1948 - Israël jubileert - 2008 Flessenpost oncertagenda -v^-S XLXt EIIAtlDEn-niEUWS Het wordt Israël keer op keer aangerekend dat de Palestijnen nog geen eigen staat hebben. 'Zolang Israël hun weigert zelfbestuur te geven, zal het in het Midden-Oosten niet tot vrede komen', is een bewering die al jaren door regeringsleiders wordt verkondigd. Het is vrijwel zinloos om je tegen een dergelijke stelling te verzetten. Toch kan het nut tig zijn om nog een paar feiten in herinnering te brengen. De Joodse volk heeft een onvervreembaar recht op Palestina Het Joodse volk na 60 jaar f.' i& -:* *c* •y STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Uits^gen Damclub 'Denk en Zet' PAGINA 6 VRIJDAG 6 JUNI 2008 (4) 1) Er had sinds 1948 een Palestijnse staat kunnen zijn als de Arabische landen met het verdelingsverdrag dat door de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties met overgrote meer derheid was aangenomen, akkoord gegaan waren. Ze wezen het echter af en kozen voor oorlog. Tijdens het ochtendgloren van 15 mei 1948 rukten ze de zojuist ontstane staat Israël binnen en vielen de Egypti sche bommen op Tel Aviv. 2) Het gebied dat door de VN onder Israël en de Palestij nen was verdeeld, had nooit aan de Palestijnen toebe hoort. Er was nog nooit een Palestijnse staat geweest. In de achterliggende periode hadden de Turken (1517- 1917)en de Engelsen (1922- 1948) het in dit gebied voor het zeggen gehad - de Engelsen met de opdracht van de Volkenbond om er een Joods Nationaal Tehuis voor te bereiden. 3) De Aiabische regeringen hadden zich nog nooit om het lot van de Arabieren die in dat gebied woonden, bekommerd. Ze zijn dat pas gaan doen na de verplette rende nederlaag die ze tij dens de Zesdaagse Oorlog (1967) hebben geleden. 4) Ook hebben ze zich nooit iets aangetrokken van de Palestijnse vluchtelingen die - op hun aandrang - in hun landen een onderko men hadden gezocht. Deze mensen worden sindsdien als een politiek wapen tegen Israël gebruikt. Voorstellen van de Verenigde Nanes om ze in de gastlanden te integreren, zijn steeds gesaboteerd. De Joden zijn echter - zij het onder pro test - akkoord gegaan met het gebied dat hun door de VN was toegewezen, ook al hadden ze volgens de Balfour-verklaring en de Bijbel recht op veel meer! Ms Abraham in Kanaan is aan gekomen, zegt de Heere: "Aldit land zal Ik U geven en aan uw zaad tot in eeuwigheid". Er is maar één land dat van de Hee re land gekregen heeft en dan ook nog tot een eeuwigdurende bezitting. Een belofte die maar liefst - vaak onder ede - 46 maal herhaald wordt. In het hemelse kadaster zijn de grenzen van dat land nauwkeurig bepaald. Daar staan resoluties van de Verenig de Naties, Oslo-akkoorden, de bemoeizucht van een Ameri kaanse president of een Euro pese Unie machteloos tegen over. Ook al probeert iedereen Israël te dwingen gebieden af te staan, God heeft Zijn eigen agenda. Het is waar, de Verenigde Naties verdeelden het land in een Isra ëlisch én Palestijns deel (een verdeling overigens die door de Arabieren mordicus werd afge wezen). Maar Israël bestaat toch niet bij de gratie van de Ver enigde Naties? Judea, Samaria en de Golan zijn voluit Bijbelse gebieden. Ze vormen de rug- gengiaat van Israël. Dat nu zijn de gebieden die de Palestijnen opeisen. En juist die gebieden noemt men dan de 'bezette gebieden'. Jericho, de eerste stad, die God aan Israël gaf moest - overeen komstig de Oslo-akkoorden - als eerste stad weer worden afge staan. Daarna volgden Bethle hem, waar Naomi en Ruth heb ben