KNRM Belang van goed verkeersonderwijs onderstreept bij uitreiking diploma's Restless Legs: een serieuze zaak waar iets aan te doen is Eindelijk weer eens een nacht doorslapen Doe de test! Lichaam vermiste jongen gevonden Kerkdienst met spreker Open Doors EIIAtlDCn-niEIJWS Acties Drukke pinksterdagen voor de Griend Burgemeester Er is een behandeling PAGINA 7 VRIJDAG 16 MEI 2008 Maandag 12 mei om 12.10 uur werd de bemanning van de reddingboot (iriend door het Kustwacht (;entruin gealarmeerd voor een vaar tuig aan de grond op de Gre- vehngen. Volgens de Kustwathlpost ()udd(jrp belrcjt het een kajuit/eiljacht wat vast zal in de omgeving van de GB 5 en de boei GB 7. Met de Griend werd ter plaatse gegaan en het jacht, de Stinx van 14,1 nieter lengte met I persoon aan boord, Icjs getrokken. Het Jacht bleek geen schade te hebben en na het opnemen van de benodigde gegevens kon hel jacht haar weg ver volgen. Maandag 12 mei om 14.22 uur werd de bemanning van de CJriend opnieuw gealar meerd door het Kustwacht (k'ntrum. Nu voor een omge slagen vaartuig bij de H 11 op de Clrevelingeu. Door het jacht de Blauwe .Slenk werd bij de Kusl- wachtpost Otiddoip melding gemaakt van een omgeslagen zeilboot, in de omgeving 'van de 11 11 op de Grevelingen. 'i'er plaatse had de Blauwe Slenk 2 personen aan boord genomen. Het zeiljacht van ().'5 meter rnet4 peisonen aan boord, werd door de Griend recht gezet, en vervolgens met de 4 opvarenden naar Bruinisse gebracht. Dinsdag 1:5 mei werd de bemanning van de Griend door hel Kustwacht Centrum gealarmeerd voor een mede- vac (medische evacuatie) op het eiland Stampersplaat voor een ongeval op een kajuitzeiljacht. 1 lel bleek te gaan om een per soon die op hel eiland Stam- nersplaal een katrol tegen zijn liootd had gekregen. Op het eiland was toevallig ook een ambulancebroeder vakantie ROCKANJE - De politie heeft in samenwerking met diverse hulpverle nende organisaties de 17-jarige vermiste Rot terdamse jongen in het water bij het strand van Rockanje gevonden. Hij is overleden. Dinsdagvond rond half zeven hebben de diverse hulpver leners het stoffelijk overschot gevonden van de 17-jarige jongen die sinds zondagavond vermist was. Na dat moment is er groot alarm geslagen en een groot.scheepse zoekactie opge zet door ondermeer: de Zeeha- veii|)(jlitie, politiemensen van hel politiedistricl De Eilanden, de KLPD, de KNRM Stellen- dam, de Reddingsbrigade, de Brandweer met duikers, vrij willigers van hel SOAD-team uit Uik, de GHOR met een trauniahelikopter en vissers uit Stellendam met een kot ter. Mede dankzij de Sonar- apparatuur is het lichaam gelokaliseerd. De plek waar het stoffelijk overschot is aan getroffen ligt in een cirkel van 100 a 150 meter van de loca tie waar getuigen verklaren de jongen voor het laatst op het luchtbed te hebben gezien. Direct na de vondst, is de fami lie op de hoogte gebracht. Die hebben in een mortuarium in Hellevoetsluis het slachtoffer geïdeiUinceerd. Het lichaam is overgedragen aan de familie. aan hel vieren. Deze heeft het slachtoffer eenste hulp ver leend. Door de bemanning van de Griend is het slacht offer naar Brouwershaven gebracht voor verdere medi sche hulp. STELLENDAM - Aan staande zondag, de Zondag voor de Lijden de Kerk, wordt er een kerkdienst gehouden in de Gereformeerde Kerk van Stellendam waaraan een spreker van de organisatie Open Doors medewer king verleend. Meer dan honderd miljoen christenen in zo'n vijftig landen worden vervolgd of verdrukt vanwege hun geloof in Jezus Christus. Zij moeten vaak dagelijks de gevolgen ondervinden van hun keuze. Zij wor