Kamerkoor Fiori Musicali viert eerste lustrum op bijzondere locatie 'Less is more' bracht ruim 9.000 euro op 'Muziek Dichtbij' op culturele buitendag Vervolg verhaal Orkestproject Muziek school Goeree-Overflakkee 'Gouden muziek in glazen koets' Opwekkings- prediker uit de VS De Staver Pro bleem loos voeden? Rommelmarkt Langstraat Bingo kleindieren- vereniging Dirksland Fietstocht 55 soos EIIIVnDB1.niEUW5 Tonen en stapelwolken Schilderijen NATUURLIJK Goeree Overflakkee Opgave PAGINA 6 DINSDAG 27 MEI 2008 DIRKSLAND - In de 'gla zen zaal', Watertoren 4 te Dirksland hoopt op zater dag 7 juni het Chr. jong kamerkoor Fiori Musicali o.l.v. Sietse van Wijger- den haar eerste lustrum te vieren. Een bijzonder pro gramma op een wel heel bijzondere locatie: een grote leegstaande glazen showroom op het bedrij venterrein naast de Dirks- landse watertoren, met een akoestiek van 5 seconden en een wijds uitzicht op de Flakkeese polders. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Het concert wordt opgeluis terd met een inleiding op het programma en projectie van toepasselijke kunstwerken. Voorafgaand aan het concert is er gelegenheid een inleiding De betere woninginrichting sinds 1920 Gedempt Kanaal 105, Midcielhamis, (0187) 48 27 84 wwv.hetbinnetihuismicidelharnis.nl op het concertprogramma bij te wonen door de bekende muziekhistoricus dhr. Hans Dammers uit Goedereede. De inleiding start om 19.00 uur en duurt ongeveer een half uur Het concert opent en eindigt met de klankdromen van de Amerikaanse componist Eric Whitacre. Deze jonge compo nist, die ondertussen zeer goed in de smaak valt bij vooral jon geren, heeft werken geschre ven met een vooral impressi onistisch karakter. Klankwol ken komen langzaam op en ebben weg. Poulencs beroemde 'Messe en Soil', met uitzicht op toren hoge tonen en stapelwolken, bieden de luisteraar afwis selend serene landschappen, felle uitroepen, grote con trasten. De 'Messe pour dou ble choeur' van de Zwitserse componist Frank Martin is een absoluut hoogtepunt uit de koorliteratuur. Het werk start met quasi vrijblijvende lijnen, welke sterk aan het gregoriaans doen denken (wat tamelijk onverwacht is voor de zoon van een steil calvinis tisch predikant). De muziek is rond en romaans van sfeer en klank. Klinkende klankstromen kunt u voelen bij het dubbelkorige motet 'Singet dem Herrn ein neues Lied'. Het werk is een highlight in de polyfone wer ken van J.S. Bach en vraagt wat betreft virtuositeit veel van de zangers. De meesle pende 'swing' is vanaf het begin al hoorbaar in dit werk, De Australische cellist Anton Baba ondersteunt het koor. Op deze feestelijke avond zal Baba tevens enkele korte cel- losoli van J.S. Bach ten gehore brengen als momenten van verstilling. Bij de klanken worden kleur rijke schilderijen van Foke Stribos op een groot scherm geprojecteerd. Het concert wordt gefacilliteerd door Stichting Podium Goeree- Overflakkee. Er zijn 300 zit plaatsen beschikbaar in deze eenmalige 'concertzaal', de glazen koets. De toegang is gratis. Reserveer nu uw plaats via www.fiori-musicali.nl of tel. 0187-641553; ook zonder reservering vrije toegang. MIDDELHARNIS - Nog niet zo heel lang is er op Prins Maurits Scholenge meenschap een unieke actie gehouden: 'Less is more'. Bij deze actie werd er door ruim 260 leei;lingen een week 'geminderd' op eten, én op iets wat moeilijk te laten is, om er bewust van te worden hóe goed wij het hier eigenlijk hebben. Het geld wat hier mee bespaard werd, zou bestemd zijn voor straatmeisjes in Bolivia, een project van stichting Tear, tegen armoede. Het eigenlijke doel van de actie was, zoals hierboven staat, leerlingen bewpst maken van hóe goed ze het eigenlijk hebben. Maar, het geld wat hiermee bespaard werd, was toch ook wel erg wel kom bij stichting Tear. Want toen de Less-is-More-organi- satie op woensdag 