1 H^gÉ iglilr !j^^^ 1 Echtpaar Boogerman- van der Laan viert zestigjarig huwelij ksj ubileum Jubileum Maaskant Shipyards gevierd met uitgave jubileumiboek De heer De Waard ontvangt Koninklijke Onderscheiding HHHH m^^g^ ■HIJJHl .iÉ Wog 20 dagen! "113 ^-H iagtiowKgtientaH v^sE öiBiJOTv;:: ■fP'',,----" ^on 80e iaareang Nr. 7712 Vrijdag 23 mei 2008 ^'OOFLB''»^'^'-'''' Piijs losse nummers 0,80 Christelijk streekhlad op gereformeerde grondslag Tevreden Coupeuse Knöps rgPóép: Andere sectoren Jubileumboek Beter dan ooit Visserijvereniging "Al lli'i jiiliili'iriid erlilpiiar, samen mei hurgcmiu'slri Dr I 'iii'.\ SOMMELSDIJK - Zes tig jaar geleden gaven Cor Boogerman en Lena van der Laan elkaar het jawoord ten overstaan van toenmalig burgemeester Rijnders van Middelhar- nis. Dinsdag bracht de huidige burgemeester van Middelharnis mevrouw De Vries de felicitaties namens het gemeentebe stuur over aan het spor tieve echtpaar. Door: Adri van der Laan Cic/eten op de bank in hun huis aan de Sperwer in Som- nielsdijk blijk( dat een derge lijk huwelijksjubileum ook nu weer veel herinneringen aan mooie en minder mooie din gen uit he( verleden oproept. Oor Boogerman is 39 jaar lang als drukker verbonden geweest aan Drukkerij De Waal en heeft dan ook vele edities van Eilanden-Nieuws, op de 'ouderwetse manier' gedrukt, zo laat hij weten. Het echtpaar verkeert in een heel goede gezondheid en zijn dan ook blij dat ze het feest .samen met hun gezin, twee kinderen, twee kleinkinderen en vier achterkleinkinderen en iiatuurlijk hun verdere familie mogen vieren. Het feest heb ben ze dan ook met een rond vaart over de CJrevelingen en een etentje in de familiekring deze week gevierd. Het waren natiunlijk 'andere tijden' toen ze in 1948 in het huwelijk traden. De 85-jarige (;or en de 81-jarige Lena her- inneieii zich nog de moeilijke omstandigheden waaronder hun huwelijk plaatsvond, rondom het feest liep er wel het een en ander mis. Situaties waar ze nu om kunnen lachen, maar toen gaf het wel wat spanningen, zo herinneren ze zich nog. Lena, die werkzaam was bij kleermaker Campfens aan de Voorstraat in Middelharnis, zou het trouwpak voor haar aanslaande natuurlijk zelf maken. Maar in die tijd - na de oorlog - was alles nog 'op de bon' en een familielid toog met een 'fles jenever en een stuk spek' naar Rotterdam om stof voor het tromvpak te kopen. Uiteindelijk bleek dat de stof fenhandelaar in zijn eigen voordeel had gemeten en dus te weinig stof had meegegeven. Vervolgens moest Lena alles in het werk stellen om toch nog een passend pak voor haar aanstaande te vervaardigen, wat haar toch is gelukt. Daarna bleek dat door een staking van de bloemisten er geen bruids boeket te krijgen was. Met een klein boeketje theerozen, die nog in de knop stonden, toog men naar de fotograaf, waar men. daar aangekomen. toch maar koos voor een boe ket kunstbloemen. Achteraf misschien tevergeefs want de trouwfoto's is het echtpaar al vlug, door onbekende omstan digheden, kwijtgeraakt... Ondanks deze perikelen heb ben ze een goed huwelijk gehad, als was de start armoe dig. "In die tijd was alles moei lijk te krijgen. Ik ben met een stamper en een ton voor de was begonnen". Maar door de moeilijke en armoedige omstandigheden waarderen ze de huidige welvaart des te meer. Voordat het echtpaar hun huwelijksleven in één van de VVeistraatjes in Middelharnis begon, had Cor nog een moei lijke tijd meegemaakt toen hij in de oorlog in Duitsland voor twee jaar werd tewerkgesteld. Hij werkte onder andere in de Rowentafabrieken in Otfen- bach en later in Erbach. Hij heeft daar ook de verschrikke lijk bombardementen meege maakt. Voor de Nederlanders was het de taak om vele doden 'te ruimen' die vrijwel iedere nacht plaatsvonden. Zo vie len er in Darmstadt, waar hij ook te werk was gesteld in één nacht 30.000 doden, waarna hij en anderen een week lang niets anders deed dan lijken ruimen. "Dan eet je echt