Gebed voor alleen- thuiskomenden Verkeersdiploma's en verkeersquiz in Nieuwe-Tonge Cursussen Careyn Keuzepakket Kerk diensten Het weer van volgende week... Paraplu meenemen dit weekeinde EIIAriDEn-tllEUWS Streekmuseum dicht Dwangsomi puinbreker sloopbedrijf in ijskast Kerkdienst Ger, Gem. Dagboottocht Rode Kruis Jongerendienst EIIAflDEn-rilEUWS W. H. Velema Cursus Eerste hulp aan kinderen Cursus Kennismaken met de computer voor senioren Zondag 22 juni 2008 PAGINA 2 VRIJDAG 20 JUNI 2008 Ethiek Aan het eind van een kerkdienst Dikwijls bid ik aan het eind van een avondvergadering voor een goede thuiskomst. Daarbij noem ik in het bijzonder dege nen die alleen thuiskomen. Er is niemand die op hen wacht of met wie ze over het gehoorde kunnen spreken. Ik doe dat ook vaak aan het eind van de tweede dienst op zondag. Uit reacties is mij gebleken dat mensen wie het betreft daardoor getroffen worden. Na afloop van een interker kelijke vergadering sprak een dame mij aan. Ze zei: Dit heb ik nog nooit meegemaakt. Het deed mij goed. Er zullen ongetwijfeld veel voorgangers zijn die aan het eind van de tweede dienst alleengaanden - en dan ook alleen-thuiskomenden - in het gebed een plaats geven. Toch werd ik onlangs er bij bepaald dat niet iedere kerk ganger die alleen thuiskomst, een dergelijke vermelding in het gebed kan waarderen. Ik noem de bron die mij tot nadenken stemde. Ja, de opmerking deed mij mezelf zelfs afvragen: moet ik dit in het vervolg nog doen. Ik las het interessante boek je van Petra van Leeuwen, 'Ongebonden. Het leven van reformatorische singles.' (De Groot Goudriaan, Kampen). Het gaat mij nu niet om dit boekje. Het geeft een interes sante kijk op en tegelijk inkijk in het leven van 'singles'. Voor al wel, omdat er ook ouderen aan het woord komen die een deel van hun leven achter de rug hebben. In dit boekje vindt men achterin een aantal bijlagen. Een daarvan is een column die geschreven is door Corine de Jong in het Reformatorisch Dagblad. Men vindt haar op blz. 100-1001. Een kritische opmerking Ik citeer een passage. Ze bespreekt de vraag of ze het niet erg vindt om 's avonds na een gezellige verjaardag weer alleen in een donker huis te komen. Haar antwoord is: Daar heb ik geen last van. Ik kom in mijn eigen gezellige huis, waar ik het naar mijn zin heb. En dan volgt de passage waarom het mij te doen is. "Dezelfde verbazing kan me bevangen als er in de kerk wordt gebeden voor mensen die niet getrouwd zijn. Speciaal voor hen wordt er gevraagd of zij als zij alleen thuiskomen, de nabijheid van de Heere mogen ervaren. Het zal ongetwijfeld goed bedoeld zijn maar, vraag ik me af: Hoeven echtparen die nabijheid van de Heere dan niet te ervaren? En hebben gezinnen het gebed ook niet heel hard nodig, in deze tijd waarin zoveel op zowel ouders als kinderen afkomt?" Het is altijd een tere zaak om over een gebed te schrijven, en zeker als dat in een enigszins kritische geest gebeurt. Daarom dient ieder, zowel mevrouw De Jong als de schrijver van deze column voorzichtig te zijnl Mijn eerste reactie was: Er zal toch niet alleen speciaal voor deze singles gebeden wor den. Ook gezinnen en oudere echtparen zullen in het gebed van de voorganger een plaats hebben. In elk geval is het moeilijk denkbaar dat deze singles de enigen zijn die in het gebed een plaats krijgen. Zit er in deze opmerking toch iets van geprikkeldheid? Wil de schrijfster toch liever niet als single apart genoemd wor den? In elk geval lijkt het me toe, dat zij naast anderen een plaats krijgen. En dan vervalt, om zo te zeggen, de uitzonde ringspositie waar de schrijfster - om het maar eerlijk te zeggen - zich aan stoot. Woorden voorzichtig kiezen Deze opmerking zal