Twee openingen in één week binnen Samaritaan Voedselprijzen lopen op door tekorten Berger Theo Okker en de concurrentie van de KNRM EIIAIIDEtl-ttlEUWS Rommelmarkt De Samaritaan h EIIIVI1DQi.t1lElJW5 Creatief denken Kleinschalig wonen Provincie stopt bibliotheek voorzieningen SP: "Zonde dat succesvolle projecten verdwijnen" Ingezonden: Opbrengst collecte Reumafonds Vervolg van voorpagina: Gesprekken Bergingen PAGINA 2 WOENSDAG 26 MAART 2008 SOMMELSDIJK - Trots zijn ze in verpleeghuis De Samaritaan zeker, met twee openingen in één week, op het gebied van kleinschalig wonen. En daar werd natuurlijk ook de nodige aandacht aan besteed. Bewo ners, personeel en vrijwilligers vierden een feestje. Het managementteam complimenteerde hen met deze suc cessen. In de Samaritaan staat kleinschalig wonen dui delijk op de kaart. Inmiddels heeft men in het verpleeghuis te Sommelsdijk ruim negen maanden ervaring met de kleinschalige opvang van bewoners. Voor de zomer van 2007 werd een kleine huiskamer geopend in gezel lige sferen. In 'Oengs Huus' brengen acht bewoners van de psycho geriatrische afdelingen hier de dag door. Aan de dage lijkse huishoudelijke bezig heden wordt volop aandacht besteed. Met elkaar ontbijt men, kiest het menu en bereidt de maaltijd, de huiskamer wordt schoongemaakt en is er voldoende tijd voor een gezel lig gesprek of er kan in alle rust de krant gelezen worden. Een halve week na de opening van 'Zonneburg' openden Heleen de Jong en Mirjam Nelis (l.) 'Oengs Huus'. Foto: Ham VUlmus De bewoners en het personeel zijn het over één ding volledig eens: dit is een succes. Van het één komt het ander, deze uitdrukking is hier ook werkelijkheid geworden. Want al snel werd in de Samaritaan gepraat over het openen van een t;weede huiskamer. De cre atieve denkers in het verpleeg huis zagen het al voor zich, dit zou prima op een afdeling kimnen! En vorige week vrij dag, 14 maart, was het zover. Mevrouw Sneep, een bezoek ster van deze woongroep, ont hulde het naambord, 'Zonne burg'. In de Zonneburg komt men dagelijks bij elkaar. En dat het daar gezellig is, lijdt geen twijfel. De unitleider van deze afdeling, Nelleke van der Spaan, is dan ook zeer content met dit nieuwe ini tiatief. Natuurlijk moet een ieder nog wel wat wennen, heeft men last gehad van de zogenaamde kinderziektes, maar de Zonneburg hoort er al helemaal bij. Deze huiska mer is gesitueerd op afdeling Rustburg. En nog geen week later, op dinsdag 18 maart, opende men in het verpleeghuis de slaapkamers die horen bij de huiskamer van Oengs Huus. Een logische vervolgstap, want nu kan men in de Sama ritaan ook echt kleinschalig wonen aanbieden. De bewo ners ontvingen een nieuwe slaapgelegenheid, grenzend aan nun gezamenlijke huis kamer. De gasten die deze feeste lijke bijeenkomst bezochten, waren verbaasd over de ruim te. De voormalige ruimtes van de dagbehandeling en de activiteitenbegeleiding heb ben een ware metamorfose ondergaan! Met veel enthou- Met behulp van anderen opent mevrouw Sneep (r.) de nieuwe huiskamer 'Zonneburg'. siasme zijn de slaapkamers en de wooiikamer sfeervol inge richt. De bewoners zullen er zeker van genieten. In haar toespraak gaf mana ger Zorg en Welzijn mevrouw De Jong aandat kleinscha lige projecten zeker een meerwaarde geven aan het woon- en leefklimaat in de Samaritaan. De huiselijke sfeer en het herkenbare dag ritme sluiten dicht aan bij de dementerende bewoner. Aan de andere kant staat ook op de afdelingen de individuele bewoner centraal. Er wordt dagelijks gezocht naar moge- lijkneden om aan te sluiten Dij de mogelijkheden en