Morgen feest bij Slagerij Van Zuidland Voedselbank zamelt levensmiddelen in bij Albert Heijn-supermarkt Oude-Tonge Twee jubilarissen bij EHBO Ouddorp Vervolg verhaal Goederen- inzameling werkgroep Oost-Europa Gratis GFT-compost Districtsavond 16 Opbrengst collecte Grote koor- en samenzang- avond in Tholen Italiaanse weken bij Life Garden Dineren in Dorpshuis Nieuwe-Tonge EIIAt1DEt1.niElJWS PAGINA 12 DINSDAG 1 APRIL 2008 DIRKSLAND - Bij Ambach telijke slagerij Van Zuidland is het deze weken feest. Dub bel feest zelfs. Want Laurens en Janneke van Zuidland zijn 10 jaar slager in Dirks- land. En dat wordt morgen, woensdag, gevierd met leuke aanbiedingen 'gratis proe ven'. Bovendien is Adriaan er ook tien jaar lang slager en daarom trakteert hij morgen; na 16.00 uur is het er heer lijk smullen... En het is ook een halfjaar geleden dat Van Zuidland de nieuwe slagerij aan de Boomvliet betrok, dus alles bij elkaar reden genoeg feestelijk uit te pakken. Ook voor de klanten. Die kunnen drie weken lang hun kassa bonnen inleveren, waarmee ze een helikoptervlucht boven Goeree-Overflakkee kunnen winnen. Uit alle ingeleverde bonnetjes worden acht win nende klanten getrokken die als winnaar van de actie de lucht in mogen! Maar ook aan de kinderen is gedacht. Want zij mogen morgenmid dag om drie uur een ballon bij de winkel oplaten. En de twee ballonnen die het verst weg neerkomen, daarvan winnen de kinderen die ze opgelaten hebben óók een helikopter- vlucht boven Flakkee. Slagerij Van Zuidland is er trots op dat zij nog het predi kaat 'Ambachtelijk' mag dra gen. Een zeer groot deel van het assortiment wordt volgens traditioneel recept gemaakt. Ook hebben ze een eigen wor- stenmakerij, waar onder ande re de bekende Flakkeese worst en grilworst wordt gemaakt. Daarnaast kunt u er ook voor warme en koude schotels en barbecueschalen terecht. Sla gerij Van Zuidland hoopt nog vele jaren in Dirksland hun klanten van dienst te mogen zijn. Op de foto een deel van het enthousiaste slagerijteam. OUDE-TONGE - De voedselbank Goeree- Overflakkee houdt aan staande zaterdag, 5 april, een inzamelingsactie in de Albert Heijn-supermarkt te Oude-Tonge. Het win kelend publiek kan vanaf 8.00 uur, naast de eigen boodschappen, extra levensmiddelen kopen. De voedselbank gebruikt de vooraf geselecteerde artikelen voor het aanvul len van de voorraad. Door Kees van Rixoort In december 2006 startte de eilandelijke voedselbank met vier cliënten. Nu, bijna ander half jaar later, voorzien de vrijwiUigers 25 adressen (indi viduen en gezinnen) wekelijks van een voedselpakket. "We merken nog steeds dat er een bepaalde schroom is om zich aan te melden. Ook zien we dat de bekendheid van de voedsel bank op Goeree-Overflakkee nog te wensen overlaat", aldus het bestuur van de voedsel bank. "Wat we ook merken is dat er zeer veel dankbaarheid is bij de mensen die wel gebruik maken van de voedselbank. Dat geeft zeer veel voldoening bij de vrij willigers. Het afgelopen jaar zijn er ook weer 'klanten' afge vallen omdat hun situatie dus danig was verbeterd dat ze niet meer in aanmerking kwamen voor een pakket. Het is mooi om te zien datje mensen hebt weten te helpen in moeilijke tijden en dat ze daarna zonder ons weer verder kunnen." De cliënten van de voedselbank wonen verspreid over het hele eiland. Elke week zijn meerdere vrij willigers druk in de weer om de pakketten op vrijdagmor gen te kunnen overhandigen. Het gaat om werkzaamheden als: het ophalen van groente, fruit, brood en andere verspro ducten bij leveranciers op het hele eiland, het benaderen van potentiële nieuwe leveranciers, het ophalen van basispakketten