KNRM Meditatie Les Deux Intermezzo succesvol bij omloop Vervolg verhaal RAAD DAAD Beroepings- EN U EIIIVnDBl-tllEUWS BOWUSME WERK CUNGE DOORENBOS Acties Twee acties voor KNRM station Stellendam Rommel- marktspullen in Nieuwe-Tonge Geen andere Naam., De Kastanje boom PAGINA 5 VRIJDAG 9 MEI 2008 pti* om^. Deze vraag- en antwoordruhriek slaat geheel ten dienste van de lezer die er koslenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: liedactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriekvermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. 2UUWSE SLOEDKOMLEN Ik kocht hloedkoralen, zoals je ze overal kunt kopen. Later zag ik hij een juwelier Zeeuwse hloedko ralen veel hoger geprijsd staan. Zijn die dan beter? Waar komen de mijne dan vandaan Antwoord: Bloedkoialon groeien niet in Zeeland, maar wel in de Middellandse Zee, vooral HMidoni Italië. Men breekt takjes van het rif af om daaruit de koralen te snijden, te slijpen en te doorboren. Er is wel variatie in kleur en hel derheid, maar het is beslist niet waar, dat de beste naar Zeeland gaan om daar ver kocht te worden. Dan zouden overal elders op de wereld alleen maar hloedkoralen van mindere kwaliteit te koop zijn. De aanduiding Zeeuwse hloed koralen is onts(aan,doordat men in Zeeland zulke fraaie snoeren reeg en die van een gouden slot voorzag. Dat paste prachtig bij de Zeeuwse kle derdracht. Maar zo'n gouden slot maakt het snoer natuurlijk extra duur. BANAAN SN BLOEDDRUK Ik eet graag een banaan, maar een specialist zette die xirucht op het lijstje verboden ivaren van wege m n bloeddruk. Ik dacht dal fruit zü gezond was. Wal is er verkeerd aan. bananen? Antwoord: In bananen, ana nas, walnoten, aalbes.sen en kruisbessen komt o.a. sero- lotiine voor. Bij bananen kan het gehalte oplopen van 23 tot 78 mg per 100 gram vers gewicht. In uw darmen wordt daarvan zo'n 30% vernietigd, maar de rest wordt opgeno men in uw lichaam en lieert een bloeddrukverhogende werking. Uw lichaam maakt zelf' ook van die stol aan. Als u nu zo veel bananen eet als u schrijft (een half tot 1 kg per dag) kimnen er blijvende afwijkingen ontstaan, zoals de endomyocardlibrose bij volke ren die hoofdzakelijk van bana nen leven. U moet dus beslist meer variatie aanbrengen in uw voeding en die 'verboden vruchten' mijden. V0GELPLAA6 Hoe komt het. dat wijn tui» tegenwoordig meer dan vroe ger geteisterd wordt door in de gazons pikkende merels, lijsiers, spreeuwen, enz. Antwoord: In veel tuinen en plantsoenen is thans een over vloed aan besdragende hees ters aangeplant. Vogels eten veel van die bessen, maar zij worden er flauw van, omdat er vrijwel geen eiwit in zit. Dat eiwit inoefen ze dan bij de wor men halen! Vandaar htm veel- vuldiger pikken en trekken in het gras. We zouden die vogels op andere wijze aan eiwit moe ten helpen, ^e van het gras afliouden is mogelijk door het maken van geluid, het span nen van draden met daar aan blinkende voorwerpen en bewegende strookjes glanzend metaal, of met behulp van een zgn. vogeLschrik, die bestaat uit een kunststof tiomineltje in felle kleuren en op een paaltje ronddraait in de wind. Zulke cilinders zijn bij tuincentra e.d. te koop. AAÜDBEIENPLUK Een aardbeienteler zei me, dat ik mijn aardbeien voortaan moet plukken mét de dop, want hel zou niet zn best zijn voor de plantjes als ik die doppen eraan laai zit ten. Heejl hij gelijk? Antwoord.