Delftse studenten bezoeken Kwade Hoek Weer Alzheimer Inloopavond Ongeval op N59 (6) Vergadering WMO- adviesraad Cursus Geestelijke Vorming Opbrengst collecte Lentebingo Ophalen oud papier Herkingen Lezing hardlopen EIUMlOEfl-niEUWS Vluchtelingen en oorlogen Hoe was onze houding tegenover Israël? De rol van Engeland De enige democratie De komst van de antichrist, totdat... Weinig Messias- belijdende Joden Annapolis Ecologie MIDDELHARNIS Alzheimer Inloopavond Goeree-Overflakkee/ Hoekse Waard nodigt belangstellenden uit voor haar eerstvolgen de inloopavond, woens dagavond 2 april a.s., in het Wijkcentrum te Middelharnis, waarbij de heer Baaijens van de gemeente Dirksland hoopt te spreken over het onderwerp 'de Wet Maatschappelijk onder steuning'. f PAGINA 6 VRIJDAG 28 MAART 2008 Israël, een bijzonder volk Leert van de vijgenboom deze gelijkenis: 'Wanneer zijn tak nu teder wordt, en de bladeren uitspruiten, zo weet gij, dat de zomer nabij is...' (Mattheüs 24:32-35 en Lukas 21:29-33). Israël is begonnen naar huis te gaan. De tekenen wijzen heen naar Christus' wederkomst. De Verlosser zal uit Sion komen. Hij zal de goddelooshe- den van Jakob afwenden. Dat zal zijn als de volheid der heidenen gekomen zal zijn. Dan zal gans Israël zalig worden. Dan ontstaat er een leven uit de doden. Wat een dag zal dat zijn, als ook Israël mag zien wie Jezus is. Die dag komt. Zacharia profeteert ervan (Zacharia 12:10-14). En dat zal ook tot zegen voor de heidenen zijn, want er loopt in de Schrift een lijn van God via Israël de wereld in. Eens zullen de volken naar Jeru zalem optrekken om samen met de Joden het Loofhut- tenfeest te vieren (Zacharia 14). De Heere heeft Zijn volk in Israël teruggebracht om het daar te ontmoe ten. Laten we onze liefde voor het Joodse volk tonen, in woord en daad, en ernstig bidden om de voorzegde uitstorting van de Heilige Geest op Israël (o.a. Ezechiël 36:24 e.v.). nacht, vanwege de talloos vele versplinterde ruiten. Voor de schade die was ontstaan, werd aan de Joden ook nog eens een boete van één miljard Duit se Marken opgelegd. Ieder een begon nu in te zien dat de bedoelingen die Hitler in zijn boek 'Mein Kampf' had ver woord, werkelijkheid gingen worden. En juist toen, toen de eerste berichten over Duitse con centratiekampen wereld- kundig werden, werd door Engeland - om de Arabieren gunstig te stemmen - in het beruchte 'Witboek' bepaald dat in vijfjaar tijd niet meer dan 75.000 Joden in Palestina zouden worden toegelaten. Dat werd bekend gemaakt op het moment dat schepen met duizenden Joden, die aan de terreur van Hitler probeerden te ontsnappen, op alle wereld zeeën ronddreven. Vrijwel alle landen hadden hun de deur gewezen. Het gevolg was dat een stroom van immigranten met overvolle gammele sche pen op illegale wijze probeerde Palestina binnen te komen. In het gunstigste geval werden ze teruggestuurd of achter prik keldraad op Cyprus opgeslo ten. Vaak werden hun schepen door de Engelsen tot zinken gebracht. Diep tragisch was de situatie rond 'de Struma'. Dit oude gehavende schip was erin geslaagd om vanuit Duitsland, met aan boord 769 bootvluch telingen die ternauwernood aan het naziregime waren ont komen, de kust van Palestina te bereiken. De Engelsen lieten weten dat het schip zou worden teruggestuurd. Van alle kanten in de wereld kwamen toen de protesten. Joodse verzetstrij ders dreigden met tegenacties. Niets hielp. Uiteindelijk zonk het schip voor de kust van Tur kije. Er was één overlevende. In 1948 werd Israël gedwongen met zijn ongeordende strijd groepen naar wat verouderde wapens te grijpen. Dé Arabische staten die de strijd met Israël hadden aangebonden, hadden de in