Ipl gin ï^ii ii^^ WD Tweede Kamerlid Janneke Snijder zet zich in voor Zuiderdieppolders Echtpaar In 't Veld-Visch diamanten bruidspaar 9 Burgemeester De Vries voortaan burgemeester Hommes IMog 6 dagen! Het mensbeeld in de politiek Marktdag in Stad ,:i.3,/- Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag I.v.m. geregistreerd partnerschap: i^nops^^^ Slejaargang Nr. 7716 Vrijdag 6juni 2008 Prijs losse nummers 0,80 Hel zit liel kabinet Balkenende niet wee. Dat vcxir een deel Ie xvijten aan externe facttmm. De malaise of) de Amerikaanse huizenmaiiit Irok zijn sporen over de hek wereld. Zo ook in Nederlaiul. Daarbij gaat het niet alleen over wat xverkeüjk gebeurt, maar ook luje de .mmenleving het aanvoelt. In loerkelijklieid hee/t de Nederlandse economie de eerste klappen -en de rest waarschijnlijk ook-goed opgevangen, maar liet doet pijn, ook in de huis- hmulportemonnee. Daarnaast is er de ex/jUisieve .'itij^ng van de olieprijs. Dat is geen zaak waar een regering op eigen houtje maatregelen tegen kan nemen. Tenminste, dan is liet hek van de Euro pese dam, en zal de c/mcurrentie alleen maar toenemen. En als er maatregelen gnomen worden, is dal in de sfeer van actijnsverlaff.ng. Dat betekent twee dingm: de consument zal niet bezuini gen in het gebruik en de belastingop brengsten vallen lager uit dan begroot. Met alle gevolgen voor 's lands huis houdboekje Gevolg is wel dat beroeps groepen die sterk ajhankeüjk zijn van olie als primaire energjebron (met daar- (uin gekoppelil de giisprij.s) momenteel veel te Ujclen liebben van de hoge prij zen. Ongetwijfeld zal er een moment komen dat de consiiment een en ander bij de kassa gatit merken. Eigenlijk is dat al zo: liet wereldvoedselprobleem is Injuoorbeeld echt een wereldvoedselpro bleem, voor lie een opzijn bord, voorde ander in zijn portemonnee. Ondertus sen moeten er cao's worden afgesloten. Dat is een ritueel waarbij de regering liefst toeziet. Ook cds er gestaakt wordt. En dat gebeurt momenteel De bakens zijn kennelijk nog niet zo ver verzet dat ingezien wordt dat er het laatste half jaar essentiële veranderingen in de economie optraden. En. dus wordt de autcrmobilist die liet openbaar vervoer ml gebruiken weer de auto ingejaagd. En dus wordt er kostbare melk geloosd, terwijl elders kinderen omkomen van honger. To is er meer te noemen. Daar mee is geen oordeel uitgesproken over liet .spel van vraag en aanbod, maar hel is wel een indicatie dat de gbbali- sering doorzet. Alles heeft met alles te nuiken in deze wereUi. Het is goedkoop - la/d ook nog iets goedkoop zijn - om van al die zaken, of) voorliand de reuring de schuld te geven. Of om de ploeg van premier Balkenende gebrek cum daadkracht te venmjten. Dezelfde samenleving zou moord en brand roe pen als de ^raagde daadkracht wel tverd getoond. Dat betekent immers: doorzetten, en als het moet tegen de draad ingaan. Er is nog wat. De poli tieke mores (zeden) veranderen. Het debat dreigt oppervlakkig te worden. Tegenover de inhoud, de poütiek van de personen, van het gevatte woord op de rechte tijd, van inhouden van een zin, zonder de achterliggende motive ringaan te geven, ofnogerger, zonder achterliggende inhotul. De media zijn daariij het doorgeefluik naar de bur- ge>: Daarmee worden de media niet geoordeeld, want hun afnemers willen niet antlers. Het debat in de Kamer als volkmer-maak. Wie snedig iemand <le mond snoert, of met verbfuil geweld de ander iwerschreeuwt, scoort. De Neder landse poUtiek moet daaraan nog wen nen. Ongetuijfeld zal er wel een soort evennncht gevonden worden. Nu is het soms gênant hoe goede ideeën worden afgesenieenl. Als het over- inhoiulen gaat, had dit kabinet ei' wel een paar in petto. iMngzaamaan komt de samen leving tol liet besef dat het indixridu- alistiK ook z'n kwalijke kanten heeft. Groepsdenken leidt tot groepsregels, wie zich daaraan onttrekt, laat zich niets gezeggen. Groepsregels binden dus. En daarmee zitten we in het hart van de politiek. Als alle politieke groeperingen de zelfde regels uiillen inbrengen, is het einde politiek, einde democratie. Koe koek één zang, of volgens