^"'"'HTk Meditatie Vervolg verhaal RAAD DAAD Veel animo voor avond vierdaagse Stellendam EN U EIUVnDEII-IIIEUWS }0^' W E R iv De laatste vijand (2) Truckrun radio Consultatie bureau houdt het hoofd koel Analyses toekomstvisie beschikbaar Paul Kieviet geeft concert in B rouwer shaven PAGINA 5 VRIJDAG 20 JUNI 2008 Blik np kerk 'H en samenleving - Verdeeldheid - Met open vizier De kranten vermeldden vorige week dat het moderamen van de I'KN om de lalel gaat zitten met het moderamen van de HHK. In dezelfde week was er het bericht dat de l.er. Geni. in Ned. samensrepkingen met de Ger. Ciemeenten niet bij voor baat afwijzen... Ik l)en geen profeet, ook geen pessimist, maar ik fjen toch wel bang dat de resultaten niet groot zul len zijn. Wat in deze bedéling uit elkaar gegaan is - ik meen dat wijlen ds. Doornenbal dat gezegd heelt - komt niet meer bij elkaar. Het is al heel wat jaren gele den dat er een boek verscheen onder de titel 'Tien keer Gere formeerd'. Ik denk dat het vandaag bij tien keer niet meer zal ophouden. Er is een zegs wijze die een kern van waar heid bevat: Eén Nederlander - een geloof; twee Nederlanders - een kerk; drie Nederlanders een scheuring. Ik denk dat er in de wereldkerk geen land is waar kerken van het Gerefor meerde type zè uit elkaar lig gen... Allemaal dezelfde belij denis en toch verdeeld over zoveel kerken... Het zal in al die kerken en kerkjes wel een zonde voor Ciod genoemd worden. Of het ook als zonde beleefd wordt is weer een andere zaak. In dat geval zouden we naar elkaar toe kruipen, inplaats van elkaar bestrijden en bestoken. Zeker nu we elkaar zo hard nodig hebben in een tijd waarin de secularisatie hand over hand toeneemt. Want hoe moet de 'wereld' wijs worden uit al die verschillende kerken? En kun- Deze vraag- en anliuoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er koslenloos gebruik van kan maken. Uiu vragen op velerlei gebied kunl u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenruhriek' vermeld. De vragen luorden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele iveken na de inzending compleet mei anliuoord in deze rubriek warden gepubliceerd. DE ONA-TEST Door DN A-onderzoek werd aan getoond dut een stoffelijk over schot dat gevonden xuerd van de kamparts dr Mengele was. Maar kit/men DNA-stnicluren van jamilielederi niet zodanig op elkaar tijken, dal bijv. een zoon of neej voor de wandaden van een vader of oom moet hoeten als pis- tilie hij de bewijsvoering gebruik gaat maken van DN A-testen? Antwoord: Ons lichaam bestaat uit een groot aantal organen die alle zijn opge bouwd uit ontelbare reek.sen cellen, elk niet een celkeiii. In deze kern bevinden zich de typische eigenschappen voor elke soort cellen, waardoor men de organen van elkaar kan ondel scheiden. Voorts treft men in die kernen zgii. genen aan, waaraan de erfe lijke eigenschappen gebonden zijn. Hiervoor zijn de structu ren van hel desoxyribonucleï nezuur ofwel DNA (Deoxyribo Nucleïn Acid) verantwoorde lijk, want dat zorgt voor de overdracht van alle erfelijke eigenschappen van moedercel op dochtercel. In alle orga nen van ons lichaam komen deze structuren volgens een bepaald patroon voor. Zo kan een deskundige vaststellen van welke personen een bepaalde lichaamsstof of een orgaan is, zelfs nog lang na de dood van de betrokkene. Zoals zekere erfelijke karaktertrekken fami liair voorkomen, zo zullen de DNA-ketens van familieleden wel op elkaar gelijken, doch nimmer identiek zijn. Een persoonsverwisseling is daar door uitgesloten. U behoeft zich dus heus geen