Nieuwe opleiding Infratechniek te Middelharnis Strakkere regie provincie om kwaliteit gemeentelijk bestuur te versterken Leerlingen Prins Maurits op bezoek in de Elzas Gedeputeerde Van Engelshoven: "Geef subsidie aan molens die er het meest baat bij hebben" Careyn start met Consultatie bureau voor Senioren Nie-avr^ -CLxt Pilot voor Edudelta College: werken aan verbindingen Oud papier Stellendam Kleedj esmarkt Koninginnedag EIIAt1DEn.niElJW5 MIDDELHARNIS - Komend schooljaar start het Edudelta College te Middelharnis met een gloed nieuwe opleiding 'Infrastructuur'. Samen met het 'Platform Bouwtechniek' is men thans druk in de weer met de voorbereidingen voor dit PILOT pro ject 'Werken aan verbindingen'. Naast de school uit Middelharnis nemen nog scholen uit Hengelo, Apeldoorn, Elburg, Almere en Nijmegen deel. Het wordt een VMBO-opleiding die perfect aansluit op het MBO en waar men later in eigenhuis zelfs door kan stromen naar niveau 1 en 2. Stijgende vraag: Kansen voor de toekomst Lesprogramma met drie hoofdgroepen Skyline Internet: Eigen urgentielijst Deltaplan Molens Financiële controle Themabijeenkomsten •.f •Zr •y •y •y STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD College Daniel PAGINA 6 VRIJDAG 11 APRIL 2008 Dagelijks bouwen in Nederland zo'n 50.000 werknemers met vele handen, interessante appa raten en (zware)machines aan o.a. wegen, tunnels; viaducten en spoorbanen. Maar ook aan kabels, buizen en omvangrijke leidingnetten onder de grond. Zowel voor transport, noodza kelijke voorzieningen en voor communicatie doeleinden. Daarmee is 'Infrastructuur' dé onmisbare verbindingsschakel van A naar B. De "komende jaren zal de vraag naar goed gekwalificeerde werknemers in deze sector drastisch stijgen. Niet alleen om tred te houden met de normale groei maar zeker ook door op handen zijnde groot schalige nieuwbouw;j)rojecten van de (regionale en landelij ke) overheid en (water)schap- pen. O.a. hiervoor hebben zij hun onderlinge samenwerking in het bestuursakkoord 'water keten' vastgelegd op 05-07-07. Dit om te komen tot een gro tere doelmatigheid en transpa rantie gevolgd door een beter onderhoud aan systemen en het beter omgaan met regen water en wateroverlast. "Een uitdaging voor de toekomst", zo stelde minister Cramer dit onlangs in haar toespraak voor de stichting Rioned. "Daar komt nog bij", zo vervolgde de minister, "dat we voor omvang rijke opgaven staan, zoals het vervangen van de riolering die de houdbaarheidsdatum heeft overschreden". Omvangrijke (renovatie) projecten staan dus op stapel. Mede een reden voor het Edudelta College om binnen haar afdeling Bouw techniek de examenrichting 'Infratechniek' in te voeren. Op alle zes de proefscholen in Nederland wordt het pro gramma 'Infratechniek' op dit moment vorm gegeven, met als doel om in het schooljaar 2008-2009 de VMBO-leerlin- gen in klas 4 van de afdeling Bouwtechniek, de differenti atie 'Infratechniek' aan te bie den. Een veelzijdige en kwa litatieve opleiding met veel kansen en mogelijkheden voor de toekomst. Als gezegd, de opleiding sluit goed aan bij het vervolgonderwijs in het MBO óf in de doorleervariant 'Wer kend leren', in samenwerking met opleidingsbedrijven uit de regio. Het Edudelta College richt zich daartoe op samen werkingsverbanden met het regionale bedrijfsleven in deze sector. Mede hierdoor liggen kansen op direct een goede baan voor het opscheppen. Binnen Edudelta krijgt Bij 'Infrahoort ook het nemen van grondmonsters en de hoogspanningsmasten in de achtergrond. "INFRATECHNIEK" nu een aparte plaats in het examen programma als differenti atie. Samen met het platform "Bouwtechniek" worden meerdere nieuwe examen- eenheden