niet lekker meer", zo was Cors ervaring. Eenmaal terug in Middelhar nis had hij nog een nare erva ring. "Men kende mij niet meer omdat ik geen identiteits bewijs had en daarom kreeg ik geen bonnen en kon dus niets kopen". In de oorlog en daarna leerde hij het drukkersvak en na een aantal jaren gewerkt te hebben bij Drukkerij Pas en Co kwam hij bij Drukkerij De Waal terecht, waar hij bijna veertig jaar zorgde voor allerhande drukwerk, waaronder deze krant. Lena nam na haar huwelijk het vak van coupeuse weer op. Eerst bij kleermaker Campfens en vervolgens bij de toenmali ge modehuizen Nipiiis en Van Wezel. Pas op 43-jarige leeftijd behaalde zij officiële diploma's op de naaischool in Dirks- land. Ze herinnert zich nog dat ze voor haar behaalde drie examens met een busje naar Utrecht moest. Zij was dan wel de oudste van het gezelschap. "Dit komt omdat ik vroeger graag naar de huishoudschool was gegaan, maar daai' was toen geen geld voor". Het kleermakersvak was eer tijds een zwaar beroep omdat er gewerkt moest worden aan dikke overjassen en zware Man- chesterpakken. "De stof was zo zwaar dat de naald nogal eens door de vingerhoed heen prik- Ihtn: ,\ihi vün ill} hum te". Natiunlijk heelt ze lange tijd alle kleren voor haar zelf en haar gezin gemaakt, "maar nu heb ik er geen zin irieer in", zo verzekert ze. Hoewel Lena zichzelf niet zo sportief noemt, bindt het echt paar nog regelmatig de fiet sen achter op de aiUo en gaan elders in het land "een rondje fietsen". En een rondje van zestig kilometer is dan geen uitzondering... C.or legt uit dat hij met de auto nog "overal naar toe rijdt". Onlangs is zijn rijbewijs weer \'ei'lengd, "dus ik ben eigenlijk verplicht om negentig jaar te worden". Wat zijn gezondheid betreh zou dit geen probleem die nen te zijn. Cor staat in Mid delharnis bekend "als de man die vanaf de maand mei in het Haringvliet zwemt". Ook nu nog neemt hij vrijwel dagelijks van mei tot oktober een duik in het Haringvliet. Nadat hij in zijn jonge jaren zwemles, in het door de gemeente gecreëerde zwembad op het Ha\ en hoofd, van de gebroeders Han en Rien Boomsma had gekregen, heeft de zwemsporl hem niet meer losgelaten. Jarenlang deed hij zijn rondje Haring- \'liet met zijn inmiddels overle den vrienden Van Bodegraven en Prins. "Soms gingen we wel eens zover dat de Rivierpolitie of toeristen ons te hulp wilde komen omdat ze dachten dat we drenkelingen waren". Tij dens vakanties aan het Garda- meer ging hij wel eens zo ver dat men hem amper met een verrekijker meer kon zien. En de politie stiuirde hem dan weer vlug terug naar de kant. "Het is me weleens gevraagd of ik badmeester wilde worden. Maar dat gaf niet genoeg, dus heb ik dat maar geweigerd", verzekert Cor. Als hun gezondheid het toelaat zal men Cor en Lena dus zeker nog wel eens op fiets, of Cor in het water tegenkomen, zo mag men veronderstellen na het gesprek met dit levenslustige diamanten echtpaar ■■:>- i Gebruikt was nog j f nooit zo nieuw, Knop* BV - Longewfg 113 - 3245 KG - Somm?tsrfjk - 018r nt,W AlikpdoQi BVKioosttrweg 2 - 4317 AL - Nwxdftouwc0111401347 STELLENDAM - In 1948 nam de in Bruinisse wonen de Piet Maaskant 'de stap' om voor zichzelf te begin nen. Hij begon zijn eigen bedrijf in scheepsreparatie vanuit een dijkhuisje in Bru. Al vlug bleek dat dit een goede zet is geweest want zijn bedrijf is niet meer weg te denken uit vissend en varend Nederland. Het bedrijf heeft veel hoogte- en dieptepunten gekend. Dit bleek uit de receptie die zaterdag werd gehouden op een aan de kade liggende rondvaartboot in de binnenhaven van Stellendam. Door: AdrJ van der Laan Aan de uitnodiging van het bedrijf om het zestigjarig fjestaan van 'Maaskant' te vieren hadden velen gehoor gegeven. Directeur Frits van Dongen was blij met de betrok kenheid bij zijn bedrijf. Naast natuurlijk veel vissers, col lega's, bestuurders en toeleve ranciers waren er zelfs klanten uil Polen en