De intocht van de 'Eurodam' Prijswinnaar ontvangt barbecue Géén leven met een open ruggetje Muziek van de koude grond ,1 Rabobank stand AMGO druk bezocht MEDISCHE DIENSTEN Buitenconcert Sempre Crescendo Cursus tegen depressiviteit slechthorenden ANBO middag over 'Vorsten' Oud papier Oude-Tonge EIIAI1DEli.f1lEUWS Wederom staan we als maritiem Nederland op de kaart door het in de vaart brengen van bijzondere schepen. Het betreft nu de fonkelnieutve 'Euro- dam', die voor rekening van de Holland Amerika Lijn in Italië is gebouwd en op 29 juni a.s. naar Rotterdam komt. H.M. Koningin Beatrix zal dit schip op dinsdag 1 juli haar naam geven. Het schip ligt dan gemeerd aan de Wilhelminakade, nabij de Erasmusbrug in Rotterdam. De Eurodam zal vier dagen in Rotterdam blijven, voordat het schip wer kelijk aan haar eerste cruise zal beginnen. Dit alles doet mij denken aan het jaar 1938, dus zeventig jaar geleden, toen het stoomschip 'Nieuw Amster dam' haar proefvaart maakte. Een gigantisch schip met twee grote schoorstenen en een bijzondere uitstraling. Een krant uit 1935 noemde het 'een varend juweel'. Graag memoreer ik nog eens de bouw van dit schip, naast het in de vaart brengen van de nieuwe Eurodam. -- In, j nj '^''.""""'"""""tÊfml^z^^-^ 'm mm"' Ingezonden: PAGINA 6 VRIJDAG 27 JUNI 2008 ■9' Op 2 januari 1936 werd de kiel gelegd voor 'bouwnummer' 200: de 'Nieuw Amsterdam'. De bouw van het zo beroemd geworden schip was begon nen en het zou nog twee jaar duren voor het schip in bedrijf kon worden gesteld. Op 10 april 1937 vond de tewaterla ting plaats na de doopplech tigheid door H.M. Koningin Wilhelmina. Op de rivier was het een wirwar van schepen, masten, rokende schoorstenen en sleepboten, om maar niets te missen van deze bijzonde re tewaterlating. De officiële proefvaart werd op 23 april 1938 gehouden en op 10 mei van dat jaar volgde haar 'mai dentrip. Nu, zeventig jaar later, wordt het grootste schip van de Hol land Amerika Lijn in de vaart gebracht. Het is het veertiende passagiersschip en het grootste ooit, dat de rederij nu in de vaart heeft en dat zal groots worden gevierd, te meer nog omdat de HAl. dit jaar 135 jaar bestaat. De Eurodam heeft een leng te van 285 meter en is 32,25 meter breed. Het schip kan 2104 passagiers aan boord hebben, die worden verzorgd door 929 bemanningsleden (in totaal dus ruim 3000 man). De Nieuw Amsterdam had een lengte van 230 meter en een breedte van 27,34 meterj gigan tisch voor die tijd. Dit passa giersschip kon 1232 passagiers vervoeren, die werden verzorgd door 650 bemanningsleden (in totaal 1900 man). De Eurodam meet 86.000 BRT; naast de Nieuw Amsterdam is dit een duidelijk verschil, want die mat ('slechts') 36.287 BRT. De snelheid die gehaald werd bij de proefwaart was van de Eurodam 23.9 mijl en van de Nieuw Amsterdam 21,5 mijl. De economische speed zal dui delijk lager liggen. Als de Eurodam in Rotterdam ligt, zullen vele genodigden (ruim 11000) het schip bezoe ken en ik durf met zekerheid te vermelden dat aan de beide oevers van de Rotterdamse Waterweg heel veel mensen zul len staan om getuige te zijn van de binnenkomst van dit luxe passagiersschip. Helaas is de Nieuw Amsterdam in 1974 in Kaohsiung (Taiwan) gesloopt. Wat ik ook graag wil vermelden in dit artikel is de te verwach ten binnenkomst in augustus a.s. van het stoomschip 'Rotter dam'. Dit beroemde passagiers schip van de Holland Amerika Lijn zal haar vaste