SUt 3 Informatie op etiket en bijsluiter van groot belang 'De Bron' half uur lang massaal in beweging Soms ben ik de weg wel eens kwijt, en u? Ap^''^(- ^cT^'^^e.tlkt: Mtk^tï 2008: /ï^r/(? J- /IfjrU hh: Bingo Oude-Tonge Uitslagen De Zwarte Pion EIIAnD0l-niElJW5 BIDDEN 15 - 13 7 - 5 1 7 - 1 6 - 1 4 X 7 13 .::l'b '^'5 - 13,,.= +,,.5 - 11 T" T" Li S rr' \T LL JJ Het is nog vroeg, maar ik ben toch al een beetje aan het nadenken over puzzels voor de zomervakantie. Hebben jullie nog iets liggen? Of wil je nog iets maken? Wacht dan niet te lang met het opsturen: eind juni vind ik eigenlijk te laat. Ik maak de puzzels meestal al eerder klaar. REKENPUZZEL 1 2-3 4-5 6x7 Een koffer vol herinneringen Marleen Tanis, Corina en Willemien van Gurp (Ouddorp) en Albert van Lenten (Dirksland) hebben deze week een bon verdiend. PAGINA 9 VRIJDAG H APRIL 2008 Puzzelregletnent 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Zelfgemaakte puzzels met de oplo.s- sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, !e\'eren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont- vangje een boeken- bon van 10,-. Wie een jaar geen oplossingen inlevert, verliest zijn/haar punten en begint weer met O punten. Bidden. Doe jij dat elke dag? Som.s heb je het zo druk, datje het vergeet. Soms ben je zo moe, datje bijna slapend je bed in rolt. Soms ben je zo met van alles bezig, datje niet meer weet of je al gebeden hebt. Soms Vul het zelf'maar in! Je ktmt nog veel meer dingen noemen. Wat zegt de Heere Jezus in de bijbel? Lees het maar na in Lukas 18 1. De Heere Jezus vertelt ons: stop niet met bidden; ver geet niet te bidden. Bid altijd tot God, elke dag weer opnieuw. Waarom? Omdat wij in alle dingen afhankelijk zijn van God. Wij kun nen niets zelf. Maar de Heere moet ons alle dingen geven. Daar mogen we Hem om vra gen. En 's avonds mogen we Hem danken voor alles van deze dag. Maar ookom vergeving vra gen voor alles wat wij deze dag verkeerd gedaan hebben. Willianne Mans (Ooltgensplaat) maakte de volgende puzzel voor ons. Bedankt voor alle moeite, Willianne! Je moet eerst een hele grote som uitrekenen. De uitkomst van de som is een getal, maai' dat getal stelt telkens een letter voor. Welke tekst lees je dan? Willianne wil ons daarmee een belangrijke boodschap doorgeven. Voorbeeld: 1 4 5. De 5 is dan de letter E. Puzzel: Corina en Willemien van Gurp (Ouddorp) Wat 'n leuke foto, Willemien. (Voor de duidelijkheid voor de puzzelaars: jij bent de linkse op de voorste rij!) Je had nog nooit geschreven datje bij dejeugdbrandweer zat. Knap hoor, dat jullie een derde prijs hadden, terwijl het jullie eerste wedstrijd was. Gingen jullie met de brandweerauto naar Papen- drecht? 1. 1. Zacharias; 2. steen; 3. Heilige Geest Hebreeuws; 4. Salomo: 5. Belsazar; 6. lam; 7. boek; 8. koning; 9. Mozes; 10. Upharsin; 11. Ezra; 12. Johannes 9' 8 7 rrr 1 3 8 1 6 7 1 3 5 4 Q i 3 2 6 6 9 7 4 1 2 7 8 5 9 5 3 9 1 6 4 8 7 _2_ 4 9 5 8 9 7 4 3 5 6 1 3 5 6 9 1 8 7 2 7 1 2 5 4 3 8 6 4 3 8 6 2 1 3. Hellevoetsluis 4. Abram; Benjamin; Cor nelius; Daniël; Eden; Frath; Gideon; Henoch; Izak; Jona; Kaïn; Lydia; Mozes; Naomi; Orpa; Petrus; Quartus; Rachel; Stefanus; Troas; Uria; Vasthi; Weg, waarheid; X; IJdelheid; Zebedeüs 5. l.hert =J;2. vos A; 3. konijn G 4. wolf I 5. stekelvarken E; 6. beer C; 7. eekhoorn H; 8, eland F; 9. wasbeer D; 10. lynx E 6. Drouwen 7. Hattirsatha Nehemia acht vers tien 8. 