Deel Noordzee 'op slot' voor ontwikkeling zeereservaat Leerlingen zagen elkaar na 40 jaar weer 3^T5^-H Recreatieondernemingen en Hiswa zien nieuwe kansen Visserijsector luidt de noodklok hij minister Eurlings Provincie ongerust over toekomst spoedeisende hulp ziekenhuis Herdenking 400 jaar Nadere Reformatie 80e jaargang Nr. 7703 Vrijdag 18 april 2008 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Voor de Ouddorpse kust komt een Zeereservaat van ongekende omvang: 25.000 hectare, ruim tien keer zo groot (ruim 37.000 voetbalvelden) als de TVeede Maasvlakte. Rijksoverheid, de provincies Zuid-Holland en Zeeland en de bestuurders van de kustgemeenten zijn het met elkaar eens geworden over de ontwikkeling van een immens 'natuurge bied' op en onder zee. Zeehonden Compensatie SOMMELSDIJK - Het idee was al lang geleden geboren, maar afgelopen zaterdag werd het - na veel speurwerk en na vele voorbereidingen - een feit: De leerlingen uit klas 6 van School met de Bijbel te Sommelsdijk die deze school in 1968 verlieten, hadden een onvergetelijke Akkoord Spookbeeld Aandacht !}!^PS{^ Omdat met de aanleg van de Tweede Maasvlakte veel zeena- tuur verloren zou gaan, werd door de overheid het plan bedacht om op zee, pal voor de stranden van de badplaatsen Oostvoorne, Rockanje, Oud- dorp en Renesse een megarusl- gebicd te creëren. Daar is niet iedereen blij mee. Voor visse- rijschepen, motorboten, water skiërs, beroepsvaart en rond vaartboten, gaat een deel van het zeereservaat na de zomer voor een hall jaar 'op slot'. Vanaf april heelt de watersport weer voldoende ruimte in dit gebied. Ambtenaren van het ministerie van Verkeer en Waterstaat heb ben voor de ontwikkeling van dit Zeereservaat een concept rapport onder de titel 'Beheer- plan Voordelta' geschreven. Het epistel heeft in de recie- y.t'elionden. straks ook voor de kust ivni Oitddorp. atie en visserijsector voor de nodige beroering gezorgd. In de samenvatting van dit stuk staat letterlijk dat langs deze kuststroken de menselijke activiteiten beperkt moeten worden. Daarmee willen de opstellers nastre\'en dat op ter mijn tenminste tweehonderd zeehonden zich in dit gebied gaan ophouden en zich er ook gaan thuis voelen. Het Zeere servaat inoet daarnaast ook het nieuwe 'woon-', rust- en foera- geergebied worden van onder meer de scholekster, krakeend, zwarte zee-eend, zaagbek en de visdief. Milieugroepen spreken van een forse winst. Dit zeedoniein ligt binnen het door de overheid aangewezen bodembeschermingsgebied. In dit territorium gelden daarom binnenkort beperkingen voor diverse \'ornien \'an visserij en toeristisch vermaak die de zee bodem kunnen verstoren. Ver keer en Waterstaat is evenwel van mening dat bij de opgeleg de beperkingen voor de 'men selijke activiteiten' zo goed mogelijk rekening is gehouden met de belangen van recreatie, toerisme en visserij. Vooraf gaand aan het opstellen van de inrichting voor het Zeereser vaat, zou overleg zijn gevoerd met overheden en organisaties van belanghebbenden. "Dat klopt", zegt burgemees ter Ger van de Velde-de Wilde van de gemeente Goedereede, waar de badplaats Ouddorp en een deel van de Brouwers- dain onder valt. "We waren Zeeresenmat: 'spookbeeld' voor de visserij. er beslist geen voorstander van, omdat we dachten dat dit project in het nadeel van het toerisme en de visserij zou uitpakken. Inmiddels zien we het Zeereservaat ook als een kans met nieuwe mogelijkhe den. Ter compensatie van de aanleg van de Tweede Maas vlakte is ons 12 miljoen euro toegezegd waarvan drie mil- In hel begin van de jaren 90 kwam bij één van de leerlin gen - Adrie Verkerke-Visser - het idee <A naar boven dat het best leuk zou