in Spijkenisse, het samenstel len van pakketten op donder dagavond, het uitgeven van de pakketten op de afhaalpunten en het bezorgen van pakketten bij cliënten die niet in staat zijn deze zelf op te halen. Algemeen coördinator van de organisatie is Jan van de Sluijs, die onlangs Dirk van der Voort opvolgde. Van der Voort, vanaf het begin betrokken bij de voedselbank, is gestopt in verband met zijn verhuizing naar Zwolle. Zijn opvolger als voorzitter is Nel Bevelander, die ook coördina tor vrijwilligers is. De voedselbank draait op spon sorgeld van kerken, bedrijven en particulieren. De gemeente Middelharnis heeft het afge lopen jaar bijgedragen aan de verzekeringspremie voor de vrijwilligers. Careyn Goeree-Overflakkee stelt op donderdag een auto ter beschikking om de basis pakketten in Spijkenisse op te halen. Dat betekent een forse besparing op de reiskosten, de grootste kostenpost van de voedselbank. Zaterdag 5 april, in Oude-Ton ge, attenderen vrijwilligers het winkelend publiek bij Albert Heijn op het werk van de voed selbank en op de inzamelings actie. Meedoen is uiteraard vrijblijvend. Men kan geselec teerde artikelen bij de kassa afrekenen en daarna inleveren bij de vrijwilligers van de voed selbank. Het gaat bijvoorbeeld om koffie, thee, rijst, macaroni, soep, suiker en broodbeleg. Deze artikelen staan, duidelijk gemarkeerd, in een apart rek. Ze worden gebruikt om nood- voedselpakketten samen te stellen. Deze zijn bedoeld voor mensen die niets meer in huis hebben, maar nog niet in aan merking komen voor een weke lijks pakket omdat hun aan vraag nog moet worden goed gekeurd. Daarnaast gebruikt de voedselbank de ingezamelde waren om de basispakketten van de voedselbank Spijkenisse aan te vullen. "Regelmatig doet het maat schappelijk werk een beroep op de voedselbank", meldt het bestuur. "Vaak betreft het een MIDDELHARNIS - De werk groep Oost-Europa Middelhar nis is actief in Roemenië in het plaatsje Uioara. Er wordt een iigeunergemeente geholpen door te helpen met het bouwen van een kerkje, dat ondertus sen klaar is maar waar nog een multifunctionele zolderverdie ping in moet worden gerea liseerd. Omdat de zigeuners daar als tweederangs burgers worden beschouwd zijn velen van hen werkloos en krijgen ze bijna geen scholing. Daardoor komt er veel drankmisbruik en misdaad voor Door het geven van onderwijs, maar bovenal door het tot geloof komen is er 'licht' in hun leven gekomen en is het een wonder om te zien hoe radicaal levens verande ren. De werkgroep Oost-Euro pa wil haar broeders en zusters in Roemenië zo goed mogelijk helpen. U kunt daaraan uu steentje bijdragen door goed bruikbare, schone kleding in te leveren. Ook is er behoefte aan dekens, linnengoed en incontinentiemateriaal. Deze goederen kunnen zaterdag 5 april weer worden Ingeleverd aan het adres Industrieweg 17 (tegenover Hernesseroord) te Middelharnis. U kunt ook financieel steunen door een gift over te maken op bankre keningnummer 3420.07.408 ten name van Oost-Europa Werkgroep Middelharnis, o.v.v. Kerkje in Uioara. Wie meer wil weten, kan kijken op website www.oosteuropa-werk- groep.nl. Op zaterdag 12 april wordt de landelijke GFT-compostdag gehouden. De gescheiden inzameling van het GFT-afval wordt ook op Goeree-Over flakkee sinds 1993 met suc ces uitgevoerd. Jaarlijks biedt iedere inwoner op het eiland gemiddeld 140 kilo GFT-afval aan. De AVR en de gemeente besturen zijn blij met dit resul taat en bieden de inwoners, als dank voor hun bijdrage, gratis GFT-compost aan. Composte- ren is 35,00 per ton goed koper dan verbranden. Een goede gescheiden inzameling van het afval zorgt