_T .- Nieuwe Honda Accord Hoe piloot R.L. atover van neergeschorte ^jjj r^^ pjjj^ jachtbommenwerper aan zijn einde kwam ^•Mij,"'! iRRi Vervolg verhaal Verkoping en koor- n samenzangavond in de Visafslag Philipshoofjesweg of Philipshoofdjesweg Pinksterzang- dienst EIIIM1DEt1.mEUW5 Onrust boven Den Bommel: Het is omstreeks half elf als op 30 juli 1943 een groot aantal vliegtuigen over het dorp Den Bom mel raast. De oorlog is in volle gang en dit schouw spel was haast dagelijks te bezichtigen. Het hoofd van de Luchtbeschermingsdienst, dhr. Lokker, ziet plots een vliegtuig met grote snelheid laag over komen. Hij kon echter niet zien of dit vliegtuig neerstortte dan wel weer opsteeg, omdat hij uit het gezichtsveld verdween. Enige tijd later, toen de vliegtuigen al weer verdwenen waren, deelde de gemeentebode, dhr. Jacobus Hameete, hem mede, dat volgens meerdere ooggetuigen een voorwerp uit het vliegtuig gevallen was, dat op een stuk akker van de gemeente was neergekomen. Robert E. Stover De missie Stovers laatste tegenstander 64 jaar later Reacties Hoofdstuk 9 PAGINA 6 DINSDAG 6 MEI 2008 Korte tijd later verklaarde dhr. Franciscus van der Made dat dit voorwerp een persoon bleek te zijn, die op een stuk landbouwgrond met suiker bieten terecht was gekomen, zo'n 1500 meter ten westen van de Molendijk. Omstanders die getuige waren geweest van de val, verklaar den dat de persoon uit het vliegtuig was gevallen, dan wel gesprongen, maar zonder parachute op de grond was terecht gekomen. Dit werd bevestigd door het feit dat de parachute nog in zijn tas zat en er naast de plaats waar 'de piloot terecht was geko men zich een gat bevond van zo'n 10 tot 12 cm diep. Dhr. Lokker concludeerde na het zien van het zwaar verminkte lichaam dat deze jongeman overleden was. Dit werd kort na zijn komst bevestigd door een zuster van het Groene Kruis en later ook door de ter plaatse gearriveerde aits. Het onderzoek werd door de politie overgedragen aan de Hoofdinspecteur Luchtbe- scherming, de Polizeioffizier, de desbetreffende Duitse instantie te Ooltgensplaat en de Ortskommandant te Mid- delharnis. Uit dit onderzoek bleek dat deze jongeman in een Ameri kaans uniform van de lucht macht gekleed was waarop een lederen strook was bevestigd met de naam: 'R.E. Stover'. Dezelfde naam werd ook in 1 van de handschoenen terug gevonden. Verder werd aan Stovers lichaam de eerder genoemde gesloten parachute, een zwemgordel, een dolk en een rubberboot gevonden. In de dichte nabijheid van zijn lichaam bevond zich nog een waterdicht pakketje waarin zich een foto, een rubber zakje, chocolade, kauwgom en nog wat andere zaken bevon den. 's Avonds rond 19.30 uur was het onderzoek ter plaatse afgerond en verschenen op het gemeentehuis de Opper- wachter van de Marechaus.see, samen met een Duitse militair, die de opdracht gaven om het lijk van de vliegenier over te brengen naar het lijkenhuis op de begraafplaats. De dag daarop zou namelijk de Kom- mandant van de Luftwaffe daar het onderzoek op het lichaam uitvoeren onder toe zicht van de Burgemeester, twee militairen en de Opper- wachter van de Marechaussee. Op maandag 2 augustus om 10.30 uur werd R.E. Stover met volledige militaire eer begraven op de Algemene Begraafplaats van Den Bom mel. Robert E. Stover uit Pittsburg was in zijn dagelijkse leven acteur, maar net zoals nu was een goed belegde boterham in dit vak maar aan weinigen besteed. Daarom had hij een bijbaantje als krantenverko per bij 'The Headlight' en 'The Sun'. Robert zegde zijn baantje bij de kranten op en ging het leger in op 8 november 1941. Hij was toen 20 jaar. Amerika was in die tijd nog neutraal en ondanks dat er serieuze dreiging was vanuit Japan, leefde de bevolking redelijk