zorgen te maken dat enig door een fami lielid begaan delict uitsluitend op grond van DNA-onderzoek in uw schoenen kan worden geschoven. UNKCEJTKAINER De vluchtnahootsers, waarin piloten op de grond getraind worden in het starten, manoeu vreren en landen met bepaalde vliegtuigtypen, worden 'link trainers genoemd. Vanwaar die combinatie van de Engelse woorden 'link' van golfbaan, ketting.schakel of aansluiting, met trainer' ofwel oefenmees ter? Of is hier het Nederlandse 'linkt'f van leep en riskant (uit 'linke soep') bedoeld? Antwoord: Geen van beide. De bedoelde vluchtnabootser, bestaande uit een nagebouwde cockpit van het type toestel waarmee het vliegen beoefend wordt doordal de piloot bij de bediening van de instrumenten door de ruiten op een groot .scherm bepaalde vliegvelden of landschappen met bijv. bergen en bossen ziet, kreeg de naam van de uitvinder Edwin Link, die het eerste trainingstoestel in 1929 construeerde. POTGROND BESCHIMMELT De aarde in de bloempotten van een aantal kamerplanten begint te beschimmelen. Wat moet ik daar tegen doen Antwoord: Waarschijnlijk kreeg u deze plantjes in plas tic potjes, gaf u ze te veel regenwater en bleef de grond te nat en te zuur. Zet ze over in poreuze bloempotten en geef ze verse, droge aarde met wat kalkmergel rondom de kluit. Geef half om half regen- en leidingwater, maar alleen als de aarde droog aan voelt, en zorg voor licht en verse lucht. nen we de verdeeldheid tegen over de 'wereld' nog verdedi gen? Als ik het goed zie, strijden we tegenwoordig meer met 'open vizier' dan vroeger. Ik bedoel alleen maar: de verschillen zijn meer bespreekbaar dan in het verleden. Er kan tenminste over gepraat worden waar om je tot die of tot die kerk behoort. Daarmee gepaard gaat overigens ook een zekere onverschilligheid: het maakt allemaal niets uit, je gaat waar je je thuisvoelt... Ik las dezer dagen dat ds. G. H. Kersten en Prof J. v. d. Schuit in vele artikelen over twee of drie verbonden elkaar hebben bestookt, maar ze hebben voor zover bekend elkaar nooit ont moet. Zoiets zou vandaag niet mogelijk zijn... Bovendien: polemiek lost niets op. Vanuit het eigen veilige bas tion wordt de ander bestookt, maar men komt niet nader tot elkaar. Polemiek dient eigenlijk alleen maar om hel eigen gelijk te bevestigen. Waarnemer Zaterdag 21 juni is het weer zover, dan is er weer de jaar lijkse truckrun. Het is voor de twintigste keer dat dit evene ment plaatsvindt. De truck run is een evenement dat voor velen niet meer weg te denken is op Cioeree Overflakkee. De truckrun wordt dan ook wel de leukste file van het jaar genoemd. Traditiegetrouw zal ook dit jaar weer verslag worden gedaan door Truck- runradio. Evenals vorig jaar zal dit programma via Radio Flakkee en de Oost FM uitge zonden worden. De verslag gevers Ronald van der Reede en Dick Verhage van Truckrun radio zullen verslag doen van alle nieuwsfeiten in en om de truckrun, zoals eventuele rou tewijzigingen. Tevens worden de luisteraars en automobilis ten op de hoogte gehouden waar het konvooi zich bevindt, zodat een ieder die dat w\\ de bewoners van Hernesseroord en de chauffeurs kunnen ver welkomen in hun woonplaats. De verslaggevers hebben dit jaar de beschikking over een Daf XFI05 truck, die is inge richt als mobiele studio, en een Renault personenwagen als reporterwagen; de truck is beschikbaar gesteld door Best Trucks te Oude-Tonge. In de studio in Dirksland is de presentatie in handen van Sheila van Kleef en Oscar van Dijk. Truckrun radio is van 10.00 lot 17.00 uur te beluis teren via de twee