Israël wonende Arabie ren opgeroepen tijdelijk weg te gaan om de Arabische legers even de ruimte te bieden korte metten met de Joden te maken. Hoogstens twee weken later zouden ze - zo werd gezegd - weer terug kunnen keren. Maar zover is het nooit gekomen. Na enige tijd kreeg Israël tegen alle verwachtingen in zelfs de overhand. De ongelijke strijd eindigde met een wapenstil stand in het voordeel van Isra el. Daardoor is het probleem van de Palestijnse vluchtelingen ontstaan. Een probleem dat dus niet door de Joden maar door de Arabieren zelf geschapen is. Een volk van 600.000 Joden had de aanval van 45.000.000 vijanden weerstaan. Het aan Israël in 1947 toegewezen gebied werd uitgebreid, Egvpte kreeg de Gazastrook, Jordanië de Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem. In 1956 nationaliseerde Nasser het Suezkanaal. Ook blokkeer de hij de straat van Tiran, zodat schepen de haven van Eilat niet meer konden bereiken. Hij zou het Joodse probleem wel even voor eens en voor altijd oplos sen, maar Israël beet van zich af, bezette de Gazastrook en stond binnen de kortste keren via de Sinaïwoestijn aan het Suezkanaal. In 1967 deed Nasser opnieuw van zich spreken. Hij stuurde tanks de Sinaï in en sloot de Golf van Akaba af Gesteund door de Sovjet Unie bezaten de Arabieren een overmacht aan manschappen, tanks en vlieg tuigen. Maar David won van Goliath. Via een gedurfde ver rassingsaanval schakelde Israël in één klap de hele Egyptische luchtmacht uit. Ook Jordanië werd verslagen. Dat land werd gedwongen de Westoever en Arthur Balfo, Bijna twee duizend jaar hebben de Joden onder ons gewoond. Aan de oproep van Paulus om hen tot jaloersheid te verwek ken (Romeinen 11:11) is geen gehoor gegeven. Wel heeft de kerk geprobeerd ze niet geweld tot het christendom te bekeren. "We zullen dus eerst de geslagen breuken hebben te helen door met liefde en gebed in praktijk te brengen waartoe de Bijbel ons oproept: 'Bidt voor de vre de van Jeruzalem!' De verho ring van dat gebed houdt tege lijk een wereldwijde vrede in. De eeuwenlange aanwezig heid van Joden in Duitsland en andere landen - waaronder Nederland - is voor Europa tot zegen geweest. Ze hebben een enorme bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van de weten schap, de kunst en cultuur, de filosofie en inuziek, de econo mie en noem maar op. Daarbij komt nog dat veel Joodse sol daten in de oorlog van 1914- 18 hun leven hebben gegeven voor het land waarin ze leef den. Desondanks broeide er onderhuids onder alle lagen van vooral de Duitse bevolking de zweer van het antisemitisme, met als uiteindelijk gevolg: de grote vernietiging. De Joodse inbreng in de westerse landen is ten gevolge van de holocaust (1933-45) en de terugkeer van Joden naar Israël duidelijk minder geworden. We leven nu in de eindtijd. Ook bij de rol die Engeland met Israël gespeeld heeft zijn heel wat vraagtekens te zetten. Het was de Britse regering die op 2 november 1917 met de Balfour-declaratie kwam, waarbij aan de Joden het recht op een nationaal tehuis in (heel!) Palestina werd toe gekend. In 1920 kreeg Enge land van de Volkenbond het beheer over Palestina met als opdracht een nationaal tehuis voor Joden voor te bereiden. Het was echter juist Engeland dat een uitermate dubieuze rol heeft gespeeld in de periode dat het 't tjeheer over Palestina heeft gevoerd. Op 9 november 1938 vond in Duitsland en Oostenrijk een georganiseerde aanslag op Joodse gebouwen en bedrijven plaats. Synagogen gingen in vlammen op, van Joodse win kels gingen de ruiten aan scher ven, maar liefst 35.000 Joden werden naar concentratiekam pen afgevoerd. Dit gebeuren is de geschiedenis ingegaan