Schotland voor deze bijzondere gelegenheid naar Stellendam getogen. "Een bijzondere gelegenheid onder bijzondere omstandig- lieden", zo noemde Frits van Dongen de jubileumviering van de Stellendamse scheeps bouwer. Hij doelde hier mee enerzijds op de slechte omstandigheden waarin de visserijsector zich momenteel bevindt - een sector waar door Maaskant groot is geworden - en de anderzijds goed gevulde orderportefeuille van Maas kant Shipyards. Hoewel het bedrijf ondanks de moeilijke omstandigheden in de kottersector toch besloten heeft om een feest te organi seren vanwege het zestig jarig bestaan en Van Dongen de middag toch een feestelijke positieve insteek wilde geven, kon hij er toch niet om heen om de zorgen rondom de vis serij te verwoorden. "Ongekend zwaar weer", zo noemde Frits van Dongen de situatie waarin de kotter- en schelpdiersector momenteel verkeren. Hij stipte de hoge brandstofTen aan, "die als een molensteen om de nek van de vissers hangen". Daarnaast noemde hij de problemen voor de mosselvissers die door wetgeving hun beroep vrijwel niet meer uit kunnen oefenen. Hij hekelde in dit verband de "Taliban van het milieu", die heel veel invloed hebben in de wetgeving. Toch zijn er nog enkele licht- Kommer Damen van Damen Shipyards: "De situatie in de scheepsbouw is beter dan ooit". l'ff/M tefc»«W.t»l»W,Ffff «T.«.{tllT)Ml»l«fi pimtjes \'oor wal betreft de bouw van de visserijschepen omdat het bedrijf juist die week overeenstemming heeft bereikt met de fïrina Melissant van de GO 1 waarin overeenstemming op een van de in voorraad zij nde casco's om te bouwen tot een flyshootei; ivaarmee op een nieuwe manier wordt gevist en misschien wel de visserij van de toekomst wordt. Ook bij de ontwikkelingen van alternatie ven voor bijvoorbeeld de tong visserij zag hij een taak wegge legd voor zijn bedrijf Frits van Dongen kon ech ter zijn gehoor meedelen dat Maaskant Shipyards zich in de loop der jaren heeft gericht op andere sectoren in de scheep vaart en daar ook successen en een goed gevulde orderporte feuille mee heeft geboekt. Hij noemde de verschillende vaar tuigen die het bechijf momen teel onder handen heeft. Zoals sleepboten voor de Engelse marine, sleepboten voor Rus land en de rescuevaartuigen die gebruikt vvorden in de ofï-shore. Een van deze vaar tuigen, de Vos Traveller - de laatste van een serie van vier - die voor de firma Vroon wordt gebouwd wordt één dezer dagen gedoopt. Het vaartuig was tijdens de jubileumviering voor het publiek te bezichti gen. Daarnaast is het bedrijf ook actief in het (oni)bouwen van schepen voor de overheid en het ombouwen van viskotters tot jachten voor particulieren. "Al met al een gezonde basis voor onze werfbezetting". Van Dongen stelde de aanwezige vissers gerust, want hij verze kerde dat zijn bedrijf naast de nevenactiviteiten voldoende ruimte blijft houden om mee te werken aan nieuwe ontwik kelingen in de visserij. Ter gelegenheid van het jubi leum heeft het bedrijf een jubileumboek vervaardigd, dat tijdens de receptie aan de aan wezigen werd uitgereikt. Het boek dat is samengesteld door Leun van Koppen, werknemer van Maaskant Shipyards wordt uiteraard de geschiedenis van het bedrijf beschreven, maar daarnaast wordt het overgrote deel van de uitgave gevuld met een beschrijving en een korte geschiedenis van de schepen die bij het bedrijf zijn gebouwd. Ook krijgt men bij het lezen van het boek een goede indruk van het verloop van de visserij in de afgelopen zestig jaren en welke invloed dit heeft gehad binnen de verschillende bekende vis sersfamilies uit Goedereede en elders. Hoewel het bedrijf in 1984 is overgenomen door Damen Shipyards Group is men de oprichters van het bedrijf niet vergelen. Om dit te illustreren i:He«£g«brufMeQU«) ZIE WWW.AMGO.NU HTEUfnUMHSlIMB Drukkerij Gebr. de Waal .v met informatiestand op Agrarische Manifestatie ^Goeree-Overfiakkee donderdag 12 vrijdag 13 en zaterdag 