den vaak gediscrimineerd, bedreigd of gevangen gezet en zelfs gemarteld of vermoord vanwege hun geloof. Zij willen u graag him getuigenis zelf vertel len, alleen is dal helaas niet mogelijk. Om de verbondenheid met de Vervolgde Kerk te tonen, roept Open Doors alle kerken in Nederland en België op om één zon dag per jaar voor hen apart te zetten. Dit jaar is deze zondag op 18 mei. In de avonddienst van aanstaande zondag zal er in de Gereformeerde Kerk aan de Kerkhoflaan in Stellendam bij de ver volgde christenen worden stilgestaan door een spre ker van Open Doors. Tijdens deze dienst zal hij aan de hand van hel thema 'Volhouden, maar hoe?' uitleggen en laten zien hoe moeilijk hel is om je geloof vast te houden in de zware omstandigheden, waarin vervolgde medebroeders en zusters leven. Daarom is het zo belangrijk om te blij ven bidden voor onze ver volgde medechristenen. De aanvang van de dienst is 18.30 uur. Een ieder is van harte welkom. De kinderen die zonder fouten het verkeersexamen aflegden werden extra in het zonnetje gezel. Op de foto naast de kinderen ook burgemeester \'an de \i'lde het bestuur -Min de afdeling van Veilig Verkeer Nederland en de politieagente die de verkeersquiz verzorgde. OUDDORP - Traditioneel wordt in de mei maand een officieel tintje gegeven aan de uit reiking van de verkeersdiploma's aan de leer lingen van de basisscholen in de gemeente Goe- dereede. De leerlingen die de afgelopen tijd met succes hun verkeersexamen hebben afgerond waren maandag aanwezig op een speciale mid dag in Dorpstienden waar de diploma's werden uitgereikt. Tevens werd er weer de verkeersquiz gespeeld. Door: Adri van der Laan De organisatie vaq deze middag was ook deze keer weer in handen van de afdeling Veilig Verkeer Nederland. In zijn welkomstwoord wees Klaas Hameeleman van de afdeling er op dat het belang van goed verkeersonderwijs op de scholen letterlijk van levensbelang is voor de kinderen. Hij dankte dan ook de leerkrachten en de andere vrijwilligers voor hun inzet. Dat hel behalen van het verkeersexamen niet altijd voor een ieder even gemakkelijk is bleek wel lül de uilslag. Van de 111 deelnemers moesten maar liefst 18 kinderen een herexamen doen om uit eindelijk toch te slagen. Burgemeester Van de Velde van de gemeente Goe- dereede had graag tijd ingeruimd om voor de diplo ma-uitreiking zorg te dragen. Ook zij wees op hel belang voor de kinderen om goed op de hoogte te zijn van de verkeersregels. Zéker ook op de kojj van hel eiland omdat het juist met hel recrealieverkeer in de zomermaanden extra druk en extra gevaarlijk is. Zij spoorde de betrokkenen aan om nog meer lijd en energie te steken in hel verkeersonderwijs, omdat dit van "gemeenschappelijk belang is". Zij dankt dan ook allen die bij de organisatie van het verkeersexamens betrokken zijn geweest. Zes leerlingen waren 'cum lande' geslaagd voor het \erkeersexamen en zij werden dan ook extra in hel zonnetje gezet. Dit waren de leerlingen: jeanine Breen, Esmee van Splunder, Marlies Sperling, Remco Tanis,.Gerwin Meuleman en Berdiiie Smit. Ook Koen Padmos, die tijdens de uitreiking niet aanwezig was, maakte het examen foutloos. Met veel enthousiasme werd vervolgens de verkeers quiz gespeeld, Aan het eind van de middag bleek dat de scholen met het behaalde aantal punten elkaar niet veel ontliepen. De uitslag was: 1. Kon. Beatrixschool; 2. De Westhoek; 3. Eben-Haëzerschool en 4. Buten de Poorle. Ongeveer een half miljoen Nederlanders kan 's avonds en 's nachts niet ontspannen en voldoende slapen omdat ze last hebben van het Restless Legs Syndroom (RLS), ofwel