ontwikkeld. Het lesprogramma bestaat uit drie hoofdonderdelen: boven grondse werken (bestratin gen en wegen), ondergrondse werken (riolering, kabels en leidingeii) en overige civiel technische werken, waaron der het maken van bekistin gen, werken met machines en apparaten. Infrastructuur heeft alles te maken met verbindingen. Zo'n verbinding kan een flets- of voetpad zijn, spoor weg of autosnelweg. Maar ook een kanaal, een rivier of dijk, een brug, een viaduct of de vele leidingen voor hemelwater of riool, voor gas of water, voor elektriciteit en communicatie. Verbindingen zijn nodig. Met een (voor) opleiding richting Infratech niek in het VMBO/MBO, kan de leerling/student meewer ken aan het leggen van al die verbindingen. Op 31 maart is de campagne 'The Skyline is Yours' van start gegaan, met o.a.: ruim 800 commercials op TMF en MTV deze maand. Verder een postercampagne op 1200 scholen, een nieuwe website en internetfilmpjes. Deze campagne wordt gedragen door Bouwend Nederland, CNV Hout en Bouw, FNV Bouw en Fundeon. De cam pagne is gericht op Bouw én Infra. Daarin laat men een innovatieve sector zien met als doel: werving van jonge ren en om het beeld van een 'vuile en zware wereld' te doen kantelen naar een inno vatieve beroepswereld. Ook 'Infra' is in deze campagne duidelijk aanwezig en zal, als de campagne zijn doel in 3 jaar bereikt, een positieve invloed hebben op hoe men over de sector denktl Meer informatie over deze opleiding binnen de afd. bouwtechniek kan via www. edudelta.nl of via de website: www.vmbo-bouwtechniek. nl. Specifieke informatie over de differentiatie "INFRA TECHNIEK" kan docent m.aleman@edudelta.nl van het Edudelta College geven. Bekijk ook eens: www.go- infra.nl en bedenk dat zonder infrastructuur nu ook geen internet mogelijk was. DEN HAAG - De provin cie wil de restauratieach terstand van de Zuid-Hol landse molens zo snel en effectief mogelijk wegwer ken. Volgens eigen bereke ningen is daarvoor 20 mil joen euro nodig. Zowel de provincie Zuid-Holland als de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuur landschap en Monumen ten (RACM) heeft hier voor een subsidiebedrag beschikbaar. "Mijn grote zorg is nu dat het RACM daarin een andere voor keur heeft dan Zuid-Hol land. Met als gevaar dat de molens die restauratie het hardste nodig heb ben, wellicht niets krij gen en alleen maar verder achteruithoUen", zo ver klaarde gedeputeerde Van Engelshoven-Huls (Cul tuur) afgelopen zaterdag. De gedeputeerde deed deze uitsprak tijdens een bezoek aan de Poldersche Molen en het Molencomplex Goidschalxoord in de gemeente Binnenmaas. De eerste heeft net een restau ratie achter de rug, de andere staat aan het begin van restau ratiewerkzaamheden Het RACM, een uitvoerings organisatie van het ministerie van OCW, verstrekt de rijks subsidies voor molens. Daar bij kijkt het in de eerste plaats naar het benodigde bedrag, en niet naar technische urgentie zoals de provincie doet. "Ik heb daarom al contact gezocht met het RACM, met het ver zoek om ónze urgentielijst te hanteren bij het toekennen van rijkssubsidies." Geeft het RACM daar gehoor aan, dan komen molens die er het meest baat bij hebben het eerst in aanmerking. Het rijk subsidieert dan 70% van de subsidiale restauratiekosten, de provincie Zuid-Holland nog eens 25%. Ongeacht de criteria die het RACM toepast, zal de provincie haar deel bijpassen op basis van de eigen urgen tielijst. De provincie subsidieert niet alleen restauraties, maar, in principe ook 30% van de jaar lijkse instandhoudingskosten van molens. Daarnaast ver strekt zij draaipremies om molenaars te stimuleren de molens te laten draaien. Dat is goed voor het