ontspannen. Hij kreeg zijn algemene vliegopleiding op het lokale vliegveld van Pitt sburg. De militaire vliegtrai- ningen volgde hij in Texas en Louisiana, totdat hij in febru ari 1943 werd uitgezonden naar Engeland. Robert was enig kind. Zijn vader en moeder waren gescheiden. Ten tijde van zijn vertrek naar Engeland was zijn moeder al ernstig ziek en werd verzorgd door haar zus in Kansas City. Stover's Thunderbolt P-47C, die op 30 juli 1943 bij Oude-Tonge neerstortte en onlangs pas werd opgegraven. Li. Robert E. Stoven Toen het zo beruchte tele gram in de brievenbus van haar huis aan de West Fifth 406, Pittsburg viel, heeft men de vermissing van Robert niet aan haar verteld. Men wilde dit pas doen als ze aan de beterende hand was, maar Mamie Brown Stover stierf op 43-jarige leeftijd na een slepende ziekte en heeft nooit geweten van het lot van haar zoon... Lt. Robert E. Stover was gestationeerd bij het 62ste Flight Squadron van de 56ste Fighter Clroup, dat onder leiding stond van het VIII Fighter Command en gesta tioneerd was op het vliegveld Halesworth. Hij vloog daar in een jachtbommenwerper, de Thunderbolt P-47C met het serienummer 41-6209. Die dag vertrok hij samen met nog negen squadrons P47's om de terugtocht van B-17 bommenwerpers te begelei den. Deze B-17's kwamen terug van een ochtendmissie die bestond uit het bombar deren van strategische doe len in Kassel/Bettenhausen en Kassel/Waldau. Zes van de negen squadrons vlogen pas voor de tweede keer met extra benzinetanks onder de vleugels, zodat zij de vloot bommenwerpers al konden ondersteunen bij Ainhem/ Haalderen/TieL De drie ande re squadrons vingen de B-17's minder ver in Nederland op. Stover zat bij het squadron dat als doel had de bom menwerpers bij Arnhem op te vangen en had dus ook de eer om als één van de eersten met extra benzinetanks te vliegen. Zodra de piloten 10 km voor de Nederlandse kust vlogen, op een hoogte van 7,5 km, losten zij hun extra ben zinetanks en vlogen door op 9 km hoogte naar de plaats van bestemining. Op de heenreis naar de rendez-vous waren nauwelijks vijandige jagers te bespeuren, maar eenmaal dieper in Nederland trof fen zij 100-150 Duitse jagers, voornamelijk ME-109's en FW-190's, die reeds de bom menwerpers aanvielen of hun opwachting daarvoor maak ten. In de gevechten die volg den op deze missie werden 25 vijandelijke jagers (mogelijk zelfs 29) neergeschoten en 8 beschadigd. (5p de terugweg werd ook nog een locomotief en een luchtafweergeschut uitgeschakeld. Verliezen aan de geallieerde zijde: zeven P-47'sen28B-17's. Het luchtgevecht dat uit eindelijk Stovers dood bete kende, vond plaats rond Dor drecht. Uit archieven van de Duitse Luftwaffe blijkt dat een piloot het neerschieten van een P-47 claitnde in de omge ving van Dordrecht. Het betrof Hptm. Siegfried Schnell die het neerschieten van de P-47 claimde op 7.000 nieter hoogte ten zuid westen van Dordrecht om 10.35 uur. Gezien de hoogte, het tijdstip, de afstand van Dordrecht naar Oude-Tonge en de diepte in de bodem waarin het gecrash te vliegtuig zich bevond, kan het haast niet anders dan dat dit de laatste tegenstander van 1st Lt. Stover was. Siegfried 'Wumm' Schnell, werd geboren op 23 januari 1916 in Mark Brandenburg en ging in de Luftwaffe op 20 jarige leeftijd in 1936. Hij was ten tijde van Stovers dood één van de meest succesvolle pilo ten met meer dan 80 luchtze- ges. Gezien zijn claims was hij een echte Spitfire specialist, omdat 49 van zijn overwin ningen de befaamde Britse jager betrof Op 11 februari werd hij overgeplaatst naar IV/JG 54 aan het Oostfront. Hij schoot hier drie Russische vliegtuigen neer tot hij op 25 februari 1944 boven Narva zelf werd neergeschoten door een Russische