rusteloze benen. Dat is meer dan alleen maar vervelend - maar gelukkig zijn er medicijnen om de klachten te verminderen. Wiebelbenen, prikkelende benen, rondvliegende vlinders in de benen, kriebel... het zijn allemaal beschrijvingen van RLS. Onaangename gevoelens diep van binnen in'de benen, die de onweerstaanbare drang oproepen te bewegen. Omdat die klachten vooral 's avonds en 's nachts optreden, leiden ze vaak tot slaapgebrek en chronische vermoeidheid. En als ze dan slapen, maken veel mensen met RLS (acht op de tien) óók nog onwillekeurige bewegingen met hun benen. Dan schoppen of strekken ze de benen, zonder daar zelf iets van te merken of er iets aan te kunneri doen. Vermoeiend voor henzelf, maar ook voor hun partner. Dit schoppen wordt Periodic Limb Movement Disorders genoemd. Voor wie er soms lost van heeft, is RLS niet zo dramatisch, maar voor velen wordt het een chronische aandoening: de klachten l(omen meer dan twee l<eer per week voor en treden steeds vaker in de avond en nacht op. Dan is het tijd om naar een dokter te gaan. RLS kan je leven aardig in de war schop pen. Een bezoek aan het theater of de bioscoop is voor sommige mensen met RLS onmogelijk, omdat ze simpelweg hun benen niet zo lang stil kunnen houden. Maar er zijn ook mensen die tijdens een etentje met vrienden thuis regelmatig moeten opstaan om rondjes te gaan lopen. En er zijn mensen die niet meer op vakantie gaan, omdat ze hun benen tijdens de vliegreis of lange autorit niet in bedwang kunnen houden. Door het gebrek aan broodnodige rust wordt RLS een slaapstoornis genoemd. De intensiteit van het vervelende gevoel en het aantal keren dat het opkomt, bepalen de ernst van de aandoening. Als er meer dan twee keer per week sprake is van klachtenen vermoeidheid, noemt men dit een matig tot ernstige vorm van RLS. De oorzaak van RLS heeft niets met de doorbloeding van de benen of spier krampen te maken. RLS is een aandoe ning van het zenuwstelsel. Onderzoekers denken dat het te maken heeft met een gebrek aan dopamine, een 'boodschapperstof in de hersenen die de zenuwcellen aanstuurt. In de primaire vorm van RLS, die meestal erfelijk is, is er geen sprake van een aantoonbare oorzaak. Bij de secundaire vorm is een ander lichamelijk probleem vaak de oorzaak, zoals een nierziekte of zenuwschade. Ook kan RLS voorkomen tijdens de zwangerschap. Wie eenmaal de primaire vorm heeft, raakt die meestal niet meer kwijt. Ster ker nog: de klachten nemen vaak toe bij het ouder worden. Zelf kunt u ook iets doen om uw klach ten een beetje te verminderen: vermijd stoffen zoals alcohol of nicotine (want deze stimuleren RLS), zorg voor verkoe ling als de klachten optreden, vermijd stress, blijf in beweging maar sport ook weer niet teveel. Daarbij komt dat een regelmatig slaappatroon belangrijk is, dus op dezelfde tijd naar bed en uit bed. Verder is het belangrijk te weten dat RLS nogal eens wordt verward met spier krampen. Medicijnen tegen spierkram pen helpen niet tegen het vervelende gevoel van restless legs. Een goede levensstijl kan de klachten wel helpen verminderen. Als dat allemaal nog niet genoeg helpt, zijn er ook medicijnen die verlichting kunnen brengen. Sinds twee jaar zijn er nieuwe medicijnen gekomen voor de behandeling van RLS die de huisarts kan voorschrijven. Ze bootsen de werking van dopamine in de herse nen na en houden zo het signaal tegen dat voor het onaangename gevoel in de benen zorgt. De medicijnen werken bin nen enkele dagen. Soms moet er gezocht worden naar de juiste dosering. Als deze niet helpen kan een gespecialiseerde neuroloog uit