Grof taalgebruik 'Geef de kernkwaliteiten van het eiland een zet, zodat mensen van buitenaf er een goed gevoel bij krijgen' Kerk diensten S Wisselvallig weekendweer Kansen om achterblijvende economie op Goeree-Overflakkee om te buigen n Aangepaste kerkdienst Het weer van volgende week... EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Districtsavond -16 over 'De droefheid naar God' Bingo kleindierenver. Dirksland EIÜMlDBI-njEUWS Extra dynamiek 'Tweede centrum' Ook knelpunten Uw auto én caravan Op een dag... Zondag 13 april 2008 venster PAGINA 2 Ethiek Wilders in de Tweede Kamer In de laatste weken stuitte ik op wat ik hierboven noemde grof taalgebruik. Ik zal de fei ten en de bronnen noemen. Wellicht zou de lezer een nog scherper geformuleerde titel meer passend vinden. Ik geef het onderstaande ter overwe ging- Tijdens het debat in de Tweede Kamer over de film van Wilders heeft deze naar het Kabinet uitgehaald. Met name naar minister Hirsch Ballin. Zoals bekend meldde de minister aan de hand van aan tekeningen die hij tijdens een gesprek met Wilders maakte, van diens voornemen een of meer bladzijden uit de Koran te verbranden. Een publiek gebaar van minachting en krenking van de aanhangers van de Islam. De Kamer vroeg om de letterlijke tekst van die persoonlijke aan tekeningen. Wilders stemde er in toe dat dat papier werd uitgedeeld. Op de televisie kon men zien hoe de Kamerboden de fotocopiën aan de Kamerle den ter hand stelden. De reactie van Wilders op dit papier met persoonlijke aantekeningen van het gesprek was: Dit is een leugen. Dat heb ik niet gezegd, met de conclu sie: ik word door de minister belazerd. Wat een taalgebruik in 's lands vergaderzaal. Een Kamerlid die de minister van leugen beschuldigt en dat onderstreept met: Ik word door de minister belazerd. Bij mijn weten is een der gelijke beschuldiging in zulke grove bewoordingen niet eer der in de Kamer geuit. Hoe kon het zo ver komen dat een lid van de Tweede Kamer dit woord de minister naar het hoofd slingert? Een voorbeeld van bijzonder grof taalgebruik op hoog niveau. Ik ga op de zaak zelf niet in, maar signaleer het feit dat met zulk een beschuldiging het debat in de Kamer getrokken wordt op een niveau dat de Kamer en zijn leden onwaardig is. Schaam je, Kardinaal Een tweede voorbeeld. Zaterdag 29 maart zag ik op de televisie het afscheid van Hugo Claus. Een van de sprekers kritiseerde Kardinaal Daneels. Deze had de toepassing van euthanasie, om zelf het moment van sterven te bepalen, publie kelijk afgekeurd. Ik wist niet wat ik hoorde toen deze spreker de woorden uitsprak: "Schaam je. Kardi naal". Men denke zich in wat het betekent dat de hoogste vertegenwoordiger van de Rooms-Katholieke Kerk, zo in het publiek, de les gelezen wordt. Het zegt heel wat voor de Belgische samenleving, dat voor het oor van België en eigenlijk van heel de wereld, een Kardinaal zo behandeld wordt. In België werken kennelijk dezelfde krachten en mach ten van vijandschap tegen het christelijk geloof en kerkelijke vertegenwoordigers daarvan, als in Nederland. Zelfs als iemand meent bij een uitvaart met een kardinaal van mening te moeten verschillen, dan die nen daarvoor andere woorden gebruikt te worden. Nu zette deze spreker de Kardinaal neer als een.kwajon- gen, die publiekelijk een klap om de oren moest krijgen. Een column met vloeken Nog een derde voorbeeld. In NRC Handelsblad zijn regelmatig columns te vinden van Elsbeth Etty. Zij schreef een alom geprezen (lijvig) proef schrift over Henriëtte Roland Holst (1869-1952). Het is een interessante studie over deze vrouw en over de terreinen waarop zij zich bewoog. Mevrouw Etty is intussen hoogleraar in Amsterdam. Haar werk is dus van universi tair niveau. In haar column van 25 maart schrijft zij