een pre dikant tot nadenken stemmen. Uit deze column blijkt dat ik er in elk geval mee bezig ben. Ik voelde me er in die zin door geraakt, dat ik me afvroeg: moet ik het gebed voor alleen- thuiskomenden voortaan maar achterwege laten? Tot die conclusie ben ik niet gekomen. Ik voel me wel uit genodigd om mijn woorden voorzichtig te kiezen. Laat ik eerlijk zijn: als ik de alleen-thuiskomenden in de voorbede een plaats geef, denk ik vooral aan weduwen, weduwnaars of gescheiden mensen. Dus aan hen, die het voorrecht van samen thuis te komen, gekend hebben. Daarin is - door welke oorzaak ook - verandering gekomen. Misschien dat de columnist zich die situatie wat meer had kunnen indenken. Ik ben sinds ruim vier jaar weduwnaar en heb het voorrecht dat ik nog elke zondag preken mag. Het moeilijkste moment van de hele week is voor mij inder daad, zondagsavonds alleen thuiskomen. Geen gesprek over de erva ringen van de kerkdienst. Geen oor en hart datje opvangt, om daarmee de spanning van het houden van de preken, liefde vol te ontspannen. Natuurlijk zijn er voor wedu- wen en weduw-naars ook heel andere moeilijke momenten gewoon door de week. Maar zondagsavonds alleen thuis te komen is een ervaring, waar aan ik niet kan wennen. En dat zal voor meer mensen het geval zijn, ook voor hen die niet in de situatie verkeren van te heb ben gepreekt. Juist zij zouden graag over de gehoorde preek willen doorpraten. Om deze reden blijf ik met een zekere regelmaat bidden voor hen die alleen thuisko men; voor hen op wie niemand wacht. Heb ik dan niets geleerd van de bijlage in dit interessante boekje? Stelhg wel, namelijk dit, mijn woorden genuanceerd te kiezen. Dat betekent: oog en woord te hebben voor hen die het alleen-zijn en alleen thuis komen anders beleven dan iemand die zijn of haar levens partner heeft verloren. Hiermee hoop ik van deze bijgevoelgde column toch iets geleerd te hebben. Onlangs moest ik in een kring van vrouwen spreken over eenzaamheid. Toen ben ik begonnen met de opmer king: Er is eenzaamheid en eenzaamheid. Daaraan herinner ik ook mevrouw Corine de Jong. In Nieuwe-Tonge is het tra ditie om de uitreiking van de door de schoolkinderen van groep- 8 behaalde Verkeers diploma's vergezeld te laten gaan van een verkeersquiz. Ook dit jaar was dat weer het geval, dinsdagmiddag 17 juni in Ons Dorpshuis. Aan de kin deren van c.b.s. Oranje Nas- sauschool en o.b.s. De Pan nebakker was het de taak om de 15 verkeersvragen en 15 kinderen van De Pannebakker diavragen zo goed mogelijk te presteerden daarbij het best. beantwoorden. Zo kon de voor Met hun behaalde 140 pun- het verkeersexamen opgedane ten tegenover de 115 van de kennis van de verkeersregels Oranje Nassauschool werden meteen worden toegepast. De zij tot eerste prijswinnaar uit geroepen. Niettemin mochten beide groepen een fraaie beker in ontvangst nemen. Foto: Persburo Flakkee. Christelijk streekblad op gereformeerde grondsiag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tei. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA IVliddelhamis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Siuitingstermijn zakeiijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overiijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-verl<oop: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 e-mail: g.verweij@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdagedilie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbani< 167930 Raboban(< Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). Vindt u het een geruststelling om te weten wat u moet doen als uw kindje van de trap valt? Wilt u leren kinderziekten te herkennen? Of wilt u gewoon weten hoe u uw huis en