onder de naam van Kristall- 1.3 Christus monogram XP. Oost-Jeruzalem aan Israël af te staan. En op Syrië werd de Golanhoogte veroverd. En wat het allerbelangrijkste was: Voor het eerst na bijna 2000 jaar werd Jeruzalem weer de onge deelde hoofdstad van een onaf hankelijk Israël. In 1973, op de allerheiligste dag van het jaar, op Cirote Ver zoendag, vielen Syrië en Egypte Israël binnen. De Joden behaal den ondanks grote verliezen uiteindelijk de overwinning. Israël is er nog steeds. Een wonder dat alleen te begrijpen is met de Bijbel in de hand. Ook de vluchtelingenkampen bestaan nog. Israël is een vrij land. Zijn staatsvorm is een democratie, de enige in het Midden-Oosten. De Arabische landen om Israël heen, zijn dictaturen. Alle politieke partijen van extreem links tot uiterst rechts hebben zitting in het Joodse parlement, de Knesset. Bui tenstaanders hoeven de Joden echt niet te vertellen wat ze doen of laten moeten. Israël zou eens wat minder moeten vertrouwen op 'bondgenoten'. De Bijbel verhaalt overduide lijk wat er terecht gekomen is van verbintenissen van Israël met Egypte, Assur of Babyion. Al die machten keerden zich ten slotte tégen Israël. Israël stelt zijn vertrouwen nog steeds te veel op wapens en op een weloverwogen internationale politiek in plaats van op Israels God Die krachten geeft, van Wie het volk zijn sterkte heeft. We leven nu in de dagen van de Europese Unie. Het ziet ernaar uit dat het Romeinse rijk zich aan het herstellen is. De eco nomische ontwikkelingen, de veiligheidsvraagstukken en de energie- en milieuproblemen vragen een wereldwijde aan pak. Men zoekt vrede, maar er komt geen vrede. De antichrist is in aantocht, een christus in de plaats van en tegen Christus. Je merkt het, je ziet het. De tijd nadert dat heel de wereld zich zal hebben te schikken in het stramien van de antichrist. Hij zal zich open baren als een mens die wetten en tijden verandert. Wie zich daarin niet aanpast, zal niet kunnen kopen en verkopen, zal worden vervolgd, gevangen gezet of gedood. Hij, 'de wette loze', zal tegemoet komen aan de begeerte van een losbandig leven. Hij zal met allerlei ver lokkende middelen de mensen verleiden. Hij zal in de eindtijd zelfs met Israël een verbond sluiten. Na een korte tijd zal hij dat verbond verbreken (Matth. 24:15-22, Daniël 9:26b en 27). Als Israël denkt in vrede te wonen, zal de aanval op het land worden ingezet (Ezechiël 38:1-16), Jeruzalem zal door de heidenen vertreden worden. De naties zullen zich echter aan Israël vertillen, zich deerlijk verwonden (Zacharia 12:2-3). De Bijbel leert ons dat steeds meer rampen en apocalypti sche oordelen de wereld zullen treffen. Die zullen evenwel uit lopen op de komst én de onder gang van de antichrist. De Bij bel geeft aan dat de tijd waarin de antichrist regeert, beperkt is. Hij duurt slechts 1260 dagen, drie en een halfjaar: een tijd, tijden en een halve tijd. Zeven jaar lang zal die antichrist - die de Heere Jezus een gruwel der verwoesting noemt (Mattheüs 24:15, Markus 13:14) - in een tempel zetelen. Maar ineens zal de tijd van de antichrist voorbij zijn. Op het moment van het Goddelijk 'totdat...!' Onderdrukking, moord, wreedheid, honger, ziekte en dood hebben niet het laatste woord. De machten van de duisternis - de wetteloze, de antichrist - zullen worden uit geschakeld en Christus zal Zijn koninkrijk oprichten. Het 'tot dat' staat garant voor het aan breken van een nieuwe tijd voor iedereen, te beginnen met Isra el. Als de ogen van Israël voor de Heere opengaan, breekt de ware vrede aan. De Joden zul len dan een rouwklacht aanhef fen, omdat ze gaan inzien dat Hij degene is die ze doorstoken hebben (Zacharia 