14 juni op het terrein van N. Mijnders te Melissant Riet Maaskant (links) en Piet Maaskant (rechts) ontvingen uil handen van directeur Frits van Dongea de eerste exemplaren van het jubileumboek. reikte Van Dongen de eerste exemplaren van het boek uit aan Piet Maaskant, de zoon van de oprichter en aan Riet Maaskant, de weduwe van zijn broer Aart Maaskant. "De situatie in de scheepsbouw is beter dan ooit", zo verzeker de Kommer Damen van het moederbedrijf van Maaskant. Er is binnen zijn bedrijven is een situatie ontstaan die niet zoveel voor komt, maar vol gens Damen is het momen teel zo dat, in verband met de vraag, alleen voor de vaste klanten kan worden gewerkt. "De nieuwe klanten moeten maar achter aan sluiten". Hij noemde het verder een goede zaak dat Maaskant en Damen één bedrijf zijn geworden. Ver der verzekerde hij dat het ook hem "zeer aan het hart gaat", dat men, in verband met de problemen in de schelpdier sector de vestiging van Maas kant in Bruinisse heelt moeten sluiten. Burgemeester Ger van de Velde van de gemeente Goe dereede bracht de felicitaties namens de gemeente over. Zij noemde Maaskant Shipyards "een bedrijf om trots op te zijn" en zij complimenteerde zij het bedrijf met het feil dat men ook aan andere vakgebieden wil denken. Zij beloofde de onderrteming dat het gemeentebestuur - bin nen de mogelijkheden - er alles aan zal doen om de faciiiteiten te teveren die nodig zijn voor een goede bedrijfsvoering. Zij noemde daarvoor de initiatie ven die ontplooid worden om het Slijkgat op nautische diepte te houden. Ze verwacht dat er in het najaar hierover duidelij ke afspraken worden gemaakt met de hogere overheden. Ver der maakte zij duidelijk dat het college nieuwe initiatieven gaat ontplooien om in overleg met de provincie de dt)orstroming op de N57 beter te maken en zodoende ook het bedrijven terrein rondom de Stellen damse havens beter bereikbaar te maken. De voorzitter van de Visserij vereniging Zuid-West, Cees Sinke was ook één van de spre kers tijdens de bijeenkomst. Namens de vissers bracht hij de felicitaties over. En ook hij refereerde aan de zorgelijke omstandigheden in de visse rij en benadrukte dat "visse rij jullie heeft grootgemaakt". Met de nieuwe uitdagingen voor de visserij in het ver schiet deed hij dan ook graag een beroep op het bedrijf voor meewerken en meedenken. "Frits ik reken op jullie...", zo was zijn oproep richting het jubilerende bedrijf en haar directeur. .MIDDELH,'\RN]S - Het was de bedoeling dat de heer De Waard een lintje zou ontvan gen tijdens de vorige maand gehouden 'lintjesregen'. Maar door omstandigheden was hij niet in de gelegenheid om de onderscheiding in ontvangst te nemen. Daarom toog bur gemeester De Vries-Hommes van Middelharnis maandag naar de woning van de deco- randus aan het Oost Voorgors in Middelharnis, waar hij de onderscheiding en de versier selen die horen bij het lidmaat schap van de Orde van Oranje Nassau kreeg uitgereikt. De heer De Waard ont\'ing de onderscheiding omdat hij zich sinds 1982 verdienstelijk heeft gemaakt op meerdere terrei nen. Zo heeft hij 24 jaar deel uitgemaakt van het bestuur van de Stichting Hervormd Diakonale Gezondheidszorg te Sommelsdijk. Momenteel is hij al voor het 25e jaar actief lid van het bestuur van de Ned. Hervormde Kerk te Middel harnis (PKN). Bij hel uitoefe nen van deze functies komen met name de grote betrouw baarheid en financiële deskun digheid van hem bijzonder tot uiting. Verder toont De Waard een grote betrokkenheid bij de jeugd (scholengemeenschap en kerk), hulpbehoevenden en ouderen (St.HDG en kerk). Deze eigenschappen blijken ook uit de manier waarop hij aan de \rijwillige maatschap pelijke activiteiten betekenis geeft. Op de foto de heer De Waard, samen met zijn echt genote en burgemeester De Vries nadat hij 'het lintje' in ontvangst heeft genomen. Folo: Perslmm Flakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1