1 Dirksland gaat woningbehoefte peilen met enquête Echtpaar Hoos-Maasmans 65 jaar getrouwd Feestweek van 100-jarige C.N.S. Zomerland van start Stranddienst aan Grevelingen ËÜorwetenuui 81e jaargang Nr. 7720 - Vrijdag 20 juni 2008 PTus lDs|e~TH-unmers 0,80 Christelijk streekblad op gei^0^rniie^Qi^j^^'^^Jidslag L OUDDORP - Op zondag 22 juni zal om 18.00 uur een stranddienst worden gehouden bij het bezoe kerscentrum aan De Gre velingen. IG2 Knops fgi^] DIRKSLAND - Volgende week - vanaf maandag 23 juni - ontvangt elk huishouden in de gemeente Dirksland een enquêteformulier waarin een aan tal vragen gesteld wordt omtrent de woningbe hoefte van de inwoners van de gemeente. Met deze enquête wil de gemeente en Woningbouwvereni ging Dirksland goed zicht krijgen op de wensen van de inwoners. Men wil de planvorming voor de toekomst zoveel mogelijk laten aansluiten bij de woonwensen van de inwoners van de gemeente. André Molenaar, interim-directeur van Woning bouwvereniging Dirksland, geeft een toelichting op de enquête. SOMMELSDIJK - Al meer dan 50 jaar wonen ze in Sommelsdijk, Dirk en Magdelientje Hoos. En al vele jaren zijn ze bij elkaar: afgelopen maandag vier den ze in hun woonwagen op het bescheiden kampje te Sommelsdijk hun 65-ja- rig huwelijksjubileum. En daarvoor kwamen kinde ren en (achter)kleinkin- deren met z'n allen naar de feestelijk versierde wagen. En daar, in z'n stoel gezeten, vertelt Dirk met graagte over zijn vele wederwaardigheden. Met andere woorden, hij zat goed op z'n praatstoel. Bekende weg? Inbreilocaties Deze dienst wordt georga niseerd door leden van de Emrnaüsk.erl< en de Exodus- kerk te Middelharnis en Som- melsdijk en de Doopsgezinde Gemeente uit Ouddorp. Het thema van de dienst is 'Levend water'. Spreker is Theo van Teijlingen. Muzikale medewerking wordt verleend door het combo van de Emmaüskerk. In geval van slecht weer wordt de dienst gehouden in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeen te, Dorpstienden 3. Op de locatie aan de Grevelin gen zullen dan mensen aanwe zig zijn om dit door te geven. De toegang is gratis, wel zal tijdens de dienst een collecte worden gehouden waarvan de opbrengst wordt verdeeld Kn6pi BV Lonjfwtg 113 334S KG - Somm*lidiV - 0!»7 4747*7 Akttrtkwi BV Rtoottefweg - 4317 AL Hoofdacort Oltl i0lJ47 tussen kinderhuis .-Vmecet n'ainapakin in Soroti, Oegan da, en voor waterputten in Ethiopië. Wie liever niet op het gras zit, dient een eigen stoeltje mee te brengen. Door Adri van der Laan In het enquêteformulier, dat de inwoners anoniem kun nen invullen, wordt een aantal vragen gesteld waarmee men uiteindelijk een goed overzicht kan krijgen van de woningbe- Burgemeester Hommes van de gemeente Middelharnis bracht maandagmiddag een bezoek iian hel jubilerende echtpaar. [■'oto: Hinis l'illerius Door Hans Villerius Ze hebben altijd al in een woon wagen gewoond, ook toen ze nog niet getrouwd waren. Hïj op een kamp in Halsteren, en zij in Breda. Door de handel kwam Dirk nogal eens ergens, ook op andere kampen en ook in Breda, en diar ontmoette hij Magdelientje. 'n Mooie voornaam, "daarom heb ik haar ook genomen" reageert Dirk meteen. Hun huwelijkssluiting viel precies in de oorlogsjaren. En maar weinig dagen lieb- ben ze van hiui prille huwe lijksgeluk kunnen genieten, want al vier dagen later werd Dirk opgepakt en afgevoerd naar Munster. "Daar heb ik de eerste nacht in 'n coircen- tratiekamp gezeten, bij de witte Russen. Die waren niet verlegen hoor... De volgende dag kreeg ik de mogelijkiieid om tewerk te worden gesteld. Nou, die kans heb ik natuur lijk meteen aangepakt!" Drie en een halve maand heeft Dirk daar gewerkt, en veel ellende gezien, zoals kindertjes tus.sen de puinhopen van hun geheel in puin gegooide stad. "Daar heb ik m'n eigen boterham men, voor zover ik die kreeg, aan weggegeven, de slakkerds. Nee, dan maakte mij 't niet uit of't nu Duitsers waren of niet." Op gegeven moment zag hij de gelegenheid schoon om te vluchten. Gewoon in de trein gestapt. 