A -^ P A pA E a pe A P Vc A P e E f a A f i. 5 e p EP/ A a p E t e y f ^iüt Open brief aan interim burgemeester Heijkoop THmh h w Scheepsarts op reis naar Oost-Indië, cholera, zwaar geschut en ruilverkaveling en: p A A S B L 0 E M H N E T I 0 E S S A V A Z 0 N 0 V 0 U A 0 R A R M E R S R 0 C G R 0 E N T E T R I T U L P W E E W J S R L I T U I N A A (//l«^ eiiaudSI-^iieuws van Oütu /C jAARGETIJDEISr oomkojeugdhoekie@filternet.nl PASEN letter aantal "J^CTH^^ctlkt: boom maan groente narcis ijs nest kip paasbloem lente tros leven tuin licht tulp vocht voorjaar warmer water wei zon Nieuwe editie 'De Ouwe WaereW: Een koffer vol herinneringen Dit is de laatste krant van maart: dat is zeker iets noemenswaard. Het betekent: de oplossingen opsturen. Ik hoop dat het niet lang hoeft te duren. Sommigen wachten soms erg lang. Dan word ik toch wel een beetje bang. Ik vraag me dan vaak af: 'Is het voor de puzzelaars een straff Ze vinden de puzzels toch wel goed? Of moet ik ze weer aanmanen tot spoed?' Lever ze zo snel mogelijk in, dan heeft oom Ko het naar zijn zin. Ingezonden: PAGINA 9 VRIJDAG 28 MAART 2008 Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst vvforden. 4. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 5. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Wie eenjaar geen oplossingen inlevert, verliest zijn/haar punten en begint weer met O punten. Hel graf is dicht. Een steen voor het graf. Wat doen de vrouwen op de vroege paasmorgen f Ze gaan naar hel graf. Eerst denken ze niet aan hel dichte graf Als ze dichtbij komen, denken ze aan de grote steen. Wie zal de steen weghalen? Ze gaan niet terug naar Jeruzalem. Ze halen geen hulp van de discipelen. Ze Lopen door. Dantot hun grote verbazing De steen is weg. Hel graf is open. Wie heeft dat gedaan? God Zelf heeft de steen weggerold. Waarom Omdat hel werk van de Heere Jezus volbracht was. Omdat de .schuld voldaan luas. Omdat God nu laat zien aan Zijn Zoon dat alles goed is. Heb jij ook zo'n steen in je leven? Een steen die voor je hart ligt? Een steen van moeite en verdriet? Een steen van spijt en verdriet over je zonde? Niemand kan die steen weghalen. Dat kun je niet zelf Dat kan een ander niet. Dat kan alleen de Heere Zelf De Heere is machtig om in jouw hart te komen. Ook ah je hart op slot zit voor Hem. Ook als je hart zxuart is van de zonde. Bid het maar mee: 'Kom in mijn hart, kom in mijn hart, o, kom in mijn hart, Heer' Jezus!' Deze week plaats ik nog een puzzel over het paas feest van Maayke Bos (Ooltgensplaat). Hiernaast zie je veel let ters. Hoeveel keer zie je elke letter? Schrijf nu ook de letters in de goede volgorde op. Vooraan de letter die je het meest ziet en achter aan de letter die je het minste ziet. je krijgt dan het woord Bij deze puzzel moet ik twee antwoorden hebben: Hoeveel keer zie je elke letter? Welk woord kun je van de letters maken? Adriaan Knuist (Sommelsdijk) Volgens mij lees jij erg graag; voor je verjaardag kreeg je ook boeken. Je kunt voor de bon ook een CD of iets dergelijks kopen. Natuurlijk kun je de bon ook even laten lig gen. Ik hoor vanzelf wel watje gekocht hebt. Jacoline Tknis (Goedereede) In Barcelona was het in de voorjaarsvakantie veel warmer dan hier: de eer ste dag was het best wel warm (geen 30 graden, maar zo rond de 23 gra den), de tweede en derde dag was het rond de 21 graden. Jullie konden nu lekker veel bekijken. Gelukkig dat het niet regende. Vind je vlie gen leuk? Of vind je het toch een beetje griezelig? Gezellig hoor, samen met je zus in een tweeper- gen in het leven belang rijk. Probeer gewoon elke week de puzzels te maken. Je hebt altijd een maand de tijd om de oplossingen in te leveren. Dat moet meestal voldoende zijn. Ik vind het erg fijn dat je nu de oplossingen weer hebt opgestuurd. Nu proberen vol te houden! Lieven Jan Westerbeke (Middelharnis) Nou dat vind ik nog eens knap: een acht voor een spreekbeurt over aardap pelen. Ik weet niet zoveel van aardappelen af. Kun je misschien in een brief mij er iets meer over ver- soonskamer in een hotel. Anja Herweijer (Dirksland) Soms