Van het leven verzadigd AMGO-bestuur ontvangt speciale bijlage Kerk diensten kaarten Het weer van volgende week... Zomer verkeert in dip Rekenkamercommissie tevreden over Dirkslandse jaarstukken EIIAtlDEtl-niEUWS FlakkeeNieuws zegt medewerking TV-Flakkee op Green Key voor Surfcentrum Brouwersdam Gemeente Dirksland scoort goed op E-mail onderzoek Inleveren rommel marktspullen Start lessen Fanfareorkest De Hoop EIIAtH]Efi.|1IEUW5 W. H. Velema Zondag 15 juni 2008 PAGINA 2 VRIJDAG 13 JUNI 2008 Ethiek Enkele vertalingen De titel van deze column is een bijbelse uitdrukking. Zij komt voor in de vertaling van het NBG. In de Statenverta ling lezen we: des levens zat of zat van dagen, of der dagen zat. Laat ik eerst mogen zeggen waar we deze uitdrukking in de Bijbel aantreffen: in verband met het sterven van Abraham: oud en des levens zat (Genesis 25:8). Van Izaak lezen we dat hij stierf oud en zat van dagen (Genesis 35:29). Dezelfde uit drukking wordt gebruikt voor David, die oud was en zat van dagen (1 Kronieken 23:1). We lezen haar ook in verband met David in 1 Kronieken 29:28. Zie over het levenseinde van Koning Jojada 2 Kronieken 24:15. In Job 42:17 lezen we: En Job stierf oud en der dagen zat. Volgens het Groot Woor denboek der Nederlandse Taal kan 'zat' betekenen: volkomen genoeg hebbend; maar ook: meer dan genoeg van iets heb bend, met als variant: het moe, het beu zijn, niet meer kunnen velen. Het is opmerkelijk dat Van Dale bij deze laatste betekenis verwijst naar de Statenverta ling in Genesis 35:29. Het wil mij voorkomen dat Van Dale hier meer op de betekenis van het Nederlandse woordje 'zat' afgaat, dan op de oorspronkelijke Hebreeuwse tekst. Die kan men inderdaad vertalen met: verzadigd van het leven. Dat geeft een andere indruk dan dat hij van het leven genoeg zou hebben en er daar om eigenlijk wel van afwilde. Ook in de Naardense Bijbel, vertaald door Pieter Oussoren, komen we de uitdrukking ver zadigd van het leven tegen. Verzadigd Om er nog eens Van Dale bij te halen vermeld ik dat verza digd daar wordt omschreven als bevredigd, voldaan. Naar mijn gedachte moe ten we de bijbelse typering van de bovengenoemde teksten in deze zin verstaan. De Statenvert£(ling zal/zou kunnen wijzen in een richting van: er genoeg van hebben, niet langer willen leven vanwe ge alles wat zich in de ouder dom voordoet. Dan zou de uitdrukking in de buurt komen van het hui dige spreken over het levens einde en de dood. Ik heb er genoeg van, Het hoeft van mij niet meer. Men weet dat tegenwoordig daaraan al snel de consequentie wordt ver bonden: dus maak er een eind aan. Euthanasie wordt als recht geclaimd, omdat het leven iemand teveel is geworden. Hij of zij heeft er geen zin meer in of ziet er geen zin in! Het is genoeg geweest Dat is allerminst de bedoe ling van de oud-testamentische uitdrukking, waarnaar ik hier boven verwees. Integendeel. De uitdruk king ziet erop dat iemand aan het eind van zijn leven - het gaat over mensen in (vrij) hoge ouderdom - zegt: Het is genoeg geweest. Ik ben dank baar voor wat ik ontvangen heb en mocht meemaken. Nu ben ik oud geworden en heb het gevoel dat ik aan het einde van mijn leven sta. Wat is het geweldig om dan - in vrede met God - terug ziende op de vele jaren die ik mocht leven, te kunnen zeg gen: ik ben van het leven ver zadigd. Ik verwacht nu een ander leven. Na dit aardse, het eeuwige leven bij God. In het Nieuwe Testament De hierboven aangehaalde teksten komen we tegen in het Oude Testament. Mag ik als nieuwtestamenti sche verwoording van dit gelo vige levensgevoel herinneren aan de woorden van Paulus in Filippenzen 1:21: Het leven is mij Christus en het sterven is mij gewin. (Winst). Ik zeg niet dat deze Pauli nische uitspraak precies het zelfde zegt als: van het leven verzadigd. Ik denk wel dat nieuwtesta mentische christenen niet zou den kunnen zeggen dat ze van het leven verzadigd zijn, als ze niet met Paulus kunnen zeg gen dat het leven hun Christus is. Hoe dan ook, het is niet in strijd met