Evangeliegemeente Flakkee neemt nieuw kerkgebouw in gebruik Kobie Bos exposeert in 't Blaeuwe Huus Vervangen rioleringen in Dirksland i Gemeente nu midden in het dorp, maar ook in de samenleving Nieuwe naam en nieuw gebouw voor Pinkstergemeente Dr. Els Noorlander te gast bij Moedige Moeders EIIAtlDEtl-niEUWS Inleveren rommel- marktspuUen Oud papier Ons Koor Kerkdiensten Ger. Gem. Groen Links tegen groot schalige glastuinbouw EIIAt1DEii.niClJW5 De Bron Bemoediging Karwei Midden in de samenleving Charismatisch Nieuwe naam Ingezonden: Julianalaan Paulina van Weellaan Dramweg Overige werkzaamheden PAGINA 2 DINSDAG 1 APRIL 2008 OUDE-TONGE - Hoewel de activiteiten van Evan geliegemeente Flakkee (voorheen Beréa) zich al een aantal maanden in het nieuweonderkomen afspe len aan de Emmastraat in Oude-Tonge, wil deze gemeente zaterdag 12 april tijdens een dienst nog extra aandacht beste den aan hun verhuizing. De openingshandeling zal worden verricht door het zendelingenechtpaar Johan en Lenie Crezee, dat nauw betrokken is bij deze Evangeliegemeente. Met de oudstenraad van de gemeente stonden we stil bij deze 'bijzondere' eilandelijke geloofsge meenschap. Door Adri van der Laan De Evangeliegemeente Flak kee in Oude-Tonge is, gezien de kerkelijke kaart van het eiland, een 'vreemde eend in de bijt'. Toch heeft deze pink stergemeente zich tussen de overwegend orthodox protes tantse kerken op het eiland een vaste plaats verworven, want de gemeente - die bezocht wordt door mensen uit de gehele regio - bestaat dit jaar 38 jaar. De wieg van de gemeente stond in Oude-Tonge (Schoolstraat), waar een aantal christenen die in de huiskamer met elkaar bij belstudie hielden, met zondag se diensten begonnen in ver enigingsgebouw 't Centrum te Ooitgensplaat. Deze gemeente groeide uit tot een evangeli sche gemeente en onderhield nauwe contacten met een zelf de gemeente in Boskoop. Na het vertrek van de eerste lei der van de gemeente, de heer Modderkolk, werd de leiding overgenomen door Hans van Boven, één van de oudsten van de gemeente van Boskoop. Na ruim twintig jaar in 't Cen trum te hebben vertoefd werd het door de gestage groei van de gemeente noodzakelijk om naar een grotere ruimte uit te zien. Het oog viel op een bedrijfs ruimte van het bedrijf van John Lekkerkerk, één van de huidige oudstenraadsleden, in Oude-Tonge. Later moest men weer naar een andere ruimte uitzien. Men kwam vervolgens terecht in de aula van de chris telijke basisschool De Bron te Oude-Tonge. Hier had men voor ruim twaalf jaar een goed onderkomen. De oudsten van de Evangeliegemeente zijn dan ook heel tevreden over de goede contacten die ze met de leiding van De Bron hebben gehad. Het was dan ook geen onvrede over de locatie van de school, maar meer de behoefte aan een eigen ruimte die ertoe leidde dat men op zoek bleef naar een eigen kerkgebouw. Het oog viel op een stuk grond op het industrieterrein in Oude-Tonge, maar het bleek vanwege allerlei regelgeving nog niet zo eenvoudig om daar een kerk tussen de bedrijven De oudsten van de Evangeliegemeente Flakkee, v.l.n.r.: Frans van Santen, John Lekkerkerk, Harry Scheermeijer en Pim Dupon. Foto- Adri van der Laan te vestigen. Een andere locatie aan de rand van het dorp bij de 'Hoge stee' kwam vervolgens in het oog, maar daar bleken de kosten weer erg hoog te zijn. Toch bleef het kerkbestuur op zoek naar een andere loca tie en die kwam in zicht toen vorig jaar bleek dat de Rabo bank een deel van haar kan toor wilde afstoten. Volgens de voorzitter van de oudsten raad, Harry Scheermeijer, is "toen alles heel snel gegaan. Begin