ligplaats krijgen bij de Maashaven en als 'hotelschip' gaan functioneren. Ook dan zullen de Rotterdam mers massaal uitlopen om dit schip te verwelkomen. Er is veel om te doen geweest om dit schip van de sloop te redden en te behouden voor het nageslacht. In diverse havenplaatsen heeft het schip gelegen om van astbest te wor den ontdaan en van binnen weer bewoonbaar gemaakt te worden. Het stoomschip Rot terdam werd in 1958 te water gelaten en maakte op 3 sep tember 1959 haar eerste reis naar New York. De SS "Nieuw Amsterdavi" in betere tiit De laatste afvaart in Rotterdam was 6 oktober 1971 en twee jaar later werd de 'Old Lady' onder de vlag van de Neder landse Antillen gebracht. In 1989 vond er aan boord een ingrijpende verbouwing plaats. opgericht. Er werden verschil lende pogingen ondernomen om het schip van de slopers hamer te redden. De RDM- Holding maakte bekend dat de aankoop van het schip was geregeld met voorfinanciering initiatief van woningcorpora tie Woonbron en investerings maatschappij Euro-Balance BV, in samenwerking met het Albeda college. Het schip werd verder ontdaan van astbest en kreeg in Cadiz haar oor- De SS "Rotterdam"die medio augustus - september in Rotterdam ml worden verwacht Een impressie van de nieuwe "Eurodam". In 1996 werd het schip voor een korte periode onder de Nederlandse vlag gebracht met als thuishaven Rotterdam. In 1997 werd het verkocht aan de nieuw opgerichte maatschap pij Premier Cruises en in 1998 kwam het, najaren weg te zijn geweest, weer voor het eerst onder de naam Rembrandt in Rotterdam. In september 2000 viel het doek voor Premier Cruises en werd s.s. Rotterdam met nog een aantal passagiers schepen opgelegd in de haven van Freeport op Grand Baha ma. Het schip kwam in handen van een Amerikaanse bank. In mei 2001 werd de Stichting behoud stoomschip Rotterdam van het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam. Hierdoor was het schip gered van de slopers hamer. Het is nu eigendom van 'SS Rotterdam BV'. In 2004 werd door de Gemeen te Rotterdam een ligplaats beschikbaar gesteld in de mond van de Maashaven. Ook kwam het schip in handen van het Havenbedrijf Rotterdam, na de ondergang van SS Rot terdam BV. Het schip ligt in Gibraltar (Spanje), waar bewaking aan boord wordt gezet tegen plun dering. Een aantal kunstvoor werpen zijn al zoek geraakt. In 2005 werd het schip gered door De Rotterdam BV, een spronkelijke kleur terug. In 2006 lag het schip afgemeerd in Gdansk (Polen) na een heel onrustige periode in Polen in verband met de astbestverwij- dering. Vervolgens werd het schip naar het Noord-Duitse Wilhelmshaven gesleept, waar het nu gereed wordt gemaakt voor haar laatste trip: Rotter dam. Misschien kunnen we haar ver welkomen in de eerste week van september a.s.Ook dan zal Rotterdam massal uitlopen om de 'Old Lady' hartelijk welkom te heten. Schiedam, Maarten Bezuijen De stand van Rabobank Goe- ree-Overflakkee op de AMGO beurs werd druk bezocht. De hoofdsponsor van deze beurs had groots uitgepakt met een mooie stand en diverse uitdeelmaterialen. Vele geïn teresseerden waagden ook een gokje in de door de bank uitgezette prijsvraag. Om de hoofdprijs, een miheuyrien- delijke barbecue, te winnen moest een vraag goed beant woord worden én een slagzin worden ingevuld. Uiteindelijk kan er maar één de winnaar zijn en dit werden de heer en mevrouw Joppe uit Sommels- dijk. Woensdag 25 juiii 2008 ontvingen