naar aanlei ding van de dood van Hugo Claus. De inleidende zin van haar column luidt: "Wat litera tuur met je doet, wat schrijvers met je leven doen, als zij zeg gen wat gezegd moet worden - weet ik dank zij Hugo Claus". En dan volgt een uitvoe rige passage over het recht op abortus en euthanasie. Claus heeft zich, zo schrijft ze, sterk gemaakt voor deze 'vrijheden'. Ik citeer nog een zin uit deze column: "Abortus, seksuele autonomie, euthanasie, alles wat Nederland zo schijnheilig 'de gevoelige ethische kwesties' noemt, stelde Claus zonder omhaal in zijn romans aan de orde. Datzelfde deed hij met het terrein van geloof en hij eiste de vrijheid op zich daar over uit te spreken". W. H. \^LEMA En nu komt, waarom het mij vooral te doen is. De column draagt als titel en als laatste woord een term waarmee zij de verdoemenis over zich inroept. Dezelfde term komen we ook in het midden van de column nog een keer tegen. Dus drie maal in een betrekkelijk kort stuk. Men zou deze vloekerij nog anders kunnen typeren dan met de titel: Grof taalgebruik. Ik houd het voor dit ogen blik op deze karakterisering. Wat is er aan de hand? Wat is er toch aan de hand dat we bij drie verschillende gelegenheden dit grove taal gebruik horen gebruiken? Een debat in de Tweede Kamer, woorden bij een uitvaart gesproken, en een column in de voorheen zo deftige liberale krant als NRC Handelsblad. Ik leg de vraag aan de lezer voor als een illustratie van wat ik van tijd tot tijd in deze column schrijf. Bijna zou ik zeggen: een teken van de verwildering van onze samenleving. In zulk een klimaat groeien onze kin deren op. Daarom zeg ik met nadruk: Ieder lette op zijn woorden. DIRKJSLAND - Toerisme, zorg en exclusief wonen. Dat zijn in Dirksland de economische sectoren die het meest kansrijk zijn. Althans, volgens het leeuwen deel van de aanwezigen tijdens de Üiemabijeenkomst 'Bedrijvige dorpen?! Economische ontwikkeling, groei en actie', die de gemeenteraad van Dirksland dinsdag avond had belegd in De Schakel. Behalve de nodige raadsleden, wethouders en ambtenaren ging het om een aardig aantal belangstellenden, waaronder een stuk of twaalf ondernemers. Raadslid Daan Markwat leidde de bijeenkomst en meldde vooraf dat de uitkomsten van het avondje informatie en meningen uitwisselen van invloed zouden kunnen zijn op het te ontwikkelen beleid. Door: Kees van Rixoort "Goeree-Overflakkee heeft een achterblijvende econo mie", hoorde de zaal uit de mond van Han Verheijden van ZKA Consultants en Planners. "De kwaliteit van de econo mie blijft achter bij de rest van Nederland, zeker als het gaat om hoogwaardige werkgele genheid. Niets doen betekent een terugval van werkgelegen heid en het woonwerkklimaat. Jonge mensen trekken weg, je krijgt vergrijzing en verschra ling", aldus Verheijden, die zich baseerde op de eerder verschenen eilandelijke nota 'Eigen Wijze Groei'. "Dus moet je op basis van je kernkwaliteiten - ruimte, natuur, water, rust en kust - een extra economische dyna miek creëren. Het leefklimaat, de voorzieningen, de moge lijkheden om te recreëren en de natuur bepalen waarom mensen ergens willen wonen, werken en investeren. Meer dan driekwart van de grond is agrarisch of natuur. Dirksland is een echte buitengemeente, in de goede zin des woords. Daar ligt de kracht en de zwak te. Het is de kunst om van je zwakte een kracht te maken." Verheijden gaf daarbij aan dat de vier gemeenten op het eiland als eenheid zouden moe ten opereren om de bestaande economische dragers te con solideren, nieuwe impulsen te stimuleren en randvoorwaar den te optimaliseren. "Dat kan door samen te werken aan bijvoorbeeld de bereikbaar heid, het woningaanbod en het aantrekken van bedrijvigheid. Dat is een overheidstaak." Christelijk streel<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tei. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8,3240 AA IWiddelharnis. i^ngeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tei. (0187)471020 E-maii: algemeen@gebr-dewaai.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties ais gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-verkoop: Gert Verwei), tel. (06) 50448359 e-maii: g.verweij@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vöör 30 november Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). Economische motoren zijn vooral innoverende bedrijvig heid, toerisme en recreatie en wonen. Komen ze van buiten, dan brengen ze geld naar het eiland. Han Verheijden vertelde dat de gemeente Dirksland 460 bedrijven telt en 15 procent van de banen op Goeree- Overflakkee genereert. Met 19 procent van de bevolking blijft de werkgelegenheid achter. Er vertrekken 's morgens meer mensen uit Dirksland voor hun werk dan dat er binnen komen. De meeste werkgelegenheid is te^vinden in de zorg. Speerpunt in 'Eigen Wijze Groei' orh meer economische groei tot stand te brengen is een vestigingsplaats bieden aan startende bedrijven of bedrij ven die een groeifase doorma ken. Bij voorkeur schone, inno vatieve bedrijven: geen grote concerns, maar kleinschalige maakindustrie, handel, logis tiek en dienstverlening. "Glas tuinbouw past daar niet in", riep iemand uit de zaal. Verhe ijden beaamde dat. Andere speerpunten, voor Goeree-Overflakkee in het algemeen en Dirksland in het bijzonder, zijn toerisme en recreatie, wonen eVi woonwerk- mogelijkheden. Bij toerisme en recreatie gaat de gedachte uiteraard als eerste uit naar de Kop van Goeree. Daarnaast zou een "tweede centrum" kunnen ontstaan tussen Herkingen en Battenoord. Het publiek in De Schakel had er gemengde gevoelens over. Beide kernen zouden "geen enkele potentie" hebben. Verheijden pareerde dat er wel degelijk mogelijk heden zijn, mits er het nodige wordt gedaan aan bijvoorbeeld de infrastructuur. Wonen, zeker het wat exclusie vere wonen, is een speerpunt als het gaat om het aantrekken van mensen die graag landelijk wonen. "Denk aan mensen die met pensioen zijn en vermo gen hebben", aldus de inleider van ZKA. "Florida leeft ervan." Maar zomaar bouwen, luidde een tegenwerping vanuit de zaal, mag niet van de provin cie. Verheijden had er wel een antwoord op: "Ga het gevecht aan of sluit je desnoods aan bij de provincie Zeeland." Wonen en werken, het laatste speer punt om economische dyna miek te genereren, kan door in de schuur van je boerderij een studio, een atelier of een kan toortje te vestigen. "Een leuke werkomgeving en niet te duur. Daar komen jonge mensen op af." Volgens Han Verheijden zou het zover moeten komen dat investerende ondernemers op de stoep staan met de vraag of ze zich mogen komen vesti gen. Met andere woorden, dat Goeree-Overflakkee bekend staat met een "merkwaarde", die aantrekkelijk is. "Daar kun je aan werken door uit te gaan van je eigen sterktes. Wat is de kracht van het eiland? Loya liteit, ruimte, vrijheid, geen files, kust en water altijd dicht bij, dorpse kleinschaligheid, prachtige haventjes, het niet- jachtige leven. Nederlandse ondernemers zouden dit in hun hersenpan moeten heb ben. Hier op het eiland kunt u daar aan werken via promotie en door werk te maken van de kust, de haventjes enzovoorts. U moet de kernkwaliteiten van Goeree-Overflakkee een zet geven, zodat mensen van buiten er een goed gevoel bij krijgen en zich willen vestigen. Vaak weet men niet hoe mooi het hier is; achter het bedrij venterrein liggen de prachtig ste plekjes." Klinkt mooi, allemaal. Toch somde Verheijden ook enkele knelpunten op: geen mid denkader en professionals, onvoldoende woningen, een introverte cultuur, gebrek kige infrastructuur, de