Troost door herdenken 4You Geen alternatief voor Zuiderdieppolders Kerk diensten Lege Mantelzorgers wisselen ervaringen uit Het weer van volgende week. Prachtige Pinksteren EIIAnDEtl-tllEUWS Laatste inlevering snuffelmarkt Voetbalactie World Servants Moeder EIIAI1I]^.|1IE1JW5 Uw auto én caravan PAGINA 2 VRIJDAG 9 MEI 2008 Ethiek De meidagen De nieiclagen zijn vooral vanaf 1945 gekenmerkt door herdenken! In de meidagen van 1940 werd Nederland in de Tweede Wereldoorlog betrokken. Deze was aan het eind van de zomer van 1939 ingeleid door afkondiging van de mobilisatie van het Neder landse leger. Ik herinner me nog als de dag van gisteren - hoewel het bijna zeventig jaar geleden is - dat mijn vader als reserve-legerpredikant werd opgeroepen. Hij moest zich melden in Den Helder, dus in de kop van Noord-Holland. Gedurende de mobilisa tietijd en in de oorlogsdagen deed hij daar zijn werk onder de militairen. Daarop volgden de oorlogsjaren. En dan de meidagen van 1945. Uit berichten, opgevan gen via de op een geheime plaats verborgen radio, kon den we de opmars van de geal lieerde troepen in het zuiden van het land en later in het noorden, volgen. Ons gezin woonde in het Westland. Wij werden als laatsten bevrijd. De capitulatie van de Duitse troe pen maakte een einde aan de bezetting. De rood-wit-blauwe vlag wapperend van de toren van de dorpskerk, bevestigde het nieuws van de bevrijding. Nog altijd herdacht Nog altijd wordt de bevrij ding herdacht, in tal van plaat sen. Na een bijeenkomst in een kerk - althans daar gebeurt dat in Apeldoorn - is er de stille tocht naar het monument voor de gevallenen in het (Oranje)park. Via radio en televisie wordt Nederland in de gelegenheid gesteld om - op afstand - getui ge te zijn van herdenkingen in Amsterdam, op de Waalsdor- pervlakte in Den Haag en op tal van andere plaatsen. De dodenherdenking gaat vooraf aan het vieren van de bevrijding, ook na zoveel jaren! Wat is het motief om het verleden zich zo voor de geest te roepen en daarmee bezig te zijn? Ontleend aan een Psalm De titel boven deze column vinden we als opschrift boven een Psalm. U moet in Psalm 77 zijn om bij het onderwerp van deze column te komen. Dat is een psalm die uit twee gedeelten bestaat. In de ver zen 1-11 klaagt de dichter zijn nood aan God. De klacht - bijna zou men spreken van een aanklacht - loopt uit op de verzen 10 en 11, die ik letterlijk citeer: "Heeft God vergeten genadig te zijn? Heeft Hij Zijn barm hartigheden door toorn toe gesloten?" daarop volgt zelfs deze uitspraak: "Daarna zei ik: Dit krenkt mij; maar de rech terhand des Allerhoogsten ver andert." Het is nogal iets dat we hier over God lezen; men kan nog beter zeggen: wat we hier tegen God in lezen. Hoe er wordt geklaagd, ja zelfs beschuldigd! "De rechterhand des Aller hoogsten verandert." Dit is wel een dieptepunt in de omgang met God. Hoe durft een mens dat tegen God te zeggen? Toch komen deze woorden in de Bijbel voor, nog wel uit de mond van een gelo vige Israëliet. En dan de wending. Op de zojuist geciteerde woorden volgt: "Ik zal de daden des Heeren gedenken. Ja, ik zal gedenken Uw wonderen van oudsher; en zal al Uw werken betrachten en van Uw daden." (vs. 12, 13).- Door het herdenken van de daden des Heeren komt er een wending in het hart van de Al een paar keer :jijn bij mij di( jaar de lentekriebels omJioog geko men, ne( als andere jaren, i^aar dif jaar slaaf (odi zck( alles. Bijna alle vjeerspreuken kotuen di( jaar ui(' Maarf roerf iijn s(aar(, da( is duidelijk gebleken. Uas ik f «Jee vfeken geleden Sneeuwballen aan Jjet^ooien en sneeuv/poppen aan hef maken, lag ik vorige «eek mef bijna ?5 graden in de jon.' ijef «^eer is dit jaar tcht. helemaal van slag. Laten v/e Jjopen dat hef nief ^o erg vrord als vorig jaar, toen ve een bloedhete lente hadden, maar een hele koele ^omer. ifeelf heb, toch.liever de Spmfr .dati.de «infer. Lekker in de ^on liggen en iwuin bakken'gaaf bij mij voor een koude sneeuwbal in mijn nek- Alhoet/el als ik 's ^^oru'^i'S verbrand