Oud-minister Veerman spreekt over veranderingen in agrarische sector Gemeente Dirksland lanceert nieuwe website Rabobank Fietsdag komt er weer aan Agrarisch Seminar Verzekeren Rabobank Goeree-Overflakkee Toenemende risico's vragen vakmanschap van de hoeren Blokfluitconcert gevorderde muziekschoolleerlingen Veerman over het teruggeven van akkers aan de natuur Groots concert 'Vooruit' Hengelsport- info-avond Visgo 2008 Rommelmarkt Ooltgensplaat Bijeenkomst CVA vereniging EIIAtlDEtl-filEUWS OUDE-TONGE - Dinsdagavond was een groot deel van de eilandelijke agrariërs aanwezig bij het door Rabobank Goeree-Overflakkee georganiseer de seminar over verzekeren in de agrarische sec tor. TWee sprekers stonden stil bij de veranderin gen die momenteel wereldwijd plaatsvinden in de agrarische sector en wat hierbij de risico's zijn. Afname armoe Klimaatverandering Europa Interpolis Evenementenkalender Foto van de week GraagmaaktMuziekschool Goeree-Overflakkee u attent op een heus concert dat gegeven zal worden op zaterdag 5 april, aanvang 20.00 uur, door de gevor derde blokfluitleerlingen van Muziekschool Goeree- Overflakkee in de Exodus- kerk aan de Dorpsweg te Sommelsdijk. De toegang is uw gift ter bestijding van de onkosten die voor deze avond gemaakt wor den. Dit jaarlijks - alweer voor de 15° keer - terug kerende hoogtepunt van de blokfluitafdeling vindt vanwege de mooie akoes tiek plaats in de Exodus- kerk; een ruimte die ook plaats biedt aan een talrijk publiek. De Rabobank Fietsdag is inmiddels een tra ditie geworden en een begrip onder de deelne mers. Met dit evenement, dat elk voorjaar door de Rabobank wordt georga niseerd, kunnen de deel nemers aan deze dag het banksaldo van hun ver eniging of stichting laten groeien. Alle verenigin gen en stichtingen krijgen de kans om van dit evene ment te profiteren. PAGINA 6 DINSDAG 1 APRIL 2008 Door Adri van der Laan In m.i'.g. Gnitterswei te Oude- Toiige kon Jan de Waard, directievoorzitter van Rabo bank (loeree-OverHakkee zo'n 130 aanwezigen welkom heten op het Agrarisch Seminar Verzekeren. De reden dat de Rabobank dit seminar organi seerde was dat de bank tradi- doneel veel relaties binnen de agrarische wereld heeft en dat de maatschappelijke ontwik kelingen wereldwijd niet los gezien kunnen worden van de bedrijfsontwikkelingen van de eilandelijke boerenbedrijven. En juist deze veranderingen bieden naast veel kansen ook risico's. Risico's die tegenwoor dig niet altijd meer verzekerd kunnen worden. Twee sprekers waren voor dit seminar uitgenodigd: Oud- minister prof', dr. Cees Veer man, die naast de vele functies die hij nog vervult ook lid van de raad van Commissarissen van Rabobank Nederland is en daarnaast ook agrariër is. Verder sprak 'boerenzoon' Bernard l<oeckhoven, Mana ger Agro bij verzekeringsmaat schappij Interpolis Achmea, Cees Veerman, die "net aan de overkant", in de Hoeksche Waard, woont gaf een uitvoe rig overzicht van de ontwik kelingen die wereldwijd aan de gang zijn en die met aan de boeren in de regio voorbij gaan. In zijn betoog gaf Veerman aan dat de wereldbevolking steeds verder toeneemt. Tege lijk met deze toename neemt ook de armoede af. Daarnaast zijn er op economisch gebied ook de nodige ontwikkelingen; zo groeien de economieën van bijvoorbeeld China en India - waar 45% van de wereldbe volking woont - heel sterk. Volgens Veerman groeit de economie in die landen vier keer zo snel als in Europa. De mensen krijgen het daar beter en gaan ook "anders en luxer eten". Er zal dan ook meer dierlijk eiwit worden gebruikt, door de toename van vleescon sumptie. Het gevolg hiervan is dat er meer veeteelt nodig zal zijn om aan deze consump tiebehoefte te voldoen. Er zal dus ook meer plantaardig