C.N.S. Zomerland viert uitgebreid Gemeenteraad Oostflakkee wil haar eeuwfeest permanent bewonen recreatie woningen tijdelijk gedogen Meer bewegingsmogelijkheden voor gehandicapte kinderen Onvrede over ISGO in raad Dirksland Kat biedt onderdak aan jonge vogeltjes POLITIE Aanmelden voor reünie EIIIVnDEt1.t1IEUW5 Gedoogbeschikking DIRKSLAND - Het Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Goeree-Overflakkee (ISGO) wordt door gaans kritisch gevolgd in de gemeenteraad van Dirksland. Zo ook afge lopen donderdagavond, toen de raad verga derde over onder meer een wijziging van deze gemeenschappelijke regeling. Kubieke meters 0900-8844 PAGINA 12 DINSDAG 27 MEI 2008 De C.N.S. Zomerland viert dit jaar haar honderdjarig bestaan. STELLENDAM - Dit jaar staat C.N.S. Zomerland uitgebreid stil bij het vie ren van haar honderdste verjaardag. Als officiële verjaardagdatum is 2 sep tember aangehouden, maar omdat deze dag valt in het begin van het nieuwe schooljaar, heeft de school leiding er voor gekozen om haar verjaardagfeestje in een feestweek in juni te vie ren. Het bestuur, het team en de kinderen hebben alles uit de kast getrokken om er een spetterend feest van te maken. Door: Adri van der Laan 2 september is het precies honderd jaar geleden dat ds. Koppe uit Bunschoten, in 1908, officieel de Christelijk Nationale School Zomerland opende, na een lange tijd van voorbereiding. "Het programma voor de goed gevulde feestweek ziet er als volgt uit: Woensdag 18 juni: Start de feestweek met het oplaten van ballonnen. Met alle betrokkenen en het College van B. en W. van Goedereede wordt dan de verjaardagstaart aangesneden als teken dat het feest kan beginnen. Donderdag 19 juni: Is er een stranddag. Dan wordt er op het strand een spelpro- gramma georganiseerd en natuurlijk pannenkoeken gegeten. Vrijdag 20 juni: Blijft men in beweging, want dan is er de sportdag en de sponsorloop. Hiermee zijn geen prijzen te winnen, maar het hoofddoel is het maken van plezier met elkaar. Tussen de activiteiten in is er ijs voor de kinderen. De groepen 5 t/m 8 kijken film op het digibord. Vrijdag 21 juni: Dan is het tijd voor de reünie. Tussen 13.00 en 16.00 uur is het schoolgebouw hiervoor open. Oud-bestuursleden, onderwij zend personeel en leerlingen zijn hierbij van harte welkom. Zondag 22 juni: Is er een gezinsdienst, die wordt gehouden in het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente aan de Bosschieterstraat. Maandag 23 en dinsdag 24 juni: Deze dagen staan in het teken van het van het circusproject. Tijdens de schooluren wordt er samen met professionele cir cusartiesten met de leerlingen en begeleidende ouders echte circusacts geoefend en ingestu deerd. Het geleerde zal dan op dins dag getoond worden tijdens een voorstelling in De Staver in Middelharnis. Het belooft dus een drukke feestweek te worden voor de schoolbevolking van Zomer land. Binnenkort komen wij in deze krant terug met een weergave van de veelbewogen geschie denis van de school. Op zaterdag 21 juni organiseert C.N.S. Zomerland ter gele genheid van de viering van haar eeuwfeest een reünie. Op deze reünie, die gehouden wordt van 13.00 tot 16.00 uur in het schoolgebouw aan de Prins Marijkestraat, zijn allen die in het verleden en het heden verbonden waren en zijn met de school van harte welkom. Dus: Bent u of kent u (oud)leer- lingen, -leerkrachten of bestuursleden? Geef u dan op via de site: www.cnszomerland.nl. Schriftelijk kan ook via: C.N.S. Zomerland, Prinses Marijke straat 30, 3251 XP Stellendam. SOMMELSDIJK - Tijdens de gymles voor de groep Special Gym/Gehandicapt op woens dagmiddag van Gymvereni- ging MH-SD vUegen de vro lijke kreten van de kinderen door de lucht. Enthousiast klimmen, klauteren en rollen ze onder begeleiding over de nieuwe creaqbus en cresiqbus. Dit zijn softplay materialen met leuke felle kleurtjes