Lustrumconcert Fiori Musicali in 'glazen zaal' Natuurfoto's met muziek Herinneringen juffrouw Kramer bij honderdjarige C.N.S. Zomerland Leerlingen bakken zelf hun brood Van Groningen wacht op groen licht puinbreker Vuursteen POLITIE EllfVnDCt1-f1lEUW5 Dromerige klanken met uitzicht op watertoren Projectie van kleurrijke schilderijen Zaterdag 14 juni 2008 Visserijdag Ouddorp STELLENDAM - Deze maand staat de C.N.S. Zomerland uitvoerig stil bij die viering van haar honderdjarige bestaan. Er zijn veel activiteiten gepland, waaronder ook een reünie op zaterdag 21 juni. Kort na de watersnoodramp, juli 1953, kwam juffrouw Kramer voor twee jaar op de school te werken. En zij maakte de opbouw van de school na de ramp mee. De nu 76-jarige mevrouw SchuUer- Kramer zette haar herinneringen op papier, waar van een gedeelte hieronder volgt. Evacués terug Herinneringen 0900-8844 Reünie i PAGINA 7 VRIJDAG 6 JUNI 2008 DIRKSLAND - In de 'gla zen zaal', Watertoren 4 te Dirksland hoopt op zater dag 7 juni het Chr. jong kamerkoor Fiori Musicali o.l.v. Sietse van Wijgerden haar eerste lustrum te vie ren. Een bijzonder pro gramma op een wel heel bijzondere locatie: een grote leegstaande glazen showroom op het bedrij venterrein naast de Dirks- landse watertoren, met een akoestiek van 5 secon den en een wijds uitzicht op de Flakkeese polders. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Voorafgaaiifl aan het conccil is er gelegenheid een inleiding op het contertpiogranmia l)ij te wonen door de beleende nui/iel<.kenner Hans Dainmeis uit (ioedcix'ede. De inleiding start om 19.00 nnr en dutnl ongeveer een half uin'. Hel ((iiiceil opent en eindigt met de klankdroinen van de Amerikaanse eoniponisl Erie Whilacie. Deze jonge compo nist, die onderlussen /eer goed in de smaak valt bij vooral jon geren, heeft werken geselire- ven met een vooial impiessio- nistisch karakter. Klankwolken komen langzaam op en ebben langzaam weg. Poulencs beioemde 'Messe en Soil', met iiilzitht op torenho ge tonen en stapelwolken, bie den de luisteraar alvvisselend serene lan<ls< lia|)|)en, lelie uit roepen, grote contrasten. De 'Messe pour double choeur' van de Zwitserse componist Krank Martin is een absoluut hoogtepiüit uil de koorlitera- luiM'. Het werk start met quasi vrijblijvende lijnen, welke sterk aan bet gregoriaans doen den ken (wal tamelijk onverwacht is voor de zoon van een steil calvinistisch predikant). De muziek is lond en romaans van sfeer en klank. Klinkende klankstromen kunt u voelen bij het dubbelkorige motel 'Singel dem Herrii ein neues Lied'. Het werk is een highlight in de polyfone wei ken van J.S. Bach en vraagt wal betreft virtuositeit veel van de zangers. De meesle pende 'swing' is vanal hel begin al hoorbaar in dit werk. De Australische cellist y\nton Baba ondersteunt het koor. Op deze feestelijke avond zal Baba levens enkele korte cel- losoli van J.S. Bach ten gehore brengen als momenten van verstilling. Bij de klanken worden kleurrij ke schilderijen van I-'oke Slribos geloond en op groot scherm op creatieve wijze geprojecteerd. Het concert wordt getacilli- leerd door Slichting I'odiuin CJoeree-Overllakkcc. Er zijn ;i()0 zitplaatsen beschikbaar in deze eenmalige 'concertzaal', de glazen koels. De toegang is gratis. Bij dil concert krijgt u levens een hapje en een cirank- je. U kunt een vaste plaats reserveren via website www. fiori-musicali.nl of leleloniscb via nr 0187-641553. Ook zon der reservering is de toegang vrij. DEN HAAC. - Hel Middelhar- nisse sloopbedrijf Van Cironin- gen BV heefi er alle verlroiiwen in dal bel l)innenkorl de mobie le puinbreker weer mag gelirui- ken. Vai)(;roningen rekent erop dal de provincie /uid-l h)lland binnenkori