werktuig en betekent een belangrijke landschappelijke meerwaar de. Ook heeft Zuid-Holland molenconsulenten in dienst die moleneigenaren advise ren en ondersteunen rondom behoud en restauratie. Tot slot ondersteunt de provin cie het Gilde van Vrijwillige Molenaars om opleidingen te verzorgen. "De molens in onze provincie zijn cultuurhisto risch en landschappelijk van grote waarde. Het zijn echte beeldbepalende elementen, die we graag in goede staat krijgen en houden." De provincie Zuid-Holland telt nog 224 molens van de 1700 die er oorspronkelijk hebben gestaan. Voor deze 224 molens geldt een restauratieachter stand van 20 miljoen euro, becijferde de provincie in 2006. Het Zuid-Hollandse 'Deltaplan Molens' moet die achterstand wegwerken. "Een klein stukje ervan is al besteed, en ik heb er haast mee om de rest weg te zetten. Ik wil voorkomen dat meer molens het lot van de molen Goid schalxoord achterna gaan", sprak de gedeputeerde bij de restanten van de molen die eeuwenlang in vol bedrijf was. "De komende vier jaar willen we van dit geld af." DEN HAAG - Een uni forme aanpak, strak kere (termijn)afspraken, en beter vergelijkbare bestuurskrachtmetingen door één bureau: dat zijn de belangrijkste ingredi ënten van de nieuwe rol die de provincie wil aan nemen om de kwaliteit van het lokaal bestuur te versterken. Bestuurs krachtmetingen blijven een veranderinstrument van gemeenten, maar vin den voortaan plaats onder regie van Zuid-Holland. "We komen hiermee tegemoet aan de kritiek die we de afge lopen jaren kregen van onder meer onderzoekers, het rijk én-van gemeenten zelf", stelt gedeputeerde Van Engelsho ven-Huls (Bestuurlijke Zaken). "Bovendien signaleren we dat sommige Zuid-Hollandse gemeenten hun huidige taken nu al niet zelfstandig aankun nen, laat staan de onvermijde lijke nieuwe taken." Met het nieuwe beleidskader verwacht de provincie beter te kunnen sturen op een objectieve en vergelijkbare bestuurskracht meting van gemeenten. "Bur gers hebben recht op een doel matige overheid die resultaten haalt", verklaart Van Engels hoven-Huls de achterliggende gedachte. De bestuurskrachtmeting van Zuid-Hollandse gemeenten moet door één bureau wor den uitgevoerd. "De uitkom sten ervan worden daarmee goed vergelijkbaar", licht Van Engelshoven-Huls toe. Ook is zo gewaarborgd dat daad werkelijk volgens de provinci ale criteria wordt gemeten. Die criteria zijn bovendien aange scherpt en geactualiseerd. Het is vervolgens aan de gemeen ten zelf om conclusies te trek ken uit de bestuurskrachtme ting. Schiet een gemeente qua bestuurskracht -tekort, dan kan schaalvergroting in beeld komen. "Herindeling is voor de provincie in zo'n geval een laatste, maar reële, optie." Een gemeente met voldoende bestuurskracht staat in het nieuwe beleid niet meer onder de jaarlijkse financiële con trole van de provincie. "Zo'n bestuurskrachtige gemeente wekt zo veel vertrouwen dat we er nog maar eens in de vier jaar een verdiepingsonder- zoek uitvoeren. Daarbij zul len we de financiën koppelen aan het ambitieniveau van de gemeente, en andersom zijn de resultaten weer input voor de bestuurskrachtmeting." De provincie wil één regio aanwij zen tot proefgebied voor deze nieuwe manier van werken. Het college van GS sprak in het coalitieakkoord 2007-2011 de wens uit om het beleidska der voor de versterking van de kwaliteit van het lokaal bestuur, te herijken en moderniseren. Het vorige beleidskader stam de nog uit 2001. De provincie vraagt aan onder meer de Zuid-Hollandse gemeenten om te reageren op het stuk, waarna het na de zomer in Provinciale Staten wordt vastgesteld. Ook zullen GS over de nota overleg voeren met de Vereniging van Zuid- Hollandse