waardoor kinderen uitgedaagd worden om erover te bewegen. In dit geval zijn het kinderen met een meervoudig handicap die dankzij de NSGK (Nederland se Stichting voor het Gehandi capte Kind) gebruik kunnen maken van deze zachte en veilige materialen. De NSGK heeft ruim 5.000 beschik baar gesteld om deze aanschaf mogelijk te maken. In 2006 nam Bianka Lesierse (zelf ouder van een gehandi capt kind) contact op met het bestuur van Gymvereniging MH-SD met de vraag of het mogelijk was om een groep te starten met alleen gehan dicapte kinderen. Het lukte Bianka om 9 gehandicapte kin deren bij elkaar te krijgen. Het bestuur vari MH-SD regelde leiding met het diploma bewe gingsagoog en een gymzaal. Vrijwel gelijktijdig kwamen Bianka en 1 van de bestuursle den van MH-SD in contact met de NSGK. Bianka via fondsen werving van de NSGK en het bestuurslid via internet. Aan gezien er in de gymzaal veel standaard toestellen voor de scholen staan en MH-SD het al een tijd wenselijk vond dat er speciaal materiaal voor deze groep zou komen, is er een aanvraag ingediend voor de creaqbus en de cresiqbus. De NSGK is een stichting die opkomt voor jongeren met een handicap. Jongeren die net als andere kinderen graag spelen, sporten, naar school en op vakantie gaan. De NSGK helpt door financieel bij te dra gen aan de extra aanpassingen die hiervoor vaak nodig zijn. Zo initieert en ondersteunt de NSGK honderden projecten per jaar. De NSGK is onaf hankelijk en ontvangt geen overheidssubsidie. Zij kan haar werk doen dankzij de hulp van vele betrokken vrijwilligers, donateurs en bedrijven. Voor meer informatie kunt u kijken op www.nsgk.nl en www.mhsd. nl. OUDE-TONGE - Veel drukker kon het niet zijn, afgelopen donderdag avond in de raadszaal van Oostflakkee. De publieke tribune zat helemaal vol en voor de overige belang stellenden restten inder haast aangesleepte stoelen of een staanplaats in de deuropening. Het waren voornamelijk bewoners van recreatiewoningen binnen de gemeente. De gemeen teraad boog zich namelijk over een discussienota recreatiewoningen. Door: Kees van Rixoort Permanente bewoning van recreatiewoningen is een hot item in Nederland. Overal zijn gemeenten bezig een beleid te bepalen: toestaan van een voorheen illegale praktijk, voortgaan met het verbieden of het afgeven van persoons gebonden beschikkingen, die permanente bewoning moge lijk maken, maar alleen voor de huidige bewoners. In Oostflakkee verbiedt het huidige bestemmingsplan (uit 1991) permanente bewo ning van recreatiewoningen. Momenteel zijn er 425 van die woningen binnen de gemeen tegrenzen. Over aan aantal van die recreatiewoningen - op het park Krammer - zijn conflicten geweest tussen de gemeente en de eigenaren. Die gingen over het vergroten van de woningen. Volgens de rech ter handelde de gemeente juist door de vergroting niet toe te staan omdat deze in strijd is met het bestemmingsplan. De gemeente schikte vervolgens met de bewoners dat de aan bouw uiterlijk per 1 juli 2008 is verwijderd en dat zij een (sterk verlaagde) dwangsom zijn ver schuldigd van 750 euro. Daarmee leek de kous af Tot dat het Comité van Gedupeer den, 13 bewoners van park Krammer, zich tot de gemeen teraad wendde met de vraag of het bestemmingsplan kan worden veranderd. Dat zou legale permanente bewoning en vergroting van de woning via de achterdeur toch moge lijk maken. De gemeenteraad won juridisch advies in, dat onderdeel is van de discussie nota recreatiewoningen. Donderdag vond over die nota een debat plaats. Wat bleek? De hele gemeenteraad wil de recreatiewoningen in Oost flakkee niet omzetten naar reguliere woningen. Ook niet omdat dit een negatief effect kan hebben op het toestaan van nieuwbouwplannen; de provincie hanteert immers •een restrictief bouwbeleid op Goeree-Overflakkee (migra tiesaldo 0). CDA-raadslid Van Rossum: "De