een nieuwe milieu vergunning voor de puinbreker een uitbreiding van bel bedrijf aan de Pascal zal verlenen. Toch stond Van Oioningen maandag bij de Raad van State diame traal tegenover de provincie. Zuid-Holland legde Van (iro- ningen eerder een dwangsom van maximaal 20.000 euro op omdat het de puinbreker zon der vergunning gebruikte. De provincie is er nog niet van ovei- luigd dat Van Groningen een nieuwe milieuvergunning voor de puinbreker kan krijgen. "De piovincie heeft Van Groningen om nadere informatie over de puinbreker en eventuele geluid- maatregelen gevraagd. Het is nog niet duidelijk oi'we wel een vergunning kunnen verlenen", zei de provinciewoordvoerster. De raadsman van Van Gro ningen dacht daar heel anders over "De provincie vergeet dat in 2002 de geluidzone rond het indusirieterrein is komen te ver\allen. Dal betekent dat Van Groningen meer geluid mag maken en dat de puinbreker wel degelijk vergimtl kan worden. Om rlie reden moet de dwang som van tafel", zei de raadsman. Staatsraad K. Brink zei dat hij de kwestie zal bekijken. Over enkele weken beslist de staatsraad o\'ei Op zaterdag 14 juni a.s. zal de Slichting Promotie Kop van Goeiee van 10.00 tot 16.00 uur weer een Visserijdag houden in de ring van Ouddorp. Tijdens deze dag kunnen de bezoekers kennismaken met alle facetten van de visserij, een belangrijke tak in de gemeente Goederee- de. De ring van Ouddorp zal wrjrden aangekleed met net ten en fuiken en er is een uil- gebreid programma. Zo zal de dag feestelijk en op bijzondere wijze worden geopend. Daarna zijn er diverse demonstraties, zoals garnalen pellen, pahng roken (tevens wedstrijd) en is er volop gebakken vis aanwe zig. t)aarnaast zijn er leefbak- ken met daarin kreeften en paling uit de Grevelingen. De familie Zandbnrg toont in een groot bassin een schaalmodel van de viskotter GO 8, claar- naast zijn er optredens van Shantykoor Op Volle Kracht en van het Viswijven koor Sootje- visch. Bij verschillende stands zijn vis en aanverwante artike len te koop. Ook voor gezellige terrasjes wordt gezorgd en is wordt aan de kleintjes gedacht. Voor meer informatie over dit evenement kimt u kijken op de vernieuwde website: www.kop- vangocree.Cf)ni. Over de steelt nabij het Knoop punt in Menheerse is inmid dels het een en ander geschre ven. Of de passanten in imur vlam staan voor het kunstwerk valt te betwijfelen. Er is meer opwinding over het prijskaart je dat eraan hangt. Maar ja, dat is altijd met echte kunst. En xuie durft te beweren dat dit geen echte kunst is? Het is een eigentijdse verbeelding van de grens lussen het Iweelingdorp Middelharnis-Sommelsdijk. Een baken dat de oude grens- steen tussen M i^ S verdringt. De vuurtoren overbrugt bijna letterlijk de twee dorpen. Een twee-aorpen-steen. Een toeris tische attractie van eilandelijke allure. En tegelijk de Neder landse variant van de Franse dolmen, de zgn. dollemans- steen. Zo genoemd omdat het een woest kunstwerk is. Het is een mmrtoren, maar daarvoor is enige fantasie nodig. Hel stenen gevaarte is een logisch venolg op de parapluhak annex kolenkit bij de rotonde, de palmvissen op hel moderne 't Hoad van Menheerse en de niet onaardige Sajicho Panza in de Westplaat. Buschauf feurs en andere weggebrui kers kunnen gerust deze Kaap Steengoed ronden. de dwangsom. Van Groningen hoopt de puinbreker weer snel te kunnen gebruiken. SOMMELSDIjK - Vorig jaar vertoonde Jan Baks op de (agri) culturele dag een serie van zijn natuurfoto's met life-nuiziek in het koelhuis van de boerderij van Hein Mijs te Sommelsdijk. Vanwege de vele positieve reac ties heeft hij een nieuwe serie over ons eiland samengesteld en ook een speciale kinderse rie gemaakt. Voor beide DVD's