Ontwikkelingen ouderenzorg de afgelopen 10 jaar In Oost-Europa is veel veranderd, maar weinig verbeterd 'Ik zie de winst niet, maar wel het gevaar! EiüvnDcn-tiiEijws Begin jaren negentig waren er op Goeree-Over- flakkee vier bejaardenhuizen en één verpleeghuis. Oudere mensen met enige gezondheidsklachten gingen naar het bejaardenhuis en oudere mensen met forse gezondheidsklachten gingen naar het verpleeghuis. Dit betekende dat oudere mensen met forse gezondheidsklachten woonachtig op bij voorbeeld de kop van het eiland of aan de oostkant van het eiland 'gedwongen' werden de hen beken de en vertrouwde woonomgeving te verlaten en te verhuizen naar De Samaritaan in Sommelsdijk. De afgelopen jaren is daarin een verandering op gang gekomen door de toenemende mogelijkheden bin nen de verzorgingshuizen en het accent voor De Samaritaan op bijzondere doelgroepen. Visie op ouderenzorg vanuit ZORGsaam Werkplan 'Verder met ZORGsaam' Consequenties voor de bouwplannen MIDDELHARNIS - SGP-Jongeren Flakkee organi seerde woensdag 2 april een avond met als thema 'Oost-Europa: Gevaar of aanwinst...?!'. De spreker op deze avond was de heer D. Vroegindeweij. Hij besprak tijdens deze avond de situatie in het Oost blok voor en na de omwenteling in 1989. Aan de orde kwam onder andere de corruptie, de politiek en de toestroom van Oost-Europeanen om in West- Europa te komen werken. De conclusie van de heer Vroegindeweij, secretaris van de Stichting Hulp verlening door Christenen in Roemenië (HCR), was "Oost-Europa: Ik zie de winst niet, maar wel het gevaar!". Gevolgen communisme Weinig verbeterd Christendom onder druk PAGINA 7 VRIJDAG 11 APRIL 2008 lil (Ie loijp \;iji <k- jarcii is bovciigciiofind beeld lors veiiiiulerd. Oudere mensen in onze sanienlevinf; blijven /o lang mogelijk llinis in hini eigen en verlronvvfle omge ving, ook als er lii liainelijke en psythogerialristlie klachten komen. Als de klachten toene men, kan een eerste slap zijn Ie verhuizen naar een zorgvvo- ning waarin een aantal voor zieningen geliolien is dal het mogelijk maakt om loch nog giolendeels zellstandig - met oudeisleiuiing van de thuis zorg - Ie blijven wonen. Ken volgende fa.se en meer ingiijpende stap is de verhui zing naar een zorgcentrum, waarbinnen een deel van de zellslandigheid ingeleverd wordt en waarbij op meerdere motiienleii op de flag hulp van verzorgenden nodig is. De wens van bewoners is om bij verdere achteruitgang van de lichamelijke en psychische gesteldheid toch te kunnen blijven wonen in het zorgcen- liiim waarin men opgenomen is. Met andere woorden: de tegenwoordige klant verwacht bij een permanente opname in een zorgcentrinii, daar tot de dood Ie kunnen verblijven. Ook op Cioeree-Overdakkee hebben de traditionele 'rust huizen' zicli de afgelopen decennia ontwikkeld tot ver zorgingshuizen, waar ouderen pas opgenomen kunnen wol den als ze echt wat mankeren. Ook op ons eiland hebben valt de trend waar te nemen flal ouderen steeds langer zelfstan dig blijven wcjnen en zo nodig daar thuiszoig bij organiseien. t.ind jaien negentig werd de \erpleegunit binnen 'Ebbe en \'loed' te (Jude-Tonge geopend. Op dat moment was dat ook la/idelijk gezien een spraakmakend pioject. i;)eze opening markeerde het starl- piuit van een verdeigaande verschuiving van het aanbod van verpleeghuiszorg op een centrale plaats - .Sommels dijk - naar het aanbieden van verpleeghuiszorg binnen hel locale zorgcentra zoals we die binnen alle vier de geitieenten