voer voor het vee beschikbaar moe- OUDE-TONCE - Alhoewel hel seminar van de Rabobank gericht was op het verzekeren kon tijdens de bijeenkomst een vraag over hoe Cees Veerman dacht over het teruggeven van landbouwgrond aan de natuur niet uitblijven, "Ik heb er niks over te zeggen", zo was de eerste reactie van Veerman, die ook voorzitter is van de Vereniging Natuurmonumenten, Ibch bleek dat hij er wel iets vdti te zeggen had. Hij wees de aanwezigen erop dat de discussie goed gevoerd moet worden. Er blijkt volgens hem in de samenleving veel draagvlak te zijn om weer zoute natuur te verwezenliJKen. Hij waarschuwde de betreffende boeren er dan ook voor het argument 'dat er wereldwijd voedseltekort is' niet te gebruiken in de dis cussie rondom de aanleg van natuur op akkerbouwgebied. Volgens hem zal het wel of niet onder water zetten van één polder maar heel weinig invloed hebben op het oplossen van het wereldwijde voedsclprobleeni. Verder noemde hij dat de boeren maar anderhalf procent van de bevolking van Neder land uitmaken en dal de luensen die meer aancfacht voor de natuur willen veel talrijker zijn. "Dit betekent dat u koop man inoet zijn en iiK)et proberen er zoveel mogelijk uit te halen", zo was zijn boodschap. "Als de samenleving vindt dat er meer zoute natuur moet komen, dan hebt u niet het recht om tegen te blijven". Zijn advies was dan ook om te proberen zo goed mogelijk uit de onderhandelingen met de grondver- wervers te konien. Hij verwacht dan ook dat er meer 'winst' te behalen is aan de onderhandelingstafel dan aan tegenwer king, ''want wie wind zaait zal storm oogsten.,," ten komen. Zo zal er steeds meer behoefte aan granen en andere producten komen. Dit is al aan de stijgende prijzen op de wereldmarkt te merken. "De afname van de armoe geeft een toename van de consump tie van melk en vlees te zien", aldus Veerman. De gevolgen hiervan kunnen de agrariërs nu al aan de stijgende prijzen voor hun producten merken. Cees Veerman noemde ook nog een andere verandering die niet aan de deur van de boeren zal voorbijgaan: de klimaatver andering. De verwachting is dat de temperatuur op aarde ongeveer gemiddeld 1 graad zal stijgen. Als gevolg hiervan zal de zeespiegel stijgen en als men bedenkt dat 65% procent van het land ónder de zeespie gel ligt en dit juist de gebieden - in tie grote delta's - zijn waar het meeste geld wordt ver diend, moet men concluderen dat ook dit van grote invloed zal zijn voor onder andere de landbouwers. Professor Veer man illustreerde zijn betoog met foto's van onder andere gletsjers, die met grote snelheid smelten. Ter geruststelling van de Nederlandse akkerbouwers kon Veerman stellen dat de gevolgen van deze veranderin gen in Nederland nog wel mee zullen vallen. Naast het toenemen van regen val zal ook op andere plaatsen in de wereld de droogte toene men. In dit verband wees hij ook op het belang van water,, dat een heel belangrijke plaats inneemt in de voedselproduc tie. Veerman noemde ook het aanwenden van landbouwge wassen voor de productie van energie in de vorm van Bio- ethanol. Dat er tevens binnen de Euro pese Unie veranderingen gaande zijn kan ook de agra rische sector merken aan bij voorbeeld het verdwijnen van de verschillende quotaregelin gen en de braaklegregeling. De voorraden in de EU zijn op en de prijzen voor landbouw producten stijgen. Ondanks de gunstige omstan digheden waarin de agrarische sector momenteel verkeert, had Veerman ook nog een aantal waarschuwingen voor zijn gehoor, 'jullie moeten, nu het wat beter gaat, niet gaan denken dat we er nu zijn zo verzekerde hij. Want de risico's zijn wel degelijk heel groot. Wereldwijde prijsschomme- lingen, misoogsten en andere spanningen in