1^1 glgj gll^ 1^^^ 1 PCOB Goeree-Overflakkee verwelkomt 100e lid Dr. GJ. Dogterom 25 jaar huisarts Weer messchelpen op strand 1 Doden- Brand met metershoge steekvlam \l^ W ft 80e jaargang Nr. 7700 Dinsdag 8 april 2008 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Identiteit Activiteiten Voordelen Meer informatie De Waal Hoveniers Vroeger. Nu herdenking <-^ Middelharnis op zondag ^^>^^.o^ Visser Visser ^^'l^^N'j '^^l ft !k hesliiKis/nlcii vin) ilc l'COli, secretaris Ail Hiitink en voorzitler /mi van (iiirp (heiden rechts) overhandigen een door liahkerij Koese gehakken heerlijke taart, aan de heer en metmime Verdttin-Jimkian. Dit alles omdat het echtpaar respectievelijk hel We en lODe lid waren van de eilandelijke PCOB-afdcling. hhi:,: Adri van ,lrr l.an,. MIDDELHARNIS - Het gaat goed met de PCOB. De Protestants Christe lijke Ouderenbond blijft groeien, zowel landelijk als in eigen regio. Zo kon op 28 maart jl. bij afde ling Goeree-Overflakkee van de PCOB inmid dels het 100' lid worden genoteerd. Er is sprake van meer dan een ver dubbeling van het aantal leden binnen één jaar na de oprichting. Afgelopen maandagmorgen werden de heer W. Verduin en zijn echtgenote mevrouw J. Verduin-Jordaan te Mid- delharnis door de voor zitter en de secretaris van de PCOB afdeling verwel komd als 99-^ en lOO"^^ lid. Dit gebeurde o.a. door het overhandigen van een heerlijke taart met daarop vermeld '100-^^ lid'. Inmiddels is dit getal al weer overschreden. Dat komt mede door de landelijke leden werfactie i)e l'CXMi zoekt D'. Want de l'COB zoekl senio ren die zich willen aanslui ten bij deze ouderenbond. De belangenbehartiging voor 5ü-plnssers vraagt om een verdere groei van de achter ban. De Protestants C'.hris- lelijke Ondelenbond is met ruim 107.500 leden één van de grotere maatschappelijke organisaties die zich inzetten voor de belangenbehartiging van ,')()-plussers. Inkomen, wonen, welzijn, mobilileil en zorg zijn de terreinen waarop de P{:i;)B zich richt. Momen teel heeft de vershchlerde thKiisy.or^ vtityt- nucïert-n tic grote aandacht. In samen werking niet de andere oude renbonden zet de PCOB met succes een stempel op de maatschappelijke en politieke agenda. De PCOB wil zich manifes teren als een identiteitsge bonden organisatie. Christe lijke waarden kenmerken de inbreng van de leden en van de organisatie. De bond is niet alleen gericht op materi ele, maar ook op geestelijke belangenbehartiging. Van uil haar grondslag streelt de PCOB naar een maatschappij waaarin ieder met zijn oi haar mogelijkheden volwaardig kan iunctioneren. De bond is zowel plaatselijk, provinciaal, nationaal als inter nationaal actief. De :(60 plaat selijke afdelingen organiseren regelmatig bijeenkomsten en aclix'ileilen voor ontmoeting, ontspanning en educatie. Daaibij richt de PCOB zich zowel op jongere ouderen' als op 'oudere ouderen'. InAchthuizen zoek je't niet... Maar je weet niet wat je ziet! De showtuin van William de Boet! Maak een afspraak voor inspirerende tuin ideeën: 06 - SI 39 OS 12 OUDDORP - Het Noordzee strand ligt, evenals een jaar geleden weer bezaaid met 'scheermessen'. De schelpen veroorzaken door de afgestor ven diertjes in de schelpen veel stank, wat in het dorp goed te ruiken is. De gemeente ver wacht twee weken nodig te hebben om het strand weer schoon te krijgen. I'olo: Pmbutv Flakker De nieuwe afdeling PCOB Goeree-Overflakkee organi seerde in het eerste jaar van baar bestaan al diverse lede nactiviteiten, zoals de midda gen over erfreciit, medicijnge bruik bij ouderen, lechten in de zorg, gevangenenzorg en nieuwe verkeersregels. Ver der IS ei een fcerstbijeen (coins! geweest niet aansluitend een broodmaaltijd, en 17 maart jl. was er een iniddag rond het thema 'Van Pesach naai' leasen', waaraan de kleine zanggroep jaïr' uit Maasland medewer king verleende. Op maandag 21 april a.s. is er nog een uitstapje naar de Maasvlakte met een rondrit langs de nieuwe container- terminal Enromax eti een bezoek aan Ameide (koffie- maaltijd en glasblazer). Op 19 iTiei wordt het .seizoen afgesloten met een gezellige middag voor de leden. Als lid van de PCOB kan men genieten van een aantal voordelen, zoals bijvoorbeeld de 50Plus servicelijn voor vragen op allerlei gebied, de belastingservice (invulhiilp), een betaalbare rijbewijskeu ring, professionele onder steuning bij letselschade, het ledenblad Perspectief', met korting verzekeren bij zoig- verzekeraar Trias, enz. Zie ook website www.pcob.nl. Heeft