ervoor dat de hoogte van de afvalstoffen heffing beperkt blijft. Het GFT- compost is gratis af te halen bij de Regionale Milieustraat, Johannes Polderseweg 19 te Middelharnis, op maandag t/m vrijdag van 08.30 tot 11.45 uur van en 13.00 tot 16.45 uur, op zaterdag van 09.00 tot 12.15 uur. Let op: deze compost is niet verpakt, u moet dus zelf iets meenemen om het in te vervoeren, bijvoorbeeld een vuilniszak of aanhangwagen. noodsituatie: dat mensen geen eten meer in huis hebben. We maken dan een pakket en leve ren dat nog dezelfde dag af Omdat dit nogal eens voor komt, is onze voorraad aardig geslonken. Daarom houden we de inzamelingsactie in Oude- Tonge." Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Ouddorp van EHBO Nederland, vorige week dinsdag, zijn twee trou we EHBO-leden gehuldigd wegens hun 25-jarig lidmaat schap. Het zijn Bram Westdijk (m.) en Coby van den Berg (r.) die namens EHBO Nederland beide een speldje kregen uitge reikt door Theo van Biert (1.) Foto: Persburo Flakkee Op zaterdag 5 april zal een -H6 districtsavond van het dis trict Flakkee worden gehou den in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente van Dirksland. Deze avond begint om 19.30 uur. Ds. P. Mulder zal spreken over 'Evangelisch of Reformatorisch'. OUDE-TONGE - Het reuma fonds heeft in Goedereede een bedrag van 934,10 opge haald tijdens de jaarlijkse col lecteweek. Gevers en collectan ten worden hartelijk bedankt. Op zaterdag 12 april word er een grote koor- en samen- zangavond gehouden in de Grote Kerk te Tholen. Mede werking wordt verleend door mannenkoor 'de Urker zan gers' o.l.v. Jacob Schenk, het Chr. gemengd Eilandenkoor en jongerenkoor 'Matthanja' o.l.v. Peter Wildeman die bei de als één groot samengesteld koor zullen zingen, Joost van Belzen, Peter Wildeman en Jacob Schenk (orgel en piano). Toegangskaarten zijn te koop bij Boekhandel Oostdijk te Tholen en bij Mission Music, tel. 0187-603510, e-mail mis- sionmusic(a)solcon.nl. De toe gangsprijs voor volwassenen bedraagt 8, voor kinderen t/m 12 jaar 4. Het concert begint om 19.30 uur, de kerk deuren gaan open om 18.45 uur. Doel van dit concert is het werk te steunen van Stichting 'In de Rechte Straat'. DIRKSLAND - Van 31 maart t/m 12 april a.s. zijn er de Italiaanse weken bij tuincentrum Life Garden. Italiaanse plan ten zijn de laatste jaren gegroeid in populariteit. De planten geven een heerlijke mediterrane sfeer aan tuin of terras. Naast een uitgebreide presentatie van de mooi ste mediterrane plajiten biedt Life Garden la- liaanse keukenkruiden en keukenproducten tcsls dressings, tapenade* en pesto. Een llaliaanst: sfeet creëert u gemakkelijk zelf. Winter harde tuinpalmen zoals de Trachycarpus fortune! of de Chamaerops humilis geven direct een Zuid-Europese uitstraling. Ook de groen- blijvende Ligustrum in een mooie pot geeft door zijn mooie bolvorm een bijzon dere stijl aan tuin of terras. Maar ook geur en kleur mogen niet ontbreken. Neem bijvoorbeeld de Toscaanse jasmijn. Deze groenblijvende sterke klimplant bloeit met kleine witte bloemen die bovendien heerlijk ruiken. En een Citrusboompje vol met oranje vruchten geeft frisse mediterrane kleur. Verse kruiden kenmerken de Italiaanse keuken. Life Garden heeft vele soorten Italiaanse kruiden in ver schillende potmaten waaron der rozemarijn, tijm, rode en groene basilicum. Op zaterdag 5 april is er daarom in elke Life Gar den vestiging een Italiaanse proeverij. De klant kan gra tis ontdekken hoe heerlijk de Italiaanse keuken is. Alle Italiaanse keukenproducten zijn ambachtelijk bereid met In het Dorpshuis te Nieuwe Tonge organiseert stichting Companen maandelijks een groepsmaaltijd voor senioren. De maaltijden worden aange boden in combinatie met een bingo. De eerstvolgende maal tijd is op 17 april. Op het menu r.aan Er\vtensoep en Dikke Riïst met boter en suiker. Deel- r.