12:10-14). Dan zal van Jeruzalem de wet uitgaan, Dan zullen de volke ren de oorlog niet meer leren. Dan zal er ook vrede zijn tussen Joden en Arabieren. Er komt zelfs een heerbaan tussen Assy- rië (Irak) en Egypte. En Israël zal als derde, met Egypte en Assyrië tot een zegen zijn in het midden van de aarde (Jesaja 19:23-25). Dan zal alle knie zich voor Hem buigen en elke tong zal belijden dat Jezus Christus de Heere is. Wat kun je daar naar verlangen. Premier Olmert. Joden die in Jezus als de Mes sias geloven, noemen zich Messiaanse Joden. Door hun landgenoten worden ze veelal als verraders, afvalligen, vijfde colonne beschouwd. Ze houden voor hen op Jood te zijn. Ze zouden naar het kamp van de vijand overgelopen zijn ."Nee", zeggen de Messiasbelijdende Joden, "we voelen ons door het geloof in Jezus Christus nu pas echt Jood". Er wonen momenteel bijna 5,4 miljoen Joden in Israël, min der dan er tussen 1933-45 op bevel van Hider afgeslacht zijn. Er zijn tussen de 5000 en 7000 Messiasbelijdende Joden. Dat is één op de duizend. In de Ver enigde Staten ligt het aantal Messiasbelijdende Joden wat hoger, ongeveer 1%. Door alle eeuwen heen zijn er Joden geweest die in Jezus geloofden. Zij zijn als overblijf sel naar de verkiezing der gena de de eerstelingen van de grote oogst die komen zal, Paulus spreekt van een gedeeltelijke verharding 1. omdat ze wel in God gelo ven, maar een blinde vlek voor Christus hebben en 2. omdat er zo weinig Messias belijdende Joden zijn. Bush, die misgreep in Irak en Afghanistan, wil na een weinig glorieus beleid voor hij aftreedt toch nog geschiedenis maken. Volgens deze optimistische pre sident moet een akkoord in het Midden-Oosten binnen één jaar mogelijk zijn. Israël dreigt daarvan de dupe'te worden. Precies zestigjaar nadat de Ver enigde Naties met 33 stemmen vóór en 13 tegen hadden beslo ten Israël zijn land weer terug ie geven, kwamen op uitnodi ging van Bush niet minder dan 44 staten naar Annapolis (de Verenigde Staten) om aan de zogenaamde Vredesconferentie deel te nemen. Zelfs Syrië, één van de aartsvijanden van Isra el, was vriendelijk uitgenodigd om aanwezig te zijn en het is gegaan. Behalve het kardinale programmapunt: het stichten van een Palestijnse staat, zou nu ook de Golanhoogte nog even aan de agenda kunnen worden toegevoegd. Ook Saoedi-Aia- bië, dat constant heeft gewei gerd Israël te erkennen, was van de partij. En daar zat Olmert als eenling tussen de vertegenwoordigers van 43 Arabische en islamiti sche staten en een president, die nog even wilde scoren. Wie er niet waren? Hamas en Iran! Hamas - de andere helft van de Palestijnen - ziet meer in het belagen van Israël met Qassamraketten en Iran is zich - volgens zijn president - aan het voorbereiden Israël van de kaart te vegen. Het ziet ernaar uit dat Israël straks met de brokken zit. Israël staat Judea, Samaria en Oost-Jeruzalem - voluit Joodse gebieden - af, en de raketaanvallen gaan gewoon door! "Zij maken listig een hei melijke aanslag tegen Uw volk. Zij zeggen: Komt, en laat ons hen uitroeien, dat zij geen volk meer zijn; dat aan de naam van Israël niet meer gedacht wor de" (Psalm 83:4 en 5). Maar met één ding houdt men geen rekening: "De Heere vernietigt de raad van de heidenen; Hij breekt de gedachten der vol ken" (Psalm 33:10). Is Israël in nood, er zal verlossing komen. Hoe dan ook: Israël is een bij zonder volk. vH Kristallnacht 1938. MIDDELHARNIS - Volgende week woensdag 2 april komt de Wmo-adviesraad Goeree- Overflakkee weer tijdens een openbare vergadering bijeen in het gemeentehuis van Middel- harnis. De vergadering begint om 9.00 uur. Tijdens deze ver gadering zullen ondermeer de