Historische opening Havendag Informatiebijeenkomst 'Financiering van zorg...' AMGO 2008 brengt 'boeren en burgers' met elkaar in contact Hoogwerker brandweer helpt bij patiëntenvervoer i Verkeersmaatregelen Havendag 2008 POLITIE eiiahdeii-iiieuws Wellicht start van mooie traditie 0900-8844 Instrumentaal koorconcert Programma Havendag Kerkdiensten Ger. Gem. Donderdag 12, vrijdag 13 en zaterdag 14 juni op terrein van Mijnders in Melissant Evangelist Den Hertog vertelt over zijn werk OneWayPraise i EIÜVtlDEtl-niEUWS MIDDELHARNIS - "Een bescheiden maar histo risch verantwoorde bijdrage, die een mooie tradi tie zou kunnen worden." Zo omschrijft Cathy West dorp in kort bestek de bijzondere opening van de Havendag in Middelharnis. Het evenement is dit jaar op zaterdag 7 juni. De opening legt een link met het visserijverleden van Middelharnis. Havendaggevoel Traditie Veranderingen AWBZ voor (bijna) iedereen PhiladelphiaSupport, een onafhankelijke ver eniging van ouders van kinderen en volwasse nen met een verstande lijke beperking, orga niseert op maandag 9 juni in Dirksland een informatiebijeenkomst over veranderingen in de financiering van zorg. Andere werkwijze Thema Informatie en aanmelding Aanhouding helers Cultuur Toeleveringsbedrijven Standhouders PAGINA 2 DINSDAG 3 JUNI 2008 Door Kees van Rixoort De officiële start van de Haven dag begint om 11.00 uur bij het Oude Raadhuis, aan het eind van de Voorstraat. Vanaf die locatie trekt een in oude streekdracht gestoken gezel schap van Ensemble Eeuw- kant, onder leiding van loco burgemeester Bert Kleingeld, door de Voorstraat naar de haven. Daar, nabij het beeld van het Koffiekokertje, doen zij een drietal vissers uitge leide bij het vertrek van hun reis van drie maanden naar de Noordelijke Ijszee. De vissers zijn Jan Both, Jans Hoving en Pau Heerschap. Ze heb ben een echt koffiekokertje bij zich: Marijn Villerius. Het uitgeleide doen van de vis sers bestaat uit twee onderde len. Kleingeld, gekleed als bur gemeester van rond het jaar 1900, overhandigt de vissers, voordat zij scheep gaan, een 'stoppekistje' met persoonlijke proviand. "In het kistje zit een rond brood, een vaatje boter, zoete koek en Flakkeese brok ken", vertelt Cathy Westdorp, die namens Ensemble Eeuw- kant bij de organisatie van de opening betrokken is. Het tweede onderdeel bestaat uit het toezingen van de vis sers als zij aan boord zijn gegaan van de door familie Blok te Sommelsdijk beschik baar gestelde scheepjes. Het viertal krijgt het visserslied 'De haven van Middelharnis' te horen, dat speciaal voor de gelegenheid is gemaakt. De tekst is van Cathy Westdorp en musicus Piet Westhoeve maak- In het Streekmuseum te Sommelsdijk lijken visserman Jan Both (l.) en ku]jiih„ktiije Marijn Villerius alvast de scheepsuitrusting aan een inspectie te onderwerpen, voordat ze a.s, zaterdag scheep zullen gaan. Foto: Persbum Flahkee MIDDELHARNIS - Tijdens de komende Havendag in Mid delharnis, zaterdag 7 juni a.s., worden weer vele activiteiten voor jong en oud worden georganiseerd op het Spuiplein en rondom de haven. Daarom dient die dag in het centrum van Middelharnis rekening te worden gehouden met de vol gende verkeersmaatregel; Parkeerverboden: - Plein bij hotel de Haven (bij de Wilhelminabrug), van 00.00-24.00 uur; - Gehele Spuiplein/Nieuwdorp (inclusief kleine parkeer plaats bij Micro-Electro), van 04.00-24.00 uur; - Kade/Spuistraat, van 07.00-18.00 uur. Afgesloten voor alle verkeer (van 07.00-18.00 uur): - Spuistraat/Kade in beide richtingen; - Spuiplein vanaf de Vissersdijk en richting Sommelsdijk (verkeer van Vissersdijk via Kade naar