jager. Schnell vloog ongeveer 500 missies en behaalde 93 over winningen. Zo'n 64 jaar later werd de aanleg van een 1 ha grote waterberging langs de Oude- landsedijk bij Oude Tonge stil gelegd, nadat bij graafwerk- zaamheden munitiepatronen waren gevonden. Door de luchtmacht werd onderzoek verricht met luchtfoto's waar op te zien was dat er metaal Siegfried Schnell, (ie Duitse piloot die Robert Stover neersihoot. in de grond zat. Na historisch onderzoek kon men niet anders dan tot de conclusie komen dat het hier een vliegtuig uit de Tweede Wereldoor log betrof. In eerste instantie werd gedacht aan (Ie P-47 Thunderbolt van Lt. Frederick D. Merritt. Vlieg tuig en piloot zijn nooit meer teruggekeerd naar de basis in Engeland en volgens gegevens van die tijd zou Merritt ergens rond Goeree Overflakkee gecrasht zijn. Een opgeloste 'Missing In Action' zaak hing dan ook in de lucht. .\l kort na de start van de ber gingswerkzaamheden werd echter vastgesteld dat het hier niet om Merritts vliegtuig ging. Na het traceren van de specifieke codes op de boord- wapens bleek dit de Thun derbolt te zijn van Robert E. Stover. Nadat hij uit het vlieg tuig werd geslingerd, dan wel gesprongen is, is het vliegtuig dus 10 km verder nabij Oude- Tonge neergestort. Robert E. Stover is na de oor log herbegraven en rust nog steeds met zijn 'brothers in arms' op de Ardennes Ceme tery in België, plot B, rij 43, graf 21. Mocht de lezer van dit artikel meer informatie hebben over dit vliegtuig of de piloot,'dan wordt vriendelijk verzocht contact op te nemen met de auteur, via de redactie van Eilanden^Nieuws. Ook andere informatie en wellicht oogge tuigenverslagen over neerge storte vliegtuigen op Goeree Overflakkee zijn zeer welkom. Dennis Notenboom Honda Jan van Dijk lanceert de compleet nieuwe Accord Sedan op 7 juni. Met de lan cering van de Accord Sedan levert Honda een unieke auto die naadloos aansluit bij de sportieve historie en de toe komstgerichte techniek, waar het merk om bekendstaat. Van technische topklasse getuigen de veiligheidsvoorzieningen die helpen de auto binnen de rijbaan te houden, die de afstand tot de voorligger bewa ren en die maatregelen nemen als een aanrijding dreigt. Hon da benut camera- en radarsy stemen die letterlijk vooruitkij ken, waarschuwen en he\pen. De Honda Accord is technisch de meest verfijnde sedan van dit moment. Hij combineert geavanceerde veiligheidssyste men met sportieve dynamiek en krachtige, schone motoren (2.0 i-VTEC met 156 pk, 2.4 i-V'FEC met 210 pk en 2.2 i-DTECmet 150 pk). De nieuwe Accord-generatie heeft een karaktervol design. Hij is laag en breed, waardoor hij dynamisch overkomt. De gestroomlijnde carrosserie versterkt die uitstraling. Ook het interieur kenmerkt zich door een sportief karakter, al ontbreekt het zeker niet aan ruimte en luxe. Zelfs spraakge- stuurde bediening van de kli maatregeling, het dvd-naviga- tiesysteem en het audiosysteem behoort tot de mogelijkheden van de Accord. Prijzen begin nen bij 30.900 euro. Bij Honda Jan van Dijk (vesti gingen in Brielle en Cloes) ver tellen ze u graag alles over deze dynamische nieuweling. Stover's laatste rustplaats op de Ardennes Cemetery in plotB, rij 43, graf 21. STELLENDAM - Draagt u Stichting Ontmoeting een warm hart toe en houdt u van koor-, en samenzang? Op 2'' Pinksterdag 12 mei 2008 is er in de Visafslag te Stellendam weer een groot evenement. U bent vanaf 15.00 uur hartelijk welkom op de verkoping voor 'Ontmoeting'. Er zijn voorjaars plantjes, CD's, tweedehands (kinder)boeken, fotokaarten, vers gebakken vis, broodje haring, broodje worst, enz. De kinderen kunnen zich verma ken met sjoelen, blikgooien, zaklopen, een groot springkus- seh en grabbelen in de verras- singston. Op