeds vaker worden kinderen onder de 16 jaar in het ziekenhuis opgenomen met alcoholvergiftiging. De risico's, zowel op korte termijn als op langere termijn, worden onderschat. Drankmisbruik kan leiden tot blijvende schade aan het lichaam. Ook uitgaans- geweld en agressie worden in bijna 857f van de gevallen veroorzaakt door o\'enna- tig drankgebruik," aldus De Knegt. Het project "Superfris" wil nu via de verkooppunten, z(5als supermarkten en slijte rijen, de jeugd bewust maken \'an de gevolgen van het alco holmisbruik. Maar, zo waar schuwde De Knegt, het project kan alleen slagen als iedereen daarin samenwerkt. ".Alleen kunnen we het niet." Een van de eerste activiteiten die wordt georganiseerd is een speciale weerbaarheidstraining voor het personeel achter de kassa. Deze zal op 7 juli wor den gehouden in Port Zélande. Het personeel zal aan de hand van een rollenspel leren hoe zij nee kunnen verkopen. Dat is namelijk niet gemakkelijk. Geen alcoholisrhe, maar wel lekkere en exotisch aandoende drankjes tijden de iijhnp van 'Goedereede Superfris'. Foto: DwifTi Kickert zeker wanneer er bekende leeftijdsgenoten voor de kassa staan. Daarnaast staan er nog diverse andere activiteiten op de agenda. Zo zal op 19 juli in Midclelharnis een aantal mede werkers \an BoumanGGZ jongeren aanspreken op hun alcoholgebruik. Ook is het de bedoeling dat er een speciaal feest worden georganiseerd, in samenwerking met de gemeen tes en de supermarkten, waar bij geen alcoholische dranken zullen worden geschonken. "Wij moeten de jeugd laten zien dat een feest ook heel gezellig kan zijn zonder dat er alcohol in het spel is. Dat bete kent inderdaad een grote cul tuuromslag", aldus De Knegt. Dat de ervaringen in Middel harnis in eerste instantie bij zonder positief zijn, bevestigde de heer Ouweneel, manager van de Agrimarkt te Middel harnis. "Het unieke feit dat alle supermarkten hier aan mee doen, duidt aan dat het belang van bewustwording in de verkoop van alcohol wordt ingezien. De weerbaarheids training werkte bij ons heel goed. Je houdt elkaar scherp. 'Vraag naar het identiteitsbe wijs. Zelf heb ik al eens een gesprek gehad met een jon geman, die alcohol kocht voor een nog geen 16-jarige vriend die buiten stond te wachten. Ik ben op hen afgestapt en heb geprobeerd hen duidelijk te maken dat dit geen goede zaak was. tedereen moet hier\oor zijn verantwoordelijkheid wil len dragen." De projectmedewerkers van de gemeente Goedereede zul len ook na enige tijd het ver loop van het project volgen. Volgens burgemeester 'Van de Velde zullen juist de contac ten tussen de supermarkten en de gemeente er toe bijdra gen dat dit project een blij vend effect zal hebben. 'Wij willen echt de vinger aan de pols houden'. De avond werd 'superfris' besloten met het aanbieden van allerlei exotisch aandoen de, alcoholvrije, drankjes. MIDDELHARNIS-DeOndei- nemersvereniging Middelhar nis organiseert ook deze zomer weer de jaarlijkse Diekdagen: vijf vrijdagen vol met activi teiten voor jong en oud. Aan staande vrijdag 4 juli is de eer ste Diekdag van 2008, rondom het Zandpad. De verschillende activiteiten worden omlijst door diverse looporkesten. Op de Eerste Diekdag is er brade rie vanaf 12.00 uur, en vanaf 20.00 uur is er de aankomst van de Avondfietsvierdaagse. Verder is er een Klimwand van de Rabobank, vanaf 14.00 uur is.er Streetsurfing, om 17.00 uur een demo van Megasport, en ieder uur aerobics, rowing en spinning. STELLENDAM - Zaterdag 12 juli is er weer Vlaggetjes dag rondom de vissershaven van Stellendam. Nu gaan er geruchten dat de vissers niet zullen meedoen aan de tradi tionele vlootschouw, vanwege de hoge brandstofprijzen en de moeilijke situatie waar de sector momenteel in verkeert. Navraag bij de voorzitter van de Vissersvereniging Zuid west, Kees Sinke, leert dat er geen sprake is van het aan de kant houden van de schepen tijdens Vlaggetjesdag. Volgens hem doen vrijwel alle vissers schepen mee aan de rondvaart en is men al druk bezig om de schepen er zo goed mogelijk te laten uitzien om hun gasten te ontvangen en de trots van de \loot te tonen. Woordvoerder van het GD.A, Kamerlid Ad Koppejan, greep dit overleg aan om de plannen voor de Zuiderdieppolders aan de orde te stellen. Hier bij vroeg Koppejan de minis ter om ruimte te geven aan een andere invulling van de naluurplannen. Koppejan: "Wij vinden datje in deze tijd \'an wereldwijde voedselschaarste zuinig moet omgaan met goede land- boiïwgi'ond. Op onze schaarse grond moet de oplossing veel meer gevonden worden in het slim cüiiibineren van functies als landbouw met natuur en recreatie. Er dient veel meer ingezet te worden op agra risch natuurbeheer in plaats van het omzetten van land bouwgrond in nieuwe natuur. Het agrarisch natuurbeheer moet daarom ook aantrekke lijker gemaakt worden". Eerder dit jaar had Ad Koppe jan een werkbezoek gebracht aan dit gebied. Daar werd hem duidelijk dat de huidige plannen om deze vruchtbare landbouwpolders onder water te zetten, niet op steun van de meerderheid van de lokale bevolking kunnen rekenen. Inmiddels vinden er in de regio gesprekken plaats lus sen vertegenwoordigers van de regionale overheden (pro vincie en gemeenten) en maat schappelijke organisaties over een alternatieve invulling van de natuurplannen. Koppejan overweegt ver volgacties om de plannen die hieruit voort komen vanuit de Tweede Kamer te ondersteu nen. "Plannen waardoor minder landbouwgrond wordt opge offerd en die op steun kunnen rekenen van de bevolking van Goeree-Overflakkee", aldus Koppejan. Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl Cijf e rs vertalen, koers bepalen V^M^ ACCOUNTANTS, ^i^mÊm. BELASTINGADVISEURS MIDOEtHAHNISKon.lulianawes56M0187617WOFmouBjSqSï/» >M 0187 617 300» Fax 0187 485 Wi RrmaJ.&J.vanGurp Oudedijk 14. Ooitgenspiaat RTtJTïfe (Ulü') 031350/ KjW^. (06) 55552023 ^■CiK www.ert-sierbestratKig.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1