Denk mee! Vmbo Carrousel overgedragen aan Scholengemeenschap Prins Maurits School verkeer sexamens 2008: 'Het was niet makkelijk' Wico Jazz speelde in gemeentemuseum Den Haag Welkomdienst Schakelunit ziekenhuis Dirksland bestaat 10 jaar Succesvolle vorm van beroepsoriëntatie krijgt een vaste plek op het vmbo Aandacht voor adellijk geslacht in streekmuseum GBA Dirksland voldoet aan eisen EIIAt1DEtl.niEUW5 Ingezonden: Vmbo Carrousel Succes Calibris Christelijke Scholengemeenschap Prins Maurits PAGINA 4 VRIJDAG 13 JUNI 2008 Middelharnis omwikkelt een toekomstvisie: Middelhar nis in 2015- 2020. Hiermee wil Middelharnis richting geven aan haar' toekomstig beleid...' Onlangs mocht ik ais betrokken bmger daarover meepraten in Nieuwe-Tonge. Verbaasd, ver bijsterd vooral, keerde ik huis waarts. Onze gemeente had een ol ander peperduur organisa tiebureau ingeschakeld om zich 'in opiniërende zin en op hoofd lijnen in"t te spreken over him beeld van de toekomst van Mid delharnis.' Beleefd, zoals het een betrokken burger betaamt, vroeg ik wethouder Kleingeld van de PvdA, wat dat bureau de gemeenschap wel mocht kos ten? Dat wist hij niet... Ik kon mijn oren niet geloven. Immers Burgemeester en Wethouders hadden dit bineau zelf inge schakeld. En Burgemeester en Wethouders zouden dan toch op zijn minst moeten weten wat dat aan gemeenschapsgeld kost. De medewerker van het advies bureau wist het aanvankelijk ook niet. Vreemd. Een organi satiebureau dat niet weet wat zo'n klus liim oplevert. Na enig aandringen mijnerzijds zou het volgens de brave man een lut tel bedrag zijn van tussen de 60.000 en 70.000 euro... Maar was dit niet een typisch voorbeeld van gemeenschaps geld over de balk gooien? Waarom hebben we nog poli tieke partijen? Regeren is dat niet vooruitzien? Wij kiezen deze mensen tenslotte op basis van hun partijprogramma met daarin hun visie op de toekomst. ,Ms het goed is. Wij als kiezers laten de polidek op de dag van de stemming dan wel weten of wij het wel oï niet met hun visie op de toekomst eens zijn. Dus als de gemeentelijke politiek wil weten hoe wij als kiezers in de kleine en grote kernen over onze toekomst denken, kunnen zij dan niet gewoon hun eigen achterban raadplegen? En onze suggesties kunnen zij dan wel of niet in hun partijprogram ma verwerken. Maar kennelijk heeft de zittende politiek daar geen tijd voor of zin in en kiest men de gemakkelijkste weg. We schakelen daarom gewoon een adviesbureau voor tussen de zestig- tot zeventigduizend euro in! Er wordt bij de Oemeente Mid delharnis wel erg makkelijk met gemeenschapsgelden omge sprongen. Als je ziet hoeveel moeite het kost om een paaltje in een voetbalveldje in Nieuwe- Tonge in de grond te krijgen. Als je ziet hoeveel moeite het kost om de oversteek van en naar Nieuwe-Tonge voor onze kinderen veiliger te krijgen. En als je dan ziet hoe makkelijk men geld uitgeeft voor een ver bouwing van dik twee miljoen vjm een nog niet zolang gele den neergezet gemeentehuis. Een mevrouw zei het jammer te vinden dat er zo weinig mensen op de avond waren afgekomen. Waarop een meneer antwoord de dat men het vertrouwen in de politiek mogelijk een beetje kwijt was. Wat heet een beetje?! Frans Even, Nieuwe-Tonge OUDE-TONGE - De gebroe ders Corné en Wilbert van den Boogert uit Oude-Tonge waren afgelopen zaterdag, 7 juni, uit genodigd om weer te spelen in het Haags gemeentemuseum. Er was deze dag een Tweelin- gendag georganiseerd, i.s.m. het /Mgemeen Dagblad, naar aanleiding van de schilderst- weeling Ciebroeders Oyens. De gebroeders Oyens waven allebei uitstekende schilders die in uiterlijk en schilderstijl zoveel op elkaar leken, dat het soms bijna onmogelijk is om te bepalen wie er op een por tret staat. Wilbert en Corné van den Boogerd zijn ook zo'n getalenteerde tweeling, alleen gooien zij geen hoge ogen met een penseel maar met hun gitaar, waarop ze traditionele en moderne jazz spelen. Tij dens de Tweelingendag heb ben zij hun muzikale kunsten ten gehore kunnen brengen in het museum. De dag werd druk bezocht. Zo mochten alle eeneiige tweelmgen gratis deze dag bezoeken; de gebroeders Van den Boogert hebben drie optredens gegeven en moch ten dat doen in de