'Ja, ik heb natuur lijk wel een paar keer moeten maken dat ik de trein uit kwam, anders hadden ze ine zo weer te pakken gehad". En zo kwam hij uiteindelijk weer bij vrouw lief terug. "Maar ik moest wel zorgen dat ik in Halsteren niet meer te vinden was, dus zijn we naar Lepelstraat vertrokken, ondergedoken. Daar hebben we anderhalf jaar gewoond. Enne..., sabotagewerk gedaan en bezig geweest voor Radio Oranje." Uit die tijd stamt ook de liefde voor zendapparatuur die Dirk altijd is bijgebleven. Maar na de oorlog hadden Dirk en Magdelientje niks meer: toen ze ondergedoken zaten, had men al hun spul len verkocht. Dus moesten ze van de grond af beginnen om 'n bestaan op te bouwen én moest Dirk zien aan de kost te komen. Nu was hij van huis uit door de handel al in tal van plaatsen geweest, zowel in bin nen- als buitenland. "Op m'n achtste kwam ik zelfs al op Flakkee. En overal stak ik m'n neus in en wilde ik graag alles weten. Ik legde met iedereen contacten, en dat was voor de handel natuurlijk alleen maar goed geweest". Dirk ging van ijzervlechtwerk roosters maken voor op petroleumstellen en verkocht die, o.a. aan de vis sers op de kop van 't eiland. Zo bracht hij voor 't gezin brood op de plank. Daarnaast is hij ook nog 17 jaar lang chef geweest in de suikerfabriek te Breda, vertelt hij. Heel graag heeft hij ook altijd 'muziek gemaakt': muziek draaien en zingen. "Op alle kermissen waar we kwanten deden we dat. Ik stond overal bekend als 'de liedjeskoning'. Alle apparatuur heb ik nog steeds staan. Trouwens, bewa ren heb ik altijd graag gedaan. Nee, 'k heb geen geld, maar spullen heb ik zati" Omdat hij nu al weer zo lang in Som melsdijk woont, "eerst nog op 't ouwe kamp", moet hij wel de oudste kampbewoner van 't eiland zijn, concludeert hij. "En als er 'ns wat moeilijkhe den op te lossen waren, kwa men ze altijd naar mij". Het echtpaar Hoos heeft 7 kin deren, 10 kleinkinderen en 11 achterkleinkinderen. Dirk inet z'n 84 jaren en Magdelientje met haar 85 levensjaren genie ten nog 'n goede gezondheid. "We hebben altijd van 't leven genoten, én: we zijn nog steeds verliefd!" hoefte van de Dirkslanders. In een kleine vijftig vragen wordt de geënquêteerden gevraagd over hun huidige woonsituade en of men hier al of niet veran deringen in wil en wat de wen sen voor de toekomst zijn voor wat betreft de woninggrootte of de woonsituatie. André Molenaar legt uit dat de gemeente Dirksland en de woningbouwvereniging in 2004 ook een dergelijk onder zoek hebben gehouden; 56% van de mensen vulde de enquê te in, "dat is een heel hoog aan tal", verzekert Molenaar. En hij hoopt dat de volgende week te houden enquête een nog gro tere respons zal geven. Woningbouwvereniging Dirks land lioudt ieder jaar zelf ook een enquête onder de woning zoekenden die bij haar zijn ingeschreven, "maar dit is meer om onze gegevens up-to- date te houden". De gemeente en de woningbouwvereniging hebben er nu voor gekozen om weer een gezamenlijke uit gebreide enquête te houden 0111 uit te vinden waar en welke behoeften er precies onder de bevolking van Dirksland leven. "Deze enquête houdt ook ons scherp over wat we met ons strategisch voorraadbeleid tot 2015 gaan doen". W'k hier en daar op het eiland zijn oren te luisteren legt, zal ongetwijfeld wel kunnen aan geven waar de woonbehoeften \'an de inwoners liggen: betaal bare starterswoningen en senio renwoningen. Is een dergelijke enquête dan niet vragen naar de bekende weg? André Molenaar geeft aan dat er uit de enquête veel meer te halen is, want in de vragenlijst worden ook vragen gesteld over de gezinssamenstel ling en wat de verwachtingen en wensen \an de gezinsleden zijn en of deze bijvoorbeeld in de gemeente Dirksland willen blij ven wonen. Daarnaast zijn er \'ragen over de verhuisbehoefte - naar welk litiis men exentueel wil en wanneer en waar - die er leeft onder de bewoners. Verder probeert men o.a. in beeld te brengen welk bedrag men voor een koop- of hutnwoning o^er heeft. De gemeente en de woning bouwvereniging willen mede aan de hand van de enquête uitslag plannen ontwikkelen die zoveel mogelijk aan de behoef ten van de inwoners of de toe komstige inwoners \'an de drie dorpskernen aansluiten. Het is de bedoeling dat bij de ontwik keling van bouwplannen met de verschillende woonbehoef ten wordt rekening gehouden. Door de vergrijzing van de bevolking dienen er natuurlijk seniorenwoningen gebouwd te worden. Maar om te voorko- Een voorbeeld vn» n')i Dibn-iiofiilw m Dirkslanii. 