Zomerse vakantiedagen in De Samaritaan PvdA en ChristenUnie steken stokje voor vergroting recreatiewoningen Vrienden Ziekenhuis Dirksland rekenen op warme band tussen eilanders en ziekenhuis Klant Globe Reisburo Ouddorp in de prijzen Ei Sê Han Steketee wint grote prijs Kern Juweliers Wandelaars Omloop sponsoren 'ons ziekenhuis' L- Z.Mk' EHAt1DEt1.l1IEIJWS Tegen voorstellen eigen wethouders in Samenwerking Vakantiedagen Afscheid DIRKSLAND- Het Van Weel Bethesda Zieken huis in Dirksland en de bewoners van Goeree- Overflakkee hebben een warme band met elkaar. De eilanders spreken vrijwel zonder uitzondering over "ons ziekenhuis". En het ziekenhuis doet nooit een tevergeefs beroep op hun ondersteuning. De CT-scan is nog altijd een prachtig voorbeeld: 45.000 mensen die met elkaar 600.000 gul den opbrengen, zodat het Van Weel Bethesda Ziekenhuis het appa raat kan aanschaffen. Maar er zijn meer voor beelden. Op 22 en 23 augustus kan ieder een zijn betrokkenheid weer tonen door zich tijdens de negentiende Omloop Goeree-Over- flakkee te laten spon soren voor de Stichting Vrienden van Zieken huis Dirksland. Wezenlijke zaken Grote goede doel Donateurs Van oudsher Inschrijven Rust verkrijgen Vertrouwen kwijt rfw l 1 T> Onvergelijkbaar Plaatselijke roem PAGINA 8 DINSDAG 17 JUNI 2008 SOMMELSDIJK - De natuur Iaat zien: het wordt zomer. Velen zijn bezig met de laatste voorbereidin gen van hun vakantieplan nen. In De Samaritaan, het verpleeghuis te Sommels- dijk, werd op 3 en 4 juni al vakantie gehouden. En om dit alles te realiseren waren leerlingen van het Albeda College zeer actief. Jong en oud vierden vakantie in het verpleeghuis. Het vakantiegevoel is bij de bewoners nog niet verdwe nen. Men geniet nog na van alle activiteiten die men in en om de Samaritaan samen met de jongelui heeft gedaan. Veel was er te beleven. Van te voren hadden de bewoners hun keuze bekend kunnen maken, soms geassisteerd door verzorgenden. Want ja, bij vakantie noren natuurlijk keuzemogelijkheden. Een ieder vult zijn of haar vakan tie zelf in. Vandaar dat er elk dagdeel 4 activiteiten tegelijk plaatsvonden; het aanbod was zeer gevarieerd. Vorig jaar maakte de afdeling SPW (sociaal pedagogisch werk) van het Albeda Col lege bekend dat men graag de leerlingen meer praKtijk- •ervaring wil laten opdoen in allerlei mstellingen. Het Pro jectbureau werd in het leven geroepen en heeft inmiddels al diverse activiteiten geor ganiseerd in zorginstellingen op Goeree-Overnakkee. Het contact tussen de Samaritaan en het Albeda College kwam in 2007 op gang en de samen werking werd een feit. De voorbereiding werd met veel enthousiasme gestart. De geur van verse crois sants kwam de bewoners op dinsdagmorgen 3 juni al tegemoet. Na een heer lijk ontbijt startte men met een speurtocht rondom De Samaritaan. Overal hingen foto's en opdrachten; de her sens werden gekraakt. In de voorbereiding hadden de leerlingen de bewoners als uitgangspunt genomen. De vragen waren herkenbaar, riepen herinneringen op. En was het toch een beetje te ingewikkeld? Een wande- Schilderactiviteiten in de hal van De Samaritaan. ling buiten was ook heerlijk; iedereen genoot. Een andere groep bewoners verzamelde op diezelfde dag om 10.00 uur in de hal van het verpleeghuis. Men ging winkelen in het dorp en natuurlijk genoot men van koffie met gebak. In het verpleeghuis konden bewoners gebruik