de bele vingswereld van de bewoner. Ook de andere disciplines, zoals de dagbehandeling en de activiteitenbegeleiding, hebben deze uitgangspunten. Elk met hun eigen specialisa tie. Daarom is het van belang om ook voor hen een goede, passende ruimte binnen het verpleeghuis te creëren. Zo Folo: Hmis ViUenits blijft er werk aan de winkel, ook in De Samaritaan. Het gebouw van het verpleeg huis op Goeree Overflakkee mag dan verouderd zijn, het weerhoudt de personeelsle den er niet van om bij de tijd te blijven en nieuwe projec ten te ontwikkelen én waar te maken. De SP in Zuid-Hol land heeft in een com missievergadering van 19 maart vragen gesteld over de aangekondigde verdwij ning van de bibliobussen en de strandbibliotheek. In diverse gemeenten is er ver ontwaardigd gereageerd op het besluit van (Gedeputeerde Staten om de bibliobus te stop pen. Statenlid Harre van der .Vat (SP): "Dit is zo'n voorbeeld van hoe de provincie taken aan het afstoten is, zonder dat er gekeken wordt naar een alter natief of andere oplossing." In het coalitieakkoord is door PvdA, CDA, VVD en Christe nunie/SGP afgesproken dat zij vanaf 1 januari 2009 gaan stop pen met de bibliobus. De biblio theek is volgens de SP een basis voorziening die er vtxjr iedereen en dus ook in de kleine kernen behoort te zijn. De bibliobus is een goed middel om mensen te bereiken. Van der Nat: "De strandbibliotheek staat ook op de tocht. Terwijl uit onderzoek van de provincie zélf blijkt dat er veelvuldig gebruik van wordt gemaakt. Badgasten zullen het zeker gaan missen." De SP heeft GS opgeroepen om actie te ondernemen en snel in gesprek te gaan met gemeenten en Pro- biblio om tot een gezamenlijke oplossing te komen. Van der Nat wil bestuurders van de gemeenten die gebruik maken van de bibliobus of de strand bibliotheek oproepen om snel actie te ondernemen en ervoor te zorgen dat deze voorziening niet verloren gaat. "Laat de gemeenten dan in ieder geval de verantwoording nemen, nu de provincie de bezoekers laat vallen." Als het in Zuid Eyfopa niet op tijd regent, dan is de opbrengst van de graanoogst de helft van de norm. Als Australië droogte heeft, dan zijn de silo's leeg. Dan is er een toegenomen vraag naar graan en graanproducten vanuit China en India, zowel voor mens als dier. Daar naast komt de biobrandstof aanzetten en onafhankelijk hoe men daar tegenover staat, positief of negatief, die vraag ernaar is er nu en dus zal de prijs oplopen. Wij in de Eurozone voelen dat aan den lijve daar na het gebrui kelijke boodschappen doen er minder overblijft voor andere zaken in de sfeer van luxe en gemak. Wie met een modale buidel of een onder modaal gelegen inkomen zijn boodschappen doet, is de eerste die dat merkt. Uiter aard zullen degenen met een hoog inkomen of een forse uitkering genieten gewoon hun boodschappen kun nen blijven doen in de P.C. Hooftstraat en hun stadstrac- toren a 6,50 euro p/u daar blijven parkeren. Energie, wonen en vervoer slurpen bij modaal en bij onder modaal de resten uit de buidel op. In de Verenigde Staten, met zijn nu lage dollarstand. komen de prijsstijgingen op de wereldmarlct van energie en voedsel harder aan dan in de Eurozone met zijn eboniet harde Euro. Het gevolg is dat we allen zien dat de mensen te weinig overhouden om de maandelijks terugkerende woonlasten te betalen. De repercussies zijn tot in onze economie te voelen en wee als dit overspringt. Hier moeten we alle zeilen bijzet ten om de dagelijkse kosten aan levensonderhoud binnen de perken te houden opdat er genoeg overblijft voor wonen, energie, mobiliteit en ook luxe, want