Interessante postduivendag Peuterspeelzaal De Krukel bezoekt tandarts Vervolg' verhaal Glas is oneindig opnieuw te gebruiken Digitaal Klantdossier Gemeente Dirksland Transport Roemenië- comité onderweg EIUMlDEr-ri'EIJWS De Waal Hoveniers bestrijdt onkruid met infrarood Voorlichtings avond Astmafonds over 'nieuwe longartsen' SWO viert 40-jarig bestaan Campagne 'Ieder partje apart' Op kleur apart Glas is geld waard Glas scheiden voor een goed klimaat PAGINA 6 DINSDAG 8 APRIL 2008 Afgelopen zaterdag was het een leerzame dag voor de postduivencoaches van Goeree-Overflakkee. 's Ochtends was er een Belgi sche duivendokter aanwe zig bij Fauna Food Flakkee te Oude-Tonge. 's Middags gaf deze dokter een lezing in het Melkhuusje van de postduivenvereniging te Sommelsdijk. En op het einde van de middag kon men duiven kopen van vooraanstaande kampioe nen uit de streek. De duivenmelker van vroeger is eigenlijk meer een coach die zijn sportduiven begeleidt en traint. De duiven worden zon der uitzondering uitstekend gehuisvest, krijgen een uitge balanceerde voeding en ook de gezondheid wordt scherp in de gaten gehouden. Een zieke sporter kan uiteraard niet presteren. De infectiedruk bij de duiven is nogal hoog. Bij het vervoeren van de duiven naar de los.singplaats komen ze namelijk in contact met veel andere duiven. Het is dus van belang om te starten met gezonde duiven die een goede weerstand bezitten. Zaterdag ochtend werd de mogelijkheid geboden om de gezondheid van de postduiven te laten onderzoeken. Uit België was de bekende duivendokter Freddy van der Sande overgekomen. Met een microscoop werd de feaces onderzocht en ook wer den keeluitstrijkjes genomen die later in het laboratorium op kweek gezet worden om vast te stellen of er bepaalde ziektekiemen in voorkomen. Mocht dat zo zijn, dan wordt tevens onderzocht wat het best werkende medicijn tegen de ziektekiemen is. Op deze manier wordt op verantwoorde wijze gebruik gemaakt van het juiste antibioticum en wordt er Zorgboerderij Den Ovenheel ontvangt de donatie van de Flakkeese duivensporten. niet lukraak met medicijnen gewerkt. De belangstelling was zo groot dat er bijna geen tijd overbleef om te pauzeren voor een hap je en een drankje; de dokter moest er hard aan trekken om alle duiven op tijd onderzocht te hebben. Want om 14.00 uur startte het volgende informa tieve onderdeel van deze dag. De zaal was goed gevuld toen de heer Van de Berg even na 14.00 uur de middag opende. Na een korte huldiging van een aantal eerste prijswinnaars in groot verband was het tijd voor het 'goede doel'. Ieder jaar wordt door de duivencoa- ches van Goeree-Overflakkee geld bijeen gebracht voor een goed doel. Zo is er in voorgaan de jaren geld gedoneerd aan o.a. hospice Calando, Brand wondenvereniging Volendam, zorgboerderij De Mekkerstee in Ouddorp, en ditjaar was het de beurt aan zorgboerderij Den Ovenkeet in Melissant. Goof en Corrie Konings hebben hier de zorg over een aantal kinderen met een verstandelijke beper king. Ze zetten zich met hart en ziel in voor deze kinderen en de duivensporters van Flakkee vonden dat ze daarbij wel een beetje steun konden gebrui ken. Daarna was het woord aan de duivendokter uit België. Hij schetste in het kort de geschie denis van de wedstrijdsport met postduiven. Zijn conclusie was dat het veel beter was om te proberen ziekten te voor komen dan steeds maar weer medicijnen toe te dienen. Hij verwees naar het antibi- oticagebruik bij de varkens- mesterijen. Ook hier raakt