Vogeldeskundige Krijn Tanis is dol op deze acrobaat, maar constateert dat ook het eiland helaas te netjes is geworden voor stads- en dorpsvogels EIIAItOEl1.niEtJWS OUDDORP - Koningin nedag windt de Oud- dorpse vogelexpert Krijn Tanis op om een totaal andere reden: de gierzwaluwen arriveren weer. Het is altijd rond Koninginnedag dat deze 'srie, srie, srie' krij sende vogels, met hun donkere, sikkelvormige silhouet, Nederland binnenvliegen, na een afmattende tocht van zeker achtduizend kilo meter uit Afrika. Krijn Tanis is dol op deze acrobaten, die werkelijk alles in de lucht doen, zelfs slapen. Hij kan er bewonderend en ont roerd uren over praten. Maar de blijdschap om hun terugkeer doet hem tegelijk ook somberen. Gierzwaluwen hebben op Goeree-Overflakkee steeds minder nestge- legenheid, net als de huismus, de spreeuw, gekraagde roodstaart en witte kwikstaart. De oor zaken zijn niet exclusief voor het eiland. Overal in Nederland worden huizen bouwkundig volledig afgesloten opgeleverd, zodat er geen spleet, gat of kier overblijft. En overal wordt rommelige groen weggemaaid, openbaar groen opgeheven en veranderen tuinen in steenwoestijnen. Voor dorps- en stadsvogels is er nauwelijks plek meer. Krijn Tanis, voorzit ter van de eilandelijke vogelwerkgroep, treurt hierover. Vogels horen bij een dorp, vindt hij. "Stel je eens voor datje op een dag geen vogel meer zou horen of zien. Ik denk datje ze zou missen." Het hoeft ook niet zover te komen. Met vrij eenvoudige maat regelen kunnen aanne mers, architecten, maar ook particulieren het onheil voorkomen. Een reportage. Achteruitgang Initiatief Niet-geslachtsrijp Kunstmatige nesten Lyrisch Ziekenhuis PAGINA 4 VRIJDAG 4 APRIL 2008 Ook voor gierzwaluw op Goeree zijn al kunstmatige nesten nodig Door Gert van Engelen Knjn Tanis toont in zijn achtertuin de ipeciale dakpannen met holte voor broedende gierzwaluwen. te bestellen zijn. Nederland is te netjes gewor den, zegt Krijn Tanis aan de tafel in zijn woonhuis, en (Joe- ree-Overflakkee vormt daar geen uitzondering op. "\'roeger was het landschap kleinschalig. Je had overal boerderijen, met schuren, hokken en stallen en overhoekjes. Overal werden kippen gehouden, op de grond lag volop voedsel: kippenvoer, kruimels. De daken waren in die tijd niet afgesloten. Dus de vogels konden makkelijk onder de dakpannen terecht, of anders in smalle spleten en gaten, want veel van die boerderijen waren vaak eeuwenoud en vervallen. Er waren broedplaatsen genoeg. Het barstte er van de mus,sen." Heel langzaam is het aanzien van stad en land radicaal veranderd. Op de daken kwamen 'sneldek kers', waar vogels niet onder kunnen kruipen. Boerderijen werden gesloopt en vervangen door zielloze, water- en spieet- dichte loodsen. Nieuwbouw heeft door de geperfectioneer de bouwtechnieken geleid tot woningen die volledig holtevrij zijn. Bij reno\'atieprojecten wor den alle kieren dichtgesmeerd. Steeds compacter wordt er gebouwd in de steden en dor pen. Daardoor verdwijnt veel openbaar groen. Tuinen zijn geen aandoenlijke lapjes grond meer, maar strak geregisseerde ontwerpen met tegels, schuttin gen en bovenal beton. Bosjes, struiken en plantsoentjes wor den resoluut \erwijderd. En massaal duikt overal de vogel- schroot op, die kunstoflatjes met opstaande tralietjes, die vogels beletten om onder de dakpan nen te nestelen. "Overal in Nederland gaat het rommelige weg", vat Tanis samen. "Het is te opgeruimd, te netjes geworden. En voor die vogels is het dan einde ver haal." Dat klinkt nogal definitief en dreigend, maar Tanis meent het. Stads- en dorpsvogels wordt het steeds moeilijker gemaakt om te overleven. Het gaat zo slecht met sommige vogels die voorheen talrijk waren in de tuinen, vijvers, parken, plassen, kanalen, begraafplaatsen en ber men, dat ze op de Rode Lijst van Bedreigde Soorten terecht zijn gekomen. Tanis: "Het bekend ste voorbeeld is de huismus, die in hoog tempo ontzettend ach teruit