14 mei de opbrengst (6.000 euro!) bekend maakte, kon Matthijs van Pij- keren, voorlichter bij 'Fear, al concreet vertellen waarvoor het opgebrachte geld gebruikt zou gaan worden. Tear heeft namelijk sinds kort een nieuw project in Bolivia, waarbij een opvanghuis gaat gebouwd worden voor straatkinderen. De opbrengst van deze actie was daarbij wel niet voldoende. De overhandiging van de cheque aan Matthijs van Pijheren, vmniuhler bij Tear, door de Less-is-More-organisatie. ^gCENT/, wwwbrilcentrumkeuvelaacnl Zondpfld 56 Middelfiornis - Telefoon (0187) 48 34 37 MIDDELHARNIS - Vrij dagavond 6 juni zal er een interkerkelijke appèlavond georganiseerd worden in Sportcomplex De Staver in Sommelsdijk. Deze avond zal de opwekkingsprediker Paul Washer uit de Verenig de Staten spreken over het thema: 'Alles op het altaar!'. De boodschap wordt Engels- Nederlands vertaald. Paul David Washer kwam tot geloof terwijl hij studeerde aan de University of Texas. Na zijn theologiestudie verliet Paul de Verenigde Staten om als Noord-Amerikaanse zendeling voor 10 jaar in Peru te gaan werken. Gedurende deze peri ode stichtte hij HeartCry Missi onary Society. Deze organisatie helpt Peruaanse kerkstichters. Het werk van HeartGry onder steunt momenteel meer dan 80 inlandse zendelingen in 15 verschillende landen over de gehele wereld. Paul Washer is zowel binnen als buiten Ame rika de afgelopen jaren bekend geworden door de inhoud van zijn preken. Hij keert zich fel tegen het gearriveerde chris tendom in Amerika en legt aan de hand van de Schrift dwa lingen en leugens bloot die alreeds tientallen jaren gewoon zijn geworden in de wereld. Zijn meest bekende lezing is: 'A shocking youth message' die hij sprak tijdens een conferentie in eigen land. Deze boodschap was gericht aan alle evangelische jongeren in Amerika en in het bijzonder aan de 5000 die op dat moment onder zijn gehoor waren. Van deze lezing zijn er door Stichting Heart Cry de afgelopen maanden 2.000 exem plaren verspreid in Nederland. Wanneer je op murw.youtube.com zoekt onder Paul Washer kan je kennismaken met zijn bood schap. Wij willen iedereen, jong en oud, hartelijk uitnodigen. De avond begint om 20.00 uur. Er zal een collecte voor de onkos ten gehouden worden. Voor meer informatie: www.heartcry. nl en www.go4real.nl maar het draagt toch zeker wel zijn steentje bij. Matthijs was nog niet uitver teld. AJs klap op de vuurpeil kwam namelijk nog het bericht dat Stichting Wilde Ganzen, die wereldwijd kleine en concrete armoedebestrijdingprojecten steunt, ook dit project van Tear steunt, en daarbij alle bedra gen die bij Tear binnenkomen en voor dat project bestemd zijn, met 1,7 vermenigvuldigt. Dat betekent dus, dat de totale opbrengst van deze actie geen 6.000 euro is, maar 9.282 euro wordt. Veel goeds dus voor de straatkinderen in Bolivia. Borstvoedingorganisatie LLL organiseert woensdagavond 4 juni a.s. weer een info-avond over borstvoeding voor a.s. en voedende moeders. Het onder werp dat besproken wordt, luidt: 'Problemen voorkomen en oplossen'. Ook als je al zelf een kindje voedt, ben je harte lijk welkom. Van eikaars erva ringen kan worden geleerd. Ook wordt deze avond een korte DVD vertoond over goed aanleggen. De bijeenkomst wordt gehouden aan het adres Lijnbaanstraat 8 te Middelhar- nis van 20.00-22.00 uur. Graag telefonisch aanmelden, als u komt, bij Carla van Gils, tel. 0187-631716. Ook verhuurt en verkoopt LLL diverse kol ven (Medela en Avent). LANClSIRiVVr - Zaterdag 7 juni organiseert de Belan genvereniging Langstraat een rommelmarkt in en nabij de Keet aan de Beatrixstraat 22 in Langstsaat van 10.00 tot 15,00 uur. De opbrengst van deze markt is bestemd voor het onderhoud van het vereni gingsgebouw 'de Keet'. Bezoekers kininen de volgen de zaken verwachten; Rom- melmarktspnllen, envelop- pentrekken, grabbelton, bood- schappenmand (raden naar het bedrag), bloemenboeketjes, sjoelen, Dvd met foto's van de Langstraat (verkrijgbaar vanaf 7 juni 2008) en paling. Natuur lijk is er ook aan de inwendige mens gedacht en is er iets te drinken en te eten. Heeft U zelf ook nog over tollig speelgoed of huisraad op zolder of in de schuur staan? Bijna alles is welkom behalve: meubels, kleding en computer.audic)- en videoap paratuur. Spullen kunnen op vrijdagavond 6 juni aangele verd worden vanaf 19,00 tot 21.30 uur. Ook kan er gebeld worden om een afspraak te maken met Madeleine Egger- mont 631926 of Jeanet Leroy 632846. DIRKSLAND - De Dirkslandse Kleindierenvereniging organi seert maandag 26 mei weer een bingoavond. Er worden vijftien ronden gespeeld van l(j voor een volle kaart en een super- ronde met een hoofdprijs van 50. Kinderen die met hun (groot)ouders meekomen, spe len de hele avond voor 4. De avond wordt gehouden in ver enigingsgebouw De Schakel, Beatrixlaan 31 te Dirksland. De aanvang is 19.30 uur, om 18.30 uur gaan de deinen open. OUDDORP - Woensdag 4 juni verzorgen de vrijwil ligers van de 55-t- soos van de SWO een fietstocht rond Ouddorp. Om 13.30 uur wordt er gestart bij mfg De Dorpstienden. Rond 15.00 uur hoopt men bij de Mekkerstee aan te komen waar genoten kan worden van een kopje koffie met appelge bak. Ook is het mogelijk deel te nemen aan een rondleiding. Kunt u niet fietsen maar vind u het wel gezellig gezamenlijk koffie te drinken, dan bent u van harte welkom om 15.00 uur bij de Mekkerstee. Prijs €3,- inclusief consumpüe. Deze fietstocht is tevens de afsluiting van het soosseizoen. In september wordt weer .gestart met een nieuw pro gramma. De exacte datum wordt vermeld in de regionale kranten. Voor meer informatie kunt u bellen met de SWO tel.0187 641344. SOMMELSDIJK - Na de succesvolle (agri)culturele dag van vorig jaar, orga niseert Natuurlijk Goeree Overflakkee dit jaar op 5 juli weer een culturele bui tendag op de boerenhofste- de Lust en Last van Hein Mijs aan de Kokseweg in Sommelsdijk. Dit jaar is het motto 'Muziek Dichtbij' en zullen er zowel musici van het eiland als van de overkant op meerdere locaties op het erf optreden. Het leer- lingenorkest van de Muziek school Goeree Overflakkee onder leiding van Piet Westhoe ve opent de dag om 11.00 uur op het grote podium. Naast de diverse optredens zijn er ook workshops om nader kennis te maken met muziek. Zo kan men een speciaal door Wim Soeters voor deze dag gecom poneerd Erflied instuderen en daarna ermee samen optreden met de workshop Bewegen op Muziek. De eilandelijke Soroptimisten, een serviceclub, zorgen op diverse plekken voor een hap je en drankje en de opbrengst gaat naar Moedige Moeders. Dit is een project om ouders van verslaafden op te vangen en te steunen. Voor mensen die liever schilderen is er een work shop schilderen in de natuur door Jan Roedoe en natuurlijk worden er weer verhalen ver teld, presenteren dichters zich en toont fotoclub de Rarekiek hun project over de fanfare Amictia uit Dirksland. De dag wordt afgesloten door Clarté Noire dat het publiek bij hun muziek zal betrekken. Vanwege de geringe parkeermogelijk- heden wordt men geadviseerd om per fiets te komen door de fietsroute tussen knooppunt 76 en 77 te nemen. Door het tijde lijke éénrichüngsverkeer op de Kokseweg wordt autorijders aangeraden de door de AKA- groep van het Albeda College gemaakte groene pijlen te vol gen. Voor verdere informa tie kan men terecht op www. natuurlijkgoereeoverflakkee. nl MIDDELHARNIS - De Muziekschool start een orkestproject en nodigt een ieder uit om hier aan mee te doen. De samenstelling van dit adhoc-orkest is zo breed mogelijk en ieder een die maar enigszins op zijn of haar instrument uit de voeten kan is welkom. "Gitaar, accordeon, blok fluit, viool, trompet, dwars