verzadigd.f Lege Kerk diensten Passie en Pasen Opfriscursus Verkeersregels tekens en Kinderkleding- verkoop EIIAriDEtl-niEUWS Ds. J. Westerink spreekt voor CGV Schriftelijke Bijbel cursussen Cultureel Ontbijt Open Dag Cursus Theologische Vorming Oud papier Nieuwe-Tonge EllAtlDot-niEUWS Jezus sterft Opstanding Emmaüs De vrucht van Pasen Drs. R.F. Naftaniël in Ëmmaüskerk Zondag 23 maart 2008 Eerste Paasdag Maandag 24 maart 2008 Tweede Paasdag PAGINA 2 VRIJDAG 21 MAART 2008 Ethiek leven Een bekend gezegde luidt: Iedereen wil oud worden, maar niemand wil oud zijn. Toch komen er steeds meer ouderen en steeds meer mensen die gedurende een langere periode in hun leven 'oud' zullen zijn. Het is dan ook goed dat over de ouder dom wordt nagedacht. Aan de bezinning op het leven in de laatste levensfasen heeft de Kampener theoloog Frits De Lange en een belang rijke bijdrage geleverd met zijn boek 'De mythe van een voltooid leven'. Ik vermeld enkele gedachten uit dit boek. Een nieuwe fase In hoofdstuk 1 wijst De Lan ge erop dat in onze tijd men sen ook hun laatste levensfase verschillend en op hun eigen manier invullen. Hij spreekt van individualisering van de ouderdom. Ook merkt hij op dat momenteel in de levens loop van mensen een nieuwe fase wordt gesignaleerd. Werd de levensloop tot voor kort ruwweg ingedeeld in drie fasen, kindertijd en jeugd, vol wassenheid en ouderdom, nu spreekt men over vier fasen. Tussen de volwassenheid en de ouderdom is een fase gekomen van 'actieve ouderdom'. Daar in hebben mensen het spitsuur van hun leven van beroepsuit oefening, carrière, huwelijk gezin en eventueel het opvoe den van kinderen, achter de rug. Maar ze zijn nog voldoen de vitaal om te werken en zich op allerlei manieren verdien stelijk te maken. In deze fase willen mensen dingen doen die ze leuk vinden, niet zozeer de dingen die moeten gebeu ren om maatschappelijk te overleven. De laatste levensfase, die van de echte ouderdom, vraagt van mensen het leren omgaan met verlieservaringen en ein digheid. Hiermee komen we op het thema van 'goed oud worden' dat De Lange in het tweede hoofdstuk behandelt. Hij identificeert de waarden die in de derde en vierde levensfase nagestreefd zou den moeten worden. Centraal hierin staat volgens De Lange het individualiteitsideaal. Dit moet overigens niet individu alistisch worden opgevat maar vooral als benadrukking van de waarde van "het individuele zelf dat niet een afgeleide [is] van de relaties waarin de mens staat" (p.59). 'Goed oud wor den' betekent dan de mogelijk heid hebben om zelf optimaal vorm en zin te geven aan de ultieme levensfase. De ethicus noemt de volgende kenmer ken van een dergelijk leven: 1 een vervulhng van natuurlijke behoeften; 2 een gewaardeerd hd van de gemeenschap zijn; 3 zichzelf de wet stellen (in de van morele keuzevrijheid); 4 het leven betekenis geven; 5 de kunst van het redelijke evenwicht. Om deze waarden te kunnen realiseren hebben we deugden nodig. De auteur duidt deugden aan als "door training op orde gebrachte gevoelens en verlangens". Zelfverwerkelijking Het genoemde individua liteitsideaal komt pas echt tot zijn recht als het individu zich ook authentiek kan ontplooien. In hoofdstuk 3 staat dan ook het proces van zelfwording cen traal. Hierbij onderscheidt De Lange tussen een biologische benadering van de menselijke levensloop, waarin de natuur lijke mogelijkheden zich als vanzelf vertonen, en een meer mensvormig model waarin de mens meer als auteur van het eigen leven wordt gezien. Hij meent dat de biologische bena dering te weinig ruimte laat voor de menselijke vrijheid en activiteit in het worden die