een slaapcentrum mensen verder onderzoeken en andere medicij nen voorschrijven om de klachten te onderdrukken. Saskia (39): "ledere avond dacht ik weer: het valt wel mee, vannacht zul je zien dat ik heerlijk slaap. Maar ik hoefde maar een uurtje te lig gen en het begon al weer, dat enorm moeilijk te omschrijven gevoel in mijn benen. Het was geen pijn, geen jeuk. Eerder een soort spanning, een naar gevoel dat je niet kunt negeren, hoe hard je het ook probeert. Een onbedwingbare drang te bewegen. En het enige dat helpt, is het bed uit en lopen. Lopen, lopen, lopen. De koude vloer van de badkamer opzoeken en nog meer lopen. Draaien, drentelen. Vier, vijf keer per nacht ging ik er uit. Pas tegen vijf uur 's morgens trok het weg en kon ik slapen. Een hazenslaapje, want om zeven uur begon mijn dienst. Ik was geradbraakt. Bij ons zit RLS in de familie. Mijn vader heeft het al zo lang ik me kan herinneren en als ik terugkijk, had ik zelfs in mijn tienerjaren al last van rusteloze benen. Ongeveer zeven jaar geleden begon het echt heel vervelend te worden. Mijn slaapgebrek deed me de das om. Ik werk in de zorg, ben verantwoordelijk voor mensen. Ik begon bang te worden dat ik fouten zou gaan maken. Mijn sociale leven liet ik niet beïnvloeden. Iedereen weet dat ik rusteloze benen heb, niemand kijkt er vreemd van op als ik halverwege een etentje opsta en een rondje ga wandelen. Dat hoort gewoon bij mij. Ik had er zelf gewoon het meeste last van: ik voelde me gewoon doorlopend moe en brak, foen ik hoorde dat er nieuwe medicijnen kwamen, ben ik naar de huisarts gegaan en begonnen met een lichte dosis die ik langzaam heb opgebouwd. Ik had al gezien dat de medicijnen bij mijn vader echt hielpen. En eerlijk is eerlijk: bij mij werken ze ook uitstekend. Vooral als ik een strak ritme aanhoud in mijn leven en die medicijnen echt op vaste tijden inneem. Het is echt een verademing om de nacht weer door te slapen. Ik voel me veel fitter. Daarnaast moet ik er zelf ook wel wat aan blijven doen: goed voor mezelf zorgen, niet te veel suiker eten, geen wijntje bij het eten, want dat zijn allemaal dingen die RLS uitlokken. Als ik me daar aan houd en op tijd mijn pillen neem, heb ik het goed onder controle. Oké, ik zit er voor mijn leven lang aan vast, maar ik zou er voor tekenen als het altijd zo bleef!" 1. Hebt u een onweerstaanbare drang te bewegen, meestal door een onaangenaam gevoel in de benen? D3A DNEE 2. Begint de drang om te be wegen als u ligt of rustig zit? Verergeren de klachten op die momenten? D 3A D NEE 3. Wordt de bewegingsdrang of het onaangename gevoel in uw benen (veel) minder als u loopt of de benen strekt - al is het maar voor de tijd dat u aan het bewegen bent? DJA DNEE 4. Is de bewegingsdrang of het onaangename gevoel in de benen 's avonds en/of 's nachts erger, of heeft u daar alleen 's avonds of 's nachts last van? D3A DNEE Heeft u meer dan twee keer JA geantwoord? Dat zou kunnen betekenen dat u last heeft van het Restless Legs Syndroom. Op de website www.restlesslegs.nl kunt u meer informatie vin den. U kunt daar ook een gratis brochure en een DVD bestellen. Deze zijn ook aan te vragen als u een briefkaart stuurt met uw naam en adres naar: RLS informatiepakket Antwoordnummer 2204 3440 VB Woerden Ook bij de Stichting Restless Legs is veel informatie te vinden en kunt u contact krijgen met lotgenoten via: www.st1chting-restless-legs.org. Uw huisarts kan u meer vertel len over medicijnen. Die kunnen RLS weliswaar niet genezen, maar de klachten wel aanzienlijk verminderen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 7