maken van de beautysalon, waar onder andere ook voetmassage werd gegeven. Vanaf half elf luisterden ruim 70 bewoners naar een optreden van zange res Joke Tiggelman uit Oolt- gensplaat, en natuurlijk werd er volop meegezongen. Na de lunch bezocht een andere groep bewoners d'n Diek, de beautysalon, of luis terde men naar verhalen of bakte men koekjes. Ook waren de echte kunstenaars actief in de hal. Oud en jong was zeer geconcentreerd bezig met schilderen. En 's avonds volgde een warm- en koud buffet, compleet met een bonte avond. Het per soneel van afdeling Kleij- burg trad op als shantykoor, sommige bewoners waren verbaasd dat deze dames zo mooi konden zingen! Ook het huisvrouwenorKest deed zijn best, deze keer waren er zelfs ook twee heren bij. Trouwe vrijwilligers van het verpleeghuis waren actief; zonder hun inzet zouden deze activiteiten niet kun nen worden gereali.seerd. Ook leerlingen van de Prins Mauritsschool te Middelhar- nis begeleidden de bewo ners. Zij vervulden zo hun maatschappelijke stage.* Hun betrokkenheidf was zicht baar; ook zij waren met veel plezier bezie! De leerlingen van beide scholen werden op woensdag 4 juni enthousiast begroet door de bewoners. "Zijn jullie er weer? Wat was het gezellig gisteren!" Ook voor tie woensdagmid dag hadden de bewoners van het verpleeghuis en de cliën ten van de dagbehandeling hun keuzes gemaakt. Leden van de jeu de boules vereni ging assisteerden bewoners bij het spel. Vanuit een grote partytent - geschenk van de cliëntenraad van de Samari taan - konden de toeschou wers het spel volgen. In de kleine zaal van het ver pleeghuis kwamen de creatie ve bewoners bij elkaar. Bloe men werden geschikt, mooie bloemstukjes .gecreëerd. Leerlingen, een activiteiten begeleidster en een vrijwil liger begeleidden hen erbij. Een gezellige sfeer heerste in de ruimte. Het merendeel van de bewo ners was aanwezig in de recre atiezaal. Volop bedrijvigheid én een drukte van belang. Na enkele volksdansjes, waarbij ook bewoners betrok ken waren, was een vrolijke sfeer gezet. Daarna volgde de High Tea en tot slot een grootse modeshow. Kleding vanaf de jaren 60 tot nu werd door de leerlingen geshowd met bijpassende muziek. En dat leverde veel gespreksstof op: bewoners dachten van zelf terug aan vroeger. Het Albeda College had hier veel Foto: Hans Vtllenm werk van gemaakt. En docent Ed Nijman keek terecht trots toe. Het moment van afscheid nemen brj^ echter aan, en de letrhngen werden met applaus bedankt. Natuurlijk werden daarffij ook de spon sors niet vergeten: Alben Hein, de Plusmarkt, het Edu- delta college, Life and Gar den Dirksland en het Albeda College Middelharnis. Zon der hen was het niet gelukt. De bewoners reageerden op spontane wijze naar de leer lingen: 'Men zegt wel eens die jeugd van tegenwoordig, maar jullie zijn echt geweldig', of 'We zullen jullie zeker ums- sen' en Jullie zijn niet goed, jullie zijn top'. Vandaar dat op deze woens dagmiddag niet voorgoed afscheid is genomen, want deze leerlingen, de activi teitenbegeleidsters en de bewoners zullen elkaar in de toekomst zeker weer ontmoe ten! OUDE-TONGE - Oostflak- keese recreatiewoningen die zijn vei^oot, veelal door het omvormen van het terras in een serre, moeten in de oude staat worden teruggebracht. Dat is de belangrijkste uitkomst van de discussie die vorige week donderdagavond plaats vond in de gemeenteraad