Bladmuziek voor orgel van Flakkeese bodem Tevreden maar wel met wat kanttekeningen I EIIAtlDEtl-niEUWS Viering Witte Donderdag Paasviering Christenvrouw EIIAnDQi.rilEIJW5 OUDDORP - In Eilanden-Nieuws van dinsdag was een verslag te lezen van de starthandeling voor de uitvoering van natuurontwikkelingsge bied 't Volgerland. Dit natuurgebied, ten westen van de Groeneweg in Ouddorp is een 'product' van de werkzaamheden van de Landinrichtings commissie Ouddorp-West. Deze commissie werkt al zo'n vijfentwintig jaar aan de herinrichting van het gebied rondom Ouddorp. Twee leden van het eerste uur van de commissie, Jaap van der Wende en Wout Visser, geven een toelichting op het werk van dit orgaan. Tevreden Schrik Waterberging Verschillende belangen Verplaatsingsgebied Ambitus 79 Drie koraalbewerkingen Interessante bundel PAGINA 2 DINSDAG 18 MAART 2008 Landinrichtingscommissie Ouddorp- West Door Adri van der Laan i:.t<SÏ?a*«'' Het werk van de Landin richtingscommissie Ouddorp West nadert de eindstreep, want eind volgend jaar moet het weric zijn afgerond. In de commissie is een aantal nauw betrokkenen bij het gebied vertegenwoordigd, zoals afge vaardigden van de gemeente, provincie, het waterschap, de natuur, de agrariërs en de recreatie. Bij hun werk heb ben ze zich laten bijstaan door verschillende deskundigen uit hun achterban, want bij de herinrichting van een gebied spelen de belangen van vrijwel alle ingezetenen mee en daar om wordt een hoge mate van zorgvuldigheid betracht. Hoewel ze een verschillende achterban vertegenwoordigen in de Landinrichtingscommis sie Ouddorp West kijken vee houder Jaap van der Wende en natuurman Wout Visser tevre den terug op het resultaat van de werkzaamheden binnen de commissie. Als mensen van het eerste uur zijn ze goed op de hoogte van alles wat in de afgelopen 25 jaar in het gebied heeft gespeeld en welke afwegingen er binnen de commissie moesten worden gemaakt. ■.-. Van der Wende geeft aan dat al in 1983, tijdens een vergade ring van het waterschap en de standsorganisaties (nu de land bouworganisatie LTO), al de eerste stappen werden gezet om tot een landinrichting van het gebied rondom Ouddorp te komen. Ruilverkaveling De Stelle was toen in volle gang, maar men besloot de herin richting voor het gebied rond Ouddorp volgens de landin richting te laten plaatsvinden. Van der Wende erkent dat hij liever had gezien dat er ook in Ouddorp een ruilverkave ling zou plaatsvinden, "want ik was helemaal niet zo blij met een herinrichting". Hij bedoelt hiermee dat bij een ruilverka veling de ingezetenen stem recht hebben en dat het dan vooral gaat om een herinrich ting van agrarisch gebied. Een landinrichting is gericht op het totale gebied en hierbij hebben de ingezetenen geen stemrecht. "Het wordt dan ook een beetje van bovenaf gedicteerd". Een landinrichting bleek zéker in het gebied rond Ouddorp hoog nodig te zijn, want vol gens Van der Wende was in die tijd de gemiddelde grootte van de percelen landbouwgrond 0,7 ha. Sommige bedrijven hadden hun 'stikkies land' dan ook ver van elkaar afliggen en andere percelen konden alleen maar via dreven over ander mans grond bereikt worden. Door de overheid werd, tot schrik van de boeren, als opdracht gesteld om in het gebied rondom Ouddorp maar liefst 50% natuur te rea liseren. "Gelukkig hebben we dit terug kunnen brengen tot 25%, zodat er nu 125 ha natuur is gerealiseerd", geeft Van der Wende aan. Volgens hem waren de kansen voor de landbouwers anders maar heel klein geweest. Voor de Landinrichtingscom missie ging veel tijd zitten in het onderhandelen met de grondeigenaren. Vooral in Ouddorp zijn er veel percelen waar families - soms in deeltijd - al generaties lang op hebben gewerkt, waardoor de percelen een emotionele waarde voor de betrokkenen hadden. Het bleek dan ook niet zo gemak kelijk om deze mensen te over tuigen van het nut van een herinrichting. Volgens Jaap van der Wende was er vooral in het begin veel weerstand tegen de plannen. Inmiddels is het 'karwei' bijna geklaard en de natuurontwik keling in het Volgerland is daar een in het oogspringend voor beeld van. Maar het wil niet zeggen dat er in de afgelopen jaren niets zichtbaar is geweest van de werkzaamheden van de commissie. Jaap van der Wen de legt uit dat een aantal jaren terug al, in het kader