op C.oeiee-0\eillakkee aan treffen. Aiuio 2008 beschikt elk zorg centrum op het eiland over een serpleegimil en ontvangt een zeer belangrijk deel van het klantenbestand zogenaamde aanvullende verpleeghuiszorg. In plaats van de min of meer gedwongen verhuizing naar een centrale locatie bij toene mende gezondheidsklachten, zoals hierboven aangegeven, kan veruit de meerderheid van de bewoneis momenteel tot aan hun dood blijven wonen in het voor hen zo verti ouwde en bekende eigen zorgcentrum. ZOROsaam biedt iniramurale en thuiswonende clientenver- zorgingen -verplegingaan met een samenhangend aanbod Villi lacilitaiie dienst\eriening en recreatieve activiteiten. -Alhoewel de participerende instellingen binnen ZVGO ieder hun eigen identiteiten kennen, kan wel vastgesteld worden dat er sprake is van een redelijk eenduidige zorgvi- sie. De cliënt wordt als een een heid gezien, waarbinnen licha melijke, sociale, psychologische en religieuze/spirituele aspec ten elkaar wederkerig beïn vloeden. De organisatie streeft einaar de zorgproducten en de daaruit voortvloeiende werk zaamheden zo te organiseren dal niet alleen de afzonderlijke aspecten van een cliënt goed worden \e7zorgd, maar dat de cliënt zich in zijn/haar gehele mens-zijn wel bevindt, fiil betekent onder andere dat verwacht wordt van medewer kers dat zij begrip en aandacht hebben \'oor de belevingswe reld van de cliënt en van daar uit handelen. Het principe van de zelfredzaamheid van cliënten is een belangrijk uit gangspunt; hiermee kunnen eigenwaarde, zelfstandigheid en eigen verantwoordelijkheid zo lang mogelijk behouden worden. Uiteraard wordt hier bij rekening gehouden met de mogelijkheden van de cliënt. Eén van de uitgangs"]3unten bij de vastgestelde capaciteitsver deling van de (onderen)zorg op Goeree Overflakkee is dat de benodigde zorg zo dicht mogelijk thuis bij de cliënt aan- gefjoden wordt. De visie \'anuit '/,()H(.',smini is dat ook mensen met demenlie zo lang mogelijk thuis moeten kunnen blijven. Door middel van. 'zorg thuis' worden de cliënt en zijn mantelzorger(s) maximaal ondersteund om dit te realiseren. 'Ibch kan er een moment komen dat het thuis niet meer gaat. De zorg vraag en/of gedragsproble men, maken dat de cliënt of de mantelzorger aangeeft dat er behoefte is aan een andere vorm van wonen met zorg. Vanuit ZORCisaam is dan liet uitgangspunt dat er in de eigen regio een zorgvoorzie ning is waar men terecht kan. Concreet betekent dit dat er in alle vier de gemeenten op Goeree-Overflakkee een ver pleeghuisvoorziening is, geba seerd (jp het zogenaamde groepswonen. Er zijn in de regio's groepswoningen waar in iedere groepswoning 6 KJl 8 cliënten wonen, waarbij iedere cliënt een eigen kamer heeft en er daarnaast een gezaliienlijke huiskamer is. Do kernwaarde van het groepswonen is 'leven als thuis', waarbij de cliënten, onder professionele begelei ding van een medewerker, zelf het dagritme en de dagin- \ulling bepalen. Er wordt in de groep gekookt, gewassen, gestreken en alle andere, zo vertrouwde huishoudelijke activiteiten vinden daar plaats. Veelal kunnen mensen met dementie in deze groep blij- \en. Voor .slechts een enkeling zal dil echter niet gelden. Het kan zijn dat de zorgverlening van de cliënt structureel zo complex wordt en/of dat hel gedrag van de cliënt zodanig van aard is dat de interactie in de groep volledig ontregeld wordt, dal overplaatsing naar verpleeghuis De Samaritaan noodzakelijk wordl. Voor deze mensen