van Oostflakkee. De PvdA en de ChristenUnie - bei de coalitiepartijen - gingen tegen het collegevoorstel in om met de betrokken bewo ners tot een aanvaardbare oplossing te komen. Daar mee lieten ze hun eigen wethouders vallen, terwijl de oppositie - die één stem te kort kwam - het college steunde. Door Kees van Rixoort Het voorgestelde gemeente lijke beleid op het gebied van recreatiewoningen lag, na ver schillende eerdere behande lingen, donderdag uiteindelijk ter besluitvorming op de raads- tafel. Het voorstel was vooral bedoeld om duidelijkheid te geven over permanente bewo ning van recreatiewoningen binnen de gemeente, de moge lijkheid om het aantal kubieke meters van deze woningen te vergroten en de handhaving. Door Kees van Rixoort De Stichting Vrienden van Ziekenhuis Dirksland is een jaar geleden opgericht. Voor zitter Pieter Helmsing legt uit waarom: "De huidige finan ciering van ziekenhuizen maakt dat de kosten voor de baat uitgaan. Als klein zieken-, huis is het nog moeilijker om bepaalde uitgaven te kunnen doen. Het Van Weel Bethesda Ziekenhuis heeft ervoor geko zen kwaliteit te leveren; het komt uit onderzoeken ook altijd naar voren als een van de betere ziekenhuizen. Wil je de kwaliteit blijvend verbe teren, dan moetje investeren in nieuwe medische middelen en apparatuur die van direct belang is voor de patiënten zorg. De Stichting Vrienden van Ziekenhuis Dirksland is er om de aanschaf van die mid delen mogelijk te maken. Dat moet een voortdurend proces zijn." Volgens Helmsing legt de directie van het ziekenhuis een wensenlijstje aan het stichtingsbestuur voor, dat vervolgens een keus maakt of prioriteiten stelt. "We hono reren wezenlijke zaken, geen 'franje van oranje'. Als eerste willen we geld uitgeven aan een warmtebed voor te vroeg geboren baby's - zeg maar: een moderne couveuse - en nieu we kinderbedden." Een deel van de huidige kinderbedden in het Van Weel Bethesda Zie kenhuis dateert uit 1957. Het gaat om een geschenk uit Zwe den, voor de wederopbouw na de watersnoodramp van 1953. Een geschenk dat na vijftig jaar aan vervanging toe is. De Stichting Vrienden van Ziekenhuis Dirksland is door de Stichting Omloop Goeree- Overflakkee uitgeroepen als het grote goede doel van de komende Omloop. Dat bete kent dat lopers zich kunnen laten sponsoren voor een warmtebed en nieuwe kinder bedjes in het Van Weel Bethes da Ziekenhuis. Doorgaans is er 40.000 tot 45.000 euro beschikbaar na de Omloop. Een bedrag in die richting is volgens Pieter Helmsing vol doende om de eerste wen sen te realiseren. Naast de vriendenstichdng kunnen de Stichting Moedige Moeders Goeree-Overflakkee, honk- en softbalvereniging The Islan ders in Oude-Tonge en school De Ark in Middelharnis een sponsorbedrag van 1500 euro tegemoet zien. De Stichting Vrienden van Ziekenhuis Dirksland grijpt de Omloop direct aan om de naamsbekendheid te vergro ten en meer donateurs binnen te halen. "Het zou mooi zijn als mensen zich eerst inschrij ven voor de Omloop, dan sponsors gaan werven in hun omgeving en vervolgens zo gegrepen zijn door het goede doel dat ze zelf donateur wor den." Helmsing vertelt dat de stichting al wat fondsen heeft kunnen interesseren en een aantal donateurs heeft weten te werven. Hij zegt te rekenen op de grote betrokkenheid van de eilanders bij het Van Weel Bethesda Ziekenhuis. "Die band is er van oudsher", zegt ook