Foto-expositie verlichte boerderijen Muzikale tulpenkunst Efti 7 5 m Startbijeenkomst pilot Drank en Horecawet pall ëziewedstrijd iatieve zorg Mini concert voor schoolkamp Food Planet 't Hoekje wint Kwaliteitsprijs EIÜMIDEtl-tllEUWS Oud papier Melissant Cultureel dorpsfeest Alcoholmisbruik is alleen aan te pakken door goede communicatie EIIAIIDEri-niEUWS Toezichthouders Schuur/eesten Brief naar ouders Communiceren Landelijke wedstrijd j^eer informatie PAGINA 2 DINSDAG 6 MEI 2008 MIDDELHARNIS - Eind april werd in het wijkcentrum aan de Doetinchemsestraat'te Middel- harnis een expositie geopend met een selectie van foto's van verlichte boerderijen op Goe- ree-Overflakkee. In septem ber 2007 werd op het eiland een route uitgezet die voerde langs verlichte boerderijen, tien leden van fotoclub De Rarekiek zijn diverse avonden op pad geweest om er zoveel mogelijk te fotograferen. Voor wie de route niet heeft gere den is de tentoonstelling zeker de moeite waard, maar ook voor de rijders en anderen die bij de route betrokken waren zijn de foto's bijzonder Niet alleen in de grote zaal van het gebouw, ook in andere ruim tes zijn foto's te zien. De toe gankelijkheid van het gebouw zorgt ervoor dat de expositie door iedereen bezichtigd kan worden. De tentoonstelling is vrij toegankelijk. U kunt in het wijkcentrum tijdens werk dagen van 's morgens negen uur tot 's middags vier uur terecht om de bijzondere foto's te bekijken. M^ DEN BOMMEL - Muziekver eniging EMM bestaat volgend jaar 75 jaar In aanloop naar de diverse activiteiten in het jubi leumjaar laat de muziekver eniging ook dit jaar op ludieke wijze zichzelf zien en horen. Zo had een eerste project als thema 'Muziek voor het oog' Afgelopen week is er door de jeugd van Big Band Flash hard gewerkt aan het project. Hier voor zijn 7 borden gemaakt met muziekinstrumenten, gemaakt van tulpen. Ze stonden ver spreid door het dorp, in een aantal tuinen, en waren vanaf de straat te zien. Het grootste bord met hierop de aankondiging van het jubileumjaar stond op het Emmaplein voor het OUie B. Bommel beeld. Elk kunst werk had zijn eigen verhaal en vertelde d.m.v. een bordje met tekst een stukje historie van de muziekvereniging. Door het dorp was een mailing gegaan met de kunstroute en het waar om van dit initiatief Den Bom mel kreeg hiermee een aantal dagen een kleurige, fleurige en vrolijke muzikale noot, ware het niet dat na 24 uur het grote bord 's morgens op zijn kop lag met bijna alle tulpen er uit. En dan te bedenken dat de jeugd in de stromende regen tulpen aan het koppen is geweest voor dit project en daarna met zijn allen, geholpen door ouders en leden van de volwassen Big Band, 17000 tulpenkoppen in de borden gestoken hebben. Deze vernielzucht heeft dan ook veel verontwaardiging en verbazing teweeg gebracht onder de dorpsgenoten, zowel jeugd als ouderen. Massaal hebben de mensen in het dorp dan ook deze daad afgekeurd en dat kenbaar gemaakt aan de leden van de muziekvereni ging- Desalniettemin hebben velen een rondje gemaakt langs de kunstwerken en genoten van dit kleurige en fleurige initia tief, wat volgend jaar zeker een vervolg zal krijgen. Den Bom mel is op deze manier in kennis gesteld van het komende jubi leumjaar. Mede dankzij Aan nemersbedrijf A.J. Knoop en Zn en bloembollenteeltbedrijf A. en I.W. Lokker v.o.f. is dit project tot stand gekomen. Op 17 mei treft u EMM ook weer tijdens de braderie van Den' Bommel met de jaarlijkse rom melmarkt op het kerkplein en 's middags met een optreden van de Bommelband. Christelijk streekbiad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overiijdensberictiten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 e-mail: g.verweij@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.vlllerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van Ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vöör 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). MELISSANT - Morgenavond, woensdag 7 mei, wordt er weer oud papier opgehaald in Melis sant. Graag goed gebundeld gereedzetten. ACHTHUIZEN - Tweede Pinksterdag wordt er