TAIPPELHARHIS esH g-enreenle mef kiene, ket-new. een bruisend o^nhum^ f. een et/and mef _jwoqeiy/fef7e</e»u. EIUVtlDEtl-niElJWa Hoe moet de gemeente Middelharnis er over 12 jaar uitzien... Een belangrijkgespresonderwerp waarvoor de gemeenteraad iedereen wil uitnodigen om mee te denken. Erg belangrijk dus dat iedereen hierover meedenkt. Wat hebben we tot nu toe gedaan? Waar nodigen we u voor uit? Zorg dat u erbij bent op 2,4,10 of 12 juni! Wat is het goed toeven in Middelharnis, de kleine kernen bloeien, in elke kern is veel aandacht voor de medeburger. Sportverenigingen, kerken, veel activiteiten worden door de gemeente onder steund en krijgen alle aandacht. Er is aandacht voor zorg, mantelzorg en veiligheid. Middel harnis is een landelijke gemeente waar in iedere kern ouderen, jongeren en gezinnen hecht samenleven. Wonen doe je in Sommelsdijk/Middelharnis, dat geldt voor de meeste bewoners van de gemeente. Of je nu jong, starter of bejaard bent en zorg nodig hebt. De kern Sommelsdijk /Middelharnis is fors gegroeid. Er is geïnvesteerd in goede voorzieningen voor ouderen en burgers. De oudere eilandbewoner, die op zorg aangewezen is, moet om zorg te krijgen verhuizen naar één van de woonzorgcen tra in Sommelsdijk/Middelharnis. Ook de meeste gezinnen met opgroeiende kinderen wonen in deze kern. •Vamp 5«f1cvni>€y weer 8att?p»tfiM>aar Sinds de gemeentelijke herindeling komen er meer mensen naar het eiland om te wonen, werken en ontspannen. Er is nu één gemeen te Goeree-Overflakkee. De grote kernen Goedereede, Dirksland, Middelharnis en Oostflakkee hebben elk een eigen duidelijke functie op het eilanden werken gericht samen. Goedereede/Ouddorp de strandvoorzieningen en campings, Dirksland het ziekenhuis en de zorg, Middelharnis de centrumvoorzieningen en watersport en slechtweer accommodaties, Oostflakkee de grootschaliger bedrijven. PAGINA 8 DINSDAG 27 MEI 2008 OEKOM Het is de bedoeling dat uit dit gesprek een toekomstvisie ontstaat: Een beeld van de gemeente Middelharnis in 2020. Aan dit beeld wordt de komende 12 jaar gewerkt.door uw gemeentebestuur. De toekomstvisie bepaalt de richting waarin de gemeente zich zal ontwikkelen, welke zorg-, onderwijs-, en sportvoorzieningen er voor burgers zullen komen, wat er wel en niet mogelijk zal zijn voor ondernemers, hoe er meer of minder aandacht uitgaat naar de kleine kernen. En wat als ér verkiezingen komen, en wat als er een totaal andere gemeenteraad komt... Dan nóg blijft deze toekomstvisie werken als een kompas. De richting is bepaald, echter daar binnen kunnen wel verschillende accenten gelegd worden. De ene gemeenteraad zal meer doen voor de ondernemers, de andere meer in het ontwikkelen van zorg, maar alles zal in het beeld van de toekomstvisie moeten passen... Als eerste is er een klankbordgroep samengesteld. Uit alle doel groepen, zoals ondernemers, zorg, onderwijs, burgers, kerken, enz., zijn mensen uitgenodigd om mee te denken over de belangrijkste onderwerpen die in de visie aan bod moeten komen. Daarna zijn er gesprekken gevoerd met die doelgroepen, om de inhoud van de onderwerpen verder uit te werken. Op basis hiervan zijn drie totaal uiteenlopende toekomstbeelden LHAUSr. (scenario's) geschreven. Het is niet de bedoeling dat we tijdens de bijeenkomsten in juni voor één van die drie kiezen, maar we willen graag met u nadenken over wat wel en wat niet belang rijk is: Waar ligt voor Middelharnis de gulden middenweg? De 3 scenario's zijn bedoeld om duidelijk te maken wat het gevolg kan zijn, als er maar op één manier ontwikkeld wordt. Op de avonden in juni willen we u de drie verschillende toekomstbeelden tonen, om vervolgens met u na te denken welke zaken nu en in de nabije toekomst onder de aandacht van het college en de gemeenteraad dienen te komen, hoe de gemeente zich kan ontvdkkelen, en waar u denkt dat de gemeente in 2020 uit zou moeten komen. De toekomstvisie wordt in september 2008 aan u gepresen teerd, u kunt nü meedenken en invloed uitoefenen, en samen met de gemeente aan de toekomst bouwen. In september heeft u nog inspraak, maar het ontwikkelen van de visie gebeurt in juni 2008. Meer info op wwfw.middelharnis.nl £r is in alle kernen, voor iedereen ruimte om te wonen. Huizen voor starters, aanleunwoningen, winkelcentra, iedere kern heeft er voldoende van. Er is eeij hechte familieband. Voor jongeren is de gemeente aantrekkelijk om (te blijven) wonen, voor ouderen is het een veilige en schone leefomgeving. Voor de basisvoorzieningen kan men altijd terecht in de eigen kern. Er is een klein winkelcentrum en er zijn twee of drie basisscholen. Als men kleren of iets bijzonders wil kopen