Willem-Jan Kom, voorzitter van de Stichting Omloop Goeree-Overflakkee. "Wij onderkennen het belang om een vriend van de vrien den te zijn. Dat de stichting het goede doel van de komen de Omloop is, is een bewuste keus. We zijn overtuigd van het belang van deze sdchting en willen het bestuur graag mogelijkheden bieden om 'de vrienden' op de kaart te zet ten en de eerste investeringen voor het ziekenhuis te reali seren. Het is een onbetwist eilandelijk doel; alle stammen- oorlogen houden op voor de deur van het ziekenhuis. Alle eilanders stappen eensgezind naar binnen." Tot nu toe hebben zich circa 150 lopers opgegeven voor de Omloop. Volgens Kom is de tendens dat het inschrijven steeds later gebeurt. "Vorig jaar kwam het ook laat op gang. Uiteindelijk gingen er 580 lopers van start. Dit jaar reken ik op 600 inschrijvin gen", zegt Willem-Jan Kom. Dit jaar heeft de organisatie overigens net als vorig jaar te kampen met het feit dat de Omloop midden in de zomer vakantie valt. Dat betekent dat de scholen geen rol kunnen vervullen bij het begeleiden van de Kinderomloop. De discussie spitste zich de laatste tijd meer en meer toe op het al dan niet afbreken van de 'dichtgezette terrassen' op recreatiepark Krammer. Met het oog daarop had SGP-er Van Gurp zes amendementen voor bereid "om rust te verkrijgen en verdere polarisatie tegen te gaan". Het lukte de SGP om elk punt in het raadsvoorstel tot een apart agendapunt te maken, zodat de raad ook over elk punt apart moest stem men. Een belangrijk amende ment van Van Gurp was erop gericht om de oplossing voor de vergrote recreatiewoningen aanvaardbaar te laten zijn voor zowel de gemeenteraad als de betrokkenen. Dit amendement verdween echter weer van tafel nadat de PvdA een amendement had ingediend om onder meer dit punt te laten vervallen. De sociaal-democraten stelden voor geen mogelijkheden te creëren om recreatiewoningen te vergroten en niet in overleg te treden met betrokkenen om tot een voor alle partijen aan vaardbare oplossing te komen. De PvdA kreeg steun van de 'i ChristenUnie, voldoende om het amendement met 8 stem men voor en 7 stemmen tegen aangenomen te krijgen. Na een schorsing kwam wet houder Van der Valk (Christe nUnie) met een nieuw college voorstel. Daarin stond onder meer dat meer kubieke meters in recreauewoningen mogelijk wordt in het in de maak zijnde nieuwe bestemmingsplan, als de raad dat wil. Verder zou de huidige status quo dan voort duren tot het nieuwe bestem mingsplan onherroepelijk is geworden. Tot slot hield het nieuwe voorstel in dat over leg met de eigenaren van de 'dichtgezette terrassen' tot een zo optimaal mogelijke oplos sing zou moeten leiden door het college in overweging te geven in overleg te treden met betrokkenen en eventueel af te dwingen door middel van een dwangsom. Een nieuwe schorsing bracht de PvdA en de ChristenUnie niet op andere gedachten. Waarmee de unieke figuur bleef bestaan, dat twee van de drie coalitiepartijen het college niet steunen (8 stemmen) en de oppositie (VVD, CDA en Vrije Lijst Oostflakkee) plus coalitie partij SGP (totaal 7 stemmen) wel. Volgens VVD-er Van de Ree moesten de wethouders - naast Van der Valk PvdA-er 't Hoen - aftreden omdat ze het vertrouwen van hun eigen fracties kwijt zijn. Zover kwam het echter niet: geen politieke crisis in Oostflakkee. Maar wel emoties op de publieke tribune, bij een aantal eigenaren van recreatiewoningen. Zij moeten hun aangebouwde serre voor 1 oktober afbreken. 