een algemeen geldende regeL elk vogeltje zingt maar zoals liet gebekt is. De uilersten zijn dan dictatuur en anarchie. Daartus sen vinden we de democratie. Die gaal zorgvuldig met inhouden van groepen om. Tegelijkertijd proberen politieke partijen of stromingen hun specifieke inhoud centraal te krijgen.. Daarom hebben zij een programma. Dat leidt tot standpunten. Inlemetdemoaatie in de zin van de meeste stemmen gelden - en dat betreft dan het programma - leidt tot niets, tot wisselende standpunten. Wat dal betreft is het te begrijpen dat de brief van staatssecretaris Bussema- ker over embryoselectie zo veel commotie heeft venmzaakt. De politieke inhoud die ermee gemoed is, heeft alles te maken met de visie op hel leven, op de mens. Die xrisie wordt xceer mede bepaald door de levensbeschomoing die men aan hangt en in hoeverre die mag doorklin ken in de samenleuing. Wat er ook deze week over gezegd is, wat er ook gebeurd is, zo 'n debat raakt de kern van de poli tiek, de kern van het bestaan. Het is het debat over mensbeelden. MIDDELHARNIS - Op vrij dagmiddag 30 mei jl. zijn biirgeiiiecster mevrouw de Vries-Homines en de heer L. de Kooning uit tloedereede in het gemeenteliiiis van Middel- liarnis een geregistreerd part nerschap aangegaanVanaf 30 mei 2008 is het de burge meester daarom wettelijk niet meer toegestaan om de naam De Vries te dragen. Zij heeft ervoor gekozen haar ineisjes- naam Hommes te voeren. GOEDEREEDE - "Het omzetten van goede land bouwgrond in natuur gebied, zoals dat op dit moment op verscheidene plaatsen in Nederland wordt voorgesteld, is in mijn ogen geen goede ontwikkeling." Dat is de stellige mening van Jan neke Snijder-Hazelhoff, WD Tweede Kamerlid en woordvoerster voor deze partij in de Kamercom missie Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Niet alleen de Zuiderdieppol ders, maar ook plaatsen in Groningen, Noord- Holland en Zeeland zijn de afgelopen jaren gecon fronteerd met plannen om landbouwgronden te ver anderen in natuurgebied. Dit gegeven was voor de WD reden genoeg om vragen te stellen in de Tweede Kamer. Ook is er begin mei een speciale rondetafelzitting georga niseerd waarvoor diverse organisaties werden uit genodigd om over dit onderwerp van gedachten te wisselen. Door Dorien Kickert Janneke Snijder was een van de VVD politici die vorige week een werkbezoek brach ten aan de Zuiderdieppolders om de stand van zaken nog eens door te nemen. Samen met een aantal Statenleden, fractieleden van Goedereede en Dirksland en bestuurs leden van de VVD Goeree- Overflakkee werd een bezoek gebracht aan het gebied en aan de inmiddels welbekende schuur van Hans Biemond. Daar werden de bezoekers op de hoogte gebracht van de laatste ontwikkelingen. Vori ge week heeft de Werkgroep Zoet Flakkee met gedeputeer de Joop Evertse gesproken en is er nogmaals gekeken OOLTGENSPL^AT - Op maandag 2 juni 2008 bezocht waarnemend burgemeester Jan Heijkoop van de gemeen te Oostflakkee het echtpaar In 't Veld-Visch. Namens het gemeentebestuur feliciteer de hij hen met hun 60-jarig huwelijk. Een boeket maakte de felicitaties compleet. De heer In 't Veld en mevrouw Visch trouwden op 1 juni 1948 in Ooltgensplaat. De heer In 't Veld is 88 jaar en nog erg vitaal. Jarenlang heeft hij in de agrarische sector gewerkt. In het gesprek met de burge meester gaf hij aan dat hij best een boek zou willen schrijven over wat hij en zijn vrouw alle maal hebben meegemaakt in de zestig jaren dat zij getrouwd zijn geweest. Binnenkort gaan ze met kinderen en kleinkin deren het heuglijke feit vieren tijdens een etentje. Foto: Geweetilf Oostflakkee naar alternatieven. Eén van de alternatieven is een nieuw plan, dat de werkgroep Zoet Flakkee heeft ontwikkeld in samenweiiking met Johan van Nieuwenhuizen. Hans Bie mond presenteerde dit plan aan de VVD-ers, wat in korte lijnen inhoudt dat het Zui- derdiep wordt gehandhaafd en het gehele jaar licht brak blijft, doordat er een geschei den afvoer van water wordt gerealiseerd. Het zoetwater kanaal voert door de bestaan de waterlopen naar de Kop van Goeree. Het gemaal hoeft niet te worden