de wereld zou- cien het tij nog wel eens kun nen keren. Deze risico's vragen veel meer vakmanschap van Professor dr. Cees Veerman tijdens lijn ioesjmiak op het Agrarisch Seminar Verzekeren in m.f.'g. Grutterswe te Oude-Tonge. Mo: Adri vim lier Lmm de agrariërs, aldus Veerman. In het geval van bijvoorbeeld schade door water of hagel behoeft men niet meer bij de overheid aan te kloppen. "De overheid is nu niet meer te vin den voor schadevergoeding". De boeren dienen zichzelf te verzekeren voor deze schade. Een ander 'gevaar' is volgens Veerman de toenemende kans op de schadeclaims van de afnemers van de producten en het voorkomen van ziekten zoals blue-longue, die vroeger alleen maar "aan de andere kant van de Alpen" voor kwam, Juist op het gebied van hel omgaan met risico's dienen de boeren zich hierin gron dig te verdiepen en het verze keren ook serieus te nemen. Als voorbeeld noemde hij de onderlinge verzekering voor waterschade Aquapol, waar aan maar weinig agrariërs deelnemen omdat men, als er geruime tijd geen overvloedi ge regen is gevallen, er te vlug vanuit gaat "dat het wel mee /al vallen". Professor Veerman vatte zijn verhaal samen: "Er zijn grote kansen, maar ook de risico's nemen toe" en daar dient door de agrariërs goed op te worden ingespronge'n. Hoe men daar h'et beste op kan 'inspringen' gaf Bernard Koeckhoven van Interpolis Achmea aan. Ook hij refereer de aan de vele veranderingen die er in de samenleving heb ben plaatsgevonden en waar door ook de risico's voor de agrariërs sterk zijn gestegen. Als voorbeeld noemde hij de verzelfstandiging van de NS. Iben bij een aanrijding tussen een landbouwvoertuig en een trein de locomotief werd ver nield "wisten we pas hoe duur deze locomotief was. We kon den in nauw overleg met de NS voorkomen dat de boer derij van de eigenaar van hel landbouwvoertuig moest wor den geveild". Vroeger, toen de NS nog een overheidsbedrijf was, werden de kosten nauwe lijks in rekening gebracht. Óok Koeckhoven wees op de vele andere risico's die de agrariërs bij het uitoefenen van hun bedrijf (gaan) onder vinden. Het blijkt dat het toe nemen van de risico's ook van de verzekeringsmaat.schappij vraagt om een 'product op maat'. Interpolis heeft dan ook voor de verschillende branches binnen de agrarische sector verschillende verzekeringen. Volgens Koeckhoven schort het binnen een groot deel van de agrarische bedrijven nog aan de veiligheid. Hij liet hierbij voorbeelden zien van ondeug delijke elektrische installaties, met brand als gevolg, en onge vallen die voorkomen hadden kunnen worden als er vol doende veiligheidsmaatrege len zouden zijn getroffen. DIRKSLAND - Vanaf vandaag, dinsdag 1 april, is de geheel vernieuwde website van de gemeente Dirksland voor iedereen te bekijken. Het adres www.dirksland.nl is het zelfde gebleven, maar inhoudelijk is de site aan gepast. Met de nieuwe website wordt niet alleen ingezet op een verbeter de dienstverlening, maar deze voldoet ook op tech nisch gebied aan de eisen van deze tijd. De website is vormgegeven en opge bouwd in samenwerking met SimSolutions te Rot terdam. De website is uitgerust met een readspeaker. Hierdoor kunnen slechtzienden met een simpele muisklik de tekst op de website horen. Via een snelkeuzeinenu kunnen oplettende burgers rechtstreeks via email melding maken van bijvoorbeeld loslig gende stoeptegels of niet func tionerende straatverlichting. Het gaat hierbij voornamelijk om meldingen die betrekking hebben op cle openbare ruimte in de gemeente Dirksland. De meldingen worden ontvangen en afgehandeld door hel taak veld Weg en Waterbouw van de gemeente Dirksland, Evenementen die worden geor ganiseerd binnen de gemeente Dirksland kunnen zowel door