1948 - Israël jubileert - 2OO8 Certificaatuitreiking cursus Theologische Vorming Cursus Bijbelse Toerusting Creamiddag Den Bommel Duchenne Tennistoernooi Guimis Bifljeke Toemglliiis- £üüS EIUMlDEtt-filEUWS MEDISCHE DIENSTEN PAGINA 6 VRIJDAG 13 JUNI 2008 (slot) Israël bestaat 60 jaar. De staat was nog geen dag oud of hij werd al van alle kanten aangevallen en hij heeft in al de jaren van zijn bestaan nog geen dag rust gekend. Oorlog en oorlogsdreiging waren aan de orde van de dag. Al meerdere malen was men genoodzaakt naar de wapens te grijpen. Niemand in Israël wil de strijd. Er leeft een intens verlangen naar goede betrekkingen met de nabuurstaten, een intens verlangen naar rust, een rust die het niet gegund wordt. Het is echter onmoge lijk dat een volk dat de moed bij zoveel ellende nooit heeft verloren, nu zo moe is, dat het z'n toekomst zal prijsgeven, nu er een overvloed van koren op het land is en nu de toppen van de bergen ruisen .als de Liba non, ook al wil het - met het oog op vrede - vergaande offers brengen. Een ding staat evenwel vast: Alle pogin gen die wie dan ook tegen dit volk zal ondernemen, zal onherroepelijk te pletter lopen op Gods eeuwig en onveranderlijk plan met dit volk. In heel de wereld wonen iets meer dan 13.000.000 Joden. Daarvan woont 41% in Israël en het zal - volgens Bar Vosef van het Jewish People Policy Planning Institnte - nog wel vijf jaar duren voordat er in Israël meer Joden wonen dan in de Verenigde Staten. Israël telt nu bijna 5,4 miljoen Joden. In de Verenigde Staten van Amerika wonen er 200.000 meer. In 2007 is het aantal Joden in Israël met 60.000 toegenomen. En nu we toch bezig zijn: In Latijns Amerika wonen nog 393.000 Joden en in Europa (zonder Rusland!) 1.155.000. De meesten daar van bevinden zich in Frankrijk (400.000), Dan volgt Engeland (295.000) en daarna Duitsland (120.000). In het gebied dat vroeger de So\jet Unie was, leven nog 357.000 Joden. Dat waren er nog niet zo heel lang geleden (voor Gorbatsjow) dik 2 miljoen. Ook na zestig jaar wordt Israël nog steeds de rust niet gegund waarnaar het met zoveel verlangen uitziet. Het land wordt nog steeds van alle kanten bedreigd. De honder den miljarden oliedollars die in een aantal Arabische lan den binnenstromen, worden niet gebruikt om ziekten te bestrijden, maar als een mid del om te doden. Niet voor het planten van bomen; maar vaor het maken van bommen; niet voor het opleiden van medici, maar voor het trainen van ter roristen. Iran, Saoedi-Arabië en andere Arabische oliepro ducenten hebben duizenden multimiljonairs, maar ze laten hun Palestijnse broeders - ook in de vluchtelingenkampen - verkommeren. Iran en Syrië geven gul en graag aan Harnas en Hezbollah. Niet alleen geld, ook guerrilla trainingen en instructies hoe je met explosieven en raketten moet omgaan. Aan de verbete ring van hun levensstandaard komen ze niet toe. Een funda mentalistische dictatuur gedijt niet bij goed onderwijs en een goede infrastructuur, wel bij oorlog, revolutie en handelen in termen van haat en vijand schap. De jihad - de heilige oorlog - staat elke humanitaire vooruitgang in de weg, maar floreert bij het kweken van een vernietigings- en haatcultuur. Hoe verschillend wordt de waarde van een mensenleven beoordeeld. In Israël doodt men terroristen om zelf te kun nen leven; de Hamas, Hezbol lah en Taliban leven om te kun nen doden. Martelaren wor den verheerlijkt, vredestichters verketterd. In de Gazastrook is