Martin Mans geeft improvisatie orgelconcert op verzoek Vernieuwde collectie bij radiomuseum De Stove in Achthuizen Muzikaal symposium over organistentekort d] 4 i 1 1 l|l|J Met auto van tunneltje af m m m In Rehobothkerk: EI1AI1DEI1-I1IEUW5 UI mÊÊ Bingo in de Victoriahal Thema-avond FNV en Careyn Sieraden maken op 55 soos SWO Sportieve avond bij OJW Bingo in Nieuwe-Tonge Ledenver. CBS 'De Hoeksteen' Patatactie Inleveren rommel marktspullen Sing-in in 'Onder de Wiek' EIIAt1DEll.mEIJW5 "-^^^- Andere apparaten Herinneringen PAGINA 2 DINSDAG 8 APRIL 2008 SOMMELSDIJK - De bekende organist Martin Mans geeft a.s. zaterdag een orgelconcert in de Rehobothkerk te Som- melsdijk. Een improvisa tieconcert 'op verzoek'. Het concert begint om 20.00 uur, om 19.15 uur gaan de kerkdeuren open. Toegangskaarten zijn nog verkrijgbaar bij de boek handels Van der Boom te Sommelsdijk en Akers- hoek te Ouddorp. Indien nog voorradig zullen ook aan de kerkdeur, op de avond van het concert, nog kaarten te koop zijn. Ze kosten 7,50 voor vol wassenen en 3,50 voor kinderen t/m 12 jaar. We vroegen de concertgever, oud-inwoner van Goeree- Overflakkee, hoe hij tegen het concert van zaterdag avond aankijkt. Hoe ervaar je 't steeds, als je op 'geboortegrond' een concert geeft? "Dat heeft elke keer weer iets speciaals. Ik bewaar goede her inneringen aan mijn muzikale jeugdjaren op Flakkee. Daar bij denk ik aan mijn orgelles sen die ik kreeg van Cees het Jonk en Piet Westhoeve, maar ook aan mijn organistschap in Melissant en in Dirksland, en aan de koren die ik vroeger op het eiland dirigeerde. En niet te vergeten de concoursen: het jeugdsolistenconcours in Melis sant en het orgelconcours in Oude-Tonge waren altijd een grote muzikale stimulans. Bij de concerten op Flakkee kom ik dan weer mensen uit die tijd tegen en het is heel leuk om hen even te begroeten of een praatje te maken. Flakkee is en blijft de grond waar ik mijn eerste nootjes speelde. De start was eigenlijk heel speels op het harmonium van opa Mans in de Margrietlaan in Melissant. Alvorens echte orgellessen te nemen speelde ik als ventje van eenjaar of vijf al aardig wat rie deltjes op het harmonium van opa. En als kind ervoer ik dat als zeer prettig, want dan hóef je niets. En dat is ook goed geweest want juist daardoor ontstaat er geen blokkade. Zo van: ik kan het zelf niet, de leraar nioet maar zeggen wat ik moet doen. Je zou het kun nen vergelijken met praten;- Als je zegt dat een kind mag niet praten totdat het vijfjaar is en dan les krijgt in hoe het de woordjes moet uitspreken, nou, dan wordt het erg houte rig. Zo is het ook met muziek spelen, net als bij het praten, eerst riedelen en stoeien en pas daarna les nemen. Dan blijft het plezier. Dat is een belang rijke factor in de muziek!" Wat verwacht je van het orgel van de voormalige Pauluskerk? 'Jaren geleden bespeelde ik het eens toen het nog in de Pauluskerk stond. Ik herin ner me het instrument als een karaktervol orgel. De details zijn me ontschoten, maar ik hoorde inmiddels verschillen de goede reacties, ook over de akoestiek van de kerk. Ik ben zeer benieuwd hoe het klinkt en ik ga m'n best doen om de mensen een mooie avond te bezorgen." Welk soort programma ga je in Sommelsdijk 'neerzetten"? "Op verzoek van organisator Daan Schot speel ik een impro visatieconcert 'op verzoek', en het thema is 'Psalmen en Gezangen'. Het aantal verzoe- kimprovisaties dat inmiddels is binnengekomen is groot! Enkele die ik hoop te gaan spe len zijn o.a. de Psalmen 141, 98, 42, 3.5, 108, 'Blijf bij mij Heer', 'Ruwe stormen mogen woeden' en 'Ere zij aan God de Vader'. Bij enkele impro visaties is-er -aansluitend -ook samenzang. De sluitingsdatum voor het indienen van verzoe- kimprovisaties is 5 april, maar ik laat op de