onnoepen op de frequenties 105.3 en 105.9 MHz in de ether en op 107.1 MHz via de kabel. KAUWGOM Bestaat kauwgom uit rubber of uit een andere soort materiaal? Antwoord: Oorspronkelijk uit 15% gom, ca. 60% suiker en verder uit glucose, smaakma kers, anti schuimmiddelen, zachthouders en glansmid- delen als witte bijenwas, can- dellilawas en carnaubawas. Bestanddelen zijn nu ook paraffine, microkristallijnen uit petroleum, lanoline uit de talgklieren van schapen, glyce rol uit pijnboomhars, e.d. Ech ter, rubber is er niet bij. PROTESTANTSE KERK /A' NEDERLAND Beroepen te.\mstel veen (Haiid- wegkerkj, ds. G.j.de Bruin K Boxtel-St.Michielgestel (wijk St.Michielsgestel/Schijndel); te Bodegra\en (hervormd wijk2), ds. j.S. Heutink te Ede; te Has selt (Ov.; hervormd De Baak), ds. l'.]. van der Ende te Leider dorp; te Hattem (hervormd ivijk 2), ds. K. van Meijeren te Barneveld; te Krimpen ad IJs,sel (hwba), ds. A.N. van der Wind te Hagestein; te Wester- haar (geref50%), ds. E. van Beesten te Ommen, die dit beioep heeft aangenomen; te Woudenberg (De Voorhof), ds. D.H.J. Sleenks te Oenkerk, die dit beroep heeft aangenomen; te Wyckel en Sloten, ds. H.P.J- Schoimans te Woei'den. Aangenomen naar Amster dam (g.v. Buitenamstel Geest gronden), ds. mw. M.C.J. de Mooij-de Greef te Nootdorp- Ypenburg (g.v St. IPSE); naar Borger, ds K.A. jager te Swil- terbant. Bedankt voor 't Harde (herv. gein. Elim), ds. P Molenaar te Scherpenzeel (GId). HERSTELD HERV KERK Beroepen te Scherpenzeel (Gld; pt), ds. H. Verheul te Woudenbei'g. Bedankt voor Andelst-Zetten e.o. i.c.m. Ederveen, ds. C.M. Visser te Boven-Hardinxveld. OEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Hattem-Noord, ds. G.j. Klapwijk te Zntphen; te Zuidhorn, ds. D. Noort te Eindhoven. Bedankt voor Assen-Marsdijk, ds. R. A. Schipper te Drachten- Nijega; voor Bunschoten-Oost, ds. R.H. Knigge te Amsterdam- Zuid-West (Leidsche Rijn). CHR. GERE E KERKEN Beroepen te Daniwoude, ds. K. Visser te Barendrecht. Bedankt voor Baarn, ds. J. Jonkman te Drachten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Markham (Can.), ds. G. Clements te Ciouda, die bedankte voor Sunnyside (VS). MIDDELHARNIS - Het Con sultatiebureau vof)r Senioren in Middelharnis organiseert een themabijeenkomst over omgaan met hitte. Kosteloos kunnen senioren vanaf 60 jaar zich inschrijven. De bijeen komst vindt plaats op dinsdag 8 juli van 13.30 tot 15.30 uur in het wijkcentrum Middelharnis, DoetincheuLsestraat 27. Tij dens deze bijeenkomst leggen een lifestyleconsulente en ver pleegkundige van Careyn uit lioe ouderen het beste om kun nen gaan met warmte en hitte. Onderwerpen die aan de orde komen zijn: welke symptomen kunnen komen bij hogere tem peraturen, waar kan men op letten bij hitte, waar kan men met eten en drinken op letten tijdens wanne dagen. Deelna me aan de themabijeenkomst is gratis. Belangstellenden kun nen zich voor 1 juli aanmelden via Careyn Contact, tel. 088- 1239988. De laatste vijand, die te niet gedaan wordt, is de dood. (1 Korinthe 15:26) Vorige week hebben we bovenstaande tekst woorden uitgelegd als een aansporing om de toekomende toorn te ontvlieden. Maar vers 26 is nog \.eel meer bedoeld tot troost, want er .staat dat de laatste vijand te niet gedaan zal worden. Voor wie zijn deze woorden dan tot troost? Voor degenen die zijn gaan zien dat ze nog andere vijanden heb ben dan de dood. Welke dan? Kijk maar hoe ze de wereld binnenkwamen. De duivel was in het paradijs de eer ste, gevolgd door de zonde. .Achter de zonde verscheen de dood. De dood is wel de