zijn om alle otid-klasgenoten weer eens te ontmoeten. Na lang geleden het zo vertrouwde schoolge bouw aan de Jacob Banestraat te Sommelsdijk te hebben ver laten, zijn de leerlingen naar verschillende scholen uiteen- gezworven. Sommigen kwa men elkaar wel weer wel tegen op de 'nieuwe' school, maar anderen zagen elkaar óf af en toe nog maar óf zelfs helemaal niet meer. Dus zou een reünie best tot verrassende ontmoe tingen kunnen leiden. Na heel wat speurwerk en talloze tele foontjes heeft .Adrie toen alle adressen weten te achterhalen, maar er is nooit van gekoinen om werkelijk een reünie te organiseren. Tot begin \orig jaar het idee opnieuw boven kwam drijven en ze weer met de adressen aan de slag ging, want er waren in zestien jaar tijd toch wel wat adressen gewijzigd. Toch werd er nog even gewacht met het plan nen van een reünie, want in 2008 zou het veertig jaar gele den zijn dat de oude klas de joen voor de visserij en negen miljoen voor de recreatie". De politica legt uit; "Tegenover de visafslag van Stellendam ligt aan de Noordzeekant vrijwel haaks op de Haringvlietslui- zen het Noordereiland. Er zijn daar plannen voor ontwikkeld en daarbij is met een schuin oog gekeken naar Ecomare op Texel. Onder de naam Delta mare komt er een Zeepaviljoen waarbij de bezoekers alle infor matie over het Zeereservaat, de visserijhaven en de haven van Rotterdam kunnen zien en horen. Er zijn ook plannen om vanaf dit eiland vaarex- cursies te gaan maken. Ook is deze locatie geschikt voor een aan te leggen zeeviskwekerij", doceert de burgemeester, wij zend op diverse kaarten en schetsontwerpen. De VEERO, de Vereniging voor Eigenaren en Exploitan ten van Recreatieonderne mingen Kop van C>oeree en Brouwersdam, heeft vrijwel al haar aanvankelijke bezwaren tegen de aanleg van het Zee reservaat ingetrokken. Ook zij zien nu meer kansen dan bedreigingen. "Dat komt", zegt Addy Rijerkerk, secreta ris van de VEERO, "omdat de beperkingen voor de bij ons aangesloten ondernemingen na veel gesprekken en toe zeggingen, nagenoeg tot een minimum zijn teruggebracht. Er is nu een akkoord waar we in grote lijnen redelijk tevre den mee zijn. Ook de HISWA is opgelucht met het bereikte resultaat. "De watersport voor de kustgeiueenlen en de Brou wersdam hoeft nauwelijks in te leveren", zegt Fred Redeker, HISWA bestuurslid en jacht- havenondernemer in Stellen- dam. Redeker geeft toe dat er heel wat gesprekken nodig waren om alle neuzen dezelfde kant op te krijgen. "We hebben een werkbare inanier gevon den om natuurbescherming en recreatie samen te laten gaan." De HISWA vereniging heeft afgelopen week bevestigd het huidige beheerplan Voordelta te steunen. Maar is nu iedereen dik tevre den en kan het werk beginnen? "Nee", zegt burgemeester Van de Velde. "Er liggen nog pro cedures bij de Raad \'an State, waarvan de uitkomsten moeten worden afgewacht en verder is wel duidelijk dat de visserij de grote verliezer wordt in het gebied". Kees Sinke, voorzitter van de visserijvereniging Zuid- West te Stellendam, beaamt dat. Hij ziet voor de eigen sec tor het spookbeeld opdoemen waarin ze veel rijke visgronden gaan kwijtraken. "Er is door de projecüeiding van het Zeeie- servaat zwaar geofferd aan de School met de Bijbel verliet, en dan zou dus ook een mooi moment zijn om een reünie te houden. Welnu, afgelopen zaterdag 12 april, was het zover. Van de 32 leerlingen die de klas telde zijn er 28 geweest, en da's een heel mooi lesul- taat. Ook het toenmalige hoofd van de school, meester Mesu met z'n vrouw, en meester Van Walraven en zijn vrouw zijn geweest. Een groot aantal oud- leerlingen had elkaar dan ook 40 jaar lang niet meer gezien en er inoest wel