concertavond nog de mogelijkheid aan het publiek om ter plaatse nog ver- zoekimprovisaties in te dienen. Het improviseren over het geestelijke lied ligt me na aan het hart en ik hoop dan ook dat er een muzikaal vonkje zal zijn met het publiek." Als er niets gebeurt, zullen ook kerkelijke gemeenten in reformatorische kring binnen afzienbare tijd te maken krijgen met een tekort aan organisten, zo bleek uit onderzoek van het Reformatorisch Dag blad. Een signaal dat kerkenraden en organisten aan het denken moet zetten. Maar vooral moe ten jongeren (weer) ontdek ken dat orgelspelen leuk is en dat begeleiden van de samen zang tijdens de eredienst mooi dienstwerk is. Met het oog op jongeren, ker kenraden, organisten en ande re belangstellenden organiseert de Erdee Media Groep (EMG) op zaterdag 26 april 2008 in de Grote of St.-Maartenskerk te Zaltbommel een muzikaal symposium waar het kerkelijk Christelijk streel<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verscliijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijl(e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg varr onduidelijke advertentieopdrachten l<an de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 e-mail: g.verweij@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: i.villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van Ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). orgelspel centraal staat. Het thema van dit symposium is: 'Gevraagd: organist (m/v)'. Tijdens het symposium laten drie professionele musici van zich horen in woord en spel. Tevens laten ze zien hoe ze samenzangbegeleiding in de praktijk vormgeven. Ook drie van hun leerlingen krijgen de kans de psalmzang te begelei den. He\ tweede deel van de middag staat in het teken van bezinning op de probleinatiek. Onder lei ding van RD-journalist Evert van Dijkhuizen discussiëren de drie organisten, een predikant en een kerkenraadslid over de positie en de toekomst van de kerkorganist. Medewerking wordt verleend door Peter Eilander (organist van de Hervormde Eben-Ha- ëzerkerk te Apeldoorn), Chiel Jan van Hofwegen (organist van de Gereformeerde Gemeente te Alblasserdam), Jaap Zwart (organist van- de Grote Kerk te Harderwijk), ds. A.A. Egas (Christelijk Gereformeerd predikant te Middelharnis) en D. van Luttikhuizen (ouder ling van de Gereformeerde Gemeente te Dordrecht) Het symposium begint om 13.00 uur en duurt tot 16.30 uur.Geïnteresseerden kunnen zich vooraf gratis aan melden voor het sympo sium via web site: www.erdee- card.nl of telefonisch via num mer 055- 5390498. 'lit';'"' ACHTHUIZEN - Drie jaar geleden opende Jan Dekkers uit Achthuizen in een blokhut in de tuin achter zijn huis een radio museum. Dit museum is uit een hobby van Jan ontstaan en inmiddels heeft hij al meer dan 400 'museumstukken' in voor raad. Natuurlijk kan in het 'minimuseum' niet alles getoond worden en daar om probeert Jan ieder jaar weer een nieuwe collectie uit zijn, voorraad aan het publiek te tonen. Door Adri van der Laan Het museum, verdeeld over twee verdiepingen, is' in de wintermaanden alleen op de woensdagmiddag geopend, maar vanaf volgende week zaterdag 19 april, kan men ook op zaterdagmiddag terecht bij Radiomuseum De Stove. Overigens is het muse um, na een belletje, ook op afspraak te bezichtigen. In het museum, waar overi gens geen entree voor behoeft te worden betaald, kan men terecht voor een nostalgische blik in het verleden. Want nostalgie is er genoeg te ondergaan in de blokhut aan de Achthuizensedijk. Vanwege de beperkte ruimte én vanwege het streven om een zo gevarieerd mogelijk 'a,ssortiment' in zijn museum te kunnen tonen, vernieuwt Jan ieder jaar het overgrote deel van zijn collectie. Enkele bijzondere exemplaren staan natuurlijk altijd in