men ervan doordrongen dat een goede gezondheid ook bereikt kan worden met opti male voeding en een goede huisvesting. Uit het feit dat er veel vragen gesteld werden aan deze wetenschapsman bleek dat het onderwerp goed aansloeg. De middag werd afgesloten met de verkoop van een aantal uitstekende jonge duiven van kampioenen uit de regio. Ze vonden uiteraard gretig aftrek bij de mensen die volgend jaar ook bij de kampioenen willen horen. Over een paar weken begint het nieuwe vliegseizoen weer, waarna in september bekend zal zijn wie de nieuwe kampioenen van de duiven- sport zijn geworden. STELLENDAM - De afge lopen periode hebben de peuters van peuterspeel zaal De Krukel gewerkt aan het tandenpoetspro- ject. En in dat kader bezochten ze de Tandartsenpraktijk in Stellendam. Daar hebben de peuters gezien wat de tand arts allemaal kan doen om hun tandjes mooi te houden. De tandarts vertelde dat het belangrijk is dat peuters al naar hem toe komen om ze vanaf jonge leeftijd bewust te maken van de waarde van hun tanden. Dit noemde hij met een moeilijk woord 'preventie programma'. Van de leidsters en stagiare hebben de peuters geleerd hoe ze op de juiste manier hun tanden moeten poetsen. Nauwkeurig poetsen verminderd het aantal gaatjes. Het is de bedoeling dat kinde ren vanaf 2,5 jaar tot en met 6 jaar elke 3 maanden op con trolebezoek gaan, vanzelfspre kend samen met een van de ouders/verzorgers.Op speelse en eenvoudige manier maken ze kennis met het gebit en de tandartspraktijk. Tijdens het bezoek waren de peuters eerst nog wat onwennig, maar door de rustige en duidelijke uitleg van de tandartsassistente raak ten ze op hun gemak. De stoel was zeer in trek en een voor een beklommen de peuters de stoel voor een kleine mondin- spectie. De peuters van peuter speelzaal De Krukel willen de tandarts hartelijk danken voor dit leuke bezoek. Zij zijn niet meer bang voor de tandarts en komen graag nog een keer op controle, misschien volgend jaar...? NIEUWE-TONGE - De Waal Hoveniers schafte Weed-It MKII aan, opge bouwd op een quad-voertuig. Dit is de meest milieuvrien delijke manier om onkruid te bestrijden op verhardingen. Door middel van infraroodstra- len worden de onkruiden gedetecteerd en direct aanslui tend bespoten. Dit is een vorm van duurzaam onkruidbeheer Deze manier voldoet ruim schoots aan de nieuwe, huidige wetgeving (DOB-rhethode). Zeker voor grotere stukken, terreinen, gemeentes e.d. is dit systeem per m2 heel laag en bespaard 50 tot 80% iniddelge- bruik ten opzichte van andere systemen. Het geeft geen scha de aan bestrating, dus ook geen stof en geen nabewerking en het is een bewezen techniek. Voor meer informatie kunt u terecht via de website www. dewaalhoveniers.nl of bel 0187-652484 en vraag naar de mogelijkheden. DIRKSLAND - Het Ast- mafonds afd. Goeree- Overflakkee organiseert dinsdag 15 april een voorlichtingsavond met als onderwerp 'Nieuwe longartsen op Goeree- Overflakkee'. Gastspreker is dr. J.C.E. Meek, long arts in o.a. het Van Weel- Bethesdaziekenhuis te Dirksland. De avond wordt gehouden in het restaurant van het zieken huis. Stationsweg 22. De zaal gaat open om 19.30 uur, het programma begint om 20.00 uur. Dr Meek zal in het kort vertellen wat astma en COPD is. Vervolgens zal hij toelichten wat zijn taak is als longarts in het van Weel-Bethesda ziekenhuis. Verder zal hij ingaan op diverse ondenverpen, zoals zuurstofthe rapie bij COPD, bronchitis en ernstig astma. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De sluiting is om onge veer 21.30 uur. Bezoekers wor den verzocht géén parfum of aftershave te gebruiken. Familie, vrienden en belangstellenden, die geen lid zijn van het Astma Fonds zijn ook welkom. De afdeling Goeree-Overflak kee van het Astmafonds komt op voor de belangen van men sen met longproblemen en organiseert o.a. elke maandag middag te Middelharnis aange past bewegen, waardoor long problemen beter beheersbaar worden. Wie meer wil weten kan contact opnemen met Willeke Blokland, tel. 0187- 491782, e-mailadres willeke- bloklandafCSkpnplanet.nl. OUDE-TONGE - Op vrijdag 18 april viert de Stichting Wel zijnswerk Oostflakkee (SWO) haar 40 jarig bestaan in De Grutterswei in Oude-Tonge. Al 40 jaar levert de SWO een bijdrage aan het welzijn van personen en groepen binnen de gemeente. Bij de viering van haar jubileum wil de slich ting zoveel mogelijk mensen betrekken. Er is een program ma samengesteld waarin bijna alle groepen binnen de SWO een plaatsje hebben gekregen. In alle zalen van de Grut terwei vinden er festiviteiten plaats. In de foyer is er o.a. een expositie van schilderijen van de cursisten van Jan Roedoe. Vanaf 13.00 uur zijn er demon- staties van de activiteiten die georganiseerd worden binnen de SWO. Het is ook mogelijk aan sommige activiteiten deel te neinen zoals koersballen en volksdansen. Om 14.00 uur treedt zangkoor 'Animato' op. Het officiële gedeelte begint om 15.00 uur met aansluitend een receptie. Oin 15.45 kunnen kinderen een ballon ophalen voor de ballonwedstrijd. Na het oplaten van de ballonnen kunnen de kinderen meedoen aan een kleedjes verkoop; ze kunnen hun spulletjes aanbie den op een kleedje ter grootte van een handdoek. Deelname hieraan is gratis maar vooraf aanmelden bij de SWO is wel noodzakelijk, want er is maar een beperkt aantal plaatsen. De kinderactiviteiten duren tot 17.30 uur Gelijktijdig is er in de grote zaal van 16.00 tot 17.30 uiir een optreden van de Ierse band 'Slan'. Iedereen is hartelijk welkom om deel te nemen aan de fes tiviteiten. De toegang is gratis. Wie meer wil weten, kan bel len naar de SWO, tel. 0187 641344, of kijken op de web site: www.s-w-o.nl. DIRKSLAND - Mensen die een uitkering aanvra gen moeten vaak meer dere malen dezelfde gegevens aanleveren aan het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI), Uit voeringsinstituut werk nemersverzekeringen (UWV) en gemeentelijke sociale diensten. Daarom heeft het kabinet in mei 2005 besloten dat alle par tijen in de keten Werk en Inkomen uiterlijk 1 janu ari 2008 een gezamen lijk elektronisch dossier gaan vormen: het Digi taal Klantdossier (DKD). Daarnaast is een verbod op meervoudige uitvraag van dezelfde gegevens van kracht. Het DKD maakt het moge lijk dat gegevens van klanten eenmalig worden ingevoerd en vervolgens worden her gebruikt. Het grote voordeel voor de klant is dat hen niet tweemaal gevraagd mag wor den dezelfde gegevens te ver- stiekken. Gemeenten, CWI en UWV maken door middel van dit systeem gebruik van eikaars gegevens, waardoor zij hun klanten beter kunnen bedienen. In het DKD worden belang rijke persoonlijke gegevens opgeslagen, zoals naam- en adresgegevens, gegevens over uitkeringen, opleidingen en beroepen. Daarnaast kan men eenvoudig digitaal inschrijven voor werk of een werkloos heids- of bijstandsuitkering aanvragen. Het is ook mogelijk om digitaal een correctiever- zoek in te dienen als gegevens zijn gewijzigd. Het elektronische dossier is voor alle werkzoekenden, en mensen die een uitkering