'Hiirl vati Dirksland', waarvoor de pliorvorming ni volle gang men dat er 'grijze' kernen ont staan, dienen er ook woningen voor jonge starters te worden gebouwd. Daarnaast dient er ook rekening te worden gehouden met mensen die nog, niet tot de senioren behoren, maar wel kleiner willen gaan wonen omdat bijvoorbeeld de kinderen de deur uit zijn. Voor deze groep zouden levensloop- bestendige woningen de oplos sing zijn.-Dit zijn kleinere een gezinswoningen met een slaap kamer en een badkamer op de begane grond en twee slaapka mers op de 1' verdieping. Aan de hand van de enquête kan de woningbouwvereniging ook rekening houden met de hoe- \'eelheid \'an de in de toekomst te ontwikkelen woningen in de huursector. Door regelge\'ing \'anuit de provincie - waardoor er maar mondjesmaat buiten de hui dige woonkernen mag wor den gebouwd - is er ook in de gemeente Dirksland voor inbreilocaties gekozen. Op ver schillende plaatsen binnen de bouwgrenzen van de kernen wordt gebouwd, zoals aan de Pieterstraat in Melissant, het terrein van De Lignie in Her kingen en de nog te ontwikke len plannen aan de Spuikolk, de Kortevliet,y\kkerleeven en Hart van Dirksland. Bij de invulling hier\'an zal waar mogelijk reke ning worden gehouden met de woonwensen van de burgers van de gemeente Dirksland. De enquête die volgende week wondt verstuurd, dient nitei- lijk 25 juli te worden gere tourneerd. De gemeente en de woningbouwvereniging verwacht dat in het komende najaar de resultaten bekend zullen zijn, die dan in de pers en op de website van de gemeente en de woningbouwveieniging worden gepresenteerd. André Molenaai' hoopt dat velen uit de gemeente Dirks land de enquête in zullen vul len "want meten is weten, en dat is in het belang van zowel de inwoners, de gemeente als de woningbouwvereniging". STELLENDAM - De feest week ter gelegenheid van hei 100 jarige bestaan van C.N.S. Zomerland in Stellendam is woensdagmorgen zeer feeste lijk begonnen. Om half negen zijn de kinderen - getooid met een cns-pet, t-shirt en een bal lon - vanaf het huidige school gebouw aan de Marijkestraat in optocht achter een heus draaior gel vertrokken richting het oude schoolgebouw aan de Imaii Caustraat - voor oud-beivoners het schooltje aan de Achterweg. Hier aangekomen werd door meester Adri "frommel nog e\en stil gestaan bij de geschiedenis van het oude gebou\v. Na 'lang zal ze leven' gezongen te heb ben, lieten de kinderen hun bal lon op. Hierna ging de \Tolijke optocht terug naar de Marijkes traat. Wethouder Peter Feller van de gemeente Goedereede en de \'oorzitter \'an hel voor- inalige CNS-bestimr Martin ten Have bood de jarige school een enorme taart aan. Na een aantal plechtige woorden en het 'CNS- zonierland 100 jarige jubileum lied' werd de taart aangesneden en was het smullen geblazen. De rest van de ^veek kan al haast niet meer stuk. Donderdag en vandaag - ^■I'ijdag - waren er activiteiten voor de kinderen. Morgen, zaterdag 21 juni, vanaf 13.00 uur is er de reünie met, zoals het er nu naar uitziet, een viertal bijzondere eregasten: mevr Klink-Menheere (100 jaar), mevr. Grinwis-van Oos tenbrugge (95 jaar), dhr Kievit( 95) jaar en dhr. Kreeft (94) jaar Zondag 22 juni is er een kerk dienst en maandag en dinsdag wordt er geoefend voor een cir cusoptreden op dinsdagavond 24 juni in De Slaven

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1