1. hoofd E; 2. hals C; 3. schouder I; 4. schoft H; 5. rug G; 6. flank B; 7. staart J;8. hoef= D; 9. manen F; 10. achterbeen K 9. Miniatiuu" Walcheren 10.zendingsreizen 11.4 halve en 48 hele stenen totaal 50 hele stenen 12.Speelland Beek.se Bergen 13.1. Gehazi; 2. Elia; 3. Lot; 4. Orpa; 5. Obadja; 6. Farao; 7. Izak; 8. Noach; 9. Dan; 10. Efraïm; 11. Naiiman; 12. Habaktik; 13. Esther; 14. Elisa; 15. Ruben; 16. Eliëzer; 17. jozef; 18. Eli; 19. Zadok; 20. Uria; 21. Saloino; 22. Cham; 23. Hanna; 24. Rebekka; 25. Ismaël; 26. Simeon; 27. Thomas; 28. Uzzia; 29. Saul. GELOOF IN DEN HEE RE JEZUS CHRISTUS. (Hand. 16: 31) 14. voor jaarsvakan tie 15. Enter Liesbeth Bos (Ooltgensplaat) heeft voor ons een bijzondere puzzel gemaakt. Je moet elke keer een getal opzoeken bij de vraag. Daarna moetje nog een som maken en dan pas weetje het eindantwoord. Knap bedacht, Liesbeth! Vragen: 1. 9 3. 4. 5. 6. Bij hoeveel punten krijg je ^^n boekenbon? Bij welke vraag van 'Een koffer vol herinneringen' moetje een rebus oplossen? Hoeveel bijbelboeken heeft de Bijbel? Het hoeveelste boek is het boek Ezra? (Samuel enz. tellen als 2 boeken) De hoeveelste vraag is dit.' Hoeveel punten krijg je als je zelf een puzzel maakt (met een oplossing) en die per e-mail opstuurt? Hoeveel eurtj is de boekenbon waard? Vul nu de antwoorden van de vragen in de som in en bereken het eindant woord. Jullie moeten de rebus in de koffer oplossen. Je weet dan ook gelijk het antwoord op vraag 4. 1. Hoe heel je f Jan van Slunter. 2. In welke plaats woon je? Ouddorp. 3. Wat hel) je in de vakantie gedaan (bijv. thuis, tijdens een logeerpartij, tijdens een dagje uit of op de vakantie ergens anders)? Een dagje naar een avon- turenpark. 4. Naar welke plaats {en in welk land) ging je op vakan tie of waar ging je een dagje naartoe Naar (zie rebus). 5. Wat heb je voor bijzondere dingen gezien/gedaan? Allemaal attracües. 6. Heb je nog iets speciaals meegenomen op vakantie, watje echt niet kon missen? Kortingsbonnen voor het park. 7. Wat vond je erg fijn om thuis te kunnen laten? Mijn zussen. 8. Wat miste je erg in de vakan tie? Spelen met mijn vriendje. 9. Wat vond je erg venelend in de vakantie Dat we lang bij de attrac ties moesten wachten. IQ.Wat vond je het leukst/het mooist in de vakantie? Kletsnat worden. OUDDORP - Voor de werking van geneesmid delen is het erg belang rijk dat ze goed worden gebruikt. Vandaar dat bij Kring-apotheek Oud dorp altijd extra uitleg wordt gegeven als een medicijn voor het eerst wordt meegeven. De belangrijkste informatie staat ook op het etiket en elk medicijn heeft een bijsluiter met infor matie over het gebruik, eventuele bijwerkingen en wisselwerkingen met andere middelen of bij voorbeeld met alcohol. Een geneesmiddel kan ver lichting brengen, maar soms kan er een nieuwe klacht, als bijwerking van het genees middel, ontstaan. Door altijd zorgvuldig het etiket en de bijsluiter te lezen, kunnen bijwerkingen worden voor komen. Medicijnfabrikanten moeten de belangrijkste bij werkingen in de bijsluiter van geneesmiddelen vermelden. .\an de hand van deze infor matie kunnen artsen en apo thekers de voor- en nadelen van een bepaald geneesmiddel tegen elkaar afwegen en even tueel een alternatief kiezen. De bijwerkingen die vermeld staan, zijn gemeld door ver schillende gebruikers. Het komt daarom ook nooit voor dat één persoon last heeft van alle bijwerkingen. Meestal wordt per bijwerking aange geven of die vaak voorkomt of niet. Dit kan altijd bij de apo theek worden nagevraagd. Het is belangrijk dat een klacht, die niet genoemd wordt in de bijsluiter, wordt gemeld bij uw arts of apotheek. Reactievermogen Er zijn medicijnen die het reactievermogen verminde ren. Duizeligheid, dubbelzien of suflieid kimnen als gevolg hebben dat u minder goed functioneert. Dit kan levens gevaarlijk zijn bij autorijden, fietsen, werken met machines of spelen op straat. Bovendien wordt bij geneesmiddelen die het reactievermogen beïnvloe