Commissaris van de Koningin bezoekt Goeree-Overflakkee Afscheid en jubilea bij Rode Kruis Goeree e.o 1 1 1 ijaüuetsfiuui p3/^-t-l 'Er is geen opgelegde herindeling te verwachten" Onderzoek naar verregaande samenwerking op Goeree-Overflakkee 80e jaargang Nr. 7701 Vrijdag 11 april 2008 Christelijk streekblad op gerefo^m^)iS'thrjp9MJag Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, de heer Jan Franssen heeft woensdag een bezoek gebracht aan Goeree-Overflakkee. Het bezoek, dat tot in de avonduren duurde, begon onder stralen de weersomstandigheden met een rondrit per bus over het eiland. Het verdere van de dag werd benut door het houden van overleggen met de eilande- lijke colleges, vertegenwoordigers van de gemeen teraden en van maatschappelijke organisaties. Aan het eind van de dag gaf de heer Franssen graag zijn indrukken van de diverse ontmoetingen. Dirksland Bushalte Knops (g?5^, Gemeenschappelijk Eén mond Herindeling GOEREE-OVERFLAK KEE - Maandag hebben de colleges van Goede reede, Dirksland, Mid delharnis en Oostflakkee een tweede werkconfe rentie gehouden over de bestuurlijke toekomst op het eiland. Het thema van deze bijeenkomst was: 'Op zoek naar de sleutel voor samenwerking op Goe ree-Overflakkee'. Na een korte terugblik op de eer ste werkconferentie van 3 maart zijn alle mogelijke opties voor een andere samenwerking besproken. L ^diÉÜliUrikJ Door Adri van der Laan l)t' vier lïurgenieesters cii vrijwel alle wethouders van (Ie eilanclelijke gemeenten vergezelden Commissaris van de Koningin Jan Franssen op de rondrit per bus over het eiland. Natuiulijk stonden alle vier de gemeenten op het 'reisschema' en al naar gelang binnen welke gemeente men zith bevond fungeerde een wethouder of burgemeester als 'reisleider'. Buigeineesler Clieet de 'Vries van Middelharnis verwel komde het gezelschap. Zij ver- zekeide dat de Oomniissaris dc/.c dag iiief nUccn de wooic kaïifcn \'an fier eiland zou wordeii geloond, maar onge- iwijleld ook geconfronteerd zal worden met de problema tiek waar men mee te maken krijgt. En iets van die proble matiek werd al aangestipt tij dens de tour over hel eiland. Wethouder Philip van den Berg van Middelharnis beet het spits'af en tijdens bet pas seren van de verschillende locaties gaf hij een korte toe lichting op voorgenomen plan nen en omwikkelde projecten. Zo wees hij de heer Franssen op de plannen die er zijn met bijvoorbeeld het voormalige gebouw De l^arel van de Delta, cle bouwplannen op het Ier- rein van Hernesseroord waar 350 woningen zullen verrij zen. Bij hel passeren van het teriein in de Van Pallandfpol- dcr. waar de nieuwe .sport'.cl- den zullen worden aangelegd, verzekerde hij de Commissaris dal gemeente "met smart" zit te wachten op het fiat van de provincie. Verder gaf Van den Berg uitleg bij de plannen die in onlwikkelingen zijn aan de zuidrand van Middelharnis. Aangekomen binnen de gren zen van de gemeente Dirks land, nam wethouder Piel Koningswoud hel slokje over Hij vertelde van de plannen rondom hel gebied van de Spuikolk en aangekomen in de Zuiderdieppolders wees hij de Commissaris van de Konin gin erop dal hel niet uilgeslo ten moet worden geacht dal de geineenleraad van Dirks land zal besluiten om legen het wijzigen van het bestem mingsplan voor hel gebied, bij onipoldering, zal stemmen. In hetzelfde gebied, op Coe rces grondgebied aangeko men, benadrukte wethouder Aiend-Jan van der Vlugt, dal de naluurplannen voor dit gebied weinig draagvlak heb ben binnen de samenleving. Hij weet dit ook vooreen deel aan de slechte communicatie die er vanuil de provincie naar het gebied is geweest en nog is. Als voorbeeld noemde hij een aantal brieven die richiing hel Provinciehuis is gegaan, maar waar nooil antwoord op is gekregen. In Ouddorp aangekomen gaf burgemeester Ger van de Vel de uitleg bij de lesultaten het werk van de Landrichtings- commissie Ouddorp West, waarvan zij voorzitter is. GOEREE- Donderdag 3 april kwam het Nederlandse Rode Kruis afdeling Goeree e.o. in algemene ledenvergadering bijeen, om verslag te doen over het afgelopen boekjaar'. Gezien de 140 jarige slaat van dient is deze organisatie niet weg te denken uit de hedendaagse samenleving. "We moeten wel alert blijven dit zo te houden. \'rijwilligers werven en behou den wordt steeds moeilijker, ook met het tnolto van: 'Het helpen is een 'Mogen' en