van de herinrichting, wegverbeterin gen hebben plaatsgevonden, en ook zijn al eerder stukken natuur aangelegd aan de Bout weg en de Zuidweg. Verder werd er met een her verdeling van de gronden begonnen, er werd een 'plan van tijdelijk gebruik' en een 'plan van toedeling gemaakt' waarin met de grondeigena ren werd gekeken hoe een en ander het best gestalte kon worden gegeven. Doordat er nieuwe kavels zijn gevormd is de perceelgrootte van de lan derijen toegenomen en heeft een aantal agrariërs zijn grond 'dichtbij huis' gekregen. Naast het vrijkomen van grond voor natuur moest er ook gebied beschikbaar komen voor waterberging. Langs deze voor;^ieningen kon ook natuur worden gevormd, zoals de Salamanderroute en de Stekel- baarsroute. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contracftarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakeiijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 e-mail: g.verweij@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). De Landinrichtingscommissie moest ook veel keuzes maken. Een voorbeeld hiervan is het natuurgebied 't Volgerland. Jaap van der Wende legt uit dat er voor natuurvorming in dft gebied is gekozen om dat dit het verst gelegen is van 'huiskavels' - agrarische gebie den mét gebouwen. Hij geeft aan dat niet voor dit gebied werd gekozen omdat de land bouwgrond van slechte kwali teit zou zijn, want dat was niet het geval: "De randen waren op sommige plaatsen niet zo goed, maar over het algemeen was de grond goed te gebrui ken". De leden van de Landinrich tingscommissie vertegenwoor digen verschillende belangen. Het kan dan ook niet anders dan dat vooral de vertegen woordigers van de agrariërs en de natuur wel eens lijnrecht tegenover elkaar kwamen te staan. Zowel Wout Visser als Jaap van der Wende ontken nen dit niet, maar ze hechten er wel waarde aan om erop te wijzen dat binnen de commis sie de verstandhouding altijd goed is geweest. Er werd altijd geprobeerd om een oplossing te vinden voor geschillen, want de opdracht van de overheid om ruimte voor de natuur te geven moest natuurlijk uitge- De bloemzaadteelt behoort hj het üiiddorpx landschap. Ook de iMndwnrhtmgscommissie betreurt de teruggang van deze teelt. voerd worden. Beiden zijn wel tevreden over het uiteindelijke resultaat. Maar bij zijn 'tevredenheid' wil Wout Visser wel een kanttekening maken. Het hele proces van de Landinrichting heeft erg lang geduurd en dat had volgens hem "veel sneller gemoeten". Want deze lange tijd heeft in het nadeel van een snelle uit voering van de plannen geleid. Hij legt uit dat in de tussentijd regelmatig is gewisseld van ambtenaren en bestuurders en dat werkte in het nadeel van de snelheid. Als voorbeeld noemt hij de gemeenteraad die in de afgelopen twintig jaar natuur lijk fors van samenstelling is gewisseld, en dan komt het voor dat ook het visie op ruim telijk gebied is veranderd. Zo heeft de gemeenteraad fors op de rem getrapt omdat zij van de veronderstelling uitging dat Natuurmonumenten rond 't Volgerland 'een hek zou plaatsen', zodat niemand er meer in zou kunnen. Volgens Wout Visser is dit nooit aan de orde geweest, maar de dis cussie erover heeft veel tijd in beslag genomen. Verder had hij graag gezien dat het achter ste deel van de Vrijheidsweg zou verdwijnen, zodat er een aaneengesloten natuurgebied zou ontstaan. De gemeente raad heeft hiervoor met succes een procedure gevolgd om de Vrijheidsweg open te houden. Ook heeft Visser wat beden kingen bij de ontwikkelingen van het 'verplaatsingsgebied', een gebied dat ten doel had om kleine recreatiebedrijven binnen het zandwallengebied naar de rand van het gebied. bij het Flaauwe Werk, te trek ken. Volgens Visser is dit niet gelukt en maakt maar één - grote - ondernemer daar gebruik van. Verder zijn zowel Wout Visser als Jaap van der Wende het erover eens dat het jammer is dat de teelt van specifieke Ouddorpse producten binnen het zandwallengebied, zoals sjalotten, en de bloemzaad teelt sterk is teruggelopen. Het steekt hen dat sommigen de schuld hiervan leggen bij de Landinrichtingscommissie, wat volgens de gesprekspart- Foto: Ham Vitlenu\ ners zeker niet het geval is. De oorzaken zouden meer liggen in veranderingen in de markt en het ontbreken van samen werking van de telers. Over enige tijd zal dus een eind