Voorstraat, enz., is niet mogelijk). De parkeergelegenheden achter D'n Diek zijp vanaf Som melsdijk bereikbaar. Gezien de te verwachten grote belang stelling wordt het publiek afkomstig uit de woonkernen van Middelharnis en Sommelsdijk dringend verzocht te voet of op per fiets jiaar het evenement te komen. te het arrangement. Ensemble Eeuwkant en enkele 'steun- zangers' brengen het lied ten gehore. De 'bescheiden bijdrage' aan de Havendag is het resultaat van samenwerking tussen een groot aantal partijen: Stich ting Evenementen Middelhar nis (StEM), de gemeente Mid delharnis, Watersportvereni ging Flacquee (scheepjes), het Streekmuseum (sieraden), de Muziekschool (arrangement, 'steunzangers', instuderen en dirigeren), enkele particulie ren en Ensemble Eeuwkant. Het begon met een telefoontje van de StEM, zegt Cathy West dorp. "Men wilde het oude Havendaggevoel terug hebben en meer doen met de historie van Middelharnis. Ik kreeg de vraag of het Ensemble Eeuw kant iets kon betekenen. Ja, was het antwoord, maar we gaan niet zomaar rondlopen zonder doel. We doen graag mee, maar dan moet het wel ergens op slaan. Zo kwamen we uit bij het idee voor deze opening, een apart onderdeel dat is gebaseerd op de histo rie. Het ensemble is historisch bezig, niet nostalgisch." Het visserijverleden van Mid delharnis lag voor de hand om als thema te gebruiken. Cathy Westdorp: "Middelhar nis heeft een lange visserij geschiedenis. In de zestiende eeuw had het dorp al een eigen visafslag. Rond 1920 was het afgelopen. Het aar dige is dat we in het ensem ble drie vissers hebben: één uit Ouddorp (Pau Heerschap) en twee uit Middelharnis (Jan Both en Jans Hoving). We vonden dat er een koffieko kertje bij moest. Er staat er een in het Streekmuseum, een pop, en aan het Vingerling staat sinds 1979 het beeld, maar daar wordt weinig mee gedaan. Hooguit worden er ansichtkaarten van verkocht." Dat zal op 7 juni anders zijn: koffiekokertje Marijn Ville rius zal ook dat verleden laten herleven. Echter: een pak was er niet. Dat moest in allerijl worden gemaakt door o.a. Joke van Gelder, mevrouw Boshoven, schoenmaker Leen Tiggelman en de dames van wolwinkel Het Zwarte Schaap in Dirksland. "Een vissers broek, een trui met motief van Middelharnis, kousen", somt Cathy Westdorp op. "Een groene zuidwester moest zwart gemaakt worden, net als een stel klompen." De initiatiefnemers wilden niet alleen een historisch ver antwoord tafereel bij de haven realiseren, maar ook een link leggen tussen de havenkom en het thans leegstaande Oude Raadhuis, dat wordt getooid door een gaffelscheepje. "Aan de Voorstraat woonden reders als Kolff en Slis. Die lopen uiteraard ook mee op 7 juni. Ze zullen zeker herkenbaar zijn", blikt Cathy Westdorp vooruit. Ze hoopt dat de bijzondere opening van de Havendag geen eenmalige gebeurtenis zal zijn, maar zal uitgroeien tot een traditie met aantrekkings kracht. "Het is goed om de geschiedenis van Middelhar nis op deze manier te belich ten, ook met het oog op het toerisme. We gaan dat histo risch verantwoord doen. Het moet kloppen. Op 7 juni is het de eerste keer, bij volgende 'keren zullen we ongetwijfeld nog verbeteringen kunnen doorvoeren. Het moet groei en," Het begin van die groei is aanstaande zaterdag om 11.00 uur bij het Oude Raadhuis. Het accent van de informatie zal liggen op zorgzwaartebe- kostiging. Vooral voor men sen die in een AWBZ instel ling wonen met een indicatie verblijf gaat er veel verande ren. Met ingang van 1 janu ari 2009 wordt daar namelijk de zogenaamde zorgzwaar- tebekostiging van kracht. In de instellingen is men nu al druk bezig met de