een groot gebrek aan eerste levensbehoeften, zoals voedsel en medicijnen, aldus de Euro pese Unie, maar wapens zijn er volop! Is het uit te leggen waar om door die beruchte onder aardse tunnels wel wapens maar geen levensmiddelen het land binnengesmokkeld kunnen worden? Ondanks de voortdurende raketregen van uit de Gazastrook gaat Israël door met het planten van bomen, met het bouwen van huizen voor binnenkomende immigranten, met het ontgin nen van land en met onder wijs. Er is geen land dat naar verhouding zoveel Nobelprijs winnaars kent als Israël, meer dan de 21 Arabische landen met hun driehonderd miljoen inwoners bij elkaar. Vraagt U naar het geheim? Wel, het geld dat Israël overhoudt, wordt besteed aan verbetering van de infrastructuur, waarvan het onderwijs een belangrijk onderdeel uitmaakt. En het zou allemaal nog beter kunnen als de verdediging van het land niet zoveel eisen zou stellen, als niet zoveel jonge talentvolle mensen die in dienst en telkens weer op herhaling moeten, zouden kunnen werken aan de opbouw van hun land. Wat zou het in alle opzichten een zegen zijn als nu ook die driehonderd miljoen Arabie ren zich eens zouden richten op de economische opbouw en ontwikkeling van hun land. Tenslotte, Israël is ook een teken Wie wil weten hoe laat het op de wereldklok is, moet eens op Israël letten. Talloze nog onvervulde beloften gaan in vervulling. We leven in een tijd waarvan God zegt: "Ik ijver over Jeruzalem en over Sion met een grote ijver". In 1948 ontstond de staat Israël. Het aantal inwoners steeg in de loop van de 60 jaar van 650.000 naar 5.400.000. God beloofde dat Hij Zijn volk uit de verstrooiing zou terug brengen. En Hij verzamelde de beenderen, die in de zon verbleekt waren, beenderen waar geen greintje leven meer in zat. Ezechiël zag ze in een dal. Ze waren zeer dor. En dan ineens beginnen die beende ren zich te bewegen. Ze zoe ken elkaar op. Wat bij elkaar hoort, komt bij elkaar. En dan komen er zenuwen over die beenderen en er komt vlees op. En een huid eroverheen. En dan zijn die dorre doods- beenderen ineens geen bleke skeletten meer, maar dan zijn het lichamen geworden. Dode lichamen weliswaar, maar toch lichamen. Dat nu is wat de Heere aan het doen is. Hij bracht de Joden bij elkaar, uit Duitsland, uit Rus land, uit Ethiopië, uit Argen tinië en nu ook uit Frankrijk. En er zullen er ten gevolge van discriminatie of vervolging nog heel veel volgen. Maar dat is niet alles wat Hij doet. Hij brengt er ook nog leven in. Zover is het nu nog niet. Maar dat komt ook nog. "Ik zal u uit de heidenen halen, en zal u uit al de landen vergaderen, en Ik zal u in uw land bren gen. Dan zal Ik rein water op u sprengen, en gij zult rein wor den. Van al uw onreinigheden zal Ik u reinigen. En Ik zal u een nieuw hart geven, en zal een nieuwe geest geven in het binnenste van u; en Ik zal het stenen hart uit uw vlees wegne men, en zal u een vlezen hart geven. En Ik zal Mijn Geest geven in het binnenste van u; en Ik zal maken, dat gij in Mijn inzetüngen zult wandelen, en Mijn rechten zult bewaren en doen (Ezechiël 36:24-27). Hoe staan wij tegenover Israël? Iemand zei eens: De Joden hebben felle vijanden en lauwe vrienden. De vijanden haten hen, omdat ze Joden zijn; de vrienden accepteren hen, omdat ze mensen zijn. Kijken wij vanuit onze hoge, comfortabele loge - wellicht met de Bijbel in de hand - wat geboeid toe hoe Israël worstelt voor zijn leven? Misschien vol kritiek, misschien