ml Echtpaar Van der Linde van Soest deelde 60 jaar lief en leed met elkaar 'Het is vijf voor twaalf!' Vermeende meteoriet blijft raadsel u 1 -jp ^-H Italiaanse Barok in Dirksland Comité 'Kassen Nee, Oostflakkee' start handtekeningactie n. 81ejaargang Nr. 7722 Vrijdag 27juni 2008 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekbïad op gereformeerde grondslag in DEN BOMMEL Tel. 47 10 20 Vis Veel meegemaakt Zang OOSTFLAKKEE - Op vrijdag 20 juni jl. kwam het 'Comité Kassen Nee, Oostflakkee' bij elkaar om zich voor te berei den op het verzamelen van de protestuitingen tegen de plannen voor de opzet van een groot schalig kassengebied in de gemeente Oostflak kee. Werkgelegenheid 40.000 Vrachtauto's Tegennatuurlijk Vijf voor Twaalf Transparant i^nops jgró§i Reacties: Op 5 juli a.s. zal de Christe lijke Oratoriumvereniging 'Laudando' een concert geven in de Hervormde kerk van Dirksland. Uitgevoerd wor den diverse composities van Francesco Durante (1684- 1755) en het Credo G Major van Antonio Vivaldi (1678- 1741). Medewerking aan het concert zal worden verleend door het Barokorkest 'Il Fior- daliso' en het orgel zal worden bespeeld door Wim Diepen horst. Het geheel staat onder leiding van dirigent Rinus Verhage. Het concert begint om 20.00 uur De toegangs prijs bedraagt 10, dona teurs betalen 8 en scholie ren t/m 12 jaar 4. oegangsbewijzen zijn verkrijg baar via website www.covlau- dando.nl, via de koorleden of de VVV-kantoren in Ouddorp en in Middelharnis. STELLENDAM - Voor het echtpaar Van der Linde-van Soest was het dinsdag een gedenkwaardige dag want te midden van hun kinderen, kleinkinderen, achterklein kind en verdere familieleden vierden ze hun 60-jarig huwelijksjubileum. Burgemeester Van de Velde van de gemeente Goedereede was die dag ook aanwezig om de felicitaties namens het gemeentebestuur aan het jubi lerende bruidspaar in hun woning aan het Fresiapad over te brengen. Door Adri van der Laan Het vieren van een huwelijks jubileum is natuurlijk altijd een bijzondere aangelegenheid en dit geldt zeker voor de her denking van eens zestigjarige verbintenis. Maar in het geval van het feest van Kees en Dina van der Linde was er voor de familie wel een dubbele reden om dankbaar te zijn dat ze bijeen konden zijn om dit feit te herdenken. Enkele weken geleden zag het er volgens de familie, vanwege de gezond heidstoestand van de heer Van der Linde, niet naar uit dat het feest nog mogelijk zou zijn. Maar gelukkig was de bruide gom weer opgeknapt zodat het feest in familiekring gewoon doorgang kon vinden. Kees en Dina zijn geboren en getogen in Stellendam en ze hebben dan ook beiden de zo kenmerkende zaken van dit vissersdorp meegemaakt. Van jongs af aan heeft Kees 'in de vis' gewerkt. Hij was werkzaam bij de vis- en garnalenhan- del van Dirk de Jager aan de Molenkade in Stellendam en nog korte tijd bij de vishandel van Matthijs Jansen. Uit het gesprek met Kees blijkt dat hij de opkomst en de teruggang \an de visserij zelf van nabij heeft meegemaakt. Hij verzekert dat het werken 'in de vis' een zwaar beroep is geweest. Het gesjouw met de viskisten was natuurlijk zwaar en daarnaast was er de kou, de warmte en de stank. Vooral deze laatste twee dingen waren van toepassing toen hij op de 'koppenfabriek' werkzaam was. Dit bedrijtje van De Jager stond aan de Korteweg bij Stellen dam; hier werden viskoppén gedroogd om klaargemaakt te worden voor visvoer. De 'fabriek' stond in heel de omge ving bekend vanwege haar 'kv.adc reuk'. Naast het wcik ;n de vishandel is Kees ook actief geweest in de ijsfabriek, van waaruit de vissersschepen en de handel werden voorzien van het benodigde ijs. Zoals bij een overgroot deel van de Stellendamse families speelde ook 'de gornet' een belangrijke rol in het gezin Van der Linde. Om de linanciële eindjes aan elkaar te knopen moesten ook zij garnalen pel len, waarvoor vele uurtjes aan de keukentafel werden do(5r- gebracht. Hoewel het dagelijks werk van Kees zich tussen de vis afspeel de, had hij in zijn vrije uren toch nog tijd voor zijn hobb)-: hel sportvissen. Hierover