ont vangen van UWV, CWI en soci ale diensten, in te zien via een beveihgde website. Met behulp van een DigiD kan worden ingelogd, om de vertrouwelijk heid te waarborgen. Vanaf dinsdag 8 april wordt het DKD in de gemeente Dirksland gefaseerd voor klanten beschikbaar. Het DKD is in te zien via de websites van CWI, UWV en de gemeente. De gemeente Dirksland heeft hen die persoonlijk met het DKD te maken krijgen per brief geïnformeerd. In de toekomst zal de dienstverle ning via het DKD verder toe nemen, bijvoorbeeld door het aanbieden van elektronische diensten. Op Goeree-Overflakkee kunnen inwoners op twee manieren hun glas kwijt. Het statiegeldglas, zoals bierflesjes, kunnen zij bij elke supermarkt inleve ren. Voor alle overige lege flessen, potjes en flesjes staan er in alle gemeenten glasbakken, waarvan som mige zelfs ondergronds. Op het eiland leegt Van Gansewinkel alle glas bakken. Van al dit glas kan weer zonder proble men nieuw glas worden gemaakt. Daarom willen de gemeenten en het ISGO graag dat alle inwoners van Goeree-Overflakkee hun glas apart en op kleur gescheiden inleveren. Nederlanders zijn in vergelij king met de andere Europea nen ware kampioenen als het gaat om het aantal kilo's glas dat apart wordt ingezameld. Jaarlijks zamelen we met z'n allen ruim 412 miljoen kilo glas in. Dit glas gaat een nieuw leven tegemoet. De glasscher ven zijn namelijk de grondstof bij het vervaardigen van nieu we flessen en potten. Helaas belandt er toch nog zo'n 96 miljoen kilo glas bij het rest afval. Op (Joeree-Overflakkee wordt gemiddeld 20 kilo glas per inwoner per jaar apart ingezameld, maar er blijft nog 3 kilo glas per inwoner per jaar achter in het restafval! Een gemiste kans, want dit glas kan niet meer worden gerecycled. Glas is er in verschillende kleu ren. Zo is meer dan de helft van het ingezamelde glas wit. Glas is vooral een waardevolle grondstof voor nieuw glas als liet goed op kleur gescheiden wordt ingeleverd. Wanneer er namelijk gekleurd glas bij wit glas zit, kun je er nooit meer wit glas van maken. Het is dus belangrijk om de kleuren apart te houden. Daarom zijn de glasbakken verdeeld in drie aparte compartimenten. Een voor wit, een voor groen en een voor bruin glas. Blauw en rood glas kan gewoon bij het groene glas. Om het nergebruik van glas te stimuleren, werd al in 1978 de eerste glasbak in ons land geïntroduceerd. Bovendien levert het scheiden van glas de gemeenten op het eiland ook nog geld op. Glas dat niet gescheiden wordt en samen met het restafval naar de ver brandingsinstallatie gaat, kost 107 euro per' ton meer aan inzamel- en verwerkingskos ten. En dan te bedenken dat er op Goeree-Overflakkee jaar lijks 956 ton glas wordt inge zameld. Houd daarom meer glas apart, want gescheiden glas is geld waard, zo luidt het advies. Al zo'n 2000 jaar voor Christus werden er schalen en flesjes van glas gemaakt. Toen wis ten mensen al hoe handig glas is, namelijk sterk, doorzich tig en het geeft geen smaak of geur af. Van origine wordt glas gemaakt door zand, soda en kalk te mengen en te smel ten. Dit gebeurt in ovens bij een temperatuur van wel 1600 graden Celsius. Tegenwoor dig gebruiken de fabrieken het apart ingeleverde glas om nieuw glas van te maken. Schoon glas kan immers oneindig worden hergebruikt zonder dat er kwaliteitsverlies optreedt. Bovendien is de tem peratuur die nodig is oin glas om te smelten veel lager dan bij het maken van glas uit zand, soda en kalk. Hergebruik van glas bespaart dus veel