met enige sympathie, maar zonder de minste bewogenheid? Of zijn er nog Aarons en Hurs onder ons? Herhaaldelijk sprak God: "Ik zal zegenen die zegenen en vervloeken die U vloekt" (Genesis 12:3; 27:29; Numeri 24:9). Is er geen reden om uit te zien naar de bekering van de Joden? Want als de verwerping van de Joden de verzoening van de wereld inhoudt, wat zal dan de aanneming wezen, anders dan een leven uit de doden? (Romeinen 11:15). Laten we Gods handelen met Zijn volk voorzichtig, eerbie dig, biddend volgen. De wereld nadert zijn climax in de strijd tussen Christus en de anti christ; een strijd, waarbij Israël op het allernauwst betrokken zal zijn. De uitslag is niet onze ker. De tijd nadert dat God Zijn beloften voor een geestelijk herstel zal gaan waarmaken. Het zou met Israël nog wel eens door een heel diepe weg kunnen gaan. Wij zien het - gelet op de omstandigheden - niet zitten, maar God laat zich niet narekenen. Hij gaat vaak wegen die wij - nietige men sen - niet hebben voorzien. De Joden hebben Haman over leefd, en de kruistochten, en Hitler. Ze zullen ook de uiterst moeilijke positie van nu en straks overleven. Nu ligt er nog een deksel op het hart van het volk, maar als het deksel zal zijn weggenomen, dan zullen de Joden zien dat Christus als de Gekruisigde en de Opgestane de spil is waar omheen de eeuwen zich wente len. En zo is er - ondanks alles - toekomst voor Israël, Nu zijn er nog spanningen, bomaanslagen en terreurda den, Jeruzalem zal onder.de heidenen vertrapt worden, maar er volgt een Goddelijk 'totdat'. Het is het 'totdat', waar over ook Paulus spreekt, als hij zegt dat 'de verharding voor een deel over Israël gekomen is, totdat de volheid der heide nen zal zijn ingegaan. En alzo zal geheel Israël zalig worden' (Romeinen 11:25 en 26), De dag komt dat 10 mannen de slip van een Joodse man zullen grijpen en zeggen: "Wij zullen met U gaan, want wij hebben gehoord, dat God met u is" (Zacharia 8:23), En bij die 10 mannen zal ook wel een Ara bier zijn. En dan zal het voor Jood en voor heiden zijn: Eén kudde en één herder (Johan nes 10:18), vH Wapens vo van vrijdag 13 juni 2008 t/m zondag 15 juni 2008 WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Van vrijdagmiddag vijf uur tot maandag-morgen acht uur heeft voor heel Goeree-Over- flakkee dienst de Centrale huis artsenpost Goeree-Overflakkee, Ziekenhuis in Dirksland, tel. (0187)480447. TANDARTSEN Spreekuur uitsluitend voor spoed gevallen op zaterdag en zondag van 11,00 tot 11,30 uur. Van 13 t/m 15 juni tandarts Van Heesch te Sommelsdijk, tel. 480250, Voor spoedgevallen buiten het spreekuur telefonisch contact opnemen, VERLOSKUNDIGE PRAKTIJK 'NATALIA' Paviljoen Ziekenhuis, Stationsweg 22 di., WO,, do, spreekuur volgens afspraak 9,00-12.00 uur tel. spreekuur. Tel. (0187) 60 07 92 •APOTHEKEN MEDIO APOTHEEK HARINGVLIET AntoonCoolenstraat112 3245 MC SOMMELSDIJK Tel. (0187) 48 72 77 Geopend ma-vr. 8.00-17.30 uur. Zat. 10.30-11.30 uur. APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland. Telefoon 6015 80 Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 uur en van 13.30-17.30 uur Op zaterdag van 10.00-12.00 uur en 17.00-17.30 uur. Kringapotheek'OUDDOBP' Boompjes 3-5, tel. 68 37-89 Werkdagen: 8.30-12.00 uur en van 13.00-17.30 uur Op zaterdag van 12.00-13.00 uur Buiten openingstijden van de apotliel<en kunt u voor dringende spoedrecepten bellen met het centrale dienslnummer van de apotheken Goeree-Overflakkee: 689957. U