den, het versuffende effect nog versterkt door alcohol. Daar om geven apotheken vaak een e.xtra waarschuwing door een gele sticker op de verpakking te plakken met daarop: 'Dit geneesmiddel vermindert het reac tievermogen Interactie Een apotheek geeft een receptgeneesmiddel niet zomaar mee. Eerst wordt gecontroleerd of iemand het middel zonder problemen kan gebruiken. Het komt wel eens voor dat een arts een medicijn voorschrijft, dat niet Op woensdag 16 april organi seert de plaatselijke commissie van Oude Tonge een gezel lige bingomiddag voor alle 55 plussers. Deze middag wordt gehouden in het Infocentrum, Bernhardstraat 27 te Oude- Tonge. De middag begint om 14.00 uur. De bingo is gratis. samengaat met medicijnen die al worden gebruikt. Sommige geneesmiddelen versterken of verzwakken bijvoorbeeld eikaars werking. Dit noemen we wisselwerking. Er kan ook een bijwerking optreden die niet voorkomt bij elk middel afzonderlijk of een verster king van een bijwerking van één van de medicijnen. Dit geldt ook voor midde len die tijdens de vakantie of in het weekend door een andere apotheek zijn gele verd en voor middelen die bij een drogist zijn gehaald. Ook deze geneesmiddelen gaan niet altijd zonder problemen samen met andere geneesmid delen. Gebruik nooit recept- geneesmiddelen van iemand anders. De apotheek kan controleren of de combinatie van verschil lende geneesmiddelen risico oplevert. Hiervoor houdt de apotheek altijd precies bij wel ke geneesmiddelen de patiënt gebruikt. Dat uw vaste apo theek altijd op de hoogte is van alle medicatie die u gebruikt. Meer informatie bij de Kring apotheek. Leerlingen van De Bron waren druk in de weer OUDE-TONGE - Bewe gen is goed. Overgewicht en tal van ziekten liggen op de loer in het zittende bestaan en sporten is de remedie. Om die reden deed cbs De Bron donder dagochtend 3 april mee aan een recordpoging om de Nederlander te laten bewegen. Deze recordpoging viel in de Nationale Sportweek en was bedoeld om de deelnemers te laten ervaren dat bewegen fijn is. Je voelt je fitter, je ontmoet mensen en het heeft een ont spannende werking. Iedereen zou eigenlijk vijf dagen in de week 30 minuten (matig inten sief) moeten bewegen. Kinde ren zelfs elke dag 60 minuten. Precies om 11.30 uur klonk het startschot voor de actie '30 minuten bewegen' van het Nederlands Instituut voor Sport en Bewegen (NISB). Een half uur lang waren in heel Nederiand 190.249 deel nemers aan het dansen, wan delen, touwtjespringen, fiet sen, sporten en spelen. De 140 leerlingen en leerkrachten op de Bron deden mee aan een warming-up, gevolgd door een choreografie "Het Klokje". Uiteraard gevolgd door een cooling-down. Het was een groot spetterend en sportief feest, waarbij alle voetjes xan de vloer gingen. Gewicht dimmen Voor De Bron was deelname aan deze recordpoging een xoorafje voor de projectweek 'Eten en gymmen is gewicht dimmenï'die vanaf 14 april plaatsvindt. De projectxveek wordt afgesloten met een grootse tentoonstelling c)p dinsdagavond 22 april a.s. ledereen is dan van harte wel kom een kijkje te nemen in De Bron. De Bron is blij haar bijdrage te hebben gele\'eid aan deze recordpoging, die in het GüinnessBook of Record genoteerd zal worden. Heeft u het ook wel eens, dat u de weg kwijt bent? En dan bedoel ik niet dat u de weg kwijt bent als u ergens heen wilt. Je kan dan altijd aan iemand de weg vragen en bovendien heb ik tegenwoor dig een goed navigatiesysteem, wat me feilloos brengt naar de plek waar ik heen wil. Nee, ik bedoel geheel iets anders. Ik snap soms veel dingen niet meer en dat ligt niet alleen aan mijn leeftijd. Laat ik u pro beren uit te leggen wat ik wel bedoel. Als kind weet ik