niemand wil een stap terug doen, hoe hard we dat ook verkondigen. De overheid en de politiek ech ter zijn de mening toegedaan dat we nog in 1999 en 2000 leven, toen allerlei plannen gesmeed werden om natte, brakke, natuur te maken. Dat op dat moment cultuurgron den werden ingeleverd was niet zo problematisch daar er ruim voldoende geprodu ceerd werd aan alle voedings middelen die nodig waren. In een razend snel tempo echter is de situatie veran derd en moetje naar huidige omstandighedfen handelen en niet naar hoe het was met overvloed en lage prijzen. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187) 471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 e-mail: g.ven«eii@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vö6r 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). Politieke partijen als PvdA en SP, die willen vasthouden en doorgaan omclat er al tijd en geld in is gestoken, mis sen de elasticiteit van geest om zich aan een gewijzigde wereldbeeld aan te passen. Door deze opstelling wordt er belastinggeld in het water gesmeten, wat neerkomt op geldtekorten elders en in ieder geval geen belasting verlaging voor consumptie verruiming. Wat de voecisel- prjjzen aangaat zal het opof feren van Nederlandse land bouwgrond de schaarste, zij het miniem, doen toenemen en navenant de prijs stijgen. Heel slecht, niet nagedacht in groter verband, maar alleen eigenbelang voorop! Het is dus onzinnig om onder de huidige omstandigheden landbouwgebied in de Zui- derdieppmder te verliezen. Dit hele plan moet de ijs kast in en pas weer op tafel komen als de wereldomstan- digheden er rijp voor zijn. Het argument dat het clan meer kost is onzin, want alles kost naar verhouding van dat bepaald moment, of net nu of over 40 jaar of over 100 jaar wordt uitgevoerd. Zelf cfenk ik dat nieuwe technieken het hele werk sneller en goedko per zullen maken dan nu het geval is. Dr. B. Matricali, Ouddorp .1 OU DE-TON CE - Het reuma fonds heeft in Oude-Tonge een bediag van 1712,24 opge haald tijdens de jaarlijkse col lecteweek. Met dit geld kan het fonds nóg meer onderzoek doen naar behandelmethoden en medicijnen om reuma te bestrijden. Het Reumafonds dankt alle collectanten en comitéleden die hebben meegeholpen tij dens de collecte hiervoor har telijk. SOMMELSDIJK - In ver pleeghuis De Samaritaan zijn de voorbereidingen in volle gang voor de rommelmarkt die daar op zaterdag 29 weer wordt gehouden. De tradi tionele rommelmarkt, die jaarlijks eind maart en eind september in De Samaritaan wordt georganiseerd, is een begrip op Goeree-Overflak kee. Ook nu is alles weer zo goed mogelijk georganiseerd en er is weer voor elk wat wils. Vanaf 9,00 uur staan de deu ren voor iedereen wijd open. Naast 'rommel' biedt de boe kenmarkt ook veel moois en er wordt ook tweedehands kleding aangeboden. Dit alJes voor een lage prijs. Tussen door is er gelegenheid'tot liet drinken van een kopje koffie met iets lekkers erbij, of het nuttigen van een kopje soep. De opbrengst van de rommel markt komt volledig ten goe de aan de bewoners van ver pleeghuis De Samaritaan. De activiteiten die de welzijnszorg organiseert, worden bekostigd uit de opbrengst van de rom melmarkten, dus de kopers steunen meteen een goed doel. De twee hulpverleningsvaartuigen in de haven van Bruinisse: links de Salvor en rechts de Echo. Nu IS deze problematiek niet iets van de afgelopen jaren. In het verleden zijn er door Okker en ook andere bergers al verschillende gesprekken gevoerd met de KNRM en zelfs heeft Theo Okker met een col lega uit Dintelsas een gerech telijke