het terras kunt u een kopje koffie drinken en mensen ontmoeten. Tijdens de zangavond kunt u genieten van koorzang o.l.v. Lennert Knops met het Koren- dijks Mannenkoor en Mannen koor Tehillim. Ook het Seba Meisjeskoor o.l.v. Ria Kalk man-van den Noort werkt deze avond mee. De zang wordt op het orgel begeleid door Ron van Ommen en Johan van der Ham, trompettisten zijn Wil helm Groenendijk en Sjaak Berrevoets. Een appèlwoord wordt verzorgd de heer W. Kuling van Stichting Ontmoe ting. De zangavond begint om 19.00 uur. De toegangsprijzen voor de zangavond bedragen: kinderen van 0-5 jaar gratis, kinderen van 6-12 jaar 3, en vanaf 13 jaar 5; voor gezin nen geldt een speciale prijs van 17. Parkeren is gratis. Tijdens de zangavond zal een collecte gehouden worden voor het werk van Stichting Ontmoeting. Uit-tip: 's middags uitwaaien aan het strand, eten in de Vis afslag; en 's avonds genieten van de zangavond. MELISSANT - Op zondag morgen 11 mei om 9.30 uur is er in de Gereformeerde Ont- moetingskerk te Melissant een speciale Pinksterzangdienst, met medewerking van Jonge renkoor Jehosua uit Ooltgens plaat. U wordt van harte uitge nodigd deze Pinksterdienst bij te wonen. De dienst wordt ook rechtstreeks uitgezonden op Radio Flakkee. Voorganger is Ds. K. Bras uit Gorinchem. DIRKSIj\ND - Een opletten de lezer stuurde twee foto's in van Dirkslandse naambordjes van één en dezelfde straat... Alleen is nu zijn vraag: 'Hoe spel ik eigenlijk die straat naam? Is het nu Philipshoof jesweg of Philipshoofdjes weg?' CJezien de verschillende bordjes laat de gemeente de keuze kennelijk aan de bur gers over. -82- Bovendien zou de boer van wie die papavers zijn er beslist niet op gesteld zijn als iemand die plukken zou. Het spijt Fransje wel, maar hij respekteert het eigendomsrecht van de rijken. Hij vraagt of vader hem wil opbeu ren, zodat hij die witte zee beter in ogenschouw kan nemen en als dat verzoek ingewilligd wordt, nestelt hij zich meteen zo geriefelijk, dat vader de verborgen reden begrijpt. Hij plaatst Fransje op zijn schouders en houdt zowel één voet als één hand in elk van zijn eigen grote handen. Fransje wil weten wat de boer met al die bloemen doen moet. Niets. Die veranderen in grote zaadbollen, waar blauw maanzaad in groeit. Wat is maanzaad? Daar maken de mensen olie van. Neen, geen peterolie, maar een vettige olie. Wat doen de mensen daar mee? Fransje heeft nog meer vragen - over de enkele late vogels die zich naar hun nesten of schuilplaatsen spoe den, over de eerste sterren die in de avondhemel springen, over de kik kers die hun avondconcert in sloten en kreken aanheffen over van alles en nog wat. Maar het antwoord op zijn laatste vraag hoort hij niet meer. Want dan heeli de avondvrede ook hem veilig onder liaar koesterende vleugels geborgen. Hoewel het nog volop zomer is en de zon tot Iaat in de avond schijnt, zijn de dagen eigen lijk nog veel te kort, niet alleen voor de boeren en hun arbeiders, maar ook voor Fransje. Zijn wereld breidt zich dagelijks verder uit en telkens als hij denkt dieper in de geheimen van het leven doorgedrongen te zijn, ontdekt hij.weer nieuwe wonderen en vergezichten. En daar is hij dan weer net zo lang mee bezig, tot ook die hun geheimen prijsgegeven hebben. Toch is zijn leefruimte niet zoveel groter geworden, want op zijn speurtochten komt hij zelden verder dan de boer derij van Jan Blok of soms de lange dijk waar Arjaan na schooltijd koeien hoedt voor een melkboertje achter de spoorbaan. Ook gaat hij zo nu en dan naar de familie De Visser, waar hij altijd een welkome gast is. Maar die bezoeken reserveert hij gewoon lijk voor regenachtige dagen, als hij weinig buiten spelen kan en hij zich binnenshuis verveelt. Ook