is er binnen De Sama ritaan sprake van zogenaamd afdelingswonen. In het huidige reorganisatie voorstel 'Verder met ZORGs aam', waarover straks nog wat meer, is de huidige medisch paramedische dienst van de Samaritaan - met daarin ver- pleeghuisarlsen, fysiothera peuten en andere paraniedici - niel langer exclusief opge hangen aan De Samaritaan, maar gepositioneerd als apart bedrijfsonderdeel ten behoeve van cle gehele ouderenzorgor ganisatie. Ten aanzien van de traditionele verzorgingshuiszorg is een dui delijke verschui^'ing te zien van het aanbod van zorg binnen de traditionele verzorgingshuizen naar het aanbod van z(jrg bin nen woonzorgcomplexen of' in de eigen huissituatie. ZORGs aam is dan ook zeer actief bij hel ontwikkelen van woon zorgcomplexen en het aanbie den van thuiszorg. Het streven van ZORGsaam is om binnen elk dorp op Goe ree-Overflakkee, in samenwer king met bouwverenigingen en mogelijk andere zorgaan bieders, een dergelijk complex te realiseren. Concreet betekent bovenstaan de dal ZORGsaam voor elke gemeente van hel eiland van uil het desbetreffende centrum thuiszorg, verpleeghuiszorg en verzorgingshuiszorg aanbiedt en participeert in ontwik kelingstrajecten van woon zorgcomplexen in alle kernen horende bij die gemeente. ZORGsaam spant zich in om de \eel mogelijk alle benodigde zorg in een bepaalde gemeente aan te bieden vanuit het zorg centrum in die gemeente. Nadrukkelijk behoort tot het pakket zorgproducten ciat ZORGsaam aanbiedt en in de toekomst aan wil blijven bie den uitbrengmaaltijden en de mogelijkheden om binnen de verschillende zorgcentra samen met andere bewoners uit deze centra of vanuit de omgeving de maaltijd te gebruiken. Zoals hierboven al aangege ven, is de samenwerking bin- nen ZORCisaam gericht op het versterken van de regionale functie van de verschillende zorgcentra in de verschillende gemeenten. Dit gebeurt onder andere door op een groot aan tal gebieden samen te werken om de steeds complexer wor dende omgeving adecjuaat te lijf te kunnen gaan met goed gekwalificeerde medewerkers. Bundeling van expertise is noodzakelijk om een adequaat antwoord te kunnen geven op de snel veranderende wet- en regelgeving en de snel veran derende wensen en eisen van de klanten. Door toenemende marktwer king en een toenemende druk vanuit de overheid om lol ver gaande kostenbeheersing te komen van een alsmaar duur der wordende gezondheids zorg in Nederland, is het zo effectief en efficiënt mogelijk omgaan met de ter beschik king gestelde middelen steeds meer noodzakelijk. ZORCJsaam is het derhalve aan zichzelf en aan zijn klanten verplicht om voortdurend te onderzoeken of er efficiencymaatvegeleir Ie treilen zijn om het hoge niveau van kwaliteit van zorg aan te kunnen blijven bieden. Het recent aan alle interne geledingen gepresenteerde werkplan 'Verder met ZORCis- aam' bevat een aantal elemen ten die in\iilling gexen aan bovengenoemde plicht. Een onderwerp dat begrij pelijkerwijs de gemoederen behoorlijk bezig houdt is de toekomstige keukenvoorzie ning. Momenteel wordl onder- zoclil hoe het huidige concept zich verhoudt ten opzichte van mogelijke alternatieve concep ten. Hierin is door ZORGsaam nog geen keus gemaakt; deze zal plaatsvinden na afronding \an het onderzoek en in (over leg met betrokkenen. Zonder concreet in te gaan op de inhoud van de bouwplan nen, mag hel wel duidelijk zijn dat bovengenoemde ontwikke lingen van invloed zijn op de gewenste toekomstige bouw kundige