ïme staat open voor senioren ar. Nieuwe Tonge en Stad aan Haringvliet. Deelname aan •-- ..-..iltljd kost 8 per per- \anaf twee uur is i:\\ en om 14.30 uur .i". Drogramma, waarna :-■. ,.ur de maaltijd wordt ccierveerd. Bij de activiteit wordt gezorgd \oor koffie, thee en een drankje. De mede werkers van Ons Dorpshuis verzorgen een bingo. Opge ven is noodzakelijk en kan tot uiterlijk vrijdag 11 april bij Saar Bruggeman, tel. 651925, bij voorkeur tussen 18.00 en 19.00 uur. Er is een maximum van 36 deelnemers. De geza menlijke maaltijd is een samen werkingsproject waarin Ons Dorpshuis en Companen zich inzetten om in de dorpskernen een aantrekkelijke ontmoe tingsactiviteit voor senioren op te zetten. De organisatie berust bij stichting Companen. verse kruiden, specerijen en weinig zout. Bij aankoop van Italiaanse keukenkruiden of keuken producten ontvangt u tijdens de Italiaanse weken een gra tis een receptenkaartje met drie gemakkelijk te bereiden recepten. Kijk voor de openingstijden van de dichtstbijzijnde Life Garden-vestiging op website www.lifeandgarden.com. ■73- Maar het is geen arbeider, want hij heeft geen houw in zijn handen. Fransje kent de vreemdeling niet, en dus komt hij slechts aarzelend dich terbij. Om zich een houding te geven zegt hij tegen Bram: Kiek es wat 'n moaie blommen a'k evonnen ae! Zonder op te houden met wieden zegt Bram: Dat bin vergeetmenietjes. Die neem je zeker mee naer uus voe moeder? Fransje knikt. Maar dan zegt vader: Allee, Fransje, zei es goeiendag tegen den baes. Zo dus die vreemde man is de boer waar vader en de jongens voor wer ken. Verlegen voldoet Fransje aan vaders opdracht en zegt. Dag baes. De boer antwoordt: Zoa, kammeraad. Kom je je vader en broers peen elpen wien? Dat maakt hem nog meer ver legen, en hij vraagt zich af of de baas dat werkelijk van hem verwacht. Hij krijgt een kleur en kijkt even in het olijke gezicht van de boer. Dan zegt hij: Dae is gin ouwe voe mien! Daar moet de boer om lachen, en nu begrijpt Fransje dat die het maar als een grapje bedoeld heeft. Als bewijs van toenadering laat hij zijn vergeet menietjes aan de boer zien. Maar nu vat die hem verkeerd op en denkt dat Fransje ze hem aanbiedt. Hij zegt: ja, die wil ik wè aen, voe de vrouwe, wan die ouwt zövee van blommen. Mae weet je wat, die mos jie dan zelf mae an der geven, bedièmend. Mae ik mö ièst gaen kieken of atter gin pillik in de fuken zit. Messchien zou jie me dae we even mie kunnen elpen. Fransje kijkt de man vragend aan. Hij begrijpt niet waar die het over heeft daar de woorden pillik en fuken hem totaal onbekend zijn. Eine helpt hem uit de droom en zegt dat de baas vis netten in het Hontenissegat gezet heeft, en die gaat hij zo nu en dan lichten in zijn platte schuit. En nu mag hij, Fransje, hem daar mee gaan helpen. De boer heeft ondertussen enkele woorden met vader gewisseld, en als Fransje nog steeds vragend naar vader kijkt, zegt deze: ja, dat mag je wè. Mae zü je ièl verzichtig wezen en stille zitten in de boat? En goed nae den baes luusteren? Dakent kommen oans verbie d'oeve, amme naer uus gaen. Dan kü je zoa mie oans mee gaen. Fransje weet niet goed hoe hij het heeft. Wat een onverwachte verras singen vallen hem toch te beurt van morgen. Wat zal hij nu een hoop te vertellen hebben tegen de buurkin- deren! Maar op het ogenbhk weet hij nog niet wat hij hen moet vertellen, behalve over het paardrijden dan. want