is gegaan." Andere voor beelden zijn de huiszwaliiw en de kuifleeuwerik. Vogelbescherming Nederland slaat regelmatig alarm over de teloorgang van de stads- en dorpsvogels. Voor de huismus worden landelijke actieplannen uitgewerkt, die zich gaan uit strekken over een lange reeks van jaren: de mus herstelt zich niet zomaar De eilandelijke vogelwerkgroep, onderdeel van de Vereniging voor Natuur en LandschapGoeree-Overflakkee, sluit zich vanzelfsprekend aan bij alle reddende activiteiten. Niet door een eigen, eilandelijk actieplan voor het behoud van de huismus op te stellen, maar door de eilandbewoners te wij zen op het grote belang van nestgelegenheid. Want het gaat niet alleen om de huismus, zegt Tanis, het gaat om het geheel. Hij licht dat toe: "Stads- en dorpsvogels zijn vogels die aan mensen verbon den zijn. Niet alleen de huis mus voelt zich in onze nabijheid thuis, óók de merel, de spreeuw, gekraagde roodstaart en witte kwikstaart. Er zijn heel veel soorten die in een stad of dorp willen leven, en dat moeten wij als memen stwuderet} door ze nestgele genheid te genen. Hetsluipendegebrekaan nestge legenheid is kwalijker dan men sen gemiddeld denkc'n, waar schuwt Tanis. "De aanwezigheid van stads- en dorpsvogels zorgt voor een goed leeünilieu. Ook voor de mensen zelf Ze kunnei\ ervan genieten; vogels zijn een verrijking van litui leven. Als de vogels zouden verdwijnen, zou je ze missen, en het is ook .slecht voor jezelf. Vandaar dat wij de mensen oproepen om voor nestgelegenheid te zorgen. Daar hebben ze direct baat bij: als de vogels talrijker worden, worden ze zelf ook rijker." Wat kimnen particulieren dan doen?-' Wat moeten ze onderne men om de achteruitgang \'an de vogelstand te stoppenr "Veel initiatief moet bij de men sen zelf liggen", reageert 'Tanis. "Als je een tuin aanlegt, maak er dan geen betonvlakte van. Want dat is nogal onvriendelijk, voor de vogels, maar ook voor de planten en vlinders." Vogel- schroten zijn dikwijls dwingend voorgeschreven in gemeente lijke bouwbesluiten. Maar de vogelschroot hoeft niet perse op de onderste lat van een dak getimmerd te worden. Tanis; 'Je kunt 'm ook op de tweede panlat aanbrengen, zodat de onderste rij vrij blijft vtxjr vogels die wil len nestelen. Als de opdrachtge ver ermee akkoord gaat, hoeft dit voor aannemers en architec ten geen probleem te zijn." Particulieren kunnen ook heel praktisch kunstmatige nest- holten in of aan hini woonhuis plaatsen. Voor de huismus is een verstelbare mussennestkast in de maak, die variabel in grootte die bij hem hoto: Favtilie Tanis is. Dit prototype wordt beproefd en in productie genomen zodra de proeven zijn afgerond. Maar voor de gierzwaluw, nog zo'n broedvogel die in keurig Neder land letterlijk z'n ei niet kwijt kan, zijn al speciale dakpannen en speciale gierzwaluwstenen beschikbaar Op enkele locaties wen kunnen eigenlijk niet aan de grond komen, /e zouden de lange hand|)ennen besdiadi- gen. Zij hebben hele korte po tjes, met vier .scherpe klauwtjes, die alle naar voren zijn gericht. Daarmee kimnen ze zich aan een muur vaslklam])en. Om weg te komen, laten ze zich vallen. Als je een gier/waluw op de grond ziel zitten, moet je 'm omhoog werpen; zelfstandig kan hij niel op.st)jgen." Alleen de vrouwtjes honden het korte lijd uit op de vaste grond, als zij van half mei lol hall juni op de eieren broeden. Dal zijn er twee of diie, nooii meer. 'Terwijl de vrouwtjes broeden, gieren de mannetjes in gillende vluchten door hel luchtruim. 'Zij houden hun bek opengesperd, om zo de insecten te kunnen vangen waarvan ze leven: \lie- gen, wantsen, kevers, bladluizen en aëronaute spinnetjes (lucht- plankton). De insecten worden achterin de keel met speeksel- achtige vloeistof aaneengekit tol een balletje, dat als voed.sel voor de jongen dient. Tussen de met enorme snelheid scherende gierzwaluwen zitten ook de nog niet-geslachtsrijpe exemplaren. Zo jong als ze zijn, hebben ze al hun kenmerkende eigenschappen. 