het bijbelse denken en spreken, om te zeggen: ik ben van het leven verzadigd. De intentie van de uitdrukking Ik wijs er wel op dat dit in de bijbelse context een gelovige uitspraak is. Er ligt in opgesloten een dankbare aanvaarding en ver werking van alles wat God ons in dit leven heeft gegeven. Ik hoor er ook in de gedach te van op een leeftijd gekomen te zijn waarop we voldaan zijn over en dankbaar voor alles wat we van God gekregen heb ben. Nu zien we in de ouder dom uit naar een ander leven, waarvan we door Gods genade iets of misschien wel veel heb ben mogen leren kennen. Ik zeg niet dat iedere oude re zo ver moet komen dat ook van hem of haar gezegd moet kunnen worden: van het leven verzadigd. Wie echter met God zo zijn of haar levenseinde beleeft, mag zeker getuigen van een verzadigd zijn van het leven. Dat zal gepaard gaan met het uitzien naar het leven met de Drieënige God - voor eeuwig. Overigens geeft deze geloofsuitspraak - als uitdruk king van een geloofservaring nooit het recht om het einde naar zich toe te halen, in welke vorm van euthanasie ook. Wie dat doet, wil niet wachten op Gods tijd. Zoals geboren worden door God bepaald wordt, zo öok ons sterven. Toch is het goed in deze tijd van het willen beschikken over de levensbeëindigingspil (76% van de bevolking zou daar voor zijn) te horen over mensen die gelovig verzadigd zijn van het leven. Zij zullen daarom uit zien naar de dag van ontmoe ting met Jezus Christus. De dood niet zelf bewerk stelligen, maar de overgang als aflossing van onze aardse post verwachten als een geschenk van God. Denkt u er eens over na! MELISSANT - Het bestuur en de vrijwilligers van de AMGO - de Agrarische Manifestatie Goeree-Overflakkee - waren dinsdag druk in de weer om het manifestatieterrein in Melissant gereed te maken om de bezoekers te ontvangen. Toch waren ze bereid om hun werkzaamheden even te onderbreken om de speciale AMGO-bijlage die dinsdag bij het Eilanden-Nieuws was gevoegd officieel in ontvangst te nemen. Gert Verweij en Julian Pieper (beiden rechts op de foto) van de adverten tieafdeling van deze krant overhandigden officieel het 'eerste exemplaar' aan de voorzitter van het AMGO-be stuur Leen Mijs. Tijdens deze gelegenheid bleek dat beide partijen tevreden waren over de goede samenwerking in de aanloop naar de AMGO, de landbouwmanifestatie die vandaag en morgen nog te bezoeken is. Foto: Adri van der Laan Christelijk streel<blad op gereformeerde grondsiag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<eiijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overiijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-verl<oop: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 e-mail: g.verweij@gebr-dewaal.com REDACTIE fioofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden bericfiten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdagedifie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatiscfi verlengd. Opzeggingen scfiriftelijk vóör 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). TV-Flakkee, de lokale tele visiezender van gemeente Dirksland en gemeente Oostflakkee, is tot half juni 2008 ingevuld door de organisatie FlakkeeNieuws. Vanwege het aftreden van het huidige bestuur van de Lokale Omroep Flakkee (de eigenaar van deze zender) heeft FlakkeeNieuws moe ten besluiten de invulling van TV-Flakkee stop te zet ten. Alles wat u vanaf nu te zien krijgt op deze zender valt niet onder de verantwoorde lijkheid van FlakkeeNieuws. FlakkeeNieuws blijft wel de invulling van TV-Goeree en TV-Superstar verzorgen. Respectievelijk de zenders voor gemeente Goedereede en gemeente Middelharnis. BROUWERSDAM - Dinsdag kreeg Uwe Jendrusch van Zeil en Surfcentrum Brouwersdam als eerste ondernemer van de Brouwersdam het Europese milieukeurmerk Green Key uit handen van gedeputeerde Martin van Engelshoven-Huls van de provincie Zuid-Hol land. De uitreiking is de afslui ting van twee milieuprojecten van NORT Zuid-Holland. De bijeenkomst werd gehouden op Camping 