voorberei dingen. Mensen in instellin gen hebben daar nu al mee te maken. De werkwijze van zorgaan bieders en verzekeraars zal gaan veranderen. Het is de bedoeling dat met het nieuwe financieringssysteem ieder- Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Versctiijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8,3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: aigemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Slultingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensbericliten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-verkoop: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 e-mail: g.verwelj@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij voomitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). een straks precies die zorg krijgt die nodig is. Niet meer en niet minder. Bovendien wordt de positie van de cUënt die in een AWBZ instelling woont sterker. In het nieuwe systeem is zijn zorgvraag het uitgangspunt. De zorgover- eenkomst en het zorgplan gaan een belangrijke rol spe len. De cliënt of zijn belan genbehartiger kan zelf gaan onderhandelen. Tijdens de thema-avond gaat het om de centrale vraag: 'Hoe krijg ik de zorg die bij mijn zoon/dochter broer/zus past en hoe wordt die zorg betaald?' De volgende thema's komen tijdens de informatie bijeenkomst aan de orde: de indicatiestelling, de mogelijk heden van een persoonsgebo den budget PGB, wat is zorg in natura?, hoe zit het met de eigen bijdrage AWBZ?, de zorgzwaartebekostiging (wat zijn de verschillen met de huidige financieringsme thodiek?, wat zijn de over eenkomsten?, wat verandert er in 2008/2009 voor mensen die in een instelling wonen?) De bijeenkomst vindt plaats in Onder de Wiek, Ring 57, Dirksland. Aanvang 19.30 uur (met koffie), 20.00 uur start de presentatie. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. Wel is aanmel den noodzakelijk. Dat kan tot 2 juni via e-mail zuidwest® philadelphiasupport.nl. Voor meer informatie kan men terecht bij Mirjam van den Hoek, regioconsulent Zuid west, tel.: 078-6133673 of 06-51560134, of kijkt u op website www.philadelphia- support.nl (regio Zuidwest). 9 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee DIRKSLAND - De politie heeft twee mannen aangehou den voor heling van een auto. Zaterdagmiddag rond half drie kreeg de politie tijdens een verkeerscontrole op de Oude- landsedijk de melding van een automobilist dat een bestuur der achter hem zich hinderlijk gedroeg. Politiemensen con troleerden daarop de inzitten den. De bestuurder was niet in het bezit van een rijbewijs en had geen autopapieren bij zich. Ook het voertuig bleek te boek te staan als gestolen. Hierop hielden de agenten de twee uit Bergen op Zoom van 19 jaar oud aan en brachten ze over naar een politiebureau, waar ze werden ingesloten. Ze worden overgedragen aan de politieregio in Zeeland. DREISCHOR-Zaterdag 7 juni vindt er in de Adriaanskerk te Dreischor een instrumentaal koorconcert plaats. Het belooft een heel afwisselende avond te worden waarin koorzang, samenzang en instrumentale muziek elkaar afwisselen. Aan deze avond werken mee de gemengde koren Ethan uit Borssele en V.Z.O.S. uit 's-Gra- venpolder. Verder werken mee de muzikale ensembles Musici Giovane uit Middelburg en het muzikale gezin Stouten uit Kerkwerve. De avond wordt georganiseerd door stichting Cantus. De toegang is gratis. Wel wordt er een collecte gehouden ten bate van het Deputaatschap voor Israël, uitgaande van de Gereformeerde Gemeenten. Iedereen is hartelijk welkom. De avond begint om 19.30 uur. Locatie Voorstraat (Oude Raadshuis)/Kade/Vingerling (Koffiekokertje) 11.00 uur: overhandigen stop pekistje door wethouder Bert Kleingeld, vissersuittocht met gevolg in klederdracht naar Koffiekokertje, toespraak en uitzwaaien vissers bij Koffieko kertje. Locatie Vingerling/ Kade Spuistraat 11.00-17.00 uur: Braderie, vrijmarkt voor kinderen tot 12 jaar, rondvaarten 'De Dolfijn', zweefmolen. 