kan hij veel verhalen vertellen die zijn doorspekt met 'vissersla tijn'. Terugblikkend op de achter liggende jaren van hun huwe lijksleven kunnen de echte lieden wel constateren dat ze 'veel hebben meegemaakt'. Het echtpaar is al vijf keer \'er- huisd. Ze maakten de Waters noodramp mee in hun huis aan de Elve (tegenwoordig de Mei doornstraat). Ofschoon deze straat tijdens de ramp zwaar werd getroffeir, bleef hiui huis nog overeind. Wel moesten ze evacueren naar Den Briel. Dina weet zich nog te herinne ren dat ze in een groot dokters- huis terechtkwamen. Hoewel het de eerste wel wennen was tussen deze 'Rooinse' mensen en de beelden in huis heb ben ze er toch een goede tijd gehad en konden ze na enkele maanden weer terug naar Stel lendam, waar ze aan de oprui- mingswerkzaamheden konden beginnen. Kees was al eerder teruggegaan en hielp met het bergen van de vele slachtoffers van de watersnoodramp. Dit is een moeilijke tijd voor het echtpaar geweest. Maar Kees had ook eerder al moeilijke tijden meegemaakt toen hij op last van de Duitse bezetters in de oorlog in Duits land als 17-jarige jongen te werk werd gesteld. Hij maakte daar de bombardementen mee en verbleef ook nog een tijdje in het kamp Dora. Hij moest daar in de winter rioolbuizen in de grond graven, en ondanks de bevroren grond moest hel werk gewoon doorgaan. "Als je niet doorwerkte kreeg je een pak slaag". De 79-jarige Dina van der Linde is een Stellendam ook bekend vanwege haar jaren lange lidmaatschap van de zangvereniging Soli Deo Glo ria. Vier jaar geleden werd zij in het zonnetje gezet omdat zij vijftig jaar lid is van deze ver eniging en tot op dit moment zingt zij nog steeds met veel plezier op het Stellendamse koor Door de ziekte van Kees van der Linde moest hij al vroeg stoppen met werken. Daardoor kreeg hij wel tijd voor nog een andere hobby naast het sport vissen, namelijk het knopen, borduren en schilderen. Veel van zijn werkstukken hangen in de kamer en in de huizen van familieleden. Vanwege zijn gezondheid brengt de nu 82-jarige Kees zijn tijd meestal door in een rolstoel of op bed, inaar beide echtelieden zijn blij dat ze het huwelijksjubileum nog samen inet het hun twee kinderen, vier kleinkinderen en achter kleindochter hebben kunnen Iwn ajvrinnliging van 'Comité Kassen Nee, Oostflakkee' plaatst de oproep 'Teken de petitie, tegen een grootschalig kassengeineii' Na de huis-aan-huis folder actie in Oostflakkee heeft het Comité veel steunbetuigingen gekregen, zowel via de website www.kassenneeoostflakkee.nl als per telefoon. De plannen voor de opzet van een kassen gebied van inaar liefst 400 ha. staan haaks op het karakter dat het eiland heeft. Het is alge meen bekend dat het meren deel van de bevolking het belangrijke kenmerk "Eiland van rust, ruimte en cultuur" toekent aan Goeree-Overlak- kee, zo meent het Comité. Een argument dat wordt aan gevoerd vóór het realiseren van kassencomplexen is dat de productie in kassen werk gelegenheid oplevert. Volgens het Comité houdt een derge lijke reden echter geen stand. "De ervaring leert dat werk zaamheden in de kassen veelal worden uitgevoerd door arbei ders uit de nieuwe EU-landen. Voorbeelden laten zien dat bijkomende problemen naar voren kunnen komen. Het niet afdoende kunnen oplossen van de huisvestingsprobleinatiek is er hier één van." "Wat op de achtergrond ver dwijnt", zo vervolgt het Comité, "is dat een kassengebied van een dergelijke omvang resulteert in zeer veel transportbewegingen op Goeree-Overflakkee, dat het karakter heeft van een eiland met een beperkt wegennet. Daarom is het gebied minder goed toegankelijk voor groot schalige industrie. Vast staat dat minimaal 40.000 vrachtauto's per jaar via de brug zullen moe ten rijden op Goeree-Overflak kee, van en naar het kassenge bied." /■Ms volgend bezwaar noemt het Comité de uitstraling van een kassencomplex in het gebied. "Kassen die een afmeting heb ben van 7 a 8 meter hoog glas, hebben een tegennatuurlijke uitstraling. En het brengt met zich mee dat goede akker bouwgrond verdwijnt onder een betonnen