L Nacht van Gebed krijgt steeds meer interkerkelijk draagvlak in de regio Landgoederen en waterberging aan de zuidrand van Dirksland ^Vrij kamperen veroorzaakt smerig strandje Herkingen' e.' w Gemeentedag/j aar markt Proef weg Sommelsdijk afsluiting van de Kaai en de Spuistraat In de nacht van 16 op 17 mei zijn velen in gebed verbonden met vervolgde geloofsgenoten 80e jaargang Nr. 7709 Woensdag 14 mei 2008 Christelijk streekblaci op gereformeerde grondslag De Waal Hoveniers Situatie in de wereld Verkapte subsidiëring ijjg^jg^g^g^g^iSIg^SISSgg^^ Wantrouwen Müy^w^ SOMMELSDIJK - Zaterdag 24 mei houdt de Hervormde Kerk van Sommelsdijk weer haar gemeentedag. De aavang is 9.30 uur en de markt duurt tot 16.00 uur. De opbrengst van deze dag komt o.a. ten goede aan het jeugdwerk, die gebruik maken van het verenigingsgebouw 'Vita Nova'. Tevens wordt een gedeelte van de opbrengst besteed aan een nationaal of internationaal project van een goede doelen instelling. Er is een grote rommelmarkt waarvoor weer vele maanden mooie spullen door de com missie en medewerkers zijn ingezameld. Grote sortering boeken, rad van avontuur en diverse kinderspelen. Een rondrit in een oude auto of huitkar zal waarschijnlijk ook weer mogelijk zijn, verder darten, een schiettent, groot springkussen voor de kinde ren en een huisvlijtkraam met prachtige spullen. Verkoop van kaas, bloemen, perkplan- ten, verse groente en fruit. Voor de inwendige mens is er verkoop van heerlijk gebakken vis (ook om mee te nemen), patat, slaatjes, pannenkoeken en ijs. Een kofïieterras geeft de gelegenheid uit te rusten en bij te praten. De medewerkers en het decor van de sfeervolle kerkring, bieden u een gezel lige dag voor het hele gezin. Bij ongunstige weersomstan digheden wordt de jaarmarkt gehouden in de schuur van Fa. Mastenbroek naast tuincen trum Graka aan de Staverse wegRijzenbmgseweg 7, Som melsdijk In Achthuizen zoek je 't niet,.. Maar je weet niet wat je ziet! De showtuin v.in William de Boet! MaaU een afspiMak voor inspirerende tuin ideecn: 06-51 39 OS 12 Rechtspraktijk Middelharnis Tel. (0187) 48 86 85 Fax (0187) 48 41 14 Mrs. Spuij 5 Verptanke Juristen en Mediators email: lnto@rpmh.nl website: v«ww.rpmh.nl ^,>^^/»0^ www.brllcentnimlieuvela«nl /ondpod 56 - Middelliarais - Telefoon (0187) 48 34 37 MIDDELHARNIS - In de periode van 28 juni tot en met 31 augustus 2008 wor den de Kaai en de Spuist raat dagelijks van 14.00 uur tot 02.00 uur voor het ver keer (mei uitzondering van fietsers) afgesloten. De ver keersmaatregel is bedoeld om de cultuurhistorische en recreatieve waarde van de havenkom gedurende de zomermaanden te ver hogen. Aan het begin van de Kaai en de Spuistraat worden verkeersborden met bij behorende onderborden, bloembakken en weghaalba re sleutelpalen geplaatst. De aan de havenkom gevestig de horecabedrijven krijgen zo de mogelijkheid om tus sen 14.00 - 02.00 uur hun terrassen uit te breiden. Aangezien een dergelijke wegafsluiting impact heeft om de direct omwonende en gevestigde bedrijven heeft de gemeente Middelharnis in februari 2008 een infor matiebijeenkomst georgani seerd. De informatieavond was enerzijds bedoeld om de betrokkenen te infor meren en anderzijds om de mening van de betrokkenen te peilen. Zij zijn allen reeds schriftelijk van de beshssing op de hoogte gesteld. GOEREE-OVERFLAKKEE - De Stichting Open Doors, die zich inzet voor de vervolgde christenen wereldwijd, organiseert sinds 1989 ieder jaar een Nacht