fluit, cello, bugel, cornet, klarinet, slagwerk, saxo foon; kortom welk instru ment u ook bespeelt, komt u vooral meespelen" In een vijftal repetities (inclu sief generale repetitie) zal dit orkest zich voorbereiden op een optreden tijdens de grote jaaruitvoering van de Muziek school op zaterdag 28 juni 2008 in de aula van de Tech nische School te Middelharnis. Tevens is er een optreden op zaterdag 5 juli tijdens de cultu rele dag op de boerderij Lust en Last aan de Kokseweg te Sommelsdijk. De repetities zijn steeds op zaterdagmorgen en de data zijn 31 mei, 7 juni, 14 juni en 21 juni; de generale is op 28 juni. De repetities zijn in het Diekhuus (Beneden Zandpad te Middelharnis) en duren van 10.00 tot 12,00 uur. De genera le is op 28 juni om 18.00 uur in de Technische School te Mid delharnis. De composities die ingestu deerd worden zijn de Prome nade van L. Anderson, Rituel (deel 2) uit de Concertino van K. Schoonenbeek en Le Petit Carnaval des Animaux van C. Saint-Saëns. Als vanouds is de leiding in handen van musicus Piet Westhoeve die op enthou siaste en gedreven wijze met u aan de slag zal gaan. Piet Westhoeve is pianodocent aan de Muziekschool en heeft in de loop der jaren ook veel erva ring opgedaan met het leiden van ensembles en orkesten. Belangstellenden kunnen zich vanaf heden opgeven bij de administratie van de Muziek school in het Diekhuus, Post bus 256, 3240 AG Middelhar nis met vermelding van naam, adres, telefoonnummer en instrument. U kunt zich ook aanmelden via telefoonnummer 482400 of via E-mail muziekschooKShet- diekhuus.nl Aan de deelname zijn geen kosten verbonden en ook niet- leerlingen van de Muziek school zijn welkom. Er wordt gerekend op een orkest met ongeveer 70 spelers. ■88- Nu pakt hij het lange been en slaat het tegen een ander dat er vlak naast ligt. Ditmaal klinkt het als steen op steen. Dat lost het mysterie wel niet op, maar toch heeft hij nu niet hele maal het gevoel dat hij echte mensen- beenderen hanteert, zij het dan van mensen die reeds honderden jaren geleden gestorven zijn, ook al omdat de beenderen niet steenkoud maar warm aanvoelen van de zon. Over moedig stapt bij midden in de omge woelde aarde en tussen de massa beenderen in. Die beenderen zijn van allerlei vorm en grootte, met hier en daar een gedeelte van een doodskop. Hij raapt zowaar een van die grijn zende dingen op en gluurt door de oogholten naar binnen. Jan wil niet onder doen voor zijn vriend en volgt diens voorbeeld. Hun stemmen verraden eerst nog wel dat ze een beetje huiverig zijn van die vreemde ervaring, maar daar ze tegenover elkaar bewijzen willen dat ze helemaal niet bang zijn, beginnen ze hoe langer hoe drukker te praten en hoe langer hoe overmoediger te doen. Ze nemen elk twee doodskop- pen in beide handen en kletsen die tegen elkaar. En vanwege het geluid dat dit voortbrengt, Ynaken ze zich wijs dat het twee keistenen zijn. Fransje staat er met ontzetting naar te kijken. Hij wil er tegen protesteren, maar weet niet goed om welke reden. Vergeefs zoekt hij naar woorden om zijn broer en diens vriend te weerhou den van wat hem als ontzettend god deloos voorkomt, maar hij weet niet of dat zo is en hoe hij dat aan moet leggen. Zijn hart bonst in zijn keel en zijn droge lippen fluisteren onsamen hangende woorden. Onwillekeurig kijkt hij naar het kroesje dat aan zijn bevende hand hangt. Hij verwacht bijna dat dit zich ook veranderd heeft in een grijnzend zwart doodshoofd. Hij zucht van verlichting als hij ziet dat het nog steeds hetzelfde zacht- glanzende en dierbare vo9rwerp is van voorheen. Maar niettemin houdt hij het een beetje verder van zich van daan. De jongens worden hoe langer hoe overmoediger. Eerst trachten ze de schedels te breken door het ene doodshoofd op het andere te laten vallen, en als dat niet lukt, smijten ze ze uit alle macht tegen elkaar. Dan