plaat, waarbij op geen enkele plek binnen de polder nog plaats is voor flora en fauna. Daarnaast zor gen kassen onherroepelijk ook voor wateroverlast. Het ver werken van nog meer water leidt tot probleinen. En kassen betekenen: lichtoverlast. Het Comité 'Kassen Nee, Oostflakkee' zegt vraagtekens te plaatsen "bij de lobby van waarnemend burgemeester Heijkoop en het uitspreken van een eigen voorkeur op zijn tijdelijke burgemeestersposi tie". Inmiddels is bekend dat vast goedhandelaar Van der Slikke uit EUemeet al intentieverkla ringen bewerkstelligd heeft voor de verkoop van 500 ha. grond in de Oostende-pol- der Het 'Comité Kassen Nee, Oostflakkee' wil er thans alles aan doen om de bevolking te wijzen op de nadelen van een grootschalig kassenigebied. "Reeds nu is duidelijk dat er uiteindelijk alleen verliezers zullen zijn: de bewoners van Flakkee zijn er niet bij gebaat, het milieu wordt ernstig aan getast, en de bestaande kas- senbouwers lijden eronder omdat zij niet meer kunnen uitbreiden. Slechts enkelen hebben aan het einde van de rit hun zakken gevuld, terwijl andere akkerbouwers door deze ontwikkeling inet enorm hoge grondprijzen te maken krijgen. 'Comité Kassen Nee, Oost flakkee' roept de bevolking van Cloeree-Overflakkee op de petitie te tekenen. Die is te vinden op website www.kassen- neeoostflakkee.nl. Ook zal het Comité in de komende peri ode huis-aan-huis en tijdens evenementen handtekeningen verzamelen van de bevolking tegen de komst van een groot schalig kassengebied. De gemeente Oostflakkee geeft desgevraagd aan dat het wel of niet realiseren van glastuinbouw een onderdeel is van de raadsbrede discus sie over de toekomstvisie van Oostflakkee. De huidige tekst in de concept toekomstvisie komt neer op onderzoek naar agrarische functies, waaron der glastuinbouw als een seri euze optie. Daarnaast weerspreekt de gemeente "absoluut" dat het om een lobby van de waarnemend burgemeester gaat, temeer omdat de discussie transparant door de raad met de bevolking wordt gevoerd. De gehouden openbare iirformatieve raads vergadering over dit thema werd ook massaal bezocht. Omdat er sprake is van zowel voor- als tegenstanders van glastuinbouw in Oostflakkee wil de raad alle argumenten die voor en tegen glastuinbouw pleiten in beeld brengen alvo rens een besluit te nemen. "In deze afweging zullen ook de argumenten van 'Comité Kas sen Nee, Oostflakkee' worden meegewogen". Overigens vindt burgemeester Heijkoop zelf de suggestie dat hij in z'n eentje lobby kan voe ren "volstrekt tekort doen aan de zelfbewuste houding van raad en college zoals we die in Oostflakkee kennen". Gebruikt was nog tiooit zo nieuw. :ij iiw G2-d(ü!f of ktjii tjlyosi op Knöps 8V - Longeweg 10 32« KG - Somnwkdjk01B7 476767 Aktertiam BV - Kkwstcrweg 2 - «17 AL - Noordgixiwï 0H1 401M7 Het jidnlereijde echtpaar Van der Linde-van Soest met burgemeester l'an de Velde. Foto: Adti van der Limn SOMMELSDIJK - Het gezin Van Es aan de Oudelandsedijk te Sommelsdijk keek zondag vreemd op toen het bij thuis komst een steenachtig voor werp ontdekte in het raam kozijn. Een projectiel van zo'n 10 centimeter lang had een gat geslagen in het kunststof kozijn. Na hier en daar wat informatie te hebben ingewon nen, meende het gezin dat het oin een meteoriet ging die bij hun terecht was gekomen. Via RTV Rijnmond werd rucht baarheid aan de vondst gege ven, waarna meer pers de boer derij van Van Es wist te vinden, tot de NOS toe. Ook dr Marco Langbroek van de universiteit van Amsterdam kwam ervoor naar Sommelsdijk, om e.e.a. nader te onderzoeken, maar hij constateerde dat het niet om een meteoriet ging daar die een glimmende smeltkorst heeft. Maar wat het wel was, kon ook hij niet met zekerheid zeggen. Het leek nog het meest op moerasijzer, maar daarvoor was het weer te metaalachtig. Vermoedelijk heeft het voor werp zich al langer op of in de aardbodem bevonden, maar hoe het nu met zoveel kracht het kozijn is binnen kunnen dringen, blijft waarschijnlijk een raadsel. Foto'!,: Persbmo Flalikee.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1