recreatiewonin gen moeten recreatiewonin gen blijven. Anders zou je als gemeente ongeloofwaardig zijn richting de provincie als je nog eens een recreatiepark zou willen aanleggen." Pipping (Christenunie) voegde daar aan toe: "We moeten paal en perk stellen aan permanente bewoning van recreatiewonin gen. Er staan in onze dorpen genoeg reguliere woningen te koop." Volgens Van Rossum is permanente bewoning ook tegen te gaan door niet toe te staan dat er bijvoorbeeld lan ger dan 335 dagen per jaar gebruik kan worden gemaakt van de woningen. "Vroeger werd het water twee maanden afgesloten." Alle fracties waren voorstander van het afgeven van persoons gebonden beschikkingen aan huidige bewoners van recre atiewoningen, die er in veel gevallen al jaren wonen zon der dat daartegen is opgetre den. "We hebben boter op ons hoofd", zei Pipping in dit ver band. "Er wordt al jaren gere- creëerd. Of gewoond." Een gedoogbeschikking staat permanente bewoning toe tot het moment dat de recreatie woning van eigenaar wisselt. Kees van Rixoort Op de vergadertafel lag een voorstel om onder meer de mogelijkheid te openen dat het ISGO leges kan heffen en om beperkte begrotingswijzi gingen te laten goedkeuren door het algemeen bestuur (zonder de vier gemeentera den te raadplegen). Daarnaast moet de positie van het streek archief binnen het ISGO nog geformaliseerd worden, onder meer door het instellen van een bestuurscommissie. Het voorstel stond op de agen da als een hamerstuk, maar daar dacht de gemeenteraad bij nader inzien heel anders over. Tijdens de bespreking trad een groeiend ongenoegen over het ISGO aan de dag. Vooral het democratisch gehalte van dit samenwerkingsorgaan moest het ontgelden. Reden voor het college om het voorstel terug te nemen. Een motie van Gemeentebelangen Dirksland hoefde daardoor niet in stem ming te worden gebracht. Tijdens de raadsvergadering kwam raadslid Huber (Fractie Huber) met twee moties. Via de eerste wilde hij een onder zoek door de rekenkamercom missie afdwingen naar de gang van zaken rond het overlastge vende veevoederbedrijf Goe- degebuur in Melissant. Dat lukte niet. Huber was de enige die voor de motie stemde. De tweede motie - gericht op het uitbreiden van de raadsgriffie - werd aangehouden. Herbenoeming De aanwezige raadsleden droe gen burgemeester Stoop una niem voor voor herbenoeming. De voordracht gaat naar de Commissaris van de Koningin, die vervolgens de minister van Binnenlandse Zaken adviseert. De herbenoeming in Dirksland zou ingaan per 1 oktober 2008 en geldt voor een periode van zes jaar. In feite gaat het dus om een 'uitsterfregeling'. "Het verle nen van persoonsgebonden beschikkingen zal veel onrust wegnemen bij de bewoners van recreatiewoningen", aldus raadslid Van Gurp (SGP). Zijn collega Nagtegaal van de PvdA: "Men mag er niet wonen, het is een bewuste daad om het wel te doen. Maar we heb ben het oogluikend toege staan en de bewoners hebben een plaats gekregen binnen de gemeenschap. Persoons gebonden beschikkingen zijn een goede oplossing: ze ver minderen de illegaliteit en de woningen komen in een rustig tempo weer beschikbaar voor de recreatiemarkt." Volgens Pipping mogen de gedoogbe- schikkingen alleen afgegeven worden op de naam van een persoon, "niet op naam van een stichting of een bedrijfs vorm." De gemeenteraad vroeg het college een en ander verder uit te werken. Van Noordt Wie- ringa (VVD) zei bijvoorbeeld: "Wij hebben wel vraagtekens bij die persoonsgebonden beschikkingen. We willen eerst de voorwaarden en de exacte ge\olgen weten." Ook de wijze van handhaving zou het colle ge meer moeten uitwerken. De handhaving kan in de optiek van een aantal fracties het bes te eilandelijk plaatsvinden. Bezitters van een gedoogbe schikking kunnen straks, als ze ingeschreven staan als inwo ner van de gemeente Oostflak kee, ook een beroep doen op