- Er zijn aardbei enrassen die gemakkelijk, en andere die moeilijk doppen. Die laatste kun je niet eens 'los' plukken, al zou u dat willen. De gemakkelijk doppende ras sen kunt u inderdaad plukken Z(jnder de groene kroonblaad- jes. Het doet de plant helemaal niets; ze houdt er zelfs wat meer bladgroen aan over. Maar de kwekers hebben geleerd hun aardbeien te plukken met dop, omdat de ongedopte iets vlugger gaan rotten als ze naar veiling en winkels gaan. De vruchten zijn dan immers niet gaaf meer. Voor eigen gebruik maakt het niet uit, omdat u ze toch de zelfde dag opeet. Ik las over waterdieren die omkwamen door hel heersende botulisme in het water Wat is dat voor vergiftiging of ziekte? Antwoord; Het is vergiftiging door de bek. Wanneer een kadaver vergaat, ontstaat de stof botuline. Ligt het dode dier in het water, dan verspreidt dat gif zich in de omgeving en als mensen of dieren van zulk besmet water drinken (of voed sel eten dat ermee bereid is), zullen ze erg ziek worden en soms dood gaan. Ofze sterven, hangt af van de hoeveelheid botuline die is opgenomen, en van hun weerstand. Pas aan getaste dieren kunnen suf en slaperig worden en oplettende mensen kunnen daardoor gewaarschuwd worden en een ramp voorkomen. Botulisme treedt vooral op bij warm weer en bij warm water. Als fabrie ken en centiales warm koelwa ter lozen, bestaat daardoor in de omgeving daarvan een ver groot gevaar voor botulisme. In koude jaargetijden zullen de kadavers langzamer ver gaan en is er meer kans, dat ze in verse toestand weggehaald of Opgegeten worden. VETTE HAMEN Hoe krijg ik erg vet geivorden lamen .vhoon? Antwoord; Door ze perst gron dig te lappen met een sop van soda of een sterk geconcen treerd afwasiniddel en daarna met wat spiritus na Ie doen. Zijn de ramen geregeld vet, voeg dan telkens wat spiritus toe aan het water. Probeer de oorzaak weg te nemen of de aanslag te verminderen door de plaatsing van een raamven- tilator. PROTESTANTSE KERK Ih' NEDERLAND Beroepen te Bodegraven (herv. wijk 2), ds. M.F. van Bin nendijk te Capelle ad IJssel; te Bussum-VVest, ds. S. de Jong te Eibeigen-Rekken, die dit beroep heeft aangenomen; te Echteld (her\'ormd), ds. J.W. de Kam-Diepeveen te Hemmen, die dit beroep heeft aangeno men; te Giessendam/Neder- Hardinxveld (wijk 3 Zuid), ds. J.A.VV. Verhoeven te Oudewa- ter-Hekendorp; te (iioningen (wijkgemeente Nieune Kerk), ds. E.j. Veldman te Enschede, die dit beroep heeft-aangeno men; te Landsmeer (deeltijd), kandidaat mw. R.P Israël te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen; te Losser (g.v. Twentse Zorgcentra), Bos-de Lange te Almelo, die dit beroep heeft aangenomen; te Midwolda, ds. F.'l". Volbeda te Ciarmerwolde/'Lhesinge en Ten Post, die dit beroep heeft aangenomen Aangenomen naar Linschoten (herv.), ds. 15.M. van den Bosch te Mastenbroek. HERSTELD HERV KERK Beroepen te Oldebioek-'t Har de, kandidaat G.J. Blankers te Brucheni; te Siijansland, ds. PC. Hoek te St. Annaland. GEREE KERKEN (VRIJC.) Beroepen te Drogeham, ds. M. de Meij te Daarlerveen; te Heerenveen, ds. P. Croen te Assen-West. CHR. GEREE KERKEN Bedankt voor Damwoude. ds. C.P. de Boer te Werkendam. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Clifton (VS), ds. A. Schot te Nunspeet; te Utrecht, ds. B. van der Heiden te Alblas- serdam. Bedankt voor Beekbergen, ds. B.J. van Boven te De Valk-VVe- kerom; voor Randbing (Zuid Afrika), ds. F. Mulder te Wage- ningen. GEREE GEM. IN NED. Bedankt voor IJssehmiiflen. ds. J.' Roos te Barneveld. Ik las een bundel gedichten van J. P f. H. Glinge Doomihos, die o.m. schreef "Waarom is de aarde rond, pa". Daar is in de oorlog eens een andere tekst op gezon gen. Weet u waar ik die leksl kan vinden en kunt u mij vertellen of de