11.30-13.00 uur: Optreden Neutekrakers Locatie Spuiplein 'Oud Hollands Menheerse' 11.00-17.00 uur: Demo's door sportverenigingen, springkus- sens; 11.00-17.00 uur: Oude Ambachten markt, oude trac toren; 11.00-17.00 uur: Ringsteken, panna voetbal, kinderboerde rij, accu auto's; 12.00-12.15 uur: Optreden Jazz dance; 13.00-13.30 uur: Optreden Piratenkoor; 14.00-15.00 uur: Concert Sem- pre Crescendo; 15.00-16.00 uur: Goldfish; 16.00-17.00 uur: Schuimparty voor de jeugd. NIEUWE-TONGE - Dinsdag 3 juni (heden), 19.30 uur, ds. F. Mulder. HEKRINGEN - Woensdag 4 juni, 19.30 uur, ds. J.M.D. de Heer. MELISSANT - Woensdag 4 juni, 19.30 uur, ds. J. Dries- sen. OOLTGENSPLAAT - Woens dag 4 juni, 19.30 uur, ds. M.J. van Gelder. GOEREE-OVERFLAKKEE - De Agrarische Manifestatie Goeree-Overflakkee - AMGO - wordt volgende week voor de vierde keer gehouden en wel op een centrale plaats op het eiland. Op het terrein van Transport- en Touring- carbedrijf Mijnders, Provincialeweg 1-3 aan de N215, zal burgemeester S. Stoop van Dirksland op donderdagmid dag het startsein geven voor deze bijzondere manifestatie. In Eilanden Nieuws van volgende week dinsdag (10 juni) vindt u een uitgebreide full colour AMGO bijlage met het programma, alle standhouders en beursnieuws. Iwaatf jaar geleden werd er door een aantal mensen, afkomstig uit de agrarische sector, de eerste AMGO geor ganiseerd. De AMGO is opge richt om het contact tussen de agrariërs en hun leveranciers te verbeteren en te onderhouden. Door de schaalvergroting in de landbouw zijn er minder agra rische bedrijven gekomen en is ook het aantal toeleveranciers gedaald. Daardoor heeft er in de afgelopen jaren een accent verschuiving plaatsgevonden. De manifestatie is er nu mede op gericht om de niet-agrariërs kennis te laten maken met de 'agrarische wereld'. Tijdens de driedaagse manifestatie zijn er dan ook tal van activiteiten die een link leggen richting het agrarisch bedrijf De organisa tie wil op deze manier een brug slaan tussen de producenten van agrarische producten en de consument. Zo worden er echte 'Flakkeese landbouwpro ducten' verkocht, die voor het merendeel door de boeren bedrijven gratis beschikbaar worden gesteld, voor het goede doel. Deze doelen zijn de Oud- dorpse Reddingsbrigade en Hospice Calando. Tijdens de drie dagen is er ook een gevarieerd aanbod van 'cul tuurproducten', zoals een expo sitie van Fotoclub De Rarekiek, het Vrouwenkoor Toonkunst, The Blue Stocking Singers, Kids Dance, een modeshow van Eeuwkant, volksdansen en verschillende andere culturele uitingen, zoals het volgen van een workshop 'quilten'. Speelgelegenheden voor de jeugd en behendigheidswed- strijden met landbouwwerk- tuigen, zorgen ervoor dat de manifestatie bij uitstek een gele genheid vormen om met hele gezin te bezoeken. Natuurlijk ontbreken de toele veringsbedrijven voor de akker bouw en veeteelt niet. Door ver schillende standhouders zullen hun producten worden gepre senteerd. Naast moderne land bouwmachines wordt er ook een nieuwe graanteeltmethode gepresenteerd, waarvan de ont wikkelaar Mol Agrocom uit Den Bommel is. Volgens kenners kan deze methode als 'revoluti onair' worden aangemerkt. Het is de 'TT-(-' methode, wat staat voor Tarwe Teelt Plus. Deze methode komt er in het kort op