voorzieningen. Bovendien is de wetgeving op het gebied van bouwen voor de zorg heftig in beweging en wordt het ri.sico hiervan veel meer bij de zoigorganisatie neergelegd. Ook dit is een reden om nog eens heel zorg vuldig naar bouwplannen te kijken. ZORtlsaam is zich terdege liewusl van de grote berrokken- heid van de locale en regionale bevolking bij hel wel en wee van de verschillende zorgcentra en vindt dit een groot goed. Voor zo ver mogelijk wil ZORGsaam bij de ontwikkeling van bouw plannen rechl doen aan deze gei'oelens en daarbij dus zo mogelijk rekening houden met gerealiseerde bouwkundige voorzieningen die dankzij en mei hulp van locale partrijen lot stand zijn gekomen. Voor de omwenteling in 1989 w;is er erg weinig bekend over de Oost-Europese landen, die lauden achter het Ijzeren (iordijn' werden genoemd. In deze lauden was voor de l'weede \\'ereldo(nlog nog geen communisme. Na de 'Vweede Wereldoorlog kwam er echter een aantal dictators aan de macht. In West-Euro pa kwamen wel wat berichten binnen over de Oost-Euro pese landen, en er werd ook \a;ik oor deze landen gebe den in de kerken. Maar de berichtgeving was erg weinig; en als er berichten kwamen, kwamen deze vaak erg laat. \'eel is hierdoor pas na de val van het communisme in 1989 bekend geworden. Polen was het eerste land waar het communisme haar invloed verloor, het kreeg in augustus 1989 een democratisch geko zen premier. Iben ging het allemaal erg snel in 'de landen achter het Ijzeren Gordijn', (^p Eerste Kerstdag '98 xverd de Roemeense dictator Nico- lae Ceau§escu samen met zijn vrouw Elena geëxecuteerd. Het communisme is nu wel verdwenen in hel Oostblok, maar de gevolgen van hel communisme zijn nog steeds merkbaar in deze landen. Er zijn nog steeds veel te weinig artsen en medicijnen. Veel huizen zijn niet geïsoleerd, terwijl men daar te kampen heelt niet zowel extreme warmte als extreme kon. Mensen met een handicap worden geminacht. Verder wt)rden al deze landen nu nog steeds gekenmerkt door een slechte infrastructuur. Ook heerst er grote armoede en is er veel drankmisbruik. Som mige .scholen kunnen beter bouwvallen genoemd worden en water moet vaak bij de dorpspomp gehaald worden. Kinderen moeten soms bede len omdat er anders geen geld is voor eten. Verder kunnen er ook ratten wegens slechte bouw in llats voorkomen. Het le\en is er dus verre van aan genaam. Roemenië, waar de avond vooral op loegespitst werd - "de situatie is daar op de meeste punten die we behan delen gelijk als in de rest van Oosl-Enropa", heeft een mooie en ongerepte natuur. Eén vierde deel \an Roeme nië is bebost, in deze bossen komen bruine beren voor en herten. Verder komen er in de delta van de Donau grote kf)lonies pelikanen voor. Roemenië, dat acht keer gro ter is dan Nederland, heeft "slechts" 21,5 miljoen inwo ners. Er heerst een enorme legensielling, het land is rijk aan bodemschatten, maar men mist de keunis en appa ratuur om de schatten te del ven en er handel mee te drij ven. Tijdens de dictatuur van Nicolae Ceau§escu was het wel mogelijk om zijn paleis te bouwen. De dictator en zijn vrouw baadden in t)ngekende luxe. terwijl het volk omkwam van ellende. Dit indrukwek kende paleis is helemaal gemaakt met behulp van grondstoffen die in Roemenië gedolven zijn. Maar het lukt de Roemenen dus niel om zelf de grondstoffen te dehen en er handel mee te drijven. De overheid was ten tijde \'an het communisme de absolute baas. Dictator Ceau§escu zelf