hel geholpen worden een'Moeten'. De afdeling kijk met een goed gevoel terug op 2007, ze slaan niet op de borst dal ze het zo goed hebben, gedaan, hel kan altijd beter Maar gelet op het steeds kleiner wordende vrij- willigersbestand, is met behulp van nog zoveel anderen, heel veel werk verzet, o.a. de collec te, en het beantwoorden van de vele hulpvragen. Ook is er een nieuw project opgestart, een dagbootlocht voor ouderen, en zij die op geen andere wijze er zonder hulp een dagje uit kun nen. Op de \Taag of deze tocht voor herhaling vatbaar was, klonk het massaal 'Ja. Graag ook hel volgend jaar". Dank zij de hulp en samenwerking van \elen kwam dit tot stand. Willen we dit voortzetten, dal kan, maar alleen dan, als we ook op de hulp en steun van u mogen rekeneir. Ook werd er onder dank afscheid genomen. en een aantal jubilarissen in hel zonnetje gezel. Bij de foto; de jubilarissen zijn, de dames B. Groenendijk Meijer 20 jaar. Gr. Hoek Grootenboer 10 jaar, M.. Moerkerk Breen 30 jaar, KI. Hoek Hameeteman 40 jaar-, E. Koese Rijnbrand 20 jaar, J. v/d Ree Brinkman 20 jaar, zittend. P. Bakelaar Piins 10 jaar, L. K. Troost v/d Klooster nam afscheid na 25 jaar-, dhr L. Mastenbroek 10 jaar. niet op de foto mw. C. van Spun- der Flikweert 20 jaar en E. M. Ruize\eld Coolbergen 20 jaar. verder namen afscheid mw. J. Breukel Tanis, A. Legierse Hoek, A. J Nagtegaal v/d Wen de en dhr. R M. Riemens en A Lokker. Foto/ Desiree van Haleu'ijyi Commissaris van de Koningin fan Franssen (derde van links), bezocht Goeree-Overflakkee. Tijdens de bustocht werd hij v< door de colleges van B. en W. en de gemeentesecretarissen. Foto: Adri xkih der Omn Zowel in Ouddorp als in Slel- lendam benadrukte wethou der Arend-Jan van der Vlugl dat de gemeente Goedereede weinig gelegenheid heeft om uil te breiden voor wal betreft de woningbouw. Daardoor is de bouw van woningen voor doelgroepen niet zo gemak kelijk meer. Weer op Dirkslands grond gebied aangekomen werd de Commissaris op de hoogte gebracht van de plannen voor de ontwikkeling van woning bouw en landgoederen aan de zuidkant van Dirksland. Bij Nieuwe-Tonge verzekerde wethouder Philip van den Berg dat de gemeente Mid delharnis niet erg te spreken is over de onveilige situatie rondom de bushalte aldaar. Bij de plannen voor uitbreiding van Nieuwe-Tonge en de aan leg van één of twee rotondes blijken provinciale afdelingen elkaar legen te spreken. In Oude-Tonge bracht wet houder Gerl-Jan van der Valk de Commissaris op de hoogte van de onlwikkelingen in Ooslflakkee. Na een rondrit langs het Bedrijvenpark Oosl flakkee, reed men door hel dorp richiing Suyssenwaerde. Ofitdek 'f bij uw Q.dMler of kijk olrost op *ww.op?t! Knöps BV - langeweg 113 3245 KC - SommeW^ - 0187 474767 AkkwtkKü BVKloosterweg 2 -4317 AL tteortjgowwe 0111 MI147 Onderweg passeerde men hel 'glasluingebied' van Ooslflak kee. In Oude-Tonge wees de wethouder erop dal de door de provincie gewilde inbreilo- calies in hel dorpnge niet aan wezig zijn. Rijdend, via de Langstraat, Achthuizen en Den Bommel noemde de weihouder de pro blemen bij het leefbaar hou den van de kleinen kernen. Hij sprak hierbij van 'verkrim ping' waarmee bedoeld wordt dal hel inwonertal van de klei ne kernen terug gaal lopen. Ditzelfde is er aan de hand in Stad aan 't Haringvliet, zo leg de wethouder Van den Berg uit. Zoals verschillende andei'e wethouders wees ook Van den Berg erop dat de bouw binnen de door de provincie opgeleg de contouren veel problemen voor de gemeentebesturen oplevert om aan de vraag naar woningen te kunnen voldoen. Na de bustocht over het eiland begon een druk programma - achter gesloten deuren -, met besprekingen met colleges, fractievoorzitters en afgevaar digden van een aantal organi saties uit het maatschappelijke middenveld. De heer Franssen, die via fami liebanden bekend is met het eiland, gaf aan het eind van de dag aan dat er deze dag inten sief met elkaar is overlegd. "Ik heb huiswerk meegekregen, maar ik heb ook huiswerk gegeven". Er blijkt de laatste jaren van uil de eilandelijke gemeenten een steeds kritischer houding ie zijn richting hel provincie bestuur, soms verwijt men het provinciebestuur dal Goeree- Overflakkee "er maar een beetje bij hangt" en dat er op het eiland niets meer mag als het bijvoorbeeld gaal om extra woningbouw. Dit is ook de heer Franssen opgevallen "ik voel ook wel dal ze zich niet altijd begrepen voelen, maar beeld en feil hoeven niet met elkaar te kloppen". Wel erkent hij dat de verschillende klach ten die bijvoorbeeld tijdens de rondrit over het eiland zijn gevendleerdzoals de gang van zaken rondom de bushalte en de rotondes bij Nieuwe-Tonge en de onbeantwoorde brieven. Franssen verzekert dat hij zich deze kritiek aantrekt en dat hij die ook op de bestemde plaats zal neerleggen. Tevreden is Franssen over de bijeenkomst met de eila'n- delijke fractievoorzitters. Hij wijst erop dal tijdens de bespreking duidelijke werd dat er verschillende inzichten zijn en verschillende accenten zijn gelegd door de politici. Hij verzekert dat het provin ciebestuur begrip heeft voor de zorgen die er eilandbreed leven over de 'leegloop' van de kleine kernen. "We begrijpen het wel, maar het provincie bestuur wil dal de eilandelijke gemeenten zelf meer met één mond gaan spreken en één visie dienen te ontwikkelen", aldus Franssen. Hij geeft ver der aan dal ook de problemen bekend zijn lond de teruglo pende werkgelegenheid in de vissei-ij en landbouw. En dat er meer wordt ingezet op recreatie. Maar hij verwacht dat door de terughoudende cultuur op het eiland ook niet alles van recreatie en toerisme verwacht dient te worden met betrekking tot een stevige eco nomische impuls. Graag ziel hij dan ook nieu we initiatieven 'van onderop' komen. Hiermee doelt hij op de ontwikkeling van één geza menlijke visie voor de toe komst van hel eiland. De gemeentebesturen zijn overigens ai hard op weg om een dergelijke visie te ontwik kelen en de heer Franssen waardeert deze initiatieven dan ook. Hij is dan ook vol lof over het ISGO, dat een mid del is geweest om verregaan de eilandelijke samenwerking gestalte te geven. Dat er uit verschillende gemeentera den wel eens kritiek over het democratisch gehalte van hel ISGO is geleverd, kan ook Franssen wel begrijpen. "Ik denk dat men in hel verleden de raden teveel op afstand heeft gehouden". Als de vier eilandelijke gemeen ten gezamenlijke visies en beleid zullen gaan ontwikkelen behoeven zij niet bang te voor een gedwongen herindeling. "Er is geen opgelegde herin deling te verwachten", aldus Franssen, maar hij voegt hier aan toe dal als drie gemeen ten dit wel willen en één niet, het wel anders kan liggen. Met hel ontwikkelen van beleid voor de toekomst hebben de gemeenten wel veel vrijheid. Franssen noemt als voorbeeld het opstellen van een investe ringsagenda - "waar ze zelfde verantwoording voor moeten nemen" - zoals bijvoorbeeld voor Rijnmond en de Drechl- sleden. Tijdens deze conferentie is vanzelfsprekend stilgestaan bij de huidige, voor de eilan delijke ontwikkeling richting gevende, samenwerkingsdos- siers zoals de Vitale Regio, de Economische Visie en de nog op te stellen eilandelijke struc tuurvisie. De besproken mogelijkheden voor een andere samenwer king zijn bewust breed bespro ken. Omdat de colleges beslist verder willen gaan op de inge slagen weg is unaniem besloten tol de volgende slappen: De vier gemeenten onderzoeken de meest vergaande ambtelijke samenwerking (één ambtelijke organisatie) en zetten deze af tegen hel SETA-model. Daar bij wordt aansluitend bepaald welke bestuur lijke aansturing hier hel beste past. Het eind beeld van een passend bestuurlijk model slaat nog niet vast. Op dit moment sluit geen van de gemeenten een samenwerkingsvari- ant uit. De ingestelde klank bordgroep, bestaande uildeburgemeeslersvan Goedereede en Dirks land en de gemeentese cretarissen van Middel harnis en Oostflakkee, bereidt de gezamen lijke raadsbijeen komst voor. Daarnaast stellen zij een brief op gericht aan de provincie Zuid- Holland. De colleges organise ren één gezamenlijke raadsbijeenkomst over het proces van samen werking, die naar ver wachting half mei gaat plaatsvinden. Na de meibijeenkomst stelt de klankbordgroep een raadsvoorstel op waarin de opdracht voor het uil te voeren onder zoek wordt beschreven. Aan de gemeenteraden zal worden voorgesteld deze opdracht voor de zomer vast te stellen. Het in te stellen onder zoek naar de samenwer king zal voor het einde van hel jaar afgerond zijn. Ook deze werkconferentie werd voorgezeten door de heer Van Bijnen als adviseur voor gemeenten bij samenwerkings- en efficiencyvraagstukken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1