is hij nog eens een keer met de jongens naar de zeedijk geweest, maar niet om lamsoren. Die zijn nu veel te groot en te taai en staan met grote paarse kammen te bloeien. Maar ze zijn toen krukels gaan rapen. Omdat al de anderen er zo dol op zijn, heeft hij zich gedwongen ze eveneens lek ker te vinden, hoewel het hem moeite kost die harde dingen te vermalen. Al is het dan een kunst en tevens een aangenaine bezigheid de slakken heel en gaaf met een speld uit hun grauwe stenen huisjes te pulken, ttich is hij eigenlijk vies van dat zachte, gekrulde uiteinde, dat altijd min of meer tussen je tanden knarst alsof er zand in zit. De jongens hebben er zich toen wel voor gewacht vuurtje te stoken! In werkelijkheid is hij nooit verder van huis geweest dan het huis van Moejane in de Hontenissepolder. Daar denkt bij nog wel eens aan terug, maar hij weigert die episode met de geit opnieuw te beleven in zijn gedachten, want dat komt zijn eer te na. Tegen de buurkinderen snijdt hij er wel ove'r op dat hij al paardrijden kan, maar hij verzwijgt wijselijk dat hij die edele kunst niet overbrengen kon op de rug van een geit. Geluk kig was het donker toen hij in Antje's kleren thuisgekomen is. Aan Jan Blok heeft hij maar één keer verteld dat hij op Sare gereden had, en dan slechts bij wijze van mededeling, daar Jan al zo vaak op een paard gezeten heeft. Maar zijn verbeelding is in het geheel niet gebonden aan de betrekkelijk kleine omgeving van zijn wereld. De verhalen die vader en de grote jon gens en Maria meebrengen van hun werk, en die van Aijaan en Kees en Wantje uit hun schoolleven, zetten zijn voorstellingsvermogen zodanig aan het werk, dat hij telkens de hori zonten van zijn wereld móet verwij den. En dan is er natuurlijk het oude vertrouwde bijbelse geschiedenisboek nog, dat onmerkbaar zijn geestelijke wereld vergroot en zijn geestelijk leven verdiept. Op dat gebied heeft hij ook een macht ontdekt die het op een mens zijn ondergang gemunt heeft, maar dan niet in de eerste plaats of alleen op zijn lichamelijke ondergang, zoals die dodelijke adem die door het leven waart, maar op zijn eeuwig verderf. Dat is de duivel, de sadistische koning van het rijk der duisternis, hoewel Fransje zich dat rijk niet als een don ker oord maar als een vlammende afgrond voorstelt. Op een nacht heeft hij zelfs gedroomd dat hij naar de hel moest. De koude rillingen lopen nog over zijn rug als hij daar aan terug denkt. Dat was een verschrikkelijke droom, die in leder opzicht een tegen hanger was van die andere, waarin hij langzaam aan de hand van die grote, onuitsprekelijk dierbare Vriend en Vertrouweling naar de hemel wan delde. In die nare droom was er geen lang zaam voortschrijden van de ene vrede en vreugde naar de andere maar een gejaagde opeenvolging van telkens grotere schrikbeelden. Het allerver- schrikkelijkste was dat de duivel hem eigenhandig naar een gloeiende, vlammende put sleurde. En die dui vel had de grijnzende kop van Nor- ma, maar met dit schrikaanjagende verschil, dat zijn geopende muil even vurig gloeide als de plaats van uitein delijke bestemming. Maar er was iets dat alle smartelijkheid overtrof, en dat was dat Fransje's van angst uit puilende ogen onder een nevelach tige groep van toeschouwers iemand ontwaarden die hem met open mond stond uit te lachen. En dat scheurde zijn hart aan flarden, want die per soon was niemand minder dan... Moeder! Fransje herinnert zich nog dat hij met een rauwe kreet wakker is geworden en stokstijf van angst rechtop in zijn bed is gaan zitten. Hij had gehoopt dat een der grote jongens wakker geworden zou zijn en hem was komen troosten. Maar die snorkten onbe kommerd voort. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6