mei waren er de eerste contacten met de bank en half juni zaten we al bij de notaris aan tafel". Ze waarderen dan ook de medewerking van de Rabobank en van het gemeen tebestuur, waardoor alles heel vlot verhep. "Wij zien dit als een zegen en bemoediging van God", aldus Scheermeijer. Deze zegen en bemoediging kon de gemeente wel gebrui ken, want uit het gesprek met de oudstenraad blijkt dat de gemeente een "bewogen tijd achter de rug heeft". Er waren spanningen geweest in de lan delijke Beréagemeenschap en ook de gemeente in Oude-Ton ge ging door een moeilijke tijd. Inmiddels zijn de moeilijkhe den achter de rug en daarom zien de oudsten de heel voor spoedig verlopen aankoop van het gebouw als een zegen van God, "en dat we op de goede weg zijn". Het voormalige bankgebouw- bestond grotendeels uit kanto ren. Het was dan ook een groot karwei om het gebouw geschikt te maken als kerkgebouw. "We hebben alles in eigen beheer uitgevoerd. De tussenwanden uit het gebouw zijn groten deels verdwenen en de keu ken moest worden verplaatst". Inmiddels heeft de gemeente een ruime kerkzaal gekregen, waar ruim 100 bezoekers een plaats kunnen krijgen. In de bovenzaal van de kerk heeft men heel veel ruimte. Op deze verdieping is men ruimten aan het maken voor jeugdwerk, vergaderingen en kantoorruimte. Ook is het gebouw aangepast aan de wet telijke eisen voor wat betreft de (brand)veiligheid. Met hun vestiging aan de Emmastraat in Oude-Tonge staat het gebouw midden in het dorp en daardoor ook midden in de samenleving. En dat is juist wat de Evange liegemeente zoekt. Volgens de oudsten wil de kerk niet aan de zijlijn blijven staan, maar zich ten dienste stellen van de samenleving. Ze benadrukken wel dat het hierbij niet in eer ste instantie gaat om 'zieltjes te winnen'. Het is de bedoe ling om een keer per week een inloopdag te houden. Iedereen is dan welkom om binnen te komen voor een praatje of een 'bakje koffie'. "We kunnen dan mensen helpen, al is het maar met het doen van klusjes of het invullen van papieren. Want naast de 'evangelisatiepoot', heeft onze gemeente ook een 'diaconale poot' en die is ook heel belangrijk". Uit het gesprek met de oud stenraad blijkt dat de Evange liegemeente Flakkee voluit een Pinkstergemeente is. Volgens de oudsten betekent dit dat bij hun charismatische gemeente volop aandacht is voor de gaven van de Geest. Voor ziekenzal ving, profetie en het spreken in tongen is dan ook ruimte. De oudsten benadrukken echter dat ze zich niet willen afzetten tegenover andere kerken, waar wat minder ruimte is voor cha rismatische gaven. "We willen dienend en aanvullend naar de andere kerken toe zijn". Vol gens de oudsten komt er tus sen de pinksterkerken en de 'gewone' kerken steeds meer vertrouwen over en weer. "Het was bemoedigend toen tijdens de viering van het 100-jarig bestaan van de Pinksterbewe ging in Nederland de secreta ris van de PKN Bas Plaisier en Pinkstervoorman Peter Slee- bos elkaar schuld hebben bele den en excuses hebben aange boden voor de hoogmoedige houding van beide kanten in het verleden". Een ander bewijs van toenade ring zien ze in het feit dat er bijvoorbeeld over de volwas- senendoop ook door de geves tigde kerken positiever wordt gedacht. De volwassenendoop is een belangrijk onderdeel van de Evangeliegemeente. "Dit jaar worden er op de laat ste zondag van augustus weer nieuwe leden gedoopt in het Grevelingenmeer. Dit is een groot feest voor de gemeente". \Dor de doop was de gemeente tot op heden nog aangewezen op het zwembad van De Staver te Sommelsdijk. Maar de ver wachting is dat binnen korte