erezaal van het museum. Aan hét eind van het concert werden ze hartelijk bedankt voor hun muzikale invulling van deze dag. Mor gen, zaterdag 14 juni, zullen de tweelingbroers, i.s.m. de muziekschool, in de Exodus- kerk te Sommelsdijk een optre den verzorgen en daar uitslui tend klassieke werken spelen. OUDDORP-Al vele jaren lang wordt iedere derde zondag van de maand in de Doop.s- gezinde Kerk te Ouddorp de inmiddels welbekende en door velen bezochte Welkom-Dienst gehouden. Ook deze maand is iedereen weer van harte wel kom deze dienst bij te wonen, en wel op zondag 15 juni om 18.30 uur Hel gospelkoor van de Doopsgezinde Gemeente, op de piano begeleid door Arjan Huizer, zal in deze dienst enkele liederen zingen. Voor ganger is ds. J. Smink. Op 10 juni 1998 is de scha kelunit - een nauwe samen werking tussen ziekenhuis Dirksland en verpleeghuis De Samaritaan - ingericht. Deze schakelunit bevindt zich binnen de muren van het ziekenhuis, en is een tij delijke verblijfplaats voor patiënten die naar een ver pleeg- of verzorgingstehuis zijn doorverwezen. Patiënten die voldoende her steld zijn om uit het ziekenhuis ontslagen te worden, maar nog nazorg nodig hebben en wach ten op een plaats in het ver pleeg- of verzorgingshuis, zijn de bewoners van deze scha kelunit. De zorg ontvangen zij van de medewerkers van De Samaritaan. Op deze wijze kunnen- de nieuwe bewoners alvast kennis maken met de zorgverleners, kennis nemen van hun nieuwe leefomgeving én passende zorgverlening ontvangen. In de 10 jaar dat deze scha kelunit functioneert, hebben vele patiënten reeds van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Zowel de patiënten als de fami lieleden en de medewerkers beoordelen de schakelunit als uiterst efficiënt en effectief. De medewerkers kunnen de patiënten goed voorbereiden op de nieuwe omstandighe den en de patiënten en hun familieleden weten dal zij bin nen de muren van ziekenhuis Dirksland goede zorg ontvan gen. Door de schakelunit gaat de ziekenhuiszorg naadloos over op de verpleegzorg, wat door de patiënt als minder belastend wordt ervaren. Op dinsdag 10 juni 2008 vond de officiële over dracht plaats van vmbo Carrousel Zuid Hollandse Eilanden. De afgelopen twee jaar namen vmbo-Ieer- lingen Zorg Welzijn van de Christelijke Scholenge meenschap Prins Maurits te Middelharnis deel aan vmbo Carrousel: een actie ve manier van beroepsori- entatie. Kenniscentrum Calibris implementeerde het project in de regio en gaf op 10 juni het stokje door aan Henny Grooten- boer, werkzaam bij het sta gebureau van de CSG Prins Maurits. (Foto: Perslmw Flakkee) Tijdens vmbo Carrousel maken vmbo-leerlingen Zorg Wel zijn gedurende een (school) jaar in groepjes een ronde langs verschillende instellingen waar zij een actief programma volgen. Ze zien en beleven de praktijk van dichtbij, wat hen helpt een gemotiveerde keuze te maken voor een vervolgop leiding en/of beroep. Een juiste keuze voorkomt teleurstellin gen en uitval op het mbo. Vmbo Carrousel ontlast vmbo- scholen en zorginstellingen. Scholen hebben vaak moeite om snuffelstages te vinden voor hun leerlingen. Veel bedrijven en instellingen vinden vmbo- leerlingen te jong en de stages te kort en te weinig beroepsge richt. Zorginstellingen ontvan gen met vmbo Carrousel geen losse verzoekjes meer om snuf felstages. Ook maken de zor ginstellingen tijdens de bezoe ken kennis met de werknemers van de toekomst. Vmbo Carrousel is in 2005 door Calibris ontwikkeld voor de sectoren Zorg, Welzijn en Sport in Groningen en Dren the. Het breidt zich steeds verder uit over Nederland en andere sectoren. Vmbo Carrousel is in 2006 op de Ziiid Hollandse Eilanden feestelijk van starl gegaan met een kick-off in hel Sparta sta dion. Veel verschillende orga nisaties en instellingen in de regio openden de afgelopen twee jaar hun deuren voor vmbo-leerHngen. Een greep uit het aanbod: ziekenhuis Dirksland, verpleeghuis de Samaritaan, verzorgingshui zen de Vliedberg en Gelders hof, zorgboerderij de Mekker- stee, Sjaloomzorg, Zuidwester en Gemiva SVG Groep. Ook zorgorganisatie Careyn en Kraamzorg de Eilanden ver zorgden een aantal gastlessen op school. Nieuw afgelopen schooljaar was dat