'Nederlandse samenleving kan zich geen vieze onbruikbare meren veroorloven 'Samen de schouders eronder EIIAIIDEtl-lllEIJWS OOSTFLAKKEE - Krammer en Volkerak, het water aan de zuidoostkant van het eiland, tussen de Philipsdam en de Volkerakslui- zen, is een belangrijke vaarweg voor het (binnen)scheepvaartverkeer richting Bel gië. Daarnaast zou het ook een belangrijk waterrecreatiegebied kunnen zijn, ware het niet dat de waterkwaliteit sterk te wensen overlaat. Giftige blauwalgen zorgen er 's zomers voor dat het water en de oevers niet geschikt zijn voor zowel de natuur als de mens. Jarenlang al wordt door verschillen de instanties gediscussieerd over mogelijk heden om de kwaliteit van het water te ver beteren. Natuurmonumenten heeft in deze discussie onlangs een opmerkelijke inbreng gehad. Met het rapport 'Volkerak het mooi ste van twee werelden', wil de organisatie een bijdrage leveren aan de oplossing van het 'probleem' rondom het KrammerA^ol- kerak én de omgeving. Probleem Zout meer 'Vrij denken!' Natuurontwikkeling Samen 'Rondje Volkerak' Kansen •rv PAGINA 6 VRIJDAG 20 JUNI 2008 Natuurmonumenten maakt perspectief voor problematiek Krammer-Volkerak Door Adri van der Laan De blauwalg is een belemmering voor een gezonde ontwikkeling van het Volkerak. Foto: Lia VlkÜand Natuurmonumenten) Volgens Quirin Smeele van Natuurmonumenten heeft het rapport velen verrast omdat net .dit keer niet ging om een natuurvisie van net gebied. "We kijken verder dan alleen de problemen met het meer. We kijken ook naar de perspectieven van dit gebied, waarbij we ook uitdrukkelijk er de omgeving bij betrekken". Hij geeft aan te hebben gemerkt dat dit de omgeving heeft verrast. "Natuurmonumenten blijft wel een natuurvereniging, maar wij zoeken uitdrukke lijk verbinding met andere sectoren. Dit rapport is daar een voorbeeld van". In het rapport 'Volkerak het mooiste van twee werelden', dat in opdracht van Natuurmonumenten door het Bureau Stroming is opgesteld, wordt het Volkerak-Zoommeer aange duid als "één van de meest problematische meren van Nederland". De voornaamste oorzaak van deze kwalificatie komt door de giftige blauw algen die "het water onge schikt maken voor natuur en mens. Verder is er een 'star waterbeheer' dat het herstel van een dynamische delta onmogelijk maakt. 'Al jaren wordt er gediscussi eerd over de toekomst van het meer. Deze discussies verlopen nogal technisch omdat het veelal gaat over kosten en veranderingen van de sluizen. Met het onlangs uitgebrachte rapport wil Natuurmonumenten de lopende discussies verbreden en nodigt ze alle partijen uit om "mee te denken over deze cruciale schakel tussen rivierengebied en delta". 'Vieze meren' Natuurmonumenten is ervan overtuigd dat er geïnves teerd moet worden in het ecologisch herstel van het Volkerak, want de organisatie vindt "dat de Nederlandse natuur en samenleving zich geen vieze - en daardoor De Steenbergse Vliet, waar een kleine recreatiehaven in de natuur is ingepast. Foto: Bureau Stroming onbruikbare - meren kan veroorloven". De huidige problemen zouden moeten worden opgelost door te investeren m een schoon en zout Volkerak 'met enig getij'. Uitgangspunt is dan ook dat de zoetwatervoor ziening voor de landbouw geregeld is. De organisatie is ervan overtuigd dat een zout Volkerak een eind zal maken aan de huidige problemen. Met een gezond gebied is er ook alle ruimte om het meer en de oevers verder te ont wikkelen. De inhoud van het rapport is mede gebaseerd op de resul taten van twee workshops die vorig jaar zijn gehouden. Het uitgangspunt hierbij was dat de overheden zullen kiezen voor maatregelen die zul len resulteren in een schoon en zout Volkerak, waarbij er sprake is van enige getij- dynamiek. Vóór de afsluiting was het Volkerak een zeegat dat in het westen in verbinding stond met de zoute Ooster- schelde en Grevelingen en in het oosten met het zoete Hollands Diep, en vormde het een brakwatergetijdege- bied. Na de afsluitmg waren de verwachtingen voor het gebied hooggespannen. Men trof tal van voorzieningen om er een hoogwaardig natuurgebied van te maken. Hiervoor werd bijvoorbeeld een groot aantal vogeleiland- jes aangelegd en werden de oevers aangepast. Al vlug na de afsluiting kwam het probleem van de giftige blauwalg. Door de hoge con centratie voedingsstoffen en de geringe doorstroming van het meer werd de algenbloei steeds groter. De gevolgen waren groot. Het water was niet meer geschikt als zwem water of drinkwater en zelfs niet voor de bevloeiing van de landbouwgewassen. Sinds die tijd wordt er door de overheid naarstig onderzoek gedaan naar de oplossing van het probleem. Volgens Natuurmonumen ten is een "zout meer met voldoende uitwisseling met de Oosterschelde de enige oplossing om het algen- probleem op te lossen". In het rapport benadrukt de natuurorganisatie dat de dis cussies om te komen tot een oplossing veelal technisch van aarcf zijn en "de bijzon dere kwaliteiten die het meer heeft en