laatste vijand, maar niet de grootste. De grootste vijand is onze zonde. F.n als onze zonde voor ons de grootste \ijand geworden is, dan zal het meevallen met die laat ste vijand. Niet als we daarin rusten. De last van de zonde voelen, zontiekennis alleen, betekent nog geen vergeving. Maar als we werkelijk de last van onze zonde voelen, drijft dat uit tot Christus. Vrees voor de tijdelijke dood is niet genoeg. Zalig, wan neer we voor de geestelijke do(3d nog meer vrezen. Wie met die vrees en die nood tot Hem komt, zal Hij nimmer uitwerpen. Denk maai aan die ene moordenaar die tegen die andere zei: 'Vreest gij ook God niet, daar gij in hetzelfde oordeel zijt. Wij toch recht- vaai'dig, wij ontvangen straf waardig hetgeen wij gedaan hebben, maar deze heeft niets onbehoorlijks gedaan.' En dan: 'Heere, gedenk mij ner' De Heere kan en wrl en zal in nood, zelfs bij het nade ren van de dood volkomen uitkomst geven. 'De laatste vijand, die te niet gedaan wordt, is de dood.' In dezelfde volgorde waarin de vijanden de schepping zijn binnengedrongen door de schuld van de eerste Adam. worden ze er door de Tweede .Adam uitgeworpen. Nu reeds in beginsel en op de jongste dag volmaakt. Cnristus heeft eerst de duivel overwonnen. Daarna heeft Hij aan het vloekhout het handschrift van onze zonden uitgewist met de dure prijs van Zijn bloed. Door Zijn opstanding heeft Hij over dood, graf en hel getriomfeerd. Dat alles in principe. Het definitieve en volledige komt nog. Dat kun nen we lezen in het laatste bij belboek, de Openbaring van Johannes. In hoofdstuk 20 staat dat bij de wederkomst de duivel geworpen wordt in de poel van vuur en sulfer en dat daarna, als laatste de dood en de hel zullen gewor pen worden in de poel des vuurs, dit is de tweede dood. Hier zullen ook degenen in geworpen worden die niet staan in het boek des levens. God heeft de aarde niet geschapen om er graven in te delven. Daarom is Gods eer ermee gemoeid, dat die laatste vijand teniet gedaan wfirdt. Én omdat God Zelf vo(jr Zijn eer zorgt, daarom zal de dood geworpen wor den in de poel des vuurs. l^e verlorenen, degenen die het bloed van de Heere Jezus onrein hebben geacht, zullen er eeuwig mee ondergaan. Maar de uitverkorenen, zij die de Heere Jezus nodig en liefhebben gekregen, zelts de kleinsten, zullen die vijand straks eeuwig te boven zijn. 'De laatste vijand, die te niet gedaan wordt, is de dood.' De apostel doelt hier op de jong ste dag. We kunnen immers toch niet zeggen dat met Jezus' sterven de dood geheel teniet gedaan is. Na Goede Vrijdag en zelfs na Pasen is er nog zoveel van de dood over gebleven in deze wereld die bloedt uit duizend worden. Maar de laatste vijand wordt tenietgedaan. Voor wie? Voor allen die van Christus zijn, zegt Paulus in vers 23. Voor allen die moesten capitule ren en buigen voor Koning Jezus en kwamen lot een onvoorwaardelijke overgave aan Hem. De laatste vijand wordt teniet gedaan. Door Wie. Door Hem, Die de dood heeft overwonnen en hem zijn prikkel heeft oiUnomen. Lezer(es). als u Hem mag kennen door een waar geloot, dan bent u bevrijd van de geestelijke en van de eeuwige dood. 