leerlingen op bezoek konden bij een bedrijf uit de sportbranche. In Sportcom plex de Gooye maakten leerlin gen kennis met verschillende beroepen, van kaartverkoper en schoonmaakmedewerker lot zwerndocent Het aatital instellingen dat deelneemt aan vmbo Carrou sel Zuid Hollandse Eilanden groeit nog steeds. Zo brengt een aantal vmbo-leerlingen op 24 juni a.s. voor het eerst een bezoek aan een organisatie in de kinderopvang, Sdchting Kinderopvang Voorzieningen in Sommelsdijk. De reacties van school en werk veld op vmbo Carrousel zijn positief. De meerwaarde van deze vorm van beroepsoriën tatie wordt door alle partijen onderschreven. Na de succes volle implementatie van vmbo Carrousel op de Zuid Holland se Eilanden werd het project door Elke Hubers, projectlei der namens Calibris, overge dragen aan Henny Grooten- boer, de nieuwe medewerker voor het stagebureau van CSG Prins Maurits. Op 10 juni over handigde Elke Hubers een spe ciaal vmbo Carrousel schilderij aan de CSG Prins Maurits. Het schilderij werd gemaakt door derdejaars vmbo-leerlingen Zorg Welzijn, samen met cliënten van Impasto Atelier (Gemiva) en onder begeleiding van kunstenaar Jaap Reedijk. Als kenniscentrum voor leren in dè praktijk in Zorg, Wel zijn en Sport is Calibris ver antwoordelijk voor erkenning van leerbedrijven en vaststel ling van kwalificaties. In het verlengde van deze wettelijke laken ligt een expertise die veel meer omvat. Calibris verkent de markt. Brengt landelijk en regionaal betrokken partijen bijeen. Initieert maatschappe lijk relevante projecten. Ont wikkelt innovatieve en effectie ve oplossingen. Alles gericht op één doel: meer balans en dyna miek op de arbeidsmarkt. Zo levert Calibris een waardevolle bijdrage om beroepspraktijk en beroepsonderwijs soepel op elkaar aan te laten sluiten. Zorg Welzijn is één van de beroepsgerichte afdelingen in klas drie en vier van het vmbo op de Prins Maurits. Leerlin gen uit deze sector worden zeer breed voorbereid op een beroep binnen Zorg, Welzijn, Dienstverlening en Sport. In het vmbo beroepsgericht wordt gewerkt in de vorm \an U'erk- PlekSimulatie (WPS). WPS wordt gekenmerkt door casu ïstiek uit de praktijk waarbij de leerlingen door middel van praktische opdrachten, rollen spellen en activiteiten moeten doen wat binnen het werkveld ook van hen wordt verwacht. Het is niet alleen simuleren maar ook de praktijk de school in halen en vanuit school de praktijk ingaan. De docenten Zorg 8c Welzijn zijn dan ook erg enthousiast over de goede contacten met het werkveld. Leerlingen kunnen cliënten uitnodigen voor activiteiten op school of gaan voor opdrach ten het werkveld in. Kortom op de Prins Maurits: 'worden wie je zijn mag!' Het schriftelijke examen werd op 17 april 2008 gehouden in Middelhar nis, Sommelsdijk en Stad aan 't Haringvliet. 221 Leerlingen van elf scholen beantwoordden de twin tig vragen. Dat het geen makkelijk examen was, bleek wel toen de uitslag bekend werd. 39 Leer lingen behaalden niet de benodigde 26 punten om te slagen. De gezakte leer lingen konden een herexa men doen, gelijktijdig met de leerlingen die op de landelijke examendag ziek waren. Hierbij lukte het 13 leerlingen niet om te slagen. Zij kunnen in 2009 opnieuw examen doen. Slechts twee leerHngen wisten het theorie-examen geheel foutloos te maken en daar mee 40 punten te halen. Na het schriftelijk examen kreeg iedere leerling de folder 'Een veilige fiets voor uw kind' van Veilig Verkeer Nederland mee naar huis. Nadat iedereen ruim de tijd heeft gehad om de fiets in orde te brengen werd op 2 juni 2008 het verkeersexamen in de praktijk afgelegd. De 236 leer lingen reden door Sommels dijk en Middelharnis, waarbij in de route ook de wegen met moeilijke kruisingen en veel verkeer waren opgenomen. De route was ruim van tevo ren bekend gemaakt, zodat deze ook geoefend kon wor den met ouders en leerkrach ten. Langs de route stonden meerdere vrijwilligers, zodat de leerlingen constant in beeld waren en goed konden worden beoordeeld. Bij de start werden alle fietsen van de deelnemers weer gekeurd. Bij 33 fietsen bleek dat deze niet aan de eisen voldeden. Er waren 2 fietsen met dusda nige gebreken dat ze moesten worden