heeft hij bijpassende muziek gezocht en dat geeft een extra dimensie aan de presentatie. Jan Baks begon jaren geleden als hobby met fotograferen maar is er nu bijna dagelijks mee bezig. Op zijn vele buiten landse reizen maar ook hiev op het eiland kiest hij \ooral voor vogels en landschappen. Hij gaat bij vtiorkeur in het vocnjaar als de nachten korter worden en de bomen nog nici in liet blad zitten er 's morgens \'roeg voor zijn werk met volle bepakking op uit in de natuur van de kop van ons eiland. Zijn werk is 5 juli te zien op 'Muziek Dichterbij' op het erf van boe- renhofstede Lust en Last aan de Kokseweg te Sommelsdijk. Zie voor verdere informatie website www.natuurlijkgoeree- overflakkee.nl. De kinderen van 'Zomerland' m juli I9y3. "In toevalligheden geloof ik niet, maar wel in Gods lei ding. Ik wa.s niet van plan om naar Stellendam te gaan, maar toen mijn jongste broer en ik over Voorne en Putten aan het fietsen waren, kwa men we bij Hellevoetsluis aan. Het schoot mij te binnen dat er een vacature in Stellen- dam was, meteen be,sloten we over te varen. Er werd kennis gemaakt met mevrouw H.M. Haverkamp-Land (vrouw en invalster van bet hoofd M.C. Haverkamp). Ze vroeg mij of ik alstublieft kon komen als ik klaar was met de opleiding. Deze mevrouw Haverkamp bad tijdens de ramp haar te verwachten baby verloren en het was wel heel wat voor haar in te vallen. Zo'n verzoek kon je niet naast je neerleg gen... Terug op school,kwam mijn vriendin naar mij toe. Zij vroeg: "zullen we samen sol liciteren naar Erica, het zou wel leuk zijn als vriendinnen bij elkaar te blijven". Maar ik zei dat ik Stellendam beloofd had te komen. De evacués waren nauwelijks terug en veel was nog niet helemaal op orde, zodat ik de eerste drie weken bij de fami lie Klaas Kreeft terecht kwam en na de vakantie bij de fam. A. van der Vlugt, bestaande uit: mien va, mien moe, opoe, Alie en Jan. Ze waren gewel dig voor mij, dat kunt u al merken aan de voorstelling. In die maanden na de ramp was er wel support nodig: juli. geen blad aan de bomen, mod der op de weg, 17 oktober 1953 lag de hele w eggespoelde zijge vel \an de schoolgang er nog uit. 5 December 1953 was de gevel half opgebouwd. Gym nastiek deden we in het lokaal, zelf stond ik dan op de tafel om het voor te doen. Schoenen uit; 'Juf er is een gat in joe kous!" De klas had drie rijen banken: klas 1 eerste rij, klas 2 tweede rij, klas 3 derde rij. Dus ook meer kinderen uit één gezin. Achteraf heb ik een 'fout' gemaakt. Ik zou dit nu niet meer doen. In de eerste klas zat nl. een kind altijd met een snotterspin, ze had nooit een zakdoek bij haar. Toen heb ik de zakdoek van haar broertje uil klas 3 gevraagd. Dit heb ik maar één keer hoeven te doen. In de klas stonden heel grote vulkachels, daar kon je met geen mogelijke moeite bij, meneer Haverkamp was lang en hij zorgde dal elke morgen de kachel brandde: Gewei- dig! In het weekend voor de ramp was er ouderavond geweest en alles was weggespoeld, ook de handwerken. Alles moest opnieuw besteld wor den. Eén meisje wou een 'kossen' maken, maar ik wist niet wal een kossen was! Met Aardrijkskunde klas 3 begon je met Goeree-Overflakkee, maar daar moest de juf leren: Oollgensplaat: de Plaele, Middelharnis: Menheerse, etc. Rookvlees was niet na te zeggen, je moest je tong helemaal dubbelvouwen. Met de kerstvakantie zou ik langer blijven voor de tand arts en er was weer spring vloed voorspeld. De kinde ren kwamen zo witjes naar school en de koslbaas hield de haven in de gaten. We zijn nog bij een vriendin van mijn kosljuffrouw wezen slapen in Dirksland, achteraf hoorde ik dat Dirksland lager lag! Het schoolreisje was het eer ste jaar naar Ouddorp, het strand, en het tweede jaar naar Avifauna, toen was het al bekend dat ik naar Aarlan- De gang van de school na de ramp van I felmiiiri 1953. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee Rijbewijs ingevorderd OOLTGENSPL.A\T - De poli tie heeft dinsdagmiddag rond half vijf het rijbewijs ingevor derd van een 37-jarige man uit Oollgensplaat. Hij reed op de Bosweg 123 km/u, waar 60 km/u is toegestaan. Juffrouw Kramer in haar Stellendamse periode. derveen zou vertrekken, dat is gemeente Alphen a/d Rijn. Ook kan ik mij nog herin neren: met een ouderavond het boek besprak van Theo Thijsse: 'Het taaie ongerief'. En voor de kinderen had ik een spel gemaakt van de jaar getijden, zo konden ze ieder op hun eigen niveau zin gen en gedichten opzeggen. Van geen enkele school kan ik zoiets meer herinneren. Stellendam heeft wel diepe indruk op mij gemaakt. Als juf wordt je ook geacht de meisjesvereniging te leiden, dat was tot daar en toe, maar zonder te vragen of je 't wil de, moest je zonder voorbe reiding alle verenigingen lei den, en daar waren ook kerels bij. Proberen ze klem te zet ten, het ging meen ik over de zonen des donders, maar wie kaatst moet de bal terug ver wachten en de dominee nam mij weer tuk. Kees, een ventje uit de eerste klas moest kalm blijven, maar hij was watervhig. Had ik pleinwacht (en ik mocht van mijn eigen moeder niet tegen een muur hangen, dus stond ik er iets van af), en ik keek rechts, dan was Kees alweer achter mijn rug langs links. In de bank: Laat je rechter voet zien, maar Kees was zo lenig, dat je goed moest kij ken, want hij draaide alle kanten op. In mijn vrije tijd heb ik ook veel geleerd, gips strooien voor de structuur van het land d.w.z. dat het in de schotels kwam en maar por ren, tractor rijden, het moei lijkst was erwten wieden, dan moest ik op de tractor en dan was het een beetje hot en een beetje her, dit waren voor mij onbekende woorden. Gornet pellen kan ik overigens nog steeds niet. Zaterdag over 't Dirksland- se Sas naar Menheerse. Ik mocht één keer per maand naar huis. Hemelsbreed 35 kilometer, maar je deed er zo'n vier uur over. Dan kwam je maandag iets te laat, toen ik weg zou gaan mocht ik elke week wel, maar ik heb het reuze naar inijn zin gehad, hele lieve mensen ontmoet, maar ik wou toch een gemak kelijker reis naar huis heb ben." "Ik zou nog zoveel kunnen vertellen, maar mijn man en ik hopen D.V. 21 juni op de reünie te zijn. Mocht u, jij niel aanwezig zijn, zou ik toch graag wat van u willen horen. Mijn adres is Dorpsstraat 33, 2445 AJ Aarlanderveen, lel.0172- 571280." De reünie wordt gehouden op zaterdag 21 juni in het schoolgebouw, van 13.00 tot 16.00 uui. Allen die in het ver leden en heden aan de school verbonden waren en zijn, zijn van harte welkom. Opgeven kan via website www.cnszo- merland.nl. Schriftelijk kan ook via C.N.S. Zomerland, Prinses Marijkestraat 30, 3251 XP Stellendam. MIDDELHARNIS - Maandag gingen de leerlingen van de groepen 6, 7 en 8 van C.B.S. 't Kompas uit Den Bommel naar het Edudelta College locatie Schoolstraat (voorheen De Technische School) in Mid delharnis. Dit waren de laatste groepen van 't Kompas, want op de \oorgaande maandagen waren de andere groepen al actief geweest in het 'kooklo- kaal' van de school. Voor de kinderen lag al een stuk deeg te wachten en hier mochten ze zelf \'lechtbroodjes van maken. Zij kregen natuurlijk uitleg van de leerlingen C>)nsumptieve Techniek over hoe het maken van een brood in hel werk gaat. Tot slot mochten ze allemaal een 'broodje gezond' maken om mee naar huis te nemen. Dit vormde een leuke afsluiting van een jaar waarin gewerkt is over het thema 'ga voor gezond'.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 7