verplaatst. In de Scharrezeepolder wordt wel een nieuw natuurgebied aangelegd, dat aansluit op de Scheelhoek. "Wij hopen van harte dat dit alternatief de benodigde steun zal krij gen, zodat wij nu eindelijk uit de impasse kunnen komen. Gedeputeerde Evertse vindt het niet zijn taak om zelf alternatieven te ontwikke len, maar is wel bereid om deze te bestuderen. Hij heeft hierover al gesproken met de gemeentes en het Waterschap, maar hij wil eerst zeker weten of er draagvlak voor dit plan bestaat," aldus Biemond. Verlies cultuurhistorie Volgens Janneke 'Snijder is er in het verleden opdracht gegeven aan de provincies om een aantal hectares nieuw In Stad aan 't Haringvliet houdt zaterdag 21 juni van 9.00 tot 16.00 uur de restauratiecommissie van de Hervormde gemeen te aldaar een marktdag waarop voor iedereen wat te beleven is. \'oor de kinderen zijn er spel letjes, een luchtkussen en ze kunnen zich laten schminken. Voor de verzamelaar is er de rommelmarkt waar veel leuke snuisterijen te vinden zijn. De creakraam is weer vol, er zijn diverse workshops, er is een enveloppenstand en een rozenboom met mooie prijsjes voor iedereen. Verder is er kof fie met cake, barbecue, appels en aardappels. Er is deze dag een verloting, in de kerk wordt muziek ten gehore gebracht, en tijdens de marktdag kunt u familie- of portretfoto's laten maken waarvoor u zich kunt aanmelden bij dhr. J. Malie paard, tel. 611321. Iedereen is hartelijk welkom. natuurgebied te vinden. "Daar hoorde destijds ook een bud get bij, maar dat is al lang niet meer voldoende. Je moei je dan afvragen of het nog wel verantwoord is om met deze plannen door te gaan, ook al in samenhang met de wereld voedselproductie. Niet alleen hier, maar ook elders ontstaan nu deze discussies. Wij moeten de goede landbouwgronden hiervoor niet opgeven. Ont- poldering gaat ten koste van de cultiunhistorische waarde van een gebied. Op dit moment proberen wij dit ondeivverp op de agenda te zetten van de Tweede Kamer Het is belang rijk dat wij een signaal hier over afgeven. Wij kunnen dit echter niet alleen. Wij hebben de andere partijen nodig om tot een bevredigend resultaat te kunnen komen!" Willem Topper, woordvoerder in de commissie Groen, Water en Milieu van Provinciale Sta ten, meldde dat er inmiddels binnen deze commissie pittige gesprekken over dit onder werp hebben plaatsgevonden. Samen met het GDA en SGP/ CL' heeft de VVD fractie vra gen gesteld aan het college van GS. "Er had eerst gekeken moeten worden of het plan, oin een aantal hectares nieuw natuurgebied te scheppen, wel hier op deze plaats zou moe ten worden uitgevoerd. Is dit wel de juiste plek? Leg niet zo maar een iiatuurplan ergens neer, zeker niet op prima land bouwgrond." Ruimte voor heroverweging De fractievoorzitter van de VVD in de Provinciale Staten, Frederik van der Dussen, was eveneens aanwezig tijdens het werkbezoek. Hij meende dat er op dit moment toch weer wat ruimte is ontstaan voor een eventuele heroverweging. "In de beantwoording van onze vragen door GS bespeurde ik toch wat ruimte. En waar bewe ging zit, daar kan alles! Op dit moment is het belangrijk om te bezien wat er nog mogelijk is. Kijk eens naar alternatie ven. Je kunt met elkaar probe ren ergens in het midden uit te komen en een oplossing te vinden die voor iedereen aan vaardbaar is. Kijk ook eens naar de Grevelingen, wellicht kun je daar de natiuucompensatie vinden. Wie weet, los je dan het probleem van de blauwalg op die manier wel op." Op 23 juni a.s. zal dit onder werp opnieuw met de Minister van LNV in de Tweede Kamer worden besproken. Janneke Snijder hoopt van harte dat zij ook andere partijen in deze discussie aan haar zijde zal vin den. Pc nitkw tf/tn W wn5<'"'** Krrops av - lartgeweg 113 - 3245 KG SommetidiiV - 01B7 476767 Alikefdooi BVKlooiterweg 2 4317 AL Noofdgouwt - 0111 401347 |G2 At! Drukkerij Gebr. de Waal BV met informatiestand op Agrarische IVIanifestatie Goeree-Overflakkee ZIE donderdag 12 vrijdag 13 wwwAMGO.NU zaterdag 14 juni op het termn yan N. Mijnders te Melissant

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1