'Tanis: "Ze vlie gen over de openingen van een nestkast of over spleten in dak pannen om, zo alvast voor vol gend jaar, in hun kopje te pren ten waar zij zélf zullen gaan nes bijzonder dal dit zo gemaakt is. Dat vind ik zó mooi." En ineens is het voorbij. In de eerste week van augustus lijken de gierzwaluwen elkaar te roe pen en vertrekken ze massaal van de ene op de andere dag, terug naar Afrika. Slecht.s enkele blijven nog tot in september in Nederland. Krijn lanis wil met deze uit eenzelling maar zeggen dat het "genieten is" van de gierzwalu wen, vooral van die wervelende, krijsende vluchten. "Dal hoort hij een dorp." Daarom pleit hij ei harlslochtelijk voor om ze te helpen met nestgelegenheid. Gierzwaluwen broeden in de bebouwde omgeving bij voor- keur in spleten, scheuren, gaten en onder dakpannen. Maar ook voor deze vogels zijn die steeds minder voorhanden, doordat bij dakisolatie of -renovatie "alles wordt dichtgemaakt". "Of er komt een zinken dak, en dan houdt het op." Maar er is redding mogelijk: via de vogelwerkgroep zijn drie soorten nestholten te bestellen. De ene is een gierzwaluwdak- pan, die een invliegopening heeft van 6,5 cm breed en 3,5 cm hoog. Deze pannen, in vele typen en kleuren verkrijgbaar, kunnen alleen op daken met een helling van 45graden wor den aangebracht en horen op de noord- of oostzijde of half weg te worden geplaatst. "De zuidzijde is te heel voor de eie- Bij de restauraüe is het hele dak eraf geweest. In overleg mei de architect en de opdraclitge\ei hebben wij in 1996 boven in het koor, in tufsteen, twaalf openin- geljes van 20 bij 15 cm mogen maken. Die nesten zijn allemaal bezet geraakt." De voormalige chicoreifabriek 'De Sto\c' aan de Dorpsweg in Ouddorp is helemaal gesloopt, maar "in dezelfde contouien opgebouwd" tol het apparte mentengebouw 'De ()nvei- wachte'. In de fabriek broedden voor de sloop jaarlijks zo'n twin tig gierzwaluw))aartjes. Bovenin heeft de werkgioep zes nestkas- ten en een serie gierzwaluwdak- pannen mogen installeren. "We konden de nesten niet op dezelf de, vertrouwde plek terugbren gen, dus ze zijn nog niet bezet. Maar we hebben er vertrouwen in dat het goed komt; ze moe ten er nog aan wennen. Dat k;iii best een aantal jaren duren. Een nestkast is inmiddels door een gierzwaluw bezocht." Het ziekenhuis in üirksland heeft de gierzwaluwen evenmin veronachtzaamd. Bij renova- üe enkele jaren geleden heeft de werkgi'oep, samen met een "razend enthousiaste aannemer en medewerker van het zieken huis", onder de randen van de platte daken nestkasten in de muur kunnen metselen. Deze kasten hebben een driedubbele functie. Ook bijen en vleermui zen hebben er toegang. Een laatste hoopvol project betreft de Molendijk in ()olt- Bovenin hel hoor van de kerk in de Oiiddarp.se ring zitten in totaal twaalf openingetjes, bedoeld voor broedende gierzwaluwen. Deze nesten zijn inmiddels allemaal bezet. Foto: Gert van Engelen Wie goed kijkt, ziet bovenin het appartementengebouw aan de Dorpsweg in Ouddorp, net onder de dakrand, stenen gierzwaluwennesten zitten. Op het dak zijn daarnaast gierzwaluiodahpannen aangebracht. (-"'t van Engein op Flakkee heeft de vogelwerk groep ze al mogen inbouwen. Via dit artikel roept Tanis vooral particulieren op om ze óók te bestellen. De gierzwaluw (Apus apus) is slechts zo'n drie maanden in Nederland waar te nemen, van eind april tot begin augustus. Tussendoor overwintert hij in zuidelijk Airika. Krijn Tanis is lyrisch over deze zomergast, reden waarom hij er eerst wat bijzonderheden over kwijt wil. "Voor de meeste mensen is de gierzwaluw voor het eerst te zien op of rond Koninginne dag. Dan kom tie, dan is 't de dag." De mannetjes arriveren meestal enkele dagen eerder dan de vrouwtjes. "Steevast zoeken de mannetjes meteen de broedplaatsen op. Dat zijn dezelfde plekken als vorig jaar; dat zit gewoon in hun koppies. Er is een gierzwaluw waarvan bekend is