ben, droom ïh dat ik op een bed van sneeuwballen iou mogen liggen.' Tof ^over deSe, redelijk korfe, column, en nou maar hopen dat hef weer meegelezen heeft.' DEN HAAG - Gedeputeer de Staten zien de Zuider dieppolders aan de rand van het Haringvliet als de enige geschikte locatie om nieuwe natte natuur tot ontwikkeling te brengen. Alternatieven zijn er niet. Dit antwoordt het College van GS op schriftelijke vragen van de Statenfrac ties van WD, CDA en Christen-Unie\SGP. in vertrouwde handen Met de voltooiing van de Del tawerken kwam er een einde aan de afwisseling van eb en vloed in onder andere de Zui derdieppolders. Daarmee is ook veel typerende flora en fauna verdwenen. Om het natuurlijke evenwicht in dit deel van het Haringvliet te herstellen is het nodig om eb en vloed in het gebied terug te brengen en de Zuiderdiep polders terug te geven aan de natuur. Het gaat om ongeveer 400 hectare ten oosten van Stellendam op Goeree-Over- flakkee. Het College van GS heeft al eer der aan de gemeenten Goeder- eede en Dirksland laten weten dat er geen alternatieven zijn en dat heroverweging van het besluit niet aan de orde is. Het ministerie van LNV denkt er ook zo over. In de vergadering van de Sta tencommissie Groen, Water en Milieu van 17 maart heeft gedeputeerde Joop Evertse al toegezegd dat nader overleg wordt gevoerd om te bezien of een mogelijke aanpassing, binnen de kaders van het besluit, tot meer draagvlak kan leiden. Christelijk streel<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eiianden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag liuis-aan-liuis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485738 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdenstxrichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-verkoop: Gert Venweij, tel. (06) 50448359 e-mail: g.ven«eij@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur. J. Wllerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.vlllerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdagedifie) zijn bij voomitbetaling en worden automatisch veriengd. Opzeggingen schriftelijk vöör 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01108 Ud NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). STAD a/h HARINGVLIET-De Hervormde Gemeente van Stad hoopt op zaterdag 21 Juni een snuffelmarkt en verkoping te houden in de Voorstraat. Voor deze dag verzamelt de organi satie nog rommelmarktspul len. Er is nog één datum om deze spullen te brengen en dat is zaterdag 17 mei van 9.00 tot 12.00 uur. Hierna is inleveren niet meer mogelijk. De spul len kunnen worden ingeleverd bij de familie G. van Rossum, Burg. Sterkstr. 28. Voor vragen hierover kunt u contact opne men met de heer Van Rossum, tel: 611984 of 06-51602018. OUDDORP - Iedereen kent het wel, het voorjaar komt eraan, het weer wordt war mer, we willen naar buiten. Dan is dit uw kans om een spetterendevoorj aarsavond mee te maken. World Servants groep Oud- dorp/Stellendam organiseert op vrijdag 23 mei een voetbal wedstrijd en een barbecue. De wedstrijd vindt plaats op het voetbalveld van WFBOuddorp. De avond wordt om 18.30 uur afgeschoten door een special guest. Naast een voetbalwed strijd en een barbecue is er ook gezellige muziek en vindt er een verloting plaats, waar een grote prijs te winnen is. De hele avond kunt u genietend op het terras, kijkend naar een span nende wedstrijd een drankje nuttigen. Ook is het uiteraard mogelijk om langs de kanüijn, fanatiek en sportief de voetbal lers aan te moedigen. Er is ver tier voor alle leeftijden. Kaartverkoop vindt plaats bij Da Costa Hair Beauty in Ouddorp, De echte bakker Kommer Akershoek in Oud dorp Stationsweg Slijterij Plus te Stellendam. Kaart vol wassen 12,50 en kinder kaartje 7,50. dichter. Na de klacht over God komt er de diepe verwonde ring. Hij gaat terug op wat God voor Zijn volk Israël is geweest, met name de verlossing uit Egypte en de doortocht door de zee! In de wonderen van verlos sing en bevrijding, in de zorg van God voor Zijn volk in de