'PsIRBirrL Ieder jaar organiseert de organisatie Toeristiek de actie 'Vakantiegeld', waarbij de con sument mooie prijzen kan win nen. Toeristiek is een organisa tie die accommodaties wereld wijd objectief beoordeelt aan de hand van een uitgebreid en 'i^^A-ër^^^^^^^llir^^ÊÊÊÊiÊÊlÊÉÊÊtlÊUÊÊ^kLètÏJ^:'* actueel kwaliteitssysteem, om zo reizigers te kunnen voorzien van^edetailleerde en onafhan kelijke reisinformatie. Klanten die een reis geboekt hebben, ft'^l Ü^^^Ji^BL. "^BÉk 'f '- konden tot 1 mei jl. via hun '^'r^^ iJKq^^^^^^^^^ 'i^!,] reisbureau meedoen aan deze actie, waarbij men kans maakte op diverse mooie prijzen. Dit jaar is één van deze prijzen gevallen op een boeking van de heer E. Hoek, geboekt bij Globe Reisburo Ouddorp. Op vrijdag 13 juni nam de heer Hoek zijn prijs, een jaarabon nement op de reisgids van de Consumentenbond, bij het reisbureau aan de Hofdijksweg 20 in ontvangst. Niet alleen de Globeklant in Ouddorp viel in de prijzen: 10 andere Globe Winkels konden ook klanten blij maken met diverse prijzen. De hoofdprijs van 1500 viel bij één van de Globe Reisburo's in Volendam. p fiHSfito t.jm'yu TÏ^!^M i..iinmrr» v.i- Waarom zou je moeten mee doen aan de Omloop? Kom: "Omdat het een onvergelijk bare loop is: een echt rondje, een fantastische tocht over een groot aantal verschillen de ondergronden, zoals het strand, de shkken en de dij ken. Daar komt nog bij dat de ver zorging altijd zeer goed is. En daar ligt ook een koppeling met het ziekenhuis: de uitste kende zorg die je daar krijgt, krijg je ook van onze vrijwilli gers. Mensen van buitenaf zijn er al altijd laaiend enthousiast over. Het enige wat ze moeten doen is lopen..." Pieter Helmsing weet ook wel waarom eilanders zou den moeten meedoen aan de 107,7 km lange wandeltocht van Ooltgensplaat naar Oolt- gensplaat. Hij zegt: "Kom op, loop mee! Het geeft je plaatselijke roem en een hartstikke goed gevoel. En je ondersteunt het zieken huis." Meer informatie op www. omloop.com en www.vrien- den.zhsdirksland.nl. Afgelopen vrijdag werden er ca 24.000 Nederlandse duiven 's middags om 13.00 uur gelost aan de voet van de Pyreneeën in het Franse St. Vincent. Onder dit konvooi bevonden zich ook een kleine 400 Flak- keese duiven. De afstand naar hun thuisbasis bedroeg bijna 1000 kilometer. Om even voor 12.00 uur zaterdagochtend meldde de eerste duif zich op Flakkee bij Han Steketee in Middelharnis. Hij wint hier mee de Koninginnevlucht vanuit St. Vincent en de grote prijs Kern Juweliers van post- duivenvereniging de Combi- nade te Middelharnis. De win naar is de favoriet van Steke tee. Het is al weer de achtste prijs die deze 4 jarige doffer wint op een lange afstands- vlucht, de vluchten waarop Steketee zich heeft gespeci aliseerd. De 60-jarige Steke tee is in het dagelijkse leven schipper bij Rijkswaterstaat en vindt zijn ontspanning bij zijn duifjes, die hij dagelijks na gedane arbeid met veel plezier verzorgt. Op zijn kleine hokje worden zijn duiven stipt ver zorgd en de duiven belonen hun baas met mooie presta ties. St. Vincent is één van de belangrijkste vluchten van het jaar, waar veel duivencoaches met hun beste duiven aan mee doen. Steketee was ze met zijn mini kolonie dit jaar allemaal te snel af.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 8