bereik baarheid, ad hoc beleid, zwak organiserend vermogen op eilandniveau, gebrekkige ken nis en stroperige besluitvor ming. "Dit is geen gebied waar spontane vraag naar is van bui tenaf. Bijna altijd gaat het om ondernemers die hier geboren en getogen zijn. De blik is nog niet op Goeree-Overflakkee gericht. Er is weinig dynamiek tussen het eiland en de rest van de wereld." De in De Schakel aanwezigen in vertrouwde handen moesten ook zelf aan de slag. Ze moesten aangeven wat hun een positief gevoel over het eiland bezorgt. De antwoorden waren opmerkelijk eendui dig: rust en ruimte, naast het arbeidsethos van de bevolking en de manier waarop de eilan ders met elkaar omgaan. "Een gevoel van thuiskomen", zei iemand. "Van geborgenheid en gemoedelijkheid." Vanuit de zaal kwamen als belangrijk ste knelpunten naar voren: de bereikbaarheid en de geslo ten cultuur. Iemand noemde 'de tegenwerkende overheid'. Plannen genoeg, maar er wordt niets mee gedaan, was een boodschap die herhaalde lijk naar voren kwam. "Er lig gen vijftien tot twintig plannen klaar op het gebied van toeris me en recreatie, maar de pro vincie blokkeert ze", meldde iemand. Binnen de gemeente Dirksland zou het om circa drie van die plannen gaan. "Het plan om landgoederen te realiseren ligt er al tien jaar, maar er is er nog niet één. Er wordt van alle kanten de rem op gezet." Toerisme, zorg en exclusief wonen - daar liggen de kan sen voor de eilandelijke en Dirkslandse economie. Daar was iedereen in De Schakel het wel over eens. Kleinschalige woonvormen voor demente rende ouderen vormen ook zo'n kans. Of Verheijden aan het eind van de avondf voldoende munitie had verzameld om er een vol gend rapport mee te kunnen schrijven, zal nog moeten blij ken. Een van de belangstel lende ondernemers had echter wel vast een slogan verzonnen om het merk Goeree-Overflak kee op de kaart te zetten: 'Op een dag kom je thuis, op een dag kom je op Flakkee'. GOEREE-OVERFLAKKEE - Vrijdagavond 11 april (dus niet zo als aangegeven in de planning op 28 maart) zal een -16 districtsavond van het dis trict Flakkee worden gehou den in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente van Dirksland. Deze avond begint om kwart voor 8. Ds. A.A. Brugge zal spreken over: 'De droefheid naar God'. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpslierli: 9.30 uur kand. B. D. Bouman, Poort- vliet en 18.30 uur kand. H. Juffer, Elspeet. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. H. Juffer, Elspeet en 18.30 uur kand. B. D. Bouman, Poortvliet. Woensdag 16 april, Dorps- kerk: 19.30 uur ds. L. M. Jongejan, Middelharnis - Herv. Gem. 9.45 uur ds. J. ter Maten, Sprang-Capelle en 18.00 uur ds. C. Doorne- weerd - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. J. Ameszen 18.30 uur ds. C. G. Kant - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. de Mots en 18.30 uur ds. E. v. d. Ham, Zoetermeer - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. R C. Hoek, Sint Annaland en 18.00 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. W v. d. Plas, Waddinxveen en 17.00 uur kand. M. K. de Wilde, Rid derkerk - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. M. van der Linden, v.m. bediening Heilige Doop - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. A. W. Estié. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. Kor teweg en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok, Monster - Geref. Kerk 9.30 uur ds. P van Dijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam, Harderwijk en 18.00 uur ds. A. V. d. Ploeg, Bruinisse - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Zie kenhuis: 14.30 uur ds. R. W. van Mourik. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Maas en 18.00 uur ds. A. van Lingen - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. Oorschot, Stellen- dam en 18.30 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gcm. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. van Weelden, Oud-Alblas en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. R Zeedijk, Stavenisse - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. L. M. Jongejan - Exodus 10.00 uur de heer M. Die- penbroek - Remonstrantse Gem. 10.00 uur samen komst - CAMA Gem. 10.00 uur Klaas Mulder. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. R Voets, Wekerom en 15.00 uur ds. H. Harkema, doop- dienst - Geref. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur de heer R. W. Baas - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 17.00 uur ds. Van Diggele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. Plug, Willige-Langerak en 18.00 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur kand. M. van Reenen, Veenendaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. G. van der Ziel en 18.00 uur ds. L. de Wit - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Beréa Gem. 10.00 uur dienst. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H. J. Catsburg, v.m. afsluiting catechese - Geref. Kerk 10.00 uur ds. M. van Krimpen en 18.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Doorne- weerd en 18.00 uur ds. J. C. Mesu - Geref. Kerk 10.00 uur ds. A. J. Krol en 18.00 uur ds. A. W. Boer. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. G. van Meijeren en 18.00 uur ds. H. G. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 16.00 uur ds. G. Meuleman, Oud- dorp, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dank zegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk 9.30 uur ds. A. W. Boer en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra - Ger. Gem. 9.30 en 10.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit. Blik op kerk "1 en samenleving - De rechtsstaat - Herziening? De gemiddelde Nederlander heeft niet veel vertrouwen meer in de rechtsstaat. Mis schien is dat een beetje te kort door de bocht en kan ik beter zeggen: het vertrouwen in de rechtsstaat heeft de laatste tijd forse deuken opgelopen. De voorbeelden liggen als het ware voor het grijpen. Daar is allereerst de moord op de ste wardess in Putten, waarvoor twee mannen jaren hebben vastgezeten, maar uiteindelijk zijn ze vrijgesproken bij gebrek aan bewijs. D^n is er de zaak die bekend geworden is onder de naam van de Schiedammer parkmoord. Ongeveer vier jaar heeft de veroordeelde in gevangenschap doorgebracht toen de werkelijke dader zich meldde. Een schoolvoorbeeld van een gerechtelijke dwa ling... Nu is er weer veel tumult over de moord op de weduwe Wit tenberg in Deventer. Na vrij spraken en weer veroordelin gen zit de vermoedelijke dader al jaren vast, maar hij beweert bij hoog en laag dat hij die moord niet heeft gepleegd. En daarin wordt hij bijgestaan door de opiniepeiler Maurice de Hond die mijns inziens te vèr gegaan is door een ander als de dader aan te wijzen. Wat heel wat stof deed opwaai- VRIJDAG 11 APRIL 2008 en was de zaak van Lucia de B. die veroordeeld werd tot levenslang wegens zeven moorden, maar die nu weer op vrije voeten rondloopt. Het wettig en overtuigend bewijs is kennelijk niet te leveren. En na zoveel jaar is ook de zaak van Ina Pos weer opgerakeld. Zij is tot zes jaar veroordeeld wegens doodslag, maar na een aanvan kelijke bekentenis houdt zij vol onschuldig te zijn. Het komt ons niet toe over deze gevallen een oordeel uit te spreken. Wanneer de rechter heeft gesproken, dan hebben wij te zwijgen. We mogen ook niet iemand veroordelen, ook al heeft hij of zij de schijn tegen zich, voordat er een rechterlij ke uitspraak is geweest. Dat is nu eenmaal de sterke kant van een