geschiedenis herkent de dich ter God als een genadig, barm hartig en verlossend God. God was en is aan het werk De kern van Psalm 77 is dat de dichter God aan het werk ziet, hoe moeilijk de omstan digheden blijkens de verzen 8-11 ook geweest zijn. In het bijbelse levensge voel is er plaats voor verdriet, voor vragen vanwege het niet kunnen begrijpen van Gods weg met een mens of met een volk. Het is goed om dat eens heel duidelijk uit te spreken. Zulke vragen worden niet wegge drukt of verzwegen. Integen deel, ze staan levensgroot als een schreeuw in de Bijbel. Ze zijn echter niet het laatste woord en gelukkig ook niet het hoogste woord. Boven deze smart en ver- W. H. \feLEMA twijfeling uit, gaat het geden ken van Gods daden van ver lossing en bevrijding. Men leze de verzen 15-19. In het herdenken van Gods daden ligt troost. Ze zijn een houvast en een bemoediging om het geloof niet op te geven, maar er in te volharden. Laten we ons herdenken van de meidagen toen, in de meidagen van nu mogen bele ven als een bevrijding door Gods hand. Hoeveel tranen er vergoten zijn, hoeveel verdriet er gele den is. God helpt er doorheen, ja zelfs er bovenuit. Het slot van Psalm 77 luidt: "Gij leiddet Uw volk als een kudde door de hand van Mozes en Aaron". Het beeld van de Herder wijst vooruit naar Jezus Chris tus, Die Zichzelf de Goede Herder noemt. Bij alle verdriet en teleur stelling, door mensen teweeg gebracht en ons aangedaan, zullen we de daden des Heeren gedenken - daden en woorden van genade en ontferming. Zo heeft het herdenken van de meidagen 1940 èn 1945 een diepe betekenis. Troost door herdenken - herdenken tot troost. GOES - Mantelzorgers uit Zee land ontmoetten elkaar woens dag 7 mei in het Calvijn College in Goes. Daar werd een lezing gegeven door mevrouw W.S. van Wetten over 'de verande rende wereld van de mantel- zorger' en werden ervaringen door de 120 mantelzorgers uit gewisseld. De bijeenkomst was georganiseerd door de Neder landse Patiënten Vereniging (NPV) en thuiszorgorganisatie RST Zorgverleners. „Wat vaak speelt bij mantelzorgers, is dat ze zich machteloos voelen. Ze krijgen schuldgevoelens en ver dienen meer aandacht. Men sen denken meestal dat man telzorg onder vrijwiUigerswerk valt, maar dat is een wezenlijk verschil. Mantelzorgers heb ben geen keus, ze stromen er als het ware in", legt Van Wet ten uit. Mevrouw M. Cromwijk van RST Zorgverleners: „Mantel zorgers doen ongelofelijk veel, terwijl dat een grote impact heeft op hun leven. Ze krijgen geen vergoeding, terwijl ze de overheid veel geld bespa ren-. Zezijr> het cement in de gezondheidszorg. Dat vinden we heel bijzonder en daarom is deze dag georganiseerd." Mantelzorgster mevrouw J. van Sluijs is erg blij met het initia tief: „Ik vind deze dag gewel dig. Het is helemaal nieuw voor me, maar je merkt dat ervaringen uitwisselen goed voor je is. Wat mantelzorg écht met je doet, ontdek je nu pas." De voorzomer weet van geen wijken op de Eilanden en we krijgen nog een aantal grandioze dagen op een dienblaad- je gepresenteerd. De temperaturen op Goeree-Overflak kee hebben inmiddels de zomerse waarde van 25 graden 'gevonden' en toppers tot bijna 27 graden zijn nog haal baar de komende paar dagen gedurende de middagen. Verantwoordelijk voor deze magnifieke meizomer is nog altijd een uitgestrekt hogedrukgebied, dat tot op grote hoogte in de atmosfeer goed doortimmerd is. Dat solide gebied met hoge 'luchtdrukking' ligt met het accent net ten noorden van Nederland. Langzaam dalende luchtbewegingen op grote schaal (en dus warmer wordend) in combinatie met de felle meizon en een wind uit de juiste warme richting (oost!), staan garant voor dit perfecte voorzomerse plaatje. Het ziet er voorlopig nog niet naar uit dat deze uiterst sta biele atmosfeer drastisch verstoord zal gaan worden door depressiebemoeienissen Ook de vrijdag en het Pinksterweekeinde ver lopen buitengewoon goed met nog altijd rond uit voorzomerse sferen in de Eilandenregio. Zelfs een groot deel van de komende week belooft