gaat men naar Sommelsdijk/Middelharnis. In de kernen zijn ook kleine woongemeenschappen gebouwd voor mensen met een verstandelijke beperking. Voor de ouderen is er voldoende zorg om lang zelfstandig te kunnen blijven wonen. En natuurlijk zijn er goede busverbindingen.Vrijwilligersorganisaties krijgen hier alle steun. Kerken, amateurkunst, muziek, en mantelzorg, allemaal zijn ze even belangrijk. Binnen de kleine bedrijven en de zorg is voldoende werk gelegenheid. Er komen langzamerhand wat meer toeristen naar deze landelijke gebieden, bij de boerderijen staat regelmatig een bord met B&B (Bed and Breakfast). Middelharnis: gewoon gezellig. Een landelijke gemeerite met bloeiende akkers, wandel- en fietspaden, kleine boerenbedrijven en kleine verbindingswegen.Natuurlijk is het verschil tussen de kernen zichtbaar, iedere kern heeft het eigen karakter behouden. Er is in de kernen wel aardig veel gebouwd en ontvdkkeld, maar als men op straat aan een willekeurige voorbijganger vraagt: wat is hier nu veranderd sinds 2008? Dan zal men antwoorden... eigenlijk is alles hier gelukkig nog hetzelfde gebleven. De toeristen komen in grote getalen naar Sommelsdijk/Middelharnis. Dankzij de rondweg om Sommelsdijk/Middelharnis is deze kern goed bereikbaar. Jongeren binnen de gemeente zijn duidelijk onder invloed geraakt van de meer stadse levensstijl van toeristen. Er gaat veel aandacht uit naar het controleren op overmatig alcohol en drugsgebruik, iets dat nodig is en lastig controleerbaar blijft. In de kleine kernen wonen de mensen die van de rust willen genieten, veelal gepensioneerden en alleenstaanden die het niet erg vinden om voor de dagelijkse bood schappen even iets verder te moeten reizeri. Somm^tdijk Wütihifiii] .■C>-&»fc>wlit«Ji<i>iw Het boerenbedrijf heeft een verandering doorstaan, naast landbouw heeft de boer er tal van taken en mogelijkheden bij gekregen om een goed en gevarieerd leven op te bouwen. Het landelijke is zeker niet verdwenen rondom Sommelsdijk/ Middelharnis. Wel is er veel veranderd. In het buitengebied zien we recreatieparken, wandel en ruiterpaden, ANWB- borden, zelfs her en der een reclamezuil. Maar landelijk is het nog wel. Er is werk aan de winkel in Sommelsdijk/Middelharnis. Het toerisme levert veel werkgelegenheid op, maar ook in de zorg is voldoende werk te vinden. Voor ondernemers is in de ge meente veel ruimte. In het hoogseizoen is er weinig tijd voor vrijwilligerswerk. Alle vrijwilligers zijn aan het werk. In de grote kernen wordt gebouwd en ruimte geboden aan ondernemers en toerisme. In Dirksland zijn woonzorgcomplexen gebouwd in de buurt van het inmiddels uitgebreide ziekenhuis. In het achterland van de kernen zijn grote agrarische bedrijven gevestigd. De kleine kernen zijn rustieke slaapdorpen, de aandacht gaat uit naar de grote kernen. ledere kleine kern heeft één basisschool en beperkte voorzieningen. .De grote kernen hebben gericht geïnvesteerd in onderwijs. Elke grote kern heeft een Brede School waar studenten van de Mbo-opleidingen stage kunnen lopen, kinderopvang is en het welzijnswerk goed vorm krijgt. In Middelharnis is sinds 2015 een Hbo-opleiding gevestigd. Het Mbo is eilandelijk goed georganiseerd en gespreid. Voor de meeste jonge eilandbewoners is er wel een beroepsopleiding te vinden, die past bij de persoonlijke toekomstverwachting. In de zomer trekken alle jongeren massaal naar de kern Goedereede, om op en rond de campings daar te feesten en te flirten, 's Winters en bij slecht weer treffen we ze in de evenementenplekken in Middelharnis aan... Nachtbussen tussen de grote kernen zorgen ervoor dat de meeste jongeren hun weg naar huis kunnen vinden. Er is, door hoe de sport nu georganiseerd is, een grotere variatie in sportverenigingen en zelfs een topsport vereniging. In 2020 organiseert de gemeente een vrolijk onthaal voor haar eerste Olympisch kampioen turnen. Ook de kerken werken intensief samen, tijdens de zomer maanden leidt dit tot grote Religie Evenementen als diensten in tenten en sinds 2018 een Religie Popfestival. Voor de landbouw is het beter geworden, moderne agrarische bedrijven sieren het achterland. Naast de grote landbouwbedrijven verschijnen struisvogelfarms en is er een themapark Landbouw Ontvrikkeling, want wat hier in landbouwontwikkeling gebeurt is wereldnieuws! Er is voldoende werkgelegenheid, het toerisme op het eiland bloeit. De buitengebieden in de buurt van de toeristencentra zijn langzaam veranderd in recreatie gebieden. De N57 en N59 zijn 4-baanswegen geworden om de verkeerstroom naar de grote kernen op het eiland goed te regelen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 8