Visie en het Meerjaren beleids plan Mantelzorg, de Visie en het meerjaren beleidsplan Welzijn en de Notitie exploi tatie en beheer sociaal cultu rele accommodaties van de gemeente Middelharnis wor den besproken. MIDDELHARNIS - Maandag 31 maart is er weer een cursus avond geestelijke vorming. De laatste in dit seizoen. Voor deze avond is ds. W. Meijer uit Yer- seke uitgenodigd. Hij zal een lezing houden met als thema: Christus en het lijden. Ieder een wordt hartelijk uitgeno digd deze avond bij te wonen, die gehouden wordt in vereni gingsgebouw De Hoeksteen aan de Ring te Middelharnis. De aanvang is 19.45 uur, einde omstreeks 21.45 uur. De kos ten voor deze avond zijn 3. Voor meer informatie kunt u terecht bij dhr. A. van Alphen tel. 0187-482197. OOLTGENSPLAAT - Het Reumafonds heeft in Ooltgens- plaat 1.288,98 euro opgehaald tijdens de jaarlijkse collecte week. Gevers en collectanten worden hartelijk bedankt. DIRKSLAND - De Dirks- landse Kleindierenvereniging organiseert maandag 31 maart een Lentebingo in gebouw De Schakel te Dirksland. Er wor den 15 rondes gespeeld en één superronde met als hoofdprijs 50. De eerste ronde is gratis. Kinderen die met hun (groot) ouders meekomen, spelen de hele avond voor 4. De aan vang is om 19.30 uur. In Herkingen wordt morgen, zaterdag 29 iriaart, het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde gemeente. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt u het papier (geen plastic en drankenkartons, e.d.) tij dig en goed gebundeld aan de kant van de weg zetten? GOEDEREEDE - Vorige week bezocht een groep internationale studenten van de TU Delft natuurge bied De Kwade Hoek. Zij werdenontvangenenrond- geleid door medewerkers van Natuurmonumenten, die uitleg gaven over het ontstaan en de specifieke natuur van dit buiten dijks gelegen gebied. De vijfentwintig deelnemers studeren Civiele Techniek met als afstudeerrichting Waterbouw en Waterma nagement. Zij bevinden zich in de laatste fase van hun studie en volgen de vakken getijdennatuur en biogeomorfologie. De excursie was voor de studen ten een illustratie van onderde len uit het college; de invloed van de zee op buitendijkse natuur en de gevolgen voor flora en fauna. De wandeling vanuit de zeewering tot aan de vloedlijn gaf hen een mooi beeld van alle stadia van landschaps vorming. De Kwade Hoek, een zogenaamde aangroeikust. TU studenten trotsen ii di rh rnliii op de Kwade Hoek. leent zich uitstekend voor dit doel, In heel Noordwest-Euro pa zijn maar enkele gebieden waar zich dit proces voltrekt. De natuurelementen zijn hier zowel de belangrijkste vormge vers als beheerders. Het gebied is door Natuurmonumenten opengesteld voor publiek, zodat dit wilde oerlandschap ook echt te beleven is. De groep en de meegereisde docenten zien terug op een geslaagd veldbezoek. Docente mevrouw Gerda Bolier van de TU Delft: "We hebben een Foto: l^atuuromomimenten compleet verhaal, en ook nog in de Engelse taal, gekregen. De Deltawerken brachten de noodzakelijke veiligheid maar betekenden ook een ingrijpen de verandering in de natuur in het Deltagebied. Het is voor nu en in de toekomst een uitda ging om waterbouw en water management zo te plegen dat zo veel mogelijk belangen gediend worden. Een excursie als deze laat zien wat de meer waarde is van een natuurlijke kust tegenover een rechte saaie asfalt- of betondam. De Kwade Hoek is bij Natuurmonumen ten in goede handen". OUDDORP - Hardlopen wordt steeds populairder. Uit recent onderzoek is gebleken dat ruim 600,000 Nederlanders regelmatig de loopschoenen aantrekken en erop uit gaan. Kees Kooman - schrijver, atle- tiekjournahst, en zelf fanatiek hardloper - geeft in