omge ving zo veilig mogelijk maakt? Dan is de cursus 'Help' mis schien iets voor u. U krijgt in deze cursus inzicht in het risico's die kinderen lopen en in het toepassen van preven tieve maatregelen. U leert op een adequate wijze eerste hulp te verlenen bij ongevallen of ziekte bij jonge kinderen. De cursus is bedoeld voor ieder een die met kinderen van O tot 8 jaar te maken heeft: verzorgers, (groot)ouders en de kinderoppas. Careyn Keuzepakket organiseert in Dirksland vanaf 23 september 2008 een cursus Eerste hulp aan kinderen, bestaande uit 4 bijeenkomsten die duren van 20.00 tot 22.15 uur. Na afloop ontvangt u een erkend certifi caat. Careyn Keuzepakket start op 3 september, eveneens in Dirks land, de cursus Kennismaken met de computer voor senio ren, bestaande uit 6 bijeen komsten die duren van 13.30 tot 15.30 uur. Stap voor stap wordt u wegwijs gemaakt op de computer; naast groepsuit- leg van de docent zult u vooral zelf gebruik leren maken van de verschillende toepassings mogelijkheden voor de com puter. U leert met behulp van de computer onder meer een brief typen, een reisroute plannen, een recept opzoeken in een kookboek, een spelle tje spelen of een programma installeren. Ook krijgt u uitleg van wat internet nu eigenlijk is. U hoeft geen computer te bezitten om mee te doen. Careyn Keuzepakket zorgt voor een ruimte waar de com puter gedurende de cursus voor u klaar staat. Voor meer informatie of opgave liunt u tijdens werkdagen bellen naar Careyn Keuzepakltet, tel. (088) 1239988, of mailen naar yuzepakket(ö)careyn.nl. SOMMELSDIJK - Het Streekmuseum Goeree- Overflakkee aan de Kerk straat te Sommelsdijk zal morgen, zaterdag 21 juni, niet geopend zijn. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche, bediening Hei lige Doop en 18.30 uur ds. R Korteweg, Melissant. Eben- Haëzer: 9.30 uur ds. R Korte weg, Melissant en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. 9.45 uur ds. G. van Meijeren en 18.00 uur ds. M. Messema ker, Monster - Geref. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. J. G. Arensman - Gcr. Gem. 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. G. van Manen - Doopsge zinde Gem. 9.30 uur de heer H. Groeneboer en 18.30 uur de heer W. Tanis. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. de Mots en IV.OOuurds.J.C. Klein, Hei en Boeicop - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. W. van Estrik, v.m. voorberei ding Heilig Avondmaal. STELLENDAM - Herv. Gcm. 10.00 uur ds. J. J. van Holten, Bergambacht en 17.00 uur ds. G. C. de Jong, Berg-am- bacht - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. C. J. R van der Bas, Woudenberg - Geref. Kerk 10.00 uur ds. R C. Koster en 18.30 uur ds. L. J. Lingen. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kot, Borssele en 18.00 uur kand. G. J. Blankers, Bruchem - Geref. Kerk 9.30 uur ds. B. Aalders - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok, v.m. bediening Heilige Doop - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur kand. G. Lugt- hart, Welkomstdienst - Dichtbij Jezus en 18.00 uur ds. W. H. van'Boeijen, Rockanje - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur ds. J. Schipper, v.m. bediening Heilig Avondmaal - Zieken huis: 14.30 uur ds. Th. W. H. van der Heijden. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 16.00 uur ds. H. Lassche, Ouddorp - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. M. van Campen en 18.00 uur kand. dr. A. A. Teeuw - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. T. W. van Bennekom - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. L. M. Jongejan, v.m. bediening Heilige Doop - Exodus 10.00 uur ds. T Verduijn - Remon strantse gem. geen dienst - CAMA Gem. 10.00 uur de heer K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. J. Kunz, Kat wijk aan Zee en 17.00 uur ds. H. Harkema, afsluiting seizoen 2007-2008 - Geref. Kerk 9.30 uur ds. J. Knoop en 18.00 uur Th. van Teijlingen (strand- dienst te Ouddorp) - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur prof dr. A. Baars - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. D. J. van Diggele en 17.00 uur leesdienst. NIEUWETONGE-Herv.Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Maas, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur Eerwaarde heer L. Stuurman, Rotter dam en 18.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur student J. van Rijswijk. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. G. R. Mau- rits, Rotterdam en 18.00 uur ds. L. de Wit - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gem. Flakkee 10.00 uur de heer H. Scheer- meijer. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger, Waddinxveen en 18.00 uur ds. H. J. Catsbui^ - Geref. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 18.00 uur ds. A. W. Estié - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.00 uur ds. D. W. Tuinier. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. C. Doorneweerd - Geref. Kerk 10.00 uur (gecombineerde dienst met Geref Kerk Ooltgens- plaat) en 18.00 uur de heer J. Anninga. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. R. W. van Mourik en 18.00 uur ds. J. den Hoed, Sliedrecht - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur leesdienst en 18.00 uur ds. R C. Hoek, Sint Annaland - Geref. Kerk 10.00 uur de heer J. Anninga (dienst in Geref Kerk Den Bommel) en 18.00 uur ds. J. C. van Wes tenbrugge - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur student J. van We zitten momenteel zo'n beetje met de langste dag van het jaar en rond die tijd is meestal het moment waarop de zomer een 'beleid' moet hebben uitgestippeld voor het verdere verloop. Topzomermaanden uit het verleden trokken soms pas veel later van leer met als voorbeelden augustus 1975 en die zelfde maand in 2003. Zinderend warm was het toen in het Zuid-Hollandse. Toch lijkt de trend al een beetje gezet voor de huidige zomer. Een doorstroomd Hollands weerbeeld, waarbij droge dagen worden afgewisseld door kortdurende regen momenten, lijkt de teneur te zullen zijn voor de komen de periode. Dus van echte standvastige zomerwarmte zal hoogstwaarschijnlijk geen sprake zijn tot eind juni en van een dramatisch zomerplaatje met aan de lopende band regendagen evenmin. Het is allemaal nog een beetje tus sen smal en dwars, zoals ze in Zeeland zeggen. We kunnen er vrijwel zeker van zijn dat er in de volgende maand een fase aanbreekt met langduriger en stabieler zomerweer, maar of er hittegolfaspiraties zijn is nu niet te zeggen. Deze vrijdag verloopt waarschijnlijk overwegend droog, maar de bewolking zal de boventoon voeren. Aanvankelijk - tot aan het midden van deze week - leek het al vrijwel zeker dat het prima weekendweer zou worden, maar deze positieve verwachting is iets naar beneden bijgesteld. De zaterdag zal zo'n beetje de relatief beste papieren geven en de regen(buien)kansen zijn dan relatief klem. Een modeste temperatuur nog wel met 18 graden en een matige wes tenwind. Vooral op zondag dient zich die onherroepelijke (onweers) bui waarschijnlijk wel aan vanuit het zuidwesten, als de temperatuur zal zijn opgelopen naar een royale 20 gra den op de eilanden. Veel zon zullen we niet gaan zien dit weekend door tamelijk vochtige luchtaanvoer uit het zuid westen. Het weeradvies voor de komende dagen is dus om de paraplu niet te vergeten, al zal het best wel meevallen met die regen. Aankomende