afgekeurd en dat er geen examen op mocht wor den gereden. De betreffende leerlingen konden examen doen op een leenfiets. Op de examenroute bleken 28 leer lingen zoveel fouten te maken dal zij voor het examen zak ten. Ook deze leerlingen kun nen in 2009 opnieuw examen doen. Er waren twaalf leerlin gen die gehele route zonder fouten wisten te af te leggen. Dit jaar was er geen enkele leerling die zowel theorie als praktijk foutloos wist af te leg gen. Na het praklijkexamen te hebben afgelegd, maakten 154 leerhngen gebruik van de mogelijkheid om de postcode met het huisnummer in de fiets te laten graveren. Hier door kunnen fietsen sneller bij de eigenaar worden terugge bracht als die na diefstal wordt teruggevonden. Zoals gebruikelijk was er weer een beker beschikbaar voor de school die het hoogste gemid delde haalde bij het theo- riedeel van het examen. De school met de Bijbel te Som melsdijk was dit jaar de geluk kige met 30,9 punten. Op 11 juni 2008 heeft de heer Boen der van de Commissie School- verkeersexamens Gemeente Middelharnis de beker op school uitgeieikl. SOMMELSDIJK - Op dit moment draait de tentoon stelling 'De Van Aerssens van Sommelsdijck' in het streek museum Goeree-Overflakkee te Sommelsdijk. In totaal zijn er zeven geslachten. Een dia show gaat over stamvader Cor nells (I545-I627), griffier van de Staten-Generaal, die na de val van Brussel en Antwerpen vluchtte naar Den Haag. Ook zijn zoon Francois komt hier aan de orde. Deze verwierf internationale faam als ambas sadeur in Frankrijk. Richelieu rekende hem onder de drie meest intelligente pohtici van zijn lijd. Diverse posters in de Van Aerssen-kamer geven uit leg. Dan is er de nieuwe docu mentaire over de overige 5 geslachten. Cineast Wim Kre- mer neemt de bezoekers mee naar de aanslag op Amsterdam (1650) waar Cornells, kolo nel bij Prins Willem II, een belangrijke rol speelde. Zijn zoon Cornells, die later gou verneur van Suriname werd, krijgt bijzondere aandacht: zijn kleurrijk en anekdotisch leven boeit jong en oud. Er is een kleurplaat voor de jeugd over hem. Vervolgens komen de ove rige geslachten aan de orde: wederom een Francois, een zeeheld, een Francois Corne lls, ook kolonel in het leger, en mei Francois Jean sterft het geslacht uit. Allen waren Heer van Sommelsdijck en bestuur den deze plaats, maar bekend werden ze vooral door de belangrijke posities die zij nati onaal en zelfs internationaal innamen. Het streekmuseum is geves tigd in de Kerkstraat te Som melsdijk. De openingstijden zijn: dins dag t/m zaterdag van 14.00- 17.00 uur en op woensdag van 10.00-12.00 uur. DIRKSLAND - De Gemeen telijke Basis Administra tie (GBA) van de gemeente Dirksland is door middel van een GBA-audit dooi^e- licht. KEMA Quality BV is door de minister voor Bin nenlandse Zaken aangewe zen als GBA-auditinstelling. De uitvoering van de audit is door KEMA uitbesteed aan Bestuur en Management Consultants te Leusden. Op 28 januari 2008 vond de inhoudelijke GBA-audit plaats en op 24 januari 2008 de privacy-audit. Voor beide onderdelen is de gemeente Dirksland geslaagd. De GBA Dirksland is de admi nistratie van de persoonsgege vens van alle personen binnen de gemeente Dirksland. De gegevens in de GBA zijn van groot belang, uiteraard voor burgers zelf, maar vooral ook voor lal van overheidsinstan ties en andere organisaties met een publieke taak, die voor het uitoefenen van hun taak betrouwbare persoonsgege vens nodig hebben. Uit hel onderzoek is gebleken dat de gemeente Dirksland voldoet aan de eisen voor de waarborging van de juistheid, betrouwbaarheid en de pri vacy van de persoonsgegevens binnen de gemeente Dirks land. Voor de inwoners van de gemeente betekent dit dat iedereen die ergens voor in aanmerkingkomt,bijvoorbeeld pensioen of kinderbijslag, daar automatisch in voorzien wordt. Wanneer de burger aangifte van verhuizing heeft gedaan, wordt post namens de Belas tingdienst op het juiste adres bezorgd en nieuwe ouders krij gen automatisch bericht van de Sociale Verzekeringsbank over de kinderbijslag. De adviezen, voortgekomen uil de GBA-au dit, worden ter harte genomen en waar mogelijk opgevolgd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 4