nog, dat onze huisarts bij mijn grootouders op visite kwam als ze ernstig ziek waren. Een huisarts kende de gezinssituatie en hij bepaal de of er een verpleegster langs moest komen om hulp te ver lenen. Geen indicatieorgaan, nee, daar had men in die tijd nog nooit van gehoord. Verder hielden de buren een oogje in het zeil, men hielp elkaar. Als men toen al verstandig was, liet men zich inschrijven voor een rusthuis, waar men 't liefst beiden naar toe ging. Zeker als men geen kinderen had. Ver der kan ik me nog herinneren dat bij ons opoe (tegenwoor dig oma) in huis werd geno men en zij is tot haar dood bij ons in huis gebleven en dat was in die tijd heel gewoon. Ik wil niet beweren dat dit een ideale situatie was. Maar toch! We zijn nu vele jaren later en leven in 2008. Rusthuizen zijn van bejaardenhuizen verzor ginghuizen geworden. Zoals we weten, worden momenteel veel verzorgingshuizen afge broken, want we willen lan ger zelfstandig blijven wonen. In het gunstigste geval komt er een Woonzorg complex "WOZOCO" voor in de plaats. Bovendien moet je ook voor een verzorgingshuis geïndi ceerd worden. En wat las ik kortgeleden dan in één van de ochtendbladen? "Woning bouw onvoldoende voorbe reid op vergrijzing"! Volgens prognoses van het ministerie van VROM zijn er tot 2015 406.000 geschikte woningen nodig om de vergrijzing op te vangen. In diezelfde week las ik in een ander ochtendblad: "Oudere krijgt te weinig zorg om zelf standig te blijven". Een paar dagen later weer in een och tend blad: "Veel klachten over nieuwe toewijzing thuiszorg". Mantelzorg is tegenwoordig ook in de belangstelling. Bij indicaties wordt gekeken of er mantelzorg aanwezig is, want dan krijgje minder huishoude lijke verzorging "geïndiceerd". Sommigen hoor ik wel eens zeggen dat mantelzorgers vrij willigers zijn, maar dat is zeker niet zo. Alleen als je iemand in je omgeving hebt, die vrijwil lig naar je om wilt zien, buren, vrienden.. Als je buren toevallig ook niet moeten werken. Het zelfde geldt voor je kinderen. U moet niet denken dat ik somber ben, maar ik geef u in het kort een opsomming van feiten, welke u ook heeft kun nen lezen. Het is zo maar een greep uit de dagbladen. Naar mijn gevoel is alles hier op ons eiland nog prima gere geld. Of denkt u daar anders over?. Als ouderenorganisatie zullen we de vinger aan de pols moe ten houden en proberen te zorgen dat niet meer verwor venheden van de laatste decen nia worden verkwanseld. We zullen regelmatig onze stem moeten laten horen naar gemeenten, woningbouwver enigingen en zorginstellingen, niet alleen landelijk, maar vooral ook plaatselijk. Hierbij dienen we rekening te hou den met het feit dat de huidige senior andere eisen stelt dan in het verleden en dat men voor af betrokken wilt worden bij de ontwikkeling van plannen. Dat kunnen we niet alleen, daar hebben we uw hulp ook bij nodig. Indien u belangstel ling heeft om mee te denken, praat gerust eens met één van de bestuuisleden van ANBO, want er is nog veel werk de doen en we moeten er onze schouders onder blijven zet ten!. Cees van Die, Bestuurslid ANBO TeL 06 51713206 MIDDELHARNIS - Hier onder volgt de uitslag van ronde 25 die gespeeld is in de huishoudelijke competie van schaakvereniging De Zwarte Pion te Middelharnis, gespeeld op 7 april. Mourik-v.Prooijen1-0 Struik(2)-Boeter(2)'A-Y^ v.d.Waal(2)-PeemanV2-V2 Smit(3)-Loosjes(2)0-1 d.Haan(2)-d.Jager(2)1-0 Visser-v.d.StaaijV2-V2 Neleman(2)-Lesuis(3)1-0 Melaard(2)-Mulder(2)0-1 Vis(2)-v.Huizen(3)'/2-V2 Noordijk(3)-Bom0-1 TielemanW(3)- Markwat(3)'/s-'/j v.d.Velde(3)-Lagendijk(3).. 1-0 Becker(3)-VVolters(3)1-0 Hennekes-Moedt1-0

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 9