zijn er andere din- Willianne Mans (Ooltgensplaat) maakte een streeppuzzel voor deze tijd \an het jaar. Welke zin kun je maken van de letters die overblijven? Streep de volgende woorden door: De Ouwe Waerelt is al weer toe aan de achtste jaargang. Het nieuwste nummer van het his torisch tijdschrift voor Goeree-Overflakkee is veelzijdig en bevat arti kelen over onder meer de ruilverkavelingen op het eiland, de cholera-epi- demie van 1866, Middel harnis tijdens de Tach tigjarige Oorlog en een reisverslag naar 'de Oost' van een scheepsarts uit Ooltgensplaat. De nieuwe Ouwe Waerelt is zojuist van de persen gerold en wordt spoedig verspreid. Jullie moeten de rebus in de koffer oplossen. Je weet dan ook gelijk het antwoord op vraag 4. 1. Hoe beetje? Martijn Melissant. 2. In welke plaats woon je? Ouddorp. 3. Wat heb je in de vakantie gedaan (bijv. thuis, tijdens een logeerpartij, tijdens een dagje uil of op de vakantie ergens anders)? We zijn in Mierlo op een leuk park geweest. Ver der gingen we ergens naar toe waar veel rid ders waren. We zijn naar een dierentuin geweest en ook naar het strand. Ik heb me geen seconde verveeld. 4. Naar welke plaats (en in welk land) ging je op vakan tie of waar ging je een dagje naartoe? Naar (zie rebus). 5. Wat heb je voor bijzondere dingen gezien/gedaan? Ik heb een Romeins rid- dergevecht gezien. 6. Heb je nog iets speciaals meegenomen op vakantie, wal je echt niet kon missen Mijn knuffel. 7. Wat vond je erg fijn om thuis te kunnen laten? De school en mijn huis werk. 8. Wat miste je erg in de vakan tie? Mijn opa's en oma's. 9. Wat vond je erg vervelend in de vakantie? Dat ik geen vis gevangen heb in de visvijver. 10. Wat vond je het leukst/het mooist in de vakantie? De eekhoorntjes en de waterfietsen op het park. Deze keer melden we drie jarige puzzelaars: Corné Stroober (Nieuwe-Tonge) en Jarinda van Splunter (Ouddorp) hopen op 3 april jarig te zijn en Arco Luime (Ouddorp) op 4 april. Alvast een hartelijke felicitatie van alle puzzelaars. '■'-«i'^J _-5r^'?T- Het reisverslag van scheeparts Hubert Willem Ferleman is een herontdekt document uit de jaren 1840-1841. Ferleman vatte de pen op om zijn indruk ken op te schrijven tijdens zijn reis op de Middelburgse Oost- Indiëvaarder De Mercurius. Volgens de schrijver van het artikel. J.M. Hangoor, zou een mooie bewerking en bezorging van het ruim tweehonderd pagina's tellende manuscript een verrijking betekenen voor de geschiedschrijving De rubriek Museumstuk ken staat stil bij een ingelijste brief en twee bijbehorende medailles in het Streekmu seum Goeree-Overflakkee. De brief van de minister van Bin nenlandse Zaken is bestemd voor geneesheer J.D. Pesant te Sommelsdijk, die tijdens de cholera-epidemie van 1866 een onderscheidende rol speelde. De cholera eiste in Nederland 21.000 slachtoffers en ook op Goeree-Overflakkee hield de ziekte huis. In de Ouwe Waerelt is ook een artikel opgenomen over de Tachtigjarige Oorlog in Mid delharnis. Tijdens de oorlog 1568-1648) zijn rond het dorp versterkingen aangelegd, is de waakzaamheid verscherpt en zijn maatregelen getroffen om de vissers uit het dorp te beschermen tegen Duinker kerker kapers. \'oorts het tweede deel van een studie naar het dorps- en polderbestuur^ van Stad aan 't Haringvliet in de zestiende eeuw. De studie, gemaakt aan de hand van keurboeken, gaat vooral in op de diverse fimcties en bestuursorganen en hun verantwoordelijkheden. Het historisch tijdschrift zet het \izier ook op de kop van Goeree, waar de Vierde Engel se Oorlog in 1780 aanleiding was om in rap tempo een aan tal kustbatterijen te realiseren. De zwaarste batterij kwam aan het Flaauwe Werk. bij de Lan- gedijk, en zou de geschiedenis ingaan als de Noorderbatterij of de Westernol. Op Goeree-Overflakkee is door de jaren heen flink wat verka veld. Een overzicht van deze ruilverkavelingen is te vinden in het artikel 'Een eiland op de schop'. Tot slot zoomt de Ouwe Waerelt in de rubriek straat- naamgeving in op de Pastoor van Luenenstraat in Achthui- zen. Wie meer wil weten over de pastoor en