gewoond; waar David zijn kudde weidde; waar Jezus werd geboren; Silo, waar de taberna kel heeft gestaan; Sichar, waar Jezus zich aan de Samaritaanse De Menorah. vrouw vertoond heeft; Hebron, een stad die 68-maal in de Bij bel wordt genoemd, waar de aartsvaders hebben gewoond en waar ook koning David nog heeft geregeerd, en ga zo maar door. Uiteindelijk gaat het om Jeruza lem. De Oslo-akkoorden waren nog maar nauwelijks getekend, of Yasser Arafat werd niet moe om bij herhaling in het open baar te verklaren dat Jeruzalem de hoofdstad van Palestina zou worden; dat de Palestijnse vlag zou wapperen op de muren, de minaretten en de kathedralen van de stad. Ten diepste is de strijd met Israël geen politieke, maar een geestelijke strijd. De Arabische wereld kent maar één ideaal: de wereldhegemonie van de islam. En onlosmakelijk daarmee ver bonden: de totale vernietiging van Israël. Het zijn evenwel niet de regeringsleiders, maar het is God die de geschiedenis schrijft: "Zie, Ik zal Jeruzalem stellen tot een lastige steen; allen, die zich daarmee beladen, zullen'gewis doorsneden worden; en al de volken der aarde zullen zich tegen haar verzamelen" (Zacha- ria 12:3). Israël mag op heel wat pres taties en verworvenheden terugzien. De infrastructuur - onderwijsinstellingen, zie kenhuizen, overheidsapparaat en verkeersnet - werd in een zeer korte tijd uit de grond gestampt. Daarnaast werd Israël gedwongen in de 60 jaar van zijn bestaan zich van dag tot dag te verdedigen. Defensie en veiligheid slokken ieder jaar meer dan 10% van het bru to nationaal product op. (In Nederland is dat 1,6%). Israël heeft geen natuurlijke rijkdom men. Gelukkig maar. Hadden ze olie of andere delfstoffen, dan zouden ze door hun vijan den ook nog van roof beticht worden. Wat de zionistische pioniers wel aantroffen, toen ze in Israël kwamen, waren moerassen. In de bijna 2000 jaar dat Israël onder vreemde heerschappij verkeerde, was er niemand in het land geïn teresseerd. Een schaap of geit kon er nauwelijks nog voedsel vinden. De belangstelling ont stond pas nadat de immigran ten het land tot bloei gebracht haddenZonder wegenzonder onderkomen, zonder drinkwa ter, zonder elektriciteit waren ze aan de slag gegaan. Waar waterbuffels leefden, papy rusriet groeide en zwermen muskieten tierden, ontstonden ten koste van bloed, zweet en tranen en van kolonisten die stierven aan malaria, vruchtba re gebieden. Ook de woestijn kwam tot bloei. Het ministaat je heeft in de afgelopen 60 jaar meer berooide vluchtehngen moeten opvangen, meer oorlo gen moeten voeren, voor meer terreur- en oorlogsslachtoffers moeten zorgen dan welk ander land ook. Het wordt al zestig jaar van alle kanten bedreigd. Het trok zich in 2005 uit de Gazastrook terug. De wereld juichte de stappen die Sharon had genomen allerwegen toe. Dit was de oplossing! De drei ging is met 500% toegenomen. Begin 2008 vielen er meer dan 50 rakelten per dag op Israë lisch grondgebied. De school kinderen in Sderot lopen met trauma's rond. Dagelijks teiste ren qassamraketten de stad en omgeving. Keer op keer gaan de sirenes. De 15 seconden die de kinderen hebben om een veilige plaats te zoeken, ver oorzaken paniek. Angst wordt opgebouwd. Als het alarm gaat, zijn er kinderen die niet meer in staat zijn om ook maar één stap te verzetten. Wat doet die wereld die zo enthousiast was over de stap pen die Sharon had onderno men nu? Israël bekritiseren als het maatregelen daartegen neemt. Israël werd door Hez bollah vanuit Libanon met raketten bestookt. Het