men ten diepste al is. De Lan ge kiest dan ook voor de term 'zelfverwerkelijking' in plaats van voor 'zelfontplooiing' om de ontwikkeling van een mens te typeren (p. 96). Hij bena drukt dat kenmerkend voor de mens is dat hij zich tot zichzelf verhoudt, met zijn eigen moge lijkheden en beperkingen en de omstandigheden waarin hij zich bevindt, omgaat en het leven vormgeeft. Deze bena dering helpt hem met een visie te ontwikkelen op 'goed oud worden'. De ethische levensstijl De discussie over het men selijke zelf en de zelfverwerke lijking krijgt een verdieping in hoofdstuk 4. Hierin bespreekt De Lange op basis van wer ken van de 19" eeuwse Deense theoloog S. Kierkegaard twee levensstijlen, de esthetische en de ethische. De estheticus wil genieten van de intensiteit van het moment. Genieten is het levensmotto, hij wil zich geen verledefi en toekomst toe-eigenen maar blijven bij het moment. De zelfwording en de erkenning van de eigen gesitueerde eindigheid wordt ontlopen. De ethicus wil ver antwoordelijkheid nemen voor een verleden en dat integreren in het heden met het oog op de toekomst; hij kiest voor zijn eindigheid en wijdt zich toe aan concrete mensen, taken, doelen en idealen. De ethicus kiest voor het vervullen van zijn roeping die volgens Kier kegaard ten diepste van Gods wege tot de mens komt. We zagen dat menszijn zich kenmerkt door de bewuste verhouding tot zichzelf en het eigen leven. De ethicus stelt zich verantwoordelijk voor dat eigen leven. Maar Kierke gaard weet dat we dat uitein delijk niet zelf kunnen, maar daarvoor moeten geloven, dit wil zeggen leven vanuit de roeping van God waarin onze diepste waarde en bestemming ligt. 'Goed oud worden' bete kent in termen van dit hoofd stuk dan ook dat de mens blijft werken aan zichzelf, niet in een zelfgenoegzame isolatie of in het 'grote genieten', maar juist in ethisch engagement in zijn onze concrete situatie. Beslis send daarbij is overigens niet het meetbare resultaat maar de intentie en de intensiteit waar mee we ons toewijden aan onze concrete idealen en levensta ken. De Lange laat zien dat toewijding nauw verbonden is met de ethische levensstijl. Een thema dat hij dan aan snijdt is de onderlinge verhou ding tussen de diverse gene raties. Uitvoerig gaat hij in op het begrip generativiteit als de houding van verantwoordelijk heid van de huidige generatie voor de komende, zowel in het krijgen en opvoeden van kinde ren als in de verantwoordelijk heid voor hun levensomstan digheden. Daarnaast is ook de solidariteit van jongeren met de oudere generatie wezenlijk om ervoor te zorgen dat de oude ren een menswaardig ouder dom kunnen hebben. Hij tracht hiervan een morele fundering te geven met behulp van de wet van de graankorrel (Johannes 12,14), die algemeen geformu leerd stelt dat een mens eerst zichzelf moet verliezen om vruchtbaar te worden. Evaluatie Het hier besproken boek biedt een waardevolle bij drage aan de bezinning op een onderwerp waarover nog niet zo veel literatuur bestaat omdat het deels om een nieuw verschijnsel gaat. De inhoud is niet overal makkelijk, wel Prof. dr- Henk Jochemsen inhoudrijk. Voor mensen die zich op de ouderdom bezinnen of zich daarmee beleidsmatig bezighouden een aanrader. Hoewel De Lange tamelijk aan het begin van zijn boek ^egt dat hij vanuit de protes- tants-christelijke traditie werkt, komt in dit boek niet expliciet een bijbels-theologisch per spectief aan bod. In de eer ste helft van zijn boek lijkt hij wat kritiekloos aan te sluiten bij hedendaagse waarden van autonomie, zelfverwerkelijking en authenticiteit. Later worden die waarden gerelativeerd en krijgen