neer dat er voor het zaaien van de wintertarwe grotere zaadkorrels worden gebruikt, wat uiteindelijk als resultaat oplevert dat er maar 45 tot 50 kg zaaizaad per hectare behoeft te worden gebruikt, dit is een groot verschil met de gangbare teelt, waarbij maar liefst 200 kilo per ha wordt gebruikt. Door een precisie zaaimethode met een speciale zaaimachine, die misschien tijdens de AMGO zal worden gedemonstreerd, wordt er al vroeg tarwe gezaaid op geringe diepte, zodat het zaad goed van de daglengte en de warmte kan profiteren. Proe ven hebben uitgewezen dat het werken met deze methode een veel grotere opbrengst leveren van gezonde en sterke tarwe. Juist in deze tijd van stijgende graanprijzen en een wereld wijde toenemende vraag naar tarwe is een hogere opbrengst per ha meer dan welkom. Het 'hart' van de AMGO 2008 wordt gevormd door 'de beurs' waar een groot aantal stand houders zich zal presente ren. De standhouders bestaan voornamelijk uit bedrijven die belangrijk zijn voor zowel de agrariër als de 'gewone' consu ment. AMGO 2008, waarvan de Rabobank Goeree-Overflakkee de hoofdsponsor is, biedt dus alle gelegenheid om een hele dag met het gezin door te bren gen. De organisatie verwacht dat velen de weg zullen weten te vinden naar het terrein van de fa. Mijnders, langs de N215 bij Melissant. De AMGO 2008 heeft een web site waar men alle informa tie over het evenement en de deelnemers kan vinden: www. amgo.nu OUDDORP - Op woensdag 4 juni belegt de evangelisa tiecommissie 'De Vuurtoren' te Ouddorp een bezinnings- avond in verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. Op deze avond zal evangelist W.A. den Hertog uit Dirksland over zijn werk vertellen. De heer Den Hertog heeft onder andere ervaringen in het evangelisatiewerk in gevan genissen. Nadat de heer Den Hertog over zijn werk verteld heeft, zal er een koffiepauze gehouden worden. Daarna is er gelegenheid om de spreker schriftelijk of persoonlijk vra gen te stellen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Er wordt een collecte gehouden die bestemd is voor het werk in de gevangenissen door de heer Den Hertog. Er is (gratis) evangelisatie materiaal aanwezig, dat kan worden meegenomen, om dat in uw (werk)omgeving te ver spreiden. Iedereen is hartelijk welkom. OUDDORP - Op zaterdag 7 juni is iedereen, jong en oud, weer welkom voor een uurtje zingen in de Doopsgezinde Kerk aan de Dorpstienden te Ouddorp. Er worden Opwek kingsliederen gezongen en er is een blokje liederen speci aal voor de kinderen. Tijdens deze OneWayPraise wordt de muziek verzorgd door de Praise-band. Na afloop is er gelegenheid om nog wat na te praten. Iedereen is hartelijk welkom. De toegang is gratis. Aanvang 19.30 uur. OOLTGENSPLAAT - Een patiënt thuis ophalen en naar het ziekenhuis brengen is voor ambulancepersoneel niet altijd zo'n vanzelfsprekend eenvou dige zaak. Soms moet er een hoogwerker voor aan te pas komen, zoals afgelopen don derdagmiddag in Ooltgens- plaat. Rond 12.40 uur moest de brandweer van Den Bommel uitrukken naar de Molendijk in Ooltgensplaat. 'Assistentie ambulance' luidde de mel ding. Normaal gesproken had de brandweer van Ooltgens plaat hulp verleend, maar deze brandweerwagen was wegens jaarlijkse APK keuring buiten dienst. De melding betrof een patiënt die noodzakelijk in hori zontale ligging vanaf de boven verdieping naar beneden moest worden gebracht. En daar bleek niet alleen een tankautospuit maar ook een hoogiverker voor nodig, die hiervoor uit Spijke- nisse kwam. Zo kon de patiënt toch veilig naar het ziekenhuis worden gebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2