U belangstelling voor de PCOB? U bent welkom tijdens een van de bijeen- koinsten, die meestal worden gehouden in verenigingsge bouw De Hoeksteen te Mid- deliiarnis. Voor meer infor matie kunt u contact opnemen met voorzitter de heer van Gurp, tel. 480451, of "secre taris de heer A.H. Hutink, tel. 484381, van de afdeling Goeree-Overflakkee. Erf- en sierbestrating Firma J. J. van Gurp 0udedijk14, Ooltgenspiaat {0187)631350/ (06) 55552023 www.erf-sierbestrating.nl NIeuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl Het is alsof het huisarts zijn de familie in de genen zit. "Van moeders kant waren het overgrootvader Simon Knöps en oud-oom Piet Knöps - de oudere generatie herinnert zich nog levendig "het koetsje van dokter Knöps" - die het beroep van huisarts in de familie op de kaart zetten. En in die familie kwam, via zijn vrouw, vervolgens de 'oude' dokter Dogterom terecht, die jarenlang aan de Voorstraat te Sommelsdijk als huisarts praktijk hield. En als zoon daarvan is het inmiddels al weer 25 jaar geleden dat Gert-Jan Dogterom óók huis arts werd, in de praktijk van zijn vader met wie hij nog zes jaar heeft samengewerkt. Na het voltooien van zijn huisartsenopleiding startte hij er op 1 april 1983, als vierde generatie in de huisartsenfamilie. En dinsdag was het zover dat hij zijn 25-jarig jubileum mocht vie- ren. Door Hans Viilerius Reden genoeg voor huis artsenpraktijk Dogterom Roks om daar toch even bij stil te staan. Al had dat voor de jubilerende huisarts niet echt gehoeven. "Laat maar stil voorbijgaan", had hij gedacht. Maar ciat pakte andeis uit: op I april jl. - nee, het was geen grap - kreeg dokter Dogterom een heuse feestdag aangebo den, met cadeautjes, een ver sierde doktersstoel, gebak bij de koffie en een etentje. Wie met Gert-Jan Dogterom (51in gesprek raakt, heeft een aangename gesprekspartner tegenover zich. Vriendelijk en rustig vertelt hij zijn verhaal en )iet is niet onwaarschijnlijk dat patiënten zich bij hem al gauw op hun gemak zullen voelen. Vroeger. Z'n fiele leven al heeft hij het leven van een fiuisartsenge- zin, althans zoals dat er vroe ger aan toe ging, meegemaakt. Hij herinnert zich nog uit de tijd van toen hij nog een ventje was hoe heel het gezin onder de invloedsfeer van de prak tijk van vader stond. "Niet teveel herrie maken, er zitten nog patiënten". Of "rustig aan doen, want moeder is medi cijnen aan 't klaarmaken". Hij kent het gezinsleven van 'de dokter' dus van binnenuit. Maar toch zijn daar inmiddels wel de nodige veranderingen in gekomen. Vroeger bevonden de prak tijk en de dokterswoning zich onder één dak. Vroeger deed de huisarts de hele praktijk in z'n eentje. Vroeger kende de huisarts geen assistente, maar was het vanzelfsprekend dat 'mevrouw' als zodanig optrad. Vroeger hield de huisarts apo theek aan huis. Vroeger aan vaardden patiënten blinde lings wat de dokter zei. Vroe ger w'as de huisarts 24 uur per dag en zeven dagen in de week beschikbaar. Vroeger deed de huisarts de bevallingen zelf ja, de medische instrumenten van dokter Knöps liggen nu in het streekmuseum te Sommels- rtijk. En Gert-Jan Dogterom weet te vertellen hoe zijn voor- \'aders zelfs nog verrichtingen uitvoerden die nu ondenk baar zouden zijn. Kiezen trek ken zonder verdoving, daarbij geholpen door iemand die het hoofd van de 'ongelukkige' in een stevige knelgreep liield... Maar ook het uitvoeren van blindedarmoperaties op de keukentafef. Anders liad zo'n patiënt op transport gemoeten naar Rotterdam, mét hel tram metje, mét de boot, mét... Om dan, na urenlang onderweg te zijn geweest, óf reddeloos ver loren óf inmiddels bezweken in het ziekenhuis te worden afgeleverd. Dus bestond er geen andere keus dan op de keukentafel onder 't mes... Van die tijd en die sfeer rond de huisartsenpraktijk is anno 2008 niet veel meer over. Geen praktijk meer aan het De jithilerende huisarts achter het bureau in zijn spreekkamer woonhuis van de arts, maar 'buitenshuis' in een riante en moderne huisartsenpraktijk.