1 Oude tijden herleven bij onderzoek naar ver voorouders in Goedereede Echtpaar Verolme-Mooijaart viert 60-jarig huwelijksjubileum HB i i Part-time secretaresse/ balie-medewerkster ■RIHH ^l^^lHl mÊÊÊÊÊÊÊ m. ^-1-^1 A V-"' 80e jaargang Nr. 7710 Vrijdag 16 mei 2008 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Geschiedenis Kinderen De beurs Hiaat Rondgang E,. Knopsr^j Voor paramedische praktijk te Middeitiarnis. Graag CV e-mailen naar; SJblasko@hotmail.COm 1^ GOEDEREEDE - Burgemeester Ger van de Velde van Goedereede mocht vorige week vrijdag een bijzondere gast in het gemeentehuis welkom heten. Jef N. Ie Granse uit Spahnharrenstatte uit het Duits Nederlands grens gebied. In het kader van stamboomonderzoek was hij in Goedereede om uit te zoeken wat zijn .voorfamiüe in Goedereede ruim driehonderd jaar geleden had gedaan, toen ze enkele maanden in het stadje moesten verblijven. Tijdens het bezoek kwamen er interessante feiten uit de geschiedenis 'boven water'. Door: Adri van der Laan Toen enige jaren geleden de leed, vroeg hij zich af "wat weet vader van |cf Lc (iranse over- ik van mijn familie?" Hij ging dus op zoek naar zijn voor geslacht, waarvan naar later bleek lijnen naar Zuid-.\frika liepen. Voor zijn werk was Le Granse veel in Zuid-Afrika en in zijn vrije tijd kwam hij in contact met de Martimis jor- daun (Jordaan) in dat land, die over zijn onderzoek een boekje heelt geschreven. Het bleek dat zowel de familie Jor daan als de familie Le Granse afstamden van Franse protes tanten, die na veel omwegen in Zuid-Afrika waren beland. Uit het onderzoek bleek dat de beide families in 1688 van- Eén van de ogen in de nude stadsmuur van Goedemede, miamun misschien wel het VOC-schij) in 168H lap; afgemeerd. -1''"'-''"" uit Goedereede met een VOC- schip naar Zuid-.'Vfrika waren getrokken. Daarom was Le Granse naar Goedereede getrokken in de hoop of er nog sporen van zijn voorgeslacht te vinden zouden zijn. Het was de bedoeling dat ook de heer Jordaan uit Zuid- Afrika naar Goedereede zou komen, maar hij moest vanwe ge administratieve problemen in Frankrijk blijven. Burgemeester Ger van de Vel de was bereid om het gezel schap in het gemeentehuis te ontvangen. Bij de ontmoeting waren ook Mirna Bogert van de VVV, Krijn Troost, die als gids optreedt in Goedereede, Jans Hoving van het Streek archief en een oom van Le Granse. Jef N. Le Granse gaf het aan wezige gezelschap een uitge breid kijkje in de geschiede nis van de families Jordaan en Le Granse. Samen met andere protestantse families waren ze op de vlucht voor de geloofsvervolgingen en daar om weken ze, samen met de Waldenzen uit naar de Alpen en Noord-Italië. Toen het wat rustiger werd - door het Edict van Nantes - kwamen ze weer terug naar Frankrijk en de families vestigden zich in het plaatsje Cabrières d'.AJgues in de Provence. Volgens Le Granse was de familie Jordaan actief in de wijnbouw in die streek, die ze daardoor tot bloei hebben gebracht. Deze rust duurt tot onder het bewind van Lode- jefN. le Granse overhandigt een boekje over de Franse plaats waar zijn voorouders lange tijd hebben geieoond. ivijk IV. Deze koning wilde maar één godsdienst in zijn land en de inwoners moesten tekenen dat zij Rooms Katho liek waren. De families Jor daan en Le Granse deden dit niet en vluchten in 1685 naar Geneve, waar een gerefor meerde kerk was. Vervolgens trQk men naar Frankfurt en via de Rijn kwam men in Rot terdam terecht om van daar scheep te gaan richting Zuid- Afrika, dat een pleisterplaats was voor de VOC-schepen richting 'Indië'. MIDDELHARNIS-lWeede Pinksterdag vierden Jan en Maatje Verolme-Mooijaart, te midden van hun kinde ren, klein-, achterkleinkin deren en verdere familie hun zestigjarige huwe lijksfeest. Dinsdag bracht