van Gebed. Deze Nacht van Gebed wordt traditioneel gehouden in de nacht van vrijdag op zaterdag na Pinksteren en voorafgaand aan de Zondag voor de Lijdende Kerk. Al geruime tijd wordt er ook op Goeree-Overflakkee door christenen, afkomstig uit verschillende gemeenten, met deze Nacht van Gebed meegedaan. Door; Adri van der Laan Nieuwe-Tonge Tel. 0187 - 65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl "Door jullie gebed en jul lie brieven, houden wij vol. Onze kerk is gesloten, maar wij gaan door! Blijf alsjeblieft voor ons bidden en bid voor onze regering." Aldus ver woordde een voorganger uit Oezbekistan, de kracht die zijn gemeente ervoer van het gebed van anderen. Dit is één van de redenen voor de Stich ting Open Doors en de initi atiefnemers van het eiland om door te gaan met het bid den en het organiseren van gebedsbijeenkomsten. Men heeft niet er niet zomaar voor gekozen om dit gebed in de avond en nachtelijke uren te laten plaatsvinden want juist "tijdens de nacht hebben ver volgde christenen het vaak erg moeilijk en daarom willen wij naast deze mensen gaan en hen als het ware versterken, bemoedigen en vertroosten". Nacht lang Op de meeste plaatsen op het eiland is men om p2aktische redenen niet een hele nacht bij elkaar, maar men komt wel met dezelfde intentie bijeen. In De Hoeksteen in Middelharnis is men wel een hele nacht bij elkaar, van vrijdagavond 22.00 uur tot zaterdagochtend 06.00 uur. Natuurlijk is men niet verplicht' om de hele nacht bij te wonen. Men kan naar bin nen stappen wanneer men wil en ïvanneer men hiervoor in de gelegenheid is. Tijdens de bijeenkomsten neemt natuurlijk het gebed een grote plaats in, maar daar naast is er alle gelegenheid om zich te laten informeren over de situatie van de vervolgde christenen. Er waordt hiervoor informatiemateriaal verstrekt en er worden dvd's vertoond over de situatie van bepaalde christenen in het bijzonder en over landen waar de christen vervolging hoog is. Daarnaast komt er in Stellen- dam een gastspreker en is er een speciale kinderbijeenkoinst voor in de avond. In Ouddorp is de avond gericht op jonge ren, hier wordt het 'Under ground' programma gebruikt. Zie voor een overzicht van alle activiteiten, de tijden en contactpersonen elders in dit nummer Ongeveer twintig jaar geleden Een schets van de eventueel te realiseren landgoederen aan de zuidrand van Dirksland. DIRKSLAND - Het plan om aan de zuidrand van Dirksland drie landgoederen van vijf hectare en een aantal wonin gen te bouwen, gecombineerd met de realisering van water berging en wat recreatiemoge lijkheden, is in de gemeente raad van Dirksland in goede aarde gevallen. De schets van projectontwikkelaar Florie Estate lokte enthousiaste reac ties uit, maar ook vragen en enkele kritische kanttekenin gen. Momenteel laat het Streekplan van de provincie Zuid-Holland de beoogde ontwikkelingen - meer specifiek: woningbouw - aan de zuidrand van Dirksland niet toe. Het gebied ligt buiten de 'stedelijke contour'. Toch zijn er volgens wethouder Koningswoud (SGP) mogelijk heden. De provincie zou willen meewerken omdat een eerder toegezegde overschrijding van de contour-aan de noordzijde van Dirksland, ten behoeve van het ziekenhuis - van de baan is. De zuidelijke overschrij ding zou daar dan voor in de plaats kunnen komen, omdat het ziekenhuis op de nieuwe uitbreidingslocatie - binnen de contour: in de wijk Kleine Boezem - ruimte voor woning bouw opslorpt. Het college