zijn beteke nis voor de rooms-katholieke gemeenschap in Achthuizen, doet er goed aan het tijdschrift te lezen. In zijn voorwoord maakt redactievoorzitter Pau Heer schap bekend dat het volgende nummer van de Ouwe Waerelt een themanummer zal zijn over markante vrouwen en vrouwenberoepen op Goeree- Overflakkee. Daarnaast meldt hij dat de redactie een boek in voorbereiding heeft over het Flaauwe Werk. Het boek zal in het najaar verschijnen, ter gelegenheid van de oplevering van de versterkte dijk. De Ouwe Waerelt, een uitgave van Historische Vereniging De Motte, verschijnt driemaal per jaar en kost in de boekhandel 4,50 euro. Leden van De Motte (contributie 15,00 euro per jaar) ontvangen De Ouwe Waerelt gratis. Aanmelden kan via het secretariaat van de verenigi7ig: Moleiibtok 16, 3253 AL Ouddorp, 0187 - 681005 of e-mail secreta- i-g&demolte.nl. Het kassenoffensief, in gang gezet met de Nieuwjaars toe spraak door de interim burge meester Heijkoop, wordt wat drammerig. In een wat onop vallend artikeltje in één van onze huis aan huis bladen, wat achteraf geplaatst, werd onder de noemer werkgelegenheid het kassenplan weer eens opgevoerd. Beste interim burgemeester, u hebt toch op de informa tie avond wel begrepen dat de glastuinbouw alhier enkel buikproductie betreft; werkge- legenheidcijfers van 15 perso nen per 100 hectaren werden genoemd. Beste interim burgemeester, uw wens - ge'inspireerd door uw LTO vriendschap - om hier een glaswand van 7^8 meter te plaatsen doet u ertoe leiden wat opmerkingen te plaatsen bezijden de waarheid. Er is tot nu toe nooit een verzoek geko men van rijk of provincie zoals u beweert. Interim burgemees ter, u wilt dit. Beste interim burgemeester, u die zo begaan bent met al die forenzen, hebt u ooit gevraagd of ze hun baan op willen geven om hier in de kassen te komen werken? Beste interim burgemeester, 400 hectaren kassen vragen echt eeen hoogwaardige klei- grond. Vrijwel alle kassen krij gen een betonvloer met daar op substraatteelt, dus weg 400 hectaren vruchtbare akker bouw c.q. volle grondstuin- bouw, Mede ook een verlies van werkgelegenheid Beste interim burgemeester, zou u niet inzetten op het exploiteren van deze grond, de biologische sector een kans geven? Een sector met veel werkgelegenheid, gezien het arbeidsintensieve karakter. Tevens een mogelijkheid voor verwerkingsbedrijven, zorg- boerderijen, diverse vormen van hulpverlening waarin de dagvuUing c.q. begeleiding op één van deze bedrijven kan plaatsvinden. Uw partijgenoot Verburgh wil deze sector de komende jaren flink uitbrei den. Grijp uw kans! Tevens een sector waarin het meren deel van de ondernemers meer gevoel heeft voor landschap pelijke waarden dan onderne mers uit de glastuinbouw. Beste interim burgemeester, die buikproductie van die 400 hectare moet van het eiland af U begrijpt toch ook wei dat dan de Haringvlietbrug moet wor den verbreed? Alles staat nu al op bepaalde tijden vast met één baan erop en één baan eraf. De forenzen zullen u prijzen. Beste interim burgemeester, zou er niet huis aan huis een enquêteformulier verspreid kunnen worden, met daarin een aantal simpele vragen, vra gen die niet op iedere inwoner van toepassing zijn, maar wie de schoen past trekke hem aan. Vragen zoals: 1. Ziet u een mogelijkheid het werk dat u nu uitoefent op het eiland te doen? 2. Wenst u dat? 3. Ziet u een mogelijkheid hiervoor een eigen bedrijf op Flakkee op te zetten? Wie weet levert dit ook wel banen op voor hoger opgelei den. Dit bespaart u in ieder geval een duur onderzoeks bureau, diverse inspraakavon den, etc. Beste interim burgemeester, nog even de toeristische aan trekkelijkheid van glastuin bouw, ooit door u genoemd. Moet dit serieus genomen worden? Hebt u al eens een vakantie doorgebracht tussen de kassen? Nee toch zeker? U bent hier even te gast. Het kan toch niet zo zijn dat dit de mogelijkheid schept om een deel van Oostflakkee volledig te verzieken? Gaarne uw reactie. Comité Kassen nee Oostflakkee Kaai 8, Ooltgensplaat Tel. 0187-631815

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 9