Gemeenten en met de staatssecretaris van Binnen landse Zaken en Koninkrijks relaties. In de definitieve ver sie worden ook de resultaten meegenomen van de lopende evaluatie van herindelingen tussen I99I en 2007. De Financiële commissie van het open Hervormdjeugdwerk te Stellendam hoopt morgen, zaterdag 12 april, weer oud papier op te halen. Het opha len begint om 9.00 uur vanaf de Molenkade, Nieuweweg en de Schoolstraat. Wilt u het papier tijdig en goed gebun deld langs de weg zetten? MIDDELHARNIS-Zolang mogelijk gezond blijven en op een prettige manier van onze oude dag genieten? Dat willen we natuurlijk allemaal. Careyn is daarom in verschillende gemeen ten - per 14 april 2008 in Middelharnis - gestart met het Careyn Consultatie bureau voor Senioren. Dit bureau is gericht op pre ventie; het voorkomen en vroegtijdig opsporen van gezondheidsproblemen bij senioren vanaf 60 jaar. Careyn vindt het belangrijk dat mensen zo lang mogelijk zelf standig thuis kunnen blijven wonen. Het consultatiebureau is gericht op het voorkomen en vroegtijdig opsporen van problemen bij senioren vanaf 60 jaar. Senioren kunnen kos teloos een bezoek brengen aan Careyn Consultatiebureau voor Senioren. Belangstellenden krijgen een vragenlijst toegestuurd. Aan de hand van de vragenlijst, diverse metingen en een gesprek, krij gen senioren een goed beeld van de eigen gezondheid. De gesprekken vinden plaats met verpleegkundigen. Senioren krijgen daarbij een uitgebreid persoonlijk advies en concrete tips. In dit advies wordt onder meer aandacht besteed aan de conditie van de klant, eventuele gezondheidsrisico's en de leef stijl. Uiteraard is er ook gele genheid voor vragen. Naast het consultatiebureau biedt Careyn ook inloopspreek uren, themabijeenkomsten en cursussen aan. Zo kunnen senioren bijvoorbeeld met een diëtiste in de supermarkt uitleg krijgen over gezonde lightproducten én de prijzen. want gezonde voeding hoeft niet duur te zijn. Informatie of een afspraak maken voor een bezoek aan het Careyn Consul tatiebureau voor Senioren, kan via Careyn Contact: 088 - 123 99 88 (maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17 .00 uur). OUDDORP - Koninginnedag. 2008 organiseert Oranjever eniging Ouddorp haar al bijna traditionele Kleedjesmarkt. Op de kleedjesmarkt is plaats voor jong en oud. Wie zeker wil zijn van een plaatsje kan zich nu opgeven bij de VVV van Oud dorp, waar ze ook rpeer over de Kleedjesmarkt kunnen ver tellen. Muziek instrumenten bespelen mag natuurlijk ook. Telefoon VVV 0187-681789. T. :€r V ê>y Wij kunnen het asiel beter kinder boerderij noemen, want in een asiel wachten meestal honden en katten op een nieuwe baas, maar bij ons vind je nu allerlei soorten dieren die op zoek zijn naar een nieuw tehuis. In de schuur wacht een witte krielhaan op een gezeUig nieuw hok met een leuk kop peltje kippen. Hij is gevonden. Dan worden de konijnenhok- ken bevolkt door een 5-tal grote konijnen. Er is een groot grijs konijn, een wit angora met flap oren, een groot bruin, een groot wit en de meeste zijn gevonden. In de receptie zitten twee parkieten, ook gevonden, een blauwe en een gele. Daar wacht ook SnuEBe op een lieve baas, een klein grijs konijntje van bijna 3 jaar. Snuffie is bang voor kinderen. In een andere kooi zit Augurk, een grijs ratje van 8 maanden, een heel lief aaibaar beestje. In kamer I wacht Sandy, een halflangha- rige zwarte poes op een nieuwe baas. De poes is 12 jaar, houdt niet van kinderen, en ze heeft liever geen andere dieren om zich heen. Zij is meer binnen dan buiten. Figaro is een rode kat van 4 jaar. Ook hij is liever alleen bij zijn baas. De kat komt graag bui ten. Muesli is 5 