week zal ook weer vrij wisselvalig verlopen en de temperatuur kent dan nogal wat variatie. Zitten we plots in een vleug warmte dan kan het 25 graden worden, maar neemt de koele luchtsoort vervolgens weer bezit van de regio dan stokt het kwik bij 18 of 19 graden. Weerman Mare Putto LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. Th. W. H. van der Heijden. DEN HAAG - Ook de Raad van State acht het waarschijn lijk dat het Middelharnisse sloopbedrijf Van Groningen BV binnenkort de mobiele puinbreker weer mag gebrui ken. Om die reden heeft de Raad een door de provin cie Zuid-Holland opgelegde dwangsom in de ijskast gezet. Immers, Van Groningen rekent erop dat de provincie Zuid-Holland binnenkort een nieuwe milieuvergunning voor de puinbreker, een uitbreiding van het bedrijf aan de Pascal, zal verlenen. Toch legde Zuid- Holland eerder Van Gronin gen een dwangsom van maxi maal 20.000 euro op omdat het sloopbedrijf de puinbreker gebruikte zonder vergunning. De provincie is er nog niet van overtuigd dat Van Groningen een nieuwe milieuvergunning voor de puinbreker kan krij gen. De Raad van State vindt het evenwel niet aannemelijk dat de puinbreker te veel her rie zal maken. Het bedrijf ligt immers op een bedrijventer rein en er zijn geen burgerwo ningen in de buurt. Bovendien heeft de provincie in 2002 de geluidzone rond het industrie terrein opgeheven en dat bete kent dat Van Groningen meer geluid mag maken en de puin breker wel degelijk vergund kan worden. NIEUWE TONGE - Dinsdag 24 juni, 19.30 uur, ds. M. Mondria. GOEDEREEDE - Na het succes van vorig jaar heeft de afdeling Goeree van het Nederlandse Rode Kruis, omvattend de ker nen Ouddorp, Goedereede(- Havenhoofd) en Stellendam, ook nu een bootreis georgani seerd voor senioren vanaf 65 jaar en voor hen die op geen andere wijze een dagje uit kun nen. Voorzien van verpleegkundige hulp, begeleid door vrijwilligers van het Rode Kruis, kan men genieten van een vaartocht via het Haringvliet naar Dordrecht richting de Biesbosch. Het uit stapje is gepland op dinsdag 8 juli. Opstapplaats is de binnen haven van Stellendam, bij de steiger van Rijkswaterstaat. De partyboot van rederij Fortuna biedt plaats aan 250 tot 300 gasten. In het bijzonder rol stoelgebruikers worden uitge nodigd. Aan boord krijgen de deelnemers koffie, thee en een lunch. Het vertrek is om 09.30 uur. De partyboot meert weer afrond 17.00 uur, waarna het slotdiner volgt in Delta Expo. Het uitstapje wordt afgesloten tussen 19.30 tot 20.00 uur. Via een maillijst hebben inmiddels veel gegadigden thuis een uit nodiging ontvangen. De eigen bijdrage voor deelname aan de dagtocht bedraagt 50 euro per persoon. Het Rode Kruis gaat er vanuit dat deelnemers zelf voor hun vervoer van en naar de Stellen- damse haven zorgen. Lukt dat niet, dan kunt u dit melden bij het Rode Kruis, dat tegen beta ling van 10 euro extra ook dat vervoer zal regelen. Inschrij ven/aanmelden kan tot uiter lijk vrijdagavond 27 juni a.s. U kunt mailen naar bramhoek® hetnet.nl of een briefje met uw gegevens erop sturen naar NRK afdeling Goeree, Postbus 1, 3253 ZG Ouddorp. STELLENDAM - Op zondag 22 juni 2008 wordt in de Gere formeerde Kerk te Stellen dam weer een jongerendienst gehouden. Het thema luidt 'www.onbekendegod.nl'. Weet jij watje gelooft in dit leven? Of zit je misschien vol vragen en krijg je van niemand echt een antwoord? In deze jongeren dienst wordt verteld wie God is en wat Hij ook in jouw leven wil betekenen Voorganger is ds. L.J. Lingen uit Middelhar- nis. Muzikale medewerking wordt verleend door praise- band eXalt. De aanvang is om 18.30 uur. Alle jongeren zijn hartelijk welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2