dichter nog leeft? Antwoord; Clinge Dooren- bos was de schuilnaam van J.P.J. Helmich. Hij overleed in 1978. Hij schreef het bedoel de gedicht 'Kindervragen' in 1916 en zong het tijdens liede- renavonden en o.a. tijdens een tournee langs de toen gemobili seerde militairen in het zuiden des lands. Hij schreef tientallen jaren dagelijks een actueel vers in De Telegraaf, zowel \<Jór als na de tweede wereldoorlog. We zenden u de gevraagde tekst, die in 1941 door Jetty Paerl in het cabaret van Radio Oranje te Londen werd gezongen en de toestand in het bezette vaderland hekelt. Dinsdag 6 mei om 15.21 uur werd de bemanning van de reddingboot Neeltje Struijs, die net terug was op station en die men bezig was om te testen, gealarmeerd door het Kustwacht Centrum voor een vaartuig aan de grond in het Vuile Gat op het Haringvliet. Er werd uitgevaren en na on geveer lU minuten was de red dingboot ter plaatse. Het bleek dus bij de Korendfijkse Slikken te zijn. Eerst uerd overleg ge voerd met de berger. Het ging om het kajuitjacht Haddock van 10 meter lengte en 4 per sonen aan boord, die net naast de geul aan de grond zat. Er werd een sleepverbinding ge maakt en het jacht werd naar dieper water gesleept. Hierna werd de oefentocht vervolgd. Dinsdag 6 mei om 17.09 uur werd de bemanning van de reddingboot Prinses Margriet door het Kustwacht Centrum gealarmeerd voor 2-3 perso nen die op een luchtbed bij het strand van Rockanje, richting Noordzee dreven. De kinde ren, jongens van 6 jaar, waren op een luchtbed afgedreven. De polilieboot PI6 was onderweg, en op het strand was al politie aanwezig. Ter plaatse aange komen bleek dat de jongens al op het strand waren. De politie zei dat alles goed was, i7iaar er werd besloten toch enkele be manningsleden op het strand af Ie zetten om eens te kijken. Het bleek dat het niet goed ging. Er werden therniodekens ge bracht en de temperatuur werd opgenomen. Deze was rond de 30 graden. Er werd een ambu lance opgeroepen en toen deze ter plaatse was werd de jongen hier naar toe gebracht, waar het ambulancepersoneel hem lang zaam op temperattun- bracht. Toen de reddingboot vertrok was de temperatuur al rond de 3,5 "raden. NIEUWE-TONtlE - Zater dag 17 mei kunt u weer spul len inleveren voor de rom- mehnarkt van 28 juni, die dan voor de 25'' keer wordt gehouden. Er is nog plaats genoeg in de opslagruimte. Als u nog overbodige goede spul len heeft wil de organisatie ze graag van u ontvangen om te kimnen verkopen Ten behoeve \'an de herx'ormde dorpskerk aan de kerkring. "Wat u niet meer kuiu gebruiken, kunnen wij nog verkopen". Men staat voor het innemen van spullen klaar bij de familie Van Kem pen, Oudelandsedijk 4A (de dijk volgen langs graanhandel Van ScheKen) of bij Hervormd Centrum 'Elini', Zuidelijk 19 in Nieuwe-lbnge, tussen 9.00 en 12.00 uur en 12 uur. Wie zijn spullen zelf niet kan bren gen, dan wordt voornamelijk gedacht aan grotere dingen, kan bellen naar de familie Lug- tenbiu'g, telefoon, 652184 dan worden de spullen opgehaald. Ook kunt u tweedehands boe ken inleveren bij de bibliotheek aan het Korteweegje tijdens de openingsin en elke donderdag middag en donderdagavond. door Welke luij moeten zalig ivorden. Hand. 4: 12. Het waren bijzondere woor den die Petrus sprak. Maar er was ook een bijzondere aanlei ding voor. Petrus en Johannes hadden een verlamde gene zen. Jarenlang had hij zitten bedelen aan cle poort van de tempel, en nu is hij genezen. Niet door de bijzondere ken- nk of kunde van de discipelen, maar; door de kracht van de Verhoogde Heere. Velen heb ben het