'Die in de Zoon gelooft, die heeft het eeuwige leven.' De dood verbreekt de band tussen Christus en de Zijnen niet. Maar eens zal de dood \'olkomen teniet worden gedaan. Is dat geen troost? Nu heeft de dood nog macht en voert heerschappij in de schepping, die dienstbaar is aan de verderlenis. Daarom zucht de schepping nog en ze is als in barensnood. Maar met de opstanding op de jongste dag wordt de dood uit de sctiepping verban nen. In de nieuwe hemel en op de nieuwe aarde zal dan ook geen dood meer zijn. Ik geloof in de wederopstanding der doden. Dan wordt de laatste vijand teniet gedaan. De dood en alle sporen die hij trok, zullen dan verdwe nen zijn. Geen grafsteen zal er meer te vinden zijn. Dan zal voor allen die de ver schijning van de Heere Jezus Christus hebben lief gekre gen alle leed geleden zijn en alle strijd gestreden, l^aar zal alles volmaakt zijn. Daar zal God eeuwig geloofd worden. Wal een eeuwige heerlijkheid die God bereid heeft voor degenen die Hein vrezen. Die hoop moet al ons leed verzachten. Daar tegenover staat de eeu wige verschrikking als we Zijn wehnenende roepstem blij ven veronachtzamen en niet met onze zonden en ellenden tot Hem ons ter genezing wenden. Heb toch geen rust voordat je genezing onder Zijn vleugelen hebt gevon den. Totdat je het mag welen: 'Maar na den dood is 't leven mij bereid; tJod neemt mij op in Zijne heerlijkheid.' En straks zal ook nnjn lichaam worden opgewekt, dan is de dood werkelijk teniet gedaan. Sint-Maartensdijk, Ds. J. Joppe GOEDEREEDE - Met het ont wikkelen van een toekomstvi sie wil de gemeente Goederee- de op een interactieve manier komen tot een kijk op de gemeente in 2020. De visie zal worden gebruikt als leidraad bij het nemen van b eleidsbeslissingen. De gemeen te Goedereede organiseerde in april een bijeenkomst om de mening van de inwoners te peilen over een aantal stel lingen. De opkomst van circa 300 inwoners zorgde voor een volle Expohal in Slellendam. Die stellingen gingen over de samenleving, wonen, wer ken, voorzieningen, recreatie, natuur en verkeer. De uitsla gen op de slemmingen werden al eerder bekend gemaakt op de website van de gemeente. De gemeente en adviesbineaii RDH analyseerden samen de uitkomsten. Die analyses zijn thans ook beschikbaar op de website van de gemeente: www.goedeieede.nl. De ana lyses worden de komende tijd benut om een concept van de toekomstvisie op te stellen. Het is de bedoeling om de toe komstvisie na de zomer vast te stellen. Belangstellenden die niet over een internetaanslui ting beschikken, kunnen een afdruk van de analyses aanvra gen bij het bestuurssecretari- aat van de gemeente, tel. 0187 497779. Dat een gotische kerk als de Cirote Kerk in Brouwersha ven een geschikt decor is voor barokmuziek zal op zaterdag 21 juni worden gedemon streerd door de organist Paul Kievit uit Middelharnis. Met name zal hij laten horen dat het Van Vulpen-orgel in de eeu wenoude Niehoflkas uitermate geschikt is om deze muziek ten gehore te brengen. Hij speelt clan om 20.00 uur een concert met werken van de bekendste Noordduilse grootmeesters op het gebied van de barokcompo- sities. Daarbij zal de lijn van de Nederlandse componist Johann Pieterszoon Sweelinck naar de grote Johann Sebastian Bach hoorbaar worden. Kievit speelt werken van Reinken, Weck- mann, Hanff, Scheidt, Böhm, J.S. Bach en van zichzelf (Partita over Psalm 31waarbij barokke stijlinvloeden hoorbaar zullen zijn). Al deze componisten heb ben leraar-leerlingverhoudin- gen tot elkaar, waardoor het piogramma enerzijds eenheid in stijl vertoont maar anderzijds een enorme variëteit in compo- sitievormen (Preludia, fuga's, dansen en koraalbewerkingen). Een concert dus met een duide lijke rode draad. De toegangs prijs voor die concert bedraagt 7 per persoon; kinderen tVm J1 jaar mogen gratis naar bin nen, mits ze begeleid worden door een volwassene. STELLEN DAM - Van 10 tot en met 13 juni organiseerde de Vereniging Oranjefeest Stel lendam een avondvierdaagse