ze meer diepgang en worden ze ook van hun egoïs tische en narcistische trekken ontdaan. Vooral in het hoofd stuk over Kierkegaard. Duide lijk is dat hij in gesprek wil met de samenleving in bredere zin en daarvoor dan ook accepta bel wil blijven. Ik denk dat hij erin slaagt wezenlijke noties op een breed aanvaardbare wijze aan de orde te stellen. Tege lijkertijd houdt dit boek een (gematigd) optimistische toon die meer humanistisch dan protestants-christelijk aandoet. Dat ouderdom en aftakeling tekenen zijn van de dood en dat de dood hoe dan ook altijd het element van vijandschap en oordeel kent en van eeuwige betekenis is, komt in dit boek niet aan de orde. Evenmin als de gedachte dat de late ouder dom niet alleen een periode kan zijn van toegroeien naar het einde, maar ook van toe groeien naar een nieuw begin. Hier zou een klassiek gerefor meerde theologie deels ande re, deels aanvullende accenten plaatsen. N.a.v.: Frits de Lange. De mythe van het voltooide leven. Over de oude dag van morgen. Meinema, Zoe- termeer (2007), 200 pagina's, €16,50. De Libellen-serie. Zegt het u iets? Nee, niet het dames blad dat elke week weer in de schappen te vinden is, samen met Margriet en Story en wat al niet. De Libellen-serie is ooit een serie boekjes geweest waarvan er in totaal wel zo'n 400 zijn verschenen. Inmid dels buit van verzamelaars. In 1934 begon uitgeverij Bosch Keuning te Baarn ermee. Begin 1940 verschenen de laatste deeltjes van de serie. Tal van onderwerpen kwamen erin aan de orde. Maar vooral de bundeltjes met gedichten vallen op. Nummer 223 heette Van Passie tot Paschen. Lijdens- en opstan dingsverzen van Nederlandsche dichters. Uit dat inmiddels vergeelde boekje neem ik een gedicht van Jo Kalmijn-Spie renburg over. De glans van uwe oogen is gedoofd. Gij buigt in opperst lijden 't heilig hoofd. De armen, die Gij teeder hadt gestrekt. Zijn wreed gespalkt en gruwlijk uitgerekt. De handen, die Gij zeeg'nend hadt gebeurd. Zijn fel doorspijkerd en met bloed Uw hart, dat schreide om der men- schen nood, Is nu verstild, gebroken in den dood. O Jezus, voor wie boos en schuldig zijn Draagt Gij geduldig deze bitt're pijn. Gij wilt zelfs wezen tot een toeverlaat. Die U nog hoonen in 't verwond gelaat. In hetzelfde boekje is een paas- gedicht opgenomen van W.A.P, Smit. Van hem is ooit een prachtig boek verschenen over de dichter Revius. Maar ook hijzelf publiceerde enkele bun dels gedichten. Onder meer zijn Feesten van 't jaar. Paschen Ik dacht aan 't lied, dat eenmaal In donkere catacomben klonk En juichend zijn gelooven riep. Waardoor de dood tot niets verzonk: "De Heer is waarlijk opgestaan! Geopend is door hem de poort Waardoor wij in de glorie gaan Van die gelooven in Zijn woord! De dag was donker van gevaar En leven zwaar door doods gewicht - Nu is de naam van leven waar. Want dood geeft levens vergezicht! In Christus, broeders, aarzelt niet. Waar hij onszelf is voorgegaan! Wij volgen met ons levenslied: De Heer is waarlijk opgestaan!" Coosje van Campen is een dichteres van heden. Zij is een schrijfster van het eenvoudige christelijke vers. Diverse bun dels verschenen er. Onlangs kwam een verzamelbundeltje uit: De vreugde tegemoet. Woor den van troost en bemoediging. [Uitgeverij Frits Hardeman, Ede]. Daaraan ontleen ik het onderstaande. Zoals een bol diep in de grond geborgen, met sneeuw en ijzel overdekt, tot leven komt in vroege voorjaarsmorgen, door warme zonneschijn gewekt, zo slapen wij, na 't sterven, in de aarde, door God zorgvuldig toegedekt, tot straks door Hem wat Hij zo trouw bewaarde in volle bloei wordt opgewekt. Met de gedichten van Jaap Zijlstra