het muse um. De oorsprong van zijn hobby ligt al langere tijd geleden omdat hij samen met zijn vrouw een voorliefde heeft voor 'oude dingen'. Op hun zoektocht langs rommelmark ten en beursen kwam hij ook veel afgedankte radio's en frammofoons tegen en die on hij niet laten staan. Zo groeide zijn verzameling uit tot zijn huidige voorraacT J^el werk Zoals meestal het geval is met Een deel van de collectie van Radiomuseum De Stove in Achthuizen. hobby's gaat ook in het verza melen van dergelijke appara tuur veel tijd zitten, maar Jan heeft dit er graag voor over. De radio's en aanverwante artikelen zijn niet altijd meer in goede conditie. Meestal heeft de ombouw onder de invloed van de tijd geleden en moet het houtwerk dus ver nieuwd worden. Daarnaast moeten de apparaten ook nog wat reparaties ondergaan om ze weer 'aan de praat' te krij gen, want "uit principe" is de tentoongestelde apparatuur vrijwel altijd spelend. Samen met Kees van der Baan uit Ooltgensplaat heeft Jan ook het afgelopen seizoen menig uurtje op zijn werkzolder gespendeerd om de appara tuur weer op te knappen. Om aan de benodigde onder delen te komen, is het zaak voor Jan om de speciale beur zen en het internet af te speu ren. "Het wordt allemaal wel wat moeilijk omdat de onder delen schaarser worden en de prijzen hoog zijn". Van vrijwel alle tijdvakken uit de vorige eeuwen heeft Jan Dekkers wel radio's in voorraad. Zo is er een groot aantal exemplaren te vinden uit de jaren zestig en zeven tig, toen de draagbare tran sistorradio's gemeengoed werden, maar ook radiotoe stellen uit de jaren van voor de Tweede Wereldoorlog. Een voorbeeld hiervan is het 'Arbeiderskastje' van Phi lips uit 1934. De 'arbeiders' moesten hierbij het voor die tijd wel forse bedrag van 98 gulden neertellen. "Veel arbeiders zullen het appa raat niet in huis hebben gehad want het bedrag was een kapitaal", aldus Jan. Hoewel de radio's de hoofd moot uitmaken van de muse umcollectie van Dekkers is er ook een plaats ingeruimd voor andere apparatuur en artike len uit ver vervlogen tijden, zoals bandrecorders, amateur- zenders, kristalontvangers, grammofoons en speakers in alle formaten en uitvoerin gen. Daarnaast is er ook een poster waaróp de allereerste radio-uitzending in Neder land wordt aangekondigd, die vanuit het Kurhaus in Sche- veningen in 1906 werd ver zorgd. Jan Dekkers is onlangs in het bezit gekomen van één van de allereerste radiolam pen die Philips vervaardigde. Juist deze exemplaren zijn zeldzaam en daarptn wojrdt hij dan ook gekoesterd in één van de vitrinekasten van het Foto: Adn van der Laan Wie in dit huidige 'digitale tijdperk' nog even terug wil de in de tijd van lampen, condensators en transistors en de fraai ogende meubel stukken waarin de appara tuur in de vorige eeuw was gevestigd, kan terecht bij het Radioinuseum. Woensdag en zaterdagmiddag is Jan Dekkers paraat om de bezoe kers rond te leiden in het museum. Op andere dagen en voor groepen, graag even van te voren bellen: 0187- 631653. Achter het museum wordt een voorziening getroffen om bij drukte gasten op te vangen en hen van een drankje te voorzien. Het museum is te vinden aan Achthuizensedijk 12 te Acht huizen, dichtbij busstation Schaapsweg. DIRKSLAND - De Stichting Verenigd In Kracht houdt donderdag 10 april een bingo avond in de Victoriahal, Phi- lipshoofjesweg 57 te Dirksland. Er zullen acht rondes en twee superrondes worden gespeeld. De avond begint om 20.00 uur, de deuren gaan open om 19.30 uur. Iedereen is hartelijk wel kom. MIDDELHARNIS - FNV Bondgenoten Organiseert in Samenwerking met Careyn een Thema avond op donderdag 17 april in het Diekhuus te Mid delharnis, aanvang 19.30 uur Het thema is 'Thuiszorg Maat schappelijk werk en Schuldsa nering'. Ontvangst met koffie, na