't Weergors in Hellevoetsluis. In totaal ont vingen tien Zuid-Hollandse strandpaviljoens en recre- atiebedrijven het Europese milieukeurmerk Green Key. Het keurmerk wordt door de Stichting Keurmerk, Milieu, Veiligheid Kwaliteit uitge reikt aan ondernemers die voldoen aan een divers eisen pakket. Green Key is onder deel van FEE, net als de Blau we Vlag voor schone stranden en jachthavens. Eind mei heeft onder- zoeksportaal Webdam het zevende E-mailonderzoek uitgevoerd onder alle (deel) gemeenten in Nederland. Webdam is het onderzoeks bureau van Gemeenteweb en doet onder meer - sinds 2003 - jaarlijks onder zoek naar de afhandeling van e-mailberichten door gemeenten. De gemeente Dirksland is, met 31 andere gemeenten, geëindigd op de hoogste positie met 40 punten. Aan alle gemeenten is per e-mail een eenvoudige vraag gesteld over Leerlingenver voer. Bij het E-mailonderzoek is gekeken naar de reactie tijd (in dagen) en de ontvangstbe vestiging (wel of niet inhou delijk correct). De gemeente Dirksland reageerde binnen een dag, dit leverde 30 pun ten op. Daarnaast werd de ontvangstbevestiging met een voldoende (10 punten) beoor deeld. De scores van de Neder landse (deel)gemeenten varië ren van -70 tot 40 punten. In heel Nederland reageerden 60 gemeenten totaal niet. De resultaten zijn ten opzich te van het vorige onderzoek (juli 2006) verbeterd. Dit jaar beantwoordden 55,8% van de gemeenten de per e-mail gestelde vraag nog dezelfde dag. In het vorige onderzoek was dit slechts 34,8%. De resul taten van juli 2006 vormden echter een opvallend diepte punt in de reeks onderzoeken sinds 2003. Ten opzichte van eerdere e-mailonderzoeken is dan ook slechts een lichte ver betering zichtbaar. Het percen tage gemeenten dat de vraag dezelfde dag beantwoordt, is licht gestegen in vergelijking tot de onderzoeken uit 2003, 2004 en 2005. Van 15,6% van de gemeenten kreeg Webdam dit jaar geen reactie op de vraag. Ten opzichte van voor gaande onderzoeken betekent dit een lichte daling (met uit zondering van juli 2006). De overige eilandelijke gemeenten scoorden aan merkelijk lager. Middelharnis kreeg 20 punten en Goederee de en Oostflakkee kregen elk 5 punten. Feest is een reden voor Gebr. de Waal n DrukkirIJ Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeenO gebr-dewaal.com www.drukkeriidewaal.nl OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpsiterli: 9.30 uur ds. H. Verheul, Woudenberg en 18.30 uur ds. H. Lassche. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur ds. C. Oorschot, Stellendam - Herv. Gem. 9.45 uur ds. H. van Ginkel, Goes, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. A. Belder, Nieuwe Tonge, dankzegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk 10.00 uur ds. P. C. Koster en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Oer. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. P. Blok - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur (H.A.) en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 en 17.00uurds. E. de Mots, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzeg ging Heilig Avondmaal - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds.J. W. van Estriken 18.00 uur ds. J. Joppe, Sint Maar tensdijk. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. J. van Steeg, Veenendaal en 17.00 uur de heer T. R. Rietveld, Ridderkerk - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W M. van der Lin den, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dank zegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur drs. G. den Hartogh. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Korteweg, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting en dankzeg ging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk 9.30 uur ds. B. Aalbers - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Gen Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meije- ren, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. R Nagel, Vlaardingen - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. J. Smink. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P M. van 't Hof, Sint Annaland en 18.00 uur ds.J. Maas - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur nogonbefcend en 1-8.O0 uur ds. A..van,Wijk -Oer. Gem. 10.00 en 18.00 uur student G. Bredeweg. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Harkema en 18.00 uur ds. L. de Wit - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. O. J. V. d. Ploeg, Capelle a/d IJssel - Her steld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. L. M. Jon- gena, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. nabe trachting Heilig Avondmaal - Exodus 10.00 uur ds. R. van Essen - Remonstrantse Gem. 10.00 uur ds. G. Ber- veling - CAMA Gem. 19.30 uur Jeugdkerk (in Prieel De Staver, Sommelsdijk). MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. F. Ver- gunst, Ridderkerk en 17.00 uur ds. R. W. van Mourik, Sommelsdijk - Geref. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Gen Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chn Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 17.00 uur ds. D. J. van Diggele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Maas, voorbereiding Heilig Avond maal en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur kand. J. R Stoel, Spijk en 18.00 uur kand. J. K. Kloosterman, Ede - Gen Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur stu dent G. Bredeweg. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. L. Wüllschle- ger, Middelburg - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gem. Flakkee 10.00 uur de heer H. Scheermeijer. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H. J. Catsburg, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk 10.00 uur ds. N. J. A. van Exelen 18.00 uur ds. R. H. Boiten - Gen Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.30 uur de heer J. IJsselstein. DEN BOMMEL - Herv. Gem. lO.OOuurds. Th. W. H. van der Heijden en 18.00 uur ds. C. Doorneweerd - Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A.J. Krol. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. D. Bur ger, Waddinxveen en 18.00 uurds.A.J. V. d. Herik, Hoe velaken - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. Oor schot, Stellendam en 15.00 "0^ Aan de langdurige periode met veel te hoge temperaturen - die eigenlijk begin mei al startte - is nu voorlopig een einde gekomen. We hebben inmiddels een zomerdip voor onze kiezen gekregen in het Zuid-Hollandse. Als reactie op het voortdurend (te) warme Europese vasteland is koelere lucht vanaf de Atlantische Oceaan toegestroomd. Als dit weerbeeld met import van frisse zeelucht langdurig aan houdt in juni, spreekt men soms over een 'Europese moes- son' en ook de term schapenscheerderskoude wordt wel eens gebezigd, hoewel die 'koude' officieel pas eind juni kan voorkomen. Maar die dip in het zomerweer - zo tussen 11 en 20 juni - stond vroeger dus ook al bekend en van wege de bewolking die juist in dat üjdvak vaak hardnekkig was, vond men dat een prima moment om de schapen te scheren. Immers, de goeddeels afwezige felle junizon kon dan minder inbranden op de kale en gevoelige huiden van de net geschoren viervoeters. Met name dit tweede deel van de week is het gevoelig Trisser' geworden, met op deze vrijdag overdag soms een schamele 15-16 graden op het pleit. Na de warmte van begin deze week (maandag nog bijna 25 graden richting Dinteloord) is het dus voorlopig afzien qua zomerweer. De buienkans is vrijdag, na de even pittige regen van donderdag(ochtend), nog wel aanwezig op de eilanden, zonder dat er veel regen gaat vallen in deze regio. Moge lijk blijft het zelfs nagenoeg droog. Het weekeinde zal ook een wisselend weerbeeld geven met enkele - meest ondiepe - buien, maar er is tevens felle zon tussendoor, dus echt dramatisch wordt het niet met deze 'midjunizomercrisis'. Verder valt de kille (noord)westen- wind op die er vanaf donderdag al waait. Het moge dui delijk zijn dat het strandweer niet optimaal is dezer