van B en W ziet veel voordelen in het plan 'ter afronding van de zuid rand van het dorp Dirksland'. "Naar onze mening biedt de combinatie van mogelijkheden van invulling een unieke kans op kwaliteitsverbetering voor de leefbaarheid van het dorp Dirksland. Als voorde len kunnen worden genoemd: de toename van benodigde waterberging, verbetering van waterkwaliteit, kwalitatief hoogwaardige afronding van het dorp als gevolg van invul ling met landgoederen, inclu sief recreatief medegebruik en woningbouw met financiële bijdrage aan de gemeente." De vragen over de schets van Florie Estate betroffen voor al de aard en omvang van de woningbouw, en de invulling van de nog niet ingetekende stukken grond. Vragen die de wethouder nog niet kon beant woorden, gezien het stadium waarin het plan zich bevindt. Het was hem op dit moment meer te doen om een oordeel over het verleggen van de con tour, die overigens voor de realisering van landgoederen niet nodig is. De 'stedelijke contour' zou opschuiven van de Philipshoofjesweg naar de Havelozeweg. Leenders (Gemeentebelan gen Dirksland) zei er moeite mee te hebben als de geplande woningbouw moet dienen ter financiering van de landgoede ren. "Ik ben niet voor verkapte subsidiëring van landgoede ren", aldus Leenders, die eraan toevoegde dat de woningen in ieder geval betaalbaar moeten zijn. Duurdere woningen om de ontwikkeling van de iets verderop gelegen landgoede ren mogelijk te maken, zijn voor Gemeentebelangen onac ceptabel, zo bleek uit de woor den van de fractievoorzitter Huber (Fractie Huber) zette vraagtekens bij het 'recreatief medegebruik' in het gebied. Van de \ijf hectaren zouden er vier toegankelijk moeten zijn voor wandelaars enzovoorts. Dat leek Huber niet realistisch en niet handhaafbaar "Het algemeen belang is hier niet bij gediend", concludeerde hij. Volgens wethouder Konings- Vi'oud moet de eerste paal niet Voor 2010 worden verwacht. "Maar ook niet veel later." Een aantal eilandelijke initiatiefnemers voor de Naelit van het Gebed. Zij zijn ujkomstig uit verschillende kerken en gemeenten. Op de achterste rij van links naar rechts: Rini Hameeteman, Koos Louws, Ruud Kuijer, Harrt Scheermeijer, Annette Hakkenbrak, ziftend: Saskia van der Kraan, Nel Bevelander en Ina Verhoeven. Pieter Prins ontbreekt op de foto. Foto: Rrsbum Flfikkrt waren de activiteiten van o.a. Open Doors vooral gericht op de communistische landen achter het Ijzeren Gordijn, waar sprake was van stelsel matige onderdrukking van christenen. Met de verander de situatie in de Oostbloklan den is de christenvervolging daar grotendeels verdwenen, maar dit wil niet zeggen dat vervolging en onderdrukking niet meer voor komen. Vol gens Open Doors worden er momenteel meer dan honderd miljoen christenen, in onge veer vijftig landen, onder drukt of vervolgd vanwege hun geloof in Jezus Christus. "Zij worden vaak gediscrimi neerd, bedreigd, gevangen gezet of gemarteld. Soms wor den zij zelfs vermoord om hun geloof". Op de wereldranglijst van landen waar christenen onderdrukt worden staat het streng communistische Noord- Korea bovenaan. Daarnaast blijkt uit de lijst dat ook in veel streng islamitische landen de christenen eveneens onder verdrukking moeten lijden. Gezien de cijfers geven de ini tiatiefnemers aan dat gebed en aandacht nodig blijven voor hun vervolgde broeders en zusters. Ze geven aan dat het effect van een dergelijke Nacht van Gebed niet altijd te meten is aan concrete resultaten. Toch