in en rond Stellendam. Er lie pen ruim 200 deelnemers mee, van 3 tol 73 jaar. Ook aan de kleintjes was gedacht; hiervoor waren routes uilgezel van 2,5 km. Op de routes van 5 en 10 km kwamen veel mensen op plaatsen waar ze niet eer der waren geweest, zoals het Scheelhoekbos, camping de Vlugtheuvel en de Slikken. Er werd wel met het weer geboft, want alleen donderdag hoefde maar wat om de plassen heen gelaveerd te worden in hel Stellenbos en op de Slikken, maar zelf bleven de lopers zo goed als droog. Elke avond werd er onderweg iets ie eten uitgedeeld. De eerste avond H'erd vis gebakken bij Vishan- del de Molen, de tweede avond had bakker Bleumink krenten bollen gebakken en de derde avond werden er mandarijn- tjes van groente- en fruithan- del Keijzer uitgedeeld. De vierde avond werden de wan delaars muzikaal ingehaald door Brassband Concordia uit Ouddorp. Hier stonden tal van familieleden op de Voorstraat te wachten om de sportievelin- gen in te halen. "Al met al een geslaagd evenement", aldus de Vereniging Oranjefeest Stel lendam. 95- De lucht werd opeens heel donker en in de verte begon het te romme len. De meisjes waren bang en dro pen langzaam af naar huis. Fransje had zich echter zó vast voorgenomen eerst zijn raapzak vol te maken - oin ze thuis te verrassen en te tonen hoe groot hij al was - dat even later een hevige stortregen hem de terugtocht afsneed. Pier was eveneens door blijven rapen, omdat hij een inhalige vrek is, volgens Arjaan en Kees. Er bleef Fransje niets anders over dan schuiling te zoeken achter een van de hoge oppers, die hier ruiters genoemd worclen. Pier deed hetzelfde achter de volgende ruiter, maar toen hij Fransje zag staan, kwam hij naar hem toegevlo- gen. Weldra scheen de regen van alle kanten te komen en werden ze toch nog nat. Maar Pier wist daar wat op. Ze konden onder de opper kruipen, want ruiters zijn vanbinnen hol, zodat je er zelfs rechtop in kan staan, als je niet te groot bent. Het was inderdaad een gezellig huisje met dikke ivanden tv'aar de regen niet door kon dringen. En hoewel Fransje aanvankelijk niet op Piers gezelschap gesteld was, begon hij het op de duur toch gezellig te vinden. Maar dat is op een verschrikkelijke ervaring uitgelo pen. De herinnering eraan alleen al jaagt nog steeds het bloed naar zijn wangen. Die nare Pier heeft hem eerst allerlei onbegrijpelijke dingen zitten vertellen, die geheel boven Fransjes bevatting gingen. Bepaalde toespelingen waren echter maar al te duidelijk en riepen voorstellingen op die hem misselijk maakten. Maar dat was het ergste niet. Nadat Pier enige tijd heel kameraadschap- pelijk en intiem tegen hem had zitten praten, vroeg deze hem iets te doen dat hij eerst niet begreep, en dat hij daarna met ontzetting weigerde. Want in het schemerlicht van hun enge ruimte zag hij dat die naarling zich gedeeltelijk van zijn kleren had ontdaan en halfnaakt voor hem ging staan. En toen Fransje zich door het gat onder de stokken naar buiten wil de wringen, heeft Pier hem met een vloek en onder bedreiging van hem op zijn mieter te zullen geven terug getrokken en gedwongen hem aan te raken en iets in zijn hand te nemen. Fransje had het gevoel gekregen alsof er een zwart gordijn voor zijn ogen daalde, tenvijl er een smaak in zijn mond kwam alsof hij wonderolie ingenomen had. Cielukkig kraakte er toen opeens een knetterende donderslag, en in de verte riep een bezorgde stem Fransjes naam. Pier liet hem toen ongemoeid en bracht snel zijn kleren in orde. Maar voor ze hun schuilplaats verlie ten, bezwtjer hij F'ransje