dagen, maar een gang naar de zeekant levert wel fraaie panora ma's op met witte stapelwolken in diep blauw en een vrij woeste zee zo nu en dan. Waarschijnlijk zal de zomerreces sie nog ongeveer een ruime week aanhouden en daarna lijkt het Azorenhogedrukgebied weer met een uiüoper op de proppen te komen. Een mogelijke stabilisatie van het weer lijkt dan mogelijk. Vroeger, toen de meeste zomers nog koud en nat waren, kon zo'n situatie met schapen scheerderskou wel vijf weken aanhouden en op sommige avonden brandde de kachel dan bij een graad of 12. Weerman Mare Putto DIRKSLAND - In 2007 heeft de rekenkamercom missie Goeree-Overflakkee een onderzoek (quick scan) gedaan naar de leesbaar heid en de informatiewaar de van de jaarrekening en het jaarverslag 2006 van de gemeente Dirksland. De gemeente heeft de aanbe velingen die in dit rapport gedaan zijn ter harte geno men en deze toegepast op de jaarstukken over 200'7. Deze jaarstukken zijn door de rekenkamercommissie met een dikke voldoende beoordeeld. De vier gemeenten op Goeree- Overflakkee hebben een geza menlijke rekenkamercommis sie ingesteld. Deze onafhanke lijke commissie onderzoekt of het gemeentebestuur zijn werk efficiënt, effectief en volgens de wet doet. De commissie bepaalt zelf of op verzoek van de gemeenteraad de onder werpen die ze onderzoekt. De commissie legt haar bevindin gen, conclusies en aanbeve lingen in openbare rapporten vast. Elk rapport wordt aan de gemeenteraad aangeboden. De leden van de rekenkamer commissie zijn door alle vier de gemeenteraden afzonderlijk benoemd. De rekenkamer was posidef over de jaarstukken 2006 en was van mening dat de docu menten goed leesbaar zijn. De informatiewaarde van de jaarstukken was eveneens vol doende, maar kon op enkele punten verbeterd worden. Met deze opmerkingen en aanbeve lingen in het achterhoofd zijn onlangs de jaarstukken 2007 doorgelicht. De rekenkamercommissie stelt in haar rapport met genoegen vast dat het college van de gemeente Dirksland de aan bevelingen uit de quick scan 2006 ter harte heeft genomen. Door de opbouw van de pro grammabegroting 2007-2010 en de jaarstukken 2007 aan elkaar gelijk te maken is een vergelijking gemakkelijk te trekken. Ook de functie van de verschillende onderdelen van de jaarrekening en de relatie met de begroting zijn nu duidelijk toegelicht. Verder is de lay-out van de tabellen verbeterd, een kostenverdeel- staat en een verschillenanalyse ten opzichte van de begroting opgenomen. Om de begrij pelijkheid en de leesbaarheid nog verder te vergroten zijn wederom enkele aanbevelin gen gedaan. Deze worden vol gend jaar uiteraard weer ver- werkt*bij het opstellen van de jaarstukken 2008. MIDDELHARNIS - Morgen, zaterdag 14 juni, kunnen er van 10.00-12.00 uur weer rommelmarktspullen worden ingeleverd in de schuur aan de Vissersdijk (het voormalige Meijer theater) te Middelhar nis. Wie niet in de gelegenheid is om spullen te brengen, kan voor het laten ophalen ervan contact opnemen met de heer T. Bom, tel. 0187-484807. uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede - Geref. Kerk 10.00 uur de heer J. van Geest en 18.00 uur de heer K. Baas - Gen Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Doorne weerd. In september starten Fanfa reorkest De Hoop uit Stellen- dam en muziekschool De Del tastreek weer met het nieuwe seizoen muzieklessen. Is uw kind 6-8 jaar en lijkt hem/haar het leuk om blok fluit te leren spelen en spe lenderwijs met muziek bezig te zijn? Meld hem/haar dan nu aan voor de 'Spelen met muziek'- lessen van Fanfareorkest De Hoop. Op 28 juni is er een proefles 'Spelen met muziek', om 10.30 uur in het Haegse Huus te Stellendam. Aanmel den kan via onderstaand tele foonnummer, dan wordt het materiaal voor u verzorgd. Is uw kind ouder dan 8 jaar of bent u zelf geïnteresseerd in het bespelen van een muziek instrument? Laat het dan weten. Informatie of aanmelden kan via tel. 010-4713407 of e-mail bestuur@fanfaredehoop.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2