in Acht- huizen een cultureel dorps feest gehouden. Volgens de organisatie wordt het een dag om gezellig de straat op te gaan en elkaar te ontmoeten. Er wordt een rommelmarkt gehouden en er staan verschil lende kraampjes van FIOS, het Oranjecomité, de kerk, de Vol houders en de Adelaar Verder treedt het gospelkoor op, voor de kinderen is er een luchtkus- sen, en nog veel meer... GOEREE-OVERFLAKKEE - Woensdag 23 april Vond in het ISGO-gebouw in Middelharnis de startbijeen komst plaats van het pilotproject Drank- en Horecawet. Naast de twee toezichthouders die zijn aangesteld om te controleren of de Drank- en Horecawet wordt nage leefd, werd deze bijeenkomst bijgewoond door de vier burgemeesters, een aantal wethouders, politie. Hore ca Nederland, stichting Moedige Moeders, Sportraad Middelharnis en met de pilot belaste ambtenaren. Eind vorig jaar werd de regio Goeree-Overflakkee geselec teerd voor deelname aan de pilot van het ministerie van VWS. Jongeren drinken de laatste jaren meer en vaker dan tien jaar geleden. Boven dien beginnen ze op steeds jongere leeftijd met drinken. Eén van de manieren om deze problematiek aan te pakken, is een strenge controle van de leeftijdsgrenzen. Nu con troleert de Voedsel- en Waren Autoriteit het toezicht op de Drank- en Horecawet (DHW), maar in het Bestuursakkoord Rijk-VNG is afgesproken dat dit toezicht overgaat naar gemeenten. De pilot is bedoeld om ervaring op te doen met het toezicht op lokaal niveau. Daarnaast biedt het de regio kans om een stevige impuls te geven aan het alcoholbeleid en het toezicht en naleving van de Drank- en horecawet op een adequaat niveau te bren gen en sluit het uitstekend aan bij andere initiatieven en pro jecten op het gebied van alco hol- en drugspreventie die al lopen op Goeree-Overflakkee (Geheim van Goeree, Middel harnis Superfris). Voor het project op Goeree- Overflakkee zijn twee toezicht houders aangesteld welke wor den bekostigd door een door de ministeries VWS en BZK beschikbaar gestelde subsidie van 300.000. De toezicht houders die per januari 2008 voor de duur van twee jaar zijn aangesteld, zijn opgeleid en beëdigd en gaan dus directe aan de slag. Zij gaan zowel controle uitoefenen op het administratieve gedeelte van de DHW (verlenen van ver gunningen) als op de naleving van de overige bepalingen, waaronder leeftijdsgrenzen bij horeca en het verkoopverbod van sterke drank anders dan in een slijterij. De toezichthou ders zijn gemandateerd door de Voedsel- en Warenautori teit maar presenteren zichzelf als regionaal toezichthouder Tijdens de bijeenkomst werd de aanwezigen een drietal stel lingen voorgelegd. De eerste stelling luidde: 'Als overheid moetje geen vergunning meer verstrekken voor schuurfees- ten in verband met het over matige alcoholgebruik'. Deze stelhng bracht een behoorlijke discussie op gang. Ongeveer de helft van de aan wezigen was van mening dat schuurfeesten inderdaad ver boden zouden moeten wor den. De tegenstanders waren van mening dat schuurfeesten symbool staan voor excessen. Handhaving is niet mogelijk. Een schuurfeest is totaal onbe heersbaar, evenals de effecten nadat het feest is afgelopen. Als men een goed jeugdbeleid wil voeren, dan kan een der gelijk evenement niet toegela ten worden. De voorstanders vonden dit wat te makkelijk gezegd. Er is op Goeree-Overflakkee wei nig vermaak voor de jeugd. Zeker aan de oostkant van het eiland. De jeugd verveelt zich en als er een keer wat georga niseerd wordt, leeft men zich extreem uit. De voorstanders waren van mening dat intensievere con trole en aangescherpte eisen aan het organiseren van een dergelijk feest, zoals een zgn. voordrinktest, aangescherpt prijsbeleid, e.d., bijdraagt aan het helpen voorkomen van excessen. Men moet niet ver geten dat schuurfeesten voor deze streek ook een bepaalde culturele en sociale waarde hebben, zo vond men. De tegenstanders betwijfelen dit. Aan het einde van de avond werd de start van het project officieel beklonken. De voorzitter van de Portefeuillehouders Advies Commissie Openbare Orde en Veiligheid van de vier gemeenten op