verenigingen als individuen - minimaal een week voor aan vang - worden aangemeld. In de overzichtelijke evenemen tenkalender kan men gemakke lijk zien waar iets te beleven is. De productencatalogus biedt een overzicht van producten die de gemeente Dirksland levert aan inwoners, bedrijven en instellingen, In deze pro ductencatalogus zijn eveneens de Samenwerkende Catalogi opgenomen. Dit is een samen voeging van productencatalogi van de verschillende overhe den, zoals Rijk, Provincie en Waterschappen. Als u iets over een dienst of product wilt welen - bijvoorbeeld een sub sidie, vergunning, heffing of uilkering - wordt u automa tisch doorgelinkl naar de 'leve rancier' van dit product. Wie een mooie foto heeft gemaakt in de gemeente Dirks land kan deze mailen naar de webredactie. ledere week wordt de mooiste foto gekozen en als 'Foto van de week' op de website geplaatst. De rech ten van de ingezonden foto's worden overgedragen aan de gemeente Dirksland. Deze foto's worden opgenomen in een digitaal fotobestand en kunnen gebruikt worden als promotiefoto's voor de gemeente, In 2007 is gestart met de opzet voor de nieuwe website, Een gemeentelijke website zal altijd in beweging zijn. De komende maanden zal dan ook verder gewerkt worden aan een pro fessionele en gebruiksvrien delijke website. De digitale dienstverlening wordt onder meer uitgebouwd met Simin, een burger- en raadsinforma- tiesysteem waarmee agenda's en notulen gemakkelijk zijn op te vragen. Ook beleidsno ta's en verordeningen zijn via deze agenda's te lezen. In de nabije toekomst wordt het ook mogelijk om diverse aanvra gen via een digitaal formulier in te dienen en ook de betalin gen via de website te voldoen (SimKassa). In combinatie met een digitaal loket kunnen in de toekomst betalingen veilig en simpel via hel internet worden gedaan. OUDE-TONGE - Zaterdag 5 april om 20.00 uur zal Fanfare orkest Vooruit uil Oude 'Ibnge een groots concert verzorgen in de sporthal van m.f.g. V,vm- terswei te Oude-Tonge. Het zal een afwisselende avond wor den, van klassieke muziek zoals het werk Rubicon met daarbij professionele operazangeres Aslrid van Rensen, lot flitsende muziek met daarbij zelfgepro- duceerde films, Leerlingen van het Grafisch Lyceum Rotler- tlani VMBO zullen daarbij de licht-, geluid- en videotechniek voor hun rekening nemen. Vooruit staat alweer 10 jaar onder leiding van dirigent Jurgen Nab. Dit 10 jarig diri gentschap is ook een onder werp van een zogenaamde 'shooting': een film die voorzit ter Leonard Braber filmde en monteerde, met in de hoofd rollen dirigent Juinen Nab, alsmede de dirigent van het leerlingenorkest Ron Braber, die eveneens 10 jaar voor dit orkest staal, en Leonard Bra ber, die ook 10 jaar voorzitter is. De film zal geloond worden tijdens het muziekstuk Fanfare Funk. Het concert is gra tis toegankelijk. Reserveren is niet noodzakelijk. Wie meer wil welen, kan contact opne men met voorzitter Leonard Braber, tel. 0187641173, of kij ken op website www.fanfarenr- kestvooruit.nl. DEN BOMMEL - Morgen, woensdag 2 april, wordt in feesthul De Hoezemoos bij Den Bommel de hengelsport- informatieavond Visgo 2008 gehouden. Bij Visgo 2008 is jong en oud tussen 18.00 en 22.00 uur van harte welkom om zich te laten informeren over de hengelsport. De informatie wordt gegeven door regionaal bekencle en ervaren sportvis sers. Zij kunnen de bezoekers alles vertellen over het vangen van witvis, roofvis, karper en zoutwalervis. Ook Sportvisserij Goeree-Overflakkee is daarbij aanwezig, waar men voorlich ting kan krijgen over de vispas en de viswateren op en rond Goeree-Overflakkee. Er zijn op deze avond verschil lende tafels ingericht waar de volgende activiteiten plaats vinden: Montage van elastiek in vaste hengels (als men een hengel meeneemt wordt gelijk het juiste elastiek gemonteertj), knopen van karperonderlij- nen, gebruik van kunstaas bij roofvis, techniek voor vissen op zout water. De bezoekers kunnen ook aan de slag met het maken van onderlijnen, dobbers uidoden, haakjes aan zetten, enz. De Visgo 2008 is een initiatief van Dierenspeciaalzaak de V. Dit bedrijfis ook aanwezig met OOLTGENSPLAAT-Zaterdag 5 april wordt er een rommel markt gehouden in Ooltgens plaat. Er zijn weer veel mooie spulletjes ontvangen, zoals klein meubilair, huishoudelijke artikelen, potten en vazen. Verder worden er ook oliebol len, appelflappen, worsten broodjes maar ook diverse soorten groeten en fruit, ver kocht, Voor de liefhebbers is er ook pootgoed en perkplant- jes, Voor de kinderen zijn er weer genoeg spelletjes te doen en kan er een rondrit worden gemaakt met de brandweer wagen. Ook is er een fiets te winnen. Dit alles is ten bate van de bouwkas van de c;ere- formeerde Gemeente. De rom melmarkt wordt van 9 uur tol half 3 gehouden aan Van Weel straat 1 te Ooltgensplaat. veel hengelsportmaleriaal dat ter plaatse gekocht kan wor den. Deze avond word mede onder steund door Sportvisserij Goe ree-Overflakkee en www.flak- keekarper.tk. De toegang is gratis. De keu ken van de Hoezemoos is deze avond gesloten maar er is wel koffie en andere dranken. Docente Elly Bakker is de stu wende kraclit achter deze bij kans professionele presentatie; een evenement waar zij met name voor wat betreft de pro grammakeuze en het intensief repeteren veel energie insteekt. Verder werkt aan dit concert ook mee Rinus Verhage, die veel leerlingen zal begeleiden op een fraai klavecimbel uit het atelier van Maithijs Mijnders. Ongeveer 30 blokfluitisien van alle leeftijden 10 t/m 65 jaar) dragen bij aan hel welslagen van dit concert. Zij spelen op allerlei manieren (duo, trio, kwartel of ensemble) samen of treden op als solist. Het instru mentarium dat khnkt is ook zeer divers: de hele blokfluit familie - behalve deze keer de kleine sopranino - t/m de heel grote subbasblokfluit komt aan bod. Veelkleurig is cle program- maopbouw. Uil welhaast alle stijlperioden waarin voor blokfluit geschreven is klinkt muziek. De renaissance is o.a vertegenwoordigd met diverse dansen. Uit de barok valt een grote hoeveelheid composities van bijvoorbeeld Telemann, Handel en Van Wassenaer te beluisteren. De 20' eeuw is o.a. aanwezig met hel 'When shall the sun shine' in een bewer king van R Leenhouts. Niet minder dan vier ensem bles zijn actief tijdens dit con cert en laten zich deze keer vooral horen met het spelen van allerlei dansen. De ensem bles zijn getooid met prachtige namen als 'Cunando 'Allegro Vivace', 'Con(A)fretti' en 'Tibi- arum Canlus', U kunt luisteren naar Renaissance-, Noorse- en 20'' eeuwse dansen. Leuk is dat ook alle ensembles 'tutti' samen spelen bij het slotstuk van het programma: zo'n 25 gevorderde fluitisten spelen dan het spectaculaire 'Mock Barock' van Carey Docente Elly Bakker stu deerde blokfluit aan het Rot terdams Conservatorium en werkt alweer heel wal jaren aan Muziekschool 'Goeree- Overflakkee'. Mede door haar inspanningen is er een bloei ende en grote blokfluitafdeling binnen de muziekschool ont staan en wordt het niveau - dal in al deze jaren is opgebouwd - alom geprezen. Elly Bakker is ook werkzaam als cantrix te Oostvoorne en geeft regelma tig concerten. Veel musiceervreugde en speelervaring opdoen zijn elke keer weer de bedoelingen van dit soort evenementen. En natuurlijk draagt een enthou siast publiek hier heel erg aan bij. Namens alle blokfluitspe lers van de Muziekschool G-O wordt iedereen van harte uil genodigd om te komen luiste ren