jaar, schildpad/wit, een poes die lief is voor kinderen. Speedy is een rode kat van bij na 13 jaar. Het lief dier ^^''''^^^'SlT ;i'.R* komt graag bui: «f5 l«^glw™ ten, hij geeft zelf ^U4M!lii aan als hij geaaid wil worden. Droppie is zwart, 9 jaar, de poes is niet gewend aan kinderen en komt ook niet graag buiten. Drop vindt andere huisdieren niet leuk. Vlekkie en Donder zijn bijna 7 jaar, de een wit/zwart, de andere zwart/wit. Deze dieren zijn niet moeilijk, gewend aan kinderen, kunnen bij andere katten, zijn gewend aan een hond en komen graag buiten. De kat ten zoeken samen een nieuwe baas. AI deze dieren wachten in De Dierenstee op een nieuwe baas. Ons adres: Groene Kruisweg 14, Numans- dorp, tel. (0186) 655150. Website: www. dierenstee.nl. Openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. MIDDELHARNIS - On langs bezocht een aantal leerlingen van de ChristeT lijke Scholengemeenschap Prins Maurits in het kader van een uitwisseling een school in de Elzas. Lydia Stoop en Lianne Broer geven hieronder een kort verslag: "Eindelijk! Na maanden van uitzien is eindelijk de grote dag aangebroken: vandaag gaan we naar Guebwiller! In dit kleine stadje in de Elzas staat een van de vier christelijke privé-scho- len in Frankrijk: College Daniel. Op deze school zitten zo'n 150 leerlingen van 3 tot 15 jaar. Vorig jaar zijn er enkele leerlin gen van College Daniel bij ons op de Prins Maurits op bezoek geweest. Dus waren wij dit jaar aan de beurt. Met veertien leer lingen en drie begeleiders ver trokken wij op 2'' paasdag om 13.00 uur richting Guebwiller. Na een voorspoedige reis kwa men wij met gierende zenuwen aan bij College Daniel. Want we wisten immers niet van te voren in welk gastgezin we terecht zouden komen 1? Nadat aan ieder een gastgezin toegewezen was, gingen we met de mensen mee naar huis; de meeste van ons gingen direct douchen en naar bed. Dinsdagochtend kwamen wij allemaal aan op College Daniel. Iedereen had natuur lijk allereerst zijn eigen ver halen over de gastgezinnen en over het ontbijt. Nadat de bel was gegaan, gingen wij met de begeleiding mee naar een soort ontvangstruimte. Het College Daniël. Daar vertelde de directeur van College Daniel iets over de school. Daarna hebben wij kennisgemaakt met de Franse leerlingen met wie wij deze week een toneelstuk en een posterpresentatie zouden gaan maken. Wat een grote verschil len met onze school zijn er! De leerlingen lopen daar bijvoor beeld altijd op hun pantoffels. Dit geeft een huiselijke sfeer. De klassen zijn ook veel klei ner dan bij ons, wij zitten al gauw met 30 leerlingen in de klas terwijl ze daar met vijftien leerlingen in de klas zitten. Op dinsdagmiddag hebben wij, nadat wij geluncht hadden in de aula, gerepeteerd voor ons toneelstuk en zijn we begon nen aan onze posters. Woensdagmiddag zijn de leer lingen daar altijd vrij. Daarom zou het gastgezin iets met ons gaan ondernemen. Sommigen hebben gewinkeld, anderen hebben een museum bezocht. Donderdag zijn wij met de Fransen naar een museum over elektriciteit geweest. In die omgeving had het behoor lijk gesneeuwd. Prima gelegen heid om sleetje te rijden. Vrijdagochtend hebben wij het toneelstuk opgevoerd (waar wij de hele week hard voor gerepe teerd hadden). Iedereen had er veel plezier in, we kregen een daverend applaus. Daarna gingen we eten met de kinde ren uit onze gastgezinnen. Na de middag was het moment van vertrek aangebroken. Een reis van acht uur. Rond half 10 's avonds kwamen wij weer aan in Middelharnis. Na de officië le afsluiting gingen we richting eigen huis en eigen bed! Kijk ook eens op: www.vwoS- alsace.blogspot.com

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6