wordt dan doorverbonden met de dienstdoende apotheek met wie u een tijdstip kunt afspreken om uw medicijnen te verkrijgen. De bereikbaarheidsdiensten zijn als volgt: MEDIQ APOTHEEK HARINGVLIET Maandag t/m vrijdag 17.30-22,00 uur (op feestdagen vanaf 8,30 uur) KRINGAPOTHEEK OUDDORP Maandag t/m vrijdag 22.00-8.30 uur. APOTHEEK DIRKSLAND Zaterdag en zondag 8.30-22.00 uur KRINGAPOTHEEK OUDDORP Zaterdag en zondag 22.00-8.30 uur DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij; P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41L. Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66; Dierenkliniek Goeree-Overflakkee, 48 28 97. De handwerkgroep van de SWO van Den Bommel orga niseert donderdagmiddag 19 juni een gezellige creamiddag voor alle inwoners van Den Bommel. De middag wordt gehouden in gebouw 't Wes- terlicht. Oranjestraat 35a, en begint om 13.30 uur. Vanaf 14.30 uur start de verkoop van materialen om kaarten, etc., te maken. U heeft de gelegenheid om voorbeelden te bekijken en een kopje koffie te drinken. Alle inwoners van Den Bom mel zijn hartelijk welkom. .MIDDELHARN IS - .Afgelopen zaterdag 7 juni was het voor de cursisten van het derde jaar van de cursus Theologische Vorming voor gemeenteleden in Middelharnis een bijzon dere dag. Zij ontvingen uit handen van de cursusleider ds. T.W.van Bennekom het certificaat waarop aangegeven staat dat ze de cursus getrouw drie jaar hebben gevolgd. In zijn toespraak sprak de cursus leider de wens uit dat ze niet de opgedane kennis dienst baar zouden zijn in het mid den van de gemeenten waar ze toe behoren. Traditiegetrouw werd weer een foto gemaakt van de cursisten en de docen ten van cursus. De docenten zijn ds.T.W. van Bennekom, ds. H. Harkema uit Middelharnis, ds. Th.W.H. v.d. Heijden uit Dirk,sland, ds. G.C. de Jong uit Moordrecht en ds. R.W.van Moinik uit Sommelsdijk; de docenten ds. J.W. Scheurwater uit Oud-Vossemeer en ds. P. Vernooij uit Stolwijk ontbre ken op de foto. Eén van de docenten, ds. G.C. de Jong, werd deze dag speci aal in het zonnetje gezet. Hij mocht al 25 jaar aan deze cur sus verbonden zijn. Vanaf de oprichting in 1983 geeft hij al het vak Oude Testament. Des tijds was hij predikant in Mid delharnis en heelt deze curbas van de grond getild. Er mag dankbaarheid zijn dat er nog elk jaar cursisten zijn die aan deze driejarige cursus gaan beginnen. Ook dit jaar zal in september weer een groep van start gaan. Wie interesse heeft, is van harte welkom. Infor matie is er in te winnen via de website van de cursus: www. cursustvgmiddelharnis.nl. STELLEN DAM - Op zater dag 28 juni 2008 organiseert Tennisvereniging Stellendam een tennistoernooi waarvan de opbrengst volledig ten goede komt aan de Stich ting Duchenne Parent Pro ject. Deze stichting heeft zich ten doel gesteld het onder zoek naar een genezing voor Duchenne spierdystrofie te bespoedigen. Duchenne is een zeer ernstige erfelijke spier ziekte, waarbij spierweefsel langzaam wordt afgebroken. De spieren functioneren niet meer goed en langzaam valt de ene na de andere spierfunc tie weg. Al rond de puberteit belanden Duchennepatiëntjes in een rolstoel. Ook sterven nog steeds patiënten voor hun twintigste jaar. Op dit moment is Duchenne nog niet te gene zen of te voorkomen. Maar een wetenschappelijke door braak lijkt eindelijk dichtbij. Onderzoek en nieuwe behan delmethodes verhogen de overlevingskansen. Echter dit zijn kostbare onderzoeken. De overheid en de