de trotse winnaars de prachtige Traeger Pellet Barbecue uit handen van Ruud Dijkstra, manager Wholesale bij Rabobank Goeree-Over- flakkee. "Erg leuk dat we deze barbecue gewonnen hebben", aldus een lachende mevrouw Joppe. "Bij mooi weer gaan we deze dit weekend direct in gebruik nemen!" van vrijdag 27 juni 2008 t/m zondag 29 juni 2008 WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Van vrijdagmiddag vijf uur tot maandag-morgen acht uur heeft voor heel Goeree-Over- flakkee dienst de Centrale huis artsenpost Goeree-Overflakkee, Ziekenhuis in Dirksland, tel. (0187)480447. TANDARTSEN Spreekuur uitsluitend voor spoed gevallen op zaterdag en zondag van 11.00 tot 11.30 uur.Van 27 t/m 29 juni tandarts Serra te Oude-Tonge, tel. 641108. Voor spoedgevallen bui ten het spreekuur telefonisch contact opnemen. VERLOSKUNDIGE PRAKTIJK 'NATALIA' Paviljoen Ziekenhuis, Stationsweg 22 di., wc, do, spreekuur volgens afspraak 9.00-12.00 uur tel. spreekuur. Tel. (0187) 60 07 92 APOTHEKEN MEDIQ APOTHEEK HARINGVLIET AntoonCoolenstraat112 3245 MC SOMMELSDIJK Tel. (0187) 48 72 77 Geopend ma-vr 8.00-17.30 uur. Zat. 10.30-11.30 uur APOTHEEK DIRKSUND Voorstraat 25, Dirksland. Telefoon 6015 80 Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 uur en van 13.30-17.30 uur. Op zaterdag van 10.00-12.00 uur en 17.00-17.30 uur. Kringapotheek 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37-89 Werkdagen: 8.30-12.00 uur en van 13.00-17.30 uur. Op zaterdag van 12.00-13.00 uur. Buiten openingstijden van de apotheken kunt u voor dringende spoedrecepten bellen met het centrale dlenstnummer van de apotheken Goeree-Overfiakkee: 689957. U wordt dan doorverbonden met de dienstdoende apotheek met wie u een tijdstip kunt afspreken om uw medicijnen te verkrijgen. MIDDELHARNIS - Dins dag 1 juli sluit Koninklijke Fanfare Sempre Crescendo het muziekseizoen af met een buitenconcert op het Vingerting te Middelharnis. Het fanfareorkest zal een gevarieerd programma ten gehore brengen. Sempre staat sinds kort onder leiding van de nieuwe dirigent Leon Wolfs, die tij dens dit concert zijn officiële debuut zal maken. Leon is afkomstig uit Brunssum en heeft als dirigent veel erva ring opgedaan in de rijke Limburgse blaasmuziekcul- tuur. Het concert begint om 20.00 uur en gaat alleen door bij goede weersomstandighe den. De bereikbaarheidsdiensten zijn als volgt: MEDIQ APOTHEEK HARINGVLIET Maandag t/m vrijdag 17.30-22.00 uur (op feestdagen vanaf 8.30 uur) KRINGAPOTHEEK OUDDORP Maandag Vm vrijdag 22.00-8.30 uur. APOTHEEK DIRKSLAND Zaterdag en zondag 8.30-22.00 uur KRINGAPOTHEEK OUDDORP Zaterdag en zondag 22.00-8.30 uur. DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven vla de antwoordapparaten bij: R R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41L. Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66; Dierenkliniek Goeree-Overflakkee, 48 28 97. In september 2007 is het GGZ- team voor Doven en Slechtho renden Zuidwest Nederland voor het eerst gestart met de cursus Meer in balanSH voor slechthorenden met depres sieve klachten. De cursus heeft als doel (ernstige) depressie bij slechthorenden te voorkomen of te verminderen door middel van het terugdringen van belas tende omstandigheden, verho gen van competentie en het bevorderen van sociale steun. De cursus is geëvalueerd en de deelnemers waren tevreden over de cursus. Bij de deelne mers die regelmatig naar de bijeenkomsten waren