eens geraden worden wie wie was, want ze waren toch allemaal wel wat ouder en grijzer geworden... Vermeldenswaard is ook wel het feit dat alle leerlingen die in 1968 de school verlieten nog in leven zijn. De klas kreeg van Stichting Zuidwestei-, die nu eigenaar is van de oude school, toestemming oin nog eens een kijkje in het gebouw te nemen. Hoewel er wel het een en ander is verbouwd \vas alles nog heel herkenbaar, en vele herinneringen werden er opgehaald. Op het schoolplein is de groepsfoto gemaakt voor de boom die tijdens het spe len meestal in de weg stond. De reünie was heel gezellig en er is heel wat afgepraat. De tijdsduur van 14.00 tot 20.00 uur, was dan ook eigenlijk te kort, want men ^vas nog lang niet uitgepraat. Er werd al door verschillende reünisten het idee geopperd om over eenjaar of vijf nog maar eens bij elkaar te komen. Dus wie weet... (Foto Pershi/ro Flakkee) DEN HAAG - De provincie is ongerust over toekomst van de Spoedeisende Hulp van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland. Een wijziging van de financiering van de zie kenhuizen per 1 januari 2009 kan er volgens de provincie toe leiden dat acute zorg in dit ziekenhuis niet behouden kan blijven. Dit geldt ook voor negen andere kleine zieken huizen in Nederland. In een brief vraagt de provincie aan minister Klink om bij de finan cieringswijziging tekening te houden met het recht van bur gers op goed bereikbare, 7x24 uur (spoedeisende) hulp. ZIERIKZEE - De süchting StoKosmos houdt dinsdag 22 april de openingsavond van het herdenkingsjaar 400 jaar Nadere Reforma tie (1608-2008). Het thema van de avond is 'Het begin van de Nadere Reformatie op Schouwen-Duiveland'. De inleiding wordt ver zorgd door prof. dr. W.J. op 't Hof. Burgemeester Asselbergs houdt een ope ningslezing. Het muzikale deel is in handen van het koor 'Chantez a Dieu'. De avond wordt gehouden in de Nieuwe kerk te Zierikzee. De aanvang is om 19.30 uur, de toegang is gratis. miiieugroepen om die maar stil te krijgen en af te houden van onze bezwaren", zegt Sinke. Daarnaast is de visserijsector bang om op kosten te worden gejaagd omdat ze - tegen beta ling - een vergunning moeten aanvragen om buiten het Zee reservaat nog te mogen vissen. Als de vissers eenmaal die ver gunning hebben, moeten ze ook nog kunnen aantonen dat hun visserijactiviteiten voor de omgeving geen nadelige gevol gen heeft. Van de Velde zegt daarover: "buitenlandse sche pen vallen niet onder die rege ling en kunnen vrolijk voor de ogen van hun Nederlandse col lega's tong en schol vangen". Over deze en andere bezwaar lijke aspecten heeft het Pro ductschap Vis een brandbrief geschreven aan de Europese Commissaris voor Visserij en minister Eurlings. De visserij vraagt hierin aandacht voor de te verwachten problemen voor de Nederlandse vissers. Het megazeereservaat gaat namelijk ook 'op slot' voor de kokkelvisserij,deboomkorvis- serij en de mosselkweek. "Dat is in llagrante tegenspraak met de toezegging zoals die door de Nederlandse rege ring eerder is gedaan", zegt de voorzitter van de visserij sector ir. B.J. Odink. Hij zegt zich daarom genoodzaakt te zien om wellicht gebruik te maken van de bezwaar- en beroepsmogelijkheden tegen de grootschalige milieuplan nen voor het Zeereservaat. Hoewel dit bezwaar in eerste instantie gericht is tegen de overmatige natuurbescher ming op zee, heeft het onbe doeld ook mogelijke vertra ging van de Tweede Maas vlakte als gevolg. h kitw sikiJimi wfl mt 5tM<< KjTöpi BV - Long^.^ 113 3MS KG - kjmnwhrfijt - 01S7 476767 AklrRJocj BV - Ktoosterwg 2 - «J7 *i. - Noonigouwe - ött! *ït3*7 bIJetaaebnAteo»»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1