burgemeester De Vries- Hommes van Middelhar- nis hun de felicitatie van het gemeentebestuur over. Het echtpaar kan terugkij ken op een huwelijksleven, waar ze met recht, lief en leed hebben gedeeld. Door: Adri van der Laan Sinds 1985 wonen ze in hun woning aan het Marietjespad in Middelharnis. Maar het over grote deel van hun huwelijks leven heeft zich afgespeeld op de boerderij 'Zeldenrust' aan de Groeneweg tussen Nieu- we-Tonge en Somnielsdijk. Hoewel de heer en mevrouw Verolme een respectabele leef tijd - de heer Verolme bijna 89 en mevrouw 83 jaar- hebben, genieten ze beiden nog van een goede gezondheid. Ze kunnen terugkijken op een arbeid zaam leven op de boerderij, waar inmiddels hun dochter en schoonzoon - en kleinzoon - de scepter over zwaaien. Mevrouw Verolme is afkom stig uit Den Bommel en tijdens een deel \'an de oorlogsjaren was zij - vanwege de inunda tie - geëvacueerd in Middel harnis. En tijdens hun verblijf ontmoette ze haar toekomstige man, die 'toevallig' veel in de buurt van het evacuatieadres moest zijn. Ze herinnert zich nog dat haar verloofde Jan Verolme bij haar op bezoek kwam met een auto die was omgebouwd tot tractor. Dit voertuig produceerde zoveel geluid dat, als Jan vertiok na K;i|JJ!':i! i De heer en mevrouw Verolme werden gefeliciteerd door burgemeester De \'rtes van Middelharnis. Foto: Adri van der Laan een bezoek aan zijn toekomsti ge echtgenoot, heel de buurt \'an het motorgeronk kon mee genieten... "Ik gaf natuurlijk ook wel wat extra gas". Foto 's Tijdens het bezoek van bur gemeester De Vries wer den de trouwfoto's uit 1948 tevoorschijn gehaald. Prach tige plaatjes uit 'vervlogen tijden' waarop onder andere de huwelijksstoet in de Wil helminastraat in Den Bominel werd vertoond. Het was voor mevrouw Verolme een hele verandering toen ze, als tim mermansdochter, als boerin op de boerderij van haar man terecht kwam. De boerde rij was een gemengd bediijf. Naast een kleine veestapel, was er ook zorg voor het telen van landbouwproducten op de 45 ha grond en vooral bij de landbouw lag zijn hart, zo verzekert hij. De heer X'erolme herinnert zich nog dat deze hectares zich over 26 percelen uitstrekten. Hij verzekert dat dit na de ruilverkaveling wel behoorlijk is verbeterd "maar die kwam voor mij 50 jaar te laat". Het was niet allemaal voor spoed wat het echtpaar heeft meegemaakt. Ze waren nog geen vijfjaar getrouwd, toen in 1953 de Watersnoodramp een enorme schade aan het bedrijf aanrichtte. Per roei boot moesten zij, met hun twee kleine kinderen, in de nacht de boerderij verlaten. Verolme herinnert zich nog dat hij de koeien nog los heeft kunnen maken, maar dat de dieren de ramp niet hebben overleefd. Het echtpaar kon weer al vlug terug naar hun boerderij, waarvan vooral de schuur ern stig beschadigd was. Maar het was nog een heel karwei om het woonhuis water- en mod- dervrij te maken. Het was natuurlijk op de boerderij lang en hard wer ken voor het echtpaar. Ver olme legt uit dat hij de naam 'Zeldenrust' van de boerderij nooit zo'n mooie naam heeft gevonden, omdat die naam voor zijn gevoel iets negatiefs had "maar de naam is wel van toepassing geweest". Het echtpaar heeft drie kin deren; een dochter woont met haar man op de boerderij, de andere dochter woont in Som- melsdijk. En één zoon woont in het Belgische Maaseik. Ver der heeft men acht kleinkin deren en tien achterkleinkin deren. Een schaduw over hun gezinsleven is het overlijden van hun oudste zoon geweest, die op 17-jarige leeftijd onder verdrietige omstandigheden overleed. Dit heeft natuurlijk een grote indruk op de familie gemaakt. Nadat het echtpaar zich in Middelharnis had gevestigd bleef de heer Verolme nog actief. In het begin hielp hij nog verschillende keren op de boerderij