Goeree-Overjlakhee, mevrouw De Vries en de voorzitter van de Portefeuillehouders Advies Commissie Maatschappelijke Aangelegenheden van de vier gemeenten, mevrouw 't Hoen trokken een fles champagne open. Alcoholvrije cliampagne uiteraard. Volgens hen heeft het aan scherpen van de eisen in de vergunning niet tot gevolg dat de randverschijnselen van een schuurfeest verdwijnen. Waar zowel de voor- als de tegenstanders het mee eens waren, is dat tijdens de schuur feesten activiteiten ontplooid zouden moeten worden om het bewustwordingsproces bij de jongeren over o.a. de gevol gen van alcohol, te vergroten. Dit zou een onderdeel moeten zijn van een goed ontwikkeld jeugdbeleid. Met de tweede stelling: 'De gemeenten moeten een per soonlijke brief sturen naar de ouders van een minderjarige die opgepakt is door de poUtie wegens dronkenschap' waren alle aanwezigen het eens. De vraag of ouders in hetzelfde geval beboet moeten worden, riep wat meer weerstand op. Wie bepaalt of het om ouders gaat die (bewust) geen gren zen willen stellen of om ouders die door onwetendheidheid of radeloosheid niet in staat zijn met dergelijke problemen om te gaan? Geconcludeerd werd dat er meer gedaan moet wor den aan voorlichting en dat in voorkomende gevallen hulp aan de ouders geboden moet worden. De gemeente en de politie kunnen een rol hierin spelen. De derde en laatste stelhng luidde: 'Er moet geen alcohol meer geschonken worden in de zogenaamde paracommer- ciële horeca (voetbalkantines, dorpshuizen)'. Deze stelling stuitte duidelijk op verzet. Volgens alle aanwezigen gaat het te ver om een dergelijk verbod in te voeren. Voor wat betreft de voetbalkantines stelt de KNVB zelf regels vast. Er mag in de kantines pas vanaf een bepaald tijdstip in de mid dag alcohol geschonken wor den. Zowel de vertegenwoor diger van de Sportraad als de gemeentebestuurders hebben nooit gehoord van overtredin gen van deze regels. De aanwezigen waren zich wel bewust van het gevaar dat kan tines gebruikt gaan worden als cafés en langer open blij ven dan eigenlijk toegestaan is. Ook in het feit dat de prijs van alcohol in de kantines wat lager ligt dan in de gewone horeca, kan een gevaar zijn. Goede regels stellen in de vergunning en controle op de naleving van deze regels door de toezichthouders moe ten eventueel misbruik tegen gaan. Alcohol verbieden in de paracommerciële horeca biedt dus geen oplossing. Er wordt veel meer gevoeld voor gerichte gedragsbeïnvloeding op deze plaatsen door middel van voorlichting. De avond werd afgesloten met de conclusie dat de alcohol- problematiek alleen is aan te pakken door samen te werken en door elkaar op de hoogte te houden. Door te communi ceren. "Voor het alcoholprobleein doen we dan gewoon alsof Goeree-Overflakkee één gemeente is". Alcoholproble- matiek onder jongeren vergt een integrale aanpak door cfe vier gemeenten waartoe zowel handhaving van regelgeving behoort, maar ook ingezet dient te worden op preven tie door middel van een goed jeugdbeleid en het ontwikke len van activiteiten. DIRKSLAND - Sterven, iedereen krijgt er vroeg of Iaat mee te maken. Soms gebeurt dit snel en onver wachts, maar steeds vaker krijgen mensen te horen dat zij een ziekte hebben waarvan zij niet meer kun nen genezen en waaraan zij binnen een aantal maanden gaan overlijden. Deze men sen hebben palliatieve zorg nodig. Palliatieve zorg bete kent dus: 'zorg voor mensen die niet meer beter worden en gaan overlijden'. Om ook jonge mensen bekend te maken met palliatieve zorg organiseert het Netwerk Pal liatieve Zorg op Goeree-Over flakkee een poëziewedstrijd voor middelbare scholieren. Een netwerkjury met daarin de voorzitter van het netwerk, Jan- neke Koningswoud, een docent Nederlands aan een middelba re school en de netwerkcoördi nator, Conny Yap, selecteren uit de inzendingen de vijf mooiste gedichten van Goeree-Over flakkee. De schrijver van het mooiste gedicht wordt beloond met een MP3 speler Natuurlijk worden de andere vier genomi neerde gedichten ook beloond met een leuke prijs. Maar dat is nog niet alles! Naast een regio nale poëziewedstrijd