gezien en lopen nu de apostelen achterna. Oe Joodse leiders begrijpen wel, dat op die manier het werk van de Heere Jezus op aarde gewoon doorgaat. Petrus en Johannes worden dan ook in hechtenis genomen. Ze moe ten zich voor de Joodse Raad verantwoorden. Daar spreekt Petrus deze bij zondere woorden. Bijzonder, omdat ze zo heel nadrukkelijk duidelijk maken dat er maar één weg tot behoud is. Zé) nadrukkelijk, datje deze woor den vandaag de dag al nauwe lijks meer in het openbaar kunt zeggen. Maar we gaan het niet over anderen hebben en klagen over die anderen, we vragen ons eens af wat die woorden é)ns te zeggen hebben. Wat de Heilige Geest er ons mee wil zeggen. Zo bedoelde Petrus het ook. want hij heeft het over 'ïvij'. ^Vij moeten zalig worden. Daarmee sluit hij zichzelf niet buiten, maar erbij in. Ook wij moeten zalig worden. Daarmee zegt God precies hoe het er met ons vóór staat. We mogen ook vertalen: wij moe ten behouden, gered worden. Door deze uitdrukking te gebruiken plaatst Petrus zich zelf en wie hem horen op één lijn met die verlamde, xóóv- dat hij genezen werd. Ook wij moeten gered worden, Hoe weet ik dat? Veel mensen weten het niet en willen het ook niet weten. Totdat we er bij bepaald worden, bijxoorbeeld door een ernstige ziekte of een ongeval. Die laten ons zien dat we le\'en in een gebroken werend, een wereld die gebukt gaat onder de gevolgen van de zonde. Wanneer we daarbij stilstaan, kan het gebeuren dat we gaan vragen naar de oorzaak daarxan. Inderdaad: we moe ten behouden worden. Alles wijst er eigenlijk op. Soms ook laat God ons heel rechtstreeks zien dat we bij Hem in de schuld staan. Dat het zo niet langer kan. Dat we behouden móéten worden. Wanneer Hij ons Zijn geboden N'ooihoudt bijvoorbeeld. Wan neer Hij ons onze zonden in herinnering brengt. Dat is geen prettige bood schap, integendeel. Het lijkt nieer op cle boodschap van de dokter, waar we allemaal zo bang \oor zijn: Meneer, mevrouw, ik heb geen goed bericht voor u.... en dan komt het. Nog moeilijker wordt het, wanneer Petrus zegt dal we ook nog eens géén keus hebben hóé we behouden moeten worden. Er is géén andere Naam dtjor Welke xvij moeten zalig worden. We kimnen, om zo te zeggen, niet eens kiezen naar welk zieken huis, naar welke dokter we gaan.... Dat is toch.wel hele maal tegen het zere been van de moderne, mondige mens. Ik moet behouden worden, en: ik heb geen keuze. Maar is dat nu alles? Nee! Dat is niet alles. Wan neer God zelf' zegt, dat ik behouden moet worden, laat Hij mij niet gaan met de boodschap: Ik kan u niet ver der helpen. God zegt: Ik wil u helpen. Ik wil u behouden. Zie maar: Ik heb voor u Mijn Zoon gegeven. Hij heeft er alles voor gedaan. Daarom heb ik Hem een ereplaats gegeven aan Mijn rechter hand. Vraag het Hem. Ver trouw op Hem, want dat is Hij waard. Dat 'moeten' drukt ten diep ste uit wat de Heere met mij wil. Wat Zijn diepste verlan gen is. Hoe Hij met mij bewo gen is. En: Hoe Hij wil, dat Ik Zijn Zoon zal aanroepen. Want het is nog steeds niet veranderd: Al wie de Naam van de Heere zal aanroepen, die zal behouden worden. God is niet veranderd. Nog altijd drukt Hij het mij op het hart: Het moet van Mij, en wanneer Ik dat zeg, dan kan het ook! Buig u dan maar voor Mijn Zoon! Door Hem kunt u zalig worden, door Hem zult u ook zalig wor den. Dirksland, Th.W.H. van der Heijden, vdm. Onder het geluid van de Westertoren schreef je al je gedachten, gevoelens en verlangens in je dagboek met rood geruite kaft. Je luas een kind, maar groeide uit lol een jonge vrouw met een krachtige persoonlijkheid. Net zoals die Kastanjeboom die ieder jaar pnieuiu bloeide. De frisse luind kwam je boven het geopende zolderraam tegemoet als je naar de zon keek. Je stem ging niet verloren, hij steeg zelfs hoog boven de Kastanjeboom uit daar op de Prinsengracht. Wereldwijd werd je gedachtegoed verspreid. Je lichaam, bezweek, maar nog steeds is je slem te horen. Voor je Joods zijn werd je gestraft, je korte leven eindigde in een donkere nacht. Anne Frank (1929-1945) ELS VAN WAGENINGEN MIDDELHARNIS - Ooit begonnen als een activiteit van de vcjlleybalvereniging en nu georganiseerd door de plaat selijke atletiekvereniging A.V. Flakkee: 'De Omloop van Men- heerse'. Een hardloopwedstrijd van 6,8 km door Middelharnis en Sommelsdijk heen. In de wedstrijd van dit jaar profi leerde Les Deux Intermezzo zich nadrukkelijk. Onno Bal, Michael Moeken, Rene Pesch, Mamice Everaers, tiert van Nieuwaal en Anneniiek Bax liepen deze kort maar krach tige wedstrijd goed uit onder steund door fotograaf en aan- moediger Nicky Tuinenburg op de fiets en Giulio van Lint in de Les Deux Intermezzo bezemwagen Daarnaast liep het erelid en omloopnestor Piet Bal in de voorste linies ook in het Les Deux shirt mee. Les Deux Intermezzo hoopt dat er een trend is gezet en volgend jaar het deelnemersaantal ver tienvoudigd zal zijn. -83- Toen was er even later gestommel in het achtei-huis en naderhand hoorde hij voetstappen op de ladder. Hij was er al zeker van dat het moeder \vas, die hem persoonlijk van het tegen deel van haar rol in die nare droom kwam overtuigen. Het was echter niet moeder, maar Maria, die van zijn angstkreet wakker geschrokken was. Hij kon vaag haar omtrekken ontwa ren in het halfschemerige licht van de nacht, die in de zomer niet hele maal donker worden kan. Fluisterend heeft Maria zich over hem heen gebo gen en hem zachtjes neergevlijd en licht toegedekt. Terwijl ze dat deed, gleed de eindkwast van haar lange vlecht over zijn wang, en dat zachte gekriebel veegde veel van zijn rade loze angst weg. Maar die hele week daarop heeft hij er moeder niettemin op aangekeken, want hij kon die vreselijke schrik beelden maar niet helemaal uit zijn geheugen wissen. Tenslotte kon hij het niet langer uithouden en vroeg hij haar, zonder van zijn droom te gewagen: Moeder, a jie noe es in den emel was, en ik mos nae d'elle, zou je dan zonde van me maeken? Voor moeder hem een antwoord gaf, trachtte ze de achtergrond van die vreemde vraag te bevroeden. Het bevreemdde haar dat dit kind her haaldelijk over cle hel begon, en ze vroeg zich af of zij daar soms aanlei ding toe gegeven kon hebben. Maar ze kon naar waarheid zeggen dat in hun gezin het woord hel zelden genoemd werd; en nooit had zij, noch vader, daar een der kinderen mee gedreigd, zoals dat soms zo lichtvaardig gedaan werd in sommige gezinnen. Zij vond het dan ook vreemd dat hij weer over dat onderwerp begon. Half ontwij kend zei ze daarom: Mensen, kind, oe kom je dae noe toch bie? Maar er was hem te veel aan gelegen om zich met een kluitje in 't riet te laten sturen, en dus bleef hij aan dringen. Toen heeft moeder gezegd dat als zij eerder zou sterven dan hij, en in de hemel mocht komen, ze zo gelukkig zou zijn dat ze waarschijnlijk nooit weten zou dat hij er niet was, indien hij er zelf niet mocht komen. Maar zelfs al zou ze het weten, dan zou ze eenvoudig niet kunnen treu ren, want in de hemel is geen ver driet. Maar dat antwoord was veeleer een bevestiging van die nare droom dan een bevrijdende geruststelling dat hij onder zulke verschrikkelijke omstan digheden althans