ontdekken ze dat het toch ook weer geen gewone steen is, waar die grie zelige voorwerpen van gemaakt zijn, want ze kunnen ze niet breken. Wel vliegen er een paar tanden uit, die tussen de grove kleibonken verloren gaan. Fransje wordt door een nieuwe vlaag van misselijkheid overmand. Opeens krimpt zijn lichaam ineen door een vlijmende pijn in zijn zijde en staat hij over te geven. Maar Kees en Jan mer ken er niets van. Die zijn nu zowaar aan het knikkeren met de doodskop- pen. Fransje ziet dat met afgrijzen als hij, weer overeind gekomen, de tra nen uit zijn ogen veegt, die het bra ken daarin geperst hebben. Maar dan is de maat vol. Opeens komt het verdronken land hem voor als een onafzienbare dodenakker die vol kerkepitjes zit, die zich elk ogenblik openen kunnen om hem er in te doen verzinken. Hij slaakt een luide kreet en zet het op een lopen, in de richting van de zeedijk. Zo nu en dan sliert hij over de vette klei, die een eindje ver der die vreemde grond weer bedekt, en met wild armgezwaal moet hij zich dan op de been houden. Maar hij ver mindert zijn vaart niet en kijkt geen enkele keer om. De jongens hebben er vanwege hun wilde spel eerst geen erg in, maar dan worden hun ogen naar dat bewegen de figuurtje getrokken, en dat brengt hen terug tot de werkelijkheid. Kees roept: Fransjèèèèè! maar zijn vluch tende broertje staat niet stil en kijkt niet achterom. Die kan hem door het geklots van zijn klompen trouwens ook niet horen. Maar nu is het Kees zijn beurt om te vrezen, want hij ziet tot zijn grote schrik dat Fransje een andere richting uitloopt dan van waar ze gekomen zijn, en daar heeft hij vanmorgen in de verte een grote kreek zien blikkeren. Hij grijpt zijn spa en zet het op een lopen, terwijl hij aanhoudend Fransjes naam roept. Jan volgt zijn voorbeeld en eindelijk dringen hun stemmen tot Fransje door. Als die de jongens op zich ziet afkomen, blijft hij staan en wacht ben op. Kees is van plan hem een geduchte schrobbering te geven, maar het doodsbleke gezicht van zijn broertje weerhoudt hem, en voor de tweede maal vandaag geeft de aanblik van dat gezicht hem een scherpe prik in zijn geweten. Maar dat confronteert hem tegelijkertijd met het probleem hoe te voorkomen dat Fransje thuis een breedvoerig verslag gaat geven van hun gedrag op het verdronken land. Hij tracht Fransjes aandacht op zijn potje te vestigen en hemelt hem zijdelings op door tegen jan te zeggen: Tjoean, dat Fransje is zö es goed af! Die eit zómae een prachtig bekertje.evonnen, en oans aen glad niks! Jan begrijpt de bedoeling en voegt er het zijne aan toe. Maar hij heeft een nog veel doelmatiger middel. Hij wroet zijn vrije hand onder de kous in zijn ene broekzak en diept er een kwartje uit op. Weet je wat, zegt hij, me bin noe toch zö kort bie Kapelle, me konnen best even nae 't durp gaen en wat gaen kopen. Messchien ist er wè een ijskarretje. Dan kun me ale- maele 'n ijsje kopen. Of aars wè een stik Kwatta of zoa in een wienkel. Dat is zo'n aanlokkelijk vooruit zicht dat ze allen daar graag.de liare gedachten aan het dodenveld voor laten varen, en opeens heeft de dijk weer een groene kleur en zeilen de wolken weer sneeuwwit langs een vrolijk blauwe hemel. Fransje kijkt nog even achterom naar het sombere oord waar de dood heerst. Maar dat heeft zich reeds opgelost in de grijze vlakte van de schorre, die zich nau welijks van de wazige einder onder scheidt. Hij zal blij zijn als zijn voeten weer op stevige grond staan, waar gras en bloemen groeien en waar vlinders en bijen om hen heen darte len en gonzen. Zijn gezicht herkrijgt langzaam zijn normale kleur, en ook hij maakt enkele opmerkingen. Maar hij ontwijkt zorgvuldig elk onderwerp dat met het verdronken land in ver band staat. Hij gaat zelfs niet in op de lof over zijn vondst. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6