trad daartegen op, maar het werd uiteindelijk tot vrede gedwon gen. De wereld zou wel voor de oplossing zorgen. De VN stuurde een troepenmacht om de rust te herstellen en te hand haven, en om herbewapening te voorkomen. Inmiddels heeft Hezbollah al driemaal zoveel raketten als toen de oorlog in 2006 eindigde en die raketten kunnen alle grote steden van Israël bereiken. En wat doet die wereld nu? Ze zwijgt! En als het ooit nog eens zo ver komt dat dat kleine stukje land - onder druk van de wereld - verdeeld wordt in een Israëlische en een Palestijnse staat, en de raket ten dan ook van die kant het land binnenkomen. Wat doet de wereld dan? Zwijgen! En toch..., ondanks kapitalen die moeten worden besteed aan oorlogen, aan terreurbe strijding en aan de opvang van iramigranten, heeft Israël een bloeiende economie opge bouwd. De groei daarvan mogen we wel als een wonder beschouwen. Het nationaal product - dat is het totaal van alle geproduceerde goederen en diensten - is in die 60 jaar gemiddeld met 6% toegeno men, een percentage waaraan Europa en Amerika niet kun nen tippen en dat in een tijd dat de bevolking tienmaal zo talrijk werd. Het inkomen per hoofd van de bevolking werd zesmaal zo hoog. De Israëlische munteenheid, de shekel, is één van de sterkste valuta van de wereld. De Israëlische beursin dex steeg sinds 1999 sterk, in tegenstelling tot de AEX. Israël kent de meeste patenten en de meeste startende bedrijven waar baanbrekend medisch en technologische werk wordt verricht. Daar kan geen enke le andere economie in deze wereld tegenaan. Het mag dan voorgekomen zijn dat een land een vergelijkbaar hoog percentage nationaal inkomen had, maar niet één van die lan den werd geconfronteerd met een vertienvoudiging van zijn bevolking. Landen met een snelgroeiende bevolking zijn meestal arme landen. Israël heeft tijdens zijn bestaan pok perioden van economische crisis doorgemaakt. Dat was onder meer het geval na de Yom Kippoeroorlog (1973) en de Libanonoorlog (van 1985). Er ontstond toen een torenho ge inflatie en de schuldenlast van de staat liep onmetelijk hoog op. Maar daarna beleef de de Israëlische economie een soort genezingsproces. Er kwam een gestage groei. Inzin kingen kwamen niet meer voor, zelfs niet na de Tweede Libano noorlog (2006). Tegenwoordig is de inflatie zo ongeveer het laagst van alle landen van deze wereld. Doordat in de laatste drie jaar de uitvoer de invoer overtreft, verloopt ook de vereffening van de staatsschuld succesvol. En dat is niet omdat Israël zoveel natuurlijk grondstoffen heeft, want die heeft het niet. De export beperkt zich voor namelijk tot computersoftware, militaire uitrusting, chemica liën en landbouwproducten. Slot volgt vH 4i fJt sm Ai Ai f» ^g In ons asiel zitten op het moment o.a. twee Duitse Herders te wachten op een nieuwe baas. De eerste is Azizi, een teefje van 7 jaar. Azizi is een heel lieve en aanhanke lijke hond. Ze kan alleen niet bij katten en ook niet bij andere honden, want daar valt ze naar uit. Maar verder is het een heel lief dier en een trouw maatje. Chess is ook een Duitse Herder, ook een teefje van 7 jaar. Chess is ook een heve hond, maar kan ook niet bij andere huisdie ren. Ook Chess wil weer graag een lieve baas en een gezellig thuis. Van de katten wacht Figaro al een tijdje op een nieuw baasje. Figaro is een rode kater van i'A jaar oud. Het is een lieve kater die wel van kroelen houdt, maar alleen zolang hij daar zelf zin in heeft. Voor Figaro zoeken we een plaatsje bij iemand zonder kleine