procedure aangespan nen, maar daarin werden de bergers niet in het gelijkge steld. "Er is toen gezegd dat de redders dit volgens hun statu ten niet mochten doen, maar dat de rechter er niks aan kon doen dat ze niet nageleefd werden. Maar ja, wat wil je... rechter bleek achteraf ook lid van de KNRM te zijn", aldus de ontstemde berger. "Vervol gens heeft de KNRM rap de statuten gewijzigd en zo zelf de Carte Blanche geschapen voor hulpverlening aan alle vaartuigen. Ons werd door de KNRM een convenant onder de neus gedrukt waarin stond dat ze van vaartuigen met een lengte van twintig meter of meer af zouden blijven als we het zouden ondertekenen. Waar halen ze het lef vandaan! Zij redden, wij bergen!" Overigens geeft hij aan dat aan het begin van het proces aan hem gevraagd is of hij bezwa ren had dat een van de leden van het Hof lid was van de KNRM. Maar dat had hij niet. Achteraf was het volgens hem toch beter geweest om hier wel bezwaar tegen te maken. Het zijn alleen maar kleine bergers die tegen déze situatie in verweer komen. "De grote bergers, zoals Sinit en Wijs mulier maken zich er niet zo druk over want voor hen is er aan dit kleine werk niet veel te verdienen. Maar voor ons is het van levensbelang". Tijdens het gesprek bena drukt Theo Okker dat hij niets tegen de 'jongens' van de KNRM heeft. "Zij doen goed werk, maar ze moeten zich wel alléén houden aan de hulpverlening aan mensen in nood. Als op een mooie zon dagochtend, zonder wind er een motorbootje zonder ben zine zit en de KNRM hieraan hulp verleent, noem ik dit geen mensen in nood". Natuurlijk heeft Theo Okker ook regelmatig gesprekken gevoerd met de KNRM Goe- dereede, maar dat heeft niet tot resultaat geleid. "Voorzit ter Cees Sinke zegt dan wel: je laat mijn jongens wel met rust', maar daar heb ik niets De berger heeft al veel klus sen langs en op het water uit gevoerd, en daartussen zaten soms ook heel lastige karweien. Als voorbeeld noemt Okker de berging van het piratenzend- schip Miamigo op zee, maar ook het bergen van een jacht, enkele jaren geleden, dat nabij Herkingen was vastgelopen in een vliegende storm. "Ik stond gereed om naar de kerk te gaan en toen kwam er een alarm. Vanaf Bruinisse zijn we toen met een nog meer toene mende wind vertrokken. Nie mand kon er naar toe - ook de KNRM niet. Bij het schip waaide het zelfs windkracht 12. De Grevelingensluis belde zelfs nog waar we zaten, want ze waren ons 'kwijt'... We heb ben de enige opvarende kun nen redden; later hebben we het jacht geborgen. Dat zijn mooie dingen. Zonder ons had deze mens niet meer geleefd". Dergelijke acties zullen voor hem wellicht tot het verleden gaan behoren omdat de kos ten voor het bedrijf niet meer zijn op te brengen. De KNRM maakt natuurlijk ook kosten, maar door hun fondsenwerving kunnen zij zich volgens Okker heel goed bedruipen. "Ik kan niet langs bejaardenhuizen met een dia- voorstelling om die mensen Foto: Adri van der Laan maar over te halen om een deel van hun erfenis te schen ken...", aldus Okker. Hij doelt hiermee op de vele legaten die de KNRM verkrijgt. En volgens hem zijn ook de ver zekeringsmaatschappijen niet rauwig om de bergingsacti viteiten van de KNRM. "De jachteigenaren zien de KNRM als extra verzekeringsmaat schappij en bij de berging van een schip door hen behoeft er door de verzekeraars geen bergingspremie te worden betaald", aldus Theo Okker, die verklaart niet haatdragend te zijn, "maar alleen maar een eerlijke boterham wil verdie nen". Verderop in deze krant een reactie van de KNRM.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 4