gekomen, zijn de klachten verminderd. Dit is zeer positief resultaat en daarom wordt dit jaar voor de tweede keer de cursus 'Meer in balanSH' georganiseerd. Gepro beerd wordt om in september te starten en de eerste kennisma kingsgesprekken in augustus te laten plaatsvinden. De cursusbijeenkomsten zijn preventief van karakter en zijn dus geen vorm van therapie. Dat wil zeggen dat tijdens de cursus zelfwerkzaamheid van groot belang is. De deelnemers moeten zelf aan de slag met de aangereikte materialen. De cursus wordt op meerdere locaties gegeven. Wie meer informatie wil kan contact opnemen met Team voor Doven en Slechtho renden Zuidwest Nederland te Rotterdam, tel. 010-4960303, e-mail info@doventeam.nl, website www.doventeam.nl. OUDE-TONGE -ANBO Oost- flakkee houdt woensdag 2 juli a.s. haar laatste activiteit voor de vakantie in Ebbe en Vloed. Deze middag gaat het over het Royalty blad 'Vorsten'. Hoofd redacteur Cor de Horde komt vertellen over dit bekende blad over het Koninklijkhuis. De middag wordt gehouden in Ebbe en Vloed en begint om 14.00 uur. De zaal gaat open om 13.45 uur. De toegangs prijs bedraagt 3. Wie ver voer nodige heeft, kan bellen naar 642752 of 641515. De laatste tijd zijn er nogal veel negatieve berichten m het nieuws geweest over kinderen die geboren worden met een open ruggetje (spina bifida), of die zelfs niet eens geboren 'mogen' worden omdat ze met een open ruggetje geen leef baar leven zouden kunnen lijden. Graag zouden wij het eens van de positieve kant wil len laten zien. Onze zoon Jelle (21 oktober 1998) werd geboren met een - voor ons totaal onverwacht - open ruggetje. De verwach tingen waren dat hij alleen maar zou kunnen hggen. Al die artsen zouden hem nu eens moeten zien... Hij kan niet lopen, maar met zijn rol stoel is hij beresnel. Hij heeft een handbike waarmee hij lek ker kan fietsen, de rolstoel kan met een koppelstuk aan de fiets vastgemaakt worden en zo kunnen we lange afstanden overbruggen. Hij klimt overal op en overheen. Hij kan zelfs vanaf de grond op de aanrecht klimmen. Niet dal we dat goed vinden, maar knap is het wel. Hij bezoekt de reguliere basis school bij ons in het dorp en heeft veel vriendjes in de klas. Alleen met rekenen heeft hij moeite, maar voor de rest gaat het prima. Elk jaar gaan we kamperen met onze eigen caravan, waar bij niets is aangepast. Voor kinderen is kamperen een geweldige manier van vakan tie vieren. Ook zijn we afgelo penjaar voor het eerst met het vliegtuig op vakantie geweest. Zeer zeker voor herhaling vat baar. Alles was prima geregeld voor hem. Afgelopen zaterdag heeft hij voor het eerst paard- gereden en ook dat vond hij helemaal geweldig om te doen. Misschien wordt dat ook wel zijn sport, na het behalen van zijn zwemdiploma. Volgende week dinsdag, 1 juli, mag hij afzwemmen voor zijn A-diplo ma. Zonder enig hulpmiddel zwemt hij als een speer door het water'. We vinden het hele maal geweldig. Dat diploma kwam er natuur lijk niet zomaar. Toen hij 4 jaar werd, hebben we contact opge nomen met twee zwembaden bij ons in de buurt. Het eerste zwembad oordeelde ongezien dat Jelle niet voldeed aan de eisen waaraan je moet voldoen om een zwemdiploma te kun nen halen. Hij mocht dan wel met reactiveringszwemmen meedoen, met mensen met een verstandelijke beperking. Nou, dat dachten wij dus niet... Hel andere zwembad reageerde gelukkig heel anders, hij was er van harte welkom. Daar