dat hij hem vermoorden zou als bij dit geval ooit verklappen zou. Pier hoeft niet ongerust te wezen, want Fransje zal daar nooit tegen iemand over praten niet uit vrees voor Piers dreigement, maar omdat zelfs de gedachte aan dat vreselijke avontuur hem nog met walging ver vult. Zouden Kees en Ariaan ook zulke dingen uithalen? En hoort dat misschien bij het groot worden? Maar één ding weet hij zeker - al zou het er bij horen, wal hij niet geloven kan, dan zal hij. Fransje, zich daar niette- tnin nooit aan schuldig maken. Dan zou hij nog lie\er sterven als een klein jonksje. En die laatste gedachte roept die ande re herinnering weer in hem wakker, de herinnering aan dat grote, won derlijke verlangen, dat dominee Kok die zondagavond in hem opriep en dat strijd voert tegen dal andere gro te verlangen. Het valt Fransje zwaar een keus tussen die beide verlangens te maken en dat brengt soms zo'n tW'eestrijd in hem teweeg, dat hij dan niet weet waar hij het zoeken moet. Hij wil nog graag gauw groot w-orden, hoe eerder hoe liever zelfs, zij het dan dat hij beslist weigert zich schuldig te maken aan de bezoedelingen die daar blijkbaar mee gepaard gaan. Maar als de al. te sterke herinnering aan dat nare avontuur hem dusdanig in zijn macht heeft dat hij gedwongen wordt te aanvaarden dat dit niet zonder die smet plaats kan vinden, dan kiest hij sidderetid de enige andere uitweg, zij het door de nood gedreven en tegen zijn natuurlijke begeerte in. Het gezicht van de al leger wordende velden geeft Fransje een gevoel van weemoed. Zelfs de aardappelvelden, die spoedig aan de beurt zijn om geoogst te worden, hebben hun fris groene kleur verloren, zodat er niets boven de grond te zien is dan ver bleekte en verschiompelde dode sten gels, terwijl andere soorten, met veel langere stengels, nog we! al hun bla deren dragen, maar die zijn ziekelijk vergeeld. Het enige gewas dat er nog frisgroen bijstaat zijn de suikerbieten, maar om de een of andere reden ver mogen die niet Fransjes geest op te beuren. Die bladeren zijn zo groot en zo vlezig, dat ze niets gemeen hebben met de vrolijk ritselende bladeren van de olmen voor hun huis. Trouwens, die beginnen ook al geel te worden, en als Fransje daar op zekere dag moeders aandacht op vestigt, zegt ze: 't Crae naejaer worren. Nog een steul- je en dan valen aal die blaeren van de bomen, en clan wordt het wee winter. Dan vaalt er messchien wee \vè snièuw, en dan kü je wee lekker sleetje rien. Maar dat vooruitzicht lokt hem hele maal niet aan. Hij wil al die zomer- schatten aan ervaringen die hij in zo'n overvloedige mate opgedaan heeft nog niet opbergen. Gelukkig is dat nog niet nodig, want geheel onverwachts komt de vader van Jan Blok op diens verzoek hem afhalen. Hij was even op de fiets naar 't dorp geweest, en Fransje trof het dat hij net thuis was. De bo(5mgaard achter de schuur van de boerderij waar Jan woont is ver anderd in een toverbos. En tegelijk in een luilekkerland. Het zonlicht dat tussen de takken speelt wordt in dui zenden smallere en bredere stroken gesneden en legt een haast onnatuur lijke kleur op de rijpende appels en peren die de takken laag naar bene den doen buigen. Fransje wist niet dat er zoveel soorten appels en peren in de wereld waren. Maar ze schijnen allemaal vertegenwoordigd te zijn in dit toverland. AI gauw leert hij de lek kerste soorten te herkennen. Hij eet zoveel fruit, dat hij die dag verschei dene keren naar achteren moet. Maar dal konil er hier niet op aan. (wordt vemolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 5