de kansen die er liggen komen nauwelijks aan bod". Daarom wil Natuur monumenten met de uitgave van het rapport de discussie breder trekken en hierbij zoveel mogelijk deelnemers inschakelen. Volgens de natuurorganisatie is de potentie van het gebied hoog, maar wordt die niet benut. Zo zijn er ongeveer tien jachthavens met ruim 1.500 ligplaatsen maar de recreatievaart is op het Vol kerak beperkt omdat het vertier elders op het water in de omgeving - buiten het Volkerak - wordt gezocht. Debet hieraan is volgens het rapport het vieze water en de ontoegankelijke oevers. Ook liggen door een strikte scheiding van water en land, de dorpen ver van het water en zijn er weinig aanlegplaat- sen. Verder wordt het door de beroepsvaart drukbevaren Volkerak ook voor de plezier- vaart gebruikt als doorgangs route tussen het rivierenge bied en de Delta. Tijdens de vorig jaar gehou den workshops Kregen de deelnemers, die afkomstig waren uit de 'groene hoek' - overheid, visserij en recre atie, de opdracht' om ideeën te leveren voor het gebied, als er een schoon en zout Volkerak zal zijn ontstaan. 'Vrij denken!' was het thema waarbij tal van ideeën kon den worden gespuid, waarbij de haalbaarheid niet leidend hoefde te zijn. Zo werd tijdens de workshop gepleit om de openheid van het water en de natuur niet teveel aan te tasten. Teveel eilanden, nieuwe natuur niet bossen en recreatieve ontwikkelingen zouden deze natuur aan kunnen tasten. Anderen zouden graag weer nieer eilanden zien om zowel de recreatie als de vogels ten dienste te kunnen zijn. Xtrder werden er ideeën aangedragen om delen van de huidige sluizen in het Vol kerak te slopen omdat deze bij een zout Volkerak niet meer nodig zouden zijn en werd er gepleit om delen van de Grevelingendam en de Hellegatsdam door te graven en hier een 'dam op poten' van te rnaken, zodat het water tot op zekere hoogte vrij door kan stromen. Ook waren er ideeën om de bestaande waterbekkens bij de Krammersluizen geschikt te maken voor recreatie om daar zoetwaterbekkens van te maken. Op plaatsen waar er bin- nendijks veel zoute kwel is, zou er 'natte natuur' kun nen worden ontwikkeld om de scherpe grenzen tussen land en water te 'verzach ten'. Gebieden aan de Bra bantse kant zouden hiervoor geschikt zijn. Verder werden er tijdens de workshops ideeën gelan ceerd om kanoroutes langs de randen van het Volkerak te ontwikkelen, en vrijwel Kaart van het gebied waarvoor onder leiding van Natuurmonumenten tijdens workshops ideeën werden aangedragen. nieuwe impuls wil geven, kan natuurlijk ook een rondje Volkerak' niet ontbreken. Tijdens de workshop werd dan ook gepleit voor de aan leg van een fiets/wandelpad vinden. Jachthavens en bun galowparken zouden dan bijvoorbeeld op één of enkele plaatsen geconcentreerd moeten worden om de rust voor zowel de recreanten Afbeelding: Bureau Stroming is er alleen versterking van de aanwezige natuur mogelijk. Met het organiseren van de workshops en het opstel- Het Volkerak wordt druk bevaren door de scheepvaart. alle zijden van het Volkerak zouden ook uitstekend geschikt kunnen worden gemaakt als 'vogelaargebied'. Ook de vorming van kleine natuurhavens op verschil lende plaatsen in het gebied, waaronder een plaats tussen Ooltgensplaat en de Helle- gatsplaten. En men verwacht dat bij een zout Volkerak het water helder genoeg zal zijn om plaatsen te creëren om de duiksport te beoefenen. Mi men het Volkerak een rond het meer, waar dan ook speciale fietsroutes kunnen worden uitgezet. Hierbij zouden ook pontjes kunnen worden ingezet. Verder zal een schoon Volkerak natuur lijk alle ruimte bieden voor zwemmers. Er dienen dan ook op verschillende plaat sen, buiten de drukke routes van de beroepsvaart, strand jes te worden ontwikkeld. Gepleit werd voor een zonering van het gebied, waarbinnen de verschillende activiteiten en ontwikkelin gen plaats zouden moeten als de natuur elders in het gebied te waarborgen. In het rapport 'Volkerak het mooiste van twee werelden' wijst Natuurmonumenten erop dat bij alle suggesties die er tijdens de worksnops zijn gedaan sterk ingrijpen in de natuur wellicht niet mogelijk zal zijn in verband met de bestaande natuurwetgeving. De Europese Vogel- en Habi tat Richtlijn gaan uit van behoud van de huidige waar den van een gebied. Daarom Foto: Adn van der Laan len van het rapport hoopt Natuurmonumenten een belangrijke bijdrage te hebben geleverd aan de planvorming voor de verdere ontwikkeling van het gebied als de water huishouding strak op orde zal zijn. Zij ziet het "als een inte ressante uitdaging om de ont wikkeling van het Volkerak én de wijde omgeving een stevige impuls te geven". Zij wil dan ook alle andere partijen die betrokken ziin bij het gebied graag uitnodigen om daar in de komende jaren "samen de schouders onder te zetten". ■"■wi«ASi«M«i i voor het gebied rondom de Volkeraksluizen werden ideeën ingebracht. Foto: Adri van der Imüu

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6