grond stoffen en energie en beperkt daarmee de uitstoot van C02. Dat is goed voor het klimaat en de portemonnee. STELLENDAM - Het Her steld Hervormd Roemenië- comité heeft weer heel wat spullen ingezameld voor haar zustergemeente Botosani in Roemenië. Afgelopen zaterdag is de vrachtwagen, die gespon sord wordt door Scania met medewerking van Janco van de Baan, vertrokken met de chauffeurs Herman Slinger en Kees Jansen. Het tweetal wordt vergezeld door Frans Rodenhuis, Frans van Oos tenbrugge, Kees 't Mannetjes en Aren Brinkman. Ze hopen gezamenlijk vanavond, dins dag 8 april, op de plaats van hun beslemming aan te komen. Als de vrachtwagen gelost is hopen de chauffeurs zaterdag 12 april -weer in Stellendam te arriveren. De andere mannen zullen, in samenwerking met de plaatselijke predikant, alles op de plaats van bestemming te brengen. Zij blijven dan ook een week langer. Het Hersteld Hervormd Roemeniëcomité wil graag iedereen bedanken die goederen voor het trans port beschikbaar heeft gesteld. 75- Waarom denkt Fransje er niet aan dat vader en Maria het wel eens over Norma gehad hebben, de buldog die hier woont? Is het omdat hij hem nooit gezien heeft, zelfs van de winter niet, toen hij hier verscheidene malen voorbij gekomen is op weg naar het Hontenissegat, omdat dat beest toen met opzet in de schuur opgesloten zat? Hoe het zij, Fransjes hoofd is zo vol van paarden en vergeetmenietjes en palingen en al de heerlijke weder waardigheden die hein deze schone morgen te beurt gevallen zijn, dat er geen ruimte meer is voor een moge lijke hond. En hij kan ook niet weten dat dit dier een hekel aan kinderen heeft, hoofdzakelijk omdat hij daar niet aan gewend is. Fransje heeft zijn hand reeds op de koude ijzeren ring van de kUnk, en terwijl hij met een dun stemmetje 'voUuk!' roept, duwt hij de onderdeur zachtjes open. Of hij zich op datzelfde moment nog afgevraagd heeft of de vrouwe een vriendelijk gezicht heeft en of ze blij zal zijn Fransje met een ruiker bloe men te zien staar, zou hij met geen mogelijkheid meer kunnen zeggen. Het was echter niet de vrouwe die verscheen, maar een of ander onbe schrijfelijk lelijk monster, welks bruin en zwart gevlekte korte haren onheil spellend overeind stonden, en dat met een onderdrukt, schor geluid op hem afsprong. Fransje had nog net tijd om de afgrijselijk grote kop, met het gezicht alsof het ingetrapt was, en de vuurrode, kwijlende muil te zien. En hij weet nog dat die grote kop tegen hem op bonsde en die muil zich om zijn dijbeen klampte. En toen was er een brandende pijn, een luide schreeuw, en een vloed van tranen, die nu nog in droge snikken aan het afebben is. En dat lelijke monster met de duivelskop zit ergens opgesloten achter een der vele deuren die uit de koele gang leiden. Fransje's broek is gescheurd. Een vierkante lap hangt er als een open valdeur vanaf en laat zijn blote been zien. Dat been bloedt uit twee rijen gaatjes die de tanden van dat ondier daar in achtergelaten hebben. De vrouwe stroopt de kapotte broekspijp op en wast het bloed met een koude wasdoek af. Dan smeert ze wat zalf op de wonden en windt een lange smalle doek om Fransjes been. Ondertussen spreekt ze zenuwachtig kalmerende woorden, die als olie in zijn opgejaag de ziel vloeien. Onbegrijpelijkerwijze heeft Fransje nog steeds het bosje vergeetmenietjes in zijn hand. De vrouwe vraagt of hij die voor zijn moeder geplukt heeft. Hij schudt zijn hoofd. Die bin voe joe, zegt hij met een beverige stem. Dan legt de