van zijn schoonzoon, maar ook nu nog helpt hij wel eens handje bij bijvoorbeeld het sorteren van de tulpen. Daarnaast gaat hij nog wel eens naar het Dienstencen trum van Companen om een partijtje te biljarten. Om de band met zijn oude beroep niet te verliezen bezoekt hij nog steeds 'de beurs'. Die vooral vroeger bij Hotel Spee op het Marktveld in Sommels- dijk druk bezocht werd. Ver olme legt uit dat hij vanaf zijn zeventiende deze beurs iedere week heeft bezocht. Daar werd gehandejd, afgerekend en de laatste irieuwtjes op agrarisch en ander gebied uitgewisseld. Een aantal boeren houdt nog steeds 'beurs' in De Staver en Verolme probeert daar nog regelmatig te komen. Ter gele genheid van het huwelijksju bileum ontving het echtpaar dan ook een fruitmand van de 'beursniaten'... Vanaf de tijd in Rotterdam is er een hiaat in het stamboom- onderzoek van Le Granse. Men had ingescheept in een VOC-schip, cle Berg China, dat ongeveer drie maanden op de rede van Goedereede had gele gen om gunstige weersomstan digheden af te wachten voor het vertrek naar Zuid-Afrika. Graag zou Jef Le Granse op de hoogte komen waar de beide families een onderkomen heb ben gevonden in Goedereede en de tijd voor de inscheping in Rotterdam. Le Granse heeft verschillende pogingen onder nomen om meer over hun verblijf voor het vertrek naar Zuid-Afrika te vinden, maar hij is hier nog niet in geslaagd. Uit scheepsverslagen blijkt dal de families vanaf december 1687 tot hun vertrek in 1688 in het stadje zich hebben opgehou den. Jans Hoving van hel Streek archief Goeree-OverOakkee gaf' een uitieg over de situatie in die lijd. Hij vertelde hoe de schepen van de VOC rond 1688 veelal lange lijd moesten wachten voor de reis naar .Afri ka kon worden ondernomen. Voor de schepen die van Rot terdam kwamen was Goede reede een uitstekende plaats om de gunstige weersomstan digheden af te wachten. Hij merkte op dat de naam van hel schip erg China niet bekend is in de archieven. Wel is bekend dat er een kapitein Berg is geweest die met het schip de China heeft gevaren. De reis naar het zuiden duurde in die tijd ongeveer vijf maan den. Dit kwam ook voor een deel omdat men vanuit Neder land een omweg moest maken. Vanwege de vijandelijke Fran sen moest men rondom Enge- lanfl, Schotland en Ierland varen en van daaruit over de Atlantische Oceaan richting Zuid-Afrika. Op de grote schepen waren veel passagiers, die niet alle maal een even riant onderko- I-'oId: Aihi ivj» ili'r Ijtan men hadden. "Een groot deel maakte de reis in hangmatten", aldus Jans Hoving. De Berg China vertrok op 20 maart 1688 uit hel Goereese Gat en arriveerde op 4 augustus in Zuid-Afrika. Daar heeft de familie jordaan een bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van de wijnbouw in Zuid-Afri ka. Le (ïranse was metselaar. Met gids Krijn Troost werd in de middaguren een rond wandeling door Goedereede gemaakt, zodat Le Granse zich weer een beter beeld heeft kunnen vormen over het stadje waar zijn voorvaderen enkele maanden hebben ver toefd voor het vertrek voor de grote reis. Samen met Jordaan was Le Granse ook in hel Franse plaatsje Cabrières d'Aigues geweest, waar zelfs een Le Ciraniiehuis is, waarmee de nagedachtenis aan de vlucfi- telingen levend wordt gehou den. De burgemeester van die plaats had een persoonlijke brief, voor de bingemeester van Goedereede meegegeven, die door Le Gran.se, samen met een boekje over de streek werd overhandigd. Gebruikt wos nog nooit 20 nieuw. tbij -iw r>?-deoterff Üik olvnst op www.opelnifuwi.n! h mm ^Uniuai m^eWfc Knóps BV - Langeweg llï - 3245 KG -SomtnelMJijk -0167 4767i7 Atkcrdoai BV - Klo«tct*eg 2 - 4317 AL Nowdsogwe - 0111 401347 bietegilmiitleigu»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1