komen we in een wat andere sfeer. Ze zijn heel wat minder toegankelijk dan ver zen als het bovenstaande. Maar wanneer hun boodschap zich ontsluiten laat, leveren ze aan diepte ongetwijfeld meer op. Vorig jaar verscheen de bun del Het ontbrekende. Gedichten. [Uitgeverij Kok te Kampen]. Ik neem een enkel gedicht er uit over. Met een stuk brood in je handen, beter kun je niet bidden, uit onze ogen verdwenen is hij, niet uit ons midden. Woord voor woord intrek nemend, een gastmaal, zoveel is zeker, brood van brood afgebroken is hij, vuur in de beker. Gaandeweg laat hij getekend ons achter, hem om te delen, druivenbloed, taal om te drinken is hij, tafel van velen. Van weer een ander karakter is de bundel die ik onlangs uit vriendenhand kreeg. Van de dichter zelf namelijk. Gepubli ceerd onder pseudoniem en ver spreid in kleine kring. Het is een min of meer vrije berijming van de Heidelbergse Catechismus. De enige troost. Onze Heidelbergse Catechismus in 150 sonnetten. De auteur noemt zich, met een verwijzing naar zijn dagelijkse naam, Robert Vrijheer. [Uitgeverij RDU, Boskoop]. Ik geef de ver dichting van zondag 17 door. Wat nut ons Christus' opstanding der doden? Dat Hij, Die onze dood eens overwon, ons 't Leven, die gerechtigheid verwon, die juist is naar de eis van Gods geboden als die bestaan kan voor de God der goden; dat, waar Hij 't werk Gods in een hart begon, daarover eenmaal opgaat als de Zon tot alle schaduwen zijn weggevloden. Eer God verlaat ooit 't werk door Hem begonnen, de kinderen die Hij Zich heeft gewonnen, want die Hij Zelf ten leven heeft al lagen zij ook in hun bloed geronnen, zij zullen eenmaal schitteren als zonnen daar Pasen hun ten eeuwigen leven strekt! J.M.J. Kieviet MIDDELHARNIS - Iedereen moet op een veilige manier kunnen deelnemen aan het verkeer. Om dit te bereiken dienen verkeersdeelnemers op de hoogte te zijn van de gel dende verkeersregels. Toch is niet iedereen daar voldoende mee op de hoogte. De Regio nale Projectgroep Verkeers veiligheid Goeree-Overflakkee en Veilig Verkeer Nederland willen door middel van het organiseren van een cursus Verkeersregels en Verkeerste kens uw kennis op dit gebied opfrissen. De cursus wordt op drie middagen gehouden. Tijdens de eerste middag wordt o.a. aandacht besteed aan voetgangers en fietsers in het verkeer. De tweede mid dag zal het accent meer gelegd worden op automobilisten en tijden de derde middag komen de verschillende belijningen en markeringen die nu al op de wegen zijn aangebracht of die in de toekomst nog zullen wor den aangebracht aan de orde. De cursus wordt gegeven over eenkomstig de CBR normen en vindt plaats op de dinsda gen 22 en 29 april en 6 mei a.s.. aanvang telkens om 13.30 uur Deelname aan de drie midda- genkost 10. De cursus wordt gehouden in het wijkcentrum, Doetichemsestraat 27 Mid- delharnis. Opgeven kan bij de heer I.C. van der Sluijs, tel. 0187-651448, of bij het Wijk centrum, tel. 0187-483366. SOMMELSIJK - Op vrij dag 28 maart a.s. wordt er in gebouw Vita Nova aan de Van Aerssenstraat een kinderkle- dingverkoping gehouden t.b.v. De Schutse, een instelling voor verstandelijk gehandicapten. Verkocht wordt kleding van o.a. de merken Bin-Lino, Claire, Mills, S-Company, Sturdy, Feetje, Topo, Peüpino en Salt&Pepper. Dit alles in de maten 92 t/m 188. De ver koping wordt gehouden van 13.15-16.30 uur. De koffie staat klaar. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eiianden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA IVliddeltiarnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijl<e advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-verkoop: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 e-mail: g.verweij@gebr-dewaai.com REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóör 30 november Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). MIDDELHARNIS - Op don derdag 27 maart a.s. wordt in de Rehobothkerk te Sommels dijk de laatste cursusavond van dit seizoen gehouden voor de Cursus Geestelijke Vorming. Ds. J. Westerink uit Urk houdt dan een lezing over het onderwerp 'Demonische machten'. De aanvang is om 19.45 uur Deelname kost €3 per avond. Alle cursisten en andere belangstellenden zijn hartelijke welkom. Binnenkort gaan de schrifte lijke bijbelcursussen 'Oude- en Nieuwe Testament' en 'De Christelijke Leer' weer van start. In deze cursussen wordt op een eenvoudige manier uit leg gegeven over de boodschap van de bijbel en de geloofsleer. De cursus Oude- en Nieuwe Testament bevat 28 lessen en behandelt o.a. de volgende onderwerpen: de schepping, zonde en genade, de geschie denissen van Abraham, Izak, Jacob, Jozef, het volk Israël en het tien- en tweestammenrijk. In de cursus Nieuwe Testa ment wordt het leven van Jezus beschreven. Centraal staat wie Hij is. Zijn geboorte en doop. Zijn discipelen. Zijn leer en wonderen, enz. Deze cursus is ook digitaal te volgen. De cursus De Christelijke Leer bevat 18 lessen. Hierin wordt de Heidelbergse Catechis mus in z'n geheel behandeld. De lessen zijn niet zo moeilijk en daarom ook geschikt voor mensen die nog niet zo veel van de bijbel en de geloofsleer weten. Beide cursussen worden gra tis verstrekt. De lessen worden nagekeken en per post weer teruggestuurd, tegelijk met de volgende les. Wie interesse heeft, wordt uitgenodigd de cursussen aan te vragen. Dat kan schriftelijk via het adres: Schriftelijke Bijbelcursus, Post- bus35,4413,ZG Krabbendijke. De digitale cursus kan worden aangevraagd via emailadres schriftelijkebijbelcursusCSklik- safe.nl. Zie ook de advertentie elders in deze krant. MIDDELHARNIS - Op zater dag 5 april organiseert Stichting Podium Goeree-Overflakkee voor de vierde maal een Cultu reel Ontbijt in de foyer van Het Diekhuus. Onder het genot van verse broodjes, een gekookt eitje en andere heerlijkheden, zullen CorneUs Visser (Ud Europees Parlement, eerder Wethouder Goedereede), Andrea Stribos (columniste) en Joop Tilbus- scher (kleine zelfstandige) cul tureel worden bevraagd door de gasther Joop Tilbusscher en Hans Lammers. U heeft zelf natuurlijk ook de mogelijkheid tot het stellen van vragen. Heeft u culturele informatie te delen met de ontbijters, neem deze dan mee! Indien u alleen een kop koffie wilt nuttigen, bent u natuurlijk ook van harte wel kom. Deelname aan het ontbijt kost 5, ter plaatse te voldoen. Voor deelname aan het ontbijt dient u zich op te geven bij Het Diekhuus, e-mail receptie® het- diekhuus.nl. tel. 0187-482400. MIDDELHARNIS - Israël is de spil van de wereldpolitiek, wordt er wel eens gezegd. Tevens is het hele Midden-Oos ten een kruitvat dat behoorlijk explosief kan zijn. Wat vandaag daar gebeurt heeft zijn invloed elders, maar is morgen al weer achterhaald. En: hoe meer je je in problematiek verdiept, hoe minder je ervan lijkt te snap pen. Hoe zal er een zicht op vrede komen voor Israël en de volken rondom? De commissie Kerk en Israel van de Ëmma üskerk te Middelharnis is blij te kunnen meedelen dat drs. R.F. Naftaniël daarover komt spreken in Middelharnis. Drs. R.F. Naftaniël is directeur van het CIDI, het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël. Hij is bekend van televi sie, spreekbeurten, congressen en conferenties in binnen- en buitenland. En hij is uitgeno digd om de actuele stand van zaken in het Midden-Oosten te vertellen. Iedereen is welkom in de Ëmmaüskerk, Kon. Juli- anweg 64 te Middelharnis op dinsdag I april 2008, de avond duurt van 19.30-21.30 uur. Zie ook website www.emmauskerk- middelharnis.nl. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur de heer B. van Ittersum, Ontario (Canada) en 18.30 uur ds. H. Lassche. Eben- Haëzer: 9.30 uur ds. H. Las sche en 18.30 uur ds. W. M. van der Linden, Stellendam - Herv. Gem. Locatie mfg Dorpstienden: Goede Vrijdag 21 maart: 19.30 uur kand. M. K. de Wilde Ridderkerk; Eerste Paasdag: 9.45 uur kand. M. K. de Wilde, Rid derkerk en 18.00 uur ds. H. Harkema. - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. A. Boer en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. P. Blok - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J.Sminken 11.15uur Pfr. G. Gericke (Duitstalige dienst). GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.45 uur ds. E. de Mots en 18.30 uur ds. H. G. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok, Monster. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.45 uur ds. A. Belder en 17.00 uur kand. M. K. de Wilde, Ridderkerk - Her steld Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. M. van der Linden en 18.00 uur ds. C. Oorschot. Donderdag 27 maart: 19.00 uur ds. IJ. R. Bijl, Waddinx- veen, op uitnodiging van de mannenvereniging - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur de heer J. Kranendonk. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. R Kor teweg en 18.00 uur kand. N. A. Donselaar, Oosterland - Geref. Kerk 9.30 uur ds. R Baane - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meije- ren en 18.00 uur ds. M. C. van Pelt, Rotterdam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Zieken huis: 14.30 uur de heer A. Dubbeld. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meije- ren en 18.00 uur ds. J. den Hoed, Sliedrecht - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. W van Mourik en 18.0 uur ds. T. W. van Bennekom - Lukas- kapel HDG Goede Vrijdag 21 maart: 19.00 uur ds. T. W. van Bennekom; Eerste Paasdag: 10.15 uur ds. T. W. van Bennekom en 15.30 uur ds. Th. W. H. van der Heijden, zangdienst. Het Jongeland I Het Jeugdland - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Kot, Huizen en 18.30 uur ds. J. Joppe, Sint Maartensdijk - Exodus 06.00 uur Dageraadsdienst in Geref Kerk en 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remon strantse Gem. 10.00 uur ds. J. K Klijnsma - CAMA Gem. 10.00 uur de heer J. W Grievink. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Har kema, openbare geloofsbelijde nis en 18.00 uur ds. W. West land, Ridderkerk-Slikker veer - Geref. Kerk 06.00 uur ds. T. Verduijn en ds. L. J. Lingen (gezamenlijke dienst met Exodusgemeente) en 10.00 uur ds. L. J. Lingen; 17.00 uur geen dienst - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. D. J. van Diggele en 17.00 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht en 18.00 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boeren 18.00 uur ds. P C. Hoek, Sint Annaland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.45 uur zingen Paaslie- deren; 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. L. W. den Boer, Sint Philips- land - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Beréa Gem. 10.00 uur de heer H. Scheermeijer. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uu rds. H. J. Catsburg en 18.00 uu rds. J. H. Lammers, Krim pen a/d IJssel - Geref. Kerk 10.00 uur ds. N. J. A. van Exel en 18.00 uur ds. K. Vogelaar - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.45 uur ds. C. Doorne- weerd en 18.00 uur ds. E. Versluis, Sint Annaland - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. Speelman en 18.00 uur ds. A. W. Estié. OOLTGENSPLMT - Herv. Gem. 9.15 uur Zingen Paas- liederen; 9.30 uur ds. H. G. van der Ziel en 18.00 uur ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. Oorschot, Stellendam en 1430 uur kand. J. Fek- kes, Nijkerk - Geref. Kerk 9.30 uur de heer K. Baas en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. L. Kor- naat, Klundert, Paasviering zondagsschool. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. Locatie mfg Dorpstienden: 9.45 uur kand. P. M. van 't Hof, Sint Annaland - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst - Doops gezinde Gem. 10.00 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.45 uur kand. A. van Kra lingen, Ridderkerk - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. M. van der Linden. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. R Korte weg - Ger. Gem. 10.00 uur ds. R Blok - Ger. Gem. in Ned. 10.00 uur leesdienst. DIRKSLAND- Herv. Gem. 9.00 uur ds. G. Lugthart, m.m.v. Cursum Corda - Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. Schipper. HERKINGEN - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Maas - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur ds. R. W. van Mou rik - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kot, Bors- sele. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 9.00 uur ds. H. Har kema - Ger. Gem. 9.30 uur (H.D.) ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 uur ds. K. Visser. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Goed vree, Arnemuiden - Her steld Herv. Gem. 10.00 uur kand. M. Aleman, Elspeet. OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. de Wit. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger, Waddinxveen. MIDDELHARNIS - Op 29 maart 2008 is het open dag bij de cursus Theologische Vor ming voor Gemeenteleden. De dag wordt gehouden van 9.30-12.30 uur in verenigings gebouw 'De Hoeksteen', Ring 13 te Middelharnis. Bent u nieuwsgierig naar de inhoud van deze cursus? Dan kunt u nu een ochtend meedoen met de huidige cursisten en hen vragen naar hun ervaringen. Er wordt deze dag lesgegeven in de vakken: Dogmatiek door ds. A. Goedvree uit Arnemui den, Ethiek door ds. P Vernooij uit Stolwijk Missiologie door ds. T.W. van Bennekom uit Som melsdijk. Het eerste uur wordt informatie gegeven over de cursus, die drie jaar duurt en om de veertien dagen op zater dagochtend wordt gehouden in verenigingsgebouw De Hoek steen. Het doel van de cursus is vorming en toerusting van gemeenteleden met de Bijbel als richtsnoer. De andere vak ken die op de cursus gegeven worden zijn Oude Testament door ds. C.G. de Jong uit Moor drecht, Nieuwe Testament door ds. H. Harkema uit Middelhar nis, Kerkgeschiedenis door ds. R.W van Mourik uit Som melsdijk en Praktische Theolo gie door ds. Th.W.H. van der Heijden uit Dirksland. Voor meer informatie kunt u kijken op website www.cursustvgmid- delharnis.nl. mailen naar info(5) cursustvgmiddelharnis.nl of bellen naar de cursusleider ds. T.W van Bennekom, tel. 0187- 478202 of 488275 (werk). Morgen, zaterdag 22 maart, wordt vanaf 9.00 uur in Nieu we-Tonge oud papier opge haald voor de Hersteld Her vormde Gemeente. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.30 uur Paasviering zon dagsschool. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. G. van der Ziel, openbare geloofsbelij denis - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur kand. B. D. Bou- man, Poortvliet.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2