kinde ren en zonder andere huisdieren. Dan worden er regelmatig vondelingetjes bij het asiel gebracht en natuurlijk willen ook deze katten weer graag een liefdevol tehuis met op tijd hun natje en hun droog je en wat aandacht. Over hun achtergrond is uiteraard niets bekend, maar het zijn over het algemeen altijd lieve dieren, al kunnen sommigen wat schuw zijn en wat tijd nodig hebben om te wennen. Dien is zo'n vondelingetje, een cypers- rode poes van ongeveer eenjaar oud, een lief dier. Felina is een zwart-witte poes, 11 jaar, lief en een beetje afwachtend. Geert is een cyperse kater van 1 jaar oud, een lief dier, maar erg bang. We zoeken voor hem dan ook een plaatsje bij een rustig gezin zonder kleine kin deren. Stuffie is een cyperse poes van 8 jaar. Ook Stuffie is behoorlijk bang uit gevallen en zij wil ook graag een rustig plekje bij iemand waar ze alle tijd krijgt om uit haar schulp te kruipen. Het vondelingetje Dien. Heeft u interesse in één van de dieren, u kunt het asiel vinden aan de Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, tel. 0186- 655150, openingstijden: maandag t/m zater dag van 11.00 tot 16.00 uur, website www. dierenstee.nl. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK MIDDELHARNIS - Uitslagen van de eerste ronde, gespeeld in de zomercompetitie. M. Klink - J. Kruik3-0 J.A. Dekker - R.Jacobs3-0 D. Wolfert - A. vd. Veer1-1 J. van Hoorn - J. Koppelman1-1 J. v.d. Ouden - A. Jelier1-1 J.J. Meiaard -Joh. Wolfert 1-1 B. de Pree -J.A. Nipius1-1 De zomercompetitie ging met 15 deelnemers van start. Dirksland was met vier spelers vertegenwoordigd. Van Oud- dorp doet één speler mee. De overige spelers zijn van 'Denk en Zet'. De eerste ronde liet weinig opzienbarende dingen zien. De beste prestatie leverde Jelier die in een wedstrijd, die tot 12 uur duurde. Van den Ouden een remise wist af te dwingen. Ook Meiaard gaat het steeds beter doen. Hij stuurde het tegen Joh. Wolfert op een fraaie remise aan. Kruik kwam tegen Klink lang zaamaan wat minder te staan. Toen hij ook nog een schijf ver loor, was het spoedig bekeken. Jacobs sloeg tegen Dekker de verkeerde kant uit. Dat kostte hem de partij. D. Wolfert en Van der Veer speelden een pittige partij. Wolfert kroop op een gegeven moment door het oog van de naald doordat Van der Veer de winst over het hoofd zag. Het werd remise. Van Hoorn voerde tegen Kop pelman een fraaie slagzet uit, maar wist de partij toch niet te winnen doordat hij in tijdnood de verkeerde voortzetting koos. Du Pree bleef Nipius de baas. Jammer dat hij nog steeds veel te vlug speelt. Deed hij dat niet dan zou hem dat meer punten opleveren. S. Maliepaard was vrijgesteld. STELLENDAM - Op een vergadering van de 'Rei zende Dichters' kwam enkele maanden geleden een creatief plannetje bovendrijven. Misschien was het een leuk idee om een persoonlijk gedicht in een fles te stoppen en daarna in zee te gooien. Er werd gespeculeerd over de onverwachte en spontane reacties die het vinden van zo'n fles te weeg zou kun nen brengen. Eén van de leden, bevriend met een vissersfamilie, zou vragen of zij flessen mee naar zee wilden nemen. Op zaterdag 31 mei was het zover. Vroeg in de ochtend werd de tocht ondernomen naar de Stellendamse binnen haven. Daar lag, nog maar net terug van een lange nacht vis sen, de garnalenboot 'The Mil lers'. De eigenaars, Ijerk en Jacobie Molensteeg ontvingen de Reizende Dichters hartelijk. Met het idee, dat zij de flessen op hun volgende, nachtelijke locht voor ons in zee zouden gooien, bood Frouke