het is hem nog steeds niet hele maal duidelijk wat dat nieuwe avon tuur inhoudt. Gelukkig hoeft hij niet lang te wachten, want de boer zegt: Kwa, Fransje, zumme dan mae es gaen kieken? Fransje volgt hem als een hondje op de voet. De boer loopt eerst naar het einde van het bietenveld, dat daar aan de weide grenst. Dan slaat hij linksaf en volgt de prikkeldraadomheining tot bij het Hontenissegat. De laatste paal staat helemaal in hel water, en daaraan is een platte schuit vastge legd. Het is net een grote langwer pige kist. Over de beide korte einden is een brede plank gespijkerd. Fransje begrijpt dat dit de zitplaatsen zijn. Op de bodem van de schuit ziet hij een paar kisten, een emmer, en nog wat ander gerei staan. Verder is er nog een heel lange, dunne paal, die over de ene zitplaats heenligt en een eind uit de boot steekt. De boer buigt zich voorover en trekt de schuit naar zich toe. Er staat hier geen gras en riet. Alleen zijn er duizenden voetsporen van paardepoten in de zachte grijze klei. Sare en Prins hebben hier zeker staan "drinken. Kom mae es ier, hoort hij de boer zeg gen. Die pakt hem beet en tilt hem in de schuit. Ouw jeneigen mae goed vast an de zitplanke. En stille bluven zitten-, en voeraal nie gaen staen oor! Fransje knikt maar of schudt van nee. Het is jammer dat hij niet wat eigener is met de boer en geen vrij moedigheid, laat staan woorden kan vinden om zijn gevoelens uit te drukken. Gelukkig zegt de man ook niet meer dan nodig is. Toch heeft hij geen onvriendelijk gezicht, en al spoedig voelt Fransje zich meer op zijn gemak. De bos vergeetmenietjes heeft hij zolang op de bodem van de schuit gelegd, onder zijn zitplaats. De boer neemt nu de lange paal ter hand en begint de schuit langzaam en regelmatig van de kant te duwen. Weldra zijn ze midden op het Hon tenissegat. En hoewel Fransje zich nog steeds zo krampachtig vasthoudt dat de bovenkanten van zijn handen er wit van zien, voelt hij toch niet de minste vrees. Die krampachtige houding is veel meer een onbewuste poging om al de nieuwe gewaarwor dingen die hij ondergaat in bedwang te houden, daar het hem ten enen male aan woorden ontbreekt, zelfs in zijn gedachten, om die tot uitdruk king te brengen. Voor hem ligt de lange, gladde waterspiegel, die de hoge blauwe lucht en de sneeuwwitte wolken weerkaatst. Ver naar rechts en links huppelen de groene muren van riet naar de verre dijk met de rijen hoge olmen, en naar de andere kant naar de spoorbaan. En dan herinnert Fransje zich het nare avontuur weer op de lange ijsbaan van verleden win ter. Maar het maakt hem niet bang. Het bevreemdt hem alleen dat dit schone oord er toen zo onheilspellend uit kon zien. Alles ziet er nu zo vredig uit dat het hem onwillekeurig aan het Paradijs doet denken, al kan hij geen verklaring geven waarom, want ook nu is er toch wel gevaar rondom. Al ziet die gladde waterbaan eruit alsof je daar zo maar op zou kunnen lopen. Fransje weet dat dit onmogelijk is. Alleen Jezus kon op het water lopen, en Petrus een keertje. De lucht is vol van het gejubel van leeuweriken. Ergens tussen het riet klinkt het doordringend geroep van waterhoentjes. En een eindje verder vaart een moedereend als een sleep boot met een hele rij eendenkuikens achter zich aan. Fransje zucht. Als de Heere Jezus er nu ook bij was, zou hij Hem kunnen vragen of ze samen eens op dat water konden lopen... De boer boomt de schuit rustig voort. Zijn lange paal kan hier nauwelijks de bodem halen. Telkens als hij de stok ophaalt, borrelt er een wolk van zwarte modder en zilveren bellen naar boven. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 12