rechtsstaat. Maar ook de rechters zijn men sen en kunnen zich vergissen. Soms zijn ze ook bevooroor deeld of door de politie op het verkeerde Been gezet. En het grote publiek staat dan al gauw klaar om z'n oordeel over de zaak te geven. Toch gaan er ook in de juridi sche wereld stemmen op die zich afvragen of we wel op de goede weg zijn. Of niet mis schien van tevoren moet wor den nagegaan of zich bij de opsporing of bij het verhoor onregelmatigheden hebben voorgedaan. Het zal echter niet eenvoudig zijn het bestaande systeem te veranderen. Zo gemakkelijk gaan zich meer mensen met een zaak bemoeien en kom je weer in conflict met de begin selen van de rechtsstaat. Bij alles moeten we wel bedenken dat er meer mensen terecht dan ten onrechte achter de tra lies zitten... Waarnemer GOEREE-OVERFLAK KEE - Zondag 20 april is er weer een interkerke lijke dienst voor 'anders begaafden' in de Gerefor meerde Emmaüskerk te Middelharnis waarin ds. L.J. Lingen hoopt voor te gaan. De aanvang van deze dienst is kwart voor drie. Een ieder is van har te vifelkom. DIRKSLAND - De Dirksland se Kleindierenvereniging orga niseert maandag 14 april weer een bingoavond. Er worden vijftien ronden gespeeld en een superronde met een hoofdprijs van 50. Kinderen die met hun (grQot)ouders meekomen, spelen de hele avond voor 4. De avond wordt gehouden in verenigingsgebouw De Scha kel, Beatrixlaan 31 te Dirks land. De aanvang is 19.30 uur, om 18.30 uur gaan de deuren open. Het Eilandenweer viel alleszins mee de afgelopen dagen en inmiddels hebben we een bescheiden reeks fraaie len tedagen te pakken. Met name de woensdag en donderdag brachten zeer bruikbaar weer en een enkeling waagde zich al in badkledij op het westerstrand. Toch venuleerden een aantal mensen (met name begin deze week) dat ze het maar koud vonden en dat klopt ook wel, want door de lage luchtvochtigheid (rond 50-55 pro cent overdag) en de frisse wind bij een graad of 8, lag de gevoelswaarde toen ongeveer op het vriespunt. Donderdagnacht hadden we voorlopig cle laatste koude (vorst)nacht en overdag steeg het kwik best aardig door tot boven de 10 graden. Aanvankelijk zag het er naar uit dat een regengebiedje deze vrijdag mogelijk wat roet in het eten zou gaan gooien, maar inmiddels is daar weinig meer van over. Waarschijnlijk schampt een gebied met wat meer wolken de Eilandenregionen en er is een grote kans dat het zo goed als droog blijft. Het weekeinde vervolgens verloopt traditioneel vrij wis selvallig met weliswaar kans op enkele vervelende buien, maar met nadruk zullen er ook een aantal hele bruikbare momenten zijn. Het devies is dan ook om de betere 'weeruren' te pakken, die er vooral op zaterdag wel voldoende zullen zijn. Op zondag is de regen - of buienkans een stuk groter helaas en doet de temperatuur een stapje terug overdag. Die dagtemperaturen blijven tamelijk povertjes zaterdag - en met name zondag dus - met 11-12 graden dan en de wind zoekt de zuidwesthoek weer op. De vorst gedurende de nachten is voorbij en veel lager dan 5 graden wordt het niet. Het weer in de komende week blijft aanhoudend (licht) wisselvallig met ongeveer normale temperaturen en steeds duidelijker wordt dat de vermeende temperatuuroprisping (korte tijd 17graden!) goeddeels geschrapt lijkt te zijn. Het wil dus nog niet zo lukken eigenlijk om van deze gras maand iets 'voorzomers' te maken, om over thermisch stuntwerk nog maar te zwijgen. Vorig jaar werd het half april bijna 28 graden op Goeree- Overflakkee, maar die toppers waren buitengemeen uit zonderlijk. In het tweede gedeelte van de maand moet het toch eens een keer lukken om het echte warmere weer in huis te halen met tenminste een paar dagen 20 graden of meer... Weerman Mare Putte

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2