Biene- felt een mand met flessen aan. Maar zo werken de 'Molen- steegjes' niet. /\ls die flessen naar zee moesten, dan over dag, zodat er foto's van kon den worden gemaakt. En het karweitje mochten de Reizen de Dichters ook zelf opknap pen. Dus werd na de koffie de motor gestart, waarna onder een waterig zonnetje en weinig wind door de schutsluis rich ting 'zeegat' werd gevaren. Na een paar kilometer vond Tjerk de ideale plek om het creatie ve vrachtje te lossen. Frouke las in de stuurhut een passend gedicht voor en gooide daarna de flessen één voor één in het water. Ook Ijerk nam er een paar voor zijn rekening. Of de flessen met hun dichterlijke inhoud ook verre bestem mingen zullen bereiken hangt van veel factoren af Daar zijn wind en water verantwoorde lijk voor. De Reizende Dichters hopen natuurlijk op exotische vindplaatsen. Op de terugweg volgde nog een heldere uitleg van Jacobie over de garna- lenvangst en de verwerking ervan. Voor het gezelschap het wist, was men al weer terug bij de sluizen en lag men, twee uren na vertrek, weer aange meerd, een ervaring rijker en diep onder de indruk dat twee zulke hardwerkende mensen deze toch - geheel belange loos - voor de cultuur over hadden. De Reizende Dichters bedanken hen daarom nog eens heel hartelijk. Onderstaand tot slot een gedichtje van Frouke Biene- felt, genaamd 'Flessenpost': Denkend over grenzen lieen flessen gevuld met dichterlijke vrijheid Zee, neem mee stroom op Inspireer de vinder (9o 2008 Zaterdag 7 juni Hersteld Hervormde Reho- bothkerk - Sommelsdijk. Orgelconcert door Sander van den Houten. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 7 juni Hervormde Kerk - Stad aan 't Haringvliet. Concert door Anne Marie Huizer op de panfluit, met medewerking van meerdere fluitisten. Orgel: Piet Bechtum. Aan vang: 19.30 uur. Zaterdag 7 juni Hervormde Kerk - Den Bommel. Concert (met veel samenzang) door het Chr. Gemengd Koor 'Soli Deo Gloria' uit Stad aan 't Haringvliet o.l.v. Corné de Geus, het Kinderkoor 'Goed Nieuws' uit Den Bommel o.l.v. Esther Hol- lestein en het Chr. Gemengd Koor 'Maranatha' uit Den Bommel o.l.v. René Hokke. Meditatie: Ds. C. Doorne- weerd. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 14 juni Hervormde Kerk - Middel- harnis. Een concert met als thema 'Orgelmuziek uit de dertiger jaren' met onder meer aandacht voor Hugo Distier en Olivier Messiaen, die 100 jaar geleden werden geboren. Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag 20 juni Hervormde Kerk - Som melsdijk. Orgelconcert door (jeugdige) leerlingen van Paul Kieviet. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 5 juli Bij de Vuurtoren - Oud- dorp. Jubileumconcert van 'Deo Cantemus' uit Rotter dam. Organist: André de Jager. Meditatie: Ds. Kant. Aanvang: 19.30 uui'. Zaterdag 5 juli Hervormde Kerk - Dirks land. De COV Laudando uit Middelharnis voert Italiaan se Zomermuziek uit. Hier bij werken mee: het Orkest Franc Pollman en organist Wim Diepenhorst. Algehe le leiding: Rinus Verhage. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 9 juli. Hervormde Kerk - Goede- reede. Eerste zomerzang- dienst. Concert van het Chr. Kinderkoor 'Kadosj" uit Goedereede. Orgel: Anton Weenink. .Meditatie: ds. E. de Mots. Aanvang: 19.30 uur. Woensdag 23 juli Hervormde Kerk - Goede reede. Tweede zomerzang- dienst. Orgel: Jan Bezuijen Meditatie: Ds. M. Messema ker. Aanvang: 19.30 uur. Woensdag 6 augustus Hervormde Kerk - Goede reede. Derde zomerzang- dienst. Organist: Henk Ter- brugge. Meditatie: ds. G. Bos. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 4 oktober Rehobóthkerk - Som melsdijk. Koor- en Samen- zangconcert ten bate van de Wereld Wijde Zending m.m.v. het Jongerenkoor Jigdaljahu' o.l.v. W.A. den Hertog; het Urker Mannen koor 'Halleluja' o.l.v. Bert Mol; Marco den Toom: orgel enjohan Bredewout: piano. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag, 11 oktober Hervormde Kerk - Oude -Tonge. Het 16'' orgelcon cours voor amateurs, geor ganiseerd door de Vereni ging van Orgelvrienden. Aanvang: uur. Slotconcert door de jury (Anco Ezinga en Sietze de Vries) en de drie prijswinnaars. Aan vang: 20 uur. Zaterdag 15 november Hervormde Kerk - Dirks land. Uitvoering van de Lutherische Messe van J-.S. Bach, O praise the Lord van Handel en Magnicficat van Vivaldi door het Vocaal ensemble 'Magnificat' o.l.v. Rinus Verhage met mede werking van het orkest "Flo- rilegi Musicum'. Organist: Wim Diepenhorst. Solisten: Peta de Groot, alt; Marij ke Nieuwenweg, sopraan; Paul Kieviet, tenor en Ralph Looy, bas. Aanvang: 19.30 uur Zaterdag 22 november Doopsgezinde Kerk - Oud- dorp. Jubileumconcert van het Interkerkelijk Gospel koor "Per Amore"uit Stel- lendam o.l.v. Ad de Joode. Pianist: Rob van Dijk. Aan vang: 20.00 uur Zaterdag 13 december Hervormde Kerk - Goeder eede. Kerstzangdienst. Aan vang: 20.00 uur. Zaterdag 13 december Dorpstienden - Ouddorp. Uitvoering van de Kersto ratorium 'In de volheid van de tijd' van Leander van der Steen door de Chr. Gem. Zangvereniging 'Hart en Stem' en het Chr. Kinder koor Jong begonnen' o.l.v. Jan Besuijen m.m.w. van een safnengesteld orkest. Organist: Johan van Broek hoven. Aanvang: 19.30 uur. Vrijdag 19 december In de toren van Goeder eede. Kerstconcert door het Chr Jong Kamerkoor 'Fiori Musicali' o.l.v. Sietske van Wijgerden. Aanvang: 19.00 en 21.00 uur. Zaterdag 20 december De COV 'Laudando' uit Middelharnis geeft een lustrumconcert ten bate van 'Calando' Uitgevoerd wor den de eerste vier cantates uit het Weihnachtsorato- rium en het openingskoor deel 5. Medewerkenden: het Barok Ensemble 'Eik en Linde'; de sopraan: Hieke Meppelink; counter tenor: Dave ten Cafe; tenor: Henk Gunneman; bas: Wiard Witholt; orgel: WimDie- penhorst. Algehele leiding: Rinus Verhage. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 24 december Hervormde Kerk - Goede reede. Kerstliederen The ma 2 voor 2008. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 24 december Hervormde Kerk - Mid delharnis. Kerstzangavond door het Jongerenkoor 'Het Kleinood' uit Aagtekerke o.l.v. Jan Wisse en het Chr. Gemengd Koor Jeduthun' uit Middelharnis eveneens o.l.v. Jan Wisse. Organist: Hans van Heemst. Aanvang: 19.30 uur. Deze rubriek - uitsluitend bedoeld voor kerkconcerten op Goeree en Overflakkee - beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerk stelligen. Verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van hun pro gramma op bovenstaande informatie richten. Komen er- onverhoopt toch meerdere concerten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van bin nenkomst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enkele weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concer ten tot een jaar na datum wor den opgenomen. Aanmeldingen voor deze rubriek vindt plaats door mid del van formulieren, die kun nen worden aangevraagd via tel. 482560. Ook is het mogelijk een e-mail te sturen aan: jvanhoornfi wxs.nl die inhoudelijk over eenkomt met de vragen van het formulier.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6