dat ie al eenentwintig jaar op dezelfde plaats tot broe den komt." Gierzwaluwen broeden in kolo nies \'an zo'n dertig tot veertig paren, verspreid over meerdere gebouwen. Als de vrouwtjes zijn aangekomen, wordt hel nest opgemaakt. Paren doen de gier zwaluwen in de lucht, zoals ze alles vliegend doen: eten, drin ken, nestmateriaal verzamelen en slapen. Tanis: "Gierzwalu- telen. En die plek gaat er nooit meer uit. In de schemer gaan de niet-geslachtsrijpe gierzwaluwen steeds hoger en hoger vliegen, tot ze uit het zicht zijn van de mens. En daar, op zo'n wel drie kilometer hoogte, brengen ze al zwevend de nacht door" Hij schudt het hoofd: "Het is zo'n mysterieus beest, zo'n prachtige vogel. Zoals zij vliegen: het is onbestaanbaar Ze maken soms vijftig buitelingen per minuut." De broedtijd duurt ongeveer zeventien dagen. Na ongeveer 42 dagen vliegen de jongen uit (bij kleine zangvogels is dat 14 dagen). "De eerste twee jaar komen ze niet aan de grond. Ze zijn dag en nacht in de lucht. Ze landen pas weer als ze zelf geslachtsrijp zijn en gaan broe den. Da's nog zo'n tic van die vogel." Hij noemt nog één opmerke lijke eigenschap. "Bij langdurig slecht weer trekken de ouder- vogels rustig een paar honderd kilometer zuidwaarts, om daar voedsel te vinden. Dan kunnen ze wel een paar dagen wegblij ven. Maar de jongen in het nest verhongeren intussen niet. Ze komen in een soort verdoring terecht, een lelhaipsche toe stand. Hun hartslagen lichaams temperatuur dalen, waardoor hun stofwisseling vertraagt en ze minder energie nodig heb ben. Zo kunnen ze vele dagen zonder voedsel. Dat vind ik zó ren en de jongen; daar gaan ze dood." Dan zijn er nog de nest stenen, die in de buitenmuur kunnen worden ingemetseld, en de hangnestkasten, van hout of beton, die onder cn'ersteken- de goten en dakoverstekken thuishoren. Particulieren die voor zulke oplossingen voelen, kunnen Krijn 'Tanis raadplegen (0187- 681045; ktanis^ wanadoo.nl). Hij kan de kimstnesten leveren en geeft belangstellenden des gewenst advies. "Als je plannen hebt om te verbouwen", zegt deze timmerman, "en je weet dat er gierzwaluwen in je dak zitten, nn)et je de vogelwerk groep waarschuwen. Wij komen dan de nestopeningen lokalise ren en vervolgens adviseren we wat te doen. Schakel ons tijdig in, liefst \oor het broedseizoen, want je mag de nesten niel ver storen. Dal gebeurt nogal eens, uit onwetendheid." Her en der op Flakkee heeft de vogelwerkgroep al verschillen de giotere gebouwen geschikt mogen houden (of maken) voor gierzwaluwen, een bereidwillig heid die wordt gewaardeerd. Tanis noemt bijvoorbeeld de henormde kerk in de ring van Ouddorp. "Die moest gerestau reerd worden. In de naad tussen de gootbodem pn de muur \'an het koor zaten gierzwaluwen. gensplaat. Daar wordt, na lange vertraging, een nieuw gebouw- geplaatst met \ijf starterswo ningen (het oude pand moet worden gesloopt omdat de fundering te slecht bleek). Om gierzwaluwen op die locatie als broedvogel te kunnen behou den, mag de vogelwerkgroep er nestgelegenheden maken, in de vorm van kasten en dakpan nen. De vraag dringt zich op: wat doet 'liinis thitis zélf voor de gierzzualuw die hij zo bejubelt? Hij kijkt een beetje bedrukt: "Mijn woning is aan de lage kant. Gierzwaluwen hebben het liefst een hoger gebouw; het zijn immers supervliegers. Ik heb oud-HoUandse dakpannen; in theorie zou het mogelijk moe ten zijn om eronder te komen. Maar ze komen niel. Ze \liegen hier wel, maar ze broeden hier niet. |:iinnier. ik zou het gewel dig vinden." Maar inmiddels heeft hij een technisch l()etje ingezet: een cd- speler t>nder de dakpannen heeft lanis een kleine .speaker geplaatst, waaruit geluiden van gierzwaluwen klinken, afkom stig \an de cd. "Ciierzwaluwen reageren daar heel sterk op", weel hij. en zo g-aal hij straks, legen Koninginnedag, probe ren gierzïvaluwen bij hem thuis onder de pannen te lokken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 4