naar dit concert, om samen met hen in een gevarieerd pro gramma te genieten van heel veel mooie muziek. Na de revalidatie wordt dui delijk of de beroerte blijvende gevolgen heeft. Veel mensen maken dan een moeilijke peri ode door. Alles wat vanzelfspre kend leek, is opeens onzeker geworden. De toekomst komt er anders uit te zien. In de periode na de beroerte kunnen verschillende gevoe lens door je heen gaan; angst, somberheid, onzekerheid... Je lichaam heeft je in de steek gelaten, je bent bang dal dil weer gebeurt. De chaos van gevoelens en gedachten wordt na verloop van tijd minder. Langzamerhand krijg je alles weer op een rijtje en leer je omgaan met de gevolgen van de beroerte. Pralen over wat er gebeurd is en over hoe je je voelt, helpt bij de verwer king. Door te praten wordt alles overzichtelijker en krijg je antwoorden op vragen waar je mee zit. Een actieve opsteüing (informatie zoeken, gezonder leven) geeft je het gevoel datje weer greep hebt op de situatie. Bij de verwerking kan contact met lotgenoten zinvol zijn. Zij maakten hetzelfde mee en begrijpen goed wat je bedoelt. De Nederlandse CVA-ver- eniging Samen Verder, afde ling Zuid-Hollandse eilanden, houdt daarom op zaterdag middag 12 april a.s. weer zo'n lotgenotencontact. Deze bijeen komst wordt van 14.00-16.00 uur gehouden in verpleeghuis Grootenhoek, Hellevoelse Achterweg 4 te Hellevoetsluis. Vanwege de beperkte ruimte graag vooraf aanmelden, Dat kan via dhr. A.H, Hutink, tel, 0187-484381, Natuurlijk gelden er wel enke le regels. Zo moei de te begun stigen vereniging of stichting actief zijn voor de bevolking van Goeree-Overflakkee. De deelnemers worden door de vereniging of stichting zelf opgegeven via het die het aan meldingsformulier, dal ver krijgbaar is bij de Rabobank. Naast leden van de vereniging of stichting kunnen ook familie leden of anderen meedoen. De deelnemers fietsen een vooraf door de Rabobank uitgestip pelde route, de start is vanaf 10.00 uur en er kan gefietst worden lot 16.00 uur. De deelnemers kunnen kiezen uit twee routes; west of oost. Voor de west route kunnen de deelnemers van start in Oud- dorp, Goedereede, Stellen- dam, Melissant, Dirksland of Middelharnis. De lengte van deze route 48 km. Voor de oost route kan worden gestart in Ooltgensplaat, Den Bommel, Stad aan 't Haringvliet, Mid delharnis, Herkingen, Nieuwe- Tonge, Oude-Tonge of Acht- huizen. De lengte van deze route is 53 km. Wat stelt de Rabobank hier tegenover? Allereerst wordt per gefietste kilometer een bedrag van 0,12 op de Raho- hankrekernng van uw vereni ging/slichting overgemaakt. Maximaal wordt per deelne mer een bedrag uitbetaald van 0,12 X het aantal kilometers van de uitgestippelde route. Per deelnemer mag slechts één route worden gefietst: de Oost-route of de West-route. Daarnaast bezorgen mede werkers van de Rabobank de deelnemers een gezellige dag, want zij worden regelmatig voorzien van een verfrissend drankje. Er komt heel wat voor kijken om de hele organisatie van de Rabobank Fietsdag zo goed mogelijk te laten verlopen. Daarom het verzciek om bij inschrijving van de deelne mers tevens aan te geven welke route zij willen rijden en in welke plaats zij van start zullen gaan. Aan de hand hiervan kan de inzet van medewerkers en de verdeling van materialen en consumpties zo goed mogelijk worden ingeschat. Na ontvangst van de aanmel- dingslbrmulieren krijgen de verenigingen of stichtingen het opgegeven aantal stempel kaarten en reglementen voor de deelnemers toegezonden. Ten slotte kan voor deelname aan de Rabobank Fietsdag ook op de dag zelf nog worden inge.schreven. Wie meer wil welen kan v;initact opnemen met de Rabobank.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6