blijkt er uit berichten die men via Open Doors ontvangt dat de vervolgde christenen zich heel erg gesterkt weten door de gebeden. Er zijn voorbeel den bekend dat juist tijdens de Nacht van Gebed het regime van gevangenen verminder de, de De informatie die tijdens Nacht van Gebed wordt gegeven maakt de christe nen in Nederland weer attent op hun vervolgde geloofsge noten. Er worden tijdens de Nacht van Gebed ook schrijf- acties gehouden waarin wordt geschreven naar gevangenen en hun regeringen. Het is de ervaring dat, wanneer rege ringen weten dat de vervolgde christenen in het buitenland bekend zijn, zij hiermee ter dege rekening houden. Daar naast blijkt dat deelname heel opbouwend kan zijn voor het persoonlijk geloofsleven. Ook het samen bidden met mensen die afkomstig zijn uit verschil lende kerken en gemeenten geeft de deelnemers veelal een zegenrijke ervaring, waarvoor men een 'nachtje wakker blij ven' wel over heeft. DIRKSLAND - Henk Huber (Fractie Huber) greep de bespreking van de notitie verblijfsrecre atie, donderdagavond tij dens een vergadering van de gemeenteraad in Dirks land, aan om aandacht te vragen voor de negatieve gevolgen van vrij kampe ren bij het strandje van Herkingen. Door: Kees van Rixoort Volgens Huber wordt de omge ving van het strandje regelma tig gebruikt om te overnach ten. Het gaat vooral om vrije kampeerders in campers en andere kampeerwagens. "Het is niet toegestaan", aldus het raadslid, "maar controle is er niet. Er zijn geen toiletten en andere voorzieningen, met een smerig strandje als gevolg. Een slechte zaak." Huber pleitte ervoor om iets aan de situatie te doen. "Zet een toilet neer en een kraantje." Wethouder Koningswoud ant woordde dat er in het verleden een toilet heeft gestaan. "Maar dat werd niet netjes behan deld", aldus de wethouder, die daaraan toevoegde dat die behandeling niet van toeristen was. Hij zei serieus te zullen kijken naar de suggesties van Huber. Even later werd Koningswoud geconfronteerd met een motie van wantrouwen van diezelf de Huber. Het wantrouwen betrof de handelwijze van de wethouder in de kwestie Goe- degebuur, een veevoeder pro ducerend bedrijf in Melissant dat de buren overlast bezorgt. Volgens Huber heeft Konings woud de raad onjuisten onvolledig geïnformeerd. Het raadslid had zich bovendien gestoord aan de opmerking van coUega-raadslid Struik (Christenunie), gemaakt tij dens een vorige vergadering, dat de omwonenden maar naar de rechter moesten stappen. Struik ontkende die opmer king te hebben gemaakt. "Wat ik gezegd heb is: ga als volwas sen mensen om de tafel zitten en probeer tot een oplossing te komen", aldus Struik, die doelde op de mogelijkheid van mediation. Hij vond dat Huber zich "mooi voordoet als held van de burger". Na wat wapengekletter bleek dat Koningswoud de motie van wantrouwen zonder enige moeite zou overleven. Uitein delijk was Huber de enige die voor zijn eigen motie stemde. Een volgende motie - om de eilandelijke rekenkamer de kwestie te laten onderzoeken - is al in de maak. Een poging van Markwat om Huber hier van te weerhouden - deze motie zal immers hetzelfde lot ondergaan - bracht de laat ste tot de opmerking dat het een democratisch recht is om moties in te dienen en dat hij dit zeker niet zal nalaten. Erf- en sierbestrating Firma J. J. van Gurp Oudedijk14,Ooltgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.er1-sierbestrating.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1