wordt ook een landelijke wedstrijd geor ganiseerd. De door de netwerkjury gese lecteerde vijf gedichten van Goeree-Overflakkee worden opgestuurd naar een lande lijke jury, met daarin de schrij vers Ted van Lieshout en Hans Hagen (schrijver van het kin- derboekenweekgeschenk2008). Deze landelijke jury nomineert uit de inzendingen van heel Nederland vervolgens de 15 beste gedichten. Deze worden voorgedragen op een officiële uitreiking tijdens de Internatio nale Dag van de Palliatieve Zorg op 11 oktober 2008. Daarnaast komen deze 15 gedichten in een gedichtenbundel die gemaakt wordt ter herinnering aan deze dag. Het zou leuk zijn als ook Goeree-Overflakkee hieraan een bijdrage levert. De door de landelijke jury 15 genomineerde gedichten ontvangen een eervolle ver melding en een plaatsing van het gedicht in de landelijke gedichtenbundel. Het beste Nederlandse gedicht wordt bovendien beloond met een Nintendo DS Lite, inclusief het spel Braintraining. Waar moet het gedicht aan voldoen? - Het moet gaan over verlies, afscheid nemen, de dood, rouw of herinneringen; - Het mag maximaal 14 regels bevatten; - Het mag zowel poëzie als proza zijn. Het gedicht vóór 19 mei 2008 opsturen naar Hospice Calan- do. Postbus 42, 3247 ZG Dirks- land of mailen naar info(5) calando.nl onder vermelding van naam, leeftijd, adres en telefoonnummer Voor meer informatie kunt u terecht bij Janneke Konings woud, voorzitter Netwerk Palliatieve Zorg Goeree-Over flakkee, telefoon (0187) 609 147, e-mail info(S)calando.nl of bij Conny Yap, netwerkco- ordinator, telefoon (078) 618 57 56, e-mail conny.yapCa) planet.nl of kijk op website www.netwerkpalliatievezorg. nl/goereeovertlakkee. OUDDORP - Tijdens de formuledag van Food Pla net op 14 april te Zoelen heeft formulemanager Arthur Huijbregts de Kwa liteitsprijs 2007 uitgereikt. Piet en Patrick Bezuyen van Food Planet 't Hoekje te Ouddorp hebben deze prestigieuze prijs in ont vangst mogen nemen. Zij gaan met tien personen een geheel verzorgd weekend naar Parijs. Food Planet 't Hoekje heeft de meeste punten gescoord van alle 42 Food Planets in 2007. Deze konden zij verdienen met de hygiënebezoeken van Hou wers Holtackers, de enquê tes van de mystery guests, de omzetgroei ten opzichte van 2006 en het aantal aan gebrachte donateurs voor Villa Pardoes. Piet en Patrick Bezuyen eindigden net voor Food Planet 't Heike te Waal wijk en Food Planet De Hut te Haarsteeg. Food Planet is een franchi- seformule van Sligro Food Group met 36 locaties in 2008 door heel Nederland en staat bekend als 'de betere cafeta ria', waarbij heel veel aandacht wordt besteed aan kwaliteit en hygiëne. Deze kwaliteitsuit straling is bij elke vestiging te vinden. Naast het bekende snackassortiment biedt Food Planet ook smakelijke maaltij den, pizza's en belegde brood jes. Daarbij is er de mogelijk heid om gebruik te maken van de catering van Food Planet. Maandelijks verspreid Food Planet een actiefolder met vele aanbiedingen en leuke gad gets. Daarnaast is er een leuk kinderverjaardagsboek en steunt Food Planet het goede doel Villa Pardoes. MELISSANT - De hal van c.b.s. De Regenboog was dinsdag avond 22 april nagenoeg tot de laatste stoel gevuld. Bij de' ingang werd streng gecontro leerd op geldige toegangsbewij zen. Om even na 19.00 klonken er de eerste muzikale klanken. Groep 7 en 8 hadden onder lei ding van Juf Carolien een mini concert georganiseerd om extra geld in te zamelen voor hun schoolkamp. Het repertoire dat gezongen werd, bestond uit psal men en gezangen. Na de eerste samenzang werd door twee kin deren een openingswoord ver zorgd en werd een stukje uit de Bijbel gelezen. Het programma werd afgewisseld door declama ties en een muzikaal intermezzo op blokfluit en op dwarsfluit. Aan het eind werd de avond samengevat door het zingen van het lied 'Glorie aan God, glorie aan God', waarna de leerlingen met een slotwoord de avond afsloten. Het was goed en fijn om zo met elkaar een avond door te brengen. De school wenst de kinderen en de leiding een fijn een behouden schoolkamp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2