afloop een drankje. Ieder een, lid of geen lid van FNV/ BGN, is welkom. OUDDORP-Op woensdag 16 april is er in m.f.g. Dorpstien- den te Ouddorp weer een cre atieve activiteit bij de 55-1- soos van de SWO. Tussen 14.00 en 16.00 uur begeleidt mevrouw Thea Sjaassen de deelnemers aan de middag bij het maken van sieraden van rubber. Deel nemers dienen zelf een stop- naald en schaar mee te nemen. De entree bedraagt 3. Vanaf 13.00 uur kunt u er, zoals elke week, weer koersballen en om 14.00 uur kunt u er terecht voor een kopje koffie of een spelletje, dus ook als u geen sieraden wilt maken of alleen wilt kijken. Op 23 april is er weer soos, maar op 30 april, Koninginnedag, niet. Het OJW heeft een sportieve avond in het vooruitzicht. 12 april is .er namelijk een volley balavond in De Gooye. Vanaf 19.30 is iedereen (dus ook sup porters!) welkom en om 20.00 klinkt het fluitsignaal voor de eerste wedstrijd. Je kunt je als team met 6 per sonen opgeven of individueel bij Gerdine: 0619859095 of via hetojwteam@hotmail.com. Deze sportieve avond zal 2,00 kosten. De wijkgroep van Nieuwe-Ton ge houdt op 19 april a.s. een bingoavond in Ons Dorpshuis te Nieuwe-Tonge. Er worden 10 rondes en' één superronde gespeeld. De zaal is open om 19.00 uur. de bingo begint om 19.30 uur. Iedereen is wel kom. OOLTGENSPI.AAT - Op maandag 21 april wordt de jaarlijkse ledenvergadering van CBS 'De Hoeksteen' gehouden in 'De Magneet', Zuid-Achter weg 17 (bij de Gereformeerde Kerk). Aanvang van de leden vergadering is om 19.30 uur. De zaal is open vanaf 19.15 uur. Vanaf ongeveer 20.15 uur zal deze avond in het teken staan van het thema 'Godsdiensti ge opvoeding in een digitale wereld' waarbij een presentatie gegeven zal worden door dhr. I.A. Kole. Hierbij zijn ook de niet-leden of andere belang stellenden van harte welkom, vanaf 20.15 uur. Op zaterdag 12 april houdt de activiteitencom missie van de Hersteld Hervormde Gemeente van Nieuwe-Tonge een patatactie. Vanaf 11.30 uur wordt er gebakken bij de schuur van de fami lie van Kempen, Duiven- waardseweg 7 te Nieuwe- Tonge. U kunt hier terecht voor patat, diverse snacks met of zonder broodje en sla- tjes. Gezellig met z'n allen blijven eten, of de lek kernijen afhalen en thuis nuttigen, het kan allebei. NIEUW-TONGE-Zaterdag 12 april van 9.00-11.30 uur kun nen bij de loods van de fam. Van Kempen, Duivenwaard- seweg 7 te Nieuwe-Tonge weer rommelmarktspullen worden ingeleverd voor de jaarmarkt van de Hersteld Hervormde Gemeente van Nieuwe-Tonge (geen bedden, spiralen, kasten en ander groot meubilair). Wie niet in de gelegenheid is zelf spullen te brengen kan voor het laten ophalen ervan bellen naar J. Both, tel. 0187-652072. De daaropvolgende inleverda- ta zijn 24 mei en 21 juni. DIRKSIAND - In ver enigingsgebouw 'Onder de Wiek' aan de Ring te Dirksland wordt zaterdag avond 19 april van 19.30 tot 20.45 uur weer een sing-in gehouden. Praiseband Image zorgt voor de muzikale begelei ding. Jong en oud is hartelijk welkom. De deuren zijn om 19.00 uur open en de toegang is vrij. Wel wordt er een col lecte gehouden. MELISSANT - Op de N2I5 nabij Melissant, ter hoogte van het tunneltje over de Kraaije- nissedijk/Damweg, is donder dagmiddag tegen vijf uur de bestuurder van een perso nenauto onwel geworden en met zijn voertuig van de weg geraakt, het dijktalud afgere den en van de betonnen rand van het tunneltje afgestuiterd, de aldaar gelegen weg op, en is in de bossage naast de weg tot stilstand gekomen. Brandweer en ambulancedienst kwamen ter plaatse om de niet meer aanspreekbare bestuurder uit zijn voertuig te bevrijden, waarna de man werd overge bracht naar het ziekenhuis in Dirksland. De auto raakte total loss. Foto: Pefsburo Flalikee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2