komen aan het werk van de Landinrichtingscommis sie Ouddorp-West. De werk zaamheden zullen voor een groot deel aan de inwoners en bezoekers zijn voorbijge gaan, maar het uiteindelijke resultaat - met voordelen voor zowel natuur als landbouw - is terug te zien in het karakteris tieke Ouddorpse landschap. Het karakteristieke uiiaaorpse agrarische landschap, met op de achtergrond het gebied waar 't Volgerland wordt ontwikkeld. Foto: Ham VUlerim SOMMELSDIJK - Op donder dagavond zal in de Rem. Gem. de viering van Witte Donderdag plaatsvinden. Medewerking wordt verleend door het koor Cantone van de Rem. Gem., dat een deel van het paasoratorium 'Als de graankorrel sterft...' ten gehore zal brengen, waarin o.a. het delen van verschillende soorten brood is verwerkt. Het bruine brood staat voor 'herin nering', het witte brood voor 'bevrijding', het verbrande, bit tere brood voor 'het verraad' en het ongedesemde brood voor 'de haast'. Ds. J.F. Klijnsma zal deze dienst, die begint om 19.00 uur, leiden. In het oratorium vindt ook het avondmaal plaats. De Paasdienst, zondag 23 maart, begint om 10.00 uur. Voorafgaand is er het jaarlijkse Paasontbijt om 8.30 uur in de kerk. Voorstraat 35. Bij uitgeverij Antiquariaat Jan Zwart te Zaandam ver scheen onlangs Ambitus 79. Koraalbewerkingen voor orgel door Johan van Wijk. Wie is Johan van Wijk? Uit het beknopte voor-woord blijkt dat hij geboren is in 1984 in 'Klein Parijs', Dirksland dus. Zijn eerste orgellessen ontving hij in zijn woonplaats Ouddorp van wijlen Jaap Westhoeve. Daar na studeerde hij bij diens zoon, musicus Piet Westhoeve. Inmid dels ontvangt hij reeds een aan tal jaren zijn orgellessen van musicus Rinus Verhage; een gedegen opleiding. Dat blijkt ook wel uit het feit dat hij tijdens het Buxtehude-festival Zeeland in 2007 de 2'prijs won. De bundel bevat drie koraal bewerkingen. Johan begint met een koraalbewerking van psalm 45 vers 1 en 6. De eer ste vier noten van de psalm worden als motief gebruikt en sequensmatig herhaald, waar na de c.f volgt. Dit doet de componist met alle regels van de psalm. Een wijze van bewer ken die veel wordt gebruikt en het altijd wel goed doet. Een romantische bewerking met mooie harmonisaties. De melodie van deze psalm biedt echter nog meer aan motieven dan hier door de componist wordt gebruikt. Zeker bij een psalm met 8 regels kan het motief ook worden ingevoegd na bij voorbeeld twee of vier regels en meer worden geva rieerd. Ook kan na vier regels een andere compositietechniek worden gekozen. Dat geeft meer afwisseling en maakt de compositie sterker en boeien der. De componist geeft aan dat de bewerking de verzen 1 en 6 van genoemde psalm betreft. Waarom ook vers 6 is genoemd, is niet duidelijk want de bewerking over vers 6 is het - mooi geharmoniseerde - koraal. Het is dus een koraal bewerking van psalm 45 vers 1 met koraal. De kerkgangers van de Hersteld Hervormde Gemeente te Melissant, waar Johan organist is, zullen wel licht met genoegen naar deze bewerking luisteren. Hierna volgen twee variaties van psalm 57. Variatie I is drie stemmig en manualiter. Een mooie variatie overeenkomstig de stijl van de psalmen. Vari atie 2 is een koraalomspeling. Een imitatie van de melodie in de rechterhand. Na enkele maten volgt dan de c.f in de tenor. De derde bewerking is een voorspel met koraal van psalm 87. Een fugatische opbouw en daarna de c.f in de rechter hand. Goed te gebruiken in de eredienst en met een mooi koraal als slot. Kortom, een interessante bun del met overwegend romanti sche bewerkingen. Wellicht dat er nog meer uit de pen (of com puter) van Johan te voorschijn komt. Dan kan hij ook gebruik maken van onbekende psalm melodieën, registraüeaanwij- zingen vermelden en een toe lichting geven op de gebruikte compositietechnieken. Zeker voor een jonge componist een leuke eerste stap in composi- tieland. Op de voorkant van de 16 pagina's tellende bundel is een prachtige foto geplaatst van het Van Vulpen-orgel van de Hervormde Dorpskerk te Ouddorp. Jaap Hollaar DIRKSL-^ND - Morgenavond, woensdag 19 maart, hoopt de Christenvrouw afdeling Dirks land weer bijeen te komen, dit maal voor de Paasviering. Gas ten zijn ook welkom. De avond begint om 19.45 uur en wordt gehouden in 'Onder de Wiek' te Dirksland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2