farmaceutische industrie laten het hier afwe ten. Tennisvereniging Stellen- dam wil daarom met deze dag haar steentje bijdrage in de onderzoekskosten. Het inschrijfgeld bedraagt €20 per persoon. Van de Junioren wordt verwacht, dat zij minimaal 5 aan sponsor geld meebrengen. Ook niet- leden kunnen deelnemen aan het tennistoernooi, dat gehou den wordt op het park van TV Stellendam. En insiders weten al dat deze vereniging garant staat voor een goede toernooi organisatie. De aanvang van het toernooi is om 10.00 uur. Er wordt een lunch aangebo den. Aan het eind van de mid dag worden de deelnemers getrakteerd op een barbecue met buffet. De band 'MetBei- deVoeten' speelt deze avond geheel belangeloos. Kinderen zijn ook van harte welkom. Er worden slagvaar- digheidspelletjes gedaan. Er is een clown aanwezig, er worden gezichtjes beschilderd en de kinderen eten gratis mee. De voorzitter van TV Stellendam zal tijdens de afsluiting van het toernooi het eindresultaat van deze dag bekendmaken. Inschrijven voor het toer nooi kan bij Lies Wiskerke, tel. 0187-492568, e-mail wc(a tvsteHendam.Jji. ,,_jf- Inschrijven is mogelijk tot eti met 22 juni 2008. 7Ae \oot meer informatie ook website www.tvstellendam.nl. Wie niet in staat is om te ten nissen is deze dag ook har telijk welkom. U kunt ook deelnemen aan de barbecue. TV Stellendam hoopt dat veel deelnemers zich zullen aan melden, zodat aan de Stichting Duchenne een mooi bedrag kan worden overhandigd. SOMMELSDIJK - Toen in 2005 de Hersteld Hervormde Kerk met de driejarige cursus Bijbelse Toerusting begon, bleek al snel dat deze cursus in de regio in een behoefte voorziet. Vele aanmeldingen werden genoteerd en ook in de jaren daarna was er aan belang stelling geen gebrek. Afgelo pen zaterdag konden de eerste cursisten uit handen van ds. C.' Gielen het certificaat in ont vangst nemen. Vooraf aan de uitreiking kwamen cursisten, docenten en belangstellenden in de Rehobóthkerk bijeen om het cursusseizoen op gepaste wijze af te sluiten. Op de foto de cursisten en docenten. In september gaat de Cur sus Bijbelse Toerusting weer verder. Een driejarige cursus met als doel de kennis van de bijbel te vergroten. E.e.a. sluit goed aan op o.a. de belijdenis catechese en geeft antwoord op veel vragen die in deze tijd op ons afkomen op ethisch en dogmatisch gebied. Het is verder een goede aanzet voor de vorming van het geestelijk leven. Behandeld worden o.a. de inhoud van het Nieuwe- en Oude-Testament; het vak Dog matiek met o.a, de algemene openbaring, de bijzondere openbaring en het genadever bond; er wordt les gegeven in de vakken Ethiek (het omgaan met levensbeschouwelijke vra gen in deze tijd). Kerkgeschie denis vanaf de eerste chris tengemeente tot aan de kerk van vandaag; alle facetten van de Praktische Theologie, Een vooropleiding voor het volgen van deze cursus is niet noodza kelijk. De cursus gaat uit van de Hersteld Hervormde Kerk (Classis Zuidwest) en wordt eens per twee weken gegeven op de zaterdagmorgen in de Rehobóthkerk te Middelhar nis, Docenten zijn dhr, B,D, Bouman (Poortvliet), dhr. M, Diepeveen (Stellendam), ds,C, Gielen (Poortvliet) Ds. PC, Hoek (Sint Annaland) en ds. A. de Groot (Numansdorp). Vanaf heden is inschrijving voor deze cursus weer mogelijk. Voor inlichtingen en inschrijvin gen kunt u contact opnemen met de administrateur dhr, M, de Waard, tel, 0187 485023, e-mail: M,de,Waard3(a)kpn- planet,nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6