tijd ook in het nieuwe kerk gebouw een gelegenheid zal zijn om de volwassenendoop, door onderdompeling, te laten plaatsvinden. Met het betrekken van een nieuw gebouw heeft de voor- mahge Beréagemeente ook een nieuwe naam gekregen. Door allerlei verwikkelingen bestaat het landelijke verband van Beréagemeenten niet meer en daarom heeft men in Oude-Tonge ervoor gekozen om de nieuwe naam 'Evange liegemeente Flakkee' te laten luiden. Met een nieuwe naam en een nieuw onderkomen gaat de gemeente weer een nieuwe toekomst in met 'de oude boodschap'. "We leven echt in een feeststemming'. De dienst ter gelegenheid van de opening van het gebouw op zaterdag 12 april begint om 14.30 uur. Christelijk streel<biad op gereformeerde grondsiag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-liuis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contraottarieven op aanvraag Siuitingstermijn zal<elijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overlijdensbericiiten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: Gert Venweij, tel. (06) 50448359 e-mail: g.verweij@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur. J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerlus@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Adverlentiewezen (ROTA). Wat was er eerst, het kip of het ei? Was er eerst de verslaving en toen de psychische problemen of juist andersom? Ver slavingspsychiater Els Noorlander heeft veel te vertellen over dit onder werp. Zij is momenteel hoofdbehandelaar van de Dubbel Diagnose afdeling 'de LooDDs' van Delta Psychiatrisch Centrum te Poortugaal. En Moedige Moeders Goeree Overflak- kee zijn heel blij dat dr. Noorlander als gast komt spreken over dit onder werp, op maandagavond 7 april om 19.30 uur in het Dienstencentrum te Mid delharnis. Het gebruik van middelen is niet zonder risico, zeker niet als het al op jonge leef tijd begint. De schade aan de hersenen van jonge mensen is aanzienlijk. Alcohol en drugs kunnen, zeker op langere ter mijn, diverse klachten geven zoals slaapstoornissen, psy chosen en agressief of geweld dadig gedrag. In 'de LooDDs' worden deze patiënten behan deld. Vanuit de praktijk zal dr. Noorlander vertellen wat verdovende, oppeppende of bewustzijnsveranderende middelen, teweeg brengen in de psyche van de mens. Deze informatieve avond van Moe dige Moeders is toegankelijk voor iedereen. Zeker hen die in het dagelijkse leven te maken hebben met jongeren die mid delen gebruiken of in sommige gevallen hieraan verslaafd zijn geraakt. Maar ook voor dege nen die in de hulpverlening of pastorale zorg te maken krij gen met deze materie. De zaal is open vanaf 19.00 uur. De eerst daaropvolgende informatieve avond zal worden gehouden op maandag 2 juni. Dan hoopt Lies Laurens van Stichting De Hoop meer te ver tellen over de diverse behan delmethoden die De Hoop toepast. Voor meer informatie over de informatieve avonden en/of het werk van Moedige Moeders kunt u bellen naar 06-25295021. Dit is tevens de hulplijn die elke dag van 10.00- 22.00 uur bereikbaar is. SOMMELSDIJK - Zaterdag 5 aprU kunnen van 9.30-11.00 uur weer rommelmarktspullen wor den ingeleverd in gebouw Vita Nova aan de Van Aerssenstraat te Sommelsdijk, dit voor de op 24 mei te houden Gemeentedag in de ring rond de Hervormde Kerk te Sommelsdijk. Grote spullen zoals bankstellen, grote kasten en wandmeubelen zijn niet welkom. SOMMELSDIJK - Op zater dag 5 april halen de mannen van mannenkoor Ons Koor het oud papier weer op in Sommelsdijk, m.u.v. van de Westplaat. Gelieve het oud papier en karton goed verpakt, zo nodig met