boer, die vlak naast zijn vrouw staat, uit dat Fransje die voor haar geplukt heeft en dat hij hem zo goed geholpen heeft met het lichten van de pahngfuiken. Mae dan ei je toch wè es wat verdiend! roept ze op gemaakt verbaasde toon. Toe man, vervolgt ze dan, ael es een zaksje uut de schuve van 't kasje, en geef Fransje es een flienke zo pillik mee naer uus. Zelf maakt ze de hem zo bekende armbeweging onder haar schort en diept een kwartje uit haar zak. En dat is voe die prachtige blom men die a je voe me etrokken eit! Eigenlijk behoorde ze die broek nog wel te naaien, maar zijn vader zal zo hier zijn, dus heeft ze daar geen tijd meer voor. Ze plukt een paar spelden van haar doek en hecht de lap weer op zijn plaats. Dan mo je mae an je moeder of an Meria vraegen of at die je broek maekt, oor m'n jonksje. Door hem haar jonksje te noemen troost ze hem nog veel meer dan met het kwartje en de palingen. Kwa, zegt ze, je vader za zoa ier wezen, Lae me mae es gaen kieken of at 'n der nog nie ankomt. Ze neemt hem bij de hand en draagt een bont linnen zakje in de andere hand. Dat zakje begint alle maal donkere plekken te vertonen, en zo af en toe is het net of er iemand aan de binnenkant zijn elleboog tegen de strakke wand duwt. Die beesten leven warempel nog! Bij het hekje gekomen, zien ze vader en de jongens net achter om de schuur heen komen. De boer is ook bij Fransje en de vrouwe komen staan, en met zijn drieën wachten ze vaders aankomst af. Om beurten geven de boer en boerin een verslag van het voorgevallene en betuigen hun grote spijt. Vader heeft medelijden met het kereltje dat vanmorgen nog zo vro lijk was, maar hij beseft dat het een onvoorzien ongeval was. waaraan niemand schuld had. Eine neeint het zakje palingen, terwijl Bram Fransje hoog op zijn schouders zet. Kwa, eet smakelik! wenst vader de boer en zijn vrouw toe. Dag Fransje! roept de vrouwe hem nog na. Kom je me nog es een bosje blommen brien- gen? Dan zumme der wè^voe zuigen da Norma nie bie je kan kommen. Fransje belooft het met een halfslach tig knikje. De zalf heeft de felle pijn verdreven, en nu hij veilig op Brams schouders zit, lijkt het hele geval lang zo verschrikkelijk niet meer. Hij begint over zijn avontuur op het water te praten. Hij zegt dat hij nu wel gauw groot zal zijn, want hij kan al paardrijden en pahngfuiken hel pen lichten. En hoewel hij het nare einde van een overigens volmaakte morgen maar moeilijk op prijs kan stellen, toch geeft het hem een vaag gevoel van trots dat hij zelfs door een grote hond gebeten is. Hij kan ech ter niet begrijpen waarom de boer en zijn vrouw zo'n gemeen, afschuwelijk monster om zich heen willen hebben. En heeft hij vader of de jongens ook wel eens gebeten? Nee, zegt vader, want Norma kent hen. Die hond is alleen maar kwaad tegen mensen die hij niet kent, en tegen kinderen, omdat hij aan geen guust gewend is. Norma is een waakhond, die de baas en de vrouwe beschermen moet en dieven van de boerderij moet hou den. Fransje vindt dat hem die taak dan wel toevertrouwd is. Hij kan zich inden ken dat geen dief het wagen zou in de donker op het erf te komen. Maar waarom willen ze dan zo'n vreselijk lelijke hond hebben? Er zijn toch wel veel mooiere honden die evengoed waken kunnen, en die het niet op onschuldige kinderen voorzien heb ben? Het zal lang duren eer hij daar weer naar de deur gaat. Nu herinnert hij zich opeens ook dat vader hem dat koekoeksei niet heeft laten zien. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6