bepaalde zelfs hoe warm de flats gestookt weiden. Dat was op den duur slechts 12°C. zelfs bij een buitentempera tuur van -20°C. Corruptie komt \oor in alle lagen \an de bevolking. Zo waren er lange rijen met wachtende mensen bij winkels. Veel winkeliers maakten misbruik van de macht die ze hierdoor kre gen. Ook bij het aainragen van een bouwvergunning, verwachten ambtenaren dal ze wat geld krijgen toegescho ven. De corruptie is er een onderdeel van de samenle ving geworden. Er gaan heel veel mensen onder gebukt, ook al zeggen de overheid en de Europese Unie nu dat de corruptie teruggedrongen is. Maar dat is te betwijfelen. De overheid doet zelf aan corrup tie, denk bijvoorbeeld aan de politie in die landen. In de politiek is er veel veran derd, maar weinig verbeterd. De politiek is erg onstabiel, regeringen vallen vaak erg snel. De overheid is corrupt, en heeft geen duidelijk beleid. De omwenteling wei d vooral in gang gebracht door de jon geren. Ze werden door televi siezenders vertrouwd gemaakt met de popcultuur van het westen, waardoor ze een hekel kregen aan het communisme. De meeste jongeren hebben een diep wantromven tegen de staat. Deze jongeren zijn de nieinie leiders geworden, en gooien alles overboord. Ze willen direct een vrije markt economie, naar .Amerikaans voorbeeld. Nten ging in de meeste Oost-Europese landen direct van communisme naar kapitalisme. Maar hierdoor ontstond een razendsnelle geldontwaarding, en veel mensen verloren hun baan. .Alhoewel het ook voor de omwenteling slecht ging niet de politiek in het Oostblok. In Roemenië worden er vrij wel alleen in de hoofdstad Boekarest investeringen gedaan, en dan vooral in de infrastructuur. f)it terwijl er in 2005 zeven watersnood rampen plaatsvonden. De EU heeft geld gegeven aan Roemenië voor hulp aan de getroffen mensen, maar op dit moment is het geld nog steeds niet aangekomen op de plaats waar het hoort. .Maar als Koningin Beatrix of de Paus op bezoek komt in Roemenië, dan worden wel de straten waar zij langs komen compleet opgeknapt. Ze krijgen dan dus niet de huidige situatie in Roemenië te zien zoals zij is. Er staan nu zelfs nog treinen te \'erroes- ten op het spoor, op dezelfde plek als waar ze stonden tij dens het bewind \'an dictator Ceau.5escu. "Door de nieuwe EU-landen komt het Christendom nog meer onder druk te staan. De cultuur in de Oost-Europese landen staat ver van ons chris tenen af. Ze staan vijandig tegenover het Christelijk geloof. Hun invloed moet ons met zorg vervullen. Kerkelijk gezien hebben we geen affi niteit niet Roemenië, alhoe wel dat met Hongarije weer anders ligt", aldus X'roegin- deweij. Wel is er een kerkver band in Roemenië w aar de stichting HCR banden mee heeft, de Biserica Evanghelica Komana. Maar deze BER- gemeenten zijn veruit in de minderheid. Deze gemeen ten hebben 18.000 leden, en voldoen dus niet aan de norm waaraan een kerkver- banci moet voldoen \olgens de nieuwe godsdienstwet in l^oemenië. Een kerkverband moet zich namelijk registreren bij het ministerie. De eisen zijn dan dat het kerkverband dan al minimaal 12 jaar moet bestaan en het ledenaantal moet minimaal overeenkomen met 0,1% van de bevolking. Dat komt neer op 21.500 leden. De grootste kerk in Roemenië, de Roemeens- Orthodoxe Kerk, heeft wel veel leden; 85% van de bevol king is namelijk lid van deze kerk. Maar \oor de kleinere kerkverbanden, zoals de BER- gemeenten en de Baptisten is het heel moeilijk om hieraan te voldoen. "We