een stukje touw of plakband gefixeerd, op een goed zichtbare plaats vóór 9.00 uur aan de weg te zetten. Als zelf uw oud papier wilt weg brengen kunt u dat doen in de containers van Ons Koor aan de Molenweg in Middelhar nis. Zie voor meer info website www.mannenkoorons-koor.nl. DIRKSLAND - Heden, dins dag 1 april, 19.30 uur, ds. J. Schipper. OOLTGENSPLAAT - Donder dag 3 april, 19.30 uur, ds. G. van Manen. OUDDORP - Donderdag 3 april, 19.30 uur, ds. J.S. van der Net. OUDE-TONGE - Donderdag 3 april, 19.30 uur (H.D.), ds. J. Schipper. NIEUWE-TONGE - De kerk dienst van woensdag 2 april, waarin ds. A.B. van der Hei den zou voorgaan, is verzet naar woensdag 9 april. Naar aanleiding van de informatiebijeenkomst over grootschalige glas tuinbouw van de gemeente Oostflakkee heeft Groen Links daarover het vol gende te melden. Wanneer er rond Oude-Ton ge een kassencomplex komt van 400 hectare zal dat een enorme impact hebben op het landschap. Kassen zijn tegenwoordig soms wel 8 meter hoog, nog hoger dan een dijk. Uiteraard gaan een mooie natuur en deze kassen niet hand in hand. Dit gaat in tegen het beeld, dat Goeree- Overflakkee een eiland moet zijn van rust en ruimte, waar het landschap belangrijker is dan de economie. Nieuwe kassen zorgen voor veel meer werkgelegenheid? Dat is nog maar de vraag. Ons inziens zal er veel behoefte zijn aan goedkope oproep krachten (te denken valt aan scholieren en Polen). Bij veredelingsbedrijven is intensieve hoogwaardige arbeid nodig, maar niet bij groenten en fruit, in grote hoeveelheden. De verwach ting is dat dit soort kassen op Goeree-Overflakkee zul len worden geplaatst. Groen Links kiest hever voor ande re vormen van werkgelegen heid zoals ontwikkeling van het Midden en Kleinbedrijf of recreatie. De verkeersdruk zal door de komst van de glastuin bouw enorm toenemen. De bestaande wegen zullen niet breed genoeg zijn voor de aan- en afvoer van de pro ducten. Dat roept om nieuw DIRKSLAND - In het kader van de uitvoering van het gemeentelijk rio- Lr"ngspfan(GRP) worden de komende tijd de nodige rioleringen vervangen in de dorpskern van Dirks land. Het betreft de riole ringen in de Juliana laan, de Paulina van Weellaan en de Tramweg. In september 2007 heeft een eerste bijeenkomst met bewo ners plaatsgevonden. Aan de hand van de tijdens deze bij eenkomst naar voren gebrach te ideeën zijn de plannen ver der uitgewerkt. De definitieve plannen zijn tijdens een twee de bijeenkomst in december 2007 toegelicht. Hieronder een overzicht van de vernieu wingen per straat. Het nieuwe riool komt in het midden van de weg. De rijbaan wordt uitgevoerd in asfalt. De T-splitsing Julianaweg/Paulina van Weellaan wordt geaccentu eerd. Delangs(parkeer)stroken worden uitgevoerd met kunst stof grindtegels met daarin grind. Tussen de langsstroken en de weg komt een goot met daarin afwateringskolken. In de langsstroken komt een infil tratieriool. Aan weerszijden van de weg komen zuilvormige trompetbomen. Het nieuwe riool komt in het midden van de weg. De rij baan wordt uitgevoerd in asfalt. De T-splitsing Julia naweg/Paulina van Weellaan wordt geaccentueerd. Er komt één langs(parkeer)strook aan de noordzijde, uitgevoerd in grijze dubbelklinkers. Tussen de langsstrook en de weg komt een goot met daarin afwate ringskolken. Aan de noord zijde van de weg komen haag- beuken in snoeivorm. Het nieuwe riool komt in het midden van de weg. De rijbaan wordt uitgevoerd in asfalt. Er komt aan de zuidzijde een trot toir, dat wordt uitgevoerd in tegels. Aan weerszijden van de weg komt een goot met daarin afwateringskolken. De plata nen