bepaalde WMO-voorzienin- gen. Daarbij gaat het niet om woningaanpassingen, maar wel om voorzieningen als huis houdelijke hulp en een rol stoel. Nagtegaal: "De mensen mogen niet tussen de wal en hét schip vallen." De gemeen teraad accordeerde het effect dat bezitters van een beschik king in aanmerking kunnen komen voor verstrekkingen uit de WMO, en vroeg ook op dit punt om een nadere uitwer king. Over het loslaten van de toege stane inhoudsmaat van maxi- inaal 275 kubieke meter waren de meningen verdeeld. CDA, SGP VLO en VVD bleken voorstander van flexibilisering, onder meer omdat de huidige markt vraagt om ruimere recreatiewoningen. Van Gurp: "Op een steenworp afstand, in Battenoord, worden recreatie woningen gebouwd van 430 kubieke meter Moeten wij, als gemeente Oostflakkee, ons dan stug blijven houden aan 275 kuub?" Van Noordt Wie- ringa daarover: "Er is behoefte aan ruimere recreatiewonin gen. Laten we met onze tijd meegaan." Van Rossum (CDA): "Er moet maar eens een eind komen aan de impasse. Ik vind dat we de inhoudsmaat moe ten flexibiliseren. De gemeente is er voor de burger, hoewel dat niet betekent dat alles kan en mag." De Christenunie wilde het huidige beleid handhaven: een recreatiewoning mag niet meer inhoud hebben dan 275 kubieke meter en aanbou wen die deze grens passeren zijn dus illegaal. Achtergrond voor het 'klein' houden van de woningen is uiteraard dat ze dan minder aantrekkelijk zijn voor permanente bewoning. "Het spijt ons", zei Pipping, "maar we gaan het bestem mingsplan niet aanpassen omdat er illegaal gebouwd is. We zijn ons bewust van de emo ties en de problemen, maar dat brengt ons niet tot een andere mening." Pipping benadrukte het belang van consistentie. De PvdA twijfelde nog op dit punt. Raadslid Nagtegaal kwam met de opmerking dat een flexibih- sering van de inhoud mogelijk tot schadeclaims leidt van men sen die hun uitbouw hebben afgebroken en hun dwangsom hebben voldaan. Een voorstel van het college volgt, kondigde waarnemend burgemeester Heijkoop aan. Daarna stroomde de volle raadszaal weer leeg. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee Vluchtende bromfietser aangehouden NIEUWE-TONGE - De politie heeft een jongen aangehou den die probeerde te vluch ten met zijn scooter. Surveil lerende politiemensen zagen vrijdagavond rond half zes een scooterrijder zonder helm rij den tussen Nieuwe-Tonge en Middelharnis. Hij negeerde een stopteken en reed daarbij gevaarlijk over het voetpad en links van de weg. Toen hij in Nieuwe-Tonge van het Helicop- tèreplein de Ds. van Baerles- traat opreed, was een agent uit de auto gestapt en was voor de jongen 'gaan staan. De bestuur der verloor hierdoor zijn even wicht en botste tegen de zijkant van een geparkeerd staande auto. De rijder is geboeid afge voerd naar een politiebureau, waar hij werd ingesloten. De bromfiets bleek ook niet verze kerd te zijn. De politie onder zoekt de toedracht en de jon gen kan diverse bekeuringen tegemoet zien. SIELLK.NDAM - l„ de turn bij de familie Redert in Stellen- dam heeft een koolmezenecht- paar een wel heel bijzondere plaats voor hun kraamkamer uitgekozen. Aan de tuinschut- ting heeft de familie al enkele jaren een kat van steen hangen, ter afschrik van hun levende soortgeiiDlen. Het oor van deze 'kunstkat' was beschadigd geraakt en daardoor was er een kleine toegang gecreëerd naar het - holle - binnenste. Dit was in het vroege voorjaar ook een echtpaar koolmees opgevallen; de vogeltjes maakten het gaatje groter en er werden eitjes in gelegd. Met als resultaat dat de kat nu fungeert als kraam kamer. Via het gaatje in het oor worden de acht jonge meesjes door hun ouders gevoed. Op de foto de jonge meesjes met de kat die een goede bescherming biedt tegen de echte katten. Tekst en foto; Adri van der Laan

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 12