de biblio theek van Ouddorp een spor tieve lezing over'hardlopen en alles wat ermee te maken heeft. De auteurs Gerard Nijboer en Kees Kooman van het boek 'Loop', willen zoveel mogelijk mensen aanzetten tot verstan dig bewegen en gezonde voe ding om fysieke, psychische, medische en psychotherapeu tische redenen. Ze doen dat met overtuigingskracht, vak kennis en belezenheid. Veel lopers trainen in te hoge hart slagzones en beseffen niet dat rustig trainen lonend is. Nut tig is ook het ABC voor begin ners, een programma voor 12 weken, voor een halve en voor een hele marathon. De hoofd stukken over schoenen, hon den, roofvogels, dazen, teken, wespen, bliksem en 'andere gevaren, alternatieve trainings- vormen, voeding en drank zijn van toepassing op vele soorten. De lezing wordt gegeven op donderdag 3 april om 20.00 uur in de bibliotheek te Oud dorp. De deuren gaan open om 19.30 uur De entree bedraagt 6. Bezoekers dienen zich vooraf op te geven. Dat kan telefonisch via nummer 0187- 667744 of via website www. bibliotheekzuidhollandsedelta. nl. De Alzheimer Inloopavond is een trefpunt voor mensen met dementie, hun partners, familieleden, vrienden en hulpverleners. Onder leiding van deskundige gesprekslei ders krijgt men hier voorlich ting over allerlei aspecten van dementie. ledere bijeenkomst staat een onderwerp centraal. De bij eenkomst begint met een interview met een deskundig gastspreker. Dit duurt ongeveer een half uur Na de pauze is er tijd om vragen te stellen en in discus sie te gaan. Er is volop ruimte voor discus sie en het uitwisselen van erva ringen. Door de ongedwongen sfeer kunnen de bezoekers hun problemen in alle openheid naar voren brengen. Ook is er op deze avonden een informa- tietafel aanwezig met boeken, folders, enz. Na afloop kan desgewenst nog iets worden gedronken en met elkaar wor den nagepraat. Het programma duurt van 19.30 tot 21.30 uur; de deu ren gaan open om 19.00 uur. De entree is gratis, evenals het welkomst kopje koffie of thee. U hoeft zich niet vun te voreJi aan te melden. De Alzheimer Inloopavond Goeree-Overflakkee/Hoekse Waard wordt gehouden in Wijkcentrum Middelharnis, Doetinchemsestraat 27 te Mid delharnis. Er is voldoende gelegenheid om te parkeren. Het gebouw is rolstoelvriendelijk en rook vrij. Lijn 135 en 137 van het openbaar vervoer, alsook de bustaxi's 635 en 637 stoppen voor de deur, Kunt u niet komen omdat u iemand moet verzorgen? Bel dan even. Ook voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de secretaris van de Alzheimer afdeling, de heer Cor Besuy- en, tel,: 0187-485344. De Alzheimer Inloopavond te Middelharnis is een activi teit van Alzheimer Nederland, afdeling Goeree-Overflakkee/ Hoekse Waard. Op de N59 tussen Oude- Tonge en Schaapsweg vond vrijdagmiddag rond tien over half één een verkeersongeval plaats waarbij twee personen auto's betrokken waren. Het ongeval ontstond doordat een 83-jarige vrouw uit Capelle aan den IJssel, komend uit de richting Schaapsweg, door nog onbekende oorzaak met haar auto de berm raakte, te heftig tegenstuurde, daardoor op de weghelft voor het tegemoetko mende verkeer terechtkwam en op de naderende auto botste van een 25-jarige inwoner van Nieuwe-Tonge. De brandweer en de traumaheli kwamen ter plaatse voor hulpverlening, maar de slachtoffers zaten niet bekneld. Wel moest de bejaar de vrouw met spoed worden overgebracht naar het EMC te Rotterdam. De 25-jarige man en zijn passagier werden voor onderzoek naar het ziekenhuis in Dirksland gebracht. De N59 is in beide richtingen afgeslo ten geweest voor technisch onderzoek door de politie. (Foto: Hans Villerius)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6