had men ook al enige ervaring met het zwemles geven aan kinde ren met een beperking. Jelle mocht gewoon starten in een reguliere groep en als er extra les nodig was, zouden ze het vanzelf wel zien. Geweldig! Net voordat hij 6 jaar werd, mocht hij starten met zijn eer ste lessen. Nu is het moment dan eindelijk aangebroken dat al zijn inzet en de inzet van de het personeel van zwembad 't Zuiderdiep te Stellendam beloond gaat worden met een heus diploma. Wij zijn onwijs trots op onze grote knul en hopen dat hij nog veel zwem- plezier aan zijn diploma mag beleven! Anja van Huizen-Klepper Hoofdelijk 2 3252 AS GOEDEREEDE 0187-493739 anjaenjoop(5)hetnet.nl OUDE-TONGE - Morgen, zaterdag 58 juni, zal in heel Oüde-Tonge oud papier wor den opgehaald. Gelieve het papier vóór 9.00 uur duidelijk zichtbaar aan de weg te zetten. In de maand juli zal er vanwege de vakantie geen papier opge haald worden, maar u kunt het altijd brengen in de containers op het erf van de fam. Fase, de Langeweg 32. Speciaal voor de manifestatie Muziek Dichtbij op zaterdag 5 juli op boerenhofstede Lust en Last aan de Kokseweg te Som- melsdijk maakte de familie Soeters 'Het Erflied'. Tijdens twee workshops kunt u het leren zingen of er op bewegen, en 's middags om 16.45 uur meewerken aan de première. Voor mensen die de workshops niet bezoeken, ligt de muziek en tekst, versierd met foto's van fanfareorkest Amicitia uit Dirksland op de koude grond op het erf om het te oefenen. Op diverse plaatsen op het erf is er voor jong en oud gelegen heid om muziek te beluisteren, DVD's te kijken, gedichten te lezen of naar voordrachten te luisteren en stalletjes met natuurproducten te bezoe ken. Er is een workshop Alge mene Muzikale Vorming waar iedereen welkom is. Voor de workshop Stemvorming van Liesbeth Franken kunt u zich opgeven bij clbaks@gmail. com en voor schilderen in de natuur bij jan.roedoe@tip.nl. Als u zich op wilt geven om het Erflied te leren zingen, kunt u dat doen bij soeterswasse- naar@planet.nl, en om er op te bewegen bij m.beuling® hetnet.nl. De organisatie Natuurlijk Goe ree-Overflakkee wil met dit soort themadagen de onder linge banden van de bevolking stimuleren en de schoonheid van de agricultuur laten zien. Het succes van de verlichte boerderijenroute bewijst dat de plattelandsachtergrond nog bij veel mensen leeft. Dit jaar is muziek gekozen als middelpunt; er treden geen solisten op maar alleen groep jes om te benadrukken dat muziek mensen tot elkaar kan brengen. De bewegwijzering naar 'Lust en Last' wordt weer verzorgd door de AKA-groep van het Albeda College omdat hun aandeel vorig jaar voor veel positieve reactie heeft gezorgd. Beeldjes van Mei Dale met als onderwerp muzikanten wor den voor de oude boerderij tentoongesteld. De beroemde appeltaart van vorigjaar, waarvoor mensen een uur in de rij moesten staan, is nu door de Soropümisten Club in een breder kader geplaatst en op meerdere plaatsen zal men iets te drinken en te eten kunnen kopen voor hun goede doel: 'Moedige moeders'. Voor het volledige programma kunt u kijken op website www. natuurlijkgoereeoverflakkee. nl, of letten op de advertentie in de eilandelijke kranten. Vanwege de 'geringe parkeer- mogelijkheden in de directe omgeving van Lust en Last worden bezoekers geadviseerd met de fiets te komen (via de weg tussen knooppunt 76 en 77 van het fietsroutenetwerk).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 4