- En niet meer alléén, maar geassocieerd met collega huisarts Anne Roks wordt nu de praktijk gevoerd, terwijl in loondienst Jan Baks als derde huisarts in de praktijk werkt. En niet meer 'mevrouw' die alle hand- en spandiensten verricht, maar een praktijkon dersteuner en vier parttime assistentes die de huisartsen continue bijstaan, een diabe tesverpleegkundige én een interieurverzorgster. Daar naast geen eigen apotheek meer, maar een goede samen werking met de gevestigde apotheek, zelfs onder één dak met nóg een huisartsen praktijk, nl. die van Gijs-Jan Wieringa, met wie Gert-|an Anne gezamenlijk het gebouw exploiteren. Bovendien maken ze onderling gebruik van eikaars kwaliteiten, waar door er tevens sprake is van krachtenbundeling. Tegen woordig ook geen 'gedweeë' patiënten meer, maar 'klan ten' die heden ten dage zo goed geïnformeerd zijn - o.a. middels internet - dat de huis arts meer met hen oxerlegt en samen spreekt welke behande ling er goed zou zijn. En ook geen bevallingen meer; dat ervaart Gert-Jan wel enigszins als een verschraling voor de band met zijn patiënten. En nee, natuurlijk ook dal andere niet meer: blindedarmopera ties in de keuken... Structuur De grootste verancfering in de achterliggende vijfentwindg jaar vindt bij echter wel het instellen van en het op toer beurt draaien van diensten in de huisartsenpost, dus tussen 17.00 en 08.00 uur. Daardoor ziel hij een soort tweedeling in de patiëntenzorg ontstaan, nl. acute zorg - waar\'Oor men sen veelal in de huisartsen post komen, en de zorg voor patiënten met langduriger en chronische problemen - waar voor patiënten overdag in de eigen praktijk komen. Dat vereist een andere organisatie dan vroeger. Overigens vraagt Gert-Jan zich wel af hoe efficiënt het is zoals nu invulling wordt gegeven aan de acute zorgverlening. "Inmiddels heb je hier\'oor én een ziekenhuis én een ambu lancedienst én een huisartsen post met een auto voor spoed eisende hulp. Wellicht leidt dit er in de toekomst nog eens toe dat er één organisatie voor spoedeisende hulp komt?" Ten slotte een optelsomme tje. Neem het gegeven van de totaal veranderde structuur van de huisartsenpraktijk, waarbij de huisarts niet alleen medicus is maar evenzéér manager dient te zijn, én het nauwgezet moeten bijhouden van de administratie, "dan vraag je je wel eens af hoe je vroeger alles hebt kunnen doen", zo blikt de jarige' huis arts terug. Die vraag zal echter ongetwijfeld te beantwoorden zijn met het feit dat huisart senpraktijk Dogterom Roks thans zo'n 5800 patiënten groot is, terwijl Gert-Jan weet dat hij vanuit zijn startperiode nog ergens een eerste patiën tenlijstje moet hebben liggen met daarop welgeteld één patiënt... Maar dat is dan ook 2.5 jaar geleden. Dodenherdenking valt dit jaar op een zondag. De gemeente Middelharnis heeft besloten om niet van deze landelijk vastgestelde datum en dag af te wijken. Zoals gebruikelijk wordt op 4 mei om 19.30 uur vanaf het gemeentehuis in Mid delharnis een stille tocht georganiseerd naar het monument aan de Hof- laan. De gemeente Middel harnis hoopt op begrip van de bevolking voor het feit dat ZIJ uit respect voor de gevallenen en hun nabe staanden van 40-45 tot het besluit is gekomen om de herdenkingsplechtigheid op zondag te organiseren. wwwbrilcenfrumkeuvelaocnf Zandpad S6 - Middelharnis - Telefoon (0187) 48 34 37 Cijfers vertalen, koers bepalen. ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARPilS Kon. julianaweg 55 Tel. 0:87 617 300 «Fax 0187 485 637 www.visser-visser.nl STELLEND.AM - In de nacht van afgelopen donderdag op vrijdag heeft brand gewoed bij het bedrijf LeDuc fïnefood aan de Mr. Snijderweg, op het industrieterrein te Stellendam. Met zekere regelmaat moet de brandweer naar dit bedrijf voor een automatische brand melding, maar ditmaal was het menens. Bij aankomst van de Stellendamse brandweer, even na middernacht, waren op het dak van het bedrijfsgebouw al vlammen te zien, zodat meteen opgeschaald werd naar 'mid- delbrand' en ook de brand weer van Goedereede werd opgeroepen. Er bleek brand te zijn ontstaan in een ruimte waar een defecte ketel stond waardoor olie in de ketel zou lekken. Omdat de tempera tuur in de ketel bleef oplopen, werd besloten om de vijf perso neelsleden, die zich nog in het pand bevonden, te ontruimen. Gedurende het bluswerk was plotseling een hoge fluittoon te horen en ontstond er een metershoge steekvlam aan de zijkant en de bovenkant van het pand sloeg, die in de wijde omgeving te zien was. Daar bij raakte één brandweerman gewDud in zijn gezicht, waar voor hij door een collega naar het ziekenhuis in Dirksland werd gebracht, en liep een andere brandweerman knie letsel op doordat hij viel. De arbeidsinspectie stelt een nader onderzoek in. Op de foto het moment waarop de brandende ketel juist de ca. 15 meter hoge steekvlam uitbraakt. Foto: Persburo Van Beden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1