zien steeds meer dat het leven wat gericht is op Gods V\'oord moet ver dwijnen, dat zien we zowel in Nederland als in Roemenië." "Op een school in een dorpje niet 1600 inwoners mocht een godsdienstleraar geen les geven. De stichting HCR heeft toen contact opgenomen met een bestuurslid van die school, wat zorgde voor het eerste zomerproject van de HCR. De HCR heeft de hele school gerenoveerd. Ook waren er geen sanitaire voorzieningen aanwezig, behalve drie houten hokjes buiten de school. In deze hokjes zat slechts een gat in de grond, één hokje had zelfs geen deur. De HCR heeft ook deze hokjes gerenoveerd. De toiletten hebben nu een betonnen vloer, en er is een bron aangelegd zodal de toi letten ook doorgespoeld kun nen worden. Maar het gevolg hiervan is nu, dat alle inwo ners uit het dorp bij deze toi letten naar de wc gaan! In ruil voor de renovatie van deze school, mocht de godsdienst- onderAvijzer weer les geven op deze school. Maar deze leraar is ook les gaan geven aan mensen uit het dorp, waar niemand naar de kerk ging. Inmiddels gaan 900 van de 1600 inwoners tweemaal per zondag naar de kerk!" "Dat Oosl-Europeanen bij ons komen werken, is een groter probleem dan dat we denken. VVe kunnen beter werken aan kennisoverdracht, dan ze als gastarbeider hier te laten wer ken. Het gaat er niet alleen om dat het voor ons een pro- blegm is, maar het gaat vooral over de gevolgen voor deze mensen zelf. hun kinderen en verdere familie. \'anuil Roe menië werken \eel mensen in Italië. Jonge ouders gaan allebei werken in het buiten land, en laten hun kinderen achter bij de grootouders of andere iamilieleden. Soms keren de ouders nooit terug, en maken ze zelfs geen geld over naar hun kinderen. Als dan eenmaal de grootouders oi'erlijden, gaan de kinderen vaak de stiaat op. Deze straat kinderen moeten stelen om te overleven, en snuiven lijm om toch een vol gevoel in hun buik te krijgen. Het is heel niet goed dat de arbeidskrach ten in andere landen gaan werken, want er is in eigen land genoeg werk. Roemenië heeft zelfs te weinig inwoners om de infrastructuur op te bouwen. Deze mensen moeten hun eigen land dienen, want het heeft zoveel te doen. Al zouden de Roemeneii gaan opruimen, dan hebben ze de eerstkomende vijfjaar alle maal voldoende werk!" "De EU is door de toetreding van de tien nieuwe EU-landen in 2004 en 2007 gegroeid met meer dan 100 miljoen naar ruiin 490 miljoen inwoners. (Jok al deze nieuwe inwoners \an de EU hebben stemrecht, en bepalen dus mede ons beleici! Waren de Oost-Euio- pese landen wel klaar voor de loetreding? Wist Brussel wel met welke landen ze te doen had? De mensen op hel Oost- Europese platteland hebben er zelf totaal geen besef van wat het inhoudt dat hun land is loegelreden tot de Europe se Unie. De Oost-Europeaan is ecimomisch gezien een goedkope arbeidskracht, maar is dat positier' De producten die in Oost-Europa worden gemaakt zijn goedkoop, maar daar is de kwaliteit meestal ook naar, hoewel er uitzonde ringen zijn." .Als antwoord op de vraag die het bestuur van de SGP- Jongeren Flakkee deze avond centraal had gezet - 'Oost-Eu ropa: ge\'aar of aanwinst...?!' -gafdhi-. Vroegindeweij het antwoord: "Ik zie de winst niet, maar wel het gevaar! VVé moeten beducht zijn voor de invloed die Oosl-Europa heeft, en er oplettend mee omgaan. Biddend voor Gods aangezicht. Leer ons naar Uw- wil te handelen! Laat het ons gaan om Zijn eer."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 7