en linden blijven gehand haafd. Het leggen van de nieuwe riolering vindt in etappes plaats, dit om overlast zoveel mogelijk te beperken. De bestaande riolering zal, voor zover dat mogelijk is, worden verwijderd. Dit is echter niet overal mogelijk. In die geval len wordt de riolering volge- schuimd met schuimbeton. De bewoners zullen daar niets van merken. De huisaansluitingen van elke woning zullen tot op de erfafscheiding worden ver vangen. De verwachting is dat in juni a.s. gestart kan worden met de werkzaamheden in genoemde straten. De bewo ners zullen ruim van tevoren door de aannemer worden geïnformeerd. Voorafgaand aan de riolf- ringswerkzaamheden vinden in de drie betreffende straten eveneens werkzaamheden aan kabels en leidingen plaats. In de Tramweg wordt de mid- denspanningskabel vernieuwd en omgelegd. In de Julianaweg en de Paulina van Weellaan worden de laagspanningska- bels vernieuwd. Verder wor den de lagedruk gasleidingen in de drie straten vernieuwd. De waterleiding in de Juliana weg en de Paulina van Weel laan wordt ook vervangen. De lichtmasten worden herschikt, waardoor een aantal ma,s- ten verplaatst en vernieuwd wordt. Met deze werkzaamhe den wordt zo spoedig mogelijk gestart. Voor eventuele vragen kan contact op worden genomen met het taakveld Weg- en Waterbouw van de gemeente Dirksland of met de uitvoerder op het werk. asfalt. Ons inziens zal ver breding van de bestaande wegen niet de oplossing zijn. Er is al vaak gebleken dat net verkeer dan weer op andere plaatsen vast loopt. En nu nebben we het nog niet over: meer lawaai, meer licht, meer blik en bodemvervuiling. Wat Groen Links een beter idee lijkt, is het uitbreiden van bestaande bedrijven (daar is op de informatie avond ook om ge\raagd door de glastuinbouwers van Oude-Tonge). Daardoor is het kleinschalig en gemak kelijker inpasbaar in het landschap. Groen Links blijft de discus sie over Grootschalige Glas tuinbouw kritisch volgen. Namens Groen Linh, T. Meeuwsen OUDDORP - De hele maand april is VVV-kantoor 't Blaeuwe Huus te Ouddorp werk te zien van schilde res Kobie Bos. Het is voor de tweede maal dat ze hier exposeert. Haar werk laat zien het beste omschrijven als Fantasy ofwel magisch realitisch met een spiritueel tintje. Daarnaast is ze ook begonnen met abstract werk: Hiervan zullen ook enkele exemplaren worden ten toongesteld. Ze maakt haar schilderijen met olieverf of acrylverf. Een jaar geleden is ze begonnen om ook haar atelier in Sommelsdijk twee maal per week open te stellen als expositieruimte. Om een zo groot mogelijk publiek te bereiken exposeert ze regel matig buiten de deur. In april dus in Ouddorp en in de maand juni weer bij haar 'vaste stek bij Chantasy in Oude-Tonge. Verder zal ze ook weer van de partij zijn op de Ouddorpse Kunst- en AJnbachtsmarkt die dit jaar voor de derde keer in succes sie wordt gehouden. Dit eve nement staat op de kalender voor zaterdag 28 juni 2008. Kobie werkt ook regelmatig in opdracht. Dat kan dus van alles zijn, bijvoorbeeld een huisdier of een geboorte huis. Het is maar net wat de opdrachtgever wil. Wie meer wil zien of weten kan ook terecht op haar website www. kobiebos.nl. Het atelier 'De Wereld van Kobie Bos' is elke woensdag en zaterdag open, dit met enkele uitzonderin gen. Die uitzonderingen zijn altijd terug te vinden op haar website onder het kopje 'nieuws'. Een bezoek aan het atelier aan Binnenweg 9 in Sommelsdijk is geheel vrijblijvend en verplicht tot niets. En dat geldt natuurlijk ook voor een bezoek aan 't Blaeuwe Huus in Ouddorp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2