nog op haar erbar ming zou mogen rekenen. Hij heeft er niet eens een tweede vraag aan toeges'oegd. Maat- moeder, die aan zijn gezicht kon zien dat er meer ach ter die ene vraag school dan hij liet merken, is naar hem toegekomen en heeft Item op haar arm genomen en gezegd: A ik ièst in den emel mag kommen, dan za'k net zo laank wachen toet a jie ok komt. En a je vee van den lère ouwt, en aaltied om een nieuw arte za bluven vraegen, ok a'k er nie mi bin, dan za den lère je dat vast en zeker geven. En dan mag jie ok bie Z'n in 'n emel kommen. Wat zumme dan saemen blie wezen, en wat zum me dan saemen toch ard meeziengen mie d'engels en mie die are mensen en guust die at er a bin. Zonder dat moeder dat kon weten, heeft ze door haar positieve bena dering van zijn probleem zijn grote onrust sterk verminderd. Maar toch kan hij die nare droom niet geheel uit zijn herinnering bannen. Ja, de boeren hebben het druk, en vader ook. Omdat hij de meeste arbeid 'in het aangenomen' doet, maakt hij zich zomers een week of drie, vier los van zijn geregelde werk en maait dan de hooidijken voor de koeieboeren, die reeds weken van tevoren naar zijn superieure bekwaamheid dingen. Bram en Eine ntoeten dan samen het werk op het land bij zien te houden totdat het maaien gedaan is. Ondertussen werkt vader tweemaal zo hard als gewoon lijk en als wenselijk en wijs is, omdat hij geen der keuterboeren teleur wil stellen, en omdat hij met dat maaien een extra goed loon verdient. Vóór dag en dauw verlaat hij hun woning om daar pas in terug te keren als het avondeten allang gedaan is. Dan is hij doodmoe en doornat van 't zweet, en zodra hij zijn eten op heeft, ver dwijnt hij achter de bedsteedeuren. Fransje zou graag eens een dag met hem meegaan, maar vader zegt dat hij zich schromelijk vervelen zou, zo'n hele dag van huis, en dan zo ver weg. Vader zegt er niet bij dat hij zelf te moe zou zijn om 's avonds een even eens vermoeid Fransje te dragen. Vader brengt soms een stuutmaele patrijseieren mee, die hij te voor schijn maait als hij het lange gras in dikke zwadden voor zich neervlijt. Die mogen Wantje en Fransje uitbla zen en naderhand de lege doppen aan een touwtje rijgen. Hij vindt het wel jammer voor die arme vogels, maar vader zegt dat ze die eieren toch verlaten zouden nu hun nest open en bloot was komen te liggen. Als de eieren nog niet bebroed zijn, vangt moeder de inhoud op in een glas, klutst er suiker en melk door, en geeft het dan aan vader te drinken. Die heeft dat wel nodig, want hij is zo mager als een lat. Met een bezorgd gezicht zegt moeder dat ze liever een paar gulden minder heeft dan dat hij zich een ongeluk werkt. Maar vader lacht daar om, en in gedachten spint hij verder aan zijn mooie droom om van het najaar een mooi nieuw var- kenshok te bouwen van het geld dat hij stiekem overboert, zelfs nadat hij moeder 's zaterdags een veel groter weekloon overhandigd heeft dan gewoonlijk. Dat geld bewaart hij op een geheim plekje, ergens op de zol der, maar dat plekje weet niemand van de andere huisgenoten. Fran.sje heeft een poosje terug ook echt geld verdiend. Dat was in de kruisbessentijd, toen al de buren zomaar in de boomgaard mochten, en bessen hebben geplukt voor Van Boven. Dat is de eigenaar van de boomgaard, en hij is ook de eige naar van het rijtje huizen, dat hij aan Fransjes ouders en de andere buren verhuurt voor één gulden per week. Van Boven mag dan de naam zijn waarmee men hem aanspreekt, maar achter zijn rug kent iedereen hem als de jood. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 5