goed deels fraai uit te ^aan pakken. Wel is er in het tijdpad 14-16 mei een kans op afkoeling met meer noordelijke winden, zonder dat het weer direct verslechtert. De temperaturen komen dan meer op een normaal mei- peil te liggen, dus dichter bij de 20 dan bij de 25 graden. Dit mooie weer is trouwens kenmerkend voor een maand als mei. In 1990, 1992, 1998 en 2000 hadden we ook formidabel meiweer in huis met in 1998, dus exact tien jaar geleden, zelfs tropische waarden. Op 12 mei werd het destijds 30 graden in Middelharnis en tot aan zee werd het toen tropisch warm. Ook dit weekend wordt het erg warm op de westerstran- den door die aflandige wind, alleen jammer dat het zeewa ter nog ijskoud is met 12 graden. Dit lange weekeinde is dus 'gewoon' weer droog, zonnig en warm met een aangename oosterbries en tot 27 graden als topwaarde. Misscnien dat het medio komende week dus wat minder wordt, maar dat kan ook bijna niet anders als het weer steeds een 10 als rapportcijfer heeft gehad. weerman Mare Putto Zondag 11 mei 2008 Eerste Pinksterdag OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur leesdienst en 18.30 uur ds. H. Lassche. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur ds. W. M. van der Linden, Stellendam - Herv. Gem. 9.45 uur kand. mr. J. Kooy, Baren- drecht en 18.00 uur ds. A. A. W. Boon, Krabbendij- ke - Geref. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. C. G. Kant en 18.30uurds. G.J. Mink - Oer. Gem. 9.30 uur lees dienst en 14.30 uur ds. G. van Manen (openb. bel.) - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink; 11.15 uur: ds. J. Smink (duits- talig) en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE-Herv. Gem. 9.45 uur ds. E. de Mots en 18.30 uur ds. W, Meijer, Yerseke - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.45 uur ds. M. B. van den Akker, Nieuwerkerk a/d IJssel en 17.00 uur ds. L. Plug, Willige-Langerak - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. M. van der Lin den, openbare geloofsbe lijdenis en 18.00 uur ds. H. Verheul, Woudenberg - Geref. Kerk 10.00 uur de heer A. Knoester en 18.30 uur ds. C. G. Kant. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. Korteweg en 18.00 uur ds. J. Joppe, Sint Maar tensdijk - Geref. Kerk 9.30 uur ds. K. Bras - Ger. •Gem. 11.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meije- ren en 18.00 uur ds. J. C. van Trigt, Woerden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. SpKippet-, v.ni: bedie ning Heilige Doop - Zie kenhuis: 14.30 uur de heer G. Lugthart. HERKINGEN - Herv. Gem. 9.45 uur zingen Pinkster- liederen; 10.00 uur ds. H. van Ginkel, Goes en 18.00 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. P. Korteweg, Melissant - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. W. van Mourik en 18.00 uur ds. H. J. Catsburg - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. T. W van Bennekom - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur onbekend en 15.30 uur ds. E Korte weg, Melissant - Exodus 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remonstrantse Gem. ds. J. F. Klijnsma - CAMA Gem. 10.00 uur de heer H. Wulf- fraat. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Harkema en 18.00 uur ds. E. Versluis, Sint Annaland - Geref. Kerk 9.30 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur Commissie eredienst - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uiïr ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 uur ds. A. A. Egas en 18.00 uur ds. A. Hoek- man - Geref. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur leesdienst en 17.00 uur ds. Van Dig- gele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Maas en 18.00 uur ds. W. Stijf- Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. H. de Bode, Genemuiden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit, bediening Heilige Doop en 18.00 uur kand. L. J. Wal- hout, Kapelle - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. Schipper - Beréa Gem. 10.00 uur de heer H. Scheermeijer. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Catsburg en 18.00 uur kand. A. L. Kornaat, Klun- dert - Geref. Kerk 10.00 uur ds. A. W. Boer en 18.00 uur de heer K. Baas - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.45 uur ds. C. Doorne- weerd en 18.00 uur ds. H. G. van der Ziel - Geref. Kerk 10.00 uur ds. J. H. J. "Huwelijk en gezin zijn bestemd om in de chaotische en onstuimige wereldzee havens te zijn, waar de chaosmachten, de tomeloze driften, het nietsontziende geweld terug gedrongen zijn en waar huise lijke vrede, gezelligheid, veilig heid, goede trouw, godsvrucht en zedelijkheid bloeien kunnen. De taak, aan de vader toegedacht, is meer naar buiten gericht, terwijl de moeder meer binnenshuis haar opdracht vervult. En dat alles (ik kan het niet nadrukkelijk genoeg zeggen en herhalen) ter wille van hel kind. Het lijken voor deze en gene misschien woorden uit een voorwereldlijke tijd. In ieder geval daterend uit een tijd en cultuur die ver van onze wereld vandaan staan. Meer romantisch dan realistisch. Maar ideaal dan werkelijkheid. Toch is deze zinsnede nog maar vijfentwintig jaar oud. Geschreven door wijlen dr. W. Aalders in een artikel waarin hij een doorlichting geeft van de plaats van huwelijk en gezin in de samenleving. Hij was een man die de geesten van zijn tijd doorzag. Zijn geschriften getuigen van een diep inzicht in de crisis waarin kerk en maatschappij destijds waren beland. Hij schetste ontwikke lingen die pas later voor ande ren zichtbaar werden. De bijbelse plaats van de moe der in het gezin - daarover schreef hij met passie. Tegen de tijdgeest in riep hij op om toch niet voorbij te gaan aan de hoge roeping van het moederschap. "De moeder is degene die opkweekt, met zorg grootbrengt, opvoedt." Met voorbeelden uit de geschiede nis heeft hij aangewezen de belangrijke en onmisbare taak van de moeder. Aan deze en dergelijke uitspra ken van dr. W. Aalders werd ik herinnerd toen ik het fijnzin nige boekje in handen kreeg dat onlangs verscheen: Aan moeder. Geschreven door ds. F. van Ruitenbi^rg, predikant in Chiliwacfk, 'Canada. In een fraaie uitvoering verschenen. Nu de eerste Pinksterdag 2008 tevens moederdag zal zijn, wil ik er een ogenbhk op wijzen. Volgens het recept dat inmid dels kenmerkend is voor zijn boeken en boekjes, mediteert hij ook nu aan de hand van bijbelse woorden. In de Bij bel wordt veel over moeders gesproken. Wij vinden het heel gewoon dat het vijfde gebod spreekt over het eren van "uw vader èn uw moeder." Maar in de oud-oosterse cultuur waarin dat gebod voor de eerste keer klonk, was dat zo vanzelfspre kend niet. De Heere komt in Zijn Woord op voor de positie van de moeder. Zij is te eren en te waarderen! Niet minder dan de vader. Volg door de evange liën heen eens de weg van de moeders die daar genoemd worden. De moeder van de Heere Jezus niet alleen, maar ook van Johannes de Doper, van Jakobus en Johannes en van anderenTrouwens, het is opvallend met hoeveel teerheid de apostel Paulus over de moe der schrijft. En dat terwijl hij zelf geen kinderen had. Steeds neemt hij het voor de moeders op. Nog één voorbeeld; daar voor ga ik even terug naar het Oude Testament. De naam van de moeder van David kennen we niet. Ze wordt in heel de Bijbel slechts één keer genoemd. Maar hoe... David, de man naar Gods hart, zingt van haar in zijn 22' Psalm; "Op U, Heere, ben ik geworpen van de baarmoeder af. Van de buik mij ner moeder aan zijl Gij mijn God!" Wat een voorrecht om zo'n moeder (gehad) te hebben. In dit boekje schrijft ds. Van Ruitenburg naar aanleiding van een dertig bijbelteksten, over de gevoelens, de moeiten en de vreugden van moeders. Hij bedoelt het "als een bemoe diging om het moederschap met vreugde en in afhanke lijkheid van de Heere op te nemen." Hieronder neem ik het laatste hoofdstukje over: Afscheid nemen, sterven. "Het leven is sterven. Eerst voelen moeders het kindje in zich bewegen en ontstaat er een hechte binding tussen moeder en kind. Maar hoe blij de moeder ook is als hei kind is geboren, de navelstreng moet wor den doorgeknipt en het kind moet zijn eigen leven gaan leiden. Daar begint het loslaten en afscheid nemen al. Als onze kinderen opgroeien, krijgen u ook hun eigen wü, maken ze eigen keuzes, vaak is het voor een moeder moeilijker dan voor het kind zelf om voor het eerst naar school te gaan. De afstand schijnt weer een stukje groter te worden. En als zoonlief of doch ter later verkering krijgt, komt er een ander tussen, of in ieder geval heb je het gevoel dat er een ander bijkomt. Nog wat jaren later, bij het trouwen (of al eerder) gaan ze het huis uit. Afscheid nemen hoort blijkbaar bij het leven. En het lijkt een beetje op sterven. Je laat wat los. We moeten kinderen loslaten, mogelijk onze gezondheid verlie zen, je eerste grijze haren krijgen en uiteindelijk het leven zelf losla ten. Het leven gaat door En als er nu geen zonde was, viel het nog wel mee, rruiar we willen onze kinderen vaak op een zondige manier voor onszelf houden. Ze kunnen onze afgodjes zijn. En juist dan doet hei pijn als ze zondige wegen inslaan. Hoewel het hele leven een stukje sterven^ is. Met. is nog .geen defini- tief afscheid. En toch zal dat er ook een keer van moeten komen. Dat is nog wat anders dan dat ze uil huis gaan. We zijn misschien nog niet oud, maar het komt een keer. Een laatste handdruk, een aai over je hoofd, een kus en dan ga je zelf alleen weg. Alleen de grote eeuwig heid in. Wat mooi als je bereid mag zijn. Dan word je losgemaakt van je geliefden en mag je de hemel aan doen, om altijd bij de Heere te zijn. Je blijft van je kinderen houden, maar je mag ze overgeven aan de trouwe Verbondsgod. Hij kan beter voor onze kinderen en kleinkinde ren zorgen dan wijzelf Dat geloof geve God. N.a.v. Ds. P. van Ruitenburg, Aan moeder Uitgeve rij Den Hertog te Hou ten. Gebonden. ISBN 90-3312-113-5. 71pag. Prijs €9.90. J.M.J. Kieviet Lotterman en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. G. van der Ziel en 18.00 uur ds. C. Doorneweerd - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. Verheul, Woudenberg en 17.00 uur ds. W. J. Tennis sen, Melissant - Geref. Kerk 9.30 uur de heer K. Baas en 18.00 uur ds. L.J. Lingen- Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. Mesu, Nw. en St. Joosland. Maandag 12 mei 2008 Tweede Pinksterdag OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche, openbare belijdenis des geloofs - Herv Gem. 9.45 uur ds. C. van de Berg, Azië - Ger. Gem. 9.30 uur ds. A. J. Gunst - Doopsgezinde Gem. 10.00 uur Pinksterzangdienst. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. E. de Mots, openbare geloofsbelijdenis - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik, openbare belijdenis des geloofs. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.30 uur kand. K. M. Teeuw - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. M. van der Linden. MELISSANT - Hersteld - Herv. Gem. 9.30 uur ds. R Korteweg - Ger. Gem. 10.00 uur ds. G. Hoogerland. DIRKSLAND - Herv. Gem. 9.00 uur ds. K. van Meijeren, Barneveld-Ger.Gem. 10.00 uur ds. R Blok. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. Breugem, Goudswaard - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk, openbare belijdenis des geloofs - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur ds. R. W. van Mourik